1! ju BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. „-.„.....ii, ...jiuu-Huui uu^UülUULC betaald en men diende er dus nut uit te trekken. Hoofdstuk II, artikel 10. Kosten van aankoop van registers bevelschriften met de zegelgelden, verhoogd met f10, deze post was te laag geraamd. Hoofdstuk III, artikel 1, fetter A. Onderhoud van kunstwegen, straten en pleinen f 1050. De heer Timmermans Wz.„Is die post noodig De voorzitterWij hebben dezen post op de begrooling gehouden omdat er in den loop van dit en het vorig jaar adressen zijn ingekomen van bewoners der Kloostersteeg, vragende herstel van den wegdaaraan moet gewerkt worden." De heer Timmermans-Van Turenhout//Ver betering van dien weg is zeer billijk ik vestig bij deze de aandacht van B. en W. op den vuilen smerigen toestand van dien wegdie moet zindelijk gehouden worden; zóó is hij niet te beloopen. Kan het dag. best. hiervan werk maken dan zal het zeker handelen in 't belang aer bewoners." De voorzitter „Sedert eenige dagen is men bezig den weg te herstellen; dientengevolge wordt er zand op gebracht, dat bij regen natuurlijk slik wordtde kanten worden stuk gereden, dit is waarmaar ik heb den veldwachter last ge geven hiertegen te waken en het te beletten." De heer Quirijns„Ik zou in overweging geven een riool aan te leggen dat uitloopt in de Loint bij den molen." De voorzitter Wij hebben toezegging dat wij daarheen buizen zullen kunnen leggen." De heer Zijlmans„De afwatering is het kardinale punt." Hoofdstuk III, artikel 1. Aanleg van trottoirs f 6000. Deze postzegt de commissiemag niet an dermaal doelloos op de begrooting worden ge bracht aangezien zonder uitgewerkt plan de raad blijkens zijn votum van vorig jaargeen besluit tot het leggen van trottoirs kan nemen. In afwachting alzoo eener behoorlijke voor bereiding waarbij B. en W. zich ten aanzien van het recht tot opruiming van boomen en stoepen hebben te vergewissenstelt de commissie voor, dit artikel uit te trekken voor memorie en f 100 kosten voor het opmaken van een uitgewerkt plan voor het leggen van trottoirs. De heer Zijlmans„Ik vind dat het tijd wordt toch eindelijk van die trottoirs eens werk te maken." De voorzitter„Binnenkort zullen wij er toch meer over moeten spreken met het oog op een nieuwe aanvraag om concessie voor een stoomtram." De heer Zijlraans worden getrokken." De heer Quirijns ma ia. i crus ^ciueTrgn' tu juu fle lijsten voor van ontvangsten een post van f 3000 vermoe delijk batig saldo over den dienst van 1883. UITGAVEN. Hoofdstuk Iartikel 5 letter A. Jaarwedde van den klerk ter secretarie f 364. „Een lid der commissie wenschte dezen post te verminderen. Naar diens meening zou wel licht een volontair of wel een Klerk tegen minder salaris te krijgen zijnterwijl ook de wijze waarop deze benoeming heeft plaats gehad, zijne goedkeuring niet kon verwerven al wist hij, dat rechtens de benoeming niet te bestrijden was. De meerderheid het gevoelen van de minder heid ten aanzien der benoeming niet betwistende, meent evenwel den post te moeten handhaven omdat goed werk ter secretarie een eerste eisch is. Sedert de verhooging van dezen post in 1883 was het werk zeker niet minder geworden en goed werk verdient belooning. Nog werd bij deze gelegenheid geweien op de noodzakelijkheid van het in orde brengen van het archief en het opmaken van een desbetref- fenden inventariswaarop ,de commissie ander maal de aandacht wenscht te vestigen." De heer Van der Heijden„Ik ben het geweest die in de commissie heb voorgesteld dezen post te schappen. Ik zal niet zeggen dat de tegenwoordige titularis dit salaris niet ver dient dit stel ik op den voorgrond; ik ben de laatste die goed werk niet goed zou beloonen. Maar in Augustus heeft het dag. best. aan een jongmenschdie 4 jaar op de secretarie werkzaam waseen attest gegeven van goed gedrag en van bekwaamheid en 14 dagen daarna kreeg deze ongevraagd een eervol ontslag. Dit bewijst dat men geen klerk noodig hader gaan echter andere praatjes over deze zaak. Ik heb het altijd zeer min gevonden, dat het dag, best. den raaddie verleden jaar het salaris nog met f 50 verhoogd had, in 't geheel niet gekend heeft en dat men eenige weken voor het indie nen der begrootingden raad niet gepolst heeft of hij genegen was het salaris onveranderd te handhaven. Dat is waarschijnlijk gelaten, omdat het dag. best. niet graag de reden zegde die tot ontslag geleid heeftdit alles is niet comme il faut. Verder heeft het dag. best. een YVaal- wijksch jongmensch op zij geschoven, die reeds twee jaar op de secretarie werkzaam was en wien men steeds het voornitzicht had gegeven bij eventuëele vacature benoemd te worden. Nu kan men wel zeggen dat hij niet bruikbaar was, maar 'tis niet fatsoenlijk om iemand twee jaar op sleeptouw te houdendie niet bekwaam genoeg is. Bedoeld persoon heeft gesolliciteerd tegen een salaris van f 200 met een blauw potlool werd hij eerst van de candidatenlijst geschraptmaar latertoen hij onmogelijk ge kookt tras, er weder op gebrachtmen hiekl dus een achterdeur open bij de stemming kreeg hij ook een stem en hierdoor kunnen nu alle drie de leden van het dag. best. zich er op beroemen een Waalwijker te hebben gestemd. Ik vind de handelwijze van het dag. best. in deze zaak deloyaal tegenover den raad en tegen over de beide jongelieden. Ik stel voor den uitgetrokken post van de begrootiug te schrap pen. Ik wensch niet mede te werken om den raad bespottelijk te maken." De heer Timmermans Wz.„In weinig woorden wensch ik te verklaren wat de com missie er toe geleid heeft om den post onge schonden te handhaven. Zij heeft overwogen dat het werk op de secretarie eer toeneemt dan vermindertdaarom is ook verleden jaar eene verhooging met bijna algemeene stemmen goed gekeurd. Als men nu voor hetzelfde geld even goed werk kan gedaan krijgen bestaat er geen reden om den post te verminderen al is het waar dat de handelingen van het dag. bestuur opzichtens die benoeming te wenschen overlaten gelijk de commissie ook in haar rapport doet uitkomen. Al heeft het dag. best. het recht van benoemingdan is toch gemeenschappelijk overleg de beste weg om op behoorlijke wijze een goede administratie te krijgenen zeker is het verkieslijk dat het dag. best. aan sollici tanten een salaris aanbiedt, dat in overeenstem ming is mek het gevoelen van den raaddaar deze toch het salaris bepaalt. Dit alles heeft de commissie overwogen maar toch geen reden gevonden cm den tegenwoordigen titularis daar van dupe te maken." De heei Van Heijst„De tijd dat de nieuwe klerk hier is hebben wij alle reden van tevre denheid ik zou er dus vóór zijn den post te behouden." De heer Van der Heijden„Ik hoop en vertrouw dat geen enkel lid van den raad zal meenen dat ik iets afding op den nieuwen klerk; hij zal wel goed werkenmaar dat deed de vorige ook. Men moet geen zaken met personen verwar ren. Ik wensch mijn voorstel in stemming ge bracht te zienmaar als de voorzitter hier openlijk aan den raad wil zeggenwelke de reden zijn waarom het dag. best. iemand onge vraagd een eervol ontslag heeft gegeven die 4 j aar °lang goed gewerkt heeft en zich goed heeft gedragen dan zal ik mijn voorstel intrekken." dien wjj thans De voorzitter „De klerk hebben toont zich tot heden zeer bekwaam en werkt netjeshij heeft veel ondervinding alles i9 dus goed. De heer Van der Heijden 3chijnt in vele opzichten niet goed ingelicht te zijn. Gepasseerd jaar toen door een lid ver- hooo-in" van salaris voor den klerk ter secretarie werd voorgesteld, zijn B. en W. er tegen geweest woorden. Wanneer men mij vertrouweü inlichtingen vroeg, heb ik die steeds gegeven;' De heer Van der Heijden„Ik heb niets tegen het salaris; alleen kom ik er tegen op. dat men een jongmensch, die 4 jaar goed ge' werkt heeft en die daarvan getuigschriften heeft ontslaateen ander die reeds twee jaar op èt secretarie werkzaam is, passeert en dan voor een ander maar f 400 uitlooft zonder den raad te kennen." De heer Van Es „De vorige klerk is maan den vooruit gewaarschuwd dat hij zou weggaan; herhaaldelijk is hem dit gezegdmaar hij heeft daaraan niet voldaan. Wat den andere betrefl, die was bepaald niet op de hoogtemet ham kon de administratie niet in orde zijn gij ver langt zeker goed werk dus moet men mannen nemen die hunne zaak kennen. Als B. en W. geoordeeld hadden dat het er eenigszins door zon hebben gekunnendan hadden zij hem 1 zeker benoemd." De heer Van der Heijden„Maar is^Je^ dan royaal iemand zoo aan de sleur te'houden De voorzitter: „Aan al die praatjes kan men zich niet storenik geloof niet dat hij ooit gepaaid is met het vooruitzicht op eene benoe ming. Hij kwam ook niet geregeld werken soms zag men hem in geen acht dagen op de secretarie." De heer Van Heijst„Tk zal niets afdingen op het besluitdoor het dag. best. genomen zij waren in hun rechtmaar 't bevreemdt mij dat B. W. zoo weinig fiducie in den raad stellen, dat zij er dezen niets van hebben gezegd." De voorzitter„Ik vind de verklaring van vorigen spreker heel netik wenschte ook wel dat de toestand zóó was als deze zou verlangen. Ik kan echter alleen voor mij zelve spreken en ik tart den heelen raad te zeggen dat ik ooit geweigerd heb inlichtingen te gavendie men mij vertrouwelijk over deze zaak vroeg. In 't belang eener richtige administratie hebben wij iemand noodig die goed op de hoogte is." De heer Van Heijst„Er is niemand die het door u gezegde betwijfeltde heer Van der Heijden wenscht alleen dat dit op een andere wijze was geschied. Gesteld nu eens dat de raad dezen post afstemde dat zou een aardige ren contre zijn." De voorzitter„Ik houd mij overtuigd dat geen enkel lid de administratie in de war zal willen sturen." De heer Van der Heijden „Ik blijf u bij maar als alle leden dachten zooals ik, dan zouden wij ons door B. en W. niet laten behandelen zooals nu gebeurd is't was veel voorzichtiger geweest vooraf den post op de begrooting te zetten. De voorzitter„Ik alle(en ben niet verant woordelijk voor de handelingen van het dag. best. Ik heb steeds inlichtingen gegeven waar die gevraagd werden." De heer Van der Heijden „lk stel deu heer Van Es niet verantwoordelijkmaar wel het dag. best." De heer Zijlmans „Ik sta verwonderd over deze breedvoerige debatten. Allen zijn het er over eensdat B. en YV. gehandeld hebben overeenkomstig hunne machtde reden die hen tot hun besluit genoopt hebben zijn menig lid bekendergo er hebben gegronde redenen be staan de benoeming van den nieuwen klerk is slechts geschied voor den tijd waarvoor geld op de begrooting was uitgetrokken er is dus niets onregelmatigs geschied. Overeenkomstig het voorstel van de meerder heid der commissie wordt alsnu zonder hoofde lijke stemming besloten den post onveranderd te handhaven. De voorzitter legt over den inventaris var. het gemeente archief en deelt mede dat er beschik kingen genomen zullen worden voor de plaatsing van hetzelve. Bij art. 7 lett. A merkt de voorzitter op dao het salaris van den havenmeester dit jaar 7% ?an de ontvangst heeft bedragen. Met het oog op het verlaagd tarief geeft hij in overwe ging dit voor het volgend jaar te bepalen op 8%. Dien overeenkomstig wordt besloten. Verder wordt bepaald dat geen oproeping van sollicitanten voor het volgend jaar zal geschieden, daar er alle reden ziju om over het beheer en de werkzaamheid van den tegenwoordigen ha venmeester tevreden te zijn. Artikel 10 letter F. Keurmeester van visch en vleesch f25. De commissie stelt voor dezen post af te voeren. Er is geen ambtenaar voor deze betrek king en de wenschelijkheid daarvoor is ook nog niet gebleken. De voorzitter geeft eenige inlichtingen waarna besloten wordt den post te behouden. Bij art. 12 lett. Areis- en verblijfkosten ter zake van commissien door den raad benoemd, vraagt de heer Van der Heijden, of B. en YV. ook uit dien post reizen ?- De voorzitterWij kunnen toch telkens den raad niet bij eenroepen als 't noodig is dat B. en YV. in 't belang der gemeente ergens heengaan. De heer Van der Heijden „Daarom zou ik voorstellen voor reiskosten van B. en W. een afzonderlijken post uit te trekken, voor bevor dering van een goede rekening. Wordt besloten den post van f 100 te splitsen; f50 voor reiskosten van B. en W. en f 50 voor raadscommissies. Hoofdstuk II, artikel 3, letter B. Schrijfbehoeften f 100. De commissie stelt voor dezen pos* met f75 verwisseling van manschappen reeds aan het gemeentebestuur ingezonden. Er is echter nog niets aan gedaanzoodat er zijn die 6 man mankeeren. De secretaris zegt dat de lijst op de secretarie gebracht was gedurende zijne afwezigheid en later zoek geraakt is." De heer .Timmermans-Van Turenhout„De thans gevóerde besprekingen zullen wel publiek worden. Ik verwacht dan dat de brandmeesters nu zij weten dat vele hunner grieven den voor zitter onbekend zijndaarmede wel voor den dag zullen komen." Bij de behandeling van afdeeling II armwezen en gezondheidspolitie spraken de leden algemeen limine verwondering uit over het hooge cijfer der kosten van geneesmiddelen. Verschillende middelen werden besproken om dat cijfer te verminderen zonder dat men voor 't oogenblik tot een afdoend resultaat kwam. Nadat de posten van onvoorziene uitgaven ge- Jaracht waren, die van art. 1 op f400 en die Bi art. 2 op 470,76s werd de begrooting, zooals Hv^-gewiJUjd was geworden, goedgekeurd tot een bedrag in ontvangsten en uitgaaf van f 37069,52s. De voorzitter biedt den raad aan het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1883 zooals het door B. en YV. is omgewerkt. Het wordt ter onderzoek gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Tim mermans Wz., Van der Heijden en Quirijns. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: 1. Bericht van het gemeentebestuur van Be- zooijen, dat de raad het verzoek van Waalwijk, om een schutsluis te krijgenheeft gesteund maar niet dat voor een brug bij Ganzooijen. 2. Goedkeuring van ged. st. van het raads besluit regelende het tractement van den 3en onderwijzer. Aangenomen voor kennisgeving. Nadat nog de voorzitter de leden dei com missie van onderzoek voor den hoofdei, omslag verzocht hadzoodra mogelijk die taak af te handelen sluit de voorzitter de vergadering. „Daarvan dient partij tev Ik vind het beter don geheelen post er af te laten als hij toch niet gebruikt wordt." De heer Timmermans-Van Turenhout„In princiep is tot den aanleg beslotende raad wacht echter steeds de plannen van B. en W." De voorzitter„Als de prov. weg wordt overgenomen krijgen wij geld, ^an kunnen wij afhandelen." Het voorstel der commissie wordt hierna aan genomen. Hoofdstuk IV, artikel Brandweer. Bij het onderzoek van dit hoofdstuk wilue men inlichtiugen omtrent den toestand onzer brandweer als zijnde eene zaak van het grootste belang en er werd ernstige twijfel geopperd om trent de onberispelijkheid van de werking en samenstelling van dezen tak van bestuur. De commissie herinnerde zich dat bij de begrooting van 1883 een post voor brandputten was uit getrokken waaraan echter geen uitvoering is gegeven. Opheldering hieromtrent mag gewacht worden." De voorzitter „Voor zoover mij bekend is, is alles goed in orde wat de brandputten be treft op 2 plaatsen is er waterpassing gedaan, wij hebben daarna vergunning gevraagd om daar buizen van de straat naar de Loint te leggen maar zonder resultaat." De heer Zijlmaus geeft in overweging in de Loint zelve pntten te maken. De voorzitter „Wij hebben 2 nieuwe spuiten van een andere constructie dan de vorigeals men het water uit de Loint door buizen naar de straat kon leiden was dus altijd veel gemak kelijker. Putten in de Loint waren misschien ook wel goedmaar daartoe heeft men ook permissie noodig." De heer Timmermans-Var. Turenhout„Ik hoor van den voorzitter dat de brandbluschmid- delen in goeden staat zouden zijn. Ik wensch eenige opmerkingen te doen volgens mij ver strekte gegevens; brandhaken zijn er niet meer of ze zijn ondoelmatig, te kort of te zwaar; verder zijn er bij de brandmeesters in 't algemeen bezwarenwaardoor zij als 't ware ontmoedigd worden, omdat zij zoo hun best doen en'telkens, als zij iets vragen toch niet verhoord worden. In Juli reeds hebben zij eene lijst overgelegd voor verwisseling der manschappen tot nu toe is daaraan nog^ niet het minste gevolg gegeven. Ook is er gebrek aan lantaarns. Er is eene spuitwaarvan de züigbuizen veel te wenschen overlaten 't is bij den laat9ten brand gebleken toen 't lang duurde eer zij water kon geven. Ik vestig op een en ander de aan dacht opdat de middelen worden verschaft om de spuiten naar behooren te bedienen. De voorzitter Vele der aangehaalde bezwaren Zaterdag heeft er weder eene van die rampen plaats gehad, welke zich telkens en telkens bij de mijn-industrie herhalen, Te Montigny-sur- Sambre is in eene der kolenmijnen Trieu-Kaisin het mijngas ontploft, terwijl een 30tal mijn werkers zich daarin bevonden. Natuurlijk heeft ook hier deze ramp weder slachtoffers geëischt maar toch is het ongeval betrekkelijk gunstig afgeloopen. Door andere gangen hebben 24 arbeiders zich meerendeels ongedeerd en enkelen hunner slechts licht gekwetstkunnen redden vier^ vreeselijk gewonden werden spoedig te voor schijn gebrachtvan welke twee reeds in den loop van den dag overleden zijnterwijl nog drie man vermist worden op wier behoud zeer weinig hoop bestaat. Naar verzekerd wordti3 namens de Fransche regeering aan de Engelsche medegedeelddat Bac-Ninh en Son-Tay noodzakelijk door de Fransche troepen moeten worden bezet. Met minder kan men zich niet tevreden stellen bij den besten wil om een oorlog te vermijden. Van eene Engelsche bemiddeling in deze schijnt tot nu toe nog geen sprake geweest te zijn. Naar de New-York-Herald van een zijner berichtgevers heeft vernomen zijn Sou-Tay en Bac-Ninh metterdaad reeds door de Chineezen ontruimd. Slechts enkele benden zwartvlaggen houden die steden nog bezet, maar ze hebben geen verdedigingswerken opgeworpen. Een en ander zou den Frauschen bij hunne verkenningen duidelijk zijn gebleken. EngelandDuitschlandde Vereenigde Staten Rusland en Frankrijk hebben zich met elkaar verstaan omtrent de bescherming hunner onderdanen in geval van nieuwe onlusten in Kanton. Eene flotille kanonneerbooten zal in de binnen- en buitenwateren van Kanton station- neeren onder Fransch commando, daar Frankrijk in de Chineesehe wateren de grootste maritieme strijdkrachten heeft. Bij Saint Meen (Fransch dep. Illeet Vilaine) is een spoortrein die 38 werklieden vervoerde, in botsing^ gekomen met een anderen trein be staande uit een aantal ledige wagens en twee locomotieven. De waggon waarin de werklieden zich bevonden werd verbrijzeld. Achttien man werden gedood en de anderen bekwamen ernstige verwondingen. Alleen een kind dat voor den schok uit den waggon sprong, bleef ongedeerd. Een Parijsch koffihuishouder die flesschen gewonen wijn op behendige wijze met de kurken van de vermaarde firma Mo"t Chandon voor zag en duur verkocht aan zijne bezoekers is deswege, op aanklacht van genoemde firma, tot een gevangenisstraf van twee wekeneen een boete van 2000 fr. en een schadevergoeding van 10,000 fr. veroordeeld. Zaterdagavond is het proces van O Donnell afgeloopen. Daar de gezworenen het niet eens waren of zij hem schuldig moesten verklaren t

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2