Nummer 3. Donderdag 10 Januari 1884. Te Jaargang. nu EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. E. WERNER. v. De Echo van het Zuiden, h m, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel Te Antwerpen vond een meisje van 7 jaren dat met andere kinderen op een open erf aan 't spelen waseen blikken doosje. Daar het doosje vol scheen te zijn liet zij het hare vriendinnetjes zienen de nieuwsgierigheid van dezen hierdoor opgewekt, trachtten zij het doosje, dat hermetisch gesloten waste openen. Daar het niet spoedig geluktesloeg een der meisjes met een steen op de doos tengevolge waarvan de doos met een hevigen knal uit elkander sprong. Het meisje werd ernstig gewond en zal het rechteroog moeten verliezen. Uit de inlich tingen door de kinderen verschaftheeft men niet kunnen ontdekkenwelke stof de doos bevatte. Een onderzoek is ingesteld of soms nog andere dergelijke gevaarlijke doozen op die plaats te vinden zijn. Aan de Brusselsche Chronique wordt uit Antwerpen geschreven De commissie voor de algemeene tentoonstelling van 1885 zal zich weldra constitueeren. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren Bel- pairckoopman Van den Nestoud-schepen Meeus en Victor Lynen. De heer Gillenslid van den Antwerpschen gemeenteraad zal waar schijnlijk tot algemeen secretaris gekozen worden. De regeeringen zullen niet officieel vertegenwoor digd worden zoodat er geen officieele commis sarissen-generaal zullen zijn. De bewaking en politie van gebouwen en terrein zullen door de zorg der commissie geschieden. Er zullen geen militairen ter bewaking zijn. De Antwerpsche pers zal te bekwamer tijd eene vereeniging vormen gelijk diewelke te Amster dam zulke goede diensten heeft gedaan. Voor het plan van den hoofdingang zal een concours worden uitgeschrevenwaartoe de voornaamste Belgische architecten zullen uitge- noodigd worden mede te werken. Naar het Duitsch van Het rustige vertrouwen, waarmee de generaal Reichenbach de verbintenis te gemoet zag, maakte het des te moeilijkerzoo niet onmogelijk de meening hieromtrent der beide jongelieden bloot te leggen, en al had Stephanie het reeds gewaagd in de verte te zinspelen op beider weigering haar vader scheen die zinspeling in het geheel niet te willen merken, en dan bleef verdere verklaring door de vrees achterwege. Onder- tusschen troostte Felix zich met de gedachte dat de zaak geen spoed eischte en ook daarin scheen Stephanie te berustenzoodat beide met de lichtzinnigheid en de zorgeloosheid der jeugd eigende onvermijdelijke verklaring van den eenen dag tot den anderen uitstelden en met elkander intusschen op zoo vertrouwelijken voet leefden, dat deze omgang den generaal wel moest versterken in de overtuiging, dat zijn wensch niet den minsten hinderpaal zou ontmoeten. Het middaguur sloeg, toen luitenant Reichen bach het huis zijns ooms verliet om zijne schreden te richten naar de woning van den adjudant Weidenau. Mevrouw Weidenau en Stephanie waren vriendinnen geworden zij waren gewoon samen te arbeiden te musiceeren en te lezen en generaal Reichenbach verheugd, een passenden omgang gevonden te hebben voor zijne dochter, bevorderde dien zoo veel mogelijk. De woning van den adjudant lag aan de andere zijde van het fort, en om haar te bereken moest men een gedeelte van den aarden wal oversteken. Het was ruw, buiïg weder en de De aanleg van park en tuin wordt ontworpen door de heeren Fuclis en Kellner. Eindelijk zal aan het publick een kapitaal van IV2 millioen fr. worden gevraagdwaarvoor de iuschrijvingen zullen geopend wordenzoodra de statuten zullen vastgesteld zijn. De kabel voor de onderzeesche telegraphische verbinding van Saigon mot Haiphong is reeds op weg naar zijne bestemming. De kabel is aan boord van een paar stoombootendie in 't begin der volgende maand te Saigon zullen aankomen. Heden vertrekken uit Marseille aan boord van de Anadyr negen telegraafbeambten voor den nieuwen dienst. Het ziju acht Fran- schen en een Engelschman. De voddenrapers van Parijs verkeeren in ongerustheid wegens een onlangs hernieuwde politieverordéningdie hen met groote schade in hun beroep bedreigt. Die verordening bepaalt nl., dat er geen vuilnis meer op den openbaren weg geworpen mag worden. De voddenrapers hebben zich met hunne grieven tot verscheidene dagbladen gewend in een briefwaarin zij er op aandringen dat de politieverordeningevenals tot dusverreniet gehandhaafd moge worden en men hen in het rustige bezit late van hunne met moeite vergaarde verdienste van 2 of 3 francs per dag. De regeering van Madagascar schijnt thans bereid met Frankrijk vrede te sluiten het ul timatum dezer mogendheid aannemende en het Noordelijk deel des eilands aan Frankrijk af staande. Met Tonkin echter is meD nog lang zoo ver niet er. de berichten van daar zijn tamelijk on beduidend althans wat de hoofdzaak betreft. Volgens de laatste mededeelingen hebben Har- mand en Tricou beiden Hai-Phong verlaten. Tricou begeeft zich naar Hué en Harraand keert terug naar Frankrijk. De nieuwe koning van Annam heeft hettrac- taat van 25 Augustus zonder beperking erkend. koude herfstwind deed de rammelende bladeren der boomen. her- en derwaarts stuiven. Lood zwaar drukte de grauwe lucht op de aarde en op den wal staande zag men van de stad niets dan de vestingwerken, de rivier, welke er Jangs stroomde en op den achtergrond een donkere massahet woud hetwelk achter de stad op de helling van eenen heuvel lag, maar dat alles omsluierd in een droevigen nevelzwevende in een grauwe, kille mist. Geen uitlokkend weder, geen vrolijk aitzicht dus doch het scheen den man niet te hinderendie in zijnen mantel gewikkeld en leunende tegen den muur met starende oogen recht voor zich uit blikte. Ook zonder den wachthebbenderi soldaat in de verte was het gemakkelijk te zien, dat deze man een gevangene was zijn oog alleen, waarin zich een vurig en toch hopeloos verlangen weerspiegelde verried het, en mocht de verte daar verborgen zijn in een nevelachtig waas in die verte was de vrijheid, het hoogste, wat dt weield eenen gevangene kan schenken. Men kon het den man daar boven op den wal aanzien, dat hij maanden misschien jarenlang de kerkerlucht bad in geademd. Hij was jong, van slanke gestalte met een gelaatdat niet fraaimaar indruk wekkend heeten moesttrots de vale kleur en de leiblauwe kringen onder de oogen. Namen loos bitter lijden was op dat gelaat gegrift, maar tegelijk lag er ook de uitdrukking op van dien hoogmoed, welke niet buigen wil onder de slagen van het noodlot en al verkondigde de moede, matte houding van dat lichaamhoeveel leed en smart lag opeengestapeld in zijne ziel bukken en genade smeeken van hemdie al dat lijden berokkende nooitliever de dood, liever nog een leven erger dan de dood, dan tot een lage vernedering overgaan. Luitenant Reichenbach stond op het punt den wal te betreden toen hij plotseling stilstond. Enkele seconden aarzelde hij, als wilde hij om- keeren en een omweg maken door de poort van De onderhandelingen met het hof van Hué hebben daarenboven deze resultaten opgeleverd de openbare aanplakking van het traktaat op last van het regentschapstrengere straffen tegen de meest vijandelijke mandarijnen cn de moordenaars van christenen. De bezetting der Fransche legatie is met 100 man vermeerderd. De raad van regentschap is geneigd toe te stemmen in de bezetting der citadel van Hué. Te Douai is het militair fourrage-magazijn, met alles wat zich daarin bevond, tot den grond toe afgebrand, De schade wordt op 100.000 fr. geraamd. Men vermoedtdat de brand door een kwaadwillige hand is aangestoken. Te Forcalquier Js een stelling van een in aanbouw zijnde spoorwegbrug ingezakt, juist op het oogenblik dat er zich een aantal werklieden op de stelling bevonden. Verscheidene personen bekwamen hierbij ernstige kwetsuren terwijl zes man op de plaats dood bleven. Een Parijsch blad bevestigt dat Feder ex-directeur van de bank Union Générale die door het hof van appèl te Parijs tot twee jaren gevangenisstraf is veroordeeldzich te Berlijn bevindtwaar hij de volmaakste vrijheid geniet. Het zou den voormaligen associé van Bontoux gelukt zijndoor middel van den machtigen invloed der hooge kringen, Frankrijk te verlaten zonder zijn straf ondergaan te hebben. In de financieele wereld te Parijs wordt deze zaak druk besproken. Een magnetiseurde Torcy die sedert eenigen tijd te Reims proeven van zijne magne tische kracht heeft afgelegd heeft dezer dagen, tengevolge eener weddingschapnog een geheel ander zoogenaamd kunststuk aan den dag gelegd. Hij bracht te midden van een groot aantal kijk- lustigen in het leeuwenhok eener menagerie omringd van zes dier wouddieren een meisje Lucia geheeten, in diepen magnetischeD slaap; hierna werd het meisje op twee armstoelen neer gelegd en de leeuwen sprongen toen wel twin tigmaal over haar heen en op haarzonder dat zij het minste teeken van leven gaf. Het publiek het fortmaar na nog een blik geworpen te hebben op het huis zijns ooms, naderde hij met opgeheven hoofd en rassche schreden den ge vangene. Deze schrikte op uit zijn mijmering en wendde het hoofd om. Een snelle opflikkering van inwendige vreugde blonk in zijn oog, doch slechts een oogenbliken met van aandoening bevende stem riep hij Mijnheer Von Reichenbach gij hier Bergfeld waartoe dat //mijnheer" vroeg Felix half verwijtend. Op den dag mijner aan komst hoorde ikdat gij hier waartdoch ik kon geen middel vinden u te naderen of te zien. Het ware beter geweest, dat gij zulks op dit oogenblik ook vermeden hadt, was het hard klinkende antwoord. Ons samenzijntoevallig of nietzal ongetwijfeld den generaal ter oore komen en deze onvoorzichtige handeling zal ik moeten boeten. Het zal zoo erg niet loopen En was dat zoo ik kon u toch niet als een onbekende voorbijgaan. De gevangene staarde een oogenblik op den grond en zijne stem klonk dof en treurig, toen hij antwoordde Gij echter hebt daartoe wel een weinig het recht ook gij draagt den naam Von Reichenbach. En desniettegenstaande 9mart mij het on geluk dat voor mijne familie en voor u zulke noodlottige gevolgen heeft gehad en doet het mij leed dat ook mijn oom daarover niet de zelfde meening heeftals ik. Ik heb het ondervonden, zei Bergfeld met bitterheid. Nog pas twee maanden in zijne macht heb ik hem leeren kennen in zijne tyran- nische hatelijkheid en wraakzuchtige wreedheid. Het gesprek, hoewel zouder getuigen, werd niet luide gevoerd, en de wachthebbende soldaat, die het samenzijn met iemand anders stellig belet zou hebbenkende den jongen officier, neef van den kommandant zeer goeden hield was buiten zich zelf van opgetogenheid. De zaal dreunde van den bijval. De Times behelst een telegram uit Durban datvolgens berichten van Madagascareen af gevaardigde te Tamatave is gekomen met vol macht om den vrede te sluiten. De Malgachen nemen Frankrijks ultimatum aan en staan het noordelijk gedeelte van Madagascar af, van Kaap Sint-Andreas tot Kaap Bellona Er is nog volstrekt geen bevel gegeven voor het zenden van Engelsche troepen naar Egypte, maar alles is gereed om 12.000 man te kunnen inschepen binnen een week nadat het bevel gegeven is. Alle ministers zijn naar hun landgoed ver trokken. Over de vruchtencultuur in Engeland en Amerika levert de Times een belangrijk artikel, waarin wordt aangetoonddat in den tijd van 10 jaren van 1872 tot 1882 in Engeland 26696 acres land tot den vruchtenbouw zijn dienstbaar gemaakt. In de Yereenigde Staten van Noord-Amerika waren in het jaar 1878 twee millioen acres grond uitsluitend met appel- boomen beplant. In de 20 jaren steeg de waarde van den vruchtenoogst van 1,320,000 pd. st. tot 10,000,000 pd. st. per jaarterwijl de opbrengst der perziken alleen 11.500,000 pd. st. per jaar bedraagt. Omtrent het spoorwegongeluk bij Toronto (Canada) verneemt men nog de volgende bijzon derheden De trein van de Grand Trunk Railwaydie eiken morgen te 6.40 uur uit Toronto vertrekt, liep Woensdagmorgen juist toen er een aantal werklieden in den trein warentegen een goe derentrein aandie van de tegenovergestelde richting kwam. Verscheidene wagens van den personentrein werden geheel verbrijzeld en 27 werklieden die er zich in bevonden werden op de plaats des onheils gedood terwijl 30 a 35 zoo zwaar gekwetst werden üat men voor hun leven vreest. Dit ongeluk is veroorzaakt door zich op eerbiedigen afstand; toch sprak Felix fluisterend toen hij zei Uw verblijf alhier zal niet meer van langen duur zijn. Zie mij niet zoo ongeloovig aan. Ik bega geen onbescheidenheid door u dit mede te deelenheden nog zal het u van wege den kommandant bekend gemaak worden. Driftig richtte de gevangene zich op en vroeg: Weg? Zal ik van hier weg? De vesting verlaten De uitroep verried geen blijdschapveeleer schrik en ontstelteniswat Felix ten zeerste bevreemdde. Ik dacht u een welkom nieuws te brengen, zeide hij. Doch wenscht ge dan liever in K te blijven Neen, neen riep Bergfeld haastig. Elke verandering van mijn toestand beschouw ik als een verlichtingmaar zij komt zoo plotseling zoo onverwacht. Zichtbaar spande hij zich in om bedaard te blijven, hetgeen hem ten deele gelukte, want zijne stem klonk rustigertoen hij vroeg Kunt en wilt ge mij zeggen wanneer mijne overplaatsing geschieden zal Waarschijnlijk reeds in den loop der vol gende week. In de volgende week Reeds zoo spoedig,? ontsnapte hem weder onwillekeurigen zijn blik dwaalde om zich heen tot hij de woning van den adjudant in het oog kreeg. Maar geen raenschelijk wezen was aan de deur of de vensters er van te ontdekken. De jonge officier schudde het hoofd hij wist niet, wat van deze handel wijze te denken. Ik moet nog eene vraag tot u richten begon deze opnieuw. Naar alle waarschijnlijk heid zullen wij elkander in deze vesting niet meer zien en misschien God geve dat het niet zij misschien iqet meer in het leven. Een bittere glimlach kwam op de lippen van deu gevangene. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1