Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. dan in 1882. Ruim de helft daarvan kwam uit Ierlanduit welk land de landverhuizing van 20,000 in 1876 tot 105,700 in 1883 is gestegen. In Schotland is het getal in die 7 jaren van 10,000 tot 31,200 toegenomen, maar het was in 1882 nog 1000 grooter. Uit En geland zochten 183,675 een nieuw vaderland op, tegen 73.400 in 1876. De meeste landverhuizers trokken weder naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, maar in de twee laatste jaren is ook eene aanzienlijke vermeerdering waar te nemen in de emigratie naar Australië uit Engeland en Schotland. In 1877 trokken 30,138 derwaarts, maar in 1881 slechts 22,682 hun getal steeg in 1882 tot 37,289 in 1883 tot 71,329. De reden ligt vermoedelijk in de betere uitzichten welke aan landbouwers en werklieden in Australië worden aangeboden dan in Amerika. Zondag heeft men in een kerk te Vitula een dorp in Ierlandgetracht een agrarischen moord te plegen welke poging nog in tijds is verijdeld. De zeteldie door den vrederechter Daly ingenomen wordt, was in de rugleuning doorboord en daar een toestel aangebracht waarmede een in het gat gestoken revolver op een willekeurig oogenblik afgeschoten had kunnen worden. De revolver was zoo geplaatstdat de kogel den in de kerkbank zittenden persoon zeker zou hebben gedoodware het nietdat de aanslag nog ia tijds door den kerkeknecht ontdekt werd. De kerk wordt nu streng bewaakt en de heer Daly ging Zondag in gezelschap van zes gewapende politieagenten naar de kerk. Toen Zondagavond om 9 uur de uit Dalton komenden trein het station van Broadstreet te Londen binnenreed bemerkte de machinist aan de wielen eenige bloedsporen. Aan een der wielen van een volgenden trein zag men ooi- bloedvlekken en bovendien tusschen de spaken een stuk van een been van een man. De baan werd onmiddellijk onderzocht en bij Shoreditch stootte men tegen het verminkte lijk van een man dat spoedig als dat van den heer Pritchard herkend werd. De oveiledene was een vermo gend man die als rentenier in het noordelijk gedeelte der stad woonde en om 8 uur uit Dalton naar de City was gereden. Daar men op het lijk noch een horloge noch een geldbeurs vond, vermoedt men dat de moord is gepleegdmet het doel het lijk te bestelen. Te Birmingham stond Zaterdag een man terecht, die bij eeu twist zijn vrouw een dolk in het lijf had gestooten. Hij was daarop naar het politie-bureau gegaan om zich als haar moordenaar aan te geven maar toen men hem daar terugbracht vond hij, tot zijne blijde ver rassing, zijn vrouw nog in leven. Hij drukte haar met blijdschap aan zijn hart. De vrouw verkeerde in een bedenkelijken toe stand zij werd steeds erger en binnen een week was zij overleden. Op haar sterfbed sprak zij met de meeste liefde over haren man en een paar minuten vóór haar dood verklaarde zij nog, spoedig naar het gerecht te zullen gaan om zijne vrijlating tegen borgstelling te verzoeken. De beschuldigde was bij zijn verhoor zoo ont daan dat men de zaak heeft verdaagd. j steld zal worden. Men weetdat de bisschop van Limburgtoen hij in zijn diocees terugkeer de groote ceremoniën bij de ontvangst moest achterwege laten. Reeds 22 redenaars hebben zich in de Pruisische kamer van afgevaardigden laten inschrij ven om zich tegen de ontworpen belastingplannen te verklaren terwijl slechts 9 leden ten gunste der ontwerpen zullen spreken. De discussie is begonnen met een aanval van de centrum-partij, bij monde van den heer SchorlemerAlstop de regeeringsvoorstellen. Na den leider der clericalen heeft de heer Richter het woord ge nomen ook om de ontwerpen te bestrijden. De discussie zal verscheidene zittingen in beslag nemen. - Te Bremen werd voor eenige dagen eer. schrijnwerker in zijn slaapkamer door zijn vrouw hangende gevonden. Dit voorval wordt aldaar veel besproken omdat de reeds 58-jarige man eerst in den afgeloopen zomer zich bij verschillende maatschappijen voor een bedrag van 58000 mark ten gunste van zijne vrouw heeft laten verzekeren en omdat hij vroeger bijna nooit ongesteld was en onmiddelijk na het sluiten der verzekeringen is begonnen te sukkelen. Daar hij zelf niet in staat was de vrij hooge verzekeringpremiën te betalen werd het bedrag door een boer uit een naburig dorp voorgeschoten. Een en ander gaf de politie aanleiding een onderzoek in te stellen en de weduwe en den boer te arresteeren, Bij eene huiszoeking heeft men bovendien in de woning van den schrijnwerker een fleschje met het etiket ,;vergif" gevonden. Het lijk is op gegraven doch men heeft niets verdachts kun nen bespeuren. Eenige inwendige lichaamsdeelen worden door scheikundigen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De vraag is nu alleen of de schrijnwerker zich door ophanging van het leven heeft beroofd of wel dat hij levend of nadat de dood door andere middelen was veroorzaakt is opgehangen. Een berouwvolle dief overhandigde den 7den dezer te Wezel aan een heer een horloge er bijvoegendedat hij het zich tien jaren ge leden wederrechtelijk had toegeëigend, maar dat hij het nu niet langer meer wilde dragen. De verbaasde eigenaar nam het horlogedat nog in goeden staat was aan en liet den dief toen loopen. De opperhoutvester te Tambach bij Nord- hausen heeft onlaDgs bij een haas trichinen ge vonden. Het vleesch van de haas kenmerkte zich door waterigheid het anders zoo vaste hart was week en in de longen bevonden zich trichi nen. De ijselijke moorden, dezer dagen te Weenen bedrevenhebben de Daily News eens doen rondzien in hare eigene omgeving en de vrucht van deze waarneming was een lijstje van moorden, die, sinds 1881 of daaromtrent te Londen bedreven tot dusver onopgehelderd en ongestraft gebleven zijn. Het waren er een gansche reeks. Te Walworth werd een kruideniersknecht over hoop gestoken door een dief, die hem een pak thee van zijn wagen gekaapt had. Te Bow vond men een oude vrouw Ancockop bar- baarsche wijze in haar huisje vermoord. Eene jonge vrouw van losse zeden Emily Novell werd geworgd in haar bed gevondeu. Urban Napoleon Stanger een welvarend bakkerver dween spoorloos uit zijn huis in de Leverstreet, en alles wees er op dat hij vermoord moest zijn, ofschoon" men van het cadaver nooit iets heeft kunnen ontdekken. Miss Hacker, eene bejaarde rentenierster, werd vermoord in haar kelder gevonden juffrouw Reville eene slagersvrouw werd met een bijl afgemaakt in haar eigen huiskamer achter den winkel. Atkins en Cole, twee dienderswerden door inbrekersdie zij poogden te vattendoodgeschoten. Het laatst kwam de moord van den jongen Towerte Stoke Newington. En eindelijk zou deze lijst niet volledig zijn (wat zij trouwens toch niet is) zonder vermelding van het verdwijnen nu drie jaren geleden van de beide schoolmeisjes Mary Seaward en Eliza Carter, onder sterke aandui dingen dat zij vermoord moesten zijn; en zonder to herinneren hoe herhaaldelijk reeds men uit de Thames en uit het Paddington-kanaal lijken heeftopgevischt van onherkenbare, door niemand vermiste individuen wier uiteinde blijkbaar niet aan bij ongeluk verdrinken toe te schrijven was. De bedrijvers van al deze moorden loopen voor zoover zij stad en laud niet verlaten hebben nog steeds op vrije voeten en de kans, dat zij ooit hunne gerechte straf ontvangen zullen is zoo goed als nul. Ziedaar eene over weging zeker niet geschikt om in den Londen- sehen burger het gevoel van veiligheid binnen zijne eigene stad te verhoogen. (N. R. Ct.) Te Bomwich is de 20jarige zoon van een ijzerfabriekantdie reeds eenigen tijd niet wel bij het hoofd wasin een ketel gesprongen waarin ijzer werd gesmolten. De metaalmaesa was wit gloeiend en hoewel men onmiddelijk den ketel met water afkoeldewerd de jonge man er levenloos uitgehaald. De armen en beenen waren van het lijf gescheiden en de romp geheel geschroeid. Het Duitsche stoomschip Prins George heeft op zijne reis van Palermo naar Philadelphia, den lsten December groot gevaar geloopen met zijne bemanning en 100 emigranten ten onder te gaan. Door een zwaren storm beloopen, werd al het touw en raderwerk van het dek geslagen en ook twee matrozen spoelden van het dek af. Onder de passagiersdie men allen in het tusschendek had gebracht, heerschte een groote ontsteltenis en een man stierf van angst. Gelukkig duurde de storm niet lang en kon bij goed de weder schade langzamer hand weder hersteld worden. Na een reis van vier weken liep de Prins George de haven van Phi ladelphia binnen. Men meant in Hamburg den persoon in hechtenis genomen te hebben die 26s'en Octo ber 1882 getracht heeft het politiebureau te Frankfort a/M. door middel van dynamiet in de lucht te laten vliegen. Hij moet een bekende anarchist zijn die in Saksen is geboren. Men vermoedt, dat er nog makkers in 't spel zijn, die ook opgespoord worden. De gearresteerde blijft echter zijn schuld ontkennen. De Pruische regeering heeft naar men zegt besloten den bisschop van Munster gratie te verleenen. Men herinnert zich, dat deze prelaat, evenals enkele anderen uit zijn bisdom is ont zetten gevolge der Meiwetten. Men moet ook met den bisschop onderhandelingen aangeknoopt hebben over de wijze hoe hij in zijn ambt her- Ook de arrestatie van Hugo Schenk, die in den tijd van vier jaren vier vrouwen heeft vermoord maakt te Weenen een diepen indruk, daar bij het voorloopig onderzoek feiten aan het licht zijn gekomen, die de haren te berge doen rijzen. Schenk oefende zijn bloedig handwerk niet alleen uitmaar werd daarin geholpen door zijn broeder Karei en een slotemaker Schlonsarek, in wiens^ woning hij in hechtenis is genomen. Ook de beide laatsten zijn nu in handen der justitie. Schlossarek werd juist gearresteerd toen hij in een avondblad het bericht over den laatst ge- pleegden moord las. Twee der moorden die Schenk ten laste gelegd worden heeft hij reeds bekend gepleegd te hebben namelijk die op Jo sephine en Catherine Timaldaarentegnn blijft hij halstarrig die op twee andere vrouwen ge pleegd ontkennen. Daar de bewijzen zoo goed als voorhanden zijn zullen de moordenaars hun spel wel niet lang volhouden. Door een kasteleines te Welfsthal zijn Hugo Schenk en Schlossarek herkend ale de personen die iu het laatst van December bij haar gelogeerd hebben in welken tijd juist het lijk van een meisje is gevonden. Door huwelijksannonces wist Schenk met trouw lustige jonge meisjes in kennis te komen en wanneer hij haar dan onder het doen van trouwbelofte de spaarpenningen had ontfutseld warden zij met behulp van zijne makker uit den weg geruimd. Bij het onderzoek is gebleke» dat hij kort vóór zijne arrestatie weder met een meisje brief wisseling had aangeknooptwier naam tot heden nog niet bekend is. Ook wordt hem nog de moord van een meisje te Budapest, die twee jaren geleden plaats gehad heeftten laste gelegd. De kookkunst-tentoonstelling, die verleden week te Weenen gehouden is, werd zeer druk bezocht, Lange rijen van rijtuigen stonden voor het gebouw en in de omliggende straten; men moest van tijd tot tijd de deuren sluiten omdat het gedrang van de duizenden bezoekers gevaarlijk dreigde te worden en dan stonden er duizenden onge duldig te wachten om binnengelaten te worden. De keizerde keizerin en de keizerlijke prinsen kwamen mede de tentoonstelling bezichtigen. Er was daar van allerlei te zien wat op de kookkunst betrekking heeft. Pasteien en taarten in de meest verscheiden vormen, als romeir.sche keizers gothische gebouwen chineesche torens, griekscbe tempels, schepen enz. Biefstukken met ossenkoppen pasteien met koppen van ganzen of fazanten versierd fazanten patrijzen, kippen en allerlei dieren tot een wild zwijn toe, in hun natuurlijken vorm en toch gereed om voorgediend te worden. En behalve die weelderige gerechteD waren er ook tal van eenvoudige spijzen te zien, alsmede allerlei benoodigdhedeu voor keuken eetkamerkelderfraaie gouden schotels en schalen enz. Er dreigde nog gevaar voor een paniek, toen de deuren van het stampvolle gebouw gesloten waren en het publiek angstig werd omdat het geen uitweg vond. De rust werd echter weldra hersteldtoen het bekend werd dat er nog een achterdeur open was. Voorts raakte er een gordijn in brandmaar het werd spoedig gebluscht, en slechts weinigen bemerkten iets er van. De minister van marine heeft dringend bevel gegeven om met den arbeid van het reuzenpant- serschip Lepantoaan welks bepantsering thans 500 personen te Spezzia bezig zijn meer voort gang te maken, zoodat van nu af 1500 personen te werk gesteld worden. Er zijn nieuwe machines in gebruik gesteld en nieuwe werkplaatsen opge richt, en er zal ook gedurende den nacht gewerkt worden. De bepantsering alleen zal 372 millioen kosten. Men rekent dat er nog twee jaren zullen yerloopen voordat het vaartuig geheel voltooid is. Er is ook besloten tot het aanleggen van een nienw dok te Spezzia van 250 meter lengte. Dit werk is op 4 millioen begroot. Eindelijk is gistermorgen te Petersburg uit spraak gedaan in het bekende proces-Rossitsky, dat onder verschillende voorwendsels telkens was verdaagd. Zooals men zich herinnertis dit proces tegen Rossitsky en verscheidene andere ambtenaren ingesteld wegens nalatigheid in den dienstmachtsoverschrijding en het verstrekken van berichten met de wetenschap dat zij valsch zijn, van den Russisch-Turkschen oorlog. Het militair gerechtshof heeft Rossitsky veroordeeld tot 15 maanden vestingstraf, Dombroffsky tot een maand arrest aan de hoofdwacht. Strata- moffsky Petroffsky is vervallen verklaard van den militairen dienst en tot 't verlies van enkele bur gerlijke rechten. Jeffneffitsin is onschuldig ver klaard. Het definitieve arrest zal worden uit gesproken op 16/28 e. k. In tegenwoordigheid van de geheele keizer lijke familie is het Nieuwjaar ditmaal aan het hof te Petersburg gevierd. Door alle bladen wo den bij de intreding van den nieuwen jaar kring beschouwingen aan den toestand des lands gewijd die wat het binnenland betreft, hierin overeenkomen, dat het jaar 1883 slechts nega tieve uitkomsten heeft opgeleverd. Opnieuw zijn te St. Petersburg een aantal personen (17) gearresteerdverdacht van me deplichtigheid aan den moord op Soudeikin. De hoogst belangrijke aanteekeningen omtrent de nihilisten door Soudeikin nagelaten zijr volslagen waardeloos daar ze in cijferschrift zijn te boek gesteld waarvan Soudeikin den sleutel mede in 't graf heeft genomen. Volgens den St. Petersburgschen bericht gever van the Times circuleeren in de Russi sche^ hoofdstad weer onderscheidene nihilistische manifesten. Er zou zich eene nieuwe revolutionaire partij hebben gevormd, die zich „de jonge partij van den volkswil" noemt en minder terroristisch zal te werk gaan. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 20 Januari in de zaal Musis Sacrum Des middags om 12 uur. 1. Italianischer SalatGenee. 2. Hymne, De Vliegh. 4. NachtgesangAbt. Waalwijk, 19 Januari 1884. De minister van koloniën a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij het korps genietroepen de gelegenheiü bestaat voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen en wel onder de volgende voorwaard ea De jongeling behoort zich met toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst van het korps genietroepen in Nederland te volbren gen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na drie jaren naar Indie vertrekt ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indie te volbrengen diensttijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Omtrent de verdere voorwaarden zie men de Staatscourant van 17 dezer. Gisteren nacht is te 's-Hage overleden de oud-minister Jhr. G. J. G. Klerck. In de kracht zijns levensop 59-jarigen ouderdom ontsliep hij na een kortstondig lijden. De commissaris des konings in de provincie Noord-Brabant heeft goedgevonden te bepalen: Dat in het le militiedistriktten overstaan van den militie-commissaris J. J. Van Thiel, de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezeu: 's-H ertogenbosch, Dinsdag 12 Februari voorm. 101/» ure, voor de ingeschrevenen van de gemeente 's Hertogenboschvan de letters A. tot en met K.Woensdag 13 Febr., voorm. IOV2 ure, van de letters L. tot en met Z.; Donderdag 14 Febr., voorm. KB/a ure, Alem, Berlicum, Bok hoven Cromvoirt, Den Dungen, Empel, Engelen, NulandRosmalen en Vucht. Boxtel, Vrijdag 15 Febr., voorm. 10y2 ure Boxtel, Esch, Liempde en St.Michiels-Gestel. O 0 s t e r w ij kZaterdag 16 Febr., voorm. 11 ure, Berkel, Haaren, Helvoirt, Oosterwijk, Moer gestel en Udenhout. Tilburg, Maandag 18 Febr., voorm. 10 ure, Tilburgvan de letters A. tot en met K.; Dinsdag 19 Febr., voorm. 10 urevan de letters L. tot en met Z.Woensdag 20 Febr., voorm. ten 10 ure Diessen, Goorle en Ililvarenbeek. Loonopzandin het gemeentehuis te Kaats heuvel Donderdag 21 Febr., voormiddag 12 ure, Loonopzand. W a a 1 w ij kVrijdag 22 Febr.. voorm. 10 ure, Baardwijk, Bezooijen, Capelle, Sprang, Vrijhoeve- Cappel en Waalwijk. Heusden, Zaterdag 23 Febr., voormiddags 9'/2 ure, Heesbeen, Drongelen, Drunen, Heusden, MeeuwenVeen en WijkMaandag 25 Febr., voorm. ll1^ ureHedikhuizenHerpt, Oudkeus- den, Nieuwkuik en Vlijmen. In het 2e militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris CAvaljé. Breda, Vrijdag 8 Febr., voorm. 10 ure, voor de ingeschrevenen van de gemeente Breda, van de letters A. tot en met K.; Zaterdag 9 Febr. voorm. 10 ure, van de letters L. tot en met Z. Oosterhout, Maandag 11 Febr., voorm. 11 ure, Oosterhout. Raamsdonk, Dinsdag 12 Febr.. voorm. 10 ure, Geertruidenberg'sGravemoer, Waspik en Raamsdonk. Z w a 1 u w eWoensdag 13 Febr., voorm. 101/2 ure, Hooge en Lage Zwaluwa, Made en Terheijden. Voor pakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie thans blauwe adreskaarten ingevoerd. Op deze kaarten moet de waarde in letters worden uitgedrukt, en tevens wordt daarop vermeld over welken spoor weg het pakket verzonden wordt. Te rekenen van 1 Februari a. s. zal het rijkstelegraafkantoor te Waspik open zijn, als volgtop werkdagen van 8 tot 11 ure voor en van 12 tot 3 en 5 tot 7 ure namiddagsop Zon- en Feestdagen van 8 tot 11 ure voormid dags. I11 hun eindverslag van een onderzoek betreffende het voorkomen van trichinen in uit Amerika aangevoerd varkensvleeschkomen de heeren dr.^ Egeling en dr. Dupont, op grond der aan de rijksveeartsenijschool genomen proeven, tot de conclusie dat het niet gebleken is „dat het gezouten en gerookte varkensvleesch, zooals het uit Amerika in den handel wordt gebracht, voor gebruikers hier te lande gevaar oplevert voor trichinenziekte." Zij merken daarbij evenwel op dal wijziging in de behandeling van het vleesch in Amerika, wijziging zou kunnen brengen in den toestand waarin de trichinen hier aankomen en derhalve ook ir» de grootte van het gevaar hetwelk dat vleesch oplevert. Raadzaam zou het dus zijn, dat steeds op dat vleesch het oog gehouden werd. Tot voorzitter der kamer van koophandel te Tilburg is gekozen de heer H. K. Diep en en tot vice-voorzitter de heer A. A. Mutsaers. Ter vervanging van den heer A. C. J. Smits, is tot lid van den gemeenteraad van 's Bosch gekozen de heer G. Van Gerve, terwijl voor de vacatu-e Leesberg eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Van de Mortel en mr. A. Van Rijckevorsel. In eene buitengewone zitting van de kamer van koophandel te Tilburg deelde de voorzitter mede dat hij deze buitengewone ver gadering belegd had naar aanleiding van een schrijven van den minister van justitie aan den commissaris des konings, om advies over den arbeid van kinderen in de fabrieken. Na langdurige^ discussie heeft de kamer be sloten den minister te adviseeren het getal werkuren voor kinderen van 12-16 jaren te stellen op 12 uren daags, en wel van 6 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds. Deze week werd te Moergestel begraven een oudstrijdey van het groote leger, Jan Van Gils, Zondag in 92jarigen ouderdom overleden. In 1812 was hij met het Eransche leger opge rukt naar Rusland en werd op de vlakte van Wilna met eenige kameraden door de kozakken krijgsgevangen gemaakt. De keus werd hem toen gelaten om naar Siberie gebracht te worden of over te teekenen bij het Russisch-Duitsch legioen. Hij verkoos het laatste en vertrok met dat korps naar Hamburg waar het in last had de Fransche.i te^ belegeren. Hier ontving hij een schot in da dij en moest naar het hospitaal te Memel. Her-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2