Nummer 93. Zondag 25 No Het bescheiden Landmeisje, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON rr„ i'iij xxxxni. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Kanaal naar Geertruidenberg. EDUARD Dl Dl ER. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. SLOTBEPALING. Een Defensie-stelsel. i De Echo van het Zuiden, i mSm Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Plan der Dieze-brug in verband met de voltooiing der Nieuwe Merwede en kanaal naar Geertruidcnberg tot geheele waterbevrij ding van Noordbrabant. (Vervolg en slot.) Volgens het plan der Nieuwe Merwede wordt de waterstand te Gorinchem in den wiüter bedwongen tot 2 M. AP. en te Hedel nabij 's Bosch tot pl.m. 4 M. -f- AP. De keersluis te Crevecceur moet alsdan altijd gesloten blijven, of zoude naar ver kiezing kunnen vervallen en veranderd wor den in een vasten dijk of dam. De rivier de Dommel ontvangt in baar loop de Esschestroom en de rivier de Aa vereenigt zich met haar te 's Bosch, en verder ontlasten zich in de rivier de Dieze, die ook bet water der Zuid-Willemsvaart opneemt. Van den Zuid-Oostelijken boek der ge meente Vlijmenlangs den Vlijmenscben polder en den polder De Ham stroomt de Wetering, genaamd de Bossche Sloot, die langs den polder 't Bossche Veld zich ont last in de Diezetusscben de gemeente Engelen en de stad 's Bosch. Deze stroomgenaamd de Bossche Sloot, moet gebracht worden op eene breedte van 40 k 50 M. en vanaf zijn uitloop van de Dieze tot ten Zuiden der brug in den spoor weg 's BoschZwaluwe zijn loop volgende en van daar Westelijk keerende, worden doorgegraven tot Geertruidenbergzoodat die, alsdan in een kanaal veranderd, ont staande uit de rivier de Diezein zijn loop rechts of Noordelijk laat liggen de ge meenten Vlijmen NieuwkuikDrunen Baardwijk Waalwijk Bezooijen Capelle Waspik en Raamsdonken links of zui delijk laat liggen de gemeenten Cromvoirt, Sprang en 's Gravenmoer en te Geertruiden berg zich ontlast op AP. met een verschil van eb en vloed van 1.60 M. gemiddeld. Te Geertruidenberg worden geplaatst op dat kanaaltwee gewone of doorlaatsluizen; echter met deuren naar weerszijden, voor geval dat men in den zomer bet water niet te veel wil laten doorschieten. Naar het Fransch van Waarheen leidt ge mij toch, vroeg oude Dick zuchtend, die altijd nog voortgedragen werd met de snelheid van den wind. Zijt ge bang? vroeg eene stem boven hem. Neen antwoordde oude Dickmaar zeg mijwaar gaan wij heen Zie! En meteen voelde oude Dick zich neervallen op het dek van een schip zonder de minste pijn. Rondom hem bemerkte hij de gezichten van oude bekendenallen zeebonken met wie hij reeds jaren op den wijden Oceaan had rond gezwalkt. Men deed hem afdalen in het ruim van het schip, waarin aan weerszijden tegen den wand de kanonnen geschaard stonden en een lange tafel over de geheele lengte geplaatst was. Oude Dick werd uitgenoodigd de eereplaats aan die tafel in te nemen en het eerste glas van den schuimenden wijn werd op zijne gezondheid ge ledigd. Toen hij gedronken en meer dan genoeg gedronken had keek hij om zich heen er. be merkte Dab zijn meester vlak tegenover hem. ODabDab 1 zeide hij hem. Advertentiën 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregej Alle polders rondom 's Bosch ontlasten zicb op de Dieze. De polders langs de Maas gelegen en ook de polder 't Bossche Veld kunnen door Maaswater worden overstroomd en ook weder ten allentijde droogloopenzonder den stand der rivier de Maas in aanmerking te nemen ook zonder stoornis in de zandverzetting op die rivier te veroorzakendoch hieromtrent, ingeval dit plan wordt aangenomen, zal ik mij later declareeren. Het laagste perceelgenaamd de Daviot- tengelegen in den polder 't Bossche Veld, ligt op 2 M. AP. en loopt alsdan droog, omdat van bet ontstaan van het kanaal uit de Dieze tot aan Geertruidenbergeene lengte van circa 33 kilometers bemelsbreedte, er een verval ontstaat van twee meters. Dieze 2 M. AP. en Geertruidenberg AP. De Dieze krijgt bierdoor baren vrijen loop en wordt bedwongen tot 2 M.-f AP. gedurende het geheele jaaromdat zij niet meer door de zwelling van de Maas wordt opgestuwdhetwelk eene achter uitwerkende kracht beeft op Dommel en Aa. BEGROOTING. Het kanaalbreed 50 metersmet twee dijken, te zamen 60 meters breedte; want de dijken behoeven in 't Bossche Veld slechts te liggen op 4 M. -f AP. met een talud van één op één en een kruinsbreedte van 4 metersveroorzaakt eene onteigening van 200 hectaren grond, tegen den prijs van f 3000.per hectarewant bet passeert veel slechten grondbeloopt zes-honderd duizend gulden f 600.000 Twee sluizen en enkele over bruggingen voor voertuigen. - 400.000 Het graven van bet kanaal over een lengte van 33 kilom. ad circa f 30.per strekkende meter - 1000.000 Totaal ƒ2000.000 Noordbrabant kan dus zeker voor goed geholpen worden door zijne eigene subsidie, en zoude weder worden de droge en vrucht bare streek, die bet eeuwen terug geweest is. Al deze werken kunnen in één jaar worden daargesteld. Hebt gij aau mij getwijfeld zeide hem de jonge zeeman. Ik nooit Gij zijt op het puDt geweest mij te verraden. Ik zweer unooit meer Het is welik vergeef u. Drink zonder vrees, zorgEn dat zult gij altijd kunnen doen, mits ge voortaan vertrouwen stelt in mij. Op dit oogenblik weerklonk een ongewoon geluid in zijn celdat den ouden Dick wekte. Hij opende de oogen maar sloot ze oogen- blikkelijk wederverblindals hij werd door het licht dat hem tegenscheen. Tusschen twee gevangenbewaarders, die bran dende toortsen droegen had hij voor zijn bed den directeur bemerkt, vergezeld van een jongen man in een rijk Oostersch kostuum. Maar 't scheen hem toe, dat deze jeugdige vreemdeling sprekend geleek op hem, dien hij zijn Dab noemde. Onmogelijkzei de ellendeling tot zich zelve. En hij opende de oogen weder. En werkelijk het was wel Dabdie met den wijsvinger op den mond oplettend scheen te luisteren naar de aanwijzingen, welke de directeur door middel van een tolk hem verschafte. Dezezei de directeurop ouden Dick wijzende is een gevaarlijke booswicht en uw medelijden geheel onwaardig. Waarom hernam de jonge Indiër zacht. Predikt de godsdienst niet vergiffenisals het Behalve al het nuttige, goede en voor- deelige dat deze plannen met zekerheid zullen aanbrengen is er nog een groot nut in dit werk gelegen namelijk De sluis te Geertruidenberg veroorzaakt in den zomer en dus des te zekerder in den winter, door bare sluiting, eene zekere in undatie van alle de omstreken van 's Bosch. De sluizen op de Nieuwe Merwede doen den stand te Gorinchem stijgen, en inundee- ren eveneens alle Waal- en Maasstreken. Te Brussel heeft een wedstrijd op het biljart plaats tusschen Daly, een Amerikaan, en Gar- nier een Belg. Een der zalen van het Grand Hol el is zoo ingerichtdat 400 toeschouwers den wedstrijd kunnen volgen. De wedstrijd duurt vijf avonden in welken tijd 3000 punten moeten behaald zijn zoodat men eiken avond na bet maken van 600 caramboles eindigt. Beide 9pelers hebben den leeftijd van 35 jaren nog niet bereikt. Den eersten avond heeft Daly 600 punten gemaaktterwijl zijn tegenpartij er 539 verkreeg. Het verspreide gerucht dat de wereldten toonstellingdie in 1885 te Antwerpen gehou den moet worden niet zou doorgaan is nog niet bevestigd. In den gemeenteraad van Ant werpen is dit onderwerp ter sprake gebracht en de burgemeester De Wael heeft medegedeeld, dat het voorloopige comité met de regeering in onderhandeling is tot het verkrijgen van haar steun en van aanmerkelijke voordeelen voor het vervoer van de goederen. Eerst wanneer deze onderhandelingen zijn ten einde gebracht kan met zekerheid medegedeeld worden of de ten toonstelling zal plaat9 hebben. De geruchten omtrent de aftreding van den heer Challemel-Lacourden minister van bui tenlandsche zaken die reeds lang in omloop waren, zijn eindelijk bevestigd. Uit Cannes, waar hij om gezondheidsredenen vertoefde, heeft hij onder dagteekeniug van 17 dezer een schrijven aan den president der republiek gericht, waarin hij zijn ontslag verzocht. De president heeft berouw het hart treft van den schuldigeen zegt zij niet tot den ongelukkige, dat hij nooit mag wanhopen. En zoo sprekende, staarde hij den gevangene zoo strak in 't gelaat, dat deze opnieuw de oogen sloot. Toen hij ze weder opendewaren de bezoekers verdwenen. Nooit wanhopen fluisterde de bandiet tot zich zelve. Ovrees niet meesterik zal u niet verraden Plotseling werd de deur zijner cel op nieuw met veel geraas geopend. Naar den rechter van instructiezeide hem de gevangenbewaarder op ruwen toon. In het vertrek van den procureur der repu bliek waarheen oude Dick werd geleid vonu hij^ behalve den magistraat een jong meisje, een grijsaard en een priester Modesta, vader Griffon en den abt Chrétien. Zonder eenige voorafspraak zei de rechter tot den gevangeneGij hebt mij beloofd heden uwe bekentenissen te zullen afleggen. Zijt ge thans gereed te spreken Ja, mijnheer? Welnu doe mij dan den naam kennen van uwen medeplichtige den moordenaar van generaal Calzado. Oude Dick antwoordde met vaste stem Mijn medeplichtige is de schilder Maurits Griffon Op deze onverwachte verklaring liet Modesta een kreet hooren en viel al9 een lijk in de armen onmiddelijk dit ontslag verleend onder betuiging van leedwezen over het heengaan van den heer Challemel-Lacour zoowel als over de aanleiding er toe en heeft tot minister van buitenlandsche zaken benoemd den heer Jules Ferry, in wiens plaats de heer Faillières aan het hoofd van het departement van openbaar onderwijs en schoone kunsten optreedt. Aan de Londensche Daily Telegraph wordt uit Parijs de belangrijke tijding gezonden dat de Chineesche regeering aan het Fransche ka binet heeft te kennen gegeven een aanval op Bac-Ninh als eene oorlogsaanleiding te zullen beschouwen. De gezar.tde heer Tsengzou er hebben bijgevoegd dat aan de andere mo gendheden mededeeling was gedaan van het stel len van dit ultimatum. Bac-Ninh het zij terloops medegedeeld blijkt het tegendeel van ontruimd te wezen. De Chineczen hebben het integendeel opnieuw ver sterkt. De rechtstreeksche Fransche berichten stellen den toestand nog niet als zoover gevorderd voorschoon daarin ook wel het bestaan van zekere spanning doorschemert. De Tonkinsche zeeroovers dus wordt aan Daily News gemeld zijn tegenwoordig driester dan ooiten de gemeenschap te water met Hanoi wordt door hen bedreigd. Reeds zijn bij Haiphono vier dorpen door hen ver woest. Het garnizoen van Bac-Ninh wordt door dezen berichtgever geschat op 10.000 man. Tsengdus heet het in een Reuter-bericht was op de wekelijksche receptie aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken en had er een vrij langdurig onderhoud met minister Ferry. Hij zou het bericht van Chineesche wapenin gen op groote schaal theStandart heeft 120.000 man geteld hebben tegengesproken. Er is dezer dagen beweging op touw ge zetom üuitschers, die in Frankrijk den kost komen verdienente weren. Het i9 begonnen met een besluit van den prefect van politie te gen de vreemde kermisvertooners kramers enzdie meest allen Duitschers zijn. Men be schuldigt die lieden van op hunne reizen door het land overal inlichtingen te zoeken over de hoeveelheid manschappen die in ieder dorp kunnen gehuisvest worden over de ruimte der stallen voor de paarden over den toestand der wegen over de hellingen van het terrein enz. Dit alles zouden zij dagelijks opteekenen en naar Berlijn zenden. Reeds herhaaldelijk heeft men zulke Duitsche kermisindustrieelen uitge- van den abt Chrétien. De beide lusters aan het plafond en de can- delabres op den schoorsteenmantel waren dien avond ontstoken in de salon van den kanunnik. Zonder twijfel wachtte hij bezoek. De abt Chrétien gezeten voor een tafel met papieren beladen scheen verdiept in zijne be zigheden. Bij hem op een laag stoeltje zat Modesta droevig starende op de bloemen en teekeningen van het vloerkleed. Wel was zij diep terneer geslagen de kleine Modesta. Op het oogenblikdat zij overtuigd was haren ge liefden Maurits in vrijheid te zien zag zij de voorloopige gevangenschap van haren bruidegom opnieuw bevestigd door de herhaalde afschuwelijke beschuldiging, Inderdaadofschoon niemand geloof sloeg aan de verklaring van ouden Dick, ofschoon iedereen daarin slechts een ellendige manoeuvre zagdie ten doel had de justitie te misleiden had het parket gemeend nog geen bevel te moeten uitvaardigen tot invrijheidstel ling van Maurits Griffon. Modesta begon den moed te verliezen, -zoowel als vader Griffon, die in een hoek van de zaal zat. Op nieuw dacht hij aan zijne landerijen zijn hofstede, zijn vee, zijn hooi en hij zuchtte diep. Wanneer zou hij dat alles terugzien Plotseling sloeg de abt Chrétien met de vlakke hand op de papieren voor hem en zeide (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1