Duitschland. Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. Amerika. E1JNJNENLAND. sonen kunnen bevatten en onder anderen een salon hebben waar men een partijtje écarté kan spelen en die door Swan-lampen verlicht zal worden. Binnen eene maand zal de ballon om den explorateur aldus te noemen te Nice wezen en alsdan zal de onderzoekingstocht in de diepten der zee een aanvang nemen. Het gevaarte, Neptune geheeten, zal door kabels vastgehecht worden aan een aldaar liggend vaar tuig Yacht-Station Door heshof van appèl te Parijs is uit spraak gedaan in een zeer zonderlinge zaak. Een dame, Lepinay genaamd, had in 1879 de hoofdstad verlaten om zich met haar dochter en schoonzoon Goy te Ornay (Haute-Saöne) te installeeren waar laatstgenoemde molenaar werd. Het kleine fortuin dat de moeder medebracht, bestond hoofdzakelijk uit obligatiën der stad Parijs. Twee maanden na haar aankomst te Ornay waren de obligatiën verdwenen uit de lederen tasch waaiin de arme vrouw ze geborgen had. Zeer teleurgesteld keerde zij naar Parijs terug daar zij van het buitenleven nu genoeg had. Haar wanhoop had echter geen grenzen toen zij vernamdat den lsten -April op een' harer obligatiën de hoogste prijs, 100,000 fr., was gevallen. Zij deed hiervan aangifte bij de politie en bij een onderzoek bleek, dat de be wuste obligatie in handen was van een landbou wer die zeide haar van den heer Goy, in be taling voor een koe ontvangen te hebben. De arme moeder was dus door hare eigen kinderen bestolen die nu ook de 100,000 francs zouden moeten missen omdat zij van het hun komende te vroeg gebruik hadden gemaakt. De rechtbank verzette er zich echter tegen dat de boer de getrokken som zou ontvangen en stelde ten slotte de bestolen dame in het gelijk. Gedurende de eindelooze debatten is de vrouw echter van verdriet gestorven en nu is het bedrag aan de erfgenamen, de echtgenooten Goy, uitbetaald. .T Er..l)estaan te Parijs nog 1539 olielantarens, die jaarlijks 5,500 fr. aan onderhoud kosten en waarvoor 372 lantarenopstekers noodig zijn. Vooral in de oude geannexeerde gemeenten in de voorateden St. Jaques, St. Marcel, St. An- toine en de stegen van het quartier St. Martin wordt deze ouderwetsche straatverlichting gevon den welke men al is zij ook Parijsch zeker wel niet meer elders zal gaan naapen. Te Rijssel is de looierij Le Lion d'Or geheel door brand vernieldalsook een gedeelte der werkliedenwijk. Van vijftig huisgezinnen aldaar zijn de woningen verbrand. Het weder is in Noord wallesnaar men van daar berichtzoo bijzonder zachtdat er reeds in de dalen en op de hoogere gronden primula verissneeuwklokjes kamperfoelie en rozen bloeien. In het dal van Llangollen staan de vruchtboomen reeds in vollen bloei. Blijkens een redevoering, door den heer Chamberlain 'onlangs te Newcastle gehouden hebben er in het afgeloopen jaar niet minder dan 3500 mannen van de Britsche koopvaardij (de koloniale vaart en de visscherij niet meege rekend) op zee hun leven verloren. Dit* cijfer dat neerkomt op één man in de zestig, was meer dan vijfmaal hooger dan het hoogste jaar cijfer (1 op 315) van verongelukten in de En- gelsche mijnen en de heer Chamberlain meent dat het grootendeels op rekening te brengen is van onzeewaardigheid der schepen. Daarom acut hij het wenschelijkdat reeders aanspra kelijk gesteld worden voor het leven van hunne bemanningen op dezelfde wijze als mijnbezitters en fabrikanten dit reeds zijn namelijk voor onheil als gevolg der nalatigheid van de gezag voerders die zij in hunnen dienst hebben. Ook opperde Chamberlain het denkbeeld, dat scheeps- verzekeringen zouden verklaard worden van nul en geener waardevoor zoover zij de wezenlijke waarde van het verlies te boven gaan. Des sprekers auditorium toonde zieh met zijne beschouwingen gansch niet ingenomen hetgeen zich vrij wel verklaren laat uit de omstandigheid, aat het voor het meerendeel uit scheepsreeders bestond. LONDEN21 Januari. Het blijkt dat de voortvluchtige kassier van de Lancashire-Yorks- hire-spoorwegmaatschappij zich naar Guernsey begaf, waar hij zich van kant maakte door vergiftiging. Men vond eene belangrijke som in des moordenaars bezit. Het debat over het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede in de kamer van afge vaardigden is afgeloopen gelijk men voorzien had. Het ministerie heeft een complete neder laag geleden. Het nieuwe ministerie is samengesteld uit de conservatieve partij, met Canovas del Castillo als presidentElduayen voor buitenland, Romero Robiedo voor binnenland Quesada voor oorlog, Antequerra voor marine Silveda voor justitie Fidal voor openbare werken, Valdosera voor koloniën en Casgayon voor financiën. Reeds heeft het nieuwe ministerie den eed afgelegd. Men verzekert, dat de markies De Molins in plaats van Serrano als ambassdeur naar Parijs zal gaan en reeds zijn niet minder dan 49 nieuwe prefecten benoemd, die onmid dellijk naar de provinciën zullen vertrekken. Nadat op deze wijze het geheele land in be roering zal zijn gebrachtzullen in dit troebele water nieuwe verkiezingen plaats hebben. Heden nog waarschijnlijk zal het besluit tot ontbinding der cortes worden afgekondigd. In de gevangenis van Kilmainham te Dublin is de 22-jarige Peter Wade opgehangen. Wade had twee maanden geleden een agrarischen moord gepleegd op een ouden tuinman, met name Patrick Quinns, waarom hij door de rechtbank van gezworenen te Dublin ter dood werd ver oordeeld. Enkele dagen voor zijn dood had hij de namen van twee mannen genoemddie ook aan de gepleegde misdaad schuldig waren, doch in den morgen voor de voltrekking van het vonnis trok hij zijne beschuldigingen terug en bekende den moord alleen gepleegd te hebben, Te Londen heeft het gilde der rondvent- sters een zwaar verlies geleden. Marx Robinson, de „koningin der rond ven tsters" is in den ouder dom van 71 jaren overleden. Zij handelde in vleesch voor katten, het paardenvleesch, dat in elk Lonaensch huishouden voor de katten dage lijks wordt gekocht. De overledene heeft een vermogen van 60000 pond sterling nagelaten doch oefendeondanks haar groot vermogen haar zaak uit tot kort voor haren dood." Zij werd Maandag begraven, en hare begrafenis was werkelijk indrukwekkend. Ingevolge hare laatste wilsbeschikking werd haar lijk gevolgd door 24 jonge ventsters, die op kosten der overledene met violetkleurige kleederen, Indische sjaals, hoeden met witte struisvederen en witte boeze laars uitgedost waren. Aan de kist en de lijkkoets waren groote kosten besteed. Het lijk zelf was in wit satijn gewikkeld. De kist werd door vier jonge mannen naar de groeve gedragen. Deze mannen warenook op verlangen der overledene, in witte overhemden gekleed. Na de begrafenisplechtigheid, gingen de familieleden en allen die voor de begrafenis genoodigd waren, naar eene nabijgelegen herberg, waar onder het klinken der muziek voor 10 pond sterling bier uitgedronken en voor 10 shilling tabak verrookt werdalles volgens testamentaire beschikking. Te Neukirchemin het Pruische regeerings- district Dusseldorf, was zekere Fuchs tot eene boete en tien dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat hij den zoon van zijn buurman Lottner had mishandeld en met een revolver nagezeten. Tegen dit vonnis was hij in beroep gekomen. Later aanzegging ontvangende dat dit beroep was verworpen, geraakte hij in woede, liep met een slachtmes en geladen revolver naar den buur man, stak diens vrouw en negentienjarige dochter dood, schoot den man neder, en gaf hem bo vendien een steek door het hart, en loste op eene toesnellende buurvrouw drie schoten, waar van er één haar in den arm trof. Daarop ging hij naar zijn huis terug en deed de deur op slot. De politie sloeg toen een raam indrong naar binnen en vond op den zolder het lijk van den moordenaar. Hij had zich den hals afgesneden. In zijne zakken vond men nog 18 patronen. - Omtrent den vermoedelijken dader van de ontploffingwelke in het vorige jaar in het pohtie-bureau te Frankfort a/M heeft plaats gehad, die in Hamburg gearresteerd is, verneemt men, dat zijn naam Reimstorff is. Zijne mede plichtigen is men nog niet op het spoor kunnen komen en omtrent zijn persoon weigert hij de geringste inlichting te verschaffen. Men weet nu, dat hij sedert 14 dagen te Hamburg verblijf hield en dat hij een zeer drukke correspondentie, vooral met Londenvoerde. Bij eene huiszoe king heeft men op zijn kamer tal van compro- mitteerende papieren en socialistische geschriften gevonden. Door een portret, dat uit Frankfort gezonden was om te vergelijken of hij dezelfde persoon was, die in Frankfort van de daad verdacht werdis men op het spoor gekomen. Na eene discussie van twee dagen is door de jcamer van afgevaardigden met een groote meerderheid het bekende voorstel van den afge vaardigde Reichenspergerbetreffende het herstel der drie artikelen van de grondwetverworpen. De centrum-partij en de Polen hebben voor het voorstel gestemdalle andere partijen zelfs de progressistischeverklaaiden er zich tegen. De kamer heeft zelfs de orde van den dag door den heer Althaus voorgesteld, afgestemd, waarbij hoewel de voorgestelde motie verwerpendede hoop werd uitgedruktdat de godsdienst-vrede hersteld zou worden door middel van speciale wetten. en die beiden vereenigden zich daarmede. Na den 13den Maart 1.1. in vrijheid gesteld te zijn poogde hij reeds den 3den April met behulp van Schlossarek een molenaarsknechtdien hij voor gespiegeld had eene betrekking, tegen 500 tl. waar borg, te bezorgen, in een bosch bij Lundenburg te vermoorden en hem te bestelen. De aanslag mislukte want de knecht, hoewel zwaargewond, genas. Beter slaagde hij eenige dagen later met zekeren Franz Bamerdien hij onder dezelfde voorwendsels in het bosch van Wiedlingau wist te lokken, waar hij hem, na hem een verdoovenden drank te hebben toegediend, geheel uitplunderde, Een paar dagen later begon Schenk met Joseph ine Timal betrekkingen aan te knoopen en haar een huwelijk te beloven. Nauwelijks was hij in het bezit van hare spaarpenningenof hij reisde met haar naar Weisskirchen in Moravië, ging met haar in een bosch wandelen en wierp haar, on dersteund door Schlossarek, van eene rots in een afgrond waar 2 maauden later het deerlijk ver minkte lijk gevonden werd. Daarop ging hij met Josephine's tanteKatharina Timal, betrekkingen aan. Ook met haar begaf hij zich op reis, ditmaal naar Pöchlaru aan den Donau alwaar zij door hem zijn broeder Carl en Schlossarek eerst half doodgestoken werd toen nog voor alle zekerheid gewurgd en daarna met een grooten steen om den hals in de Donau geworpen. De dienstbode Ketterl werd onder dezelfde voorwendsels in een bosch bij Lilienfeld gelokt en dooi Carl dood geschoten. De beide broeders beroofden het lijkstaken de boekjes van de spaarkas in hun zak en begroeven haar dadelijk. Daarop was Rosa lerency aan de beurt, die onder gelijke omstandigheden in de buurt van Pressburg ver moord werd. In dien tusschentijd had Hugo Schenk nog met een kameniertje Emilie Höchs- mann kennis gemaakt. Haar zou hetzelfde lot gewacht hebbenindien het monster niet wer kelijk op haar verliefd geworden ware en hij daardoor het snoode plan varen liet. Nauwelijks was Ferency vermoord of hij knoopte met Josefine Eder betrekkingen aan. Hij leefde met haar te Linz en wachtte op de gelegenheid om haar eveneens van kant te maken. Zijne inhechtenisneming deed dit plan gelukkig mislukken. Haar wachtte met des te grooter zekerheid een treurig uiteinde, omdat hij het meisje had weten over te halen een parelsnoer van hare meesteres te stelen, dat op f 10,000 3. Ingekomen stukken (ter visie). 4. Ingekomen plan voor tramaanleg. 5. Inlichtingen opzichtens de overname van den proviucialen weg in deze gemeente. Bij koninklijk besluit van 20 dezer no. 1 is aan den heer F. s'Jacob, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met bepaling dat voor meld eervol ontslag gerekend zal worden in te gaan met den dag waarop hij de functiën van gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal heb ben overgegeven. Bij koninklijk besluit van 20 dezer no. 2 is benoemd te gouverneur-generaal van Nederland- sch-Indie de heer O. Van Reesvoorzitter van de tweede kamer der staten-generaalmet be paling dat hij als zoodanig optreedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. geschat werd. Men gelooft dat de vrouw die te Payerbach onder dergelijke omstandigheden vermoord is alsmede de damemet welke Schenk te Praa* gezien is en die daarop spoorloos is verdwenen" eveneens door hem vermoord zijn. Met al zijne slachtoffers had'hij liefdesbe trekkingen aangeknoopten hij leefde met haar alsof hij getrouwd ware. Zij waren allen smoor lijk ,pp hem verliefd daar Schenk een knappe man *3die de vrouwen als het ware biologi- seerde. Hij is getrouwd maar leeft gescheiden van zijne vrouw. Bij de verhooren gedraagt hij zich uitermate brutaal. Niettegenstaande zijne medebeschuldigden verklaren dat hij die moorden begaan heeft, blijft hij stokstijf ontkennen, maar daarentegen beschuldigt hij zijne medeplichtigen. Het is ontwijfelbaar zeker, dat de moordaan slag op den wisselaar Eisert door Pongracs en Durschner gepleegd is hoewel zij tot nog toe blijven ontkennen. De derde moordenaar is nog niet in hechtenis. Eisertdie schijnt te zullen herstellen heeft Pongracs herkend. -M r.e8D Par^cu^ere correspondentie van de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende Jaarboeken der crimineele justitie zal men moeilijk zulk een verstokten booswicht kunnen vinden als Hugo Schenk. De voorloopige instructie is gesloten en heeft détails aan het licht gebracht, die iemand de harendoen te berge rijzen. Hij opende zijn misdadigers-loopbaan door op 21ja- ngeu leeftijd zekere Marie Kreek ten huwelijk te vragen, ten einde 2000 fl. machtig te worden, welke hij beweerde als. waarborgsom voor eene betrek King le moeten storten. Door allerlei be- driegelijke middelen wist hij de moeder van het meisje over te halen hem dit geld te geven. Nauwelijks was hij in het bezit van die som ot hij verdween en dacht niet meer aan trouwen. Op aangifte der moeder werd hij eenigen tijd later wegens oplichterij tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Tegelijkertijd dat hij aan Marie Kreek het hof maakte knoopte hij betrekking aan met eene jonge actrice, Anna Lammer geheeten die hij 200 fl. wist afhandig te maken. In de ge vangenis rijpte bij hem het denkbeeld om zijne slachtoffers in het vervolg te vermoorden ten einde op die wijze het gevaar van aangeklaagd te worden te ontgaan. Hij deelde dit plan aan zyn broeder Carl en zijn vriend Schlossarek mede, Te Bologna staat dezer dagen een 20-jarig meisje te recht. Zij wordt beschuldigd een rijken goudsmid te hebben vermoord en daarna bestolen. Dit proces maakt algemeen groote sensatie. In Italië is met 31 December jl. de belas ting op het gemaal afgeschaft. Deze maatregel wordt door het volk met groote vreugde begroet en men hoopt nu dat het brood aanmerkelijk in prijs zal dalen. Tegenover deze belasting vermindering staan echter andere belasting-ver hoogingen. "Vooral wordt geklaagd over het gedurig en plotseling opdrijven van de inkom sten-belasting die volgens de wet, 13 percent van het inkomen bedraagt. Ook de belasting op het zout is in Italië bijzonder hoog en drukt zwaar op de geringere volksklassendoch de regeering denkt niet aan maatregelen tot ver mindering. Volgens een telegram uit Boston is Vrijdag morgen de City of Columbusvan Boston naar Savannah bestemd, gestrand op de kust van het edand Marthus—Vineyardgelegen in de nabijheid van de kust van Massachusets. Bij dit onheil hebben 10$ personen het leven ver loren waaronder zich bevonden 55 passagiers lste klasse, 15 2de klasse en 34 man equipage. Er zijn 22 schipbreukelingen geredeen derde gedeelte der vrouwelijke passagiers en kinderen heeft men behouden aan wal gebracht. Onder de passagiers, die het leven daarby hebben verloren komt ook voor de Turksche consul- generaal te Boston. Waalwijk, 23 Januari 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk op Donderdag 24 dezer des na middags ten zes ure belegd tot 1. Nota van aanmerkingen van ged. staten op de begrooting voor 1884. 2. Benoeming van een lid van het algemeen armbestuur, De minister van oorlog heeft voorgesteld, en Z. M. de koning heeft goedgekeurd, een nieuwen hoogst belangrijken maatregel bij 't leger. Met het oog op het tekort aan officieren zal een reserve uit de militieplichtingen mogen worden gekozen. Ontwikkelde jongeliedendie blijken hebben gegeven van grooten ijveren uitstekenden aanlegzouden daarmee gedurende hunnen mi litiediensttijd zoodanig prachtisch moeten worden gevormd dat zij bij mobilisatie als reserve officier kunnen optreden. Zij dragen den naam >van militie-luitenant. Het aantal van de militie-luitenants mag niet meer bedragen dan: 20 bij de militaire admistratie 20 bij elk van de regimenten der infanterie; 10 bij elk van de regimenten huzaren; 16 bij elk van de regimenten der veld-artillerie 4 bij het korps rijdende-artillerie; 10 bij elk van de re gimenten der vesting-artillerie; 4 bij het korps pontonniers; 4 bij het korps torpedisten en 16 bij het korps genietroepen. De militie-luitenants hebben den rang van tweede-luitenanten met den verstaandedat zij steeds geacht zullen worden jonger in rang te zijn dan de jongste tweede luitenants van het korps officieren der landmacht bij het wapen of dienstvak waartoe zij behooren. De militie-luitenants blijven militieplichtig en dragengedurende dien tijddat zij zich in werkelijken dienst bevinden de uniform en de onderscheidingsteekenen, verbonden aan den rang van tweede-luitenant van het korps of dienstvak, waartoe zij behooren, met dien verstande, dat bovendien aan iedere voorzijde van de kraag van korte jas attala of dolman, een laken patje wordt gedragen, zooals voor de plaatselijke adjudanten is voorgeschreven. Dee kleur dezer patjes is die van de biezen van den pantalon uitgezonderd voor de militie-luitenants tot de militaire ad ministratie behoorende voor welke de patjes van gelijke kleur moeten zijn als het laken van den pantalon. Met onbepaald verlof zijnde is hun het dra gen der uniform en der onderscheidingsteekenen, bovenbedoeld niet geoorloofd dan voor zooverre hun dit door Z. M. wordt toegestaan. De militie-luitenants ontvangen na hunne be noeming tot dienstrangtegelijk met de eerste uitbetaling van hun tractement, als een geldelijke tegemoetkoming in de de bekostiging van hunne uniform eene som in eens ten bedrage van f120 bij de cavalerie en de bereden-artilleiie en f 100 bij de overige wapens, korpsen of dienstvak. Zijdie tot de bereden korpsen behooren zijn met verplicht tot het aanschaffen en houden van dienstpaarden. De militie-luitenants genieten gedurende den tijddat zij zich in werkelijken dienst bevinden een jaarlijksch tractement van f900. De maatregelheeft o. a. nog dit nutdat deze militie-officieren schutterplichtig geworden m gelijken of hoogeren rang bij de schutterijen in dienst treden en als een gevolg van hunne optreding bij het leger veel zullen bijdragen om die wapenmacht tot een bruikbaar onderdeel onzer evende stiijdkrachten te vormen. De minister koestert van den maatregel de verwachting, dat beschaafde en ontwikkelde jongelieden zich zullen laten bewegen in persoon hunnen militieplicht te vervullen met den rang van 2en luitenant in het verschiet. In de maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jon gelingen als cadet aan de koniklijke militaire academie. Ten einde alle adspirar.ten dezelfde vrageu schriftelijk te doen beantwoordenwaardoor een meer gelijke beoordeeling hunner bekwaamheden kan worden verkregen wordt het schriftelijke gedeelte van het examen op Donderdag 12 en Vrijdag 13 Juni a. s. afgenomen in de gemeenten Groningen Arnhem, Roermond, Breda en Am sterdam onaer toezicht van commissiën ieder bestaande uit twee leden der examen-commissie, welke door den minister van oorlog wordt benoemd.' Adspirantendie zich bij dit examen van on geoorloofde middelen bedienen worden verwij derd en komen niet meer tot het afleggen van het mondelinge examen in aanmerking. Het mondelinge examen wordt uitsluitend te Breda gehouden. De voorzitter der examen commissie roept de adspiranten te behoorlijker tijd daartoe op. Het geneeskundig onderzoek zal uitsluitend te Breda plaats hebben, onmiddelijk voor den aanvang van het mondelinge gedeelte van het examen van elke groep der opgeroepen adspiranten. Het schriftelijke examen duurt 2 dagen het mondelinge examen met inbegrip van het ge neeskundig onderzoek evenzoo twee dagen. Zij die verlangen dat hun zonen of pupillen tot het adspirant-examen worden toegelaten, behooren daarvan voor 15 Mei a. s, aan het

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2