ummer 97. Zondag 9 December 1883. 6e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. APPENDIX. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ad'vertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentie© 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinbr,Hamburg. Reclames 15 cent perregel ioËaï Plan der Dieze-brug in verband met de voltooiing der Nieuwe Merwcde en kanaal naar Gcertruidenbcrg tot geheele waterbevrij ding van Noordbrabant. DIEZE-BRUG. Volgens het plan der brochure stijgt de weg op eene lengte van 600 M., 1.90 M. De brug te Kuilenburg ligt op eene hel ling van jEen op 116 M. en alle andere bruggen op eene helling van circa Een op £00 M. De Diezebrug komt dus te liggen op eene helling van Een op 315 M., zoowel bij dit planals bij het plan der regeeriug. Het verschil der ruimte onder de brug met het plan der regeering is 0,90 M. Indien men dan dezelfde ruimte wil heb ben als het plan der regeering aangeeft nl. 8.50 M. AP., dan moet de bestaande brug nog 0,90 M. meer rijzenen hiertegen is geen bezwaar, en zoude de weg komen te liggen op eene lengte van 600 M met eene rijzing van 2,SO M., dus op eene hel ling van Een op 214 M. Alzoo zoude het plan der Diezebrug kun nen worden aangenomen, afgescheiden van 't plan der Nieuwe Merwede en hierdoor ruim 2 millioen bespaard worden. DE NIEUWE MERWEDE. Dato 5 Januari 1883 teekende Gorinchem 4.84 M. AP. toen Moerdijk teekende 1.39 M. AP. bij vloed en 0.28 M. AP. bij eb. In de brochure staat -f- 28 moet zijn - 28, eene fout, want eb is daar bijna altijd minus. Hedel of 's Bosch teekende 6.46 M. AP. en Gorinchem 4.84 M. AP., een verhang van 1,62 M. Gorinchem teekende 4.84 M. AP. en Dordrecht 1,97 M, AP. bij hoog en 1.54 M. AP. bij laag water een verhang van 2.87 M. en 3.30 M. Het verhang tusschen Gorinchem en Dor drecht is veel grooter in verhouding van den afstand dan het verhang van Hedel tot Gorinchem. Dit verhang moest in verhouding hetzelfde wezenindien de natuurlijke vijandinde opstuwing ter zijde door de Nieuwe Merwede niet in den weg stondwant van Hedel tot Gorinchem een verhang van 1.62 M. en van daar tot Dordrecht 3.30 M. is zeker circa 1.50 M. te veel. Gorinchem zoude moeten hebben circa 3 M. AP. inplaats van 4.84 M. AP., die zij alstoen had. Bij ijs zijn gewoonlijk de rivieren laag en door de sluizen is men in de gelegenheid de rivieren Waal en Maas laag te houden. De eb te Moerdijk is gewoonlijk 0.50 AP., dus de stand op de Nieuwe Merwede door behulp der sluizen is ook te houden op 0,50 M. AP- met een natuurlijk verhang van één meter vanaf de Oude Mer wede, levert aldaar 0.50 M. AP. Dato 5 Januari jl. teekende Dordrecht 1,97 M. -f AP. bij hoog en 1.54 M. AP. bij laag water. Het was te veronderstellen dat Gorinchem zoude teekenen pl. m. 3 M. AP. indien zij hare natuurlijke vijandin, de opstuwende Nieuwe Merwede niet gehad had. 3 M. AP. te Gorinchem zoude leveren 5 M. AP. te Hedel7 of 8 M. AP. te Heerewaarden en 9 of 10 M. AP. te Grave. Hierdoor zoude nog nergens gevaar of watersnood ontstaan. Dit was wel de allerhoogste waterstand die met reden te verwachten was. Indien in Januari jl., met denzelfden toe stand, geen Nieuwe Merwede bestaan had, en alles langs Dordrecht had moeten loozen, was er geene opzwelling van Waal en Maas geschied, omdat de Nieuwe Merwede door hare hooge opstuwing den weg naar Dordrecht versperde. Veronderstel nu de sluizeu op de Nieuwe Merwede. Bij ijs daalt de Nieuwe Merwede bij hare uitmonding tot 0.50 M. AP. en te Gorinchem tot 0.50 M. AP., en verder zijn de rivieren Waal en Maas bijzonder laag, dus tusschen hunne Uiterwaarden, 't welk veroorzaakt dat er dan bijzonder weinig ijs zal zijn. Indien het toeval wil dat een ijsdam zich voor de sluizen zeten geen drop water doorlaat, hetwelk natuurlijk eene stijging der rivier zal veroorzaken(altijd van de ver onderstelling uitgaandedat de binnenko mende vloed niet bij machte is dien achter uit te dringen), alsdan zal er geen hoogere stand te Gorinchem zijn dan pl. m. 3 M. -f- AP., omdat in Januari 1883 Dordrecht teekende 1,97 M. AP, en 1,54 M. AP. en de Nieuwe Merwede in hare opstuwings- kracht geheel machteloos is geworden. gebracht hebben dat de verhalen der geheim zinnige Rachel V...., omtrent hare familie en hare woonplaats, onwaar zijn, terwijl de broeder van Pulchérie M...., die aanvankelijk hoegenaamd geen argwaan gekoesterd heeftthans heet ver klaard te hebben dat hij, bij nadere overweging, in den persoon van Rachel toch wel iets mannelijks gevonden heeft. Zou men hier dus misschien met eene roman tische schaking te doen hebben? Zooveel is zeker dat in dat geval de zaak goed overlegd en voorbereid is, want per spoor ziju de vermiste persouen niet vertrokken en van een verdacht rijtuig heeft niemand iets gezien. BRUSSEL 6 December uur 's avonds). Het nationaal paleis (gebouw der volksvertegen woordiging) slaat in brand. Het vuur is ont staan op de zolders gedurende de zitting der kamer. De gevolgen zijn niet te overzien. Het paleis is één vuurgloed. 6 December. (8.53 des nam.) De brand woedt steeds hevig. Het achtergedeelte van de kamer van afgevaardigden is geheel vewoest de ministeries van buitenlandsche zaken en van openbaar onderwijs zijn hevig aangetast. Op dit oogenblik hoopt men de overige depar tementen te vrijwaren. De kamer gelijkt een ontzaggelijken vuurhaard. De werkzaamheden ter redding worden met veel geestkracht verricht. Militaire korpsen helpen. Verscheiden personen zijn gewond. Naar men uit Kortrijk (Belgie) bericht, is de Lys daar op alle punten buiten hare oevers getreden en staat het geheele kanton onder water. De scheepvaart is gestremd. De rivier wast nog steeds. Men verontrust zich te Antwerpen over het Belgische stoomschip Plaatijn hetwelk den lOden November van New-York naar Antwerpen vertrokken is en waarvan men tot heden nog geen bericht heeftterwijl het stoomschip Pen land dat een paar uren na de Plantijn van New-York vertrok ,'freed9 den 29en Nov. te Antwerpen is aangekomen. Een zonderling verschijnsel mag 't heeten dat in Belgiëhet dichtst bevolkte land van Europa, de geheimzinnige verdwijning van per sonen aan de orde van den dag is. Thans wordt er weder eene gemeld welke onder zeer bui tengewone omstandigheden heeft plaats gehad. In het dorp Knesselaeregelegen halfweg tusschen Brugge en Aeltre in Oost—laanderen, woont eene molenaarsfamilie die in goeden doen is en bekend wegens hare devotie. Den 30sten .November kwam aldaar een jong meisje zich noemende Rachel Vvolgens haar zeggen dochter van een geneesheer te Gentzelve be- hoorende tot de congregatie der heilige Godelic- vreen zuster van een capucijner-monnik te Londen en van een carmelieter-monnik te Brugge. Zij verhaalde dat hare moeder overleden was over welk verlies zij inderdaad in diepen rouw gedompeld scheen dat het lijk in het familie graf tc Aeltre zou worden bijgezet, en dat zij het in de nabijheid liggende en rustige Koesse- laere had uitgekozen om in stilte hare gebeden voor de rust der ziel van hare moeder te ver richten, Haar gedrag deed geen enkelen twijfel aan hare verhalen oprijzen zij legde de grootste smart en devotie aan den dag en verrichtte hare godsdienstplichten met den warmsten ijver. De dochter des huizesPulchérie M...., voelde zich tot het vrometreurende meisje aangetrokken en vergezelde haar steeds op hare gangen ter kerke. Plotseling echter zijn beide meisjes verdwenen zonder dat eenig spoor te vinden is van de richting, waarheen zij zich hebben begeven. Een voorloopig onderzoek der justitie moet reeds aan het licht Tn zake China wordt uil Hongkong gemeld dat een koopvaardij-stooraboot die stad is ge passeerd met 1100 man Chineesche troepen aan boord. Zij kwamen van Shangaiwaren naar Canton bestemd en zouden spoedig door meer dere g3volgd worden. Tegengesproken wordtdat markies Tscr.g een nieuw onderhoud met Ferry heeft gehad en hem een nota zou hebben overhandigd naar aanleiding van Frankrijk's antwoord op het Chineesche memorandum. Tegengesproken wordt ook, dat Duitschland in de Tonkinsche aange legenheden zijne bemiddeling zou hebben aan geboden. De Duitsche regeering staat buiteD deze quaestie en er is haar niets van dien aard gevraagd. Inmiddels heeft het eerste gedeelte het licht gezien van de door de Fransche regcering be loofde verzameling van diplomatieke bescheiden, die op China betrekking hebber». Dat eerste deel bevat een geschiedkundig overzicht van de Tonkin-quaestieloopende van het verdrag van 1874 tot het jaar 1878, toen Annam een beroep deed op China tot onderdrukking van den op stand. Uit de briefwisseling van Villiers en de rapporten var» Rivière blijkthoe de Tonkin- quaestie ontstond eu in omvang toenam. Een oorlog met China scheen onvermijdelijk toen Bourée meldde dat China zijne troepen terugtrok en voorstelde om zelve de haven aan de Roode Rivier te behouden terwijl Frankrijk die van het zuiden zou nemen. De heer Bourée gaf den raad zulk eene schikking tc verwerpen. Uit Hongkong wordt aan de „New-York Herald" gemelddat de Chineesche generaal Pang te Canton is aangekomen en een mani fest heeft gericht tot de onderdanen van de vreemde mogendheden waarin hij verklaart, dat Frankrijk aan China den oorlog opdringt en dus aan Frankrijk schadevergoeding moet worden gevraagdwanneer schepen of eigendommen worden beschadigd. De generaal maakt toe bereidselen tot verdediging van Canton te water en te land. Natuurlijk schuift hiertegenover Frankrijk de verantwoordelijkheid voor een conflict up het Hemelsche Rijk. Met zooveel woorden wordt dit gezegd in het tweede deel van de verzameling diplomatieke bescheiden (het zoogenaamde „Gele boek"), dat openbaar is gemaakt. Daaruit blijkt, dat reeds iu December 1882 de heer Bourée wees op de spanning der ge moederen in China, de krijgstoerustingen en de bedrijvigheid in de tuighuizen. Hij voegde daar bij den raadom onderhandelingen aan te knoopen en niet tot krachtig handelen over te gaan. De heer Ferry zeide op 22 November jl. in zijn antwoord op het Chineesche memorandum, dat het laatste verdrag van llué slechts ten doel had om de oefening van het beschermheerschap door afdoende waarborgen te verzekeren. Hij achtte eene bezetting van Son-Tay, Bac-Ninh en Hong-lloa door de Franschen volstrekt nood zakelijk, en betuigde verder zijn wensch om het geschil op minnelijke wijze te vereffenen. In een dépêche van 24 November jl. ver klaarde markies Tseng het te betreuren, dat de heer Ferry de bezetting der bovengenoemde plaatsen volstrekt noodzakelijk achtte. Hij (Tseng) beschouwde zulk eene bezetting integendeel als in strijd met de vroegere verklaringen van den minister, toen slechts eenvoudig van bescherm heerschap sprake was. De heer Ferry antwoordde op 30 November jl., dat iD de politiek van Frankrijk geene ver andering was gekomen. De regeering der Fransche republiek wil nog steeds als vroegerde be vestiging van het beschermheerschap, de vrije scheepvaart in de wateren van Shanghai en de veiligheid van den handel. Hij voegde er bij dat hot plan de campagne van Frankrijk niet is gewijzigd en ook niet kan gewijzigd worden. De verantwoordelijkheid van een conflict rust dus op China. De zaak is dus reeds het, ook uit vroegere oorlogen niet onbekende stadium ingetreden, dat beide partijen hunne vredelievende gevoelens bezweren en de tegenpartij aansprakelijk stellen voor de verstoring der harmonie. Te Parijs was het gerucht in omloop, dat een aanslag tegen het leven van Ferdinand de Lesseps was gepleegd door middel van eene doos met dynamiet. De waarheid is deze: Couvreux, die vroeger de werkzaamheden voor het Suez- kanaal had aangenomen en die thans met die voor het Panama-kanaal is belastheeft per post uit Nice een doosje ontvangen evenals de Lesseps. Toen Couvreux het doosje opende en ledigde volgde er eene ontploffing doch zonder hem of iemand anders te deren. Couvreux liet nu dadelijk aan de Lesseps ter waarschuwing weten wat er met hem wa9 voorgevallen. Deze liet dus voorhands het doosje ongeopend. Toen de Lesseps de waarschuwing van Cou vreux had ontvangen zeide hij glimlachend „Men behandelt mij als een souverein." Bij onderzoek is gebleken dat er buskruit en knalpoeder in het doosje was. De secretaris van een bankier te Parijs een üuitscher, is spoorloos verdwenen met een bedrag van 550,000 francs. Volgens enkele aanwijzigingen die men heeft kunnen bpkomen, is hij naar Havre vertrokken om zich aldaar naar Ameiika in te schepen. Naar New-York zijn telegrammen gezonden ten einde den on trouwen secretaris bij zijn aankomst te arresteeren, Dit is de tweede maaldat een dergelijk geval denzelfden bankier overkomt. Voor drie jaren nam zijn vorige secretaris, ook een Duitscher eveneens de vlucht met een belangrijke som. Deze werd echter bijtijds gevat en tot vijfjaren veroordeeld. Het is begrijpelijk dal deze feiten niet bevorderlijk zijn om jonge Duitschers iu Frankrijk een betrekking te bezorgenom welke reden dan ook de antiprussiens met zeker genoegen hiervan melding maken. Te Marseille is in een der drukste straten een misdaad gepleegd die groote opschudding in de stad heeft veroorzaakt. Een kassiersknecht, die met het inkasseeren van wissels belast was, moest Zaterdagmiddag tegen 12 uur op het kantoor zijn om af te rekenen. Toeu het bepaalde uur geruimen tijd verstreken was begon men zich ongerust te maken en naar alle kanten werden boden uitgezonden om den kassiersknecht te zoeken, docli vruchteloos. Des avonds deed een juffrouw die gemeubileerde kamers verhuurde, aangifte bij de politie, dat zij in een der kamers, die zij voor een paar dagen aan zekeren Blein verhuurd had een lijk gevonden had. Bij onder zoek bleek dat dit het lijk was van den ver misten kassiersknecht. Men had hem stevig gebonden, een prop in den mond gedaan, en door

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1