Landbouw en Yeeteelt. Handelsberichten. Burgerlijke Stand ADYERTENTIËN. Brieven uit het Zuiden. STORM. UITVOERINGEN. maar nooit kan het de bedoeling der regeering zijn om eenige belemmering in den aanvoer aan te biengeu. De minister wijst in dat verband op het na- deelige en onraadzame om directe belastingen al te hoog op te voeren waaronder de handelsstand mede zeer zou lijden. De rechtbank te Middelburg heeft geen rechtsingang willen verleenen tegen den heer J. L. Van der Pauwerthoofdredacteur en directeur der Middelburgsche Courant, ter zake van de aanklachtdie de luitenant kolonel, dirigeerend officier van gezondheid 2e klaspe te Bergen-op-Zoom P. F. Meuleman, tegen hein heeft ingediend wegens laster. De recht bank oordeelde dat bij de mededeeling van het gebeurde te Bergen-op-Zoom, zooals dat in de Middelb.Ct. was geschiedgeen sprake is van eenig boos opzet om te 'oeleedigen. Men meldt uit Dussen van 23 Januari In den afgeloopen nacht is een der twee wipwatermolens van 't waterschap het Noord- wold onder Dussen die een vlucht had van circa 28 M., totaal afgebrand. Oorzaak on bekend. Verleden Maandag had op den straat weg tusschen Breda en Geertruidenberg nabij de Kreeksluiseen droevig voorval plaatsdoordien een paard, geschrokken van den stoomtramzijn geleider op de rails wierp. Ofschoon onmiddelijk werd gestopt werd de ongelukkigezekere V. S., bouw man te Raamsdonkdeerlijk gewond opge nomen. De politie heeft zich de zaak aan getrokken en doet onderzoek daar er weer gesproken wordt van een onvoorzichtigheid, begaan door de machinist. Men schrijft uit Kapelle van 23 Ja nuari De postbodeloop van Waalwijk via Ka pelle naar. Waspik v. v. wordt met 1 Fe bruari opgeheven en vervangen door een dergelijken loop van Raamsdonk via Waspik naar hiertweemaal daags. Hierdoor zullen wel is waar de Hollandsche brieven eenigs- zins vroeger aankomen maar de correspon dentie met WaalwijkSprang en de geheele Langstraat tot en met 'sBosch zal, integen deel veel minder geregeld zijn, zoodat, wat met het een wordt gewonnen door het an dere ruimschoots wordt verloren. Te Middelburg op de gastentoonstelling had een drukkersknechtdie bezig was aan de snelpersterwijl deze in volle werking washet ongeluk met zijn rechterhand tus schen den trommel te gerakenwaardoor deze erg gekwetst werd. Niettegenstaande dadelijk aangebrachte geneeskundige hulp, zal hij toch geruimen tijd het gebruik van dat lichaamsdeel moeten missen. Bij het lid der tweede kamer, mr. Straetmanste Maastricht, is een brandbrief bezorgd. De dader, een zoon van een fat soenlijk ambtenaar te V., is gearressteerd. Het schijntdat hij dit middel gekozen heeft om onder dak te komen. Rondom de nieuw in aanbouw zijnde kazerne te Arnhem, onder leiding van den kapitein-ingenieur Keyzeris een ringmuur gebouwdwaarvan de wederga hier te lan de op dit oogenblik niet is te vinden. Deze muurgemiddeld 7.80 M. hoog en 1 M. dikbestaat uit groote, door een sterke specie aan elkander verbonden blokkengemaakt uit 6 deelen grind3 deelen zand en 1 deel cementdus uit ongeveer dezelfde be- standdeelen als die der stadsriolen. Naeeni- gen tijd uitgewerk te hebbenworden de binnen- en buitenkant geportland. Deze muurwelke minder kostbaar is dan die van gewone steenzal oneindig beter den tand des tijds kunnen weerstaan en biedt weder stand aan den stevigsten beitel. Verscheidene deskundigen komen dat stuk werk bezien, en zijn het eenparig eens dat deze methode eene goede toekomst tegemoetgaaten dat zij verreweg verkieselijk is boven de thans gebouwd wordende muren rondom de cellu laire gevangenissen. Een oud bekende der justitie, de be kende Tiemanis door den commissaris van politie, te Nieuwer-Amstel aangehouden. We derom had hij zich schuldig gemaakt aan oplichterijen door zich op naam van ande ren geld te verschaffen. Na slechts 4 weken de vrijheid te hebben genotenis hij weder naar de celgevangenis te Amsterdam opge zonden. Naar de Zutph. Ct. meldt had dezer dagen de volgende brutaliteit in het Markeloosche broek (gemeente Markeloo) plaats Eene weduwe had haren knecht naar de markt gezonden met eenige koeienom die te verkoopen. De koeien worden verkocht en de knecht brengt het geld behoorlijk mee te huis en geeft aan de vrouw over, die het in het kabinet sluit. De knecht zegt nudat hij nog graag een bezoek zou willen brengen aan eenige zijner familieleden in de buurten krijgt daartoe verlof. Laat in den avond keert hij terug maar nu is hij verkleed en heeft zijn gelaat onkenbaar gemaakt. Hij wil nu de .vrouw haar geld ontnemenen gaat daartoe regel recht naar het genoemde kabinet. Maar een landlooper heeft dezen avond de vrijheid ge kregen om op de deel van deze weduwe te slapenen met behulp van dezen gelukt het haarden kuecht zijn boos opzet te beletten en hem te herkennen. Uit Tiel wordt ons van 24 Januari gemeld Te midden van den hevigen storm die gisteren avond woeddebrak hier een felle brand uitdie aanvankelijk een zeer dreigend aanzien had. Eene boerenwoning even buiten de stad aan den stationsweg ge legen en omringd van grootere en kleinere huizen stond weldra in lichtelaaie, terwijl de vonkenregendie zich alom verspreidde het ergste deed vreezen. Gelukkig heeft de brandweerdie spoedig op de plaats des on- heils tegenwoordig wasdoor haar flink optreden den brand tot dit ééne huis beperkt. De heer Marlet uit Hontenisse gaf Maandag avoud, ten huize van de gebroeders Couwenberg te Kaatsheuvelvoor de leden van de 14e afdeeling der Noordbr. maatschappij van land bouw eene voordrachtover de volgende hem opgegeven onderwerpen 1°. De behandeling en verzorging van kalf— dragende runderen vooral in de laatste weken der dracht, met het oog op de tegenwoordig in deze streek zoo veelvuldig voorkomende kalfziekte. 2°. De eenvoudigste, tevens doelmatige wijze van inkuilen van groenvoeder voor den winter. 3°. Het planten en onderhouden van vrucht- boomen. 4°. De noodzakelijkheid en de vereischten van goede springstieren. Een groot aantal leden en belangstellenden uit de verschillende gemeenten der afdeeling waren tegenwoordig om den gevierden spreker te hooren. Op punt 1°, dat voor deze veerijke streek van veel belang is, kon spreker geen bepaald middel tegen de kwaal aangeven maar raadde aan, de werkelijk aangetaste dieren te slachten alleen zou hij eenige wenken aan de hand doen, welke opgevolgd konden wordenom zoo mogelijk het ont3taan of de oorzaken, welke daartoe het meest leiden weg te nemen. Bij het 2° punt besprak de heer Marlet de wijzehoe verschillende voedergewassen met goed gevolg kunnen worden ingekuild wees er op dat totale afsluiting der lucht noodzakelijk isgaf eenige mededeelingen van de resultaten, welke daarvan eenige onzer grootste landbouwers hebben verkregen en op het reeds jaren op groote schaal in het buitenland voorkomende inkuilen. Bij de behandeling van het 3° punt kwam achtereenvolgens ter sprake het planten en onder houden van verschillende boomen de veeltijds voorkomende mishandeling bij het snoeien van het wortel- en takkenstelhet niet verwijderen der kwade ondergrondsoorten en bij vochtigen bodem het niet zorgen voor goede afwatering. Bij goede behandeling en bemestingaan het einde der wsrtelvezels, kan een vruchtboom van 50 jaren oud, nog zeer goede vruchten opleveren. Bij her laatste onderwerp gaf spreker eenige eigenschappen of kenmerken van een goedeu stier opbeval aan dieren van hetzelfde ras als ons ander veewees op het voorbeeld van En geland waar stieren 8 a 10 jaren dienst doen, die daar ze var. jongs af aan zacht behandeld wordenzelden woest en ontembaar worden. Na deze improvisatie, welke ruim twee uren had geduurd, stelde spreker elkeen in de gele genheid, hem over een of ander, dat soms niet genoeg mocht zijn begrepen vragen te stellen, zoodat de heer Marlet zich nog eenigen tijd minzaam met dezen en genen onderhield. De voorzitterdie de vergadering met een hartelijk voorwoord had geopend sloot dezelve met den heer Marlet dank te zeggen en be langstellenden aan te bevelen van de verschil lende besproken onderwerpen door proeven eu toepassingen een ruim gebruik te maken. Baardwijk, 22 Januari 1884. De secretaris der afdeeling VAN HEIJSr. (Van onzen 'particulieren correspondent.) Brieven uit het Zuiden zou ik u zenden. „Ja, brieven uit Marseille, uit Cannes, uit Nizza, uit Monacouit Mentone uit Welzeker; dat was de afspraak. Ik herinner mij die heel goeden het is ook mijn vast voornemen mijn woord gestand te doen, doch.... men komt zoo maar niet ineens zonder slag of stoot in het Zuiden het is iets verder af dan de melkboer van uwe woning. Vergun mij dus eer*t er heen te gaan, of liever om Parijs als uitgangspunt te nemen en onderweg eerst even rond te kijken te Lyon. En dan nog iets. Zooals gij weet waren nau welijks te Amsterdam de deuren van de ten toonstelling gesloten of men maakte zich gereed in het Zuiden die van eene andere tentoonstelling te openen te Nizza. Wij leven tegenwoordig in eene eeuw van tentoonstellingen, en als wij voortdurend op de hoogte willen blijven van wat om ons heen ge schiedt, zijn wij willens of onwillens wel genood zaakt telkens weer kennis te nemen van hetgeen de nijverheid der verschillende volken voortbrengt. Lang niet alles wa* wij eiken keer zien is nieuw, maar toch is er bijna altijd iets nieuws bijdat wil zeggen valt er iets te leeren, vin den wij iets, waarmede wij ons nut kunnen doen. Gij zult mij dus wel veroorlooven om als ik te Nizza ben, mijne aandacht ook te wijden aan de tentoonstelling in het algemeen en de leder industrie in het bijzonder. Het is vooral het onverdeelde belangdat ik in de laatste stel welke mij de vorderingen, welke deze zoo hoogst belangrijke tak van nijverheid in al hare onder deden zoo hier als elders maakt tot een punt van studie heeft doen kiezen en ik geloof niet den kring uwer lezers ongevallig te zullen zijn wanneer ik eenigszins breedvoeriger dan bij andere zaken daarbij stil sta. Immers, het is een onder werp dat ook den meesten hunner nauw ter harte gaat. Nu kent gij met een mijn programma; mijne, journalistieke geloofsbelijdenis. Zij móge misschien niet zooveel omvattend zijn als de politieke dito van een candidaat voor de tweede kamer gij kunt er staat op maken dat ik de mijne zal houden En kunt ge dat ook altijd zeggen van maar, haltLaat ik beginnen met mij niet in te laten met zaken, welke mij niet raken. Zooals ik zeide nemen wij Parijs tot uitgangs punt, en gaat de reis eerst tot Lyon. 't Is nog een heele reis. De sneltrein, die wij nemen officieel de r a p i d e maar ge woonlijk de train éclair genoemd en die een duizelingwekkende vaart heeftdoet er op een kwartier na nog 9 uren over, hoewel hij meer dan een kilometer per minuut aflegt. Op dit geheele traject hebben wij maar vier halten, telkens van niet meer dan 5 minuten. Het schoone bosch van Fontainebleau vliegt ons als een schaduw voorbijverderop tusschen Tonnerre en Dijon zien we op een der schilder achtige bergen, waarmee de weg ter weerszijden als bezaaid is aan onzen rechterkant een kolos saal bronzen beeld staan. Het is dat van Ver- cingetorix en is opgericht op de plaats, waar deze veldoverste door Julius Caesar werd ver slagen. Een der weinige monumenten dus gewijd aan de nagedachtenis niet van een over winnaar, maar van een overwonnene. Voorbij Dijon komen we door de Cöte d'Or in Bourgondie, het land van den Chambertin, den Nuits, den Pommard en den Volnay. Te Chalons sur Saöne zien we voor het eerst de verrukkelijke boorden van de Saönein de verte de toppen van den Jura, waarachter heel in het verschietden Mont-Blanc statig zijn kruin verheft, die zich verliest in de wolken. De laatste halte is het bij wijnliefhebbers wel bekende Macon van daar gaat het recht door naar Lyon. Lyon, aaiT de samenvloeiing van de Saöne en de Rhone gelegen, heeft, in één opzicht althans, eene treffende overeenkomst met Londen. Evenals de bewoners der hoofdstad van Groot- Brittame zijn die van de tweede stad van Frank rijk onuitsprekelijk gelukkig, als zij zich kunnen koesteren in de zon, want dat gebeurt niet eiken dag. Minstens 5 maanden op een jaar is Lyon bijna voortdurend zoo in nevelen gehuld, dat de dag er te nauwernood doorbreekt. De mist trekt gewoonlijk niet op voor 11 of 12 uurdan gaat het redelijk wei tot 's middags een uur of 3, half vier. Maar daarna is dat „redelijk wel" ook weder voorgoed gedaan tor den volgenden dag' De uitdamping der beide groote rivieren, de Saöne en de Rhonetusschen de omringende hooge bergen blijvende hangenis de groote oorzaak dezer onaangename weersgesteldheid die, zooals van zelf spreekteen hoogst nadeeligen invloed uitoefent op de gezondheid. Het sterfte cijfer is te Lyon altijd zeer aanzienlijk. Alleen midden in den zomer is men er van deze plaag zoo wat maar nog niet geheel en al verlost. 't Is zeker te betreuren voor een stad zoo schoon en overigens zoo gunstig gelegen als Lyon. Ware het klimaat er in den winter, zooals dat overal elders is, zij zou het aangewezen rustpunt zijn voor ieder, die uit het Noorden den winter gaat doorbrengen in het Zuiden want waarlijk Lyon is een bezoek overwaard. Van de hooge bergen, die recht tegenover de stad als uit de Saöne schijnen op te stijgen en die gekroond worden door de oude Romaansche kapel, gewijd aan O. L. Vr. van Fourvière, ge niet men, als de zon zulks toelaat, een vergezicht, zoo grootsch en uitgestrekt, als men dit maar zelden aantreft. Aan uwen voet ziet gij Lyon met zijn oude kerken zijn monumenten en zijn schoone pleinen er. ruinre straten. Twee zilveren linten, hier en daar met bewegelijke donkere stippen bezet, kronkelen cr zich grillig door heen. Het zijn de langzaam en statig voortrollende Saöne en de snelvlietende Rhone. Die donkere stippen zijn de booten en bootjes, welke op- en afvaren. Het is alsof de Saöne, prat op haar zelfstan digheid, zoolang mogelijk draalt met zich op te lossen in de Rhone. Langzaam, uiterst langzaam en als ware het om zooveel mogelijk tijd te winnen, kronkelt zij zich in alle bochten, schrijdt zij schier zigzagsgewijze voort. De Rhone daarentegen spoedt zich ijlings naar het punt, waar zij weet dat de Saöne hare kracht zal komen versterkenin rechte lijn rolt zij er met onstuimige vaart heen en schiet dan pijlsnel met hare en der Saöne wateren altijd Zuidwaarts voort, om zich eindelijk in de helder blauwe Middellandsche zee dat groote meer dat Europa van Afrika scheidt, uit te storten. De kaden in de staddoor beide rivieren gevormd, zijn prachtig en majestueus. Zij doen eenigszins denken aan een prachteditie in folio van het onder en boven langs van eenige Utrechtsche grachteu, met dit onderscheid, dat de benedenste kaden hier nietzooals daar bewoond zijn. Men schijnt te Lyon eene bijzondere voorliefde te koesteren voor kettingbruggen. Over de Rhone liggen er vijfover de Saöne niet minder dan zes behalve de andere natuurlijk. Totaal elf. Een gek getalniet waar Men denkt er trouwens sterk over om er nog een twaalfde bij te bouwenzeker om het dozijn vol te maken. Zooals ik bereids zeide is Lyon de tweede stad van Frankrijk. Zij telt zoowat evenveel inwoners als Amsterdammaar is veel stiller. Men gevoelt dat men in een provincieplaats, in een fabriedstad is. Die Frankrijk gaat bezoeken bepaalt zich negen en negentig van de honderd keer tot Parijs. Toeristen komen betrekkelijx weinig te Lyon. De meeste vreemdelingen, die men er ziet, komen om zaken te doen. En de Lyonners zelf doen allen zaken. Zij staan vroeg op en gaan vroeg naar bed. De kantoreD openen er 's zomers om 6, 's winters om 7 ure 's morgens; 's avonds om 6 ure is het sluitingstijd. Vele magazijnen volgen de gewoonte der en-groshuizen en sluiten 's avonds ook zeer vroeg, zoodat de straten reeds tegen een uur of 8, 9 een doodsch aanzien beginnen te krijgen. In andere groote stedenin Amsterdam en Rotterdam, in Brussel en Parijs gaat men 's avonds, na gedanen arbeid een straatje om kopen en de winkels zien, die dan bij de schit terende gazverlichling, welke er is aangebracht, een tooverachtig aanzien krijgen. In Lyon niet aldus. De helft der magazijnen zijn gesloten en de straten leeg. Alweder een punt van overeenstemming met Londen. De stormen die deze week geheerscht hebben trokken onze streek voorbij zonder veel schade aan te richtenhier en daar waaiden pannen af, schoorsteenen lieten er eenige steenen bijeen enkele schutting waaide ommaar hiertoe be paalde het zich. Door den hoogen vloed liepen de buitenpolders onder. De schroefboot WaalwijkAmsterdam onder vond door den storm vertraging. Verschillende berichten van schade, door den storm teweeggebracht, werden nog door ons ontvangen Te Rotterdam was de buitenstad, dat is het ge deelte der gemeente tusschen Schiedamschen zee dijk, Hoogstraat en Maas gelegen, ondergeloopen, trots de belangrijke verhooging die de kaden in de laatste jaren hebben onderga n. Wel was die overstrooming niet zoo sterk als in de vorige maand, zoodat het verkeer niet behoefde gestremd te wordenmaar voor kelders en benedenwo ningen was het weer lastig genoeg. De hulpbrug aan het Westnieuwland werd gelicht, en als gevaarlijk voor het verkeer afgesloten, met de hulpbrug naar de Boompjes is het verkeer voor voertuigen gestremd. Passagiersbooten bleven meest allen de reis schuldig. Des nachts woei een luchtkoker van het post kantoor af en kwam terecht op de lantaarn boven de wachtkamer van het publiek. De ballons der gaslichten en de lantaarn werden gedeeltelijk verbrijzeld. WAALWIJK, 25 Januari. Onze markt leverde heden weinig noemenswaar dig. Rundvee was, bij niet beduidenden aanvoer, eer lager in prijs. Niettemin zijn voor Belgische rekening in aeze week aan de stallen goede kalf- koeien tot ferme prijzen genomen. Ter botermarkt aangevoerd 1648 kilogram van f 1.08 a f 1.24 verkocht. Voor leder verliep de week temelijk stil zonder afbreuk aan de prijzen, die vrij stationnair'blijven. Van den 18 tot en met den 25 Januari 1884. WAALWIJK. BevallenAdriana Maria Kroot geb. Snabel z. Elisabeth de Groot geb. de Ruijter z., Maria Eli sabeth van der Geld geboren Pennings z., Anna Maria van Ree geb. van Dongen z., Sara Maria Michaël geb. Kuijsten zoon. Overleden: Jan Baptist Franciscus van Gils echtgenoot van Clasina Josephina Lousiavan Nue- nen 47 jaar, Maria Anna Huberta van Calker 4j SPRANG. Géboren: Johanna Pieternella d. van Antonie Hoffman en Joh. Pietern. de JongChristiaan Lambertus z. van Dirk de Rooij en Cath. Ophorst Overleden: Maria Allegonda Brok 72 jaren Aart Johannes van Tlfielen 15 jaar. Ondertrouwd: C.M. Holster met M. J. Vaartmans. KAATSHEUVEL. Op Maandag 28 Januari 1884, in de zaal van den heer J. A. A. VAN LEEUWEN, soirée, te geven door de handboogschutterij Amcenitas", met welwillende medewerking van het muziekgezelschap „Euplionia"; aan vang 's avonds 6 ure. Zie programma. t Heden werd ons ouderhart weder diep getroffen door het' overlijden van ons dierbaar tweede dochtertje MARIA, ANNA, HUBERTA in den aanvalligen leeftijd van bijna 5 jaren. J. F. H. VAN CALKER. M. A. J. VAN CALKER- Van Heijst. Wnalwijk21 Januari 1884.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3