Nummer 11. Donderdag 7 Februari 1884. Te Jaargang. nu EENE HEB IN NEIUM. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. IILUIII Beken dmakin gen BUITENLAND. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. E. WERNER i «www;*1.-»"1 »im*yj3rim~*r~rei fSKTBHt3S-KJ3 De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsbl. No 72], en op het besluit van den heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant, van den 7n Januari jl. A. No 9. 3e afdeeling, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk den 22 Februari a,s.» des vooriniddags 10 ure, zullende de trekking voor die militieplichtigen welke niet opkomenof wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijndoor den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. De bewijsstukken ter bekoming van vrijstelling op grond van te zijn eenige wettige zoon of wegens broederdienst, kunnen van den 4n tot den 16n Februari a.s. dagelijks bij den burgemeester worden aangevraagd. Waalwijk, 1 Februari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De burgemeester der gemeente Waalwijk gelet /-tC op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 [staatsblad no *7 37]noodigt bij deze de ingezetenen uitom zoo zij elders in 's rijks belastingen zijn aange slagen daarvan vóór of op 15 Februari a. s. te doen blijken door overlegging van het aanslag biljet of een uittreksel uit ae kohieren der directe belastingen. Waalwijk, 3 Februari 1884. De burgemeester voornoemd P. VAN ESl.b. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 15 der wet op de grondbelasting van 26 Mei 1870 [Stbl. no 82], ter secretarie der gemeentege durende dertig dagen ter inzage liggen opgaven van de uitkomsten bedoeld in de art. 1523 en 43 der genoemde wet. Waalwijk 3 Februari 1884. Te burgemeester voornoemd, P. VAN ES l.b. Naar het Duitsch van XII. O, spralr zij na eenige stilte, als er schuld mocht zijn, dan heb ik die reeds zwaar geboet. Nauwelijks twee jaren met hem vereenigd stond ik met mijn kind bij het lijk van mijnen echt genoot en dat kind was het eenigewat mij nog in de wereld overbleef. Sinds dien tijd heb ik slechts geleefd voor mijn zoon. Ik kon niet vermoeden dat onze wegen die voor eeuwig uiteenliepenzich in onze kinderen zoo nood lottig elkander weder zouden ontmoetendat de ongelukkige uiting over den sinds lang ver- brokenen band tusschen ons zulke ontzettende gevolgen na zich zou sleepen. Een zucht ontsnapte de borst van den generaal. Welke uiting, vroeg hij snel? De honende woorden waarmee luitenant von Reichenbach onze vroegere verhouding ken schetste of liever beschimpte. Of zoudt misschien daarvan niets weten Dat is niet waar riep de generaal met drift uit. Ik weet dat mijn zoon door zeker woord een verklaring geprovoceerd hadmaar zij betrof zijn tegenstander persoonlijk. Zij betrof zijnen vader en mij Doch ook uit welke bron hij zijne beschuldiging moge geput hebbe zij was valsch en schandelijk. Hij stelde onze verhouding voor als een der minst voegzameen wat mijn zoon daarop autwoorddewas ongetwijfeld een zware belee- digingmaar het was het eenige antwoord dat hij geven kon. Daarop trok luitenant von Reichenbach den degen en had Frederik hem Volgens den Précurseur zou het plan bestaan gedurende de tentoonstelling te Antwerpen de vermaarde stoomboot Great-Eastern in de Schelde voor de stad te ankeren. Over dag zou zij een drijvende restauranten 's nachts een drijvend hotel wezen. Of dit gevaarte wel zoover de Schelde zou kunnen opstoomen, is zeer de vraag. De rechter van instructie Lévy, te Brussel, maakt bekend dat bij een zekeren Willem Foret, uit Laeken den 25er. Dec. te Aalst ir. hech tenis genomen als verdacht van diefstalver schillende voorwerpen zijn gevondenwaarvan hij het rechtmatig bezit niet kan bewijzen. Onder die zaken alle van zilverbevindt zich een oud theelepeltje gemerkt I. P. M., een zilveren kruis meo aan den eenen kant een Christusbeeld eG aan den anderen de letters A. S. M., en een beeld van Maria met kind Jezus, een oud zakmes met schildpadden heft en het merk D W op het garnituur en ten slotte een oud deksel van een kartonnen doos waarop A. Kappers, Gro ningen. De genoemde rechter verzoekt inlichtingen van hen die ze kunnen geven. De löjarige zoon van cene geachte en deftige familie te Wagenberg bij Terheijden een oppassende jongen bij zijn oom te Ant werpen wonende om het banketbakkersvak te leeren is in de vorige week aldaar vermist. Hij zou 's avonds eenige boodschappen doen en zijn broederdie daar ter plaatse bij een anderen oom woont gaan roepen. De jongeling kwam niet terugen is ook niet bij zijn broeder geweest. Overal werden te vergeefs nasporingen gedaan en men vermoedde niet anders of hij zou te Wagenberg terug zijn, hetgeen niet het geval was. Den toestand der ouders kan men zich voorstellen. NB. Sedert 4 weken is te Antwerpen nog een 14-jarig jongeliog vermist. Te St. Gillis, een der volkrijkste voorsteden het wapen niet uit de hand gerukt en zich daarmee verdedigddan ware hij wellicht zelf als offer gevallen. Indien het zoo was zei Reichenbach tot zich zeiven dat heeft men mij verzwegen. Men heeft de nagedachtenis van uwen zoon willen sparen. In de algemeene opgewondenheid is zeker die uiting door weinigen gehoord, mis schien wel door niemand verstaan Het woord van mijnen zoon is mij echter een waarborg voor de waarheid van dat alles; hij heeft zijne moeder tegen een onverdiendelasterlijke beschimping verdedigd ieder ander rechtgeaard kind zou hetzelfde gedaan hebben. De generaal gaf geen antwoordmaar men kon het hem aanziendat deze onverwachte onthulling niet zonder uitwerking op hem bleef. Hij hoorde zwijgend toeterwiji mejuffrouw Bergfeld voortging lk kom uit de residentie en heb daar alle moeiten en middelen aangewend om gratie te erlangen. Zij wordt wel verleendwaar het vonnis minder streng en de veroordeelde schul diger is. Alle pogingen welke men mij aan ried heb ik in 't werk gesteld, ben niet terug geschrikt voor een afwijzingliet mij niet ontmoedigenklopte overal aan waar ik hopen durfde op vervulling dier hoop verzochtbad, smeekte alios vergeefsch. Ik had geen vrienden geen betrekkingendie mij gehoor konden doen verleenen bij hen, in wier handen de beslissing lag', en niemand ontfermde zich mijnereene eenzame en verlatene vrouw op de wereld. Eindelijk vernam ik van den ver dediger mijns zoonsdat al mijne hoop ijdel wasdat men de gratie niet verleenen zou al was het alleen ter wille van den generaal Reichenbachdie in de hoogste kringen ver- keerende, zijn machtigen invloed had aangewend tegen den beschuldigdeen men geloofde ge noegdoening verschuldigd te zijn aan de smart van den vaderdie op zoo tragische wijze zijn van Brussel, is men op het spoor gekomen van een menschonteerende handeling, die door twee zusters jegens een derde is gepleegd. De politie ontving verleden week Dinsdag morgen eeG on derteekend schrijven, haar mcdedeelende dat in een huis van de Chaussée de Waterloo een oude vrouw reeds verscheidene jaren was op gesloten. De politie begaf zich naar het aangeduide huisdat bewoond werd door de gezusters Ververs die een klein winkeltje hielden. Een der vrouwen is 62 en de andere 58 jaar oud. Het was aan de jongste der twee, dat de com missaris van politie het doel van zijn bezoek mededeelde. Hoogst verontwaardigd protesteerde zij tegen de haar ten laste gelegde feiten die valsch en lasterlijk waren. De commissaris be kommerde zich weinig om die woorden en begon zijn onderzoek. Hij ontdekte eindelijk een deur, die toegang tot een klein en zeer duister ver trekje van nauwelijks vier meters in 't vierkant gaf. Hij rukte de deur los en daar lag voor hem op een ouden stroozak een wezen, dat niets mensclielijks meer aanbood. Dit onherkenbare wezen was Jeanne Verversoud 60 jaar en zuster der hier bovengeuoemde personen. In het hok bevond zich behalve de stroozakniets dan twee blikken bakken waarin men haar het eten en drinken bracht. Deze ongelukkige werd voor krankzinnig ge houden echter had zij oogenblikken dat haar verstand zeer helder was. Zoo was dit ook dien dag het geval toen zij op de vraag van den commissaris, zeer duidelijk antwoordde, dat zij reeds geruimen tijd was opgesloten gehouden. In het politiebureau gebracht, maakte de onge lukkige zich onmiddellijk meester van twee boterhammeu, die zich op de tafel bevonden en een agent van politie toebehoorden welke zij als een uitgehongerde verslond. Daarna werd zij naar het krankzinnigengesticht te Evere gebracht. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek is gebleken dat Jeanne reeds twee jaren is opge sloten geweest. De twee zusterswaarvan de jongste gebrekkig is en alleen met behulp van eenigen zoon verloren had. Toen wist ik welken te volgen weg mij open stond. Ik aarzelde doch omdat het mijn kind geldt ben ik gekomen; hier sta ikmet een bede aan u. Bij mij vroeg de generaal scherp. Heb ik dan den gevangene veroordeeld Staat het aan mij hem genade te schenken Ik weetdat de koning alleen het recht van gratie bezitmaar deze zal die verleenen wanneer hij slechts spreekt, die het recht en de gelegenheid heeft, gehoord te worden, wanneer zij hield opde moed ontbrak haar den volzin te eindigen. Reichenbach zag haar eenigen tijd strak aan. Zijt ge zinneloos -riep hij eindelijk in toorn uit. Ik, i k zal genade vragen voor hem, die mijn zoon gedood heeft, i k smeeken om levens behoud voor u w kind En gij waagt het, mij daartoe aan te sporen na al het leed en het lijden dat gij mij berokkend heb Nimmer Boeten zal hij voor zijn misdaad, en gij met hem De afwijzing klonk hard en vernietigend, maar zij joeg de smeekende geen vrees aan. Lang zaam hief zij de schoone cogen op naar het strengeonverbiddelijke gelaat, en die donkere, vochtige oogen straalden weder in hun vroegeren glans en schenen op den generaal de toovermacht uit te oefenen van weleer, want hij wendde het hoofd om. Maar al vermeed hij dien blik, de stem ontwijkenwelke niet weekbevend en toch vol geluid in zijn oor drong dat kon hij nietde stem welke sleehts dit woord sprak Robert Zwijgonderbrak hij met woeste drift en men kon het hem aanzien, hoe hij inwendig geschokt werd bij het hooren van zijn naam door dier. mond uitgesproken. Robertgij hebt ook een kind verloren maar het was niet het eenige dat gij bezat, niet uw alles op de wereld, en de dood is voorzeker toch niet zoo verschrikkelijkals het leven waartoe gij mijn Frederik veroordeeld hebt. een kruk kan loopen beweren dat zij tot deze opsluiting genoodzaakt waren, omdat haar zuster te wild werd en zy geene middelen hadden om haar in een gesticht te doen opnemen. Dit moet echter onwaar zijn daar de zusters voldoende middelen bezitten om ruim te kunnen leven. Het onderzoek wordt voortgezet. De onkiesche familietwist over de voogdij van de ongelukkige Ma-iette Peltzer is, helaas nog niet ten einde. Tegen de uitspraak van de rechtbank te Verviers welke het kind aan den grootvader van moederszijde toeweesis appèl aangeteekend hetwelk 5 Februari voor het hof te Luik in behandeling kwam. Zondag heeft in de groote zaal van het palais [des académies te Brussel de plechtige uitreiking der bekroningen plaats gehaddie aan de Belgische exposanten op de tentoonstelling te Amsterdam zijn toegekend. Door de Belgische //koninklijke academie van wetenschappen" is een prijs van 1000 fr. uitgeloofd voor de beste studie over het leven en de werken van David Teniers. De handschriften moeten voor 1 Februari 1886 ingezonden worden. In de spoorwegtunnel van Braine le Comte is een extra trein van ledige wagens uit Brussel in botsing gekomen met een goederentrein uit Doornik. De machinist en stoker van den eenen gingen toen zij de botsing zagen aankomen, in de kolen liggen en bleven ongedeerd. De machinist van den anderen trein aan wien het ongeluk te wijten is werd door den schok van de loco motief geslingerd en gedood. Zijn stoker die aan den ingang van de tunnel waarschuwende seinen zag en hem daar opmerkzaam op maakte, redde zich door aan een stijl van een afdakje te gaan hangen. Er waren aan weerskanten van den ingang bijzondere seintoestellen waardoornaar men meende ongelukken zoo goed als onmogelijk gemaakt werden, Deze toestellen blijken door den omgekomen machinistmisschien in een vlaag van waanzinmoedwillig verzet en gebro ken te zijn. Twintig lange, bange jaren zal hij de kerkerlucht inademenafgesneden van de wereld en het levenhulpeloos verlaten met de herinnering aan eene daadwelke hem bij eiken polsslag de verschrikkelijkheid van deze eenzaamheid terugroept. Er mogen menschen gevonden wor den sterk genoeg naar lichaam en geestom zulk lot te dragendie de hoop vastklemmen, al zal zij eerst na twintig jaren verwezenlijkt worden, die na dien lijd een nieuw leven kunnen beginnen mijn zoon kan dat nietik ken hem. Geknakt naar het lichaam zal hij met al zijn wilskracht de vertwijfeling en de wan hoop niet kunnen afweren wanneer de hoop op verlossingwelke hij altijd nog wachten durfthem ontroofd wordt. Robertgij alleen kunt hier redden uw woord uw invloed is beslissend bij den koning en zeerzeker in deze zaak. Wanneer de vader van den gevallene afziet van zijne wraak en de zoogenaamde mis daad als een ongeluk verklaartwanneer h ij genade vraagtdan zal ze hem geworden. In uwe handen ligt de beschikking over het leven van mijnen zoon. Red hem voor mij en red mij met hem Zij was voor den generaal neergezonken op de Knieën, de doodsangst eener liefdevolle moeder lag op dat schoóne gelaat uitgedruktmet ver twijfelend handenwringen staarde zij hem aan neen haar donkere oogen klemden zich vast aan de zijne en schenen door te willen dringen tot in het diepst zijner 'ziel. Reichenbach stond onbeweeglijk, en men zag het, dat er een hevige strijd plaats had in zijn binnenstein zijne blikken, neerziende op die geknielde, smeekende moeder gloeide nog wel de haat en de wraak zucht maar de glans der liefdeder vroegere eindelooze cn hartstochtelijke liefde drong zich opwaarts en werd zichtbaar in een traan, welke hem aan de grove wimpers biggelde: de liefde had den haat overwonnen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1