Binnenland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN, die op de vlucht gegaan warenwerden nog gegrepen. Beiden waren voorzien van een re volver en hadden groote sommen geld9 bij zich. De politie heeft de twee vreemdelingen naar het bureau van Seuthing Lane gebrachtwaar zij nog gevangen gehouden worden. LONDEN"18 Februari. Dépêches uit Soe- akin getuigen van de driestheid des vijands. Eergisteren avond hoopten Arabieren zich plot seling op in den omtrek der stad, en beschoten het kamp een paar uren lang. De kogelregen trof de tenten in het hoofdkwartierzoodat Baker Pasha ter nauwernood ontsnapte. Van de masten der Britsche schepen ziet men tal rijke vijandelijke massa's heen en weer trekken. Uit Tokar is een spion te Soeakin aangekomen, met een brief van den kommandant. Deze meldt dat de toestand langer onhoudbaar is. De Arabische belegeraars beschieten dagelijks de stad met de veroverde Kruppkanonnen waarbij vele manschappen gedood worden. Her haaldelijk sommeerden zij den kommandant tot overgaveonder belofte van lijfsbehoud. Er loopen dan ook reeds geruchten dat Tokar door de opstandelingen is ingenomen. Het gou vernement heeft echter nog geen enkel bericht dienaangaande ontvangen. ROME, 17 Februari. Vier personen hebben in den afgeloopen nacht tusschen Montalta en Corneto geschoten op een carabinierdie den spoorweg bewaakte op het oogenblikdat de koning in den trein terugkeerde van de jacht. De carabinier schoot zesmaal terug. Een der aanvallers werd gewond. Eene flesch met bus kruit en eene daaraan bevestigde aangestoken lont werd naar den carabiuier geslingerd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het aantal personendat uit Rusland naar Siberie wordt gedeporteerd, wordt jaarlijks grooter. In de laatste jaren is een groot deel der veroor deelden naar het eiland Sakhalian (Oost-Siberie) gezonden. Men weetdat Moskou het centraal punt is waar al deze ongelukkigen bijeenkomen om van daar naar de verschillende plaatsen gezonden te worden. In het vorige jaar bedroeg het aantal gedeporteerdenzoowel mannen als vrouwen14000. Eenigen van hen zijn zelfs door hunne familiën in ballingschap gevolgd. Volgens de Irkustk Siber heeft het aangaan van huwelijken onder de ballingen van Sakhalian, een lang en smal eiland van Oost-Siberiedat de zee van Okotsk van de Japansche zee scheidt, op de volgende wijze plaats Wanneer een dezer ongelukkigen het besluit genomen heeft in het huwelijk te treden, deelt hij zijn besluit aan den opzichter mede, die een meer of minder schoone vrouw voor hem kiest, naar gelang van het gedrag van den verzoeker. Deze laatste wordt dan gedurende drie dagen in de gelegenheid gesteld de voor hem gekozen vrouw gade te slaanen wanneer hij dan na dezen termijn verklaartdat deze vrouw hem niet bevalt, ontvangt hij 25 knoetslagen en men bezorgt hem een tweedevervolgens een derde tot dat hij verklaart tevreden te zijn met de vrouw die men voor hem bestemt. De rechtbank te Petersburg had verleden week uitspraak te doen in een proces tusschen generaal Dragomiroff, directeur der academie van den staf en kapitein Sigo-Dsinskioud leerling dezer academie. De kapitien beschuldigde zijn vroegeren leermeesterdat deze hem on rechtmatig in een krankzinnigen-gesticht had doen opsluiten. Wel hebben de geneeshecren schoon was zij, bestond niet in de regelmatigheid harer trekken, maar in het doordringend, vurig, donker oogin den geest en 't leven, die om haren uitstekend fijn en fraai gevormden mond speelden, zoodat zelfs voor mij eene too verkracht in die lippen scheen te liggen. Ik wil daarmede echter geenszins zeggen, dat iets naar lichtzinnigheid zwemends in deze uit drukking lag neen integendeelhoe liefelijk schoon eu vol leven 't zijn mocht, lag toch een zeker waardigzwaarmoedig waas over dat gansche wezendat zelfs in zijne schoonheid over zijne sterfelijkheid scheen te treuren. Genoegde dame was met werkelijk uitste kende schoonheid begaafd en had in haar geheele voo komen een zeker iets, dat men anders zelden in de hutten der grensbewoners zal aan treffen. Dat zij het lijden moest gekend hebben, was nochtans niet te miskennen doch ook dit getuigde weder van een edele ziel, die het leed wel gevoelt, maar het voor te zwak menschelijk houdtdat te erkennen. Zij werd mij door haar man als juffrouw Rayne voorgesteld. Later vernam ikdat haar doop naam Rachel was, wat mij in mijn vermoeden, dat zij van joodscher. stam zijn moest, versterkte. Zij zelve was overigens christin, gelijk mij reeds uit haar stilaandachtig deelnemen aan ons avondgebed bleek. Zij sprak weinig, maar volgde met opmerkzaamheid het gesprek tusschen den ouden man haar echtgenoot en mij en ah zij sprak dan bewees mij de keuze en uitdrukking harer woordendat zij eene zorgvuldige en beschaafde opvoeding moest hebben genoten. Haar man luisterde met belangstelling naar haar, en ik merkte eenige malen opdat hij, schoon slecht een eenvoudig woudbewonertoch nu en dan voor eene eenigszins rnwe uitdrukking eene meer fijne voor 't beschaafde oor welluidender klinkende in de plaats stelde. Er lag iets roerends in de zachtheid en aan hankelijkheid van den knaap, die aan de voeten van het gesticht hem onmiddellijk in vrijheid gestelddoch de kapitein beweert toch recht te hebben op eene schadevergoeding van 15,000 roebels. Generaal Dragomiroff is een der be kwaamste officieren van het Russische leger. Ook kapitein Sigo-Dsinski wordt als iemand van veel talent beschouwd doch hij heeft zulke zonderlinge manierendat men algemeen de handelwijze van den generaal verklaarbaar vindt. Daar de rechtbank niet voltalig waskon geen uitspraak gedaan worden doch het wekt in de Russische kringen verwondering, dat deze kapitein tegen een zijner superieuren een proces heeft doen instellen. De Russische politie heeft weder eenige personen gearresteerd, die verdacht worden den moord op den luitenant-kolonel Soudeikin ge pleegd te hebben. Hieronder bevindt zich een Italiaansch werkman van wien het bewijs ge leverd is dat hij tegen den winter een zelfden ijzeren stok gekocht heeftals die waarvan dè moordenaars zich bediend hebben om Soedeikin en zijn neet te treffen. AaR eene particuliere correspondentie van de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende In den laatsten tijd heeft de keizersteeds laat in den nachtde kroonhospitalen en andere ziekenhuizen in de hoofdstad bezocht. Slechts vergezeld van één adjudant en zonder dat iemand vooraf van zijne komst verwittigd waskwam de keizer te 2 of 3 ure 's nachts plotseling in een ziekenhuis om persoonlijk na te gaan of de daar inwonende geneesheeren tegenwoordig waren en of deze de hun gegevene voorschriften stipt navolgden. Gisteren nacht verscheen de keizer te 2l/% uur in het armenziekenhuis Obu- chonski. Er waren noch geneesheeren, noch de aangestelde ziekenverpleegsters te vinden, ofschoon het gebouw opgevuld was met zieken. De keizer beval een oppasser hem naar de keuken te brengenom de hoedanigheid der voor den volgenden dag gereed te maken spijzen te onder zoeken. Wat hij daar zag trof hem buitenmate, en hij kon nauwelijks zijne oogea gelooven. Niet alleen dat de keuken door en door vervuild wasmaar ook het vleesch en de andere voor de zieken bestemde levensmiddelen lagen in half vervuilden toestand in een hoek als voddegoed bijeen. Op bevel des keizers werd naar den eersten geneesheer van het ziekenhuis gezonden. Hij werd gehaald uit een speelclub. Halfdood van schrik moest hij den keizer in de verschil lende vertrekken rondleiden en er moeten toen een aantal vreeselijke dingen aan 't licht gekomen zijn. Zooals mij medegedeeld is, zou de keizer bij dit onderzoek geen hard woord over de lippen gebracht hebben, maar den adjudant hebben be volen al wat door hem aanschouwd is nauwkeurig op te teekenen. Men kan zich voorstellen welk eene ontstel tenis die nachtelijke bezoeken des keizers bij velen veroorzaakt hebben. „Zoo iets had er nog nooit plaats gehad," hoort men allerwege zeggeq. De politie, wier zondenregister zekerlijk ook niet tot het kleinste behoort, verkeert in grooten angstde beurt kan thans aan haar komen en zij ontwikkelt thans eene groote werkzaam heid om hare zaakjes in orde te brengen. De nasporingen des keizers waardoor hij het bewijs heeft gegeven dat het wel en wee des volks hem ter harte gaat hij schijnt tot de overtuiging te zijn gekomendat zijne omgeving de treurige toestanden des lands voor hem verborgen houdt hebben in wijden kring den besten indruk gemaakt. Mocht het hem wien9 goed hart en rechtsgevoel bekend zijn nu maar gelukken ook in ar.dere zaken tot een juist inzicht van den toestand te komen In de kazerne in Starie Rus is in den nacht van 11 dezer een vreeselijke brand ont- zijner moeder in een kinderboek zat te lezen terwijl hij van tijd tot tijd als bedeesd opzag en weemoedig glimlachte, wanneer hij den ern- stigen blik zijner moeder bejegende. Deze daarentegen speelde vriendelijk met zijne lokken en scheen in de aanschonwing van dit eene voorwerp al het overige te vergeten. Ik behoef hier wel niet bij te voegen dat de gansche familie zoo volstrekt afwijkend was van alwat ik tot hiertoe van het boschleven in het zuidwesten gezien had, dat mijne nieuws gierigheid in dezelfde mate toenam als ik mij wel bij haar gevoelde. Ik was overtuigddat zij eene geschiedenis hadden mee te deelen, die voor den hoorder niet weinig belangwekkend moest zijn. De oude patriarch zelf was een krachtig, zijn zoon een dier edeleopene en vrije grensbe woners, die men te dikwijls geheel ten onrechte met de woeste gezellen verwisselt, die het eerst deze streken bezochten maar geen teeken van hunne vlijt in de wildenis achterlieten. Een blik op dezen man moest overtuigen, dat een vriend zich op hem verlaten, een vijand hem vreezen kon. Bij het avondeten zat ik naast hem en ge voelde mij in zijne tegenwoordigheid zoo thuis, of wij jaren lang samen verkeerd hadden. Ik zwijg van ons gesprek aan tafeldaat dit voor toen wel hoogst belangrijk was maar 't ons thans te ver van onze eigenlijke geschiedenis zou ver wijderen. Na afloop van den maaltijd schaarden wij ons allen rondom het haardvuurdat vroeger reeds goed brandende thans in hooge vlammen opsloeg, zoodat ik mijne oogen toevallig naar boven richtte en bij die gelegenheid dat spel kaarten ontdekte. Twijfelachtigwat het eigenlijk wasstond ilr open raakte het met den vinger aandaar ik op 't eerste gezicht inderdaad dachtdat eenig kunstenaar in de nabootsing daarvan zoo goed geslaagd was dat zij zich van verre als werkelijk vertoonden. Maar neenhet waren in waarheid echte, deug- staan. De petroleumlampen,, die aan een koord opgehangen warenvielen namelijk plotseling naar bereden en zetten de kleederen en bedden der slapende soldaten in vlam. De schrik der militairen toen zij zich door de vlammeu om ringd zagen moet ontzettend geweest zijn. De eenige uitgang was eene deurwant uit de vensters konden de ongelukkigen zich niet redden, omdat de vertrekken der kazerne op de derde verdieping waren. Naar deze ééne deur nu stormden meer dan 300 militairen doch daar zij naar binnen opengingbleef zij voor de saamgepakte menigte gesloten. De officieren en andere soldaten die van buiten het hulpgeschrei der ongelukkigen hoorden, trachtten langen tijd, doch te vergeefs, de deur te openen. Eindelijk gelukte het hunmaar toen waren reeds tien soldaten aan hunne brandwonden overleden terwijl vele andere zwaar gewond naar het zie kenhuis gebracht werden. De brand werd, nadat de vlammen drie uren gewoed hadden, gebluscht. Altijd nog treurige berichten omtrent de overstroomingen in de vereenigde staten. De Ohio is nu te Cincinnati twee voet hoogcr dan bij de overstrooming van verleden jaar. Die stad kan zelve voor hare noodlijdenden zorgen maar in vijftig andere plaatsen aan de rivier is de ellende groot. Te Wheeling ziju nog 10,000 menschen zonder onderkomen. Een aantal inschrijvingen ten behoeve van de ongelukkigen zijn geopend en de regeering doet ook wat zij kan om de el lende te lenigen. Zij verkreeg daardoor een crediet van 300,000 dollarszooals wij reeds berichtten. Maar er is ontzaglijk veel noodig. Niet minder dan 30,000 menschen langs de oevers van de Ohio zullen 14 dagen lang van voedsel voorzien moeten worden. CAPELLE. Donderdag 21 Februari 1884 's avonds 7 ure, door de rederijkerskamer „Vriendentrouw", bij den heer M. Boezer. Na afloop bal. Waalwijk, 20 Februari 1884. Bij konink. besl. zijn o. a. benoemd tot rid ders der orde van den Nederl. Leeuw: Jhr. Mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, proc. gener. bij het gerechtshof te 's Bosch en J. H. A. Diepenvoorz. der kamer van koophandel te Tilburg. Gisteren heeft de tweede kamer hare zit tingen hervat onder leiding van haren vice-pre sident Cremers. Heden ten 1 ure zitting tot het opmaken der presideuts-voordracht. Gisteren is alhier 's konings verjaardag op de gebruikelijke wijzedoor het uitsteken der vlaggen en het luiden der klok gevierd. Bij deze gelegenheid vierde de scherpschutters- veieeniging Nederland en Oranje een huishoudelijk feest. Des namiddags werden er eenige prijzen ver schoten na afloop daarvan vereenigden zich de leden aan een gemeenschappelijk diner, gedurende hetwelk verschillende toosten op Z. M. werden uitgebracht. Naar men ons mededeelt zou de ge zondheidstoestand van den heer P. van Es oudste wethouder dezer gemeente, op 't oogen blik minder goed zijn. Zooals men weet, vervult de burgemeester, de heer Van der Klokken, sinds verscheidene maanden zijne delijke kaarten niet al te schoon meer en met een spijker in den muur vastgestoken. Uil de omgekrulde en van rook zwarte hoeken was op te maken dat zij reeds jaren op die plek gezeten hadden. Gij hebt daar een vreemd schoorsteenstuk, heer Rayner, zeide ik mijne nieuwsgierigheid onder een lachje zoekende te verbergen. Mijn glimlach deelde zich echter aan niemand van het gezin mede integendeel betrok aller gelaat en werd tot treurigheid toe ernstig en juffrouw Rayner verliet een oogenblik daarna het vertrek. Zoodra zij weg was zeide haar man Zeker schijnt dat spel kaarten daar u vreemd toe maar dat daar zit heeft eene goede reden, die ik u na onzen avondgodsdienst ook wel me- deeien wil. Middelerwijl was de dame teruggekeerd en bracht den huisbijbel dien zij op een tafelfje bij den ouden man neerlegdewat alles op eene wijze geschiedde die duidelijh bewees dat dit zoo hare dagelijksche gewoonte was. Hij nam hierop den brildie ter plaatse waar men den vorigen avond gebleven was lag ingeschoven en las een hoofdstuk voor. Vervolgens knielden allen neder en de grijze vader sprak een hartelijk gebed uit. Gesterkt stonden wij op, waarop de huisvrouw na eenige minuten diepe stilte den knaap bij de hand namons vriendelijk goeden nacht wenschte en naar hare kamer ging. Be valligheid en waardigheid kenmerkten al hare bewegingen toen ik haar aanzag scheen mij echter toedat zij eerst pas weder tranen ver goten had. De oude man volgde haar al spoedig, en ik bleef dus met mijn gastheer alleen, die thans uit eigen beweging 't gesprek op het onderwerp brachtdat mijne belangatellïg zoo zeer gaande maakte. II. Vreemdeling, begon hij, deze kaarten prediken eene geschiedenis, die ik wel gaarne functie niet meermede uithoofde van on gesteldheid. Daar ZEd. zich echter niet laat vervangen zou, bij eventuëele ziekte van den heer Van Es, de jongste wethouder, de heer Van Rielalleen het collegie van B. en W. der gemeente Waalwijk uitmaken. Zoodanige toestand moge nu al wettig zijn, in 't belang der gemeente is hij zeker niet. 's Konings verjaardag Ï9 gisteren te Tilburg met meer dan gewone opgewektheid gevierd vooral naar aanleiding van de 's morgens ont vangen tijding, dat een de»* achtenswaardigste stadgenooten de heer J. A. H. Diepen, president der kamer van koophandelwethouder van Til burg en lid der staten van Noordbrabant, door Z. M. was benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. De vreugde over de hooge en welverdiende onderscheiding den waardigen en algemeen geachten man ten deel gevallen was algemeen, 's Avonds brachten de Nieuwe Koninklijke harmoniede vereeniging Orpheus en Sorvel's fanfare den nieuw benoemden ridder luisterrijke serenades. Met een zeer verdienstelijke muziekuitvoering in de zaal der N. K. harmonie werd deze ge denkwaardige dag besloten. Aan het stadhuis was eene welgeslaagde gaz-illuminatie ontstoken. Het blijkt thans, dat de minister van jus titie zelf last gegeven heeft tot het hooger be roep waarin de bekende Utrechtsche studenten zaak behandeld zal worden. Deze lastgeving schijnt ons toe nog geenszins in zich te sluiten dat de minister van justitie van oordeel is dat het gevelde vonnis niet met de rechtvaardigheid overeenstemt. De minister zal voldoening hebben willen geven aan het al gemeen bestaand gevoel van onzekerheidopge wekt door de omstandigheden, die de zaak om ringden en vooral door de toespraak van den heer van Ittersum. Die onzekerheid, die twijfel, zou jarenlang nagewerkt hebben en vermoedelijk van veel schadelijker werking geweest zijn dan de eenigszins ongewoneeenigszins willekeurig schijnende lusschenkomst van den ministerdie er voor zorgt, dat de zaak op eene andere plaats nogmaals behandeld wordt. (N. v. d. D.) Wij zijn nog niet van den winter af. Hoe zacht hij tot dusverre geweest moge zijnhij zalvolgens de weerkundigenons nog zijn strengheid doen gevoelenzonder genade voor de onvoorzichtige bloesems en uitspruitsels, die zich reeds vertoonden. Prof. Reiste Mainz die onlangs een voordracht over dit onderwerp hield voorspelde op wetenschappelijke gronden, dat wij in dezen winter nog koude en sneeuw zullen krijgen. Ook de theorie der zonnevlekken spreekt voor die voorspelling. Volgens het N. v. d. D. staat het uitstellen der tweede trekking der ientoonstellingsloterij niet in verband met een beslag dat door de heeren D. P. Kievits op de prijzen der tentoonstel lingsloterij zou gelegd zijn, tot waarborging van de som welke de Snciété d' exploitation aan hen verschuldigd was. Het besluit tot uitstel van de trekking werd reeds in het begin dezer maand door de betreffende commissie genomen. De reden daarvan was, dat men toen voorzag op den 15den niet een genoeg zaam aantal loten geplaatst te zullen hebben. Er werd dus bij den commissaris des konings aanvraag gedaan om deze trekking te mogen verschuiven en haar tegelijk met die der overige serieën en hoofdprijzen in April te doen plaats hebben waarop een goedkeurend antwoord werd ontvangen. Dat het uitstellen een gevolg zou zijn van een gelegd beslag wegens „verschuldigde" gelden moet ook daarom onjuist genoemd worden, wijl de rechterlijke uitspraak in zake het proces met de firma K. nog niet gevallen is en er du9 van aan ieder jonkman die voor 't eerst in de wereld treedtzou willen mededeelen. Ze zijn eene soort van bijbel ir. mijn oog, want als ik ze aanzie en mij te binnen breng wat al met haar verbonden is is 't mijalsof ik eene predikatie had gehoord of een kapittel uit het heilig boek zooals mijn vader ons daar pas een voorlas. 't Is nu bijna twaalf jaren vervolgde hij, dat die kaarten gewichtig voor mijn leven werden en ik moet u dus in dien tijd terug voeren. Toen was ik uiterlijk slechts een weinig anders da" tegenwoordigwant mijn voorkomen is nagenoeg 't zelfde gebleven. Iets levendiger was ik intusschen zekerwant ik was om mijn luchtigen en vroolijken aard bekend, daarbij steeds vol gekheid en grappen en bijna nooit kwalijk gehumeurd. Ik kwam daarin geheel met mijn vader overeen. Wij woonden hier waar gij on9 thans vindtmaar veel armoediger en niet zoo gemakkelijk en goed ingericht, 9choon wij genoeg bezaten om geen gebrek te lijden en schik iu 't leven te hebben. Mijn vader en ik huisden alleen en hadden tot hulp enkel een man met zijne vrouw en twee kinderen bij ons inwonen. Wij waren vlijtig verdienden wel niet veel geld, maar gaven steeds minder uit dan wij inkregen met één woord, gezond frisch en sterk hadden wij alle reden om tevreden te zijn en God voor ons lot te danken. Voor twaalf jaren dan reed ik op een heeten Augustusdag naar den kant van de rivier, om te zien of ei bij de landingplaats misschien ook goederen voor ons gelost warendaar wij den avond te voren het schot van eene stoomboot vernomen hadden wat bij zulke gelegenheden het sein was. Ik vond ook werkelijk een voor raad voor ons en anderen een baaltje koffie een vaatje suikerdrie zakken met zout en een kistje met verschillend gereedschap. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2