Notaris BINK, VIllDMLSffl SAJET, Notaris BINK, Notaris RANT, BOUWLAND NOTARIS A.J. BINK, WEI- en BOUWLAND GAREN, BAND, Enz. W aterberichten. Ingezonden stukken. ADVERTENTIEN. Eaamsdonk. Gekleurde wol 1. W. VAN SCHUPPEN, VLIJMEN ENGELEN. III i BOUWLAND - HOOILAND Hoefslag" Brieven uit het Zuiden. 314de STAATSLOTERIJ. Donderdag 28 Februari 1884, ter herberge van TH. BE BONT, te Waspik, des avonds 6 ure, voor zijn principaal, 2. Op Dinsdag 12 Februari 1884, Eene groote partij mooie Tim- mersparren, Opleggers, Heinhout, en verder gerief; eiken Schaarhout en een partij Knuisten. 5. Op Vastenavond-Dinsdag 26 Februari 1884, voor Mevrouw de Wed. E. TIJSMANS, te Waalwijk, op hare hoef, in de Biezen onder Loonopzand 60 70 koopen zeer mooie Timmersparren en Heinhout, eeni ge koopen Opleggerszoomede Knuisten en Snoeisel. INGEZET EN GEHOOGD: TOESLAG ten huize van de Weduwe W. BURMANJE te Kaatsheuvel op Donderdag 7 Fe bruari 1884, 's avonds 7 ure. TOESLAG ter herberge van WOUTER PULLENS in 't Vosje te Baardwijk op Maandag 11 Fe bruari 1884, 's avonds 7 uur. op Woensdag 13 Februari 1884, op Woensdag 27 Februari 1884, Zundertdie beschuldigd wordt van kinder moord, is te Breda gevankelijk binnenge bracht. Be heer B. te Breda is na het gebruik van mosselen zoodanig ongesteld geworden dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men schrijft ons uit Boxtel Verleden Zaterdag had de wissel wachter Josephus Smits bij het rangeeren van een trein het ongeluk te struikelen. Hierdoor kwam hij in aanraking met de koppelstang der machinedie hem den arm bij den schouder verbrijzelde. Het deerlijk beleedigde lichaamsdeel is Zondag morgen geamputeerd. Be patient weduwnaar en vader van vol wassen kinderen verkeert in bedenkelijken toestand en heeft de laatste H. sacramenten ontvangen. Binsdag morgen had de lampenist M. aan het station te Boxtel het ongeluk boven van een wagen te vallen. Men hooptdat hij met eenige uitwendige kneuzingen vrij zal komen. In de dubbele branderij te Schiedam, welke gestookt wordt door de curators der failliet- verklaarde firma Var» Gelder Boer Co., ontstond Zaterdag ochtend te 8 uren brand, die aanstonds zoodanig in omvang toenam dat in korten tijd het gekeele pand was uitgebrand. J)e branderij en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat het verbrande perceel den avond te voren publiek was geveild en Zaterdag avond de koop zou worden toegewezen, In eene drukbeklante kamer te Barneveld, waarin 't schoenmakersbedrijf, 't vak van barbier en haarsnijderalsmede de vrouwenmutsenma kerij wordt uitgeoefendvond men een bijna 90-jarigen man (vader van het gezin) met een pijp in zijn monddood bij de kachel zitten. Niemand had vooraf iets bespeurd. i i 11 iéëmé—eb 1 11 ji i I i lip aeen Be Baardwijksche overlaat staat weder onder waterzoodat de communicatie gedeel telijk gestremd is. Uit Yenloo 5 FebruariHeden middag 3Y2 "re teekent de Maas 5.08 M. boven O., of 14,71 M. boven A. P., dat is 17 cM. val in het laatste etmaal. Het gevaar voor eene geheele overstooming is voorhands ge weken daar men van Belgie ook val seint. Be straat blijft voor de passage steeds afge sneden en door den hoogen rivierstand krijgt het grondwater weder de overhand. Te Maastricht is het water vallende'; de peilschaal teekende daar heden middag te 12 uren 44,70 M. boven A. P., of 30 cM. val in het etmaal. (Van onzen particulieren correspondent.) Er is bijna geen verrukkelijker plekje denkbaar, dan Monaco: Monaco d' Oro, het gouden Monaco zooals het niet ten onrechte genoemd wordt. Als gijhet station uittredeude den in de rotsen uitgehouwen breeden wegdie zich voor u uitstrektvolgtontrolt zich aan uw linker hand reeds dadelijk het eerste der schilderachtige panorama's waaraan het kleine vorstendom zoo rijk is; "de haven, het badhuis, de prachtige villa's der Condaminede pittoreske kapel van St. Devotede patrones van het landhet vroegere plateau der Spélugues, thans het over- schoone Monte-Carlo kaap St. Martin en haar ondoordringbaar woudde boven de zpe over hellende en zich als het ware daarin spiegelende rotsblokken van Roquebrune, verderop Bordighera met zijn hooge palmen. En dan het Paleis Een boek van tien dikke deelen is volgeschreven over het verblijf der vorsten van Monaco en er is daarin nog niet alles gezegdwat er van te zeggen valt. Een kostbaarder en met meer smaak ingerichte vorstelijke woning is moeielijk aan te wijzen en toch werd het tijdens de Pransche omwenteling bestemd tot verblijfplaats voor opgepakte be delaars En de tuinen welke gij er ziet! De bloem hof op die rotsen, die grotwerken, die gewelven, bijkans geheel verscholen achter een bosch van klimplanten met duizendkleurige bloemendie vijgenboomen die gansche flora om en tusschen die oranjeboomendat alles is onbeschrijfelijk schoon is verrukkelijk is tooverachiig En we zijn toch midden in den winter? Inderdaad men moet dat weten om het te gelooven De gansche natuur roept u hier aanhoudend niets anders toedan leven en lieven. Die aaneenschakeling van altijd groene boschjes, welke de rotsen omzoomen en bet gezicht zulk een aangename afwisselingzulk een bekoorlijk rustpunt geven, als het vermoeid is door het aanhoudend staren op lucht en waterzij zijn als geschapen voor verliefden en gelukkigen. Maar neen niet alleen voor hen. De lijdenden zij wier krachten overal elders dagelijks afnemenvinden hier dikwerf hunne gezondheid terug. Een eerste vereischte om le genieten is, dat men leve in den volsten zin des woords dat men gezond en krachtig zij. WelnuMonaco schenkt in de eerste plaats die gezondheid die krachten schenkt het leven dat uoodig is om genieten mogelijk te maken. De haven van het prinsdom bevindt zich in een golfdie diep het land indringt. Ten zuiden heeft men de oude rotsen van Monacode ville du Palais en de parkenaan de noordzijde Monte-Carloom zoo te zeggen de tweede hoofdstad van het vorstendom. Om aan de haven te komen moet men langs een bieeden rijweg de rotsen afdalen. Vandaar strekken zich in een smalle doch lange straat de villa's der Condamine uit. De Condamine was eertijds een bosch" van oranje- en citroenbooroen afgewisseld door een tapijt van viooltjes. Thans is zij een voorstad geworden een wijk meer dan datzij is een centraalpunt, als gij wilt, en moge men ook al het gemis van haar schoone boomen en de welriekende geuren harer bloemen betreuren men wordt niet te min gedwongen tot bewon dering harer sierlijke landhuizen. Waar een allee van altijd groene boomen stond strekt zich thans een fraaie straat uit. De bedden met viooltjes hebben moeten plaats maken voor trottoirs. De huizen van de Condamine ziju allen gelegen op het zonnigste gedeelte. In de tuinen staan amandel- en laurierboomen van December af in vollen bloeien heuvels en dalen zijn er dan getooid met narcissen en veronica's. Het terrein van de Condamine had nog geen 25 jaar geleden een waarde "an een half millioen francs. De pluk der bloemen was verpacht voor 25000 francs per jaar aan een parfumeriefabrïek, die haar essences in kleine fleschjes verkocht voor frs 25 per stuk Thans wordt de waarde van dezelfde terreinen geschat op meer dan tien millioen francs In een dichterlijke brein in dat van een hartstochtelijk bewonderaar der natuur, zou het waarschijnlijk nooit zijn opgekomen om met de Condamine te speculeeren om haar te effenen en dan te bebouwen of voor bouwgrond te verkoopen. Maarin de eeuw waarin wij leven wordt zooveel gedaan voor het geld vooral als het tien millioen betreftOok kunnen zij, die prozaïsch genoeg waren al dat natuurschoon te doen verdwijnenals zij van bloemen houden die koopen op een nabij gelegen markt. Zij hebben nu geld genoeg om ze zelfs peperduur te betalen. De berekende en berekenende Wandalen die de oranjeboomen van de Condamine hebben omgehaaldhare viooltjes hebben uitgeroeid hebben evenmin de vallei van St. Devote ontzien, dat pittoreske plekjewaarover de spoorweg prozaïsch als hij isniet geaarzeld heeft een leelijken viaduct te werpen. z/Mensch wat praat ge van een 1 e e 1 ij k c n viaduct zullen architecten en ingenieurs mij misschien toeroepen vwij zien weldat gij van dergelijke zaken niet het minste verstand hebt. „De viaduct is prachtig van constructie, is een meesterwerk Best mogelijk, mijne heeren. Maar over zulk een goddelijke vallei kan ik geen één viaduct mooi vinden. Bouwt uw meesterwerken elders maar ontheiligt hier de natuur niet. z/Raum für allen hat die Erde" Waarom kwaamt gij hier? Ik noemde u reeds een paar malen den naam van Monaco's beschermheilige, St. Dévote, maar dien u van haar wel iets meer te vertellen. De sedert heilig verklaarde Dévota was in de eerste christentijden een dergenen die op Kor- sika den marteldood stierven. Haar lijk werd in de haven van Monaco door een visscher opgevischt en door de belijders van de toenmaals nieuwe leerdie daar reeds vrij talrijk vertegen woordigd waren plechtig begraven. Uit dankbaarheid daarvoor, zegt de legende heeft St. Dévote's ziel in de gedaante eener duif meermalen aan varensgezellen op de rotsige kusten van Monaco den weg gewezen. Ter herinnering daaraan draagt een der villa's, die de rotsen welke de vallei omzoomen, kronen, dan ook den naam van villa Colombe. Jaarlijks op den 27 Januari heeft het feest der heilige plaats. Hare relieken worden dan met groote praal in processie van de hoofdkerk naar de kapel en terug gedragen. Al de auto riteiten van het land nemen aan die plechtigheid deelzelfs de vorstelijke familie verzuimt nooit er bij tegenwoordig te zijn. Het geschut buldert gedurende den geheelen omgang, en op de in de haven liggende schepen, welke alle versierd zijn worden eveneens aan houdend saluut-schoten gelost. Doch laat ons than3 onzen weg vervolgen. Daarop de hoogte ligt Monte-Carlo. Slechts eenige schreden nog door een laan van bloeiende laurier- en peperboomenen we zijn in een paradijszooals we dat wel eens beschreven hebben gevonden in de Duizend-en-Eën-Nacht. De vroegere woestenij der Spélugues is bevolkt geworden op de rotsen zijn bloemen gaan ont luiken de beschavingmet al de weelde, welke zij met zich voert, heeft zich op deze vroeger zoo geheel verlaten plaats gevestigd. Daar waar slechts een enkele olijfboom een kwijnend bestaan voorstsleepte, verheffen zich thans ranke, fiere palmen en krachtige exemplaren van den Eucalyptus globulus, dien schoonen uit Australië overgeplanten boom die zijn moederland in dit zonnige hoekje volstrekt niet schijnt te betreuren. Geheele bosschen van rozenstruiken en gera niums van de meest welriekende bloemen, van de schoonste planten verspreiden dc heerlijkste geuren en bekoren allerwege het oogterwijl forsche St. Jansbroodboomen er een aangenaame schaduw verschaffen. De kale rots is herschapen in één grooten bloemhof. Breede lanen gevormd door hoog geboomte, afgewisseld met lachende villa's, be dekken het geheele voormaals zoo dorre plateau. Het terras volgendedat van het casino naar zee aflooptkomt men aan een boulevard die een kaai vormt va* ruim 500 meters lengte. Vandaar kiezen wij een voetpaddat naar Mentone leidt. Links alweer villa'srechts de raderen van oliemolensdie aan deze streek den naam hebben gegeven van le quartier des moulins. Mijnheer de redacteur! ^Na de AFDOENDE verklaring van den heer Holïmans, betreffende zijn jongst gevoerde rede in de openbare vergadering van den gemeenteraad op 24 Januari j.l. en de daarna gevolgde ophel deringen van de heeren opperbrandmeesterszij het mij vergundeen opmerking te maken, naar aanleiding var. het gesprokene bij de behandeling van punt 1„Nota van aanmerkingen van ged. staten op de begrooting voor 1884." Bij monde van den voorzitterden heer Van Eswerd den raad medegedeelddat volgens oordeel van B. en W. de verhooging van hoofd stuk VI, afd. II, art. 9, genoegzaam is toegelicht: „van de kerkelijke en particuliere liefdadigheid is niets te wachtende gehouden collecte en gegeven concerten hébben niet aan het doel beant woord, dus enz." Minder vleiend als de eerste bewering moge zijn voor de kerkelijke genoot schappen onzer gemeente en de ingezetenen in het algemeen zij blijve hier echter geheel buiten bespreking, maar ter wille der waarheid en der armen van Waalwijk, teeken ik protest aan tegen de laatste beweringrdat de gegeven concerten niet aan het doel hebben beantwoord.Dit is, om het zachtste woord te gebruiken eene onwaarheid, en reeds dadelijk zou ik dat openlijk in den raad gezegd hebbenliadde ik toen de noodige inlichtingen en gegevens te mijner be schikking gehad. Er zijn, geen concerten gegeven in het vorige jaar ten voordeele van den alge- meenen arme, en evemin is de minste poging door het bestuur dezer gemeente aangewendom die „aan het doel te doen beantwoorden.'" Diepere beteekenis krijgt het verkondigen dier onwaar heid, als het waar is, wat mij van zeer betrouw bare zijde is medegedeeldZEx. de commissaris des konings in Noordbrabant heeft bij eene audiën tie, welke ZEx. verleende aan het burgerlijk armbestuur van Waalwijk, verklaarddat alles in 't werk moest gesteld worden, om uitvoeringen en concerten ten behoeve van den arme naar wensch te doen slagen. Dit „krantengescfirijf// moet niet aangemerkt worden als een pleidooi voor publieke verma kelijkheden teneinde hiermee de openbare lief dadigheid op te wekkenhet dient slechts ter kenschetsing van de wijzewaarop sommige gemeentelijke aangelegenheden van hoog belang worden voorgesteld en toegelicht. Eerst wanneer het ZEx. en de gedeputeerde staten behaagd zal hebben nota te nemen van deze verklaring, waar toe hun een exemplaar van het nummer dezer courant zal worden toegezondenzal de toelich ting omtrent art. 9hoofdstuk VIafd. II, meer overeenkomstig de waarheid zijn. Waalwijk, 0 Februari 1884. Een lid van den gemeenteraad van Waalwijk. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst. 5de klasse. Trekking van 4 Februari. Nos 543, 4757 en 18946 elk f1000; nos 438, 6672, 7426, 13932 en 19260 elk f400; nos 3101, 3332 10802, 12881, 13130 en 17489 elk f200; nos 1085, 13181, 15487 16009 en 20945 elk f100. 5e klasse. Trekking van 5 Februari. Nos 16801 en 20434 elk f 1000; nos 6123, 13316, 19492 en 19748, elk f200; nos 3165, 3948, 4003, 7469, 15915, 16253, 18829, 20079 en 21000 elk f100. onder te Waalwijk zal Donderdag 14 Februari 1884, ter herberge van TH. GIJSMANS, en onder Raamsdonk //Noordeneind^, groot 3.56.40 hectaren. In huur bij C. v. DISSELDORP. /\ndergeteekende heeft de eer te berichten U dat hij te WAALWIJK geopend heeft eene affaire in Onder toezegging van eene soliede bedie ning beveelt hij zich beleefdelijk aan. gepensionneerd wachtmeester der koninklijke marechaussee. te Waalwijk zal VERKOOPEN 1 op Maandag 11 Februari 1884, Voormiddags 10 ure, te beginnen aan den Melkdijk, onder Loonopzand. Eene mooie partij Hop- en Boonsta ken heinhout en schaarhout, behoo- rende aan de H.H. VAN BORTMONB en VAN WIJLEN. a. Voormiddags 10 ure, mooie, lange zware Mastensparren eenige koopen Boonstaken, knuisten en snoeisel, in het grootbosch van Mevrouw VANHETJST in de achterste hoeven onder Loonopzand. b. NA AFLOOP voor C. VAN BROEK HOVEN aldaar Vee en Landbouw gereedschappen, als :1 paard, koeien, hokke- lingen, tonnen, tuigen, kafmolen, enz. 3. Op Vrijdag 15 Februari 1884, des voormiddags 10 ure, aan de Haven te WaalwijkPlanken, Ribben, Latten, Schrooten, Schalen en verder timmerhout. 4. Op Vastenavond-Maandag 25 Februari 1884, des voormiddags 10 urete beginnen aan den Galgenwiel, bij de Baardwijksche Ak- kersteegvoor Mej. de Wed. W. TIM MERMANS te Waalwijk te Waalwijk, maakt bekend, dat zijn I. Het Huis, Erf en Bouwland van de Weduwe en kinderen W. BURMANJE te Kaatsheuvel op f1300.— II. Be Vaste goederen van de Erven Weduwe LAURENS PULLENS te Baardwijk Koop I. Huis, Schuur, Erf en Tuin te Baardwijk op f1200, Koop II. Bouwland te Waalwijk op f1350 Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris RANT gehoogd worden. onder en onder te Waalwijk, zal voor zijn principaal namiddags 6 ureter herberge van W. VAN E ALIER, en namiddags 6 ure, ter herberge van ARN. KLERX, te Vlijmen. Onder Vlijmen. .ïfe^/Raijmaker", <?r |,/i\aijmaker//, groot groot 1.24,20 heet. in 3 koopen en in massa. Onder Engelen. gggeheel groot 1.18 heet,, gemeen ^met B. SCHEFFERS te Oosterwijk.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3