Nummer 8. Zondag 27 Januari 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. POSTERIJEN. !y^ Bekendmakin gen Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. NATIONALE MILITIE. Gemeenteraad te Waalwijk. jr -j r- J' - T.'.XJX *->» WfWW IBSa .iuwMBKim n HPuLj-LWM^UL'TSgwggi'ggw^eyreggrr'H'a'fif-iir.i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, francoiper post door het geheele rijk f 1,15. Brieven., ingezonden stukken, gelden, enz., franóo te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregei De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt hekend dat met ingang van 1 Februari 1884 de van het kantoor vei trekkende posten zullpn plaats vinden als volgt Ten 7.35 cles morgens Naar Baardwijk Drunen, Haarsteeg, Nieuw- kuik Vlijmen en 's Hertogenbosch. Ten 7.45 des morgens Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, L.oon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. Ten 11 ure des morgens Naar KaatsheuvelTilburg en de correspon deerende treinen. Ten 3.30 des avonds Naar Baardwijk Drunen Elshont, Heusden en Gorinchera. Ten 3.45 des avonds Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. Ten 5 ure des avonds Naar Bezooijen Vrijhoeven-Capelle 's Gre- velduin-Capelle Waspik, Raamsdonk en Geer- truidenberg. Ten 7.15 des avonds Naar Tilburg en de cpijrespondeerende treinen. De buslichtingen aan aen Hoek hebben plaats ten 10.15 des morgens t«n 3 en 4.15 des avonds. De buslichtingen aan het kantoor hebben plaats een vierde uur vóór het vertrek van elke post. De aangeteekende stukken alsmede de post pakketten moeten minstens een half uur vóór het vertrek van elke post ten kantore zijn. Waalwijk 20 Januari 1884. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72], brengen ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrijvings register en de alphabetische lijst der lotelingen voor de lichting der nationale miitie over het jaar 1884 ter secretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van den 27 Januari tot den 3 Februari aanstaande, van des voormiddags 9 tot des middags 12 urezullende eeniederdie daartegen bezwaren mogt hebben in te brengen dezelve gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den heer commissaris des konings gericht op ongezegeld papier geschreven verzoekschrift, bij den burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. Dat door of van wege de lotelingen bij den burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling we gens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, van 4 Februari tot den 16 dier maand, 's morgens van 9 tot 12 uur. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 26 Januari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 24 Januari n.ni. 6 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de oudste wethouder, de heer Van Eswegens voortdurende ongesteldheid van den burgemeester. De voorzitter opent dö vergadering. De notulen der vorige openbare vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Nota van aanmerkingen van ged. staten op de begrooting voor 1884. De voorzitter deelt mede dat ingevolge opdracht van den raad B. en W. getracht hebben zich op de hoogte te stellen omtrent deze aanmer kingen. Volgens de verkregen inlichtingen worden de f 200, bedoeld onder art. 7 van hoofdst. IV inkomsten afgetrokken van de kosten van on derwijs waarvoor het rijk 30 pet. vergoedt. Wat het tweede bezwaar van ged. staten aan gaat, dit betreft den verhoogden post, van f 250 op f 400., van hoofdst. VI, afd. IIart. 9 van uitgaven kosten van oude en gebrekkige arme lieden en weezen, die uit een policiair oogpunt rechtstreeks door de gemeente besteed worden. B. en W. zijn van oordeel dat de onvermij delijkheid dezer verhooging genoegzaam in de memorie van toelichting is aangetoond. De ge meente kan deze lieden toch niet van gebrek laten omkomen. De inkomsten van het arm bestuur zijn verre van toereikend van de ker kelijke en particuliere liefdadigheid is niets te wachten de gehouden collecte en gegeven concerten hebben niet aan het doel beantwoord, dus moet de gemeentealhoewel geen instelling van liefdadigheid zijnde wel bijspringen. De secretaris leest een concept schrijven voor aan ged. st., waarin wordt te kennen gegeven dat de gemeenteraad wat het le punt betreft zich niet tegen de zienswijze van ged. st. zal verzetten maar beslist den 2n post op de be grooting wenscht te handhaven. Na eenige discussie waarbij de heer Tim mermans Wz. in overweging gaf ook den eersten post overauderd te behouden wordt het concept met eene kleine wijziging in de redactie goed gekeurd. II. Benoeming van een lid van het algemeen armbestuur. De voorzitter deelt mede dat zijr. ingekomen 2 brieven van den heer P. C. Wijten de eene meldende dat hij de benoeming aanneemt tot lid van het gasthuis-bestuur f de andere dat hij bedankt voor de benoeming lot lid van het algemeen armbestuur. Diensvolgens wordt overgegaan tot een nieuwe keuze van een lid van het algemeen armbestuur. Eene aanbeveling van candidaten is niet door gemeld bestuur ingezonden. Bij de gehouden stemming verkreeg de heer P. C. Baijens 6 stemmen zoodat deze gekozen werd verder verkregen de heeren Vincent Hoff- mansJac. GragtmansE. BaijensP. van Loon Gz; en M. Timmermans elk één stem. III. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen 1. Goedkeuring van ged. st. op den hoofdelijken omslag voor 1884. 2. Koninklijk besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van havengeld. De hef fing is toegestaan voor den tijd van 9 jaren. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter deelt mede dat hij met genoegen de verzekering kan geven dat de kans om aan het einde der haven een schutsluis te krijgen allergunstigst staat. 3. Adres van den kweekeling aan de openbare school alhierAug. van der Heijden verzoe kende verhooging van jaarwedde. Overeenkomstig het advies der schoolcommissie zonder hoofdelijke stemming gewezen van de hand. IV. Ingekomen plan voor tramaanleg. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een plan tot aanleg van een tramweg door onze gemeente. Hij meent dat dit wel zal zijn het plan //Van der Ven" hoewel dit uit niets blijkt, daar het niet gewaarmerkt was en zonder bege leidend schrijven is ingekomen. Met het oog op andere zaken, die de raad nog te behandelen heeftgelooft hij dat men hiermede geen haast hoeft te maken, en dit plan gerust nog eenigen tijd in portefeuille kan blijven verlangden de aanvragers dat er spoed mede gemaakt werd dan zouden zij zich wel eens laten zien. De voorzitter stelt voor de nog aan de orde zijnde onderwerpen met gesloten deuren te be handelen daar deze z. i. voor behandeling in 't openbaar minder geschikt zijnhet betreft rechtskundige adviezen overneming prov. weg, trottoirs enz. De heer Van der Heijden oordeelt dat deze zaken waarin het publiek zooveel belang stelt en die iedereen aangaan juist openlijk moeten behandeld worden. De heer Timmermans Wz. stelt voor met gesloten deuren te beraadslagen of bedoelde zaken al dan niet in het openbaar zullen worden behandeld. Dienovereenkomstig wordt besloten. Na heropening der deuren deelt de voorzitter mede, dat bij een bevoegd ambtenaar in 's Bosch geïnformeerd is of er soms geen mogelijkheid zou zijn de condities van overname van den prov. weg ia deze gemeente gewijzigd te krijgen. Toen dit niet mogelijk bleek is getracht te verkrijgen, dat de heul over de Loint aan dc westzijde der straat voor rekening der provincie werd hersteld en het oulangs herstelde gedeelte weg vanaf de Poststraat tot aan de markt dat thans nog slechter is dan vroeger, in beteren toestand werd gebracht't hielp alles niets de gemeente heeft alleen vóór April te heslissen of zij op de ge stelde voorwaarden den weg overneemt ja dan neen doet zij hetgoed doet zij het niet, ook goed. ,/Natuurlijk" vervolgt de voorzitter „valt het mij niet in den raad voor te stellen reeds heden avond te beslissen ik heb alleen dit een en ander omtrent die zaak medegedeeld ten einde den raad op de hoogte te stellen; aan condities valt niets te veranderen. De heer Mombers //Zijn de voorwaarden der overname present De voorzitter „Zij liggen sedert 14 dagen zooals onlangs in den raad bepaald is, m.t alle andere op de zaak betrekking hebbende stukken, ter visie voor de leden van den raadopdat deze zich op de hoogte zouden kunnen stellen." De voorzitter laat den secretaris voorlezing geven van een gerechtelijk adviesuitgebracht door mr. Van Zinnicq Bergmann. Door het dag. best. was dezen namelijk ge vraagd of het mogelijk is voor den aanleg van trottoirs de eigenaars te dwingen tot het afgeven van hunne stoeper. en het opruimen hunner hoornenwanneer zij weigeren dit goedschiks te doen. De advocaat antwoordt hieropdat daarvan buiten gerechtelijke onteigening geen sprake kan zijn daaraan kau niet getwijfeld worden stoe pen en boomen zijn particulier eigendom; ook van gerechtelijke onteigening kan geen quaestie zijn; alles hangt af van den goeden wil der ingeze tenen. De heer Van der Heijden „Dus als de inwoners trottoirs willen hebben weten zij wat zij hebben te doen." De voorzitter„Iemanddie goed op de hoogte kan zijn raadt ons aan met den aanleg te wachtentotdat het spoor in exploitatie is men kan dan uit Belgie keien laten komen f 10 a f 15 goedkooper dan thans." J)e heer Van Heijst„Moeten wij nu zoo maar in dat advies berusten Ik heb iemand, dien ik als zeer goed op de hoogte beschouw, hooren zeggen „„als ik burgemeester van Waal wijk was, ik zoude wel leeren te ruimen."" „Ik heb meermalen opgemerkt dat ran Zinnicq Bergmann huiverig is in dergelijke zaken door te tasten een ander advocaat zal wellicht een flink advies geven juist in tegenovergestelden zin. Ik heb meermalen hooren beweren dat de gemeente bepaald het recht heeft opruiming te bevelen." De heer Van der Heijden „Als bij den aanleg van den tram in Tilburg de burgemeester overal permissie van de eigenaars van den grond noodig had gehad waar de tram over hun eigendom loopt, dan lag de lijn er waarschijnlijk nog niet." De voorzitter„De raad heeft een advies verlangdnu is er een meer kan men van het dag. best. voor 't oogenblik niet verlangen." De heer Van Heijst: „Ik leg er mij niet bij neerais er dan een is die niet wil kunnen wij niet voort." De heer Timmermans van Turenhout„Is de gemeente-politie verordening hier niet van toepassing." De voorzitter „Wij hebben den advocaat op alles gewezen wat hij diende te weten om een grondig advies te kunnen geven. De heer T. v. T. wijst op eene onlangs ge vallen rechterlijke uitspraak betreffende het recht van voorpoting te Haaren. Verschillende leden zitten gedurende eenigen tijd de zaak tegelijkertijd onderling te bespreken, zoodat wij voor een oogenblik het potlood er bij neerleggen. Nadat er weer eenige orde in het debat gekomen is zegt de heer Van der Heijden: „Ik geloof wel dat, als er een bur gemeester was die durfde er misschien van de tien eigenaars geen een zou procedeeren maar 't zou toch ook wel kunnen gebeuren dat hij zich eens leelijk brandde." De heer Van Riel wijst op den Bosch en Breda waar de eigenaars, die hun stoepen niet wilden afgeven dezelve gehouden hebben. De heer Van Heijst„Dus we moeten onze slechte trottoirs maar houden, de gemeenste uit de provincie De voorzitter„Toch nietik meen en ik heb dit reeds vroeger gezegddat men met den aanleg van trottoirs aan de zuidzijde der straat, vanaf den Hoek tot aan de markt, weinig moeite zou hebben; de eigenaars zouden hunne stoepen wel willen afstaan anderen zouden dau tot de overtuiging komen van het nut en gemak der trottoirs en ook geen moeielijkheden meer op werpen. Ik heb iemand gesproken die mij verklaarde zijne stoep en palen dadelijk te zullen laten opruimen." De heer Van Heijst„Dat heb ik ook gezegd." De voorzitter Ik wenschte zelfs verder te gaan en zou op punten, waar de trottoirs te breed zijn, zooals b. v. van de markt tol den heer J. B. Van der HeijdenVa van de trottoirs afnemen om den weg te verbreeden." De heer Van der Heijden „Alvorens met een gedeelte te beginnen zal er toch een plan gemaakt worden van het geheel als de prov. weg dan gemeente eigendom wordt kan men dien verbreeden." De heer Zijlmans „Over 't algemeen kan overal van dc trottoirs worden afgenomen om den straatweg te verbreeden." De heer Van Heijst//Mag ik dan voor stellen dat B. en W., die bekend zijn zooveel voor de gemeente over te hebbeneen plan voor 't geheel aan den raad indienen." De voorzitter„Ik wensch hier alleen aan toe te voegen dat ik eerst wensch te weten in welken geest de raad dit plan verlangt. Wil de raad trottoirs leggen vanaf de trottoirbanden tot aan de huizen, met opruiming van alle ver hoogingen, palen enz. of deze laatste laten bestaan waar zij zijn." De heer Van der Heijden„Ik kan mij dc toestanden nu niet zoo voorstellen msar 't kan zijn dat er huizen zoover achteruit staan dat de balies niet voorbij de gevels der andere huizen uitspringen. Ik zou er voor zijn alles op te ruimen wat buiten de rooilijn staat." De voorzitter „Wij zullen in 't geheel ons niet aan de opdracht van den raad onttrekken, maar dienden toch de grondslagen te kennen waarop de raad het plan verlangt." De heer Zijlmans: „Zooveel mogelijk alles opruimen wat buiten de rooilijn ligt." De heer Van Heijst„We hebben een stads architect die in al die zaken goed te huis is laat dezen met eenigen spoed een plan gereed maken dit is niet kostbaar." De voorzitter: „We hebben een gemeente opzichter geen staadsarchitect." (De heer Van Heijst„Stadsarchitect is mooier.") //Ik heb geen andere bedoeling dan aan hem het maken van het plan op te dragen." De heer Van Riel„Het dagel. best. diende toch te weten of de raad trottoirs verlangt, b.v. zooals te Bezooijen, of vanaf den straatweg tot aan de huizen." De heer Van Heijst„Daarover kan de raad nu niet beslissen eerst moet men weten wat het zal kosten." Ten slotte doet de voorzitter de toezegging dat zoodra mogelijk een algemeen plan zal worden ontworpen en den raad aangeboden. Op 't oogenblik kan het nog nietomdat de opzichter met werk overladen is; maar de volgende maand zal hij er hem mede laten beginnen. De voorzitter deelt mede dat van den advocaat der gemeente, mr. Van Zinnicq Bergmann, bericht is gekomendat het gerechtshof te 's Bosch

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1