BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Amerika. Frankrijk. Spai Engeland. BINNENLAND. tnje. uitspraak heeft gedaan in zake schipper Tak contra de gemeente. Het hof heeft beslist dat, wanneer de door Tak geleden schade een gevolg is van verzuim der gemeente, deze daarvoor aansprakelijk ia het liet Tak toe dit door ge tuigen to bewijzen en de gemeente het tegen bewijs te leveren. De voorzitter deelt verder mede dat indertijd alle personen, die omtrent de zaak zouden kunnen getuigenop het raadhuis zijn ondervraagd nadat hun onder het oog was gebracht, dat zij wellicht later hunne verklaringen voor het ge recht zouden moeten herhalen. Al hunne opgaven zijn toen opgeschreven en daarna aan de betrokken personen voorgelezen. De heer Yan der Heijden „Hebben zij ze ook onderteekend De voorzitter„Neen" De heer Yan der Heijden „Dit is jammer, dan hadden hunne verklaringen meer waarde." De voorzitter „Er zijn ingekomen reclames tegen den hoofdelijken omslag deze zullen wij bij een volgende gelegenheid behandelen." De voorzitter//Zijn er nog heeren die hei woord verlangen De heer Timmermans Wz„Mijnheer de voorzitterde raad mag wellicht tegen de vol gende vergadering een voorstel van B. en W. verwachtenomtrent het overnemen van den provincialen weg? De voorzitter „Daarvoor hebben we nog 2 maanden tijdmet het oog op de concessie aanvraag voor den tram is het wellicht beter daarmede nog eenigen tijd te wachten. De heer Timmermans Wz„Ik bedoel ook alleen dat B, en W. ten bekwamen tijde een voorstel zullen doen." De heer Timmermans-Van Turenhout„Ik wenschte van den voorzitter te vernemen of de gereedschappen, voor de brandweer noodig, zijn aangeschaft." De voorzitter „5 a 6 dagen na de laatste vergadering heb ik de drie opperbrandmeesteis verzocht te komenze zijn gekomentoen heb ik hun gezegd hunne bezwaren op te geven en de mankementen aan het materiëel. Die van spuit no 1 wou alles verkoopen en eene kleine spuit aanschaffen waarmee hij gemakkelijk in de huizen kon; ik zei hem dat dit de zaak niet was maar dat hij moest opgeven wat er aan de oude spuit mankeerde. Hij antwoordde mij dat er geen mankementen aan waren, als dat, toen met de waterton, het wagentje kapot geraakt is; volgens later zeggen zijn de borden uitgezet; anders niets." „Die van no 2 wist nietsalleen wenschte hij wel dat men niet aan de emmers kwam bij gelegenheid dat het raadhuis schoon gemaakt werd ik zei hem dat de gemeente toch voor dien enkelen keer geen nienwe emmers zou gaan koopen en dat ze daar ook zooveel niet mede zouden lijden." „No 3 had het oude bezwaar omtrent de zuigbuis anders geene die zuigbuizen zijn de oude elastieke stukken van no 2 en altijd beste geweest. Verleden jaar, een drogen zomer, hebben deze boven in dat huisje gehangen dat niet goed dicht is en zijn toen uitgedroogd. Later zijn de stukken geprobeerdzij waren toen beter maar nog niet goed. Bij dea brand bij Zuurhout hebben zij goed gewerkt maar bij den laatsten brand nietmen raadt ons nu om den naad die om de elastieke stukken zit, teer te doen en daar om dunner leer te spannen." „Wat de brandhaken aangaatik heb die dadelijk nagezien cn Adr. van Huiten gelast ren ontbrekende juffer te leveren en aan C. van Hilst de haken op de houten te maken een opper- brandmeester en een brandmeester zijn er dus mede belast en niettegenstaande dat zijn de haken nog niet klaar. De heer Timmermans-Van Turenhout„ik dank den voorzitter voor de gegeven inlichtingen," De heer Mombers„Ik hoor spreken van de spuiten 1 en 3 deze kosten veel en doen weinig dienst. No 2 kost weinig en doet. daarentegen veel dienst. Wanneer men de beide eerste ver ving door andere zou men minstens 80 man kunnen missen. Het aanschaffen van nieuwe spuiten zou misschien wel een uitgaaf van een honderd gulden of drie vorderen, maar als men dan alle rente daarvan rekent en die vergelijkt bij de kosten van bediening van de tegenwoor dige, dan zijn nieuwe veel voordeeliger." De voorzitter„Ik avoueer dit volkomen maar dit is de weg, sedert lang door het ge- meentebestuui gevolgd 2 zijn reeds veranderd, de derde nog nietmaar zonder brandputten kunnen wij er niets mede doen." In „de Echo" is onlangs geschreven dat de zuigbuizen van no 3 tegen het advies van den opperbrandmeester in zijn gerestaureerd ik ver klaar hier echter dat dit nooit anders is gebeurd dan in overleg met de brandmeesters/- De heer Mombers: „Dat is krantengeschrijf; maar toen ik nog brandmeester was hebben wij eens een complimentje gehad van een paar raadsleden omdat wij een schroef niet goed hadden aangedraaidintusschen behielden wij een huis met een rieten dak't was misschien beter geweest die schroef eerst goed aan te draaien en inmiddels het huis te laten afbranden." De heer Van der Heijden „Al wat „de Echo" over deze zaak geschreven heeft is door de brandmeesters meer dan 25maal publiek in de herberg verteld aan ieder die het wil hooren." „Is het waar dat tegenwoordig de opper- brandmeesters zelf de manschappen bij de spuit benoemen Dit althans gebeurt nu de lui krijgen een briefje onderteekend door den opperbrandmeester en den secretaris." De voorzitter: „Ja, dit alles berust op oude zakenhet heele ding moet degelijk herzien wordendit heb ik de brandmeesters ook ge zegd," De heer Van der Heijden: „Wanneer nu de aldus benoemden niet kernen dan kunt ge er niets aan doen." De heer Hoffmans„Krantengeschrijf is kran tengeschrijf maar de brandmeesters hebben heel wat te praten als ze in de herberg onder een borrel zitten maar als ze hier zijn zeggen ze niets." De voorzitter sluit de vergadering. Om mogelijke verkeerde uitlegging te voor komen haasten wij ons te verklaren, dat wij niets hebben terug te nemen van hetgeen wij in ons nummer van 10 Januari jl. schreven. De opper brandmeester B. Hendriks verzekerde onsden nacht van den brand bij Verschoor, dat hij het restaureeren der zuigbuizen aan het bestuur ten sterkste had ontradenomdat het nooit iets kon uithalen. Hij machtigde ons ook van deze zijne verklaring gebruik te maken, wat wii ook deden. Redactie. den. De zaak die nog in een zekere waas var, geheimzinnigheid is gehuld wordt nader onder zocht. Te Antwerpen is de oprichtingsakte van de naamlooze vennootschap der wereldtentoonstel ling, die aldaar in 1885 zal gehouden worden, opgemaakt. Volgens deze akte is de raad van administratie samengesteld uit drie liberalen en drie katholieken. Commissarissen zijn de hee ren Van der Nest en Belpaire. Het kapitaal van fr. 1.500000, verdeeld in 15,000 aandeelen van fr. 100.is in zijn ge heel ingeschreven door de stichters der vennoot schap. Deze zijn voornemens hiervan bij open bare inschrijving 13.100 aandeelen te koop aan te bieden. De inschrijving zal geopend zijn den 6, 7 en 8 Februari bij alle bankiers van Ant werpen. De uitdrukkelijke bepaliüg is gemaaktdat wanneer de te koop aangeboden aandeelen geene koopers mochten vinden van het plan van een wereldtentoonstelling te houden zal afgezien worden. Men verwacht echter algemeen dat voor meer aandeelen ingeschreven zal worden, dan beschik baar zijn. De Reichsauzeiger meldt dat de bisschop van Munster de heer Brinkmann bij een kabinets order van 21 dezer gratie heeft gekregen en in zijne waardigheid hersteld is zullende de staat, te rekenen van 1 Januari 1884, weer als vroeger de financieele bijdrage aan het bisdom uitkeeren. De ware oorzaak van de catastrophe de City Columbus overkomen is nog niet bekend. Men heeft eerst de schuld geworpen op een stuurman, die het roer gedurende een kwartier zou verlaten hebben en in welken tijd het schip een verkeer de richting zou uitgegaan zijndoch dit feit wordt door den kapitein die het verstand niet verloren heeftzooals men meldde, beslist ont kend. Het zal moeielijk zijn de ware oorzaak der ramp te ontdekken daar de drie stuurlie den in de golven zijn omgekomen. Daar men over het algemeen niet geneigd is deze ontken ning van den kapitein voor waarheid aan te ne men en het ongeluk door eene schuldige nala tigheid moet veroorzaakt zijn, is een streng on derzoek ingesteld. Baudry d'Asson diende bij de kamer het voor stel in om 20 millioen beschikbaar te stellen voor werklieden die zonder werk zijn. Het voor stel tot urgentverklaring werd verworpen. De senaat beraadslaagde over het krediet voor de schoolkas en nam de posten door de regeering uitgetrokken met 117 tegen 34 stem men aan. Door eene sterke afdeeling werd eene ver kenning gedaan in de richting van Bacnin. Zij ontmoette een groote troepenmacht van den vij and bij de samenvloeiing van de Roode cn de Zwarte rivieren. De vijand schoot maar zonder gevolg. Men verwacht sterken tegenstand te vin den. Volgens tijdingen van Madagascar hebben een 500 tal Hovas een aanval gedaan op de stad Majunga, met het doel om de koningin der Sakalavas te ontvoeren. Een inlander heeft nog tijdig genoeg alarm geslagen. Er werd toen door de wachtpost van een fort vuur gegeven op de aanvallers die spoedig de vlucht namen. De Hovas moeten een uist gering verlies gele den hebben. Onder de Parijsche politie-agenten heerscht groote spanning wegens de pas aangenomen wet op de prefectuur van politie. Ze komen daar door namelijk wat hunne pensioenen betreft in veel ongunstiger verhoudingen. De Imparcial meent te weten dat alle ver tegenwoordigers van Spanje bij buitenlandsche mogendheden Duitschland uitgezonderd, zullen vervangen worden. Koningin Victoria's gezondheid toestand moeten weder te wenschen overlaten zoo er zelfs in het geheel geen sprake is van eene opening der parlements-zitting door haar in persoon. Zij is vooral uiterst slecht ter been. Naar mate de dag der opening van het par lement nadertwordt het ongeduld vooral ook naar den inhoud der regeerings-voordracht tot uitbreiding van het stemrecht, grooter. Voor al zou men gaarne wenschen te weten of de quaestie der betere verdeeling van de parlements zetels met deze voordracht verbonden zal wor den. Zelfs wil men weten dat daaromtrent in het ministerie nog verschil van gevoelen bestaat. Zaterdag 11. heeft het Engelsche parlements lid in partibus de heer Bradlaugh andermaal in het openbaar verklaard dat hij met de wet in de hand zijne toelating zou weten te verkrij gen en aan het buis geen dag rust zou laten eer hem recht was geschied. Men zal dus weer fraaie dingen zien gebeuren. Uit Cape Coast Castle wordt gemeld, dat er nog steeds onderlinge oorlogen heerschen en dezer dagen o. a. twee steden elkander bloedig hebben bevochten, 't Heette, dat koning Koffie in het geheim uit zijne gevangenis was bevrijd. De avondbladen vermelden het gerucht dat de regeering maatregelen heeft genomen om 10,000 soldaten en het noodige aantal trans portschepen gereed te hebben in geval Egyp te plotseling in ongelegenheid mocht gerake°n. Een schildwachtdie op post stond voor het Kruitmagazijn te Woolwich, is Zondagavond aangevallen en gewond door drie mannen die hij aanhield en die weigerden hem te antwoor- I Waalwijk, 25 Januari 1884. Teneinde het deelnemen door de Neder- landsclie looiersschoen- en zadelmakers enz, aan de internationale tentoonstelling van voorwerpen op het gebied van kunst, weten schap, fabriek- en handwerksnij verheid en landbouwte Londen gedurende dit jaar te houden zooveel mogelijk te vergemakkelijken en de bezwaren die er bij sommigen tegen die deelname mochten bestaan, weg te nemen, heeft de redactie van het Nieuwsblad voor Nederlandsche Leerlooierijen en aanverwante vakken besloten, eene vertegenwoordiging te organiseeren van alle inzendingen betreffende de Nederlandsche lederindustrie. De behartiging van al de belangen der inzenders te Londen zal worden opgedragen aan haren verslaggever over de lederindustrie op de Amsterdamsche tentoonstelling in het vorig jaardie zich daartoe op haar verzoek bereid heeft verklaard. In een volgend nummer zullen de condities nader besproken worden. Alleen wordt nog medegedeelddat de vertegenwoordiger zal trachten de bij elkander plaatsing van alle Nederlandsche inzendingen te verwerven daartoe is het wenschelijk dat ieder, die van de bedoelde vertegenwoordiging wil gebruik maken, daarvan voorloopig aan de redactie te W aalwijk kennis geveteneinde later de aanvrage om plaatsruimte door haar kunne geschieden. fc- Aan het tijdschrift voor Noordbrabantsche geschiedenis taal- en letterkunde ontleenen wij betreffende onze gemeente de volgende OORKONDE. 24 Januari 1527. Keizer Karei V beveelt dat schepenen van Waalwijk den schout Laurens van Meijnebeke recht en justitie zullen doen niettegenstaande hij geen geboren Brabander is. De in de blijde inkomsten der hertogen van Brabant voorkomende bepaling, dat vreemdelingen niet tot ambten in Brabant mogen worden benoemd, heeft, volgens uitspraak des keizers, geen betrekking op het schoutambt, door 's hertogen leenmannen te ver geven. Carel bijder graven Godts ghecooren Roomsck keijser altijt vermeerder s Rijcx Coninck van Germanien van Castilien van Leon van Aragon etc. Onsen wel beminden Schepen#» van Wael- wijck Saluijt van weghen onsen wel beminden den Heere van Waelwijck is ons te kennen ghe- geuen dat hij tot vermaenen van Laurels van Meijnebeke bij' hem ghecommitteert ootten Schou- tenampt van Waehvijck differeert code weijgeringhe doet recht en de Justitie te doenfonderend uwe weijgeringhe soo hij verstaet onder 't decsel van dien dat den voor schreven Laureijs vuijt- landich isen de dat onse incomste inhouden soude dat niemanden officier in Brabant soude raoghen hebben, sij en waeren gheboorer. Bra bandersten waere dat sij Banerije in Brabant hadden Ons biddende van onse declarae&'e en de provisiesoo ist dat wij des voorschr#y<?» is ghemerekt gehadt daerop 't ad vijs van onsen Raede in Brabandt verclaart hebben en verclaeren bij desen dat die bouen geroerdt artalen van onse Innecomste die officieren van onse vasaelen van Brabandt gheensints en roert noch de selue niet en comprehendeert en de V daerom ontbieden metten voorschreven Laureijs off andere bijden Ileere van Waelwijck totten voorschreven Schau- tenampt ghecommitteert soo verre sij daertoe nut sijn weder Brabanders ghebooren sijn ofte niet recht en de Justitie te doen ende administree- ren in saecke tot V kennisse behoorende want Ons alsoo ghelieft. Ghegeuen in onse stadt van Brussele den 24 dach van Januario int Jaer ons Heeren 1527 ende van onsen Rijcken te weetene vanden Roomsche ende Germanien tnegenste, ende van Castilien ende andere twaalfste. (Lager stond) Aldus bijden Keijzer in sijnen Raede fgeteckend) L. Dublion. Opgenomen in een vidimus van Schepenen van Helmond d.d. 17 Augustus 1638, De toegezegde wijziging der drankwet is aan de tweede kamer ingediend. Zij strekt voor namelijk om te voorkomen, dat op 1 Mei 1884 bierhuizen koffihuizen sociëteiten en dergelijke inrichtiugen evenzeer als banketbakkerswinkels en zelfs slijterijen van sterken drank door het verbod van gecombiueerd bedrijf getroffen worden. Mitsdien wordt in het wetsontwerp bepaald: dat onder „andere" winkelnering niet wordt verstaan het bedrijf van slijterrestaurateursociëteit- biljart- of tafelhouderkoffiehuis- of bierhuis houder koek-, banket- of suikerbakker. Naar men ons mededeeltzal de uitreiking van de bewijzen aan Nederlandsche inzenders, die op de internationale tentoonstelling bekroond zijn niet voor half Februari kunnen geschieden. De volgorde van de verschillende landen is zoo genomeDdat zijdie het minst ingezonden hadden voorgaan zoodat Nederland onder de laatste behoort die aan de beurt komen. Aan de kamer is aangeboden een ontwerp tot goedkeuring der internationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom. Bij dat ontwerp worden onderscheidene artikelen goedgekeurd van de overeenkomst die den 20 Maart 1883 te Parijs is gesloten door de gevol machtigden van verschillende staten. Voor Ne derland was als gevolmachtigde opgetreden de heer Verniers vanderLoeff. Deze overeenkomst heeft ten doel aan de onderdanen of burgers der contracteerende mogendhedenalsmede aan de daar gevestigde vreemdelingen in de verschillende klassen^ der Unie ten aanzien der octrooien van uitvinding der teekeningen of modellen van nij verheid der fabrieks- of handelsmerken en der handelsnamen, de voordeelen te verzekeren, welke bij de wetten der contracteerende mogendheden aan hunne eigen onderdanen of burgers toegekend zijn of toegekend zullen worden en zulks onder dezelfde voorwaarden als aan dezen zijn opgelegd. Zij beoogt derhalve gelijkstelling tusschen vreemdelingen en nationalen zonder voorwaarde van reciprociteit. Deze overeenkomst zal volgens de regeering eenige wijziging of aanvulling onzer wetgeving vorderen. Van het gesprokene bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1884 in de eerste kamer der staten generaal releveeien wij o. a. het vol- De heer de Bruijn vraagt Wat baat het dan over belastingstelsel enz. te spreken Maarnu de zaak eenmaal is ter sprake gebracht, zal hij er ook bij stilstaan, naar aanleiding van het gezegde van een spreker uit N.-Hollanddat wij de eersteu waren die het vrijhandelstelsel invoerden en het niet moeten afschaffen. Ja, wij hebben het ingevoerd, maar, spreker herinnert o. a. hoe met 1 stem meer derheid de differentieele rechten zijn afgeschaft, met dat gevolgdat onze handelsbelangen zijn benadeeld en onze suikerhandel naar elders is verpiaatstofschoon daartoe ook eenige andere oorzaken hebben bijgedragen. Maar wij zullen waarlijk ook de laatsten niet zijn om van stelsel te veranderen want spr. wijst op hetgeen op dat gebied in Duitschland door den grooten kanselier is gedaan. Spreker aebt daarentegen de af schaffing der gemeente accijnsen door den minister Betz eene ware weldaad voor bet laud en voor den handel. Geen accijnsen dus voor de gemeenten maar wèl voor het rijk. En als hij dan, lettende op onzen financieelen toestanddaarbij ziet dat er rijksaccijnsen zijn op zeep, geslacht en bier, dan vraagt hij of het dan zoo onbillijk zou zijn ook het oog te slaan op tabak koffie en thee. Hij herhaalt dat accijnsen voor gemeenten hoogst na- dcelig werken maar ten behoeve van het rijk zijn zij voor den binnenlandschcu handel niet bezwarend terwijl het middel van entrepot noo- delooze belemmeringen kan wegnemen. Wat speciaal de tabak betreft, in Engeland, Frankrijk, Duitschland wordt ook belasting op den tabak geheven, en hij ziet niet in waarom dat hier te lande niet zou kunnen geschieden. De heer Bleidenstein treedt mede in eenige financieele beschouwingen en komt vooral op tegen verhooging van graan- en houtrechten en bestrijdt de gevolgtrekkingen in de memorie van beantwoording te dien aanzien aan de in Duitsch land gevolgde handelswijze ontleend. De heer Storck beantwoordt den heer De Bruijn en merkt hem dadelijk op dat sedert de afschaffing der differentieele rechten de industrie in Twenthe krachtig is vooruitgegaan terwijl hij ook er op wijst dat in Tilburgdat altijd klaagt over achteruitgang, de industrie wezenlijk vooruitgaat. Hij kan dus niet meegaan met den raad om in ons handelstelsel verandering te brengenmaar ziet veeleer heil in rationeele bezuinigingen, vooral ook met betrekking tot bouwwerken en andere belangrijke uitgaven. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) beantwoordt eenige sprekers van gisteren en heden. Nopens de afstemming van alle begrootingeD, handhaaft de minister zijne meening, dat dit niet tot bezuiniging zou leiden, terwijl de afstemming van de begrooting van financien tevens in zich zou sluiten de. afstemming van belastingvoorstellen, die ingediend zijn of zullen. Aap den heer Muller en anderen merkt hij tevens opdat matige heffing van inkomende rechten op sommige nu vrijgestelde of lage rechten dragende artikelen niet onvereenigbaar is met de bevordering van den algemeenen wereldhandel. Maar, op die punten kan nader worden teruggekomen. In het algemeen merkt hij echter op dat niets verder van de regeering verwijderd is dan de heffing eener gemaalbelasting, daarmede kan immers niet vergeleken worden eene niet noemenswaardige wederinvoering van matige graanrechten. Om nu reeds over belasting op koffie of tabak te redeneeren acht de minister alleszins voorbarig

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2