X Ingezetenen van Waalwijk! Duitschland. Oostenrijk, BINNENLAND.- ADVERTENTIËN. Donderdag den 6n dezer, ioor het gerechtshof ter dood veroor deeld. Te Newry waar de Iorsche onderkoning bij eenkomsten zoowel van de land-leagners als van de orangisten heeft verbodenzijn beide partijen voornemens toch hun plan door te zetten. De regeering nam maatregelen maar men vreest eene ernstige botsing. Reeds hebben herhaaldelijk kleine botsingen plaals gehad. De berichten welke ae Timès uit Khar toem ontving bevestigen dat het leger van Hicks geheel vernietigd is. Hicks-pacha sneuvelde den derden dag van het gevecht, nadat de laatste patroon verscholen was. De Wurtemburgsche Staats-Anzeiger bevat een koninklijk besluit naar aanleiding van de in den laatsteu tijd zeer toenemende gewelddadige roo- verijen. Bij dit besluit wordt den minister van binnenlandsche zaken opgedragenmaatregelen te nemen tot herstel van het algemeen vertrou wen, met welk doel sprake i3 van een verster king van het corps landjagers en de instelling eener bereden gendarmerie. Voorshands heeft den minister eene verordening uitgevaardigd ter verscherping van het toezicht op het dragen van wapenenop de vreemdelingen en op de landloopers en ter verbetering van de plaatselijke politie. Br is nog een man gevat als vermoedelijk schuldig aan den moord-aanslag en diefstal bij den Stuttgartscheu bankier Heilbronner. Het is een ontslagen tuchthuisboef, Steiner genaamd. Verscheidene verdachte omstandigheden pleiten tegen hem maar zijn schuld is nog niet met zekerheid gebleken. Een gewezen hoogleeraar van de hoogeschool te Innsbruck Dr. Ed. Neminurdie thans te Wesnen woonde en in aanzienlijke kringen ver- keeide, is gevangen genomen, onder beschul diging van eön ambtenaar tot misbruik van zijne ambtsbevoegdheid overgehaald en oplichte rijen tot een bedrag van 200.000 Mark gepleegd te hebben. Het geval wekte groot opzien, zooals men denken kan. Te Triest hebden weder twee bommen- aanslagen plaats gehaddie aan de Italiaansch- gezinden toegeschreven worden. De ontploffin gen geschiedden op een terrein bij de drukkerij van het anti-Italiaansche Tageblatt. Er werd geen noemenswaardige schade aangericht. Waalwijk 5 December 1883. Gedurende een viertal avonden was aan den westelijken hemel een roode gloed zichtbaar, die omstreeks 4 uur verscheen en na enkele uren geheel verdween. Velen waren van meening, dat dit indrukwekkend natuurverschijnsel gewoon noorderlicht was ofschoon men zich het feit niet kon verklaren dat de sterke gloed wel in westen en zuidwesten doch geenszins in het noorden of noordwesten zich vertoonde. De gloed was vrij stil zonder dat deze stralenbundels uitschoot, iets dat bij het eigenlijke noorderlicht bijna ge regeld plaats vindt. Het noorderlicht is daaren boven steeds gekenmerkt door een wolkachtigen donkeren zoom langs den horizon terwijl vele kleine wolkenlagen niet zelden de prachtigste fantastische figuren lieve aantrekkelijke land schapjes vormen. Niet alzoo bij den rooden gloed der laatste avonden, die dan ook geenszins noorderlicht was. Een lucht bezwangerd met waterdamp kaatst boven groote steden de lichtstralendoor de tallooze lichten uitgezonden terugvandaar de vuurgloed bij brand enz. Zoo is het luchtver schijnsel dat zoovelen bekoordeniets anders dan een gevolg der terugkaatsing van de laatste zonnestralen deze bereiken nog geruimen tijd na zonsondergang de hoogere luchtlagen en is het nu dat deze een aanmerkelijke hoeveelheid waterdamp torschen dan is het klaar dat die duizenden waterblaasjes een deel der ontvangen lichtstralen naar alle zijden terugkaatsen en het ie dit teruggekaatste licht, dat wij alsdan aan schouwen. Wij zeggen dat een deel der ontvangen zon nestralen teruggekaatst wordt en niet alles, werden toch alle stralen teruggeworpen dan zou men gewoon wit licht waarnemen. Nu echter worden de groene, en violette stralen door den waterdamp teruggehouden of zooals men dit noemt: opgeslorpt. Die stralen krijgen wij dus niet te zien. De overblijvende, teruggekaatste lichtstralen zijnde roode oranje en gele stralen en deze vormen gezamenlijk den prachtigen lichtglans. Het bovenstaande zal voldoende zijn om de dwaling, dat de lichtgloed in de laatste dagen in het westen en zuidwesten gezien noorderlicht zou zijn weg te nemen. Is het verschijnsel in onze streken zelden waar te nemen, in meer noorde lijke gewesten daarentegen doet het zich her haaldelijk voor. Het luchtverschijnsel is ook in andere landen België, Frankrijk, Engeland, Italië enz. waar genomen. Een berichtgever van de Times beschrijft het verschijnsel in de oude wereldstad Rome aldus: Donderdagavond was, van 5 minuten r.a zons ondergang tot een uur later, het noordwestelijk halfrond van de lucht overtogen met een roode VI' - I x O A V Vlak boven den gezichteinder was een breede oranje streep, daarboven een groene en daarboveu; de roode gloed. Aan de Oostzijde had de lucht een zeegroene tint. Het verschijnsel herhaalde zich Vrijdag 's morgens en 's avonds. Het maakte in de zuidelijke landen veel dieper indruk dan bij ons. Men beschouwde het daar met een soort van bijgeloovigc vrees, en ook de plat telandsbevolking van Engelai.d ziet er een voor teeken van een aanstaanden bloedigea oorlog in. Men vermoedt ook dat het de voorbode is van een zeer strengen winter. Een geneesknndig blad vraagt met een vraagteeken: „of het de voorbode van een zeer strengen winter kan zijn en P. schrijft in de Times dat het gewoonlijk het geval is vooral wanneer een hevige storm is vooraf gegaan. Ongeveer vijftien jaar geleden, zoo zegt P., had hetzelfde plaals op denzelfden Novem berdag. Het eindigde in een der strengste De cembers die men zich herinneren kan, de vorst duurde in die maand drie weken. Het is niet te hopen, dat de jongste storm en de verschijnselen sedert tot hetzelfde resultaat zullen voeren. De burgemeester van 's Bosch mr. H. F. M. Van Lanschot heeft, wegens voortdurende onge steldheid aan Z. M. den koning eervol ontslag gevraagd. Zaterdag heeft de feestelijke opening plaats gehad van de spoorweglijn GorinchemGelder- malsen. De feesttreiu vertrok van Gorinchem te 10 uur v.m., en kwam weder om half 3 terug. De eerste trein vertrok 5.30 n.m. Zoowel te Gorinchem als te Leerdam hadden feestelijkheden plaats. Waarschijnlijk als nawerking van de jongste rampen op Java meent men dat nu nog andere uitbarstingen te wachten staan. Met name van de Merapi verwacht men nog voor Februari de uitbarsting. De laatste berichten vau Atjch waren een telegram omtrei.t verdrijving van benden. Het laatste woord was „Morgen den 22sten dezer, gaan wij de bende in de XXII Moekims ver drijven." Telok-Betong is eenige dagen geleden voor het eerst door een grooten stoomer bereikt, doch het puimsteen drijft daar nu eens weg dan komt het weer opzetten en pakt zich samen zoodat men er hier en daar over kan loopen. Of de verwoeste plaatsen weder verrijzen zullen dan wel vervangen zullen worden door andere plaatsen op goed gelegen punten in de buurt, is nog onzeker. Op de hoogte achter de verwoeste nederzetting van Merak is een Amerikaangeves- tigd die er een seinpost heeft opgericht. Merak zou dus voortaan misschien de diensten kunnen bewijzen vroeger door Anjer bewezen. Te Anjer staat vooral te bezien of aan de rivier daar weer een behoorlijke afloop kan bezorgd worden. Als eene curiositeit wordt aan het Bat. Hbld. medegedeelddat de onlangs benoemde zoutverkooppakhuismeester te Telok-Bctong, na te zijn beëedigdonverrichter zake te Batavia is teruggekeerd met een briefje van den waarnemen- den resident, dat een gouvernementszoutverkooper op die hoofdplaats geheel overbodig is, omdat er geen pakhuisnoch woning en veel mindpr menschen zijn om zout te koopen. De benoemde zal nu met behoud van trakte ment moeten wachten op de dingen die komen zullen. Maandag namiddag is een der opvarenden van de stoomboot Stad Heusden, aan de Ooster kade te Rotterdam bij ongeluk over boord be vallen doch onmiddelijkdoor middel van een touwdoor het bootsvolk gered. Bij een agent in naaimachines, te Zeven bergen meldde zich aan zekere S., van beroep visscher met verzoek eer.e naaimachine aan zijne vrouw te mogen laten zien. Het voorwerp mede naar boord nemende, is hij hiermede weggevaren, zonder verder iets van zich te laten hooren. Even als verleden jaar zullen de afdeelin- gen voor vrouwen van de 3e klasse rijtuigen op de lijnen der Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen gedurende het winterseizoen wor den verwarmd. Rekenende op mindere waakzaamheid van het spoorwegpersonnel trachtte een ingezetene van Gorinchem reeds terstond na opening der spoor baan gebruik van de gelegenheid te maken om kosteloos een reisje naar Geldermalsen te maken. Daartoe nam hij in een goederenwagen plaats, maar toevallig was deze niet aangehaakt, zoodat onze man achterbleef terwijl de trein vertrok. Een man uit 's-Hertogenbosch J. H. W., die zich verleden week heeft schuldig gemaakt aan mishandeling van een 8-jarig meisje, is door de maréchaussee te Maastricht gearresteerd en naar Den Bosch overgebracht. Het meisje heeft hem dadelijk herkend. De boosdoener is vroeger meermalen met de politie en de justitie in aan raking geweest en had reeds eenige jaren tucht huisstraf achter den rug. De volksmenigte betoonde zich zeer verbitterd en zou hem gaarne te lijf zijn gegaanindien de politie dit niet had ver hinderd. Zaterdagavond 11. brak te 10 uur een he vige brand uit in de bouwschuur van J. Walraven te Binnen-Moerdijk (gem. Zwaluwe.). In ongeveer een uur tijds lag alles in asch. Vijf paarden en 3 koeien kwamen in de vlammen om. Dit is thans de vierde maal dat bij voornoemden Wal raven nagenoeg alles verbrandde. De rijksambtenaren Corbcij en Krispijn te Echterbosch (Limburg) hebben weder een bekend <ie rmoïjüëït^aïoïet station Den Haag van de Holl. spoorwegmaatschappij de wegarbeider C. Hutz aangereden. Hij is onmid delijk naar zijne woning overgebracht, waar hem geneeskundige hulp verleend werd. De toestand van den patient wordt als niet gevaarlijk beschouwd. Te Venendaal viel een metselaar van een hoogen steiger aan het station der lijn Amers foortNijmegen. Zwaar gekneusd werd hij naar zijne woning te Scberpenzeel vervoerd. Te Oudehaske is een werkman in dienst bij de Ned. Tram maatschappijonder den tram geraaktmet het noodlottig gevolg dat zijne beide beenen verbrijzeld werden en hij spoedig daarna een lijk was. Hij laat zijne vrouw met vier kin deren achter. 't Voornemen bestaat om een volgend jaar, bij gelegenheid der algemeene vergadering voor de leden der vereeniging tegen de kwakzalverij eene tentoonstelling te houden van 't geen betrek king heeft op de kwakzalverij met geneesmiddelen. Het bestuur bezit reeds eene curieuse verzameling reclames prentjes vlugschriften enz. Werd onlangs gemeld dat er in het werk- of armhuis te Slochleren zulke schromelijke onre gelmatigheden waren voorgekomen, dat de vader en moeder waren ontslagen en zelfs de justitie zich er mee bemoeid heeftthans is in eene andere gemeente van de provincie Groningen iets dergelijks voorgekomen. In Wedde heeft de ge meenteraad op advies van het armbestuur besloten den vader en de moeder van het armhuis te ontslaan. Verschillende feiten moeten hiertoe aanleiding gegeven hebben. Reeds vroeger is er sprake van geweest hiertoe over te gaan maar steeds had men eenig medelijden met den ouden man die als vader fungeert, Sinds de „Eerste Nederlandsche Verzeke ring Maatschappij op het Leven, tegen Invalidi teit en Ongelukken" voor de werkgevers de gelegenheid opende hunne werklieden gecombi neerd tegen ongelukken te verzekeren, verneemt het Vad., dat onder meerdere de volgende maat schappijen en patroons daarvan gebruik maakten, nl.de^Noord-Brabantsche stoomtramweg-maat schappij de stoomtram GoudaBodegraven, de LJsel-stoomtram weg-maatschappijde stoomboot reederij Fop Smit Co.de Duinwater-ijs en mineraalwater fabriek te 's Hage de Zuid-Holl. boek- en handelsdrukkerij te 's Hagede Ge broeders Hesselink en Co. groothandelaars te Arnhem de broodfabriek (E. Helder en Co.) tc Zwolle enz., enz. Het is de politie gelukt in verschillende wijken van Amsterdam personen te arrestee ren die vermoedelijk betrokken zijn in een grooten katoendiefstal in het Westerdok al daar. - Ook te Amsterdam keerscht de besmet telijke keelziekte in vrij hevigen graad onder de kinderen. Dagelijks komen volgens de Amst. Ct., verscheidene sterfgevallen voor. Een bedrog van geheel nieuwe vinding heeft te Groningen plaats gehad. Een commissionnairvan de beurs ko mende ontmoette een man met een haas kocht dien haas voor f 2,50 en ging er mee naar huis. Hij overhandigde het dier aan zijn hospita om den volgenden dag voor hem op tafel te kunnen verschijnen. Toen de haas des avonds gevild werdbleek, dat hij reeds was ontvleescht en dat men de huid met eene hoeveelheid moddereenige lappen en wat papier had gevuld, zoodat hij ook zoo ten naastenbij de gewone zwaarte had terugge kregen. Het beest was daarna netjes toe- genaaid. Men schrijft uit O. en N. Gastel Dezer dagen was de wed. H. met hare dienstbode op haar erf aan het werk. Bij het binnentreden harer woningdie zij voor eene wijle onbewaakt gelaten had hoorde zij geraas op de opkamer, 't Bleek dat een vreemde aldaar was binnengeslopen. Toen deze zich met een pak kleeren uit de voeten wilde makenwerd hij door de wakkere vrouw gegrepen en zoolang bewaakt, totdat de maréchaussee uit Oudenbosch kwam. Bij onderzoek bleekdat de op heeterdaad be trapte een polderwerker uit Terheijden was, C. v. d. B. geheeten, oud 40 jaar. Maandag avond is door een man, zich noemende Jan Yan Marionkoopman in aardappelen, wonende te Rokanje, bij de politie te Ylaardingen aangifte gedaan dat hij dien avond te 8 uur op den Vlaardin0*- schen Dijk onder Schiedam nabij den Fran- kelandschen Dijk, door drie hem onbekende personen was aangevallen, die hem op den grond hadden geworpen en beroofd van eene portefeuille met f 540. Hij vertoonde zelfs daarbij eene hem toegebrachte kwetsuur aan zijn hals. Onmiddellijk is onderzoek inge steld. Later bekende de man echter te hebben gelogenen alles te hebben verzon nen omdat hij niet durfde zeggen dat hij zijn geld verdobbeld had, en dat hij de kwetsuur zich zeiven had toegebracht. (Schied. Ct.) De politie te Groningen heeft de hand uor|7cngojjiCL-gu.1XCO ZrjL kostgangers der justitie met name' J. R. in de Violetsteeg en K. W. in de Raamstraat, in de beruchte ark. Een massa gestolen voorwerpen is door de politie opgespoord en in beslag genomen, en uit het voorloopig onderzoek gebleken, dat deze afkomstig zijn van niet minder dan zeven diefstallenaller onder verzwarende omstandigheden gepleegd en door den aan gehoudene erkend. Een dertienjarig meisjewerkzaam in de koninklijke papierfabriek te Maastricht, had het ongeluk door een drijfriem gegrepen te wordenwaardoor haar de arm werd af gesneden. Zij is onmiddellijk naar het burgerhospitaal overgebracht. De kapitein J. Mulder, van het Ne derlandsche brikschip Jantina.thuisbehoorende te Yeendamis op droevige wijze om het leven gekomen. Te Hamburg, waar hij met eene lading gaskolen was aangekomen, is hij Zondag jl. ter ruste gegaan met gesloten kajuitsdeur. Door het indringn van gas is hij gestikt en 's morgens dood in de kooi gevonden. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen na. Zondagmiddag kwamen te Scheveningen de bomschuiten Adrianus Jacobus en]De Vrouw Geertruida van de haringvisscherij terug; de eerste had aan boord acht, de tweede vijf schipbreukelingen. Laatstleden Vrijdag is namelijk in volle zee tusschen Lowestoft en Scheveningeu de Engelsche driemastschoener Cora, te Stavanger thuis behoorende met eene lading steenkolen van Newcastle op reis naar Le Moule (Guadelouqe) in West-Indie in aanvaring gekomen met de brik Alone, te Grimstadt in Noorwegen thuis behoorende, komende van St.-Valerie sur Saóne. Van de Cora werden de kapitein Th. Petersen en 4 manen van de Alona 3 man gered. De bemanning van de Adrianus Jacobus, waarvan de stuurman Gerrit Vrolijk heet, komt de eer toe acht personen van een wissen dood gered te hebben. Niet minder verdienstelijk maakte zich de bemanning van de schuit, De Vrouw Geer truida stuurman Simom Visser. Een Engelsch visschersvaartuig is Zaterdag laatst leden op onze kast in brand geraakt waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van den scheepsjongen. Van dit schip, Rovers Bridge geheeten en afkomstig van Lowestoft, zijn vier man en een jongen door De Vrouw Geertruida gered en te Scheveningen aan wal gebracht. De heer A. E. Maas, consul voor Engeland en Noorwegen heeft terstond maatregelen getroffendat alle schipbreukelingen, dertien in getal in een gemeentegebouw in de Nieuwstraat te Scheveningen worden ge huisvest. De Engelschen hebben Maandag reeds de reis naar hun vaderland via Rot terdam aanvaard. Nader verneemt men dat van den schoener Cora 4 man en van de brik Alone 5 man waarschijnlijk in de golven zijn omgekomen. Daar vele Engelsche visscherschepen zich ophielden in de nabijheid van de plaats waar de botsing voorviel, kan echter omtrent het lot der vermisten nog niets met zeker heid gezegd worden. BAARDWIJK. Het gemeentebestuur heeft besloten de concessie aanvrage van den heer Hub. Van de Ventot aanleg van een stoomtramweg door de gemeente, te steunen. Het Burgerlijk armbestuur van Waalwijk zal te beginnen des voormiddags 9 uur, de gewone jaarlijksche collecte houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van den algemeenen arme. De ingezetenen worden beleefd maar drin gend uitgenoodigd door het doen van milde giften het armbestuur in staat te stellen den armen natuurgenoot in dit barre jaargetijde eenigszins te kunnen voorzien van de eerste en noodzakelijkste levensbehoeften, waartoe de armenfondsen ontoereikende zijn. Het armbestuur betuigt tevens zijn harte- lijken dank voor de bijdragen in het afge- loopen jaar, bij de gewone en buitengewone collecte ontvangenen vertrouwt ook dit jaar niet vergeefs een beroep op uwe liefda digheid te hebben gedaan, daar de behoefte zeer groot en de hulpmiddelen gering zijn. Waalwijk, 3 December 1883. Het armbestuur voornoemd J. A. VAN DOOREN. L. MOMBERS. A. C. VAN TILBURG,

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3