Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ST. NICOLAAS. Uitgever: ANT00N TIELEN te "Waalwijk. Gemeenteraad te Waalwijk. hetZuiden, •SSFXïxX iirou ■Tster yvit blad vcrschi'-iii Wcc.^lug é.i V/1 ter cl Ag ijivond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. - Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 centperregel Het was stikdonker en de gierende wind vlaag zwiepte de toppen der boomen en slin gerde de regendruppels kletterend tegen de ruitenEr werd eventjesbijna on hoorbaar aan mijn deur getiktBinnen Hij sloop behoedzaam in mijne kamer, zag schuchter in 't rond, groette bedeesd en bleef bedremmeld staan. Wie was hij P Och, 't was maar een gewooneen heel gewoon mensch met een alledaagsch, doch fatsoenlijk uiterlijk een eenvoudig werkmaneen schoensmakersknechtmaar hij leed diepe armoede. Niet de armoede, afzichtelijk ge maakt door een onrein lichaam en aan flarden hangende kleerenwelke gewoonlijk slechts als exploitatie-middel gelden op uw mede lijdend hart; oob niet de armoede veroorzaakt door luiheid en een liederlijk leven dochter van dronkenschapverkwisting of zedeloos gedrag, 't Was de armoe, welke bij wijlen het huisgezin van den eerlijken werkman binnensluiptnadatin weerwil van inspan ning aller krachten, van opoffering der nacht rust tot kranks worden toein weerwil van de hardnekkigste verdedigingtegenspoed op tegenspoed hem ter neer geslagen heeft en hij niet meer bij machte is zich zei ven op te heffen't was de armoe, waaraan geen schande kleeftdoch die zich desniettemin schaamt. Die man leed honger en de wereld wist het nietzijne vrouw en drie kinderen leden honger en er was niemand, die het vermoedde. Mevrouwik kan me het geluk niet voorstellendat Ge smaakt als moeder Uwer lievegezonde en speelsche kleinenmaar dat het onuitsprekelijk groot moet zijn, lijdt geen twijfel; gevoelen wij zeiven niet een zachte, weldadige aandoening der ziel in het beschouwen een er lachende moeder tegen haar lachend kinddartelend op heuren schoot „Buiten God is er voor den mensch niets zoo heilig, als zijne moe der. De moedernaam is geheiligd in hemel en op aardehij klinkt door alle sferen door alle tijden en ruimtentot der wereld einde, tot in eeuwigheid. Een moeder leed te doen haar te krenken in haar moedert echt en moedergevoel daarvoor deinst zelfs een' barbaar terug. Moederangst en moederwee breken de poorten der hel. Moederliefde reikt van den hemel tot de aarde en van de aarde tot den hemel. De moederstand is de voornaamste stand in de wereld, de hei ligste de verhevenste stand. Iets grooters, iets machtigers, dan eene moeder is er op aarde nietHet zal U duidelijk zijn mevrouwwaarom ik mij bij voorkeur tot U wend. Is ooit de gedachte wel bij U opgekomen „indien mijn kind eens honger leedindien het met zijn bekoorlijk stemmetje in gebroken woorden mij eens om voedsel vroegen ik was niet in staat mijn lieveling het begeerde toe te reikenMisschien rekent Ge de werkelijkheid dier verschrikke lijke veronderstelling tót de onmogelijkheden, en ik geef het toe niemand kan het waarschijnlijke zelfs daarvan aannemen, want Ge zijt rijk, en al wat Uw kind naar ziel of lichaam voordeelig isdat schenkt Gij het in benijdenswaardigen overvloed. Maar onmogelijk? Vergun mij U de vraag voor te leggenis bij God niet alles mogelijk De man was armmaar hij verborg de armoede onder een fatsoenlijk kleed en al grijnsde u de ellende aan uit het holle gelaat en de staroogende blikken hem was 't een troost de gedachte te kunnen koesteren, dat de wereld onkundig was van zijn lijden. Is dat laakbaar O oordeel niet te streng over den armezelfs al heeft hij vrouw en kroostwanneer hij liever sterven zoudan het oflicieele merk der armoede te dragen door ingeschreven te worden in het boekje der armlastigendenk u de tegenstelling van den ongelukkigeblozende bij het ont vangen van een in alle stilte geschonken aalmoes, en ge zult eerbied gevoelen voor die zielskracht in de harde beproeving, welke mij en u waarschijnlijk te zwaar zou blijken. Zijn er zulken in onze streekin het wel varend deel van Nederlanddat Langstraat heet Wie is er die dat op het oogenblik der malaise in onze industrie ontkennen zal, al vergeet hij misschien er aan te denken Er zijn armennoodlijdenden die niet be delen zullen niet bedelen willen, niet bedelen kunnen meer wellichtdan wij het, op pervlakkig gezien en geoordeeld vermoeden. Een bange tijd staat voor de deurde ver diensten zullen ongetwijfeld niet stijgen terwijl de behoeften in den winter vermeer deren al zou zelfs het arbeidsloon geringer worden. Er zal in menig huisgezin uitgelaten) blijdschap zijn in het kinderlijk hart bij het aanschouwen van zóóveel heerlijks, en zooveel lekkers door den goedhartigen Sint op ge heimzinnige wijze te huis gebrachter, zal vreugde, aandoenlijke oudervreugde zijn in de ziel van vele vaders en moeders, deelende in het onschuldig geluk van hunne kinderen. Maarer zullen ook ouders zijn met droeven blik starende op hun kroostdat teleurgesteld tot hen zal opzien en in kinder lijke naïveteit misschien vragenwaarom Sinterklaas hen vergeten heeft. Bewaren wij het geloof aan dien weldoenden man zoo lang mogelijk in de harten der kinderenook der arme ideaalals hij is van menschelijke goedheid en mildheid diepen indruk als zoodanig nalatende in het weeke gemoed van het kind. En gij die gezegend zijt in stoffelijk goedmocht gij voor den behoeftige die zwijgend lijdt vooral, menigmaal in den aanstaanden winter de gulle Sint zijndie op geheimzinnige wijze weldoet, op geheizinnige wijze de woningen in* en uittreedtmaar nooit zonder de sporen na te laten uwer koninklijke mildheid en goedhartigheid. O. OPENBARE VERGADERING van Vrijdag 30 November, n.m. 6 uur. Afwezig de burgemeester Van der Klokken en de wethouder van Hiel. Voorzitter de heer Van Es, oudste wethouder. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde is de vaststelling der begrooting voor 1884. Het rapport der commissie van onderzoek wordt voorgelezen waarna de raad tot de ar- tikelsgewijze behandeling overgaat. (Wij zullen alleen die posten vermeldenwelke aanleiding sreven tot discussieal de overige zijn goedge keurd zooals zij voorkomen in ons nummer van 18 November jl.) ONTVANGSTEN. Hoofdstuk II, afdeeling IV, artikel 5. Haven- en kaaigeld f1350. De commissie veronderstelt dat deze post meer zal opleveren de ontvangsten tot dusverre geven uitzicht op een aanmerkelijke vermeerde ring en hoewel de havenrechten tegen 1884 verminderd zijnmag(ook met het oog op waarschijnlijken aanvoer van spoorwegmaterieel) eene meerdere ontvangst verwacht worden. De voorzitter zegt dat B. en W. geen hooger bedrag hebben uitgetrokkenomdat het tarief der havengelden verlaagd is. De heer Van der Heijden heeft van den ha venmeester gehoord dat er nu reeds meer dan f1600 is ontvangen; men mag dus wel op f19000 in 'tjaar rekenen; daarbij komt nog dat men zop goed als zeker is, dat de aannemer van het stationsgebouw alhier de daarvoor be- noodigde materialen in onze haven zal laten aankomen. I)e voorzitter antwoordt dat gezegde aannemer reeds 700 a 800 duizend steenen heeft uitbesteed om van de haven naar het stationsterrein te vervoeren. Spreker heeft niets tegen verhooging van dezen post, die nu gebracht wordt op f1500. Hoofdstuk IIIartikel 12 Opbrengst der gasfabriek f 8000. De heer Van der Heijden zegt dat in de commissie-vergadering de gespecificeerde reke ning is overgelegd die met den uitgetrokken post overeenstemt. Hij geeft in overweging voortaan eeö exemplaar der gemeentebegrooting en die der gasfabriek aan elk der raadsleden uit te reiken vóór de openbare behandeling. Conform besloten. Hoofdstuk IV, artikel 10. Bedongen ongelden bij aanbestedingen tot bestrijding van kosten daarop vallende f 325. De commissie stelt voor dit hoofdstuk te ver minderen met f99.fi, twoAqf 7M voivrfttolt den. post van f 6000 voor trottoirs af te voeren tengevolge waarvan deze post in verhouding behoort verminderd te worden, Dien overeenkomstig besloten. Hoofdstuk IV, artikel 11litter G. Uitkeering door de provincie voor de overname van een gedeelte provinciale weg f 6295. De commissie stelt voor dezen post uit te trekken voor memorie, aangezien uit de beraad slagingen van prov, staten gebleken is, dat slechts eene subsidie van f 5000 zal worden toegestaan, en waaromtrent alzoo nadere behandeling door den raad zal behooren te worden afgewacht. De voorzitter„Bij het gemeentebestuur is ingekomen een schrijven van ged. st., waarbij de hoofdingenieur van den prov. waterstaat ge machtigd wordt met de gemeente te onderhan delen óver de overname van den prov. weg in deze gemeentede gemeente zou den weg in voortdurend onderhoud en beheer overnemen onder genot eener subsidie van f 5000 zij zou den weg en de in denzelven voorkomende kunst werken voortdurend in goeden staat moeten onderhouden en daarop nooit tolrechten mogen heffen de betaling der subsidie zou geschieden 6 maanden na de overdracht van den weg. Om in deze zaak te besluiten heeft de ge meente tijd tot 1 April. Den post voor me morie uit te trekken keur ik goed ieder kan dau eerst zijn gedachten er eens over laten gaan alvorens een beslissing te nemen omtrent de zaak zelve. We kunnen dus daarmede tot een volgende gelegenheid wachten." De heer Van der Heijden „Als ik goed ben ingelicht dan heeft het gemeentebestuur 3 opnemingen van den weg laten doendoor Meulkens Buijs en Van Dijk ik verzoek die stukken met de overige op de zaak betrekking hebbende ter visie voor de leden te laten leggen." De heer Timmermans Wz.: „Bij die gelegen heid zal het dag. best. zeker een nader onder zoek omtrent deze zaak instellen en mogen we dus een voorstel verwachten." De heer De Haan „Mag de provincie den duiker bij den heer Quirijns maar laten in den toestand waarin hij reeds sedert een jaar ia De heer MombersIk zou er klachten over indienen." He heer Van Heijst„Bij de discussie in de provinciale staten is besloten, dat gedurende elk der 3 eerstvolgende jaren hoogstens f 65.000 aan subsidie zal gegeven worden voor wegen en daarna slechts f 30.000 er is dus geen hoop dat wij ooit méér zullen krijgen dan liet nu gebodenede staten zullen niet terugkomen op het pas genomen besluit't i9 dus zaak er werk van te maken wij hebben tijd tot Aprilmaar ook niet langer met het oog op den aanleg van trottoirs is het te hopen, dat de weg overge nomen worde dit verdient ernstige overweging." De heer Van der Heijden „Bij de vroegere overgave van den weg door de gemeente aan de provincie zijn toch zeker ook condities gemaakt, krachtens welke de provincie verplicht is den weg en de kunstwerken goed te onderhouden de provincie trekt ook voortdurend nog geld voor het onderhoud uit de paardenbelasting."^ De heer De Haan „Wanneer de beslissing tot later uitgesteld wordtzou ik wel wenschen dat ook die vroegere overeenkomst waarover de heer Van der Heijden sprak, ter visie werd gelegd." De voorzitter „Dat zal geschieden." De heer Timmermans Wz.„De voorzitter schijnt overtuigd te zijn dat de geboden som niet voldoende i9 dat zij verhoogd zou worden is zeer twijfelachtig inmiddels zou de voorzitter zeker niet verkeerd doen daartoe alsnog pogingen aan te wenden nog zou ik den voorzitter willen verzoeken een voorstel omtrent deze aangelegen heid te willen doen in eene raadsvergadering gedurende de maand Januari." De voorzitter „Pogingen om meer te krijgen zullen wel vruchteloos zijn. Dr. Van Heijst heeft in de prov. st. zoo zijn best gedaan om de som met f 500 te verhoogen maar zonder goeden uitslag." De heer Van Heijst„Ged. st. zeggen dat de overname is tot verfraaiing van Waalwijk dit i* ook zoo daarbij wanneer voor heel de provincie maar f65.000 gegeven wordt voor subsidie aan wegen en Waalwijk alleen krijgt daarvan f5000 dan is dit nog al mooi." De heer Timmermans Wz.„Ik meende op te merken dat alle leden de subsidie te laag achten 't is daarom dat ik in overweging gaf te probeeren of het soms mogelijk was meer of wel betere condities te krijgen verder zou het gemeentebestuur behooren aan te dringen op het termineeren der te doene reparaties. Ook meen ik dat in de door den hoofdingenieur gestelde voorwaarden sprake er van is dat de weg niet versmald mag wordenof dit een bezwaar is weet ik nietmaar dit is toch ook een punt van onderzoek." Besloten den post voor memorie uit te trekken. Hoofdstuk Vafdeeling Iartikel 1. Geldleening tot voorziening in de kosten van uit te voeren openbare werken f2500. De commissie oordeeltdat deze post ook gevoegelijk kan achterwege blijven, vermits blij kens de memorie van toelichting daaraan geen uitvoering zal gegeven worden, uithoofde van het belangrijk overschot uit den dienst van 1883 te verwachten. De commissie meent geen greep in het duister te doen met dit overschot op f 6000 te ramenzijnde de post trottoirswaarvoor evengemeld cijfer wordt uitgetrokkenintact gebleven. Vooral uit dien hoofde zal een bedrag van beteekenis als batig slot uit deze begrooting overschieten. De vraag is gerezen of deze som tot schulddelging moet worden aangewend. Hoe veel aanbeveling deze maatregel ook zou ver dienen en hoezeer de commissie schulddelging en diensvolgens vermindering van rentenlast toejuicht, vermeent zij echter daartoe thans niet te moeten adviseeren, maar veeleer den loop van den dienst af te wachten onder beding, dat alle vrij vallende kasgelden zonder uitstel op pro longatie of beleening worden belegd ten einde renteverlies zooveel mogelijk te voorkomen. De heeren Timmermans Wz. en Van der Heijden zien geen bezwaar in een batig saldo van 83 op de begrooting voor 84 te brengen. De secretaris wijst de leden op een adminis tratief bezwaarwanneer men een batig saldo van f 6000 over den dienst van 1883 op de begrooting van 1884 brengt zou wel eens ge vraagd knnnen worden waartoe het dan noodig was een hoofdelijken omslag van f 5000 te heffen. De heer Van der Heijden „Ik kan dat ad ministratief bezwaar niet inzien die kunsten ken ik niet ik zou den toestand zoo duidelijk maken als ik kon ik vind het veel royaler een batig saldo van vorigen dienst, dat ge zeker weet dat komen zal, op de begrooting te ze» ten, dan een leeningdie ge zeker weet dat niet opge nomen zal worden. De heer Timmermans van Turenhout„Er kan m. i. geen administratief bezwaar gemaakt

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1