Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk, Italië. Te Glasgow was Zaterdag een ongeteekende brief aangekomen, meldende dat men voornemens was Zondag-avond liet postkantoor door middel van dynamiet te laten vliegen. Natuurlijk was Zondag de gelieele politiemacht op de been, om niet alleen het bedreigde pand, maar alle open bare gebouwen te bewaken. Tot heden is nog geen aanslag gepleegd. Keizer Wilhelm ontving de nieuw—jaars— gelukwenschen van den Berlijtischen magi straat. In antwoord op het hem bij die gele genheid aangeboden adres geeft Z. M. zijne verwachting te kennendat de met vreemde vorsten onderhouden vriendschap bevorderlijk zal wezen voor de veiligheid en de welvaart des lands. Met dankbaarheid herinnert voorts de keizer er aan dat het hem vegund is geweest het Niederwald-monument te onthullen als een een ernstig zinnebeeld van de verhoogde weerbaarheid des vereenigden rijks. Ook het Luther-feest in het afgeloopen jaar gevierd en waartoe de geheele Evangelische christenheid zich met den keizer vereenigdezal steeds voor Z. M. eene hartheffende herinnering blijven. Bovenal echter verheugt het den keizerdat de wisseling des jaars heeft plaats gevonden onder omstan digheden die hoop geven op een tijdperk van ongestoorde rust. Het Pruisisch huis van afgevaardigden her opende zijne zittingen. Deze eerste was slecht bezocht. Overal hoorde men met leedwezen spreken over het plotseling overlijden van Las- ker. Dat van die droefheid niet officieel door den president werd getuigd vond hierin zijn na tuurlijke oorzaak dat de overledene sedert eeni- gen tijd zijn mandaat had nedergelegd. Overigens hield het huis zich in de tweede lezing met de begrooting bezig. Het nieuwe ontwerp-verzekeringswet voor ar beiders in geval van ongelukken dal bij den rijksdag zal worden ingediendbepaaltdat daartoe vereenigingen zullen worden gesticht met verplicht litmaatschap voor de verschillende in- dustrieelen, De arbeiders behoeven niets bij te dragen. Scheidsgerechtenuit fabrikanten en arbeiders samengesteldbeslechten eventueele geschillen. Sedert eenigen tijd woonde te Hanover met zijne familie de kolonel Rathebone die als adjudant van president Lincoln in het leger der- Vereenigde Staten gediend had. De kolonel had een zeer somber humeur en was somtijds dagen achtereen aan zwaarmoedigheid lijdende. Voor al in de laatste maanden was deze sombere stem ming bijzonder toegenomen. De heer Rathebone had zich in dezelfde loge bevonden van president Lincoln toen deze door Booth vermoord werd en hij had bij deze gelegenheid ook een blessure bekomen. Men schreef de neerslachtigheid van den kolonel daarom toe aan de wond, die slecht genezen was. In den nacht van 23 op 24 December sprong de kolonel uit zijn bed en verklaarde zeer op gewonden zijne kinderen te willen zien. Zijne vrouwdie zich ongerust maakte trachtte hem te kalmeeren en liet tegelijkertijd de kamer der kinderen afsluiten daar zij niet wildedat de kinderen hun vader in een zoo verwarden toe stand zouden zien. De kolonel werd woeden- Ier, Dam een revolver en schooo op zijne vrouw, waarna hij met een dolk zichzelf vijf steken toe- oracht. Mevrouw Rathebone was bijna onmiddelijk dood; doch de kolonel is krankzinnig of schijnt het te zijn. Hij herinnert zich niets van het geen gebeurd is en zegt overtuigd te zijn dat een vreemdeling den moord heeft gepleegd. Het bevestigt zich nietdat de moorde naar van Sudeikin te St. Petersburg is gearres teerd. Hij blijkt zich Jablonski te hebben ge noemd, maar heet Tegajew en is nog steeds op vrije voeten. Naar het heet, heeft Jablonski den dood van Sudeikin zelfs aan diens vrouw gemeld en, ter wijl deze naar de plaats des onheils sneldede schrijftafel van den vermoorde opeDgebrokon en daaruit alle papieren van belang on vreemd. Volgens bericht aan de Times uit Philadelphia heerscht er in het congres groote verbittering tegeu Europeesche landen die den invoer van Amerikaansch gezouten vleesch verboden hebben, waardoor de uitvoer belangrijk vermindert. Er zij verscheidene wetsontwerpen ingediend met het doel om retaliatie-maatregelen te nemen. Het aantal misdaden is te New-York ondanks de toenemende ellendein de laatste acht jaren 21 pet. verminderd Aldus word be richt in het jaarverslag der New-Yorksche Ver- eeniging tot bescherming van kinderen,die deze verandering ten goede aan haren invloed toeschrijft. In het afgeloopen jaar werden 13,717 kinderen zonder onderkomen in de lokalen dezer maatschappij opgenomen en 3448 werden naar het Westen gebrachtom daar bij pachters een thuis te vinden. In de dertig jaren van haar bestaan heeft deze maatschappij 60,000 kinderen op die wijze uit de groote wereldstad verwijderd. Uit nadere berichten omtrent den brand van het klooster te Belleville (Illniois) blijkt dat het gebouw was van vier verdiepingen waarvan de vertrekken der derde verdieping tot slaapkamers waren ingericht. 75 personen, on derwijzeressen en leerlingen sliepen er toen de brand uitbrak. Door de noodkreten die van buiten kwamenwakker geschriktsnelden allen naar de deuren om te ontvluchten doch deze waren aan de buiten zijde gesloten en de sleutels waren medegenomen. De brandweer, die bovenmenschelijke pogingen deed om de deuren in te slaanmoest voor de vlammen wijken. Het gekerm der ongelukkigen te midden van de knetterende vlammen was vreeselijk. Een groot aantal van haar sprongen uit de ven sters die vijftigvoet boven den grond gelegen waren. Velen echterdie dezen moed hadden, hebben dat waagstuk met den dood moeten be- koopen. Door het licht der vlammen zag meD ze aan de vensters ongekleed en om hulp smee- kende die niemand kon bieden, daar alles ont brak zelfs de ladders. De directrice werd den volgenden morgen onder het puin gevonden met het lijk van een J'?.ng meisje om den hals vastgeklemd. Eenige lijken zijn niet meer herkenbaar Den volgenden dag werden reeds dertien lijken begraven. Men gelooftdat de brand ontstaan is in de keuken. De zware buitendeuren van het klooster, die het volk op het gehoor van het alarm bestorm de zijn niet anders geopend kunnen worden dan door middel van een ijzeren paal, waarvan de brandweermannen zich bedienden bij wijze van heiblok. met minder moeite gereed te komen. De houten vloeren zijn hier en daar opengebroken doch dit belet nog niet dat men met kar en paard door het gebouw rijdt. In de machine-galerij herinneren nog slechts enkele stukken ijzerwielen en raderwerk aan het schoonedat hier te zien was. De kolos sale schoorsteen van Alphons Custodis te Dus- seldorf staat nog onaangeroerd. Al wandelende over het uitgestrekte terrein zou men gaan denken, dat veel gebouwen en gebouw tjes voornemens zijn daar te overwinteren, terwijl die waarmede het sloopingsproces een aanvang genomen heeftslechts schoorvoetend verwijderd wenschen te worden. Dit is o. a. het geval met het paviljoen des konings de hollandsche res tauratie het paviljoen var. gebr. Koning, de Asociacion de Vinadores Iberos het kapelletje van den heer Tepe te Utrecht de Grotte de la Bellevue enz. Tot de gebouwen die overwinteren met het oog op de a. s. landbouwtentoonstelling, behooren stellig het room- en melksalon van H. G. Bets, de kiosk van* de maatschappij ten^voordeele van weezea van alle gezindten het gebouwtje van Lucas Bols het post- en telegraafkantoortje, de kiosk waar Algiers zijne producten tentoonstelde, het paviljoen van Amsterdam het paviljoen van Holtzmaun dat van de pers en zooals bekeDd is, het gebouw der Ned. koloniale afdeeling. De spoorweg van de heeren Kievits langs de Stadhouderskade is reeds voor een groot deel opgebroken. (A..- C.j Uit Gilze wordt van 8 Jan. gemeld Het gouden jubileum van den heer W. Wille- min als wethouderwerd gisteren plechtig gevierd. In optocht begaf men zich naar het met vlaggen getooide Rijen de woonplaats van den jubilaris, waar een eerepoort was opgericht. Van het gemeentebestuur zoowel als van andere corporatiën en particulieren werden den jubilaris verschillende geschenken vereerd. Ook de harmo nie en de liedertafel van deze gemeente luister den het feest op. Door den heer K. Admiraal Mz. te Rijp, Noord-Holl., is een model reddingsladder ver vaardigd. Zij moet zich, naar men mededeelt daardoor onderscheiden, dat zijop een rijtuig van gewone afmeting, door smalle straten ver voerd kan worden door zeer weinig personeel is te bedienen in zeer korten lijd is op te rich ten en in alle richtingenop elke gewenschte Hoe afschuwelijk de Leiaensche vergiftigings zaak zich in den beginne ook liet aanzien - zegt de Leidscke Ct. toch kan niemand de omvangrijkheid van deze ontzettende reeks van misdaden vermoeden. Het onderzoek heeft aan het licht gebrachtdat het aantal slachtoffers die hare bereidwilligheid met den dood hebben moeten bekoopen, 24 bedraagt, terwijl zij, die inet ziekte of levenslange verlamming in dit wezen gestelde vertrouwen hebhen beboetongeveer hetzelfde getal bedraagt. Niettegenstaande de meest verpletterende bewijzen harer schuld aan wezig zijn blijft zij deze steeds ontkennen zoodat de bestandeden van het vergif tot op heden toe nog onbekend zijn gebleven. Een nieuw soort van oplichterij is dezer dagen te Dieren in practijk gebracht. De vader van een onlangs tot tien jaar tucht huisstraf veroordeelden jongeling aldaar, ontving bezoek van een welgekleed persoondie kwam vertellen, dat hij den gevangene dikwijls bezocht; dat deze vreeselijk het heimwee had en erg naar goed eten verlangde. De vreemdeling verzocht wat levensmiddelen en geld om aan den zoon te brengen die nuvolgens zijn beweren te Deventer gevangen zat. Hij kreeg daarop het een en ander mede. Eenige dagen later kwam hij terugom de groeten over te brengen van den dankbaren zoon. Daarna deelde hij in het geheim mededat het met f50 hem mogelyk zou zijn, de invrij heidstelling van den jongen te bewerken; waarop de vader met groote moeite f25 bij elkander bracht en een bewijs gaf voor het restant. Er werd afgesproken, dat den volgenden Zondag de oudste dochter des huizes naar Deventer zou gaanom den broeder aan het station op te wachten. Men heeft daarna niets meer van den bezoeker gehoorden de dochter deed natuurlijkeen vergeefsche reis naar Deventer. De gevangene zit trouwens te Leeuwarden. Tot nu toe heeft men den oplichter nog niet kunnen vinden. Maandag viel bij Willemstad een schip persknecht in 't Hollandsch Diep overboord met het gevolgdat eenige oogenblikken laier het lijk van den ongelukkige werd opgehaald. Volgens een onzer bladen zou een Zeeuwsche boer zich dezer dagen bij een notaris hebben vervoegd om een «iepertheek" op zijn vet varken te sluiten h/tn,.» i t i a i k 1 ,T~ï I vrouvv van den schoenenwinkelier K., in hooDte tot 14 a 15 M., opgesteld kan worden, de Egelantierstraat te Amsterdan kreeg dezer kanbPvpfJn^Vaü deskundlgeni3ziJ'zeer dagen bezoek van een knaapje, die namens de aanbevelenswaardig. Maandag aanstaande zullen bij de arrond. rechtbank te Breda weder 17 zaken in behan deling komen betreffende het smokkelen van zoutwaarin 23 personen betrokken zijn. De bekende zaak der Utrechlsche studen ten zal, naar men zegt, den 28sten Januari a.s. voorde rechtbank te Utrecht behandeld worden. Een telegram van den 7er. uit Pest meldt dat aldaar aan het postkantoor gestolen is een ijzeren trommelinhoudende bankbiljetten tot een gezamezijk bedrag van 240,000 ff. Aan het hoofdkantoor stonden drie zulke trommels, in een een met zeildoek overtrokken mand gepakt, ter verzending gereed naar Weeuen, inhoudende respectievelijk 45,000, 210,000 en 240,000 fl., en zonder dai zijnaar 't heeteen oogenblik uit 't oog verloren waren was bij de verzen ding de laatste spoorloos verdwenen. Drie ambt- tenaren werden in hechtenis genomen maar zonder eenige andere aanwijzing dat zij juist de schuldigen zouden zijn dan dat zij in hetzelfde lokaal werkzaam waren. De groote bedevaart naar het graf van Victor Emmanuel is in vollen gang. 25000 personen, bestaande uil senatoren afgevaardigden leden van gemeenteraden, veteranen uit het vrijheidsle- gerleden van een aantal vereenigingen enz., bezochten Woensdag het graf. Zij werden zeer toegejuicht. Door een krankzinnigen barbier uit Sicilië, met name Cialowerd in het Pantheon toen zich een aantal personen hij het graf van Victor Emanuel bevonden, de orde gestoord, waardoor zeven personen niet gevaarlijke kwetsuren be- kwamen.^ Dit voorval is zonder eenige politieke beteekeuis. De Italiaansche reegering is voornemens in Centraal-Zwitserland een wijn-proef-station op te richten waar steeds typen van echten onvervalschten, onvermengden Italiaanschen wijn voorhanden zullen zijnverschillende soorien, waarnaar koopers en gebruikers zullen kunnen nagaanwat men onder BarberaChianti Zuid-Italiaansche wijnen te verstaan heeft. Waalwijk, 12 Januari 1884. Het ontwerp-Heemskerk tot wijziging der wet op het lager onderwijs heeft den raad van state verlaten. ^-Bij het biljartconcours, gehouden bij G. G. van Huiten alhier, is de eerste prijs behaald met 45 punten door den heer Th. Van der Loop alhierde 2e met 44 punten door den heer M. Reuvers te Baardwijk de 3e met 42 punten door den heer C. Van Delftte Bezooijen de 4e met 42 punten door den heer A. Vermeulen te Waalwijk alles in 20 stooten. Door dep minister van oorlog is bepaald, dat bij de regimenten infanterie de miliciens der lichting 1883 den 30 April a. s. in het genot van groot verlof zullen worden gesteld voor zooverre zij niet door het lot als bestemd voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Zijdie in deze termen vallen zullen tot dea 16 September a. s. onder de wapenen moeten blijven. Tengevolge van deze bepaling, keeren van het regiment grenadiers en jagers ruim 200 man op 30 April naar hunne haardsteden teru». ./Q de maaI>d April zal te 's Hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben var. perso- neD, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. Adres vóór 15 Maart bij het departement van waterstaat, enz. bij op zegel geschreven verzoek met nauwkeurige opgaaf van naam voornamen en woonplaats. Zie verder «Staats Courant" do 8. Op het terreiu van de tentoonstelling heerscht thans eene geheel andere soort bedrij vigheid dan in dezelfde maand van 1883. Was men toen overal bezig met het opstellen van gebouwen, thans komen deze successievelijk onder het ijzer van den den slooper. Het hoofdgebouw ongerekend enkele kiosken van geringen omvang was het eerst aan de beurt. De kolossale olifanten aan den ingang liggen, even als de leewen en de «ruiters te paard", in ontel bare stukken en stukjes over het terrein verspreid, liet geheele gebouw is doorzichiig geworden en biedt eene duizelingwekkende massa ribben, latten en planken het geheele samenstel van het geraamte^te aanschouwen. Alles wordt zorg vuldig bij elkaar gebonden en genummerd ten einde bij weder-opbouw in 1885 te Antwerpen, nWeder heeft te Vucht bij de in aanbouw zijnde R.K. kerk een treurig ongeval plaats ge had en wel Maandag, toen het vorige ongeluk van December 1882 waarbij 7 personen het leven verlorenvoor de rechtbank te 's Boseh behandeld werd. Thans is het gelukkig maar een doode cn een zwaar gekneusde, wiens toestand echter gunsti ger wordt. Beiden waren op een zeer hoogen, zooals thans blijkt, veel te zwakken steiger met nog een derde in 't hooge koepeldak aan het werk toen de stelling losraakte en de onge lukkigen naar beneden stortten. De overledene was zekere H., een oppassend werkman vader van vier kinderen. Hij was bijna onmiddellijk een lijk. In de zitting der rechtbank, waar zich de opzichter J. de R. te verantwoorden had hoewel de zedelijke schuld van het ongeval, dat zeven menschen doodde, niet allermeest bij hem bgt bleekdat het toezicht bij dezen be langrijken bouw ontzettend veel te wenschen heeft overgelaten en dat De R. veel meer dan hij als deskundige doen mochtheeft toegegeven aan wenschen van hen die op zuinigheid ten aanzien van de te gebruiken materialen en op spoed met de oplevering aandrongen. De eisch tegen De R. was 5 maanden cellulair en eenige geldboeten. Uitspraak a.s. Dinsdag. - Bij 't afbreken van eene schuur had te Ooien een ongeluk plaats, dat zeer treurige ge volgen had kunnen hebben. Bij het uitwinden van een zijmuuur had men vergeten de muurplaat los te maken. Het gevolg hiervan was dat de kapgebinten naar beneden kwamen, en een zestal arbeiders groot gevaar liepen van verpletterd te worden. Vijf dezer vonden nog gelegenheid zich in veiligheid te stellen maar de zesde werd door een der balken getroffen en ernstig aan den rug en een der beenen bezeerd. Zijn toestand is vooralsnog niet gevaarlijk. 't Is mogelijk dat de Amsierdamsche politie sedert hare jongste reorganisatie uitstekend in elkaar zitmaar de veiligheid laat tegenwoordig meer dan ooit te wenschen over. Aanrandingen op deu openbaren weg komen bij menigte voor. Op het Amstelveld werd Dinsdagavond eene juffrouw door een man aangesproken die haar om een^ kwartje verzocht. Op hare weigering werd zij door een anderen man aangepakt en vastgehouden, terwijl de eerste uit haren mantelzak een portemonnaie met f 19 haalde. De straatroovers zijn ontvlucht en niet ondekt. In den vooravond van den 3den dezer liep een vischkooper op de Veemarkt. Onverhoeds wordt hij door drie personen aangegrepen, op den grond geworpen en van zijn gouden hemdsknoopjes tn f6 beroofd. De roove s zetten het opeen loopen en zijn verdwenen, winkeljuffrouw van de firma Hoppe eenige da meslaarsjes op zicht vroeg. De jongen kreeg daarop 7 paren mee men zag hem na, en jawel hij begaf zich daarmee in den winkel van Hoppe, maar niet om de laarsjes te brengen. Hij kocht een «maatje bitter" en ging heen. Toen men het bedrog ontdekte werd de politie er op uit gezonden die al spoedig den oplichter in handen had. De 17-jarige J. P. v. d. B. was de op lichter en zijn 14-jarig broertje Th. J. v. d. B„ zijn medeplichtige, die de laarsjes had verpand. Beiden zullen zich voor de justitie te ver antwoorden hebben. Men schrijft uit VeendamGewoonlijk wordt in de maand Dec. door de commissionairs der aardappelmeel-fabrikanten reeds het gewas van het volgend jaar in voorkoop gekocht. Tot nu toe heeft nog geen der fabrikanten order gegeven. Wel hebben reeds onderscheidene land bouwers den commissionairs de zoogenaamde Amerikanen voor 90 ct. per hectoliter aangeboden; maar de fabrikanten zijn niet genegen voordien prijs aan te nemen. Waarlijk geen gunstig vooruitzicht voor den landbouw in deze streken" daar ook de graanprijzen zeer laag zijn. O. A., die Vrijdag het ongeluk had te Breda bij het laden van een schip te vallen is aan de gevolgan overladen. Op den straatweg van Breda, onder Te- teringen is het lijk gevonden der 7l-jarige weduwe J). uit Breda, die zich naar Teteringen wilde begeven om eenige boodschappin te ver richten. Onder Eindhoven is het lijk gevonden van zekeren Van Woerkura, die reeds sedert 6 weken vermist werd. Hij was toen naar Bokstel ge gaan om voor verrichte werkzaamheden geld te ontvangenen daar men geen geld in zijne zakken heeft gevonden vreest men dat hij het slachtoffer van eene misdaad is geworden. Door de commiezen van 's rijks belastin gen te Breda is tegen den heer P. W., suiker fabrikant te Prinsenhage, procesverbaal opge maakt wegens het in zijne fabriek aanwezig heb ben van eene geheime kraan, waardoor eene groote hoeveelheid gefabriceerde suiker werd afgevoerd en zoodoende aan de controle voorde belasting ontsnapte. Door de rijksambtenaren B. en S., te Heerlerheidezijn aangehaald 29,8 liter gedis tilleerd op twee personen van welke een in hunne handen viel, terwijl de andere wist te ontkomen. Te Berchem is in hechtenis genomen zekere v. d. W.. een jongeling van nog geen twintig jaren, beschuldigd van een raoorddadigen aan- slag gepleegd te hebben op den schrijnwerker K. Onder een voorwendsel werd deze naar buiten gelokt en toen door v. d. W. met nog twee andere deugnieten besprongendie hem 16 gapende messneden toebrachten, zoodat zijn leven in gevaar verkeert. Wat de aanleiding was tot deze misdaad is onbekend. Een jongeling en eene jonge dochter te Nijmegen respectivelijk 13 en 14 jaren oud, hadden elkander trouw gezworen. Eenige dagen geleden betrapte eerstgenoemde echter zijne trouwelooze minnares op heeterdaad toen deze een vertrouwelijk tête a tête had met een zijner

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 4