Frankrijk. Engeland. Italië. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. De beide locomotieven zijn zwaar beschadigd en door de stremming in het verkeer ondervonden verscheidene treinen vertraging. Een groot verlies leed de Bonapartistische partij door het overlijden van Eugène Rouher den Vice-Keizergelijk men hem placht te noemen toen hij als opvolger van De Morny nog de alvermogende minister van Napoleon III was. Ware hij toen gestorvendan zou ongetwijfeld zeer veel anders geworden zijn; thans sterft Rouherdie de verpersoonlijking mocht heeten eener geheele periode van het tweede keizerrijk vrij wel als een vergeten burger. Na den val van het keizerrijk immers nam Rouher slechts zeer zelden wanneer b. v. de beginselen van den vrijen handel waarvan hij een groot voorstander was, verdediging behoefden, in de kamer het woord. Hij bereikte den leeftijd van 70 jaren. De bekende Fransche reiziger in Afrika de Brazza isvolgens de Western Morning News hoogstwaarschijnlijk door vijandige, inboorlingen aan de Congo vermoord. Twee ziek geworden leden der expeditie van Stanleydie onlangs te Madera aankwamenbrachten dit bericht. De vodden-industriewaarop thans te Parijs zoozeer de aaudacht is gevestigd moet men niet zoo min tellen. Frankrijk levert alleen aan wollen en linnen vodden jaarlijks ongeveer voor een bruto waarde van 183,300,000 fr. op. Er zijn daar 284,861 personen die zich met het inzamelen en opkoopen van vodden bezig houden. En rekent men nu hierbij allen, die gebruikt worden bij het verwerken der vodden tot papier, kleederen enz., alsmede de oudroestkoopers en dergelijken dan komt men tot een totaal van van 500,000 personendie tot den vuilnis- en voddenhandel in betrekking staan. Iemand die het kantoor van een bankier verlietwerd in da Rue Marengo te Parijs eens klaps door drie individuen tegen het lijf geloopen. Eenige minuten later bemerkte de man, dat zijn portefeuille verdwenen was bevattende 10.800 francs, die hij zooeven had ontvangen. Een hevige brand brak Donderdagmiddag uit in de Cité Jolly te Parijs. Hij onstond in een hout-magazijnde vlammen deelden zich zeer snel mede aan de omliggende lichtgebouwde arbeiders woningen en magazijuen en weldra stond ook het naburige groote decoratie-magazijn van verschillende schouwburgen in lichte laaie. De brandweer rukte spoedig aan maar het duurde zes uren voor men den brand meester was. Er hebben helaas ook ongelukken bij plaats gehad. Een zwangere vrouw, die uit een venster sprongheeft zich zoo erustig verwond dat er weinig hoop op haar herstel bestaat. Andere vrouwen en kinderen werden met moeite over de daken of door vensters gered. Maar er werden, volgens Figaro, dien avond nog zes kinderen vermist. Er was echter nog hoop, dat zij door vreemden gered waren en den volgenden morgen terecht zouden komen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. In de geheel afgebrande schouwburg-magazijnen gin gen een aantal kostbare decoratiën o. a. van het vermaarde nieuwe ballet Excelsior, verloren. Toen een Parijzenaar dezer dagen zijn hond in de Seine liet zwemmen vond deze laatste een groot pak dat hij tusschen zijne tanden vasthield. Daar het pak te zwaar waswerd de hond door den stroom medegesleept, doch hij liet zijn prooi niet los. Toen hij op het punt stond van te verdrinken kwam zijn baas hem in een bootje te hulp, die toen den hond van het pak ont lastte en het in de boot sleepte. Men zag toen dat liet pak een menschelijk lichaam bevatte waarvan het boven-gedeelte in een zak was ge wikkeld. In een der zakken van den drenkeling vond men een brief aan den commissaris van politie gerichtwaarin de overledene verklaarde Parins te heeten en dat hij zich om het leven had gebracht, omdat hij wist, dat zijn vrouw hem ontrouw was geworden en hij niet den moed bezat zijn vrouw en haar minnaar te dooden. De brief eindigde met de mededeelingdat de drenkeling zich het hoofd en bovenlichaam in een zak had gewikkeld, om niet in de gelegenheid te kunnen zijn van te zwemmen. De Londensche Standard verneemtdat de uitsluiting van vreemd levend vee in den En- gelschen kabinetsraad ter sprake is gekomen. Het parlementslid Chaplin de heftige voor stander van dien maatregelheeft te kennen gegevendat hij bij de opening van de zitting de regeering daarover zal interpelleeren tenzij deze verklaart maatregelen te zullen nemen, om de resolutie van verleden jaar ten uitvoer te brengen of hem belooft spoedig een dag voor de discussie over dit vraagstuk te bepalen. Er heerschte de vorige week eene paniek in de City. P. W. Thomas, Sons Co., effec tenmakelaars eene firma die 100 jaar bestaan heeftstaakten de betalingen. De vennooten zijn Percy William Thomas en William Evan Blackeway. Laatstgenoemde is gevlucht. Het passief bedraagt 800.000 (9.600.000). De zaken op de beurs stonden geheel stil. Het faillissement i3 het ergste dat sedert jaren is voorgekomen. Het actief bedraagt, voor zoover uit te maken was nihil. De verliezen die de firma geleden heeft waren slechts 35.000 p. st., maar de rest van de 800.000 p. st. behoort aan cliënten, die hun effecten bij de firma in deposito hadden. Thomas is zwaar ziek. Een bank in Cornish en een assurantie-maat schappij in het Westen van Engeland lijden zware verliezen. Er volgden anders geen nieuwe faillissementen ter beurzeen men hoopt die ook te kunnen vermijden. De fitma deed voornamelijk zaken met de voornaamste huizen. De beide firmanten werden ter beurze officieel als bedriegers aangeklaagd. Een merkwaardige diefstal is in het gebouw der Londensche melkinrichting in Museum street gepleegd. Daar hebben 's nachts eenige dieven een brandkast gestolen, die 400 kilogram zwaar was, en hun buit op een kar weggevoerd, zonder dat de waker in het gebouw er iets van bemerkte. Het nummer van de kardat toevallig door een gerechtsdienaar was opgemerkt., bracht de politie op het spoor van de gestolen kast. Men vond haar terug in het huis van een winkelier in scheepsbehoeften. De dieven hadden haar niet open kunnen breken. In dat huis vond men tevens een aantal gebroken juweelen sieraden alsmede een aantal inbrekers werktuigen. Te Leicester heeft een kunstenmaker zijn vrouwbij een poging om op zijn rug liggend een aardappel van haar hoofd af te schieten ernstig gewond. Hij had dien toer in staande houding met goed gevolg volbracht. De arme vrouw verkeert in levensgevaar. De Engelsche luchtreizigers Crespigny en Simmons hebben op een merkwaardige wijze eene reeds vroeger gemaakte opmerking bij hun overtocht over het Kanaal bevestigdnamelijk dat men op groote hoogte, zooals uit een lucht ballon tot op den bodem van het water kan zien. De laatste zegt in zijn reisverhaal„niet alleen dat de aarde zich onder ons als een be wonderenswaardige landkaart uitbreidde maar bij het oversteken van de zee waren wij verbaasd met de meeste juistheid alles te kunnen waar nemen wat zich op haar bodem bevindt. De diepten en de banken vertoonden zich aan ons in verschillende groottede minste rotsen en klippen zagen wij volkomen. De stroomen waren verschillend van kleur en verdwenen in de verte als een stroom op het land." De heer Simmons stelt voor van deze bij zonderheid gebruik te maken bij het opnemen van de zee nabij de kusten, dat tot heden met groote moeite gepaard gaat. Hij wenscht daarbij de photographie instantanée toe te passen. Hij beveelt „ballons captifs" aanverbonden aan schepen. De Standard weet uit Iersche bron mede te deelendat te Parijs zich de voornaamste leden van de Iersch-Amerikaansche vereeniging van dynamietmannen bevinden. Hieronder zijn verscheidenen personen die door de geheime Engelsche politie gezocht worden. Kapitein M'Caffertyop wien de verdenking rust de ontploffing op den onderaardschen spoorweg te Londen veroorzaakt te hebben, bevindt zich ook te Parijs. Hij werd wegens deelneming aan den opstand der fenians in 1867 ter dood veroordeeld, doch ontving later gratie en werd in vrijheid gesteld. Van dal oogenblik af is hij de ver- bitterdste tegenstander van Engeland die niet voor het gebruiken van geweld terugdeinst. Men gelooft, dat de Amerikaansche dynamietbroeders en de voornaamste Iersche nationalen te Parijs beraadslagen over de wijze, waarop tegen Enge land gehandeld zal worden. In Italië begint men meer en meer moeite te doen om den daar voortgebrachten wijn zoowel in het eigen land als in den vreemde in de mode te brengen. Zoo heeft koning Humbert bevolen dat bij alle hoffeesten en bij officieele diners niets dan Italiaansche wijn mag worden gedron ken. Ook werden onderhandelingen aangeknoopt, om den invoer in Engeland te doen toenemen.' De onlangs voltooide passage te Milaan is met glas gedekt, en in het midden vindt men eene soort van rotonde met koepelvormig dak. In dezen koepel zijn een groot aantal gaspitten op vrij aanzienlijke hoogte aangebracht. Dicht bij de gasbranders heeft men om deze aan te steken, een miniatuur spoorwegje aangelegd. Dit spoorweglijntje wordt bereden door een kleine electrische locomotief, die een pit met zich voert, welke in alcohol gedoopt is, op dezelfde wijze als met de gewone spirituslampen het geval is. De pit is zoo aangebracht, dat zij, met de locomotief rondgaande, alle gasbranders rakelings voorbijgaat. Zoodra nu het gas ontstoken moet worden steekt men de pit aan en zet de locomotief in gang. In een oogwenk is de locomotief den cirkel rondgegaan en in denzelfden tijd heeft de verbrande pit het gas, dat uit de verschillende branders ontsnaptaangestoken. Het biedt een zeer aardig schouwspel aan en eiken avond komen tal van Milaners of van vreemdelingen, die er van hebben hooren spreken, naar deze passage (de Victor Emmanuel Gallerie), om getuigen te zijn van de operatie. De uitzonderingsmaatregelen die te Weenen en omstreken zijn toegepasthebben op de be volking een pijnlijken indruk gemaakt, ofschoon de noodzakelijkheid algemeen wordt erkend. De Ween er dagbladen sporen de inwoners aan om rustig te blijven en daardoor de taak der regeering te vergemakkelijken. Zaterdag hebben volgens de Weener bladen een aantal arrestatiën van verdachte personen plaats gehad. De drukkerij Jacobi, waar het blad Die Zukumft, het radicale orgaan der werkliedenpartij verscheen is ge sloten op de persen en letters is beslag gelegd. Een geheel gezin is te Buda-Pest vergiftigd door gas. Den vorigen dag reeds gevoelden allen in huis zich ongesteld en men zond om een dokter. Deze bevond dat de verschijnselen op vergiftiging door gas wezen, maar deze was zeer onwaarschijnlijk want men gebruikte geen gas in huis. Hij schreef eenige medicijnen voor die de patiënten veel goed deden. Zij begaven zich aanmerkelijk hersteld ter rustemaar den volgenden morgen vond men vijf leden van het gezin dood en vier andere in een hopeloozen toestand. Alleen een kindermeid en een kind die met het hoofd onder de dekens gelegen hadden bleven behouden. Het gas was zooals nu gebleken is in de woning gedrongen door een niet meer gebruikte gaspijp van een afgebrand naburig huis. Onder de slachtoffers is ook de grootmoeder der kinderen, die daar dien nacht gekomen was om voor de zieken te zorgen. Omtrent het wetsvoorstel tot verlaging van het tarief in de Vereenigde Staten, meldt een Reuter- telegram het volgende In 't algemeen zal er eene gemiddelde verla ging met 20 pet. worden voorgesteld, toepasselijk op chemische producten, suiker, metaal, katoen, linnen en op katoenen en linnen goederen. De rechten op zijde en alcoholische vloeistoffen zullen niet worden verlaagd. Voor gietijzer zal de verlaging minder dan 20 pet. bedragen. Waalwijk, 6 Februari 1884. De tweede kamer van de stateu-generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag den 19den dezer. De kamer van koophandel van 's Bosch zond onderstaand adres in zake de handelspoli tiek aan de leden der tweede kamer en tot ondersteuning aan de zuster-karaers in Nederland: De kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch sloeg met belangstelling de sterke be weging gadesinds eenigen tijd in Nederland ontstaan over de vraag of hel tot nu toe ge volgde handelsstelsel al of niet- bevordelijk is aan 't algemeen welzijn ook na de veranderde handelsstaatkunde van andere volken. Van onderscheidene zijden verneemt men klach ten over den bestaanden toestand der nijverheid, terwijl dan verbetering van dien toestand gezocht wordtöf in beschermende rechten die in ver schillende vormen gekleed het karakter dragen van eene soort van wraak op het buitenland óf in stellige bescherming van de binnenlandsche voortbrengers soms in den bijna naakten vorm van premie op de voortbrenging. Van andere zijden wordt niet minder krachtig betoogd dat algeheele vrijheid opheffing van iedere fiscale belemmeringde eenige voorwaarde van blij venden algemeenen voorspoed is. Van de zijde der hooge regeering werden ook stemmen vernomen die hoewel nog weinig vastheid van meening verradende niettemin ten stelligste aantoonen dat van die zijde tot be scherming overgeheld wordt. Wanneer de toestand der schatkist meerdere inkomsten volstrekt eischt, dan erkent de kamer gaarnedat maatregelendie men overigens niet verkiezen zou recht van bestaan verkrijgen. Afgekeurd wordt evenwel dat daarbij op eenigs- zins lichtvaardige wijze wordt te werk gegaan. Een invoerrecht op de eerste levensbehoeften acht de kamer eerst dan geoorloofd, wanneer alle andere middelen uitgeput of ondienstbaar zijn bevonden. De beweringen van geringen en niet merkbaren druk worden weinig afdoende geacht daarbij wordt alleen van den prijs en zijne fractioneele verhooging gesproken en de vraag of soms de druk zich zoude kunnen uiten in de qualiteit en in de voor eene gebruikelijke prijseenheid af te leveren hoeveelheid, wordt niet aangeroerd. De invloed van een invoerrecht op de thee is niet zonder gevaar. De verhooging van den accijns op het gedistil leerd overschrijdt wellicht redelijke grenzen. Maar 't geen vooral de zorg dezer kamer gaande maaktis de wijze waarop wijzigingen als 't ware incidenteel worden voorgesteld. Het heffen van een accijns op de tabak wordt zonder meer gezegd te zullen geschiedenzóó „dat handel noch nijverheid daardoor schade lijden." Dezelfde woorden doen dienst bij de vermelding vaü een inkomend recht van 10 cent per kilo op de koffie. Dit laatste raakt meer bijzonder de belangen van handelaren in den kring dezer kamer en daaromtrent wenscht zij al dadelijk 'l belang op te merken, dat de handel heeft bij eene nauwkeurige regeling van het terugbetalen van invoerrechten bij uitvoer van gebrande koffie, een zeer be langrijke tak van handel in deze streken die zonder die nauwgezette regeling eenvoudig on mogelijk zoude worden en zich naar 't buitenland zoude moeten verplaatsen. 't Vreemdst van alles echter klinken der kamer de woorden der regeering om nl. hel bestaande tarief te belasten en bestaande heffingen te wij zigen en om zonder nadere aanduiding van de overigens laag en matig genoemd wordende heffingen niettemin eene meerdere opbrengst dientengevolge van 2 millioen te begrooten. Dergelijke grepen in den bestaanden toestand komen der kamer in hooge mate zorgwekkend voor. Hooren we aan de eene zijde vele industrieelen klachten aanheffen op dikwijls in zich zelf onjuiste gronden zien we aan de andere zijde bestrijding daarvanwaarvan de redelijkheid moeilijk mis ken haar isin de eerste plaats zien wij de re geering met losse hand raken aan zaken wier hoog 'belang eene meer ernstige behandeling schijnt te mogen vragen. De kamer vond tot nu toe geen reden op hare tot heden beleden voorkeur voor afgeheele vrijheid terug te komen maar zij wenscht boven alles eene uitspraak, gebaseerd op volledig onderzoek. Wanneer eene zorgvuldige waarneming der feiten mocht leeren dat die afgeheele vrijheid niet meer de voordeelen medebrengt die van haar verwacht worden, dan dient de toestand gewijzigd te worden. De belangen aan deze zaak verbonden, zijn te groot en te algemeenom niet met de grootste zorg behandeld te worden. Wanneer bij voorgenomen wijzigingen in wetboeken die onze maatschappij beheerschen door regeering en vertegenwoordiging voorberei- diug door deskundigen gewenscht en noodig geacht wordtkomt het der kamer voordat dezelfde weg de aangewezene is, wanneer men wijzigingen wil brengen in de algemeene regelswaarop de** uitoefening van den handel en de nijverheid be rusten. De kamer meent dat een onderzoekzoo uit gestrekt en alomvattend als in deze vereischt wordt, alleen langs den wpg eener parlementaire euquête te verkrijgen is. Zij neemt daarom de vrijheid uwe vergadering te verzoeken daartoe het initiatief te willen nemen, opdat blijke of de klachten door vele industri eelen geuitinderderdaad hun grond vinden in de door hen aangewezen verschijnselen om dan recht tedoen wedervarenopdat blijke of die aangewezen oorzaken slechts schijn zijn en of wellicht de oorzaak meer in den toestand der nijverheid zelve gelegen isopdat blijke of de klachten in het algemeen gegrond zijn en of misschien niet buitengewone voorspoed in het jongst verleden den normalen toestand in zijne waarde doet miskennen; opdat voorkomen worde, dat eene vraag van uitsluitend stoffelijk belang, van gelijk belang voor iedere staatkundige richting, een spel worde van staatkundige partijen; opdat eindelijk voorkomen wordedat in tijden van financieelen nood, eene lichtvaardige voorziening in dien nood de ontwikkeling en den bloei der bedrijven in de toekomst onmogelijk make. (P. N. C.) Aan mevrouw Ileinze te Amsterdam is namens Z. H. den paus aangeboden een zilveren medaile met 's pausen bostbeeld en wapen ais blijk van waardeering voor haar verdienstelijk oratorium Vincentius de Paulo getiteld, waarbij haar echtgenoot de muziek geschreven heeft, dat de vorige week voor 't eerst werd uitgevoerd op een liefdadigheidsconcert te Amsterdam, ge geven door de Vincentius-vereeniging aldaar. Mevr. Heinze behoort niet tot den katholieken godsdienst. De raad der gemeente 's Gravenmoer heeft zicb tot ged. staten dezer provincie gewend ter ondersteuning van het door de gemeente Kapelle gedaan verzoek om in verband met de uit te voeren werken tot verlegging van den Maasmond, te bevorderen dat een stonmbootveer over de nieuwe rivier en eene vaste brug in plaats van het bestaande veer worde aangelegd, en dat vrije overtocht over de rivier worde verzekerd. Door den raad der gemeente Etten is be sloten den weg op het gehucht Moleneind, nabij het dorpmet keien te bestraten in aansluiting aan den bestaanden keiweg. Met het oog op de verbinding die daardoor zal worden verkregen is men met het genomen besluit algemeen inge nomen. De kamer van koophandel en fabrieken te Oosterhout heeft zich tot den minister van nijverheid gewend met verzoek een geregelden dagdienst voor het telegraafkantoor aldaar te verkrijgen. Men heeft een aanvang gemaakt met het bouwen van het station Zwaluwedat op het grondgebied der gemeente Zevenbergen komt te staan. Het belooft een zeer groot gebouw te worden. De te Oudenbosch gestationeerde maré- chaussée ontmoette Vrijdagochtend te half zes ure onder die gemeente zes mannen die ieder een zak droegen. Op 't zien der maréchaussee wierpen zij hun vracht weg en namen ijlings de vluchL Twee hunner H. M. en H. K. beiden woonachtig op de Rucphensche heide, werden achtergehaald, en het gesmokkelde zout, wegende 530 halve kilogram werd naar het kantoor van den rijks ontvanger overgebracht. Gisteren namiddag brak de as van een zwaar geladen goederenwagen van trein 5 van de Noordbr. stoomtramweg-maatschappij ter hoogte van „de Financie// onder Loon- opzand; de wagen kwam dwars op de lijn te liggen en het volgende passagiersrijtuig stiet er met zooveel geweld op, dat het erg be schadigd werdgeen enkele ruit bleef er in heel. Verschillende passagiers bekwamen lichte verwondingen. Dienzelfden dag had de tram nog tweemaal oponthoud, eens doordat de locomotief nabij den overweg van het spoor te Tilburg de railleerde en eens doordat de machine nabij de Nieuweweg onklaar raakte en de trein moest blijven staan. Storing in de correspondentie was van dit alles een natuurlijk gevolg. -Gisteren is een werkman uit Nieuw- kuikdie hier werkzaam wasin zijn kost huis onder het eten onpasselijk geworden. Hij verliet de kamer en was een eogenblik daarna een lijk. De 18-jarige jonge dochter A. D. uit

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2