Nummer 4. Zondag 13 Januari 1884. 7e Jaargang. EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. E. WERNER. ■sefTwvir imssiaisHcaïBCBeseBCiSErwsHWsearsjew amaamaBma JilUj MiliUilIM, XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. ReclameslS cent perregel Op den spoorweg tusschen Luik en Tirlemont beeft een baanwachter eerst zijn vrouw met de kolf van zijn geweer doodgeslagen en daarna zichzelf voor den eerstkoraenden trein geworpen. Zijn verminkt lijk werd Zondag-morgen gevon den. De oorzaak van deze misdaad wordt aan jaloerschheid toegeschreven. Het bericht omtrent eene schikking tusschen Frankrijk en Madagascar blijkt voorbarig te zijn geweest. De Londensche Standard heeft namelijk berichten uit Tamatave ontvangen, gedagteekend van 26 Decembervolgens welke de onderhan delingen mislukt zijndaar de eilanders zich verzetten tegen eene bestendiging van het Fransch protectoraat. Ook the Times heeft berichten uit Madagascar, waarin gewaagd wordt van een toenemenden tegenzin om zich naar Frankrijk's eischen te schikken. In de jongste Tonkin-berichten van Fransche zijdekomt nog geen enkele toespeling voor omtrent aanstaande operatiën tegen Bac-Ninh. Courbet heeft liet nog altijd over de verovering van Son-Tay. De vijandzegt hijhad bij die gelegenheid 400 dooden en 600 gekwetsten. Onder deze laatsten behoorden de bevelhebber en de onderbevelhebber der Zwarte Vlaggen. Er was een oorlogsbuit behaald van 89 kanonnen 400 kilogrammen dynamiet en 150.000 patronen. Volgens Times-telegrammen houdt generaal Pichot thans met 1000 man Son-Tay bezet terwijl Courbet naar Hanoi is teruggekeerd. De verovering van Son-Tay was ten deele toe te schrijven geweest aan oneenigheden tusschen de Annamieten en de Zwarte Vlaggen. Alleen de eersten hadden gevochten terwijl laatstgenoem den naar Bac-Ninh waren teruggetrokken, welks Naar het Duitsch van VI. Misschien Neen zekerHet leven waarin wij elkander ontmoet en eenmaal als vrienden hebben leeren kennen het leven dat daar voor u ligtrijk en veelbelovend is voor mij verloren en slechts duisternis staar ik tege moet wat voor u het hoogste iswil ik gaarne ruilen voor den dood. Dochwat wildet gij ook vragen tiet betreft de ongelukkige gebeurtenis welke u hierheen voerde. Gij zult u nog wel herinneren dat eene uitdrukkingwelke mijn neef zich ontvallen lietu tot de uiterste woede bracht en u van uwe gewone bedaardheid be roofde Bergfeld's voorhoofd trok zich samenmaar hij vermeed den vrager in de oogen te zien en na eenig zwijgen bracht hij met moeite uit Die uitdrukking betrof mijne moeder En ook mijn oom liet Felix er dadelijk op volgen. De gevangene zweeg. Wilt ge mij niet verklaren, wat de be doeling dier woorden was Vraag dat niet, bid ik u, maar wees overtuigd dat het zonder die uitdrukking niet tot zulk een uiterste gekomen zou zijn. Het fatale woord was eene beleediging voor mijne moederwelke ik niet dulden kon niet dulden wilde. Mijn antwoord was een weerslag voor hem even kwetsend en grievend daarop geraakte ook hij buiten zich zeiven van drift en.... wij beiden hebben dat hartstochtelijk oogenblik duur betaald ik wellicht het duurst. bezetting geheel uit Chineezen bestond. Dit laatste maakt het weifelen der Franschen dubbel verklaarbaar. Te Son-Tay was eene voor de Chineesche staats-arobtenaren compromitteerende briefwisseling gevonden. Te Hanoi heeft den 28sten December 11. eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad waar door twee batterijen Fransche artillerie bijna geheel zijn vernield menschen zijn omgekomen of gekwetst en een aantal gebouwen groote schade hebben geleden. Men gelooft nietdat er opzet in het spel was. Volgens de New-York Herald werd de ont ploffing veroorzaakt door de vonken eener smederij. Deze vielen op een paar wagens met ammunitie, en daarop volgde de ontploffing. Verscheidene Fransche en een tiental Annamitische soldaten werden gedood, terwijl eene belangrijke hoeveel heid krijgsvoorraadmet name van de vloot vernield werd. Op 28 December deden 2000 Annamiten een aanval op een post, die door 50 Franschen werd verdedigd. Na ettelijke aren strijdens trok de vijand met een verlies van honderd dooden terug. Kolonel Brionval had de benden in de provincie Namdinh te Dubac volkomen geslagen. Het transportschip „Mytho was te Haiphong aangekomen. Dinsdag hervatten de beide Fransche kamers hare zittingen, of, juister uitgedrukt: is de gewone zitting voor 1884 aangevangen. Zoowel senaat als kamer werden dan ook geopend en tijdelijk gepresideerdrespectievelijk door den oudsten senator en afgevaardigde in jaren. In de kamer is Guichard de oudste, en deze, kweet zich van zijn taak met eene korte toe spraak waarin hij eene niet geheel onnoodige aansporing tot de republikeinen richtte om vooral samen te werken. De senaat werd geopend door den grijzen Carnotdie de verwachting uitsprak dat men voortaan meer zuinigheid zou betrachten bij het beheer der geldmiddelen en dat de senaat zou worden in staat gesteld de begrooling op gron- Ik wil er niet verder op aandringen zei Felix ernstig. Sta mij echter toeu nog eeD enkelen raad te geven. Naar ik hoor bevindt uwe moeder zich thans in de residentie en stelt alles in 't werk om voor u gratie te verwerven; dat zal vruchteloos blijven en zelfs zal men het haar niet toestaan haren zoon te zien. Wanneer mevrouw Bergfeld besluiten kon hierheen te komen Hierheen onderbrak hem Bergfeld met drift. Nimmerdat zaldat kan zij niet Denk er eens sroed over nazeide de jonge officier. De residentie is nitt ver van hier en een wederzien op die wijze wellicht te ver krijgen zijn en wie weetof gij niet verzeer ver van hier naar eene andere vesting vervoerd zult worden. Om het even Ik sta niet toe, dat mijne moeder in K. komt en het zou bovendien nut teloos zijn. Men zou haar den toegang tot mij weigeren want het verlof daartoe hangt geheel af van den kommandanten lisver ontzeggen wij ons moeder en ik het wederzien, dan dat wij hem daarom zullen vragen. Ook dan wanneer ik het op mij neem de toestemming tot dit bezoek van mijn oom te verkrijgen Ook dan 1 Ontvang mijn dank, mijnheer Reichenbach, al vrees ik dat in dit geval ook uwe moeiter. vruchteloos zouden zijn, en zelfs, wanneer die een gunstig gevolg hadden mijne moeder heeft door mijne daad en het gevolg er van reeds zooveel geleden, dat ik haar de smart van het afscheid na het wederzien besparen wil. Felix luisterde met gespannen aandacht, doch wat hij na deze verklaring ook gissen durfde, hij merktedat voor hem deze zaak niet tot volle klaarheid zou komen. Nuhet is aan u te kiezen antwoordde hij. Ik merk dat hier een geheim bestaat waarvan ik tot nu toe in het geheel geen ver moeden had. Doch ik ben afgedwaald Plotseling zweeg hijwant hij zagdat zijne diger wijze te onderzoeken dan de laatste maal was geschied. De staatkundige gezichteinder was, volgens Carnot, opgehelderd, en ook hij eindigde met eene aansporing tol eendracht. De kamer herkoos Brisson tot voorzitter, met 224 van de 298 stemmen. Eerst na Paschen zalvolgens hel Journal des Débatsdoor de regeeringen wel eerst bij den Senaathet ontwerp worden ingediend tot herziening der giondwet. De werkstaking door de koetsiers der rijtuigmaatschappij Urbainete Parijsbreidt zich steeds uit. De grevisten houden telkens vergaderingendoch met de onderhandelingen met de maatschappij vordert men niet. De maatschappij heeft den koetsiers vier francs daags geboden, doch zij hebben dit aanbod geweigerd. De koetsiers van andere maatschappijen onder steunen de werkstakers. Een treurig gevolg van deze werkstaking is, dat 150 werklieden, die in de ateliers van de Urbaine werkzaam waren, hun congé hebben gekregen wegens gebrek aan werk. Terwijl de bekende Fransche artiste Paola Marié in den schouwburg te Nizza hare laatste voorstelling gafis in het appartementdat zij in de stad bewoondeingebroken waar men voor 16,000 francs aan geld en byouteriën heeft gestolen. Uit Lyon zijn naar Toulon luchtvaarders onder aanvoering van een kapitein der genie vertrokken om zich naar Tongkin te begeven. Het schip //Poitou" zal hen derwaarts over brengen. Zeven spoorwegwagens waren gevuld met het vereischte materieel voor de luchtvaart. Daar het den Franschen in Tongkin aan cava lerie ontbreextzoo wil men van de luchtvaart gebruik maken ter bespieding van den vijand. Een vastgelegde ballon zal voor dat doel dienen. De noodige middelen ter vervaardiging van waterstofgas ijzerdraaisel en zwavelzuur zijn in groote hoeveelheden medegenomen. Te Parijs kwam een verre bloedverwant woorden niet meer gehoord werden door Berg feld. Deze had zich omgewend hij maakte een beweging, als wilde hij teruggaan, maar bleef toch als vastgenageld aan zijne plaats staan en een donkerroode gloed overtoog zijn bleek gelaat, terwijl het matte oog opflikke de van gloed onder den indrukwaarin hij verkeerde, scheen hij zijn omgeving geheel te lergeten. Felix beet zich de lippen. Hij had de richting gevolgd waarin Bergfeld's blikken staarden en zag Stephanie die zoo even de woning van Weidenau verliet en thans langs den wal voort- wandelde. De wind speelde lustig met den sluier van haar hoedje en kleurde het gelaat van het jonge meisjedat frisch en vrolijk onder het donkere fluweel uitkeek als een half ontloken rozenknop uit zijn bekleedsel maar haar aan blik werd strak en stemmigtoen zij haren na- latigen neef in het oog kreeg. Felix leite daarop niet in het minstnog altijd beschouwde hij Bergfeld met de meeste oplettendheidwiens gemoedsaandoening echter naar 't scheen, reeds geweken nas. Het donkerrood was even snel verdwenen als het gekomen was en maakte plaats voor het blauwachtige bleekde vurige straal uit het oog was weg en dof en lusteloos blikte het weder ter aarde. Langzaam, schuw trad de gevangene zijwaarts en drukte zich zonder een woord te uiten vast tegen den muur. Ondertusschcn was Stephanie nader gekomen en nu ging de jonge officier haar tegemoet. Het scheen als wilde hij ongemerkt haar beletten Bergfeld te zien maar dat was onmogelijk, wijl zij de plaats moesten voorbijgaan, waar deze zich bevond. Ik heb tevergeefs op u gewacht, Felix, zeide de jonge dame op verwijtenden toon. Ik dacht dat gij ergens opgehouden waart en daarom ben ik alleen teruggekeerd. Vergevingzei Felix nederigik was inderdaad verhinderd. Meteen bood hij haar zijn arm doch het ontging hem niet, dat zij het hoofd omwenddetoen zij den muur voorbij bij eene familie een bezoek brengen en na met de familie gedejeuneerd te hebben wendde hij een lichte ongesteldheid voor en ging op een canapé liggen. Toen de gast was ingeslapen ging de familie uit en bij hunne terugkomst k.vam hun reeds op de trap een sterke, kolen damp te gemoet. Eerst konden zij het vertrek niet binnen gaan maar toen er weder versche lucht in de kamer was gekomenkonden zij zich rekenschap geven van hetgeen er was gebeurd. De bezoeker had, na het vertrek zijner familie, een pot met rookende kolen in de kamer gezet en was zelf in een hoek der kamer gaan zitten, om zich op deze wijze het leven te benemen. Door een dokter, die in hetzelfde huis woonde, werden de levensgeesten van den bedwelmde weder opgewekt en hij verklaarde tot deze wan hopige daad gekomen te zijn, daar hij aan een ongeneeslijke kwaal lijdende was. Naar de Times uit Kaïro verneemt zal eene commissie de nieuwe zuidelijke grenslijn ver moedelijk over Assoean afbakenen. Soeakim is geenszins opgegeven. De Egyptische regeering zendt een afgevaardigde naar Abyssinie om over den afstand van Massowah te onderhandelen. De Standard meldt uit Kaïro dat de schoonbroeder van den Mahdi gearresteerd en gevankelijk te Kaïro is binnengebracht. De schoonbroeder spreekt tegen dat de Mahdi de rol van een profeet speeltzijne rol is geheel van politieken aardnamelijk heeft ten doel wegjaging van alle vreemdelingen die door be lastingdruk en onderdrukking der slavernij Soedan ruïneerden. Op de Londen North Western Railway is bij het station Coppul een brug, die over de spoorbaan lag, en welke men bezig was af te brekeneensklaps ingezakt. Zeven werklieden hebben hierbij den dood gevonden. De zes overigen zijn ernstig gekwetst. Onder de dooden bevindt zich ook de opzichter van deze werken. gingen. Zwijgend en eerbiedig groette Bergfeld uit de verte, Stephanie groette bevallig terug en het kwam Felix vooralsof ook hare wangen zich hooger kleurden. Hij knikte eveneens met het hoofd tot afscheid van den gevangene, maar de groet was stijf en koel en verried niet het minst de deelneming, waarvan de jonge officier zoo even de duidelijkste blijken gegeven had. Hij geleidde zijne nicht met vlugge schreden verder en gaf op al hare vragen slechts korte onverschillige antwoorden. Roerloos stond Bergfeld op zijne plaats en hield den blik strak gevestigd op het jonge paar, totdat de wachthebbende soldaat nader trad en hem herinnerdedat het uur voor de wandeling vooibij was. De gevangene keek op, als ont waakte hij uit een droom. Is luitenant Von Reichenbach reeds lang hier? was zijn antwoord op de vraag van den soldaat. Reeds sedert het begin der vorige week. Hij woont bij den kommandanthij is de neef van den generaal. Zoozei Bergfeld langzaam, terwijl hij nog altijd de zich verwijderende jongelieden na oogde. De soldaat keek hen eveneens nahet lange en vertrouwelijke gesprek van den officier met zijnen gevangene had hem eerbied voor dezen ingeboezemd of hem althans mededeelzamer dan gewoonlijk gemaakt. Men zegt dat binnenkort het bruilofts feest gevierd zal worden in de wouing van den kommandant. Nu de juffrouw ziet er lief en bevallig genoeg uit en mijnheer do luitenant zal zelf wel weten waarom hij hier is. De gevangene sprak geen woord, Hij rilde bij het snerpen van den winddie met ver nieuwde heftigheid over den wal gierde en zich den mantel dichter over de schouders wikkelende, zeide hij met moedelooze stem Laat ons gaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1