iïïxx kxtTaNT)""" Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. uTtv q epingen^' jouwd als spionnen en caricaturen tegen ben geteekend in de geïllustreerde volkblaadjes. Aan de prefectuur van politie heeft men thans eene oude ordonantie van 1863 opgedolven, dat die lieden Franschen moeten zijn en een jaar te Parijs gedomicilieerd. In andere gemeenten zal dit voorbeeld hoogst waarschijnlijk wel navolging vinden. Begheim, een der beide daders van den moord ten huize van een juwelier in het Palais Royal te Parijs, is door het hof van Brussel waarvoor hij als Belg van geboorteterecht stondschuldig bevonden en ter dood veroor deeld. Ook over Joseph Pooleden Ierschen Feni an die een moord pleegde is nu te Dublin bij de tweede behandeling van het proces het doodvonnis geveld. Bij de eerste behandeling konden de gezworenen waarschijnlijk weder uit vrees voor wraakoefening het niet eens worden. Men verzekert dat in den Donderdag gehouden minsterraad beraadslaagd is over de nieuwe correspondentie tusschen Ferry en Tseng, en dat de nieuwe voorwaarden van China een stemming a priori onaannemelijk werden geacht. Serrano heeft heden een bezoek bij den president den republiek afgelegd. De oudste der misdadigers van Frankrijk overleed dezer dagen in de gevangenis te Caen. De 82-jarige man Louis Desjardin geheeten bracht 57 jaren van zijn leven in gevangenschap door en had nog een tiental jaren te goed, waar van de dood hem kwijtscbelding verschafte. De katholieke zendelingsgenootschappen te Lyon hebben eene statistiek der verschillende geloofsbelijdenissen het licht doen zien. Uil de eindcijfers blijktdat er tegenwoordig 627 mill. moRotheïsten en 816 mill, afgodendienaars zijn. Wat de afzon lerlijke godsdiensten betreft, worden er opgegeven te zijn: 212 mill, katholieken, 124 mill, protestanten 84 mill, schismatikers7 mill. Israëlieten 200 mill, mohammedanen, 163 mill, brahminen 423 mill, boedisten en syn- toïsten en 230 mill, heidenen. Er blijkt dus uit deze opgaven dat de christelijke volken 420 mill, bedragen en de monotheïsten nog niet eenmaal de helft van het menschendom verte genwoordigen zoodat nog ongeveer 828 mill, deels den afgodendienst huldigen, deels heidenen zijn. Woensdagmiddag om vijf uur kwam het Duit- sche eskaderdat den kroonprins aan boord had te Valencia in het gezicht en aanstonds begaven de antoriteiten zich naar de haven om den hoogen gast hunne opwachting te maken. Maar ze deden eene vergeefsche reis, want wegens het invallen der duisternis bleven de schepen buiten. De troepen keerden dus naar de kazerne terug, en teleurgesteld verwijderde zich de ontelbare menigtedie den prins aan de landingsplaats opwachtte. De Pruisische kroonprins is Donderdag na middag ten 2 ure aan wal gestapt. Geen enkel incident heeft plaats gehad. Het gerucht loopt dat tengevolge der neer lagen van de Egyptische troepen bij Soudan tegenbevel gezonden is aan de Engelsche schepen, die op weg waren om de 3000 Engelsche soldaten terug te halen. Ofschoon dit gerucht voorbarig schijnt, is het niet onmogelijk dat in plaats van 3000 slechts 1000 of 1500 man terug gehaald zullen woiden. De beroemde ingenieur Sir William Siemens, die zich op het gebied der staal- en ijzerindus- ;rie en door zijne wetenschappelijke werken over electriciteit en warmteleereen wereldbekenden naam heeft verworven, is, ten gevolge van een valplotseling overleden. Horrible London doet nog op andere wijze van zich hooren dan in de verslagen omtrent de ellendige woningen en den drang naar verbe tering daarvandie aan de orde van den dag zijn. Het is in sommige gedeelten der Engelsche hoofdstad tegenwoordig zeer onveilig, en herhaal delijk hoort men van roofaanvallen op de open bare straat. Het parlementslid Sekton o. a. werd onlangs bij Covent Garden terwijl hij naar zijn wachtende hansom die hij even verlaten had terugkeerde door zes of zeven mannen aange vallen die hem een doek voor den mond hielden en hem zijn zakuurwerk, ter waarde van ongeveer 50 ontstalen. Hij hield echter een zijner aanvallers vast; deze werd door de p'Ölitie gevat, en nu veroordeeld tot 15 maanden tuchthuisstraf. Een man, Meier genaamd, is in Argylcourt door eenige mannen aangevallen die hem een met chloroform doortrokken zak over het hoofd gooi den hem mishandelden en beroofden var. de geldswaarde die hij bij zich had en die hij on- voorzichiiglijk eenige oogcnblikken te voren in een kroeg had laten zien. Men vond hem be dwelmd liggen op aanmerkelijke^ afstand van de plaats waar hij aangevallen werd. Een hevige brand brak Woensdag te Windsor uit, in het magazijn van een koopman. De vlammen werden door den wind in de richting van het koninklijk paleis gedreven en de vonken vlogen daar over de muren. Brandweer en troepen warer. ijverig bezig den brand te bestrijden, dien men bij het afzenden van de laatste berichten, nog niet meester was. De koningin liet zich telkens bericht zenden omtrent den toestand en de uitbreiding van het gevaar. Volgens een geruchtzou de Duitsche kroonprins uit Spanje en Portugal naar Duitsch land over Antwerpen terugkeeren koning van Belgie een bezoek brengen. Wegens een verraderlijken aaiyM van drie maunen op een schildwacht bij M'l is last gegeven dat al de wachthebbende soli j^i aldaar voortaan van scherpe patrones voo^^i zullen worden. Te Straatsburg, weet menhjfebeurde onlangs iets dergelijks. Bij een bankier te Stuttgart is Woensdag in den namiddag een brutale diefstal gepleegd. Vier mannen drongen het kantoor binnen. Twee vielen den bankier aan verwondden hem als mede een zijner aanwezige klanten en onder- tusschen stalen de beide anderen de kas ledig. Daarop namen de vier mannen samen in een rijtuig de vlucht. Een der dieven werd in den naar Phorzheim vertrekkenden nachttrein gevat. Hij deed bij zijn gevangenneming een poging tot zelfmoord. De electriciteits-tentoonstelling te Weenen heeft toch tegen alle verwachtingin plaats van geldelijk voordeel, een nadeelig saldo op geleverd. De helft van het waarborgenfonds is zeker verloren. Het tekort wordt op f 30,000 geschat. Daily News verneemt uit Weenen dat op de Warschau-Weene; lijn eenige dagen geleden eene vrouw gearresteerd werddie uit Parijs kwam en zich naar Petersburg begaf om een aanslag op het leven van den czaar te wagen. De Tarksche regeering heeft opnieuw maar natuurlijk op vruchtelooze wijze, tegen Frankrijk's optreden in Tunis geprotesteerd. Ze verzond eene circulaire aan de gouverneurs der provinciën waarin hun gelast wordt de Tunesiërs in het rijk te behandelen als Ottomanische onderdanen, daar Frankrijk's beschermheerschap over Tunis door de Porte niet erkend wordt. Te Cairo zijn eindelijk berichten ontvangen, die het treurig lot der Engelsch-Egyptische Soudan-expeditie bevestigen. Er is niets van haar terecht gekomen Het gevecht duurde 3 dagen, van den 3en tot den 5en dezer. De Egyptische troepen werden volkomen vernietigd. Slechts één man een Europeesch artistStrait genaamd mocht er in slagen zich te redden. Figaro ontvangt uit Warschau berichten die moeten dienen om te oewijzen hoe Rusland zich tegen Duitschlar.d wapent. De benoeming van gen. Gourko, den bestrijder der Turken, tot gou verneur van Polen heeft in dien zin de aandacht getrokken. Generaal Gourko is terstond begonnen met de troepen in ongewone werkzaamheid 's hou den. Zij worden rusteloos geoefend in de vórige maand nog moest een regiment artillerie uit de kazerne van Warschau zich 's avonds om 10 uur op weg begeven en 's morgens te 8 uur te Nowo Georgejieff, op 30 wersten afstands zijn. De bajonetten en sabels zijn geslepen. Rondom Warschau zijn sedert het begin des jaars 24 forten aangelegd de spoorwegmaatschappijen hebben moeten opgeven over hoeveel wagons men kon beschikken en hoeveel treinen zij per dag konden laten loopen. Eene commissie heeft op de lijnen alle bruggen stations over gangen en aansluitingen onderzocht. Dertienhonderd arbeiders van de ijzermijnen der „Menomonee-Company„ Michigan, hebben het werk gestaakt als verzet tegen eene vermin dering van hunne ioonen. Op de kusten van Newfoundland Kaap Breton-eiland er. Britsch Noord-Amerika, heb ben hevige stormen gewoed waardoor vele schepen vergingen. Voor zoover bekend is, veronglukten er 16 vaartuigen en kwamen er 41 menschen om het leven. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijen, op Zondag 25 November, in de zaal Musis Sacrum Op vereerend verzoek eenige nummers van het laatste concert. Zondag 25 No\ember nam. 6 uur d*ar de harmonie l'Espérance op de zaal van Musis Sacrum. BEZOOIJEN. Zondagavond 6 uur, bij de wed. J. Dekkers, door de rederijkerskamer „Eensgezindheid." LOONOPZAND. Maandagavond 6 uur bij A. Pijnenburg door de liedertafel „De Echo der Duinen." Waalwijk24 November 1883. In verschillende dagbladen wordt gemeld, dat onze gemeente eene leening zal sluiten, nota bene van f3000.a 5A/2 dit bericht berust op een misverstand. De gemeenteraad beeft het dagelijksch bestuur gemachtigd om, zoo noodig, voor tijdelijke voor ziening in kasbehoefte een bedrag van f 3000 op te nemen tegen een zoo voordeelig mogelijke percentage op voorwaarde, dat die scm weder binnen 2 a 3 maanden zal afgelost worden. Daar er sedert weder verschillende ontvangsten hebben plaats gehadzal zelfs deze tijdelijke opname van gelden niet behoeven te geschieden. Aanstaanden Maandag, van 9 tot 12 ure voorraiddags, zal ten raadhuize alhier de ver- kie.ing plaats hebben van twee leden voor de kamer van koophandel en fabrieken. De aftre dende leden zijn de heeren C. G. Van der Heijden en J. B. Van der Heijden. Tegen de herkiezing dezer heeren zal wel niet de minste oppositie zijn daar zij zich steeds waardige en ijverige leden getoond hebben en tot de grootste industrieelen ouzer gemeente bebooren. Alleen wenschen wij allen die belangstellen in den bloei van koophandel en nijverheid, uit te noo- digen, Maandag trouw ter stembus te komen, teneinde aan genoemde heeren een blijk van waardeering te geven en hun een zoo groot mogelijk aantal stemmen te bezorgen. In een ingezonden stuk, opgenomen in de „N. Rott. Ct.", zegt de heer A. C. Van Wert- heim sprekende van de klachten, die sommige inzenders meenen te hebben tegen de handelin gen van de juryleden der Amsterdamsche ten toonstelling, het volgende „Maarde tevredenen zwijgen hunne waar deering en erkentelijkheid zijn vermoedelijk, als zekere geneesmiddelenslechts voor inwendig gebruik bestemd." Wij zijn gelukkig te kunnen con3tateeren, dat deze woorden niet in het algemeen toepasselijk zijn. De Langstraatsche inzenders tenminste heb ben het bewijs geleverd, dat zij niet alleen geen klachten hebben over de beoordeeling der jury, maar dat zij integendeel daarover zeer tevreden zijn en ingenomen met de hun toegewezen on derscheidingen. Ten bewijze daarvan hebben zij aan den beer J. B. Timmermans Wz.jurylid en president der subcommissie alhier van ge noemde tentoonstelling, uit onderlinge bijdragen een huldeblijk aangebodenbestaande uit een prachtig cristallen tafel-middenstuk op zilveren voet dragende de volgende inscriptie Aan het jurylid J. B. Timmermans Wz. Huldeblijk van de Langstraatsche bekroonden op de tentoonstelling te Amsterdam 1883." Dit geschenk is deze week door eene com missie oit de bekroonden den heer Timmermans overhandigd, die door dit 'blijk van waardeering zeer getroffen was en uitermate voldaan over de keuze der schenkers. Maandag den 3n December a.s. zal in het koffiehuis van de Gebrs. Couwenberg te Kaats heuvel een vergadering gehouden worden van de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maat schappij van landbouw. Door den heer Marlet uit Hontenisse zal eene voordracht worden gehouden over le. De behandeling en verzorging van kalf— dragende runderen, vooral in de laatste weken der drachtmet het oog op de tegenwoordig in deze streek zoo veelvul dig voorkomende kalfziekte. 2o. De eenvoudigstetevens doelmatige wijze van inkuilen van groenvoeder voor den winter. 3o. Het planten en onderhouden van vrncht-| hoornen. 4o. De noodzakelijkheid en de vereischten van goede springstieren. Vrije toegang ook voor hen die geen lid van de maatschappij zijn. Gisteren had een werkman arbeidende aan een der in aanbouw zijnde huizen van den heer Z. alhier bet ongeluk zijn evenwicht te verliezen en met het. hoofd omlaag van een steiger te vallen. Toen hij zich voelde wankelen greep hij nog een hardsteenen drempel vast, ongeveer 125 kilo zwaar, die op den steiger lag. en sleepte dien mede. Een ander dit ziende pakte het andere einde, maar was niet bij machte het tegen te houden alleen gelukte het hem de richting te veranderen, maar hij kon niet be letten, dat het den ongelukkige op liet lijf viel. De gevallene is aan het hoofd en naar het schijnt ook inwendig gekwetst. De tweede kamer heeft Donderdag hoofd stuk II der Irdische begrooting (uitgaven in Indie) met 43 tegen 35 stemmen verworpen. Dit is sedert de Indische begrooting bij de wet wordt vastgesteldde eerste maal dat zij verworpen werd. Onmiddellijk na afloop der kamerzitting is de raad van ministers bijeengekomen. De minister Heemskerk heeft Vrijdag aan de tweede kamer medegedeeld, dat de minister van koloniën zijn ontslag heeft ingediend, waarop de verdere behandxling van de Indische begrooting en van andere koloniale onderwerpen is geschorst. Bij he* afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot onteigening voor uitbreiding van het station 's Bosch omlegging van de rivier de Dieze en van den staats- en Nederlandschen Zuid-Oosterspoorweg aldaar, hebben vele leden gemeend bezwaar tegen dit ontwerp te moeten maken om de groote kosten, die de uitvoering er van met zich zal brengen al blijkt uit de memorie van toelichting ook nergens hopveel de minister voor die uitvoering meent noodig te hebben. Al stemde men toedat de stationsinrichting te 's Hertogenbosch onvoldoende moet geacht wor den men wees er tevens op hoe zulks mee vele andere dergelijke inrichtingen met name te Zutfen het geval isen meende dat de voltooiing van het ontworpen spoorwegnet moet worden afgewacht, alvorens over te gaan tot de uitvoering van kostbare werken van uitbreiding, welke vooral in onze tegenwoordige financieele omstandigheden weinig raadzaam voorkwam. De heer H. van de Ven te 's Bosch heeft aan gedeputeerde stalen van Noordbrabant bereids de plannen en teekeningen ingezonden tot het verkrijgen van concessie voor den aanleg van een stoomtram van 's Bosch over Vlijmen, Nieuwkuik den Drunenschen hoek en Elshout naar Heusden. Tengevolge van de invoering van verre kenpakketten zullen voortaan drie, onderling in kleur van elkander verschillende adreskaarten worden in gebruik gesteld nl. voor verreken pakketten, voor pakketten met aangegeven waarde en voor gewone pakketten. Maandag had te 's Bosch eene vergadering plaats der burgerlijk-administratieve vereenigir.g van burgemeesters en secretarissen. Uit den boezem dezer vergadering werd verder ingeleid de bepaling der belangen van de ge meente-ambtenaren. Nadat verschillende leden hierover achtereenvolgens het woord gevoerd hadden, werd met algemeene stemmen besloten: a. Een adres aan gedeputeerde staten in te zenden opziclitens de onvoldoende regeling der jaarwedden van de burgemeesters en de secre tarissen in deze provincie. In bet belang der zaak beeft men dienstig geachtdat het bestuur dezer vereeniging per soonlijk dit adres zal brengen, waar het behoort. b. Om zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal te wenden, met verzoek eene wijziging in de artt. 95 en 106 der gemeentewet te brengenwat betreft de benoeming en het ontslag van de secretarissen en de ontvangers. ('s H. C.) Aan een particulieren brief uit Indie ontleent het Utr. Dagblad het volgende Voor zooverre bekend zijn er niet minder dan 20.000 menschen bij de ontzettende ramp, die een deel van West-Java en de Lampongsche districten ter Sumatra's westkust teisterde omgekomenterwijl ongeveer 12,000 huisge zinnen alles wat zij bezatenhebben verloren en alleen het leven gered. Er is voor millioenen vernietigd door vloed golven lava en vulcanische asch. Gansche landstreken zijn totaal verwoest. Gelukkig tracht de openbare liefdadigheid met milde hand het leed zooveel doenlijk te lenigen. Er is reeds circa een millioen gulden ontvan gen waarin Nederland, zooals dankbaar erkend wordt, geen gering aandeel heeft, maar waaraan ook uit den vreemde is bijgedragen. De gou verneur-generaal opende eene inschrijving met f 5000. Door dit voorbeeld opgewekt teekenden velen voor f1000 de heer Cameron chef van Maclaine Waison en Co., een nobele Schot, voor f 5000. De keizer van Soerakarta en de sultan van Djodjokarta offerden met hun prinsen meer dan f 10.000, Lie Saay, kapitein der Chineezen, te Padang f5000 en daarenboven f20.000 uit een Chineesch fonds aldaar. Zoo zijn er vele giften niet minder schitterend maar niet alle aan mij bekend. Singapore gaf circa f75.000, de koning en koningin van Siam f15.000. Zulke bewijzen van medegevoel zijn inderdaad bemoedigend en verbeffeud en toonen overtui gend dat waarachtige menschenmin nog geen ijdele klank is In de eerste plaats draagt daartoe onze opperlandvoogd veel bijdie algemeen bemind is om zijne humaniteit en weldadigheid en de kiesche en tevens practische wijze, waarop hij beide weet toe te passen. Zelden zeker heeft Indië voor liefdadige en nuttige doeleinden ooit middelen uit milder hand zien vloeien. De brief maakt ook melding van een groot gevaar, waaraan de gouverneur-generaal's Jacob gelukkig ontkomen is. Op een wandelrit is nl. eene hangbrug over een diep ravijn zonder eenige bekende oorzaak plotseling ingestort, juist een paar passen voordat Z. Exc- er over zou gaan. Tengevolge van het déraillement van een goederentrein te Breda had de Engelsche mail- trein, die te 10 ure te Vlissingen moest aan komen, Woensdagavond een paar uren vertraging. De reizigers moesten te Breda in een anderen trein, die uit Rozendaal was gekomen, overstappen. Een drinkebroer te Bredadie zijn geld aan sterken drank had verdaan, terwijl de vrouw in een lucifersfabriek een penningske verdiende tot onderhoud van haar en baar kind maakte van de afwezigheid der vrouw gebruik om zijn inboedel met inbegrip van kachel en bed aan eer. uitdrager te verkoopen voor f25. Met dat geld ging hij andermaal aan den zwier tot hij als een lijk door de politie werd opgenomen met nog f 10 bij zich. Men kan zich den toe stand der vrouw verbeelden die, thuiskomende, de woning ontruimd -zag, en van alles ontbloot den winter tegemoet gaat. A. K., van Zesgehuchten en II. v. H., van Mierloodie bij den beer Henny te Geldrop diefstal met verbreking van afsluiting pleef,d«.n, zijn deswege tot 3 maanden cellulaire gevangenis (bij verstek) veroordeeld. H. v. II. is 11. Zondag met een gehuwde vrouw uit Gestel verdwenen, zonder dat men tot dusverre zijn spoor heeft kunnen ontdekker.. De weduwe P., de bekende petroleuse uit Deventer, is door het gerechtshof te Arnhem wegens moed willigen doodslag tot 15 jaar tucht huisstraf veroordeeld. De schoenmakersknecht S. van der Molen, in 't Meer bij Heeren veen die bij eene vecht partij zijn tegenstander met een scherp voorwerp ernstig verwonddewas door de rechtbank te Heerenveen tot 1 maand celstraf veroordeeld. Het appèl bij het hof te Leeuwarden bezorgde hem 3 maanden. Zaterdag jl. ontving een hoog bejaarde juffrouw de wed. L. aan de Hoogst te Dord recht per post een ongeteekend schrijven, waarin zij, onder bedreiging met moord werd aange maand een som gelds gereed te leggen. De brief was geschreven met potlood en gesteld op rijm, droeg het postmerk Dordrecht, doch deed voorkomen alsof de schrijver, die „met ons zes-

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2