Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. den chef van den goederentreindie van het laatste station vertrokken was zonder het gewone sein van vertrek af te wachten. Deze beambte is gearresteerd. Deze ramp is in Canada zonder wederga daar de treinen aldaar buitengewoon geregeld loopenen bijna nooit ongelukken voorkomen. De meeste slachtoffers behooren tot den behoef- tigen stand. Woensdagavond ontstond te Bolton in eeu menagerieonder leiding van den dierentemmer Delmonicoeen paniekdie aan een aantal personen het leven had kunnen kosten. Juist was eene voorstelling afgeloopen en de groote trom werd geroerd om weder nieuwe toeschouwers te lokken toen men eensklaps alarm-kreten in den circns hoorde. Het volgende had namelijk plaats. Nadat Delmonico de kooien van ver scheidene leeuwinnen onderzocht hadopende hij diewaarin zich eenige jonge leeuwen be vonden en op het oogenblikdat hij binnen wilde gaan sprong een der jonge leeuwen over zijne schoudersen wierp zich te midden der toeschouwers. Onmiddellijk stroomden allen naar den uitgang. Gelukkig werd de jonge leeuw door het personeel spoedig gegrepen voordat hij nog eeuig kwaad had aangericht. Door het gedrang echter was een vrouw van de bank gevallen juist voor een kooiwaarin zich een leeuwin bevond. Het wilde dier stak hare klauwen door de tralies en greep het hoofd der ongelukkige vrouw. De bewakers staken de leeuwin met messen vorken en andere werk tuigen doch zij liet hare prooi niet los. Eerst toen de vrouw buiten kennis en geheel bebloed was, gelukte het haar te bevrijden. Juist 12 jaren geleden is te Bolton op hetzelfde plein de dierentemmer Massarti door leeuwen verscheurd. Op de Tay in Schotland hield zich in dc laatste weken een groote walvisch op die zich meermalen eenige voeten boven het water ver toonde. De waivischvangers waren spoedig besloten zich van hem meester te maken. Dit gelukte echter niet spoedig. Zaterdag vertoonde de walvisch zich weder in de Tay en toen begon de jacht. Twee walvischbooten en een sleepboot zetten hem na en door twee harpoenen werd hij getroffen. Het gewonde dier had nu de drie schepen op sleeptouw en trok hen in volle vaart naar zee mede. De sleepboot had nog gelegen - heid het touw te kappen doch de beide wal vischbooten waren spoedig in zee door den dikken mist uit het gezicht. De onvermoeide visschers hebben het dier eindelijk bij Monifreth, ongeveer 16 kilometers van Dundee verwijderd, onschadelijk gemaakt en aan het strand gesleept. In de haven van Kunagh, aan de westkust van Ierland had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Eenige pachters van het eiland Clare die met een gerechtelijken verkoop wegens ach terstallige pacht bedreigd werdenwaren naar het vasteland overgestoken om geld te halen. Zij keerdenin haastom de ambtenaren van het gerecht voor te wezenbij onstuimig weder naar het eiland terugmaar het gebrekkige bootje verging in de hooggaande golven met de zes mannen en een vrouw die er in zatsn. De booten waarmee hunne vrienden die het on geluk van verre zagen tot hun hulp toeschoten, kwarmen te laat. De verhouding tusschen Egypte en Enge land is een weinig gespannen. De Egyptische regeering heeft tot de Engelsche eene krasse nota gerichtom te verklaren dat de huidige toestand niet kan voortduren en om nogmaals aan te dringen op een afdoend besluit van de zijde der Britsche regeering ten opzichte van Soedan. Er werd bijgevoegd datindien Engeland bijstand weigertde khedive en zijne ministers vast besloten zijn het oostelijk gedeelte van Soedan aan Turkije over te leveren en de Egyptische schatting aan de Porte met eene daartegen op wegende som te verminderen. De Egyptische troepen zouden dan in Egypte worden saamge trokken, waardoor er eene strijdmacht van 1 5,000 zou worden bijeengebrachttoereikend tot hand having en bescherming der grenszonder be zettingsleger. Men verzekert dat Baringbij het overhandigen dezer nota de raeening uit drukte dat 15,000 man niet genoeg zal zijn. De bewoners van Iserlohn werden Zondag avond door een hevigen knal niet weinig verschrikt. Een stoomketel, die voor de verwarming van een sociteitszaal diende, sprong uiteen en richtte groote schade aan. Het achterhuis en een de nabijheid liggend kerkhof waren als met stcenen bezaaid; deuren vensterruiten scherven en steenen lagen door elkander. Ook menschenlevens zijn hierbij te betreuren. Een vrouw werd dood van onder de puinhoopen gehaald, terwijl nog een persoon gemist wordt. Een knaapje is zwaar gewond in 't gasthuis opgenomen. Eduard Lasker, de bekende liberale Duit- sche rijksdags en landdags-afgevaardigdedie voor zijn gezondheid in Noord-Amerika op reis wasis plotseling te New-York aan eene hart- aandoening overleden. Sedert eenigen tijd was de 55-jarige Lasker nog slechts eene schim van wat hij placht ie wezen in de dagen zijner wel- en veelsprekendheid. Te Kleef is in de villa der Nederlandsche familie v. D. ingebroken en al het goud en zilver uit die woning ontstolen. Er worden namelijk vermist 24 zilveren lepels24 dito vorken 24 dito messen24 dito servetringen2 zilveren koffiekannen2 dito theepotten en 24 gouden theelepeltjeszoomede eenige andere zilveren voorwerpen, te zamen uitmakende twee volledige serviezen van groote waardeen alles gemerkt V. D; Een der vermoedelijke daders (een oud Indisch soldaat) heeft men reeds gearresteerd doch zijne twee medeplichtigen zijn met de gestolen voorwerpen naar Nederland gevlucht. Hun namen zijn lo. Arnold Eisscheroud 36 jaren, daglooner, lang van gestalte, eenigszins gezetblor.d haar zonder baard rond aange zicht, blauwe oogen, gekleed in zwarte jas, dito broek en pet, schoenen of laarzen. 2o. Theodor Timmeroud 23 jarenschoenmaker middel matige lengtepostuur en aangezicht schraal blond haarbruine oogenzonder baard of knevelgekleed met donkerbruine jas en broek, schoenenrond zwart hoedjedat door hem gewoonlijk schuin op het rechter oor wordt ge dragen. Men heeft zich door het uitsnijden van eene ruit toegang tot de villa verschaft, waarbij de dieven zich schijnen verwond te hebben, daar men aan de glasscherven bloed heeft ontdekt. Op het meer van Rummelsburg, bij Berlijn, is een jonge damede 20-jarige barones von Bulow, op treurige wijze om het leven gekomen. Zij reed daar schaatsen met hare 21-jarige zuster, toen zij opeens een jongen zag die door eeu zwakke plek in het ijs gezakt was. Zonder zich een oogenblik te bedenken snelde het moedige meisjedat zeer bedreven in het zwemmen was, naar die pleksprong den knaap na en hield hem zoolang boven watertot men hem met behulp van een langen stok op het vastere ijs had gehaald. Toen zonk zij, waarschijnlijk door een plotselingen kramp overvallenin de diepte weg. Hare zusterdie haar nasprongkon haar niet redden. Zij werd slechts met groote moeite en in zeer bedenkelijken toestand op het droge gebracht. Niet lang daarna werd het lijk van de jongere zuster opgehaald. De geredde knaap had zich intusschen spoor loos uit de voeten gemaakt. Een ander moedig slachtoffer van een der gelijke edele daad kwam onlangs te Wittenberg om het leven. Het was een musketier, Steinert genaamddie in een wak in het ijs sprong om vier daardoor gezakte kinderen te reddenen die, toen de kleinen zich in hun doodsangst aan hem vastklemden zoodat hij zich niet bewegen kon in de diepte zonk en met hen verdronk. Hij werd met bijzondere plechtigheid ter aarde besteld en zijn regiment wil een gedenkteeken voor hem oprichten. Het stoffelijk overschot van Victor Emannel is met veel plechtigheid naar het Pantheon overgebracht. Van buiten Rome waren niet minder dan 30.000 personen voor de plechtigheid over gekomen. Het praalgraf des konings is tegenover dat van Rafael. Uit de Russische provincie Pskow wordt een nieuwe wijze van oplichting vermeld. Een gees telijke Seraphin genaamdheeft eene nieuwe godsdienstige secte gesticht. Ieder die tot deze toetradmoestals blijk van gehoorzaamheid aan zijne superieuren zich het haar laten afknippen; hetwelk door Seraphin aan zijn broeder, een kapper te Petersburg werd gezonden. De geestelijke is door de politie in hechtenis genomen. Tot heden toe is de Russische politie er nog niet in geslaagd de moordenaars van Sudeikin en zijn adjudant Koch op 't spoor te komen hoewel het bijna ontwijfelbaar is, dat dezen zich noch steeds te St. Petersburg bevinden. 's Daags na den moord hebben de minister van binnenlandsche zaken, graaf Tolstoi, de chef der politie Plewe, en de staatsprocureur Murajew anonieme brieven ontvangen, waarin gezegd wordt dat //als de volvoerders van het over Sudeikin uitgesproken doodvonnis gevat en ter dood ver oordeeld mochten worden, zij onherroepelijk het lot van Sudeikin zullen deelen". Een der moordenaars is der politie bij name bekend, namelijk Jablonshy, vroeger nihilist maar sedert een paar jaren een door zijne chefs zeer vertrouwd ambtenaar der geheime politie. Hij moet den vermoorden hoofdambtenaar in de val gelokt hebben door de mededeeling, dat in het huis waarin hij woondeaan den hoek der Snamenskaja-straat en den Newski Prospect blijkbaar eene geheime drukkerij aanwezig was en Sudeikin dus in de gelegenheid wast de ni hilisten op heeterdaad te betrappeD. In dat huis nu of daarvoor op de straat, hoe het zich eigenlijk toehedragen heeft, kan ik met zekerheid niet zeggen, zijn Sudeikin en Koch door de moordenaars overvallen en naar 't heet is Ja- blonski's medeplichtigheid aan dezen moordaan slag ook daarom boven allen twijfel verheven dat zijne revolver, welke door zijne ambtgenooten der geheime politie herkend is, in de nabijheid is gevonden. Nu heet het weder dat kapitein Koch niet dood is, maar zóó zwaar gewond, dat voor zijn leven ernstig gevreexd wordt, terwijl zijn toestand niet toelaat om hem naar de bijzonderheden van den moordaanslag te ondervragen. Sudeikin's lijk is met militaire eerbewijzen en onder begeleiding van een groot aantal hoogge plaatste ambtenaren onder welke de ministers, naar het station van den Moskouschen spoorweg gebracht, teneinde op zijn familiegoed te worden bijgezet. Een gerucht wildat Jablonski als geheim politie-ambten aar dienst deed te Gatchina, toen den czaar het //ongeval" op de jacht overkomen is. Natuurlijk wint daardoor het gerucht weder veld dat de czaar niet door een ongeval ge troffen werdmaar het slachtoffer was van een mislukten aanslag. Het opsporen der moordenaars van Sudekini heeft tot een allertreurigst voorval aanleiding gegeven. Iu de overtuiging dat zij zich nog steeds te St. Petersburg ophouden worden op groote schaal door de politie huiszoekingen gedaanwaaraan nauwelijks één huis ontsnapt. Zoo geschiedde ook dezer dagen in de woning van den jongen kunstenaar Friese, lid der kunst academie te St. Petersburg bij wien de politie een pak nihilistische brochures en oude nummers van het blad Tscherni Peridöl vond welk blad sedert ruim een jaar niet meer verscheen, omdat de terroristen, gelijk bekend is in den boezem der revolutionaire partij de bovenhand verkregen hebben. Friesenaar de herkomst ondervraagd wist eerst geene opheldering te geven totdat hem plotseling te binnen schoot dat vóór twee jaar hem een vriend gevraagd had dat pak te bewaren, welke vriend wiens naam hij noemdesedert naar Siberië verbannen was. Kort daarop was Friese met een keizerlijk stipendium naar Rome gegaan ter voortzetting zijner studiënen het bewuste pak, waarvan de inhoud hem overigens volkomen onbekend was was hem geheel door het hoofd gegaan. Hoewel de waarheid zijner verklaring bevestigd werd door het naamcijfer op de lakken waar mede het pak gesloten wasen er op het pak wel een laag stof van twee vingers dikte lag, verklaarde de politie-inspecteur zich niet tevreden met zijne ophelderingen en nam hij hem, ondanks de smeekingen zijner oude moederin arrest. De jonge kunstenaaar ziende dat alle pogingen om zijne vrijheid te behouden vruchteloos svaren, verklaarde zich niet te zullen verzettenmaar vroeg nog slechts als gunst eerst van kleederen te mogen wisselen. Daar het huis goed bewaakt waswerd dit hem toegestaan. Friese verliet de kamer en na weinige oogenblikken knalde een pistoolschot de jonge kunstenaar had zich door de rechterslaap geschoten en was dood Wie in dezen zelfmoord het bewijs van schuld bewustzijn mocht willen zien, zou zich zeer be driegen. De toestanden zijn helaas te Petersburg zoodat voor velen de dood verre te verkiezen is boven overlevering aan de willekeur der politie, welke niet licht haar prooihetzij schuldig of onschuldig weder loslaat. Hoe 't zijde dood van Friese is een zwaar verlies voor de kunst tot welks meest belovende dienaren hij behoorde. Onder zijne kunstbroeders was hij ook zeer bemind. Aan de Russische dagbladen is streng ver boden van dit treurige voorval melding te maken. NEW-YORK 7 Januari. Het klooster van de Onbevlekte Ontvangenis te Belleville, in den staat Illinois, is verbrand. Onder de inwonenden heerschte eeu paniek, waarbij verscheidene leer lingen en onderwijzeressen uit de ramen zijn gesprongen met het gevolg dat er velen om kwamen of doodelijk gekwetst werden terwijl eenige andere in de vlammen het leven verloren. Twee- en twintig leerlingen en vijf klooster zusters ziju er omgekomen. Waalwijk, 9 Januari 1884. Gedurende het afgeloopen jaar bedroeg De opbrengst der havengelden f 1582,97 w kaaigelden f 284,47* totaal f 1867,445 ♦Binnengekomen. Stoombooten 105 stuks zeilschepen 491 u kleine vaartuigen waarvan de tonnen- maat niet door meetbrief of patent is aangegeven 40 totaal 636 Tonneninhoud 28927. Heden morgen omstreeks 3 ure werd onze gemeente door brandalarm gewekt. Er was brand uitgebroken in het huis bewoond door P. Ver schoor aan den Hoek alhier. Het vuur werd reeds spoedig door de vrouw des huizes ontdekt, die zelve hulp bij een der buren ging inroepen, (de man was niet te huis). Wellicht ware het mogelijk geweest den voortgang te stuiten, maar eerstens duurde het lang eer er een brandspuit kwam en toen r.o. 3 er eenmaal was duurde het bijna een kwartier eer zij water kon geven. Toen ook daarna de spuit no. 2 op het cerrein kwam, was men den brand spoedig meester zoodat spuit no 1 geen water heeft behoeven te geven en ook de hulp der brandweer van de naburige gemeenten niet noodig was. Het aangetaste perceel is langzaam uitgebrand zonder veel gevaar voor de belendende gebouwen op te leveren. De inboedel, evenals het huis verzekerd is grootendeels een prooi der vlammen geworden. deze gelegenheid is klaar gebleken hoezeer de heer Timmermans-Van Turenhout gelijk had, toen hij bij de behandeling der gemeentebegroo- ting in den gemeenteraad klaagde over de or ganisatie en de werking onzer brandweer. Wat toch is het geval geweest Vooreerst duurde het veel te lang eer er een spuit op de plaats des onheils tegenwoordig wasterwijl no. 3 om zoo te zeggen vlak bij stondtweedenstoen no 3 er washad men bijna een kwartier noodig om water te geven. Dit was een gevolg van den slechten toestand der zuigbuizenwaardoor men geen water in de spuit kon krijgen. Deze spuit is met groote kosten tegen het advies in van den opperbrandmeestergerestaureerd en nu komt men tot de overtuiging dat al die kosten om zoo te zeggen zijn weggeworpen; want in de meeste gevallen is bij brand snelle hulp dubbele hulp. Naar onze bescheiden meening zou het er veel toe kunnen bijbrengen de spuiten spoedig op het terrein te hebben dat er altijd in de nabijheid der brandspuithuizen een gaslantaarn brandde want in een duisternis als liedeD nacht heerschtekan men niet dan zeer langzaam handelen dit is natuurlijk. Wij hopen dat deze nieuwe ramp eindelijk eens tengevolge zal hebben, dat de brandweer op afdoende wijze worde geregeld, het materieel in voldoenden toestand worde gebracht en dus danige maatregelen worden genomen, die kunnen dienen om de veiligheid der ingezetenen tegen brandgevaar zooveel mogelijk te verzekeren. Het korps brandmeesters met den opperbrandmeester aan het hoofd en al de manschappen toonen steeds goeden wil genoeg, maar, 't spijt ons het te moeten zeggen ons gemeentebestuur kan in dit opzicht niet geheel van tekortkoming worden vrijgepleit. hf De weleerwaarde heer J. Prins, predikant bijd"e hervormde gemeente alhier, ontving dezer dagen een beroep naar de gemeente te Zuid- zande. Het handelstractaat tusschen Spanje en Nederland schijnt gesloten te ziju. Het Dbld. verneemt, dat bij dat handelsverdrag het recht van 5 pet. op de Spaansche producten is behouden met bepaling dat de thans geheven wordende accijnsen niet verhoogd en geen andere rechten geheven mogen worden. In den laatsteu tijd zijn er duizenden zilveren //trade dollars" uit New-York naar Europa verscheept. Een Hamburgsche stoomboot nam er onlangs nog 100,000 mede. Die ver zendingen hebben geen ander doel dan die munt stukken in Amerika voor 85 cents opgekocht, tegen 100 cents in handen te spelen aan personen, die naar Amerika verhuizen. Menig landverhuizer kwamvooral in den laatsten tijdtot de treurige en zeer teleurstel lende ontdekking, dat waar hij te New-York aankomende meende bv. 100 dollars te be zitten hij slechts eene waarde van 85 dollars had meegebracht. Bij het inwisselen van Hollandsch geld tegen Amerikaansch zilver zij de landverhuizer dus op zijn hoede en wachte zich voor de stukken waarop duidelijk de woorden //Trade Dollar" gestempeld staan. (Dord. Ct.) Zaterdag avond werd er brand ontdekt in de met eene groote hoeveelheid leder en schoen makers-artikelen gevnlde werkplaats van P. IJpe- laarte Drunen. Door spoedig aangebrachte hulp en de beleidvolle medewerkingvooral ook van den burgemeester dier gemeente, is het gelukt den brand tot het "gemelde perceel te bepalen, en de in de nabijheid staande woningen te behouden. Maandag morgen half zeven uur had er te Heusden bij het vertrek van de stoomboot Maasstroom een treffend ongeluk plaats. De jonge dochter v. D., oud 21 jaar die buffet juffrouw op bovengenoemde boot wasstapte bij het aan boord gaan mis en verdronk. Zij werd wel spoedig uit het water gehaald maar de levensgeesten konden niet weer opgewekt worden. Maandag middag te half twee ure brak te Gestel bij Eindhoven in eene kleine burger woning brand uit, die spoedig zóó zeer toenam, dat reeds een uur later vier daaraan vastge- bouwde woningen in asch waren gelegd. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. De huizen zijn tegen brandschade verzekerd terwijl de inboedel van twee gezinnen niet ver zekerd was. Te Breda is in den nieuwjaarsnacht van het 6e reg. infanterie vermist de milicien I. S. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, maar tot nog toe is er niets zekers omtrent zijn lot gebleken. Onder Bokstel werd Vrijdag het lijk op- gevischt van een jongelingdie bij ongeluk in het water geraakte en verdronken is. Een man die Donderdagmiddag hij O3- sendrecht wegens diefstal werd gevangen genomen ea te Bergen-op-Zoom op de Gevangenpoort voorloopig in bewaring gehouden, is Vrijdagmor gen ontvlucht. Door middel van een lat of vlaggeustokdie toevallig in zijn bereik was, heeft hij een venster kunnen openstootenen over een nabijzijnd dak en langs de goot de hoofdstraat kunnen bereikenzonder door de politie te worden opgemerkt. Bij den vischhaudelaar J. Taal te Bergen- op-Zoom heeft men terwijl de familie in den binnenkamer vereenigd wasde geldlade in den winkel geopend en ongeveer f 14 ontvreemd. Eene oude vrouw was te Giessen overleden, geen directe nakomelingen achterlatendemaar daarentegen ruim 100 erfgenamen die van heinde en verre waren opgekomen om tegen woordig te zijn bij den verkoop en de verdeeling van den boedel. Alvorens de verkoopnu 14 dagen geleden zou beginnen, vroeg eene boeren meid mede erfgenaamom een afschrift van het testamentdoch het antwoord van den no taris luiddeeerst f 50. Hiervoor bedankte de meidzij verzette zich evenwel tegen den verkoop en de notaris was niet zoo goed of men moest naar zijn kantoor te Woudrichem gaan waar de meid zelf een afschrift nam. Dit duurde f zoo langdat de verkoop niet kon doorgaan en eerst voor eenige dagen kon plaats hebben. In een vorig nummer is gemeld, dat de slager De Jonge uit Beertatusschen die plaats en Finsterwolde zou zijn aangerand en van zijn

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2