Nummer 15. Donderdag 21 Februari 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. HET SPEL KAARTEN. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk nmuiasMiBgCi.. seKtusgv - Miai atcagt Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, lranco, per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, vvorden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 centperregel Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op de circulaire van de commissarissen der MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID, hou dende dat het Z. M. den koning heelt behai gd vergunning te verleeren tot het houden eener collecte door lie' geheele rijk ten behoeve van genoemde maatschappij Brengen ter algemeenen kennis dat die collecte in deze gemeente zal gehouden worden Zaterdag 23 Februari 1884. De ingezetenen worden uitgenoodigd door milde biidragen de maatschappij in staat te stellen hare roeping te kunnen handhaven tot verbetering en ondersteuning der lagere volksklasse. Waalwijk 19 Februari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Een erg ongeval heeft Zaterdag namiddag op de Schelde nabij de Rijnkade te Antwerpen plaats gehad. De Engelsche stoomboot Harriet Agues, van Duinkerken met ballastgevolgd door de Fransche stoomboot Marseille van Havreliep de haven binnen. Op dat oogenblik manoeu vreerde de Belgische stoomboot Kepler die van Buenos-Ayres was aangekomenom aan de Rijnkade ie gaan leggen. De Kepler vertoonde zich met de zijde aan de Harriet Agnesen dezeten einde eene aanvaring te voorkomen voer tegen de Rijnkadewaar het schip met geweld tegen een Hollandsch vaartuig stootte. De Marseilledie onmiddellijk volgdedrong met den voorsteven in het achterste gedeelte van de Harriet Agnesdie erg avarij bekwam het schip tevens vooruit stuwende tot nabij de stoom boot Nederlanddie insgelijks aan de Rijnkade lag maar geen avarij bekwam. Drie der groote palen die langs de Rijnkade staan werden bovendien verbrijzeld. Wat het Hollandscbe vaartuig betreft, dit is na de aanvaring gaan Een verhaal uit de Amerikaansche wouden naar WILLIAM GILMORE SIMMS. I. Het verhaaldat ik in deze bladen denk te geven bestaat slechts uit eene zonderlinge ont moeting uit hel leven van een grensbewoner. Het is een van die gebeurtenissen, welke onge- loofelijk schijntzoo niet de schrijver kunst genoeg bezitom allen twijfel die bij den lezer opkomen mocht, door de overtuiging der waarheid te verdringen. Dit is dus de taak die ik mij gesteld heb en waartoe ik de bouwstoffen ver zamelde toen ik als een achttienjarige knaap de sombere en gevaarlijke oeverstreken van den Mississipi bereisde. Groowsch, schoon ook woest en eenzaam, was het aanzien van die groene woudstreekdie toenmaals door den bijl der volkplanters nog slechts weinig gedund was. Ik trok door de groote wildernis van Yazoo dicht bezijden den woesten stam der Choctaw-Indianen. Doorgaans reed ik alleen. Soms slechts ontmoette ik een zwerver uit het oosten die gedurende eenige dagen dezelfde richting met mij volgde. Soms had ik geen ander gezelschapdan een zwij genden Choctaw of een anderen wilde, die plot seling langs een zijpad kwam opdagen en wiens uiterlijk mij dikwijls in 't onzekere lietof hij mij met de tong of met de tomahawk zou be groeten. Er hadden zich destijds nog weinig blanken in deze streek neergezet en ik reed dikwijls veertig of vijftig mijlen zonder de woning van drijven het werd toen op sleeptouw genomen en naar den linkeroever gebrachtwaar het gezonken is. Het gerechtelijk onderzoek in het bekende schandaal van de speelclub in de Rue Royale heeft nog niets met zekerheid aan het licht ge bracht. Montvoisin de gevangeD genomen be diendebijwien eene groote som gelds gevonden wasalsook een aantal kaarten tienen en vijven die gemerkt waren (het spel dat ge speeld werd heet quinze,) zoomede twee fleschjes gom en naalden, die dienen moesten om de kaarten te merken weigert volstandig iets aun het licht te brengen. Het bedrog is ontdekt door bar. Hottinguer die op het bewuste oogen blik de kaarten hield. De verdenking rust op drie personen de een is een buitenlandsche prins, de tweede een burggraaf. Wat den laatsten betrefter moeten compromitteerende brieven voor hem gevonden zijn en men heeft tevens vernomen dat hij het vorige jaar geld geleend had van Montvoisin. De derde persoon op vvicn verdenking rust is van beroep een grec (valsche speler). Ilec linker-centrum van den senaat heeft den oud-minister van binnenlandsche zaken Marcère tot candidaat aangewezen voor het se natorschap voor het leven, ter vervanging van wijlen den heer Gaulthier de Rumilly. De oud minister van marine Cloué bekwam 2 stemmen en de heer Edmond About 1. Eenige bor.apartistische comité's hebben het plan gevormd om een standbeeld voor den heer Rouher te Riom zijne geboorteplaats op te richten. PARIJS 17 Februari. De schout-bij-nacht Courbet heeft een telegram gezonden van 16 dezerwaarin bericht wordt dat generaal Millot den 12 dezer het opperbevel over de troepen heeft aanyaard. Courbet heeft daarop het bevel over de scheepsmacht hernomen. PARIJS 18 Februari. In de kamer van afgevaardigden is het debat geopend over de oprichting van scholen voor regimentskinderen. een hoevenaar aan te treffen zoodat ik mijn kost en nachtverblijf gewoonlijk onder het dak van een wilde moest zoeken. Een avond dat ik een beter onderkomen vond maakte hierop eene uitzondering en met dien avond zal ik mijn verhaal beginnen. Ik had eindelijk de grenzen der inboorlingen bereikt, en de wilde wateren van den Mississippi stroomden op eenigen afstand op de golf toe. De verblijven der blanken en zwakke sporen van toeneraenden aanbouw werden talrijker; de avond vielde zon verdween langzamerhand in de dampen des gezichteinders en mijne ziel werd door het gevoel van eenzaamheid aangetast, dat een jeugdig gemoed bij zulk een zonsondergang niet zelden overweldigt. Ook hield mij dc vraag bezig, waar ik dien nacht mijn hoofd neerleggen zou. Mijn laatste nachtkwartier had ik bij een onvriendelijkeu blanken boschbewoner gevonden, die zoo onwetend was of zich ook slechts zoo aanstelde misschien dat hij mij omtrent mijn verd;ren koers hoegenaamd geene inlichting geven kon. In deze twijfelachtige en eenigszins onrustige stemming spoorde ik mijn paard lot verdubbeling van spoed aan, zag hei licht door de boomtoppen gedurig meer verdwijnen en wierp van tijd tot tijd een vluchtigen blik naar weerszijden daar ik moeielijk gelooven kon dat mijn pad even veilig als eenzaam was. Op die wijze onzekerwaar met den nacht een schuilplaats te vinden, bemerkte ik aan mijne rechterhand eene opening in het woudeene soort van rijweg, die mij aan die donkere paden van mijn geliefd Cornelia herinnerde die den vermoeiden reiziger doorgaans een warm avond eten en een gelukkig einde van zijn dagraarsch beloven. Door dit gezicht bemoedigd, sloeg ik dat spoor dadelijk in en liet mijn vos opnieuw de sporen voelen. De liefelijke toon van een Door den heer Freppel werd een amendement ingediend tot het benoemen van aalmoezeniers. Dit werd door den minister Campenon namens het gouvernement bestreden onder opmerking dat aalmoezeniers wanorde zouden veroorzaken. Driewerf herhaalde toejuiching van de linkerzijde. Hevige interruptie van de rechterzijde. Na een verder heftig tooneel waarbij de sprekers her haaldelijk tot de orde werden geroepen werd het araendement-Freppel met 368 tegen 97 stemmen verworpen. In 't Engelsch lagerhuis werd door Gladstone medegedeeld dat, naar het oordeel der regeering, de kosten der expeditie naar Soudan door En geland behooren gedragen te worden. De regeering heefttegen het advies van generaal Wood en andere voorname officieren die in Egypte commando's hebben, besloten dat geen Egyptische troepen naar Tokar zullen medegaan. De Engelsche officieren zien daarin waarschijnlijk eene beleediging voor hetinlandsche leger, cn niet onjuist zeker is de elders ge maakte opmerkingdat de Britsche regeering door hare handelwijze in deze het tijdstip der ontruiming tot in een oneindig verschiet schijnt te willen verplaatsen. Maar die regeering zelve beroept zich ter rechtvaardiging op liet feit dat hel Egyptische leger uitsluitend is aangeworven ter verdediging van het eigenlijk Egypte, Soudan niet daaronder begrepen. Van een „zich verstrooien" der opstande delingen blijkt zoo weinig, dat andermaal eene stad, Kassala, door hunne benden is ingesloten. Daartegenover echter slaat als gunstig teeken dat een aantal stamhoofden die zich tot nu toe onzijdig hielden aan Osman Digna den onder bevelhebber van den Mahdi, hebben doen weten, dat zij zich tegen hem zullen keeren doch 3lechts wanneer hij hun grondgebied niet onge moeid laat. Gordon is te Shendy aangekomen,halver wege Berber en Khartoem. De Engelsche consul te Soeakim telegrafeerde dat spionnen het bericht brachten dat Osman Digma Tokar waarschijnlijk hoorn en doffen bijlslag strekten ook weldra om mijne hoop in zekerheid te verkeeren tot het loeien eener koe en opdwarlende rook mij overtuigden, dat ik het doel mijner dagreis had bereikt. In een paar oogenblikken stond ik voor rene uitlokkende kleine woning. 't Was een van die kleine blokhuizen, die in deze oorden gebruikelijk zijn hoewel dit blok zich door fraaiheid en vastheid en van de meeste tot zijn voordeel onderscheidde. De plaats voor het huis was aangeveegd, het geboomte besnoeid en heel het uiterlijk zoodat het hart eens reizigers verwarmen moest. Het inwendige kwam dan ook volmaakt goed met de buitenzijde over een een glans van zindelijkheid en netheid blonk den vermoeiden wandelaar overal tegen en noodigde hem vriendelijk tot rusten en ver toeven uit. De glazen vensters waren met witte gordijnen behangende vloer met zand bestrooidde haard helder brandend, tafels en stoelen, schoon al van de eenvoudigste stof en zonder veel kunst vervaardigd zoo zindelijk en 't geheel zoo goed geordend dat het oog er met welbehagen op rustte. Het ontbrak zelfs niet aan vele gemakken, die men in andere woningen van dezen aard vergeefs gezocht zou hebben. In een hoek was een kapstok, in een anderen eene plaats, om de kleeren te bergen. Boven den schoorsteen hing een zware buks en, daaronder als ware dit het eenigst voorwerpdat men die eereplaats had waardig gekeurd bevond zich een gewoon spel kaarten. Dat was echter niet opgehangen, maar aan den wand vastgenageldeen groote spijker ging door het geheele spel en teekende zijn zwarten kop op den doorboorden hartenaas scherp af. Aan dit spel kaarten hangt mijn verhaal vooreerst zeg ik slechtsdat mijne aandacht eerst na het avondeten op dit zon derling schoorsteenversierscl gevestigd werd. zal aanvallen vóór de Engelsche expeditie er aangekomen is. De Times behelst in zijne tweede uitgave een telegram uit Soeakim van den 15en, meldend dat de opstandelingen te Sinkat gedood hebben tweehonderd vrouwen en bijna tweehonderd kinderen. Een jor.gmensch, George Adams genaamd, uit Wolverhampton heeft een zeer gevaarlijken tocht per spoóV van Liverpool tot Crewe gemaakt. Toen de Schotsche couriertrein in laatstgenoemde plaats aankwamontdekte men onderaan een waggon den jongen man. Hij had een touw dubbel van de eene as naar.de andere gespannen, zoodat hij zich op deze wijze had vast gebonden. De vaart van den trein was echter zoo snel dat de jonge man zich aan de ketting moest vastklemmen en hij geheel uitgeput was, toen de conducteurs hem uit zijn gevaarlijke positie bevrijdden. Hij werd te Crewe voor den rechter gebrachtdaar hij zonder plaatsbiljet van den trein gebruik had gemaaktdoch hij werd vrij gelaten omdat de rechter meende dat hij met den doorgestanen angst voldoende was gestraft. De politie van Londen heeft Zaterdag, naar zij meenteen belangrijke arrestatie gedaan. Men zegtdat zij uit Amerika een telegram had ontvangen meldendedat twee leden van de dynamietpartij zich te New-York ingescheept hadden naar Londen aan boord van de Persian Monarch. Volgens het telegram hadden deze individuen een belangrijke som geldsen een hoeveelheid dynamiet bij zich. Zaterdag liep het bewuste schip in de Milwall Doek binnen waar de detectives spoedig twee passagiers zagen, die aan het opgegeven signalement beantwoordden. Deze reizigers hadden twee groote koffers bij zich waarvoor zij de grootste zorg hadden en die zij naar de bewaarplaats van Fenchurch lieten brengen. Toen zij hunne bevelen hadden gegevenvertrokken zij zeggende spoedig terug te zullen komen. De politie legde beslag op de twee koffersdeed ze openen en vond er ruim 30,000 gulden in gcud, een aantal papieren en verscheidene pakjes indiewanneer het Amerikaansche telegram waarheid bevatdyna miet moeten inhouden. De twee Amerikanen Aan de deur der hut zat een eerwaardig grijsaard van zeventig tot tachtig jaren. Zijn wit haar hing in rijke lokken om zijn hoofden duidde kracht en gezondheid aan. Zijn gelaat had weinig rimpels en een heldere geest sprak uit zijn open blauw oog en uit elke beweging zijner lippen. Hij was een van die gelukkige menschen welke immer, zoo al koud, dan toch vriendelijk zijn. Zijne familie bestond uit drie personen. De eerste was zijn éénigste zoon, een man van bij de veertigdie genoegzaam be schreven zal zijnals ik zegdat zijn vader jong zijnde hem moet geleken hebben; dan diens vrouw en beider zoon een krachtige tienjarige knaap die echter in zijn voorkomen niets van vader of grootvader had. In plaats van 't heldere, vroolijke blauwe oog zijns vadershad hij het zwarte, zwaarmoedige der moederzijne wangen niet vol en eer bleek dan bloeiendzijn zijden haar lang en zwart. Eene korte beschrijving der moeder zal licht dienenom des lezers belangstelling voor haar op te wekken. Ik werd door den zoon in huis geleid door den oaden man hartelijk welkom geheeten en stond gereed om met al de onstuimige rasheid en de niet geringe zelfbewustheid die jonge lieden van mijne jaren doorgaans kenleekent haastig over den drempel te treden, toen mijne drift door den aanblik van de vronw des huizes plotseling wel niet bekoeld, maar toch aanmer kelijk getemperd werd. Zij zat bij den haard en verschilde zoo zeer van alwat ik in de bewoonster van die hut verwachttedat ik mij tegenover haar bijna verlegen gevoelde. In plaats van eene goedaardigeblozende, eenvou dige landvrouw aan 't kleeren lappen of kousen mazen te vinden stond ik voor eene dame van een deftigvoornaamedel voorkomen. Zij had de donkere kleur en het zwartvurig oog van Oostersche afkomst. Hare schoonheid, want

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1