K fflllhLU SAJET, Notaris BINK, PINKHOF, Lederberichten. GAREN, BAND, Enz. WEL en BOUWLAND Ingezonden stukken. Handelsberichten. AD VERTE NTIËN. Burgerlijke Stand Notaris Daamen, Gekleurde icol, J. W. VAN SCHUPPEN, Raamsdonk. m"m VIUMPU! Dentiste Brieven uit het Zuiden. 1°. 20. 30. ONDERTROUWD VJ Bezooijen25 Januari 1884. Heer JAN VAN DEN ELZEN, te Waalwijk zal Donderdag 14 Februari 1884, Donderdag 28 Februari 1884, ter herberge van TH. DE BONT, te Waspik, des avonds 6 ure, voor zijn principaal, zal Woensdag 6 Februari in het Hótel „BROCX" te Tilburg en van af Donderdag d.a.v. eenige dagen te zijnen huize in de Kerkstraat te 's Bosch vertoeven. een brief werd gevonden, welke was geadres seerd aan den vader van den schipper en waaruit bij inzage bleek, dat hij naar Ame rika was vertrokkentevens daarin op een hartroerende wijze afscheid nemende van zijne ouders. Teleurgesteurde liefde was van een en ander de oorzaak. Een woord van lof mag echter niet worden onthouden aan den inspecteur van politie die door zijn krachtdadig optreden (hij heeft zelfs het schipdoor den hevigen wind gevaar loopende van om te slaan of te zinken, aan de werf helpen brengen) een schip en een menschenleven heeft helpen behouden. Te Venloo is op onbekenden eene hoe veelheid spiritus aangehaald, in blazen ge borgen, Woensdagnacht werd onder Batenburg bij den landbouwer Elzen ingebroken, en uit zijn bakhuis een dertigtal metworsten gestolen. Ook werd dienzelfden nacht bij de Gebroeders Wijers aldaar een zestal kippen door raiddel van braak ontvreemd. Naar de sporen te oordeelendie men op de erven der bestolenen gevonden heeftvermoedt mendat het dezelfde dieven zijndie in den laatsten tijd onder Wijchen Herven en Leur Appeltern en andere plaatsen in dien omtrek van zich deden spreken, terwijl de plattelandsclie politie niet bij machte schijnt te zijn de vele dieve rijen tegen te gaan of de daders daarvan in handen te krijgen. Uit Hansweerd wordt gemeld: Gisteren kwam van Antwerpen aan, bestemd naar Rot terdam, het scheepje Noordster, schipper Yidal, met eenige kisten ammunitie (wapens en patronen)zonder voorzien te zijn van de gevorderde seinvlaggen en vergunning van den commissaris des konings overeenkomstig de wetvan 26 Janunri 1815 no. 57 (Staatsblad no. 7.) Daar dusdanige invoer verboden is, werd Yidal door de bevoegde autoriteit de haven ontzegd, en voer hij tot bij Walsoorde, om onder den Zuidenwal eene veilige ligplaats in te nemen. Intusschen werd hier proces verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd stoken aan boord. De lading is bestemd, om via Rotterdam per stoomschip naar Zanzibar vervoerd te worden. De veldwachter van Zoetermeer heeft in eene herberg aan den Z. O. Binnensingel in den Haag de hand gelegd op den vermis ten vrachtrijder tusschen den Haag en Delft, A. v. d. S., die met behulp van twee politie agenten naar het bureau op de nieuwe Ha ven werd overgebracht. De gearresteerde wordt verdacht eenige hem ter bezorging toevertrouwde goederen te hebben vervreemd. Ten nadeele van H. aan den Noord west Buitensingel in den Haag, is door een onbekende eene hoeveelheid lood ontvreemd van eenige aldaar staande huizen. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft in eene tapperij in de Bagijnestraat in den Haag eene vrij ernstige mishandeling plaats gehad. De mishandelde persoon, een bleekersknechtmoest door de politie naar het gasthuis worden vervoerd. Naar het Geïll. Pol.-Nieuws meldt, is een persoondie in eene der booten van de firma Kiviets diefstal wilde plegenop heeterdaad betrapt en in hechtenis genomen. Men vond hem in het bezit van een paar beleening-briefjeswaarvan een voor een strijkijzer was afgegeven. Hierdoor bleek dat men den man in handen had die in den laatsten tijd bij verscheidene lieden ge meubileerde kamers huurde, deze even be trok en dan met een of ander voorwerp spoorloos verdween. Het strijkijzer had hij op die wijze van een schoenmaker in de Yin- kenstraat gestolen. De oplichter was kelner van beroep en van Bremen geboortig. Door het kantongerecht in den Haag is voor de 102e maal wegens openbare dron kenschap veroordeeld de bekende Maria Christina de Leeuw, ditmaal tot gevange nisstraf van drie dagen. Van onzen 'particulieren correspondent.) Zoodra gij te Cannes zijt aangekomen kunt gij zeggen in het hartje van het zuiden van Erankrijkvan de 9choone Riviéra te zijn» Cannes i3 niet alleen een der schilderachtigste plaatsen aan de Middellandsche zee, maar tevens een der heilzaamste voor de zwakken en lijdenden, die er telken winter bij duizenden heentrekken. Ik zal u niet gaan vertellen dat men er met Engelsch beter terecht komt dan met Eransch. Gij zoudt mij niet gelooven en te recht, want die bewering ware overdreven. Maar zeker is hetdat naar verhoudingin geen Fransche stad meer Engelsch wordt gesproken, vooral dat in geen meer Eransch en wonendie Engelsch spreken dan in Cannes. De reden ligt voor de hand. Hoewel alle natiën er zich in den winter rendez-vous geven, zijn de Britten en daarna de Amerikanen er verreweg in de meerderheid. Zij maken minst genomen vier vijfden, misschien wel negen tienden uit van de vreemdelingen die er vertoeven. Zij tijn er volkomen thuis. Trouwens Cannes is als gezondheidsoord nu bijna een halve eeuw geleden om zoo te zeggen ook door een Engelschmandoor lord Brougham, ontdekt. Voordat deze gewezen lord-kanselier zich er kwam vestigen was de thans zoo wijd beroemde plaats niets meer dan een onaanzienlijk dorp uilsluitend bewoond door een handjevol armoe dige visschers. Zijn schilderachtige ligging aan den voet van eeu berg, tusschen hooge rotsen zijn uitmuntend strand maar vooral zijn gelijk matig zacht klimaat en de weelderige natuur van zijn omstreken was nog door niemand te voren opgemerkt. Het was voor lord Brougham weggelegd al die schoonheden recht te doen wedervaren, en hij deed dit met al de kracht, welke in hem wasmet al de middelen, welke zijn groot fortuin en zijn hooge rang tot zijn beschikking stelden. Wat Cannes is, heeft het naast de natuur aan hem te danken. En het heeft dit nog niet vergeten. Op de breede kaaiwelke zich langs de Middellandsche zee uitstrektheeft het hem een even fraai als monumentaal standbeeld van wit marmer opge richt een der pleinen van de stad draagt ziju naam en een der groote sociëteiten is naar hem genoemdterwijl op het kerkhof een reusachtig steenen kruis de plaats aanduidt waar zijn ge beente aan de aarde is toevertrouwd. Dit grafteeken vind ik te indrukwekkender door zijn strengen eenvoud. Op een 3 meter hooge steenblok verrijst een 5 meter hoog kruis van graniet. Ziedaar alles. Geen enkel symbool, geen enkele ornementatie, niet het minste beeldhouwwerk, zelfs geen op schrift geen naam Te recht heeft men elke inscriptie overbodig geacht. Iedereen die het kerkhof bezoekt, begrijpt van zelf dat daar te Cannes onder zulk een monumentaal grafteeken niemand anders rusten kan dan de groote wel doener van de stad en den geheelen omtrek van den man, aan wien duizenden en tienduizen den zwakken en lijdenden zooveel verschuldigd zijn. Niemand kan een grooter vereerder van zijn dooden zijn dan ik beweer te wezen, en helaas, ik heb er maar al te veelMaar men moet weten op welke wijze men hen het waardigst vereert. Het graf van een kind moet anders getooid zijn dan dat van een grijsaard het graf van een jong meisje moet men op den eersten aanblik kunnen onderscheiden van dat van een oorlogsheld. Vooral in Frankrijk waar le culte des morts zoo algemeen is en inzonderheid in de laatste jaren zulke Kolossale verhoudingen heeft aange- Domen wordt dit maar al te dikwijls over het hoofd gezien en menigmaal als ik er een kerk hof bezochtvond ik grafschriften en symbolen, waarbij ik moeite had eeu glimlach te onder drukken. Laat mij hier echter dadelijk bijvoegen dat ik dezulken op den doodenakker van Cannes niet gevonden heb. Het tegendeel is waarop dat schilderachtige plekje grondsboven op een heuvel gelegen aan twee kanten begrensd door hooge bergen terwijl men aan den derden kant de ge heel e stad met haar bevallige villa's en parken overziet en aan den vierden een verruk kelijk uitzicht heeft op de blauwe wateren der Middellandsche zee die aan het einde van den horizon om zoo te zeggen samensmelten met den even blauwen hemel op dit plekje gronds, waar ook zoo velen van uit den vreemde het stoffelijk overschot van hun dierbare betrekkin gen aan den schoot der aarde hebben toever trouwd vindt men menigen zerk, waarvan het aandoenlijk eenvoudig opschrift zelfs den meest onverschillige ernstig stemt. Na de graven van Eranschen zijn die van Engelschen en Amerikanen weder verre in de meerderheid dan volgen die van Russen dan die van Nederlanders. Er zijn heel wat Hol- landsche familie'swier naam men op Cannes doodenakker terug vindt. Wat mij echter opvielis dat ik op geen enkel graf van een landgenoot één enkel bloempje of kransje vondniet de minste versiering was, voor zooverre ik zagop één Hollandsch graf aangebracht. Of neen op geen enkel mag ik niet zeggen. Het graf van een jongen Amsterdamschen dokter maakte een uitzonderinghet was getooid met een paar fraaie kransen. Ik wil niet beweren dat dit werkelijk de êénige uitzondering is, maar het was wel de éénigewelke ik opmerkte. Of wij onze dooden dan minder liefhebben dan anderen? Volstrekt niet; het ligt alleen niet in ons volkskarakter om veel werk te maken van de graven. Toen ik daar zoo op het kerkhof rondwan delde werd mijn aandacht bijzonder getrokken door een reeds bejaarde damedie bezig was eenige prachtige bloemen op een graf te rang schikken. Een paar dagen later noodigde een mijner vrienden mij ter tafel in zijn hotel, en het toeval .vilde dat die zelfde dame recht over mij plaats nam. Wij kwamen met elkander in gesprek en spoedig vernam ik dat zij in Australië thuis behoorde en tien jaar geleden met haar man naar Erankrijk gereisd zijnde, te Cannes weduwe was geworden. Zaken veroorloofden haar toen niet hier te blijven zij moest naar haar land terugkeerenmaar elk jaar komt zij nu van Melbourne een reis van zes weken voor een paar maanden herwaarts om een bezoek te brengen aan het graf van haar echtgenoot en dat te tooien met versche bloemen en planten. Cannes wordt ook door onze landgenooten vrij druk bezochtenkelen hebben er zich zelfs voor goed gevestigd. Onder deze behoort o. a. een baron Lijcklema a Nijeholtdie hier uitrust van zijn lange zwerftochten door alle oorden yan de werelddoor Perziën, door Amerika door Afrikadoor Japan en door Australië. Op zijn talrijke reizen heeft de heer Lijcklama een schat van ethnographische voorwerpen en anti quiteiten bijeenverzameld die hij aan zijn nieuwe vaderstad ten geschenke heeft gegevenwaar zij op het stadhuis een belangwekkend museum vormen dat zijn naam draagt en voortdurend nog door geschenken van hem verrijkt wordt. Mijnheer de Redacteur p onze beurt komen wij u verzoeken ons in uw geacht blad eenige plaatsruimte te' willen afstaan uwe bereidwilligheid kennende, twijfelen wij niet of gij zult aan onze vraag gevolg geven. U bij voorbaat dankende hebben wij de eer te zijn UEd. dw. dienaren I)e Opperbrandmeesters. Krantengeschrijf is krantengeschrijf, maar door krantengeschrijf komt men achter de waarheid. Het heeft ons ten zeerste verwonderd ja het is ons onbegrijpelijk voorgekomen hoe het mogelijk was dat de heer Hoffmans in de raadsvergadering van 24 jl. verklaarde, (ook een onzer brandmeesters heeft het duidelijk gehoord) datwanneer de brandmeesters ia de herberg zitten aan een borrel, praats genoeg hebben, en als zij op het raadhuis komen, niets zeggen. Vooreerst verklaren wijdat de brandmeesters nooit de eer genoten hebben op het raadhuis te zijn verzocht, wel de oppeibrandmeestersdat deze laatsten op hunne bijeenkomst met het dagelijksch bestuur minstens 2 uren gesproken hebben en alstoen de volgende punten breed voerig hebben behandeld het daarstpllen van brandputten repareeren van haken en ladders aauschaffen van zuigbuizen voor spuit no 3; plaatsen van lantaarns op de spuiten opruiming van oud- en aanschaffing van nieuw-materieel benoemen eener commissie het aanstellen en ontslaan van werkend personeel bezoldiging van de brandmeesters het houden der jaarlijksche brandschouw. Nu laten wij het aan het geachte publiek c»er te oordeelen, of dit nu is //niets zeggen", zooals de heer Hoffmans het gelieft te noemen, en of de voorzitterde heer Van Eswel recht voor de zaak is uitgekomen toen hij tegenover den raad het met de opperbrandmeesters ver handelde uitlegde. Wij vertrouwen datwanneer het dagelijksch bestuur voortaan in den raad inlichtingen zal hebben te geven omtrent de brandweerdit zal geschieden meer overeenkomstig de waarheid, en dat het corps brandmeesters in 't vervolg ver schoond zal mogen blijven van aardigheden als die van den heer Hoffmans. Waalwijk, 30 Januari 1884. C. P. VAN H1LST. B. HENDRIKS. JOS. VAN REE. 40. 50. 60. 70. 90. WAALWIJK, 1 Februari. Het slechte weder weer hield heden vele gewone bezoekers van de markt, doch des ondanks was de aanvoer van hoornvee veel belangrijker dan die op de marktdagen van de geheele maand Januari. De prijzen waren echter niet vlugger integendeel in het begin was de markt ongeani meerd doch zij werd weldra gesteund door Bel gischekooporder, zoodat de prijzen daardoor eenigs- zins opliepen. Van de stallen werd ook deze week vooral in mooie k^lfkoeien weer veel opgekocht; deze blijven dan ook goed op prijs, terwijl vetvee, vaarbeesten en jongvee lager wordt afgegeven. Boter. Aangevoerd 1360 kiio, de prijzen zijn van fl,09 tot f 1.23 per kilo. In leder is het stil, het aanhoudende zacht weder doet juist geen goed aan den handel. De schoenmakerijen hebben geregeld werk, het is drukker dan verleden jaar om dezen tijd. DORDRECHT31 Januari. Tarwe. De extra puike nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f8,00 A 8,20; de goede Zeeuwsche Vlaamsche en Overmaassche f 7,50 h 7,80 geringe en blauwe f 6,80 a 7,20zomertarwe f 7.00 a 7,50 en Canada f 6,70 7,00 Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 6.20 a 6.70Overmaassche f 6,00 6,30. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f5,50 6,10. Zomergerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaam sche zakmaat f5,00 a 5,40. Spelt f3,20 tot 3,40. Haver. De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f2.00 tot 3.30 en dito dikke f4.00 4.30. Paardenboonen f7,00 h 7,30 Duivenboonen f7,30 tot f7,70. Witte- en Bruineboonen. De puike nieuwe Zeeuwsche naar deugd van fll tot f 12,50, en dito bruine naar deugd van f 10,00 tot f12. Erwten. De blauwe kooksoorten naar deugd van f 8,00 tot 8,20. Mesting van 7,00 7.30. Mais. Per 80 kilo Amerikaansche tot f 8,00 a f 0,00 verkocht. Kanariezaad naar deugd f7,00 5. 8,50 en het Lijnzaad. Geveild per 2040 kilo 113 pd. Azof f277, en 112 pd. Libau tot f263. Raapkoeken f 2 hooger. Harde f 105 a f 110 zachte f124. Lijnkoeken prijshoudend. Harde f105 f110. Zachte f130 a f140 Van den 26 Januari tot en met den 1 Februari 1884. WAALWIJK. Ondertrouwd: Antonius Godefridus Lambermont met Maria Gertruda Kooien, Peter Mathijs Lubse met Cornelia van BoxtelAdrianus Verhoeven met Margaretha Antonia v n Delft. GehuwdJohannes van Woesik met Johanna Maria Dekkers, Josephns Verschuuren met Maria Geerdina Ameldoffer. Bevallen: Pelrouclla Rijken, geb. Van de Wiel z. Cornelia Maria Trimbachgeb. Pijnenburg d. Maria Elisabeth van Es, geb. Van der Staak z. Lucia Maria Krouwersgeb. Evers z. SPRANG. Getrouwd: Johannes Speekenbrink wedn. van D. van Nuenen 46 j. met Arnolda Pieternella van der Velden 22 j. Géboren: Adriaan Jan, z. van Leen der t van der Hoeven en Maria van PeltWillem Hendrik z. van Cornelis Braspenning en Cathar. Molegraaf. Overleden: Wouterina Roelofs 7 j. Adrians Muilwijk 1 maand. EINDHOVEN. Voorraad der oude looiersbeurs. Kerssemakers Simonis. Gez. B.-A. 36 pd., idem 32 pd., gez. Kaap 38 pd., inl. smort 23 pd., contrefort 12 pd. G. Schellekens. Gez. Kaap 32 pd., inl. gesmort 23 pd., gez. Java 7 pd. Gebr. Keunen. 50 gez. B.-A. 34-36 pd., inl. gesmort 12 h 14 pd. H. Glaudemans. Kaap zoolleer 18 pd., zwart overlederpaardenleder paardenhaar. WOENSEL. J. Maas. 30 gez. 36 pd. M. Van Coll. 40 gez. Urug. 34 pd., 25 dr. B.-A. 20 pd. Vosters. Gez. Urug. 30 h 33 pd., grauwe Daccas 4 a 5 pd., paardenlederinl. paardenstuiten in 't haar, Javas in 't smeer. GESTEL. P. v. d. Laak. Zw. daccas ronden nerf -5 a 7 pd., grauwe daccas 4 6 pd. M. Kuiten. Ronden nerf 4 h 6 pd., granw 3 h. 5 pd., binnenzoolleder. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer LUNEMAN, nabij bet station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage ligt. Allendie iets verschuldigd zijn aan- of te vorderen hebben van- wijlen den in leven Civiel-Iugenieur en Directeur der N oordbrabantscbe Stoomtramwegmaatschappij, overledën te Tilburg den 14 Januari 1884 worden uitgenoodigd daarvan O N V E R- W IJ L D betaling of opgave te doen ten kantore van den te TILBURG. Ondergeteekende heeft de eer te berichten dat hij te WAALWIJK geopend heeft eene affaire in Onder toezegging van eene soliede bedie ning beveelt bij zich beleefdelijk aan. gepensionneerd wachtmeester der koninklijke maréchaussee. onder ter herberge van TH. GIJSMANS, en onder Raamsdonk „Noordeneind", groot 3.56.40 hectaren. In huur bij C. v. DISSEL DORP.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3