Nummer 10. Zaterdag 2 Februari 1884. 7e Jaargang. lil, (A "feuilleton. EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m Bekendmakin gen BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. Vergadering der kamer van koop handel en fabrieken te Waalwijk, op Maandag 28 Januari 1884, des avonds ten 7 ure. E. WERNER. rij in.-ir~iTtiinni—7i---sa*»«w-r De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclameslö cent perregei Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsbl. No 72], en op het besluit van den heer commissaris des konings in de provincie Noordbi'abant, van den 7n Januari jl. A. No 9. 3e afdeeliug, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat ae loting voor de lichting der Nationale Militie van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk den 22 Februari a,s., des voormiddags 10 ure, zullende de trekking voor die militieplichtigen welke niet opkomenof wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijndoor den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. De bewijsstukken ter bekoming van vrijstelling op grond van te zijn eenige wettige zoon of wegens broederdienst, kunnen van den4n tot den 16n Februari a.s. dagelijks bij den burgemeester worden aangevraagd. Waalwijk, 1 Februari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris F. W. VAN L1EMPT. Na opeuing der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Na onderzoek der geloofsbrieven nemen de in 1883 herkozen leden, de heeren C. G. enJ. B. Van der Heijden, opnieuw zitting. Als voorzitter en ondervoorzitter worden respec tievelijk de heeren J. B. Timmermans Wz. en S. Fano voor het jaar 1884 herkozen terwijl de beer F. W. Van Liempt, mede aan de beurt van aftreding zijnde, voor den tijd van 3 jaren als secretaris herbenoemd wordt. Na regeling van eenige andere huishoudelijke aangelegenheden brengt de voorzitter de navol gende stukken ter tafel Naar het Duitsch van X.I Doch die overweldigende gemoedsaandoening verdween even snel als zij gekomen was. De ontstelteniswelke op zijn gelaat te lezen was, maakte schielijk plaats voor een toornige wre velige uitdrukking en met iets oronisch iets bitters in zijn stem vroeg hij Waaraan heb ik de eer van uw bezoek te danken mejuffrouw Bergfeld? De aangesprokene kromp ineen, toen haar naam zoo hoonend en spottend werd uitgesproken. God gevedat het de eerste en laatste maal zijdat ik gedwongen ben dezen drempel te overschrijden Gij zult ongetwijfeld de reden van mijn komst wel raden. Inderdaadneen zei de generaal koel. Ik ben nieuwsgierig het te weten. Ik kom ter wille van mijn zoon. Dat ik het van mij heb kunnen verkrijgen tot u te gaanbewijsthoe zwaar de hand van het noodlot mij getroffen heeft. Eerst moest al mijn zielskracht verbrijzeldal mijn hoogmoed ver nietigd worden welnu dat is geschied en thans staat hier voor u niet een karaktervolle vrouwmaar een smeekende moeder met een laatste bede voor haar kind. Zij schreidde niet en haar toon klonk naar 't scheen kalmmaar de trilling in de bijna fluisterende stem, de moeite, waarmee elk woord hortend en stootend over de lippen vloeide verriedenwat een nameloos leed de ziel dier a. Missive der kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht, in antwoord op verzoek dezer kamer dd. 22 December li., om bij de hooge regeering het verzoek onzer gemeente ter verkrijging van eene schutsluis te steunen. De kamer te Dordrecht schijnt daartoe genegen te zijn en vraagt eene kaart, waarin haar de toe stand duidelijk wordt gemaakt. De voorzitter geeft te kennen dat bedoeld kaartje reeds gereed gemaakt is en stelt voor dit nu met een begeleidend schrijven op te zenden. Conform besloten. b. Afschrift van een adres der kamer van koophandel te Amsterdam aan Z.E. den heer minister van waterstaat handel en nijverheid met verzoek om een beter telegrafisch verkeer met Engeland te verkrijgen. Na eenige discussie besloten dit adres te steunen. c. Missive van de kamer van koophandel te Avereerst, onder bijvoeging van een exempl. van het weekblad ,/De Turf- en Steenindustrie", met verzoek het adres dier kamer aan water staat, handel en nijverheid te steunen. Dit adres handelt over het gebruik van waterkalk inplaats van schelpkalk aan de voor van rijkswege te bouwen sluizen. Na eenige re- en dupliek be sloten dit adres vooreerst niet te steunen. d. Afschrift van een adres der vereeniging wMarten Orges" aan Z.E. den heer minister van financiën over de heffing der inkomende rechten op papier. e. Van de kamer van koophandel te Arnhem aan de 2e kamer der staten-geu tegen de plan nen der regeering ten opzichte der tariefwijziging. Idem van eenige fabrikanten van machinaal- papier in de provincie Limburg met een betoog tegen het vrijhandelstelsel en tegen afschaffing der differentieele rechten en voor eene heffing van inkomende rechten. ff. Afschrift van een adres aan de hooge regecring van den heer 11. Ledeboer te Amster dam, betreffende den accijns op de suiker. Het doel van dit belangrijk adres is dat de suiker accijns zoodanig geregeld worde, dat de schatkist en de handel beide worden gebaat. Deze adressen zijn door de kamer onder dank betuiging voor notificatie aangenomen. h. Missive van den postdirecteur alhier met vrouw drukte. Een barbaar zou hier ontroerd zijn niet de mandie ongevoelig en met duivelachtige voldaanheid daar voor haar stond, en met ijskoude stem tot haar zeide Als dit verzoek den gevangene betreft, die zich onder mijn toezicht bevindt zal uwe tus- schenkomst vergeefsch zijn. Gij schijnt te ver geten dat ook het vaderlijk gevoel bevrediging eischten dat van een vaderdie zijn eenigen zoon op die wijze verliezen moest, weinig groot moedigheid te verwachten valt. Ik weet dat alles ik heb het meermalen tot mij zelve gezegd. Betrof het mij persoonlijk, was ik in doodsgevaar ge zoudt mijn mond, geen bede om levensbehoud hooren stamelen maai het geldt mijn kind m ij n kind, en weet gij weldat voor eene moeder het behoud van haar kind oneindig hooger staat dan het behond der moeder zelve P Hier bij u helaas 1 moet ik redding zoeken daarmee zijt ge toch zeker gewroken, als wraak u in dit geval behoefte is, mijnheer von Reichenbach Redding was het wederantwoord van den generaalzonder acht te slaan op de laatste woorden redding Voor zoover ik weetis hier niemand in levensgevaar. Frederik Bergfeld is niet ter dood niet eens tot levenslange ge vangenisschap veroordeelden wij zijn gewoon voor de veiligheid onzer gevangenen in te staan. De onmenschelijke spot, de vernietigende hoon, welke in deze woorden lag opgesloten, had niet de uitwerkingwelke de generaal er van ver wachtte. De fierheid der moeder, recht vragende voor haar schuldeloos kind, kwam weder boven; zij hief het hoofd op en met luide stem sprak zij ditmaal De dood ware mijn zoon liever geweest dan het vonnis, dat hem tot twintig jarig verblijf in den kerker doemt. Die straf is te zwaar voor een daad uit noodweer gepleegden die uitnoodiging om zijn verzoek gericht tot het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, in verband met eene wijziging in het vertrek en de aankomst der posten op 1 Februari a.s., de dienst op zon- en feestdagen, ook met het oog op de zondagsrust eene kleine verandering te doen ondergaan. Na eenige discussie en na stemming besloot de kamer om aan het verzoek van den directeur gevolg le geven. i. Met verzoek van adbaesie, afschrift van een adres der voornaamste handelaren en fabri kanten te Waspik aan den minister van water staat, handel en nijverheid houdende verzoek om de diensturen van het telegraafkantoor meer in het belang van den handel dier plaats en omstreken te regelen daar de dienstregeling zooals die tegen 1 Februari komt ingevoerd te worden, zeer tegen die belangen strijdt. De kamer besluit met algemeene stemmen een krachtdadig adres van adhaesie te dezer zake in te zenden. Verder kwamen nog ter tafel eenige stukken voor het archief. Daarna werd de vergadering gesloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de trein van Brussel naar Luik nabij Tirlemont twee uren moeten wachten, daar een goederen trein gederailleerd en daardoor de weg niet vrij was. De personentrein is des nachts bijna drie uren te laat te Luik aangekomen. Elk oogenblik moest hij stoppen om de telegraafpalen, die over den weg lagen te verwijderen. Men moest de telegraafdraden doorsnijden, daar zij in de wielen verward geraakten. En gedurende dien tijd ver keerden de reizigers in volslagen duisternis, daar even buiten Brussel een windvlaag alle lichten had uitgedoofd. De //Etoile Beige" maakt van een gerucht melding, dat er weder te Brussel iemand op ge heimzinnige wijze verdwenen zou zijn. Een lid eener aanzienlijke familie hoofdambtenaar van een der ministcrienechtgenoot en vader van straf is nog verzwaard sedert de laatste maanden. Tegenover ieder ander zou generaal Reichenbach strikt rechtvaardig zijn geweesttrots het diep gewonde vaderlijk gevoel; hij zou gezegd hebben, dat een onbewuste daad in een ongelukkig oogenblik meer noodlottigdan schuldig was. Doch Frederik is m ij n zoon en z ij n e trek ken weerspiegelen de m ij n e dat heeft hij moeten boeten. Reichenbach kruiste de armen en een blik van gloeienden haat straalde uit zijn oogen. En als dat zoo ware dan is het van mijnen kant slechts kwijting van een oude schuld, sprak hij. Of gelooft gij, dat het verledene bij mij vergeten en vergeven is Gij dwaalt Ik hoor niet onder het getal dergenendie ver geven kunnen wanneer zij zich beleedigd en gekwetst achten tot in het diepst der ziel. Tot op den huidigen dag heb ik u dat niet vergeven, en gij kunt niets dwazer doen, dan mij aan het verledene herinneren. Begrijpt ge dat, Julie? Ik heb gedacht te handelen, zooals plicht dat voorschreef, zei mejuffrouw Bergfeld zacht. Ik wilde den man die mijn woord had niet terugstooten wilde niet met een leugen op het geweten de zijne worden en ik aarzelde geen oogenblik om een schitterende toekomst en rijk dom weg te werpen, teneinde mij zelve en mijn echtgenoot getrouw te blijven. Jaeer en rijkdom onderbrak hij met spottenden grijnslachen daarmee ook het hart van den man, die alles opofferde, ter wille eener dwaze liefde welke hem overmeesterd had. Ik was de zoon van een familietrotsch op haren eeuwenouden adel, de erfgenaam van het majoraat, en mijne militaire loopbaan beloofde mij een benijdenswaardige positie in de wereld. Ik heb u liefgehadmet al de liefdewaarvoor een jongelingshart ontvankelijk is u de burgerlijke arme weeze, niettegenstaande de heftigste tegen- drie kinderen, zou sedert Zondag verdwenen zijn, zonder dat iemand kan nagaan waarheen hij zich zou hebben kunnen begeven. Een merkwaardige valschemuntersbende wordt nu door de Belgische politie gezocht. Zij moet nl. in volle zee, op een stoomboot, die het eigendom is van een barer leden, valsche twin- tigfrancstukken maken, en van tijd tot tijd gaan een paar mannen, nu hier, dan daar aan land om die stukken in omloop te brengen. Zoo was het gevaar voor ontdekking minder groot dan op den vasten wal. De nieuwste nieuwigheid, die men verstan dig zal doen niet al te spoedig te gelooven Volgens den ftEtoile Beige" zou een genees kundige een manier hebben ontdekt om, door een keeloperatie, zonder pijn of gevaar, iemand, naar willekeur een basstem of een sopraan, een tenor of een baryton te verschaffen. Zoo zou men zich dus een stem kunnen kiezen zoo goed als een muziekinstrument. Zondagmorgen is te Marseille een meeting gehouden van werklieden zonder werk, die door circa 1000 personen werd bijgewoond. Verschil lende redenaars namen het woord en allen stelden min of meer geweldadige middelen voor om de sociale quaeslie op te lossen. Ook Paula Mink beklom het spreekgestoelte om te beweren dat de ellende die in Frankrijk heerschtook in andere landen werd geleden waarom zij voor stelde dat allen Franschen ItalianenDuit- schers enz. zich zouden vereenigen om als broeders voor het heil der werklieden te strijden. Zij eindigde hare redevoering met eene opwek king om van de gedane fouten gebruik te maken om tot sociale revolutie te geraken. Er heerschte echter zulk een groote wanordedat van de stemming over de vijf voorgestelde moties niets kon komen, zoodat men onverrichter zake weder vertrok. Op den hoek van de Rue de Rivoli en de Rue Castiglione te Parijs werd door onvoor zichtigheid van een koetsier een vrouw met een kind overreden, die in deerniswaardigen toestand kanting van de zijde mijner familie. Noch smeekingen, noch bedreigingen werden gespaard om ons te scheiden en alwat een hinderpaal kon zijnstelde men tusschen ons beide. Ik ben voor dat alles niet teruggeschriktik nam den strijd aan met een gansche werelddie tegen mij was; ik ontwrong de inwilliging mijns vaders en wilde zelfs afstand doen van het recht op de majoraatsgoederen dat men mijzoo mogelijk wilde ontrukken en toen het mij na hardnekkigen kamp gelukt wasmij vrije baan te maken daar verklaart mij mijne bruid dat zij mij eigenlijk niet bemind heeft, dat haar hart een anderen toebehoortdie in den tijd van gedwongen scheiding, gelegenheid had gehad, haar te naderen. Ik heb ter wille van u mijn gansche toekomst in de waagschaal gesteldik heb geloofd aan een ideale onvergankelijke liefde, gedroomd van een geluk dat zich grondvestte op die liefde en ben bedrogen en ont- Duchterd door u. Gij hebt mij het geloof aan reine onbaatzuchtige menschenliefde ontrukt en als ik later onmeedoogend en hardvochtig geweest ben tegen hen, die mij het naaste waren, tegen mijn eigen bloed zelfsdan draagt gij gij alleen daarvan de schuld. Terwijl hij sprak verdween de ijzige kalmte van straks en hij was driftig en opgewonden geworden en op het laa,.9t zich zeiven niet meer meester. Het was de lang verborgen en inge houden uitbarsting van een sombere, zwijgende maar bitter lijdende ziel, waarin plaats was voor een oneindige liefde, doch ook voor een eeuwigen haat, en deze laatste scheen het sterkst te zijn, want elk zijner woorden ademde bitterheid en viel met verpletterend geweld neder op de vrouw, die het hoofd boog onder deze aanklacht, waar tegen zij zich zoo moeilijk verdedigen kon. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1