Nummer 6. Zondag 20 Januari 1884. 7e Jaargang. III, EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk E. WERNER. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscniand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Ham burg. Reclames 15 centperregel Een berijmde uitgave van de grondwet zal bij gelegenheid van de Antwerpsche tentoonstelling, het licht zien. De //dichter", die dc constitutie in het kleed der poezie stak heet Eélix Cove- liershij berijmde de 139 artikelen in 2400 verzen. Het zal nu voortaan den Belgen ge makkelijk vallen de wet te kennen, zooals van iederen buiger verondersteld wordt. Men zal haar bij wijze van uitspanning reciteeren. Wie weet of zij nu niet ook op muziek gezet en zoo goed als andere liederen langs de straat gezon gen wordt. Door of namens de heeren Otlet en Wil- mart is te Brussel een //beroep op de openbare meening" verspreid, waarin de bekende zaak der waarborgsom voor de concessie Rotterdam Munster op eenzijdige wijze wordt voorgesteld, en tenslotte gezegd wordt, dat de concessionaris sen, „ges.eund door hunne natuurlijke verdedi gers de regeering en de openbare meening, van de loyaliteit van het gouvernement en de ver tegenwoordigers van het Nederlandsche volk de teruggave van hun eigendom zullen erlangen." In de kamer moet eene vraag lot de regeering gericht worden over den toestand, waarin de Parijsche werklieden verkeeren, maar de kamer heeft deze vraag tot heden verdaagd om haar tegelijk te behandelen met de interpellatie van den heer Langlois. Naar aanleiding der verschil lende voorstellen, die door de rechter en uiterste linkerzijde gedaan zijn of zullen gedaan worden over dit onderwerpheeft de heer Waldeck- Rousseauminister van binnenlandsche zaken, een onderzoek bevolen. Uit de eerste resultaten van dit onderzoek blijkt, dat de toestand minder ernstig is dan de intrausigenten en radicalen beweren, en dat in het begin van dit jaar in- Naar het Duitsch van VIII. In 't eerst hoorde Stephanie dien stortvloed van kwetsende woorden met onthutsing aan doch weldra geraakte ook zij in toorn en bij zijn laatstsn eisch sprong zij eveneens op en riep met vonkelende oogen Ik beprijp niet, wat u het recht geeft zulken toon tegen mij aan te slaan 1 In den mond mijns vaders zou ik wellicht zulk verbod eerbiedigen maar gijEelix von Reichenbach hebt daartoe niet het minste recht. Ik heb het recht der bloedverwantschap riep Eelix op nieuw driftig uithet recht van den man, die tot uwen echtgenoot bestemd is Wat hij nimmer worden zalonderbrak hem Stephanie op denzeltden toon. Thans zie ik duidelijkhoe verstandig ik deeddeze ver bintenis met kracht van de hand te wijzen. Hoe treurig zou mijn lot zijn te moeten leven aan de zijde van een man, die reeds nu als een echte vrouwentyran, mij zou willen beletten mijn beste en meest geliefde vriendin te bezoeken, die o het is afschuwelijk Hare stem stokte en zij begon te weenen. Dit maakte toch eenigen indruk op den tyran- nischen neef. Hij trad naderbij en sprak op meer gematigden toon Stephanie beloof mij, ik bid u op een ander uur naar mevrouw von Weidenau te gaan. Een nieuwe tranenstroom y welke haar oogen ontsprongwas het eenige antwoorddat de gekrenktede beleedigde Stephanie geven kon. Ik verlang die belofte. Ik smeek er u om, tegendeel eenc aanmerkelijke verbetering waar te nemen is. De leden der uiterste linkerzijde hebben een onderhoud met gedelegeerden der Parijsche werk lieden gehad, die de petitie openbaar maakten, waarin aan het bestuur om werk wordt ge vraagd. De bedoelde gedelegeerden vertegen woordigden elf verschillende soorten van ambach ten. De begrotingscommissie van de kamer van afgevaardigden onderzoekt thans het ont werp van wet betreffende de Tuneesche schuld en heeft overlegging gevraagd van de tusschen Tunis en Engeland gesloten handelstractaten. De Parijsche Eigaro heeft weder nieuws uit China, en wel de belangrijke mededeeling dat Engelands vertegenwoordiger te Peking er in geslaagd zou zijn de Chineesche regeering tot de verklaring te bewegen, dat zij voldaan zal zijn wanneer de FraDscke troepen de provincie Lang- Sin van een aanval verschoonen. Lihung-Chang, dus vervolgt Eigaro, zou ver zekerd hebben dat de Chineesche troepen, die Bac-Ninh bezet houden, order hebben ontvangen zich terug te trekken in de richting van Soug- Kienfpg deze spelling doet aan eene grap denkeu 25 mijlen meer Noordwaarts. Het blad voegt er bij, dat aan de tusschenkomst der Vereenigde' Staten van Amerika niet te twijfelen valt, zoodra Bac-Ninh zal zijn genomen. Admiraal Courbet meldt uit Hanoi van 9 Januari, dat het getal Zwarte Vlaggen zoowel in den omtrek van Hanoi als van Son Tay is ver minderd. Zij bedreigen nu de prov. Namdinh en den linkeroever der Roode Rivier. Talrijke colonnes vervolgen hen. Tricou is den 5n te Hué door den nieuwen koning plechtig gerecipieerd en ontving van hem de verzekering van zijn volkomen toewijding aan Frankrijk en van zijn gezindheid om het tractaat te eerbiedigen. Te Parijs heeft zich weder een bankier Maratu genaamdverwijderdeen aanzienlijk tekort in zijn kas achterlatende. Bij een ge- ik vorder die van u Stephanie ge zultge moet mij antwoorden. Zij volhardde in haar zwijgen; geen enkel woord kwam over de dicht saamgeknepen lippen; weder geraakte Eelix in toorn en met den voet op den vloer stampenderiep hij uit Goed dan vertrek ik 1 morgen heden nog dadelijk Vaarwel Hij stormde de kamer uit juist op het oogen- blik dat de generaal de tegenoverstaande deur uittrad. Verbaasd keek deze zijn neef na, trad plotseling binnen en wendde zich tot zijne dochter, die nog altijd bitter weende. Wat scheelt u vroeg hij. Wat is tus schen u beide voorgevallen Met moeite hield Stephanie hare tranen in en was in dit oogenblik vast besloten alles te zeggen, wat haar op 't hart lag. Had het haar tot nu toe aan moed ontbroken om openlijk voor hare weigering uit te komen thans verdrong de opgewondenheid, waarin zij verxeerde, alle andere aandoeningen zelfs de vrees voor den toorn haars vaders. Zooeven heb ik Eelix verklaard dat ik nimmer zijne echtgenoot worden zal sprak zij met vaste stem doch hield dan plotseling stil, verschrikt als zij was over hare eigene stoutheid. Het woord was echter over de lippen en kon niet meer worden teruggenomen en met angst en trots tegelijk wachtte zij den naderenden storm af. De jonge dame scheen weinig zelfvoldoening te mogen hebben van hare pathetische verklaringen. Had Felix reeds.de verzekering van haren afschuw beantwoord op beleedigende humorischtische wijze de generaal maakte hetzoo mogelijk nog erger. Hij zag zijne dochter eenige seconden verwonderd aan schudde dan glimlachend het hoofd en sprak op den goedaardigsten toon ter wereld Kinderachtigheid Het is mij ernstdiepe ernstriep Ste rechtelijk onderzoek is gebleken, dat deze finan cier nooit boek gehouden had van de door hem gedane zaken. Een der onbeschaamdste stukken van den beruchten roover Cartouche was dat hij een snuifdoos stal uit den zak van een commissaris van politie die hem gevangen nam. Iets dergelijks heefi onlangs een dief in de Parijsche wijk St. Germain l'Auxerrois hem na gedaan. Terwijl de commissaris van politie in zijn kabinet druk bezig was, ging deze onbe schaamde indringer de kamer daarnaast binnen, stal daar een valies met 200 francs en ging bedaard weer heen. De commissaris had wel iemand hooren loopen, maar hij meende dat het een beambte was die daar het een of ander in orde maakte, en hij had niet eens opgekeken. De dief was zoo stil gekomen en heengegaan, dat de gerechtsdienaars aan den ingang hem volstrekt niet bemerkten. Het reddingsleger van //la Maréchale" miss Booth heeft een nieuwen dienst aan zijne verrichtingen toegevoegd, althans te Parijs. Na gepreekt te hebben heeft het een bureau van den burgerlijken stand geopend op de Quai de Val ray. Daar worden, zonder veel voorafgaande formaliteiten, huwelijken ingezegend tusschen mannelijke en vrouwelijke „reddingssoldaten." Den 15n dezer is er zoodanig huwelijk ingeze gend. De plechtigheid is begonnen met het zingen van liederen, voor het vastknoopen van den huwelijksband opzettelijk vervaardigd. De banier van het reddingsleger werd boven het hoofd van bruid en bruidegom, ten' teeken van bescherming en heiliging gehouden. La Maréchale, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, deed het paar de gebruikelijke vragen of zij door het huwelijk zich aan elkander wilden verbinden enz., en de bruidegom gaf een ring aan zijne bruid. Kortomhet was eene mengeling van oude en splinternieuwe gebruiken. Dat alwat Parijs van het buitenlandsche reddingsleger in zijn midden telt, tot de plechtigheid was ge- noodigdspreekt van zelf. Maar ook eenige profanen hebben uitnoodigingsbriefjes ontvangen, in het belang van het bekeeringswerk zeker. phanie uit, tot drift vervoerd door deze koude, kwetsende bedaardheid. Papa, het betreft hier mijn gansche toekomst, het geluk of het ongeluk van geheel mijn toekomstig leven en dan kan ik o niet gehoorzamen dan kan ik mij ter wille eener koele berekening, niet laten opofferen. De generaal trok even de schouders op. Ik verzoek u Stephaniespaar mij die frazen, welke gij ergens gelezen hebt, zonder ze te verstaan. Wat weet ge van geluk of on geluk wat van een toekomstig leven Het betreft hier een familie-verbintenis, wier Dood- zakelijkheid ik u meer dan eens heb aangetoond. Mijn persoonlijk vermogen is onbeduidend en mijn geheele rijkdom bestaat in de majoraats goederen. Zoo lang deze mijnen zoon verzekerd waren behoefde ik mij niet om uwe toekomst bezorgd te makendaar de zoon onder alle omstandigheden de eer zijner familie ook in zijne zusters moet ophouden. Thans is alles veranderd. Bij mijnen dood komt het majoraat (eerstgeboorte-recht) aan uw neef, en de goederen, welke ik tot nu toe als het uitsluitende eigen dom van m ij n e familie beschouwde, aan welke ik tot instandhouding en vermeerdering hunner waarde zoovele sommen heb ten koste gelegd gaan over in andere handen. Dat zal niet ge schieden een mijner kinderen zal ten minste daarvan erfgenaam zijn en wijl dit nu slechts mogelijk is door uw huwelijk met den toekom- stigen majoraatsheer, zoo zult gij dezen huwen. Maar ik bemin Eelix uietwas het drif tige antwoord van Stephanie. Kind, dat zult ge wel leeren; er is zooveel in het leven, dat men moet leeren. Ook ik en uwe moeder hadden bij onzeechtverbintenis slechts de familiebelangen in het oog, hoewel dit toen niet zoo streng vereischt werd als in de om standigheden, waarin gij verkeert. Gij volgt dus slechts het voorbeèld uwer ouders. En ook ik zal dus hetzelfde lot moeten dragen als gijpa vroeg Stephanie zacht. Is MADRID 17 Januari. De kamer heeft met 221 tegen 126 stemmen het tegen-ontwerp van een adres van antwoord aangenomen. De repu blikeinen conservatieven en de dynastieke lin kerzijde stemden daartegende vrienden van Sagasta daarvoor. Het kabinet zal zijn ontslag nemen en de crisis daardoor worden opgelost. De gedelegeerden der Transvaal hebben de door lord Derby voorgestelde grenslijn noch aangenomen noch verworpen. Maar zij stellen eene andere lijn voorwelke die van lord Derby volgt van het zuiden tot den oostelijken handels weg en daarna in plaats van daarlaDgs oostelijk te gaandien passeert en in rechte lijn naar het westen loopt totdat zij den centralen han delsweg bereikt. Dezen volgt zij oostelijk en loopt door Stellaland en Goshen tot Chalna waar zij den centralen handelsweg verlaat en in oostelijke richting loopt tot zij aan de tegen woordige grenslijn komtvastgesteld bij de conventie en noordelijk van het door lord Derby voorgestelde eindpunt, te Bushmans-Drift. Daar door komt Sollarance aan de Transvaaldat door lord Derby buiten hare grenzen gebracht was en valt daarbuiten Shuba de hoofdplaats van het grondgebied van Montsisa. Daardoor zal de oostelijke handelswegloopende door het gebied van Massowa en Mashottebinnen de grenzen van de Transvaal komen maar de ge delegeerden verklaren zich bereid te waarborgen dat de weg onzijdig zal wezen en de koopmans goederen vrij zullen zijn van elke belasting. De stroom van landverhuizers, die in 1883 uit Engelsche havens vertrok, is pet. kleiner geweest dan in 1882 in dat laatste jaar was het getal 412,288 in het volgende 397,927. De vermindering spruit geheel voort uit den minderen toevloed van het buitenland vermoe delijk wegens de grootere concurrentie die Duitsch- landBelgië en Nederland aan de Engelsche reederijen aandoen. Uit het Britsche rijk en Europa zelf verhuisden in 1883 41,218 meer het werkelijk waardat ge mij zulk een lot hebt weggelegd Zwijg ging de generaal voort en meteen trof haar zulk een toornige blik dat ze schuw en angstig terugweek. Klaarblijkelijk had zij hier een snaar geraakt, die het beter was onaan geroerd te laten. De moeder was reeds jaren doodmaar in de herinnering van het jonge meisje leefden nog de heftige huistooneelen waarvan zij als kind zoo dikwijls getuige geweest wasen welke toen reeds bij haar de gedachte deden onstaan, dat de echt van hare ouders zeer ongelukkig was. Dat zijn zaken waarover gij nog niet oordeelen kunt, ging Reichenbach met gedwongen kalmte voort, en welke in het geheel geen toe passing vinden op uwe eigene toekomst. In uw huwelijk zullen geen onaangename voorvallen tusschen u beide plaats hebben want niette genstaande uwe hartstochtelijkheid hebt ge een weekteer karakter en Felix is alles behalve hardvochtig van inborst. Het ligt niet in uw beider aard het leven voor u zeiven lastig te maken en wat hoofdzaak is gij beide hebt tot nu toe geen liefde gekend. Er was een doffe, weemoedige klank in zijne stem toen hij deze laatste woorden uitsprak. Stephanie wilde antwoorden doch hij viel haar in de reden bij het eerste woord, dat over hare lippen kwam. Genoeg, ik wil niets meer daarover hooren. Ik heb Eelix uwe hand toegezegd en ben gewoon een man van mijn woord te zijn. De beslissing is eerst genomen na rijpe ernstige overdenking en alleen ter wille van u w bestwil; zij verzekert u in de toekomst de eervolle plaats welke gij tegenwoordig in de maatschappij inneemt. Geen tegenspraak meerStephanie Ge kent mij en weet, dat ik mijne eenmaal opgevatte verlangens verwezenlijkt wil zien gedraag u er naar. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1