Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. UIT VOERIXGËn! in een apotheek werden gebracht. In plaats van de paarden in te houden sloeg de koetsier er duchtig op los, waardoor de woede der menigte werd opgewekt. Men zette den woesteling in huurrijtuigen na tot men hem eindelijk had ingehaald in een straat, waar de rijweg versperd was. Daar greep een werkman het paard by den toom en een heerdie met de zweep den koetsier wilde afrossenhad het ongeluk het paard in plaats van den koetsier te raken, ten gevolge waarvan het paard een sprong deed en den werkman zulke wonden toebrachtdat hij bewusteloos moest worden weggedragen. Een ongeluk door den storm Zaterdag nacht te Parijs veroorzaaktheeft een treurig gevolg gehad. Een groote schoorsteen viel om en in plaatsdat alle steenen naar beneden stortten vielen er verscheidene in den schoor steen, zoodat de kleinere schoorsteenen, die met deze groote in verbinding stondenverstopt raakten. Tengevolge hiervan is eene vrouw, die een kamer op de zesde verdieping bewoonde gestiktdoor dat de rook niet optrokmaar in de kamer bleef hangen. Door het hof van assises van het depar tement Eure (Frankrijk) is een zestienjarig meisje tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld wegens het vermoorden van hare meesteres. Deze jeug dige misdadigsterLeonie Laubin genaamd, was in dienst eener 82-jarige weduwewier ver mogen op 300,000 frans geschat werd. Den 8sten October viel Leonie Laubin de oude vrouw des avonds onverwachts aan en worgde haar. Nadat de laatste adem was uitgeblazen sleepte zij het lijk naar buiten en wierp het in een put. Weder in huis gekomen, brak zij een kast open, ontvreemde eenige voorwerpen van waarde en na het avondmaaldat zij voor haar en hare meesteres gereed gemaakt had, gebruikt te hebben, verliet zij de woning. Zij vertoefde een paar dagen in de naburige dorpen, kocht verschillende kleedingstukken en sieraden eu zag met het kalmste gezicht den lijkstoet van haar meesteres voorbij trekken. Ook bij hare arrestatie als bij de veroordeeling legde 'zij de grootste kalmte aan den dag. Cetawayo, eerst door de Engelschen gevangen genomen toen losgelaten en toen weer onder zeker soort van curateelc geplaatst en te Ekowe geïnterneerd, heeft, naar aan Daily News gemeld wordt, eenige dagen geleden die plaats heimelijk verlaten. Maar al spoedig werd hij door de Engelsche militairen ingehaald en teruggebracht. De verhouding tusschen Z. M. en Engeland zal er nu wel niet beter of duidelijker op worden. Te Dublin heeft de storm aan de bijna nieuwe P. C. kerk Manor Hamilton belangrijke schade toegebracht. Het dak stortte met groot geweld in sleepte de zijmuren mede en ver nietigde de uit Aberdeener graniet besiaande zuilen. Ook van het altaar en de zitplaatsen is niets onbeschadigd geblevenzoodat niets meer dan een treurige ruïne zichtbaar is. In den storm van Zaterdag heeft in de nabijheid van den mond van de Mersey op de Engelsche kust het zeilschip „Juno", dat van Liverpool naar Calcutta was bestemd, schipbreuk geleden. De uit 25 koppen bestaande equipage moet omgekomen zijn. Door de politie te Liverpool is eene jonge dame aangehouden, die in mansgewaad gekleed, als matroos aan boord van een schip trachtte te gaan. Zij verklaarde eene modemaakster uit Yorkshire te zijndoch weigerde haar naam op te geven. Onlangs' heeft men te Woolwichde be kende Engelsche stad waar de groote rijksartil- leriewerkplaatsen zijn, een zonderling verschijnsel waargenomen. Op een fraaien helderen dag namelijkmet oost noordoosten windwerd plotseling de lucht zeer donker, evenals of zich dichte wolken samenpakten. Bij nadere waarneming bleek, dat die duisternis niet veroorzaakt werd door de gewone oorzaken, maar dat een ontzaglijke hoeveelheid vliegen in een dichte massa die veel van een wolk had over de stad trok. Deze vliegenwolk had een breedte van niet minder dan drie of vier kilometers en was ln de andere afmetingzoo uitgestrekt, dat zij een half uur noodig had om over een bepaald punt voorbij te trekken. Tegen alle verwachtingen in is de geheele bemanning van de „Simla" hel schip dat in het kanaal door de „City of Liïcknow" werd aangevarenbehouden gebleven. Het ontred derde vaartuig, dat men op het punt achtte van te zinken stond een nacht van hevigen storm door en werd den volgenden morgen door een ander schip te hulp gekomen. De „Citv of Lucknow" kwam mede behouden teGravesend'aan. In de verschillende fabrieksdistricten van Engeland ziet het er niet voordeelig uitdaar men berekent, dat ongeveer, 50000 werlieden het werk hebben gestaaktwaarvan alleen in noord- en noordoost Lancashire 20,000 wevers. De fabrikanten te Darwer.Preston Blackburn en in andere plaatsen willen binnen 14 dagen ook hunne fabrieken sluiten wanneer de wevers niet met een loonsvermindering van 50jQ genoe gen nemen. Te Leicester en Coventry hebben de kousenwevers het werk gestaakt, omdat men het loon wilde verminderen. In Sunderland loopen de machinemakers reeds sedert eenige maanden zonder werkzonder dat er op het oogenblik nog betere vooruitzichten bestaan en te EdinburgLeith en in andere fabriekssteden van Schotland dreigen de machinemakers en ijzergieters met werkstaking, wanneer de fabri kanten hun plan om het loon met 10°/o te verlagen ten uitvoer brengen. Te Dumbarton en Belfast maken de scheepmakers strike. De hoofdoorzaak van dezen toestand is de malaise in den handel, waaronder het land reeds sedert eenigen tijd lijdt en die zich natuurlijk het eerst in de fabrieksdistricten doet gevoelen. Volgens een dezer dagen verschenen statistiek van dr. Bar te Berlijn staat Duitschland in het gebruik van spirituosen bovenaan. Als gevolgen van dronkenschap zijn o. a. te rekenen 508 van 4450 zelfmoorden, 311 van 6674 verongelukten, 1/7 van alle verpleegden in krankzinnigengestich ten. Nog treuriger is het met misdaden gesteld. Volgens officieele bronnen zijn 46 pet. van alle gepleegde moorden63 pet. van de gevallen van doodslag, 74 pet. van zware lichaamsbe- schadigingen 77 pet. der vergrijpen tegen de zedelijkheid, 76 pet. van verzet tegen de open bare macht en 54 pet. van verbroken huiselijken vrede aan dronkenschap toe te schrijven. Te. Berlijn heeft zich een student in het park Treptow door een revolverschot het leven benomen. Het lijk werd met een schot in den rechter slaap gevonden. Uit papieren die op het lijk gevonden zijn is gebleken dat alleen vrees voor het examen de oorzaak van dezen zelfmoord is geweest. Bij Haunerdorf (Beieren) werd een 14-jarig dienstmeisje 's avonds door een boerenknecht aangevallen en vermoord. De moordenaar is reeds in hechtenis. In het Pruisische dorp Skurzbij Stargardt is een moord gepleegd op een 14-jarigen knaap. Men vond zijn lijk in stukken gesneden, onder een brug. De bekende Duitsche astronoom Klinker- fues heeft zich in het observatorium te Göttingen, waarvan hij directeur was met een pistoolschot het leven benomen. Welke de beweegredenen dezer noodlottige daad zijr. is niet bekend. De officieele Wiener-Zeitung bevat het aange kondigd besluit door al de ministers ondertee kend waarbij op grond der wet van 5 Mei 1869 het rechtsgebied van Weer.en Korneu- burg en Wiener-Neustadt wordt onderworpen aan zekere uitzonderingsbepalingendie even zeer betrekking zullen hebben op verdachte brieven als op gedrukte stukken waardoor ge vaar zou kunnen ontstaan. Het blijken weer voornamelijk overwegingen van min of meer staatkundigen aard te wezen, die hier lot handelen nopen en niet de in Weenen en omstreken in den laatsten tijd zoo toegenomen onveiligheid van lijf en leven. Aan dergelijke kleinigheden laat men zich voor en na minder gelegen liggen. Bij een tweede besluit van het ministerie worden de reohtbanken van gezworenen voor het rechtsgebied van Weenen en Korneuburg geschorst. Te Weenen is weder een akelige misdaad gepleegd. Een werkman heeft daar zijn zesjaiig zoontje vermoord. De man een weduwnaar verklaart dat hij den moord in wanhoop beging, omdat hij door gebrek aan werk tot het uiterste gebraccht was en niets had om het kind te eten^ te geven. Hij heeft nog een kind, een meisje van elf jaren dat bij een bloedverwant inwoont. Wanneer een banneling in Siberië het geluk heeft te ontsnappen en hij een onderkomen zoekt in een dorp, waar toevallig juist een boer gestor ven is, zoo gebeurt het niet zelden, dat hij, indien hij de achtergebleven weduwe bevalt, stilzwijgend door de gemeente in hun midden wordt opge nomen waarbij men hem den naam van den pas gestorven boer geeft. Hij behoort hiervoor een vaatje brandewijn te geven dat ongeveer vijf roebels kost, en leeft nu in de plaats van den afgestorvene voortdie intusschen in alle stille als een vreemdeling begraven is. Deze handelwijze tracht men aldus te verdedigen. Het maakt den doode toch niet weder levend wanneer men den ontvluchte die zijn naam aan- en zijn plaats ingenomen heeftaan den rechter overlevertterwijlwanneer men hem in vrede aanneemtde gemeente een krachtig werkman rijker wordtdien men anders voor zijn leven ongelukkig zou maken. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Yermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 3 Februari in de zaal Musis Sacrum Des middags om 12 uui. 1. Vertrouwen. Abt. 2. De martelaars in het Colyseum 3 (op verzoek.) Rille'. 4. Hymne an die Musik. Lachner. 120162, 120296, 133022 en 1202297 3 idem leening stad Brussel 1872, nos. 156934,241338, en 322622 5 idem 1873, nos 38400, 44586, 46326, 55061 en 60840. Waalwijk, 1 Februari 1884. De officier van justitie te Breda verzoekt namens den procureur des koning» te Antwerpen opsporing, aanhouding en bericht van de volgende papieren ontvreemd te Mortsel, in Belgie ten nadeele van de wed. Luckmau aldaar, als 9 obligati n van f 100, leening stad Luik, 1879, no 069175, 069750, 077758, 092703, 111643, De verdedigers der Utrechtsche studenten, die voor 't gebeurde op het Munsterkerkhof terecht staan vragen vrijspraak voor hunne cliënten. De heer Van Eeden oordeelde, dat het openbaar ministerie zich schuldig maakte aan gelijke overdrijving als de pers. Wat het aan voerde was niet bewezen, maar het wordt voor- uitgesteld als bewezen. Ook deze pleiter ontkent het aanwezig zijn van eenig opzet, hetgeen blijkt uit al wat gebeurd is. Porton heeft het immers verklaard de jongelui zaten vroolijk bijeen. De eerste aanleiding tot het gebeurde is de nieuws gierigheid van juffrouw Yan Rooijen. Als zij niet was komen kijken, ware ei niets gebeurd. Intusschen verklaarde de verdediger niet zoo optimistisch te zijn dat hij aan vrijspraak ge loofde. Daarom wees hij ook op het strenge van den gestelden eisch, die de jongelieden voor heel hunne toekomst bedierf. Tot goed verstand hiervan dient, dat de be klaagden, meerendeels juristen door eene ver oordeeling tot gevangenisstraf belet zullen wordec advocaat of ambtenaren der rechterlijke macht te worden zoodat zij van studie geheel zouden moeten veranderen als de straf niet in een boete verandert. In den laatsten tijd is meer dar. eens op gemerkt, dat horloges van personen die in de nabijheid van electrische machines (dynamo's), of van snel loopende drijfriemen zich hebben op gehouden, hunnen geregeldcn loop verliezen en volstrekt onbruikbaar worden. Geen wonder het horloge is magnetisch geworden. Het eenige middel is het te „ontmagnetiseeren." De kwaal is reeds zoo algemeen, dat men daar werktuigen voor uitgevonden en verschillende methoden aan bevolen heeft. Een van deze wordt in de Scien tific American van 12 Januari beschreven. Zondag heeft eene ongehuwde moeder van 18 jaren, wonende te Zundert nabij Breda, haar kind, waarvan zij heimelijk was bevallen, in een hoop zand, dat in den kelder harer woning lag, gesmoord. Zij heeft hare daad reeds aan de justitiedie een gerechtelijk onderzoek heeft ingesteld, bekend. Men meldt uit Osch van 31 Januari Heden brak hier voor de derde maal in deze week brand uitditmaal bij den hotelhouder S. Dat de geheele woning en stalling niet tot den grond toe afbrandden, is waarschijnlijk te danken aan de omstandigheid dat hel perceel in de on middellijke nabijheid van het spuitenhuifje staat; want de brandweer was als steeds zeer onhandig, en de door het hoofd der gemeente voorgestelde reorganisatie blijkt wel noodig. Kort nadat deze brand gebluscht was, brak er een nieuwe uit, en wel in twee huizen, die spoedig geheel iri vlam stonden, en bij den feilen wind onmogelijk waren te behouden. Slechts een klein gedeelte van den inboedel werd gered. Te Reuzel stortte gedurende den jongsten storm de voorgevel van de woning van A. K. met schrikbarend geweld naar beneden den achtermuur in zijnen val medenemende. DaarK. pen bewijs van vergunningsrecht in dit verwoeste lokaal had hangen weid dit op de vleugelen van den wind, met nog andere lichte voorwer- peu, opgenomen, naar buiten gedragen en heinde eu verre in het luchtruim verspreid. In den nacht van Maandag op Dinsdag liepen twee personen op de Langendijk te Go- rinchem op en neer. Toen zij vermoedden dat niemand hen opmerkte, lichtte een van hen een ijzeren rooster op, gelegen op den stoep van den schoenmaker Dam en klom in den kelder. De boekhandelaar V., bezig met zijn winkel ts slui ten, bemerkte gelukkig wat er gaande was en deed, met een papier in de hand, of hij naar het postkantoor ging. Zijn weg was natuurlijk naar het politiebureau waar hij een nachtwacht waarschuwde, die zich met genoemden heer V. naar de plaats van den inbraak terug begaf. Zij hadden het geluk den dief, die uit den kelder klom, gevangen te nemen. Zijn metgezel werd eenige oogenblikken later ook gevat. Het zijn Duitscherszij zijn gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Te Maastricht is het water vallendede peilschaal aan de Maasbrug teekende Donderdag middag 12 ure 44,92 M. boven A.P. of 6 cM. val. In de laatste dagen is de Waal te Nijmegen niet minder dan 1.26 M. gewassen, waarvan in het laatste etmaal 22 cM., zoodat de peilschaal Donderdag namiddag 5 ure teekende 10,39 M. boven A.P, of 4.17 M. Nijmeegsch peil. De rivier is dan ook voor de stad langs een gedeelte der Waalkade weder buiten hare oevers getreden. Te Renkum is de Rijn. in de laatste dagen weder zoo sterk gewassen, dat alle binnenvelden en de laaggelegen weilanden van het landgoed Oranje-Nassau'soord, ten derdenmale onder water zijn gezet. Uit Deventer meldt men De IJssel blijft steeds wassende. Niet alleen dat thans de graslanden langs de rivier onder water staan, maar ook vele landen, waarop graan is uitgezaaid, worden overstroomd. Vermoedelijk zal het daarop staande graan verloren gaan. Aangaande den brand in de Stearine kaar senfabriek te Gouda wordt nog vermeld Men was den brand Dinsdag morgen tegen acht uur eigenlijk pas meesterofschoon 't grootste gevaar reeds vroeger scheen geweken. Toch moesten enkele brandspuiten nog den ge- heelen dag water geven nu en dan stege» uit de vernielde werktuigen vlammen op die, zoo dra er water bij gebracht werd allerlei klcur- verwisselingen ondergingen en een onhoudbaren stank en rook verspreidden. Men kan zich daar door eenigszins een voorstellig maken van de moeie- lijkheden waarmede de brandweer des nachts moet hebben gekampt. Te verwonderen is het zelfs, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen wel raakten eenige personen het laat zich begrijpen bedwelmd maar daarbij bieef 't gelukkig. Eenparig wordt de spoedige en degelijke hulp, die bij den brand is verleend, geioemd. De burgemeester van Goudade commissaris van politie, alle andere militaire en civiele autori teiten en de brandweer waren zeer spoedig aan wezig. Zes spuiten van de gemeente rukten aan en wanneer men het oog houdt op de licht be grijpelijke verwarring, die er heerschteen op het onbekend en uitgestrekt terrein, waarop ge werkt moest worden dan mag men de brand weer voor haar flink optreden nog prijzen. De stoomspuit der faëriekwaarvan de leiding juist tusschen de brandende gebouwen ligtraakte onklaarvoordat ze in werking kon komen met de brandspuit der fabriek werd goed gema noeuvreerd. Maar vooral de spuit van het gar nizoen (4e reg. 5e bataljon infanterie) deed nit- stekende dienstendoor de vlammen van de zijde ven Moordrechlsehen Dijk te bezweren. De soldaten waren onder degelijke aanvoering onvermoeid en bleven op de gevaarlijkste punten moedig en onverschrokken stand houden tegen de vlammen. Om zich een denkbeeld te vormen van de ont zettende vlammen die uit de gebouwen opstegen, behoeft men slechts te weten dat ver over de 100.000 KG. vetzuren in de vernielde bakken en distillatieketel waren. In de gracht van de nabij de fabriek gelegen Bleekerskade lag een bodem vet ter dikte van 2 centimeter. Het was alsof een dikke ijskorst het water bedekte, en men moest ook met schuitjes den vetbodem doorklieven en de „vetschollen" 6lukslaan om de vaart niet te belemmeren. Overal in den omtrek moet men door een vetie slikmassa waden en in de fabriek zelfs zijn alle wegen schier door het glibberige vetslijk onbegaanbaar. De schade door de ramp veroorzaakt is nog niet te begrooten. Daaromtrent zij alleen ver meld dat de fabrieksgebouwen op beurspoli6 het matriëel en de goederen bij verschillende binnen- en buitenlandsche maatschappijen zijn verzekerd 0. a. bij de Maagdenburg Assurantie. De groote schade zal intusschen wel de indirecte zijn. Want 't zal nog geruimen tijd duren alvorens het werk kan worden hervatde twee verbrande gebouwen waren de voornaamste en onmisbaarste voor den arbeid. Toch zal de ijve rige directie die ten vorige jare bij de 25 jarige feestdagen van 't beslaan der fabriek door de oprichting van een ziekenfonds (uit de win sten der onderneming te onderhouden) toonde zich de belangen der werklieden ernstig aan te trekken al het mogelijke doen om het personeel, 200 maDnen en 300 vrouwen ongeveer, tijdelijk bezig te houden en spoedig den ge'egelden ar beid te doen hervatten. Dit laatste zal echter, men begrijpt hetnog geruimen tijd vorderen. Dinsdag middag werd te Schijndel in eene haag het lijk gevonden van een man, die door een schot met hagel in de de borst doodelijk was getroffen. De verslagene was een persoondie in geen gunstigen roep stonddaar hij zeer dikwijls met de justitie heeft kennis gemaakt. Nu wordt er vermoed, dat hij met geen goede bedoelingen bij den eenen of anderen boer op het erf gekomen is en bij die gelegenheid een schot in de borst heeft gekregen en daarmede nog een eind ver is geluopen tot hij er bij neerviel en stierf. De justitie doet onderzoek. Te Berg en Terblijt (Limburg) heeft eene koe haren meester gedood. Deze had nl. het beest, dat voor een kar was gespannen, mishandeld, waarop het in angst of woede den man met zulk eene kracht tegen een muur stietdat hij eenige uren later aan de gevolgen overleden is. Woensdag voormiddag werd G. Arends, een der vermoedelijke daders van den moord en diefstalte Heinoo bij Raalte gepleegd onder geleide van twee Pruisische gerdarmen uit Kleef te Nijmegen aangebracht en aldaar aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. Hij is per trein van 11 uur 17 door twee rijks veldwachters verder naar Zutfen getranspor teerd. Verleden week Dinsdag kwam voor de gemeente Sliedrecht een tjalk ten anker. De schipper verliét nog dien zelfden dag het schip, dit geheel overlatende aan een nog jeugdigen knecht, zonder te zeggen waar hij naar toe vertrok. Tot Zaterdagmiddag heeft die schip persknecht geheel alleen aan boord het storm weer op de open rivier te verduren gehad. Door het ruwe weer van de ankers losgeslagen, dreef het schip op een strekdamwaardoor het aanzienlijke lek bekwamdoch door het ijverige optreden van den knecht, die bijna dag en nacht pompte, bleef het schip boven water. Aangezien de schipper 11a een viertal dagen nog niet was teruggekeerd heeft de politie van Sliedrecht zich de zaak aangetrokken en is het schipzoo goed en zoo kwaad moge lijk onder zeil gegaan naar de naast bijzijn de scheepswerf en juist bijtijds, daar het schip eenige uren later reeds vol water liep. De inspecteur van politie te Sliedrecht, welke zich deze zaak had aangetrokken, onderzocht toen de aan boord zijnde papieren, waaronder

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2