Nummer 7. Donderdag 24 Januari 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wiiiiit FEUILLETON. Li K POSTERIJEN. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. E. WERNER. -v ^wwTsazfiïatt-siwts .■«•towwhhim ■w'-'r'WBm De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen ioor het advertentie» bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 centperregel De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 1 Februari 1884 de van het kantoor vei trekkende posten zullen plaats vir.den als volgt Ten 7.35 des morgens Naar Baardwijk Drunen, Haarsteeg, Nieuw- kuikVlijmen en 's Hertoger.bosch. Ten 7.45 des morgens Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. Ten 11 ure des morgens: Naar Kaatsheuvel, Tilburg en de correspon deerende treinen. Ten 3.30 des avonds: Naar Baardwijk Drunen Elshout, Heusden en Gorinchera. Ten 3.45 des avonds Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. Ten 5 ure des avonds Naar Bezooijen, Vrijhoeven-Capelle s Gre- velduin-CapelleWaspik, Raamsdonk en Geer- truidenberg. Ten 7.15 des avonds Naar Tilburg en de correspondeerende treinen. De bnslichtingen aan den Hoek hebben plaats ten 10.15 des morgens ten 3 en 4.15 des avonds. De buslichtingen aan het kantoor hebben plaats een vierde uur vóór het vertrek van elke post. De aangeteekende stukken alsmede de post pakketten moeten minstens een half uur voor het vertrek van elke post ten kantore zijn. Waalwijk 20 Januari 1884. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. De burgemeester en wethouders van "Waalwijk doen te weten, dat door den raad dier gemeente, Naar het Duitsch van IX. Dit laatste bevel maakte juist door de kalmte, waarmee het uitgesproken werd diepen indruk op het jonge meisje, dat zeer begrijpelijk op den langen duur haar vader niet zou kunnen trotseeren. De vastberadenheidwelke haar gelaat zooeven uitdrukteverdween en terwijl zij het hoofd bukte vulden de oogen zich op nieuw met tranen. Zij maakte geen tegenwer ping meer, en de generaal wachtte die ook niet af, maar verliet plotseling het salon, doorliep met vlugge schreden de beide naastliggende kamers, waar hem zijn neef tegemoet tradeveneens opgewonden en met gefronst voorhoofd. Oom, gij komt van Stephanie, sprak Eelix zoo bedaard mogelijk. Zij zal u ongetwijfeld wel meegedeeld hebben dat het ons beide on mogelijk is uwen wensch te bevredigenen ik zal dus niet in bijzonderheden behoeven te treden omtrent de oorzaak daarvan. Waaraan denkt ge toch? riep de generaal geërgerd uit. Zult ge misschien den kinderach- tigen gril van het meisje voor ernst nemen Overigens begrijp ik van de geheele zaak niets, en moet ge wel op zeer zonderlinge wijze, zeker op een minder geschikte, uwe verklaring afgelegd hebben, want anders kon Stephanie zich onmo gelijk tegenover mij zóó uitgelaten hebben over iets war haar sinds lang bekend was. De jonge officier beet zich op de lippen. Onze wederzijdsche verklaringen waren zeker hoogst eigenaardigantwoordde hij bitter, maar in ieder geval zijn we tot de overtuiging gekomen, dat het 't beste is, het reeds opgevatte in zijne vergadering van den 30n Juni 1883, zijn vastgesteld de volgende VERORDENINGEN A. Besluit tot heffing van havengeld in de gemeente Waalwijk Artikel 1. Er zal te beginnen op 1 Januari 1884 een ha vengeld worden geheven van alle schepen, schui ten en vaartuigendie de haven invaren of er gebruik van makenzoomede van houtvlotten in- of uit de haven gedreven wordendeals 1. Van stoombooten en beurtschepenonaan- gezien van welke groottedie de haven geregeld minstens eens per week invaren per tonvier eents. 2. "Van de vaartuigen niet onder vorenstaande bepaling vallende a. Van ieder vaartuig van 50 tonnen en meer der inhouds-grootteper ton vijf cents. b. Van ieder vaartuig beneden de 50 tonnen inhouds-grootte, per ton vier cents. c. Van baggeraken, booten en dergelijke kleine vaartuigenwelker inhouds-grootte door geen meetbrief of patent is aangeduid, per vaartuigtien cents. d. Van houtvlottenofschoon deze ook aan vaartuigen mochten zijn vastgemaaktper vierkante meter twee cents. e. Van ieder vaartuig den mond van de haven inkomende, met mest en andere stoffen iu den polder blijvendeper ton drie cents. Van baggeraken, booten en dergelijke kleine vaartuigenwelker inhouds-grootte door geen meetbrief of patent is aangeduidin laatstgenoemd geval, per vaartuig vijf cents. g. Van een vaartuig dat niet van de Oude Maas maar uit den buitenpolder in de havenkom vaart met hooi of anderzins per tondrie cents. h. Van baggerakenbooten en dergelijke kleine vaartuigenwelker inhouds-grootte door geen meetbrief of patent is aangeduid, in laatstgenoemd geval, per vaartuig vijf cents. Art. 2. De baggeraken en andere vaartuigen in dienst van de gemeente, zijn vrij van belasting. Art. 3. Van vaartuigen, enkel met hooi, strooofmest- speciën geladenzal slechts twee derde van bo vengenoemd havengeld worden betaald. Art. 4. Het havengeld van vreemde of buitenlandsche vaartuigen, welker inhouds grootte door geen tonnenmaat maar door centenaren in den last- plan te laten rusten. Wat mij zeiven betreft ik treed beslist terug, nu mijn aanzoek op die wijze opgenomen en afgewezen is. Ik vraag u verlof morgen vroeg te vertrekken en naar mijn garnizoensplaats terug te keeren. Het voorhoofd van den generaal trok zich samen en hij wierp meteen een kouden, trotschen blik op zijn neef. Zooals het u goeddunktantwoordde hij. Wijl het de hand mijner dochter geldtwil ik niet op een langer verblijf aandringen. Dit echter wil ik u nog zeggen. In uw eigen belang raad ik u aan, dat gij de zaak tot morgen vroeg in kalme overweging houdt. Gij weet thans zelf, wat ge bij deze verbintenis te winnen, wat bij een eventueele scheiding te verliezen hebt. Stephanie's weigering komt niet in aanmerking, ik sta u in voor haar ja-woorddoch wilt ge thans afscheid nemen dan houd ik natuurlijk oogenblikkelijk op mijn invloed te doen gelden. Wilt ge werkelijk vertrekken niets staat n in den weg. Ik zal morgen vroeg uw besluit vernemen. Toen ging hij. Eelix stond eenige minuten besluiteloos, maar de uitdrukking van zijn gelaat verkondigde geen //kalme overweging", welke de generaal had aangeraden iets anders was er op tc lezen iets, wat een storm, een beroering in de ziel van den jongen man verried. Er was een stem in zijn binnenstedie hem fluisterde van misverstand van onrechtvaardigheid in en berouw over zijn heftigheid, doch ook een andere, die sprak van gekrenkten trots en ijverzucht de laatste hield de overhand. Van daardat hij vast besloten de salon den rag toekeerde en wegging om toebereidselen tot de afreis te maken. of meetbrief of liet patent is aangeduid, zal worden gerekend dat 100 centenaren gelijkstaan met 41/" tonnen. Art. 5. Een vaartuig dat door diepgang of tengevolge van laag water niet in de vaart kan komenof dezelve ingevaren en genoodzaakt zijnde of wor dende te lichtenzal uit dien hoofde geen meerder havengeld verschuldigd zijn dan voor dat vaar tuig in het bovenstaande tarief is bepaald. Art. 6. De havenkom wordt begrepen zich aan beide zijden uit te strekken van boven aan de kaai af noordwaarts intot de afsluiting der aanpalende weilanden. B. Verordening op de invordering van het havengeld. Art. 1. De betaling van het .verschuldigde havengeld moet door den schippereigenaarvervoerder of gezagvoerder van liet vaartuig of houtvlot op de eerste aanvrage worden gedaan aan handen van den havenmeester of van hem die van wege het gemeentebestuur met de ontvangst daarvan mocht zijn of worden belast. Art. 2. De inhoud der vaartuigen in tonnenzal tot voldoening van het havengeld gerekend worden naar den ijk- of meetbrief, het patent, of ander dergelijk wettig bewijswelke stukken daartoe aan den [havenmeester of gaarder zullen moeten worden vertoond. Art. 3. Zijdie nalaten het door hen verschuldigde havengeld te betalen zullen worden vervolgd overeenkomstig de voorschriften vervat in de artikelen 258262 der gemeentewet. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op den ln Januari 1884, indien de afkondiging voor dien tijd heeft plaats gehaden anders op den 8n dag na dien der afkondiging. Zijnde het voormeld besluit tot heffing van havengeld in de gemeente Waalwijk, goedgekeurd bij koninklijk van 24 December 1883n°. 18 bij hetwelk de verordening op de invordering is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied; waar het behoort den 20 Januari 1884. De burgemeester en wethouders van Waalwijk, P. VAN ES l.c. burgemeester. P. W. VAN LIEMPT secretaris. Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art 175 der gemeentewet maken bekend dat het besluit tot heffing van havengeldals mede de verordening op de invordering, gedu rende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Waalwijk20 Januari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES, (L.b.) De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Henri Bolandde vroegere hoofdredacteur van het te Brussel verschijnende blad le National is door de rechtbank te Luik wegens het zich op bedriegelijke wijze toeëigenen van geld van een bank tot drie jaren gevangenisstraf en een boete van 3000 francs veroordeeld. Te Luik zijn twee mannen en twee vrouwen in hechtenis genomen die verdacht worden van den te Keulen gepleegden moord op den hor logemaker Stockhausen en zijne moeder, alsmede van verscheidene diefstallen in België en Duitsch*- land. Te Gent is weder een 9-jarig meisje spoorloos verdwenen. Haar vader zond haar 's middags om half vijf uit om tabak te halen is niet teruggekeerd. Zij was de oudste van 6 kinderen. Er wordt aan een misdaad gedacht. Generaal Reichenbach was in zijn kamer teruggekeerd. Vluchtig doorliep hij de papieren, welke op zijne schrijftafel lagen, maar schoof ze weldra terug, want zijne gedachten waren elders. In diep gepeins liep hij op en neer door zijne kamer en mompelde nu en dan een onverstaan baar woord. Het gesprek met zijne dochter had een pijnlijke herinnering bij hem achtergelaten welke hij te vergeefs poogde te verdrijven. Niet dat Stephanie's weigering een diepere beteekenis voor hem had, dan hij zich tegenover haar had uitgelaten niet dat hij bevreesd was dat de uitvoering vau zijn plan daardoor zou achterwege blijven daaraan geloofde hij evenmin als aan het vertrek van Eelix, want in zijne.oogen waren beide niet veel meer dan onervaren kinderen die heden getwist hadden en morgen weer met elkander verzoend waren. Over dat alles bekommerde hij zich weinig, maar het onvoorzichtig uitgesproken woord van Stephanie over het lot van hare oudershad bij hem een doorn achtergelaten wier pijnlijke aandoening hij nog steeds gevoelde. Ja zekerdie echt was ongelukkig geweest Diep ongelukkig dat wist Reichenbach zelf het best, wijl zij twintig zijner beste levensjaren had verbitterd en ook bij dit huwelijk waren de wederzijdsche familiebelangen alleen het motief geweest bij de echtverbintenis. De jonge erfge naam van het majoraat had een verre bloed verwante gehuwd, wier vermogen hem noodzakelijk wasten einde de vervallen en verwaarloosde goederen en eigendommen in voldoenden toestand terug te kunnen brengen. Hierin was hij vol komen geslaagd maar rust en geluk hadden nooit in zijne woning gezeteld. Het scherpe contrast tusschen de beide karakters door geen vonkje van liefde of vertrouwen getemperd, leidde in den eersten tijd van het samenleven tot misverstandvervolgens tot vervreemding en eindelijk tot afkeer. Tegenover de heftige en bittere verwijtingen der vrouw plaatste de generaal de hardvochtig heid en de koele bejegening: geen toegevendheid van haren kant noch van den zijne. De ge boorte der twee kinderen bracht hierin geen veranderingintegendeel gaf hunne opvoeding nog meer gelegenheid tot tweedracht daar de vader ze van jongs af wilde gewennen aan eet Te Lyon wordt thans een onderzeesche ex- plorateur vervaardigd door middel waarvan de geheimen en wonderen der zee nagespeurd zullen worden. De explorateur zal den vorm van een cilinder en eene hoogte van lO1/® meter hebben en geheel van staal zijn. De middellijn zal drie meter wezen. De explorateur zal vijftien per- strengen levensregel, terwijl de moeder hen door onverstaudige inwilliging hunner verlangens totaal bedierf. Zeker voor het oog der wereld legde men zich den dwang op van wederzijdsche beleefdheid en gemaakte vriendelijkheidzooals de etiqnette der hooge wereld dat eischt, maar de tooneelen van twist binnenshuis waren er des te heftiger door, en toen eindelijk mevrouw von Reichenbach stierf, was het eenige gevoel van haren echtgenoot bij de lqkkist dat van verlichting: het was hem, alsof hij bevrijd werd van een keten, welke hem met de jaren des te knellender en zwaarder geworden was. Wie kon zeggen, welke der beide echtgenooten de meeste schuld had Velen beweerden dat geen enkele vrouw gelukkig kon zijn met ge neraal Reichenbach en inderdaad had hij vele hoedanigheden die slechts konden dienen om het leven voor eene vrouw ondragelijk te maken. En ook zijne kinderen hadden in hem slechts een barschen en strengen geenszins een liefde vollen vader leeren kennen zoodat zij hem wel vreesden en daardoor gehoorzaamden, maar niet aanhingen met die vertrouwelijkheid en onge kunstelde beminnelijkheid, verstandig opgevoede kinderen eigen. En ook de gehoorzaamheid reikte niet verder dan zijn nabijheid; dat bewees klaarblijkelijk de inmiddels volwassen zoon die in zijn garnizoensplaats een leven leidde, dat de vaderlijke lankmoedigheid op harde proef stelde. Ook hier verloochende de generaal zijn karakter niet; wat in het begin waarschijnlijk slechts jeugdige dwaasheid en lichtzinnigheid in zijnen zoon geweest wasstrafte hij met onver biddelijke gestrengheid, doch bereikte daarmede het tegendeel van zijn bedoeling. Ook hier was geen spoor aanwezig van liefde en vertrouwen en voor den tweeden maal staken in den kleinen familiekring bitterheid eu tweedracht het hoofd op, en alweder zouden die niet eerder verdwijnen, vóór de vader aan de geopende groeve stond van zijnen zoon. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1