Duitschland. Zwitserland. BI N N EN LAM). UITVOERINGEN. L- Brieven uit het Zuiden. Soedaneezen verdrongen zich om zijne handen en voeten te kussen en noemden hem sultan van Soedan. Hij hield een toespraak tot het volk en zeide„Ik kom zonder soldaten, maar met God aan mijne zijde, om de rampen van Soedan te herstellen. Ik wil geen ander wapen gebruiken dan dat der rechtvaardigheid en er zullen geen Bashi-Bazoeks meer zijn." „Sedert zijne komst" zegt de berichtgever verder, „is de stemming van het volk hier zoo volkomen veranderddat er geen beduchtheid meer voor wanorde in de stad is. Het volk verklaart, dat het meer gekregen heeft dan de mahdi ooit zou kunnen geven. Gordon zendt thans in alle richtingen proclamation. Zoo groot is de invloed van een man, dat er geen vrees meer voor het garnizoen of de bevolking van Khartoem bestaat. Zijn plan is om Soedan te doen ontruimen zonder opnieuw bloed te plengen en zoowel Egyptenaren en Europeanen stellen in hem het grootste vertrouwen. Twee regimenten Engelsche infanterie zullen naar Assoean gaan, met twee Egyptische batal jons, onder aanvoering van Engelsche officieren. Op verzoek van den heer Baring heeft de Engelsche regeering besloten het Engelsche be zettingsleger in Egypte te versterken. Een bat. infanterie en een batterij zijn te Malta scheep gegaan, terwijl nog een bataljon infanterie uit Gibraltar zal volgen. Uit Soeakim bericht men dat 200 man der bezetting van Tokar een uitval hebben ge daan. Zij hebben den vijand aangetast, ver scheidene hunner gedood of gekwetst en een hoeveelheid vee en kameelen buit gemaakt. Het stoomschip „Bonny" heeft te Liver pool bericht aangebracht omtrent een gevecht tusschen negers te Muculla en de handelaars op eene Hollandsche factorij aldaar. Oorzaak was, naar men verzekerthet gedrag van den agent dier factorijdie Kroeboys in dienst had en weigerde dezen op verzoek van den negervorst weg te jagen. De negerseen 800 man sterk, rukten tegen de factorij opdie verdedigd werd door den agent met zijne Kroemengewapend met martini-geweren en vier zestienponders. Er ontstond een heet gevecht. De andere blanken van het plaatsje echter, vreezende dat de factorij bestormd zou worden schoten het magazijn in brand, waarin 25,000 pond kruit geborgen lag. Er volgde eene verschrikkelijke ontploffin gdie al de nabijzijnde negers doodde en groote schade aanrichtte. De factorijbij welke het magazijn behoorde, werd geheel vernield. Nochtans werd de strijd voortgezettotdat de aanvallers met een verlies van 40 dooden moesten aftiekken. Kort daarna (den 24 December) werd de vrede verzekerd door de aankomst van een Portugeesch oorlogschip: LONDEN22 Februari. Volgens eene dé pêche aan de Daily Telegraph uit Suakin van 11 Va ure heden ochtend waren aldaar vijf sol daten uit Tokar aangekomen met het bericht dat de opstandelingen met het kanon- en geweer- gevuur onophoudelijk waren voortgegaan, en dat de bezetting de plaats niet meer houden kon. Dinsdag had er eene bijeenkomst met de op standelingen plaatsen Woensdag werden vier officieren uit Tokar gezonden naar het kamp der opstandelingen die hup zeiden dat de bezetting de wapens moest neer leggen. Donderdag de serteerden vele soldaten uit Tokarzij namen ts nachts de vlucht. Tokar heeft zich gisteren aau de opstandelingen overgegeven. De volgende staaltjes van bedelarij worden medegedeeld aan de N. R. Ct. Te Munchen werd dezer dagen een man ont maskerd die met bedelen zijn kost verdiende en in 't bezit was van een sinds 1878 geregeld gevoerd dagboekwaarin de verzondeu bedel brieven en de daarop verkregen geldsommen waren aangeteekend. Daaruit bleekdat hij bijv. in November 1882 op 66 bedelbrieven 149,96 mark, in December op 92 brieven 210,77 mark ontvangen haden bij zijne inhechtenis neming, 15 Januari 11., op 49 brieven 70,30 mark. Hij had ook de gewoonte maanbrieven te zenden als hij niet spoedig genoeg antwoord kreeg. Te Glogau werd een bedelaar gepaktdie behalve 50 mark een pakje postquitanties bij zich hadwaaruit bleekdat hij reeds eene aanmerkelijke som gebedeld geld naar huis ge zonden had. Een gewezen vleeschhouwer onderhield zijn gezin uit zes personen bestaandedoor al be delende rond te reizen. Tusschen Dresden en Kassei werd hij verleden jaar gearresteerden het eerste wat hij te doen had was aan zijne vrouw te schrijven dat zij zich bij het armbe stuur moest aanmelden daar hij ze niet langer kon onderhouden. Te Bückow werd een bedelaar aangehouden in wiens bezit zich bevond 20 mark aan goud 193 mark aan zilver329 nikkel- en 344 ko perstukken. Gedurende het proces Dickhoff te Berlijn kwam aan 't lichtdat de vermoorde vrouw Königsbeck dikwijls sommen van 1800 a 2400 mark had uitgeleendaltoos 6 a 9000 mark in een onder rok bij zich had eu daarbij uit de armenkas maandelijks 18 mark trok. Op last van het Landgericht te Berlijn is laatstleden Zondag een wijnhandelaar met zijn keldermeaster in arrest genomen op grond dat hij „aan eene hotelmaatschappij eene groote partij wijn had geleverd van veel slechter soort dan hij er voor in rekening had gebracht." Dezelfde autoriteit heeft ook een onderzoek in gesteld naar den oorsprong van bier, dat in eene restauratie onder den naam van „echt Pilsener" werd verkocht. Te Zurich stierf onlangs een ongehuwd heer op 58jarigen leeftijd, die steeds gekweld werd door het stellige ideedat hij eenmaal arm zou wor den. Hoe weinig reden er voor deze vrees be stond bewijst zijne nalatenschapdie op 10 milloen francs wordt geschat. De bankier Carrez van Anichezdie in het kanton van dien naam zooveel gpzinnen heeft geruïneerdis te Londen gearresteerd. Zijn uitlevering heeft men van de Eugelsche regeering weten te verkrijgenzoodat hij in Mei a. s. zich voor de rechtbank te verantwoorden zal hebben. WAALWIJK. Zondag 24 dezer zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd 1. l'Amiralpas redouble. Baudonck. 2. Maria Walzer. Kiesler. 3. Souvenir de Campinefantaisie. Rodolphe. 4 Marche populaire. Peuschot. Maandag 25 Februari 1884 's avonds 7 ure precies, door de liedertafel „Oefening en vermaak" van Waalwijk en Bezooijen op de zaal van Mu sis Sacrum. (Men zie de programma's.) Waalwijk, 20*Februari 1884. Z. M. heeft tot voorzitter van de tweede kamer der staten-geueraalvoor het nog overblijvend gedeelte der tegenwoordige zitting, benoemd mr. E. J. J. B. Cremers. De heden gehouden collecte ten behoeve der maatschappij van weldadigheid heef; alhier opgebracht de som van f 39,05. De herziening der schoolwet en de wijziging der drankwet zullen in de eerstvolgende week een punt van onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer uitmaken. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft twee adressen ingezonden aan den minister van waterstaat. In het eerste wordt ondersteund het adres der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam omtrent de stremming van het telegraphisch verkeer tusschen Nederland en Engeland. In het tweede ondersteund het verzoek der kamer te Waalwijk om, met het oog op de heropening van de Oude Maas, te besluiten tot den bouw van eene schutsluis aan de Waal- wijsche haven. Een wanklank bij de viering van 'skonings verjaardag, zegt het N. v. d. D., was Dinsdag avond het woeste geweld, waaraan zich een aantal militairen schuldig maakten. Hun kracht zoekend in vereenigingtrokken zij reeds ten getale van honderd met uitgetogen sabels de Kalverstraat door en gaven zich aan allerlei brooddronkenheid en baldadigheid over. Op den Zeedijkwaar zij ongeveer te half elf aankwamen was hun getal tot honderden 'aangegroeid. Tegenover een dergelijke overmacht waren de gewone politie-posten niet bestand zoodat de commissaris van politie der 2e sectie zich genoodzaakt zag bij andere bureaux ver sterking aan te vragen. Aan vereende krachten ofschoon tegenover een veel grooter aantal tegenstanderst gelukte het nu den politie-ageuten die ten slotte ook van hunne wapenen moesten gebruik maken de dappere krijgers uiteen te drijven, die, toen eenmaal hunne gelederen doorgebroken waren, het hazenpad kozen. Een viertal militairen werd evenwel in arrest genomen en tegen een ander is wegens verwon ding van een politie-agent proces-verbaal opge maakt. Een brigadier der politie werd door een onbekend militair aan de hand gewond. Om een der gearresteerden naar het politie-bureau te brengen wasom den beschonken toestand, waarin hij verkeerdeeen kar noodig. Naar aanleiding van deze betreurenswaardige feiten heeft de garnizoenscommandant bij dag order zijn ernstige verontwaardiging uitgesproken en om een goed onderzoek mogelijk te maken, aan het gansche garnizoen (behalve de gegradu eerden; kwartier arrest opgelegd. Dinsdagavond omstreeks elf uur liep een tamboer van het korps genietroepen in de Eli— sabethstraatte Utrecht, tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzichtiger te zijn. De tamboer, door deze aanmerking verbolgen trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte en hevig bloedde en onder heelkundige behandeling moest worden gesteld. De daderdie het hazenpad koos werd met behulp van twee onderofficieren van genoemd korps gegrepen, aan het politie bureau gebracht en daarna aan de militaire auto riteit overgeleverd. Men schrijft uit Zwolle Konings verjaardag liep gisteren alhier vrij gunstig af daar er door den regen geene parade werd gehoudendoch des avonds liep een hoop kanonniers en infanteristen zingende en tierende door de stad. Toen een paar der belhamels gearresteerd werden gelastte een bri gadier om tegen de politie de sabel te trekken. Een politieagent kreeg met eene bajonet een slag op het hoofd; 4 belhamels werden gearres teerd en daarna met de militaire patrouille, onder toezicht van een lqitenantnaar de kazerne ge bracht. Uit Raalte wordt aan de Tw. Ct. van welingelichte zijde gemeld dat Hermanus Ul- keman de te Zutfen in arrest gebrachte gebroeders Arends heeft herkendals de personen die den moordaanslag op hem hebben gepleegd. Zij blij ven evenwel alle schuld of medeplichtigheid aan die misdaad ontkennen. Zondag 10 dezer is in de groote kerk te 's-Gravénhageonder het gehoor van ds. Van der Flier, een bankbiljet van f1000 ontvangen voor „de scholen met den bijbel." Het Vad. merkt uaar aanleiding hiervan op Hoewel Z. M. de koning toen de kerk niet bezochtweet de Banier toch te berichten dat ciit biljet geschonken werd door Z. M. den koning, „die de godsdienstoefening tot het einde toe bij woonde." (N. v. d. D.) De Arnh. Ct. vermoedt dat de correspon dent van de Gr. Ct. nog wat inkt in zijn pen had en, om deze kwijt te raken, het bericht over de oplichterij van de millioenen-juffrouw tea nadeele van een Arnhemmer gepleegd, neer schreef. Te Arnhem is er toch niets van bekend, ofschoon zij, die f180,000 te verliezen hebben, zonder dat van dit verlies iets blijkt, ook aldaar niet zoo talrijk zijn vertegenwoordigd. Men schrijft uit Vaassen Er wordt wei eens gezegd als er een nalaten schap te deelen is dat men er dan bij is als de kippen doch er is geen r^gel zonder uitzondering. Het volgende geval doet zich te Vaassen voor ruim zeven jaar geleden is hier een man gestor ven, die alleen een gedeelte vau een huis bewoonde. Nadat de begrafenis was afgeloopen is de deur gesloten en na dien tijd nog niet weer geopend. Het beddegoed waarop de man gestorven is staat afgehaald op een paar stoelen de kopjes en schoteltjeswaaruit de familie en de dragers gedronken hebben staan nog ongewasschen op de tafelde waterketel hangt nog boven de stook plaats het vleesch, dat nog voorradig was, is onlangs uit de wim gevallen in eer. woord, alles wat tot zijn huishouding behoord heeft is, nog aanwezig. Woensdag heeft zich te Dordrecht vervoegd aan de wonig van een geacht ingezetene een per soon als heer gekleed, met gouden bril op, zeg gende agent te zijn van de Nederlandsche bank eu met verzoek de bankbiljetten eens te mogen bezichtigen daar het gebleken was, dat er eeni- ge valsche ia omloop waren. Aangezien, zooals gebleken isvan dit onderzoek bij de politie niets bekend is achten wij het gewenscht dit mee te deelenten einde ieder op zijn hoede kan zijn. De'man is tusschen de 40 en 50 jaar, draagt een grijzen baard en is net gekleed met hoogen hoed. Ten einde vertrouwen te winnen, geeft hij visitekaartjes af van verschillende voor name personen onder wier naam hij zich aan meldt. Waarschijnlijk is zijn doel bankbiljetten te stelen of goede ongemerkt in valsche te wis selen. Weer heeft louter door onvoorzichtigheid een allertreurigst ongeval met een stoomtram plaats gehad ditmaal tusschen Haarlem en Leiden. De conducteur Segaareen zeer actief man had reeds meermalen bij den burgemeester van Heemstede geklaagd over de schooljongensdie zich niet ontzagen om telkens voor langs er. achter de in gang zijnde tram te loopen. Bij Benne- broek gaat de tram vlak langs de boomen. Se gaar wilde volgens gewoonte wederom uitkijken, of er ook jongens in gevaar waren, maar kwam ditmaal zelf in botsing met een boom en viel daardoor onder de wagens waarvan de wielen over hem gingen. Zijn beenen en ruggegraac waren gebroken en na in een herberg te zijn gebracht overleed hij drie uren daarna. Tot het laatste ogenblik bleef hij bij zijn vol le bewustzijn en zelfs kon hij nog afscheid ne men van zijne'vrouw, die per extra-tram van Hillegom kwam. Zij en hare twee kinderen blijven nu allertreurigst achter. Segaar zelf stond als een flinke, rondborstige kerel bekend. Juist op den dag waarop hij een zoo verschrikkelijken dood vond was hij vier jaren gehuwd. Naar aanleiding daarvan zou hij gistermiddag met zijne vrouw nog wel een uitstapje maken. Een landbouwer te Wolfaartsdijk isna publieken verkoop zijner goederen met achter lating zijner vrouw en kinderen per mailboot naar Londeo vertrokken, vermoedelijk om verder Amerika te bereiken. Een zijner vrienden moet de reis met hem mede aanvaard hebben, insge lijks zijn huisgezin achterlatende. Deze week is het kruisgewelf der bijna voltooide kerk in het gehucht Wybosch onder Schijndel ingestort. Van een werkman werd een been verbrijzeld terwijl een ander lichte kwet suren bekwam. Dezer dagen vervoegde zich eene net ge- kleede juffrouw uit Amsterdam bij zekeren B., winkelier te Zevenaarten einde over eene levering van boter en eieren te onderhandelen. B. zou beide artikelen naar Amsterdam zenden, en er zou contant betaald worden. B. zond de boter en eieren ook af, doch informeerde tege lijkertijd bij een vriend te Amsterdam naar die juffrouw. De informatie viel slecht uitwant de vriend melddedat de juffrouw behoorde tot het beruchte oplichtersgilde. B. had gelukkig juist nog tijd last te kunnen geveuom de goederen aan het station te Amsterdam te bewaren. <\(Van onzen particulieren correspondent In vroegere tijden toen de adel nog zooveel prerogatieven had maar ook aan eer. zekere etikette gebonden was toen de klove tusschen het volk en de hoogere standen nog zoo groot waswas de carnavalstijd de eenige die voor een wijle allen gelijk maakte. De man uit het volk trok dan het pak van den edelman aan en, het gelaat achter een masker verborgen waande hij zich een dag of wat lang een groot heer te zijn gaf hijin zijne gedachten althans, bevelen inplaats van diezooals gewoonlijk, te ontvangen. De aanzienlijken daarentegen kleedden zich als de mannen uit het volk en genoten zoo, ge heel onkenbaar gemaakt, de vrijheid van hande len die hun rang en waardigheid hun gedurende geheel het overige gedeelte van het jaar ver boden. Iedereen verkleedde zich dus. In onzen tijdnu allen zooveel meer gelijk zijn nu op het oog en in de kleeding bijna geen stand geen rang meer bestaan althans nauwelijks en vooral bijna niet onder de man nen te herkennen zijn heeft het zich kostumee- ren en maskeeren een groote reden van bestaan en tevens de grootste aantrekkelijkheid verloren. De carnaval is uit den tijd geraakt. Hier en daar moge er nog een overblijfsel van bestaan jaarlijks wordt dat minder van be- teekenis. Er is een tijd geweest, dat de karnavalfeesten te "Venetië beroemd waren een andere' dat die te Rome een groote vermaardheid hadden. Doch wat is hier op aarde bestendig, dan de onbe stendigheid alleen Te Venetie geraakte langzamerhand de carnaval in vervalte Rome insgelijks. In de laatste jaren is al wat nog van die aloude gewoonte van feestvieren is overgebleven, verplaatst naar Nizza. Daar alleen wordt thans de carnaval nog luisterrijk gevierd, gevierd met al de plechtigheid en de eigenaardigheden, welke er van oudsher in Italië aan verbonden waren. Telken jare constitueert zich, onder het eere voorzitterschap van den maire een feestcommissie, bestaande uit een 40tal van de voornaamste ingezetenen en vreemdelingen de gemeente geeft een subsidiede inwoners geven bijdragen en dagen lang worden dan schitterende feesten van allerlei aard gegeven bals, concerten, wedloopen, optochten van gemaskerden, illuminatie's men gooit elkander met bloemen en bonbons, men denkt aan niets anders dan aan pret maken op alle mogelijke manieren. Duizenden en duizenden vreemdelingen komen dan naar Nizzade hotels zijn stampvolgeen kamer blijft in de gansche stad onbezet. Al de prijzen worden verdriedubbeld, zelfs de eerste levensbehoeften slaan gedurende dien tijd be langrijk op. Men weet het, al die vreemden door de pleiziertreinen aangebracht, moeten in elk geval eten en drinkenonverschillig welken prijs men hun vraagt. Ieder profiteert van de gelegenheid. Eenige jaren geleden was onze thans overleden Prins van Oranje voorzitter van de feestcommissie. Dit jaar hebben 3 Nederlanders er zitting in baron Van Pallandt van Neerijnen, jhr. A. Bo- reel en de heer Grd. Jordens. Reeds verleden Vrijdag had het eerste der 3 groote bal masque's plaats, door de commissie in het Casino georganiseerd. De dames moesten allen gecostumeerd of in domino, maar in elk geval gemaskerd zijn de heeren konden er desverkiezende in zwarten rok en witten das verschijnen. Het feest was zeer geanimeerd men zag er niet alleen keurigemaar zelfs zeer kostbare kostumes en er heerschte onder al die honderden ridders en edelvrouwen, pierrots en bloemen meisjes, militairen en herderinnen een opgewek te prettige geest. Ieder amuseerde zich uit stekend en er werden heel wat kwinkslagen en bonmots gewisseld er werd heel wat onder die maskers geintrigeerd iets wat juist de grootste aantrekkelijkheid uitmaakt van een gemaskerd bal. Van daag zijn de eerste openbare feestelijk heden gegeven bestaande in een velocipeden- wedstrijdharddraverijen van ezels en een schitterend steekspelgehouden door de artisien van het paardenspeldat hier dezen winter eiken avond voorstellingen geeft. De velocipedenwedstrijd kan vrijwel geslaagd heeten de ezelsharddraverij minder want de beestjes liepen allen tamelijk goed. Nu en dan keerde er wel een terug of wierp zijn als pierrot uitgedoschten jockey in het zand doch dit waren ongelukkig slechts uitzonderingen. Ik zeg ongelukkig, want hoe dwazer zulk een harddraverij toegaat, hoe aardiger immers. De eerste prijs, ten bedrage van 300 francs, was uitgeloofd door onzen landgenoot, den heer Jordens, zooals ik reeds hierboven zeide, een der leden van de feestcommissie. Het „schitterend steekspel", spectacle entière- ment nouveau eu France, zooals op het programma vermeld stondwas eenvoudig een ringrijderij met een paar klein variatie's op het bekende thema, uitgevoerd door een dozijn hardrijders en even zooveel hardrijderessen allen gecostu meerd. Het geheele feest van den dag bij elkander genomen viel mij niet bijzonder medehet was tamelijk gerekt en gaf niets bijzonders te zien. De eigenlijke karnavalfeesten beginnen eerst a. s. Woensdag avond. Daags te voren toch zal, volgens overal aangeplakte groote biljetten, Car naval in een nabijgelegen havenplaatsje landen, en, na aldaar een dag te hebben uitgerust van de vermoeienissen van zijn lange reis, Woensdag avond per extra luxetrein in zijn goede stad Nizza aankomen en dangezeten op zijn fier dragon, met zijn geheel gevolg zijn intrek hou den. Allerwege worden groote toebereidselen gemaakt om den gast te ontvangen en hem en zijn stoet behoorlijk te kunnen zien voorbij trekken. Op verschillende plaatsen worden daar voor groote tribunes opgericht en de voornaam ste straten, welke hij langs trekt, zullen schit terend geillumineerd worden zooals trouwens te doen gebruikelijk is. Overal in dc magazijnen ziet men sinds dagen lang allerhande vastenavondpakjes en maskera

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2