Nummer 18. Zondag 2 Maart 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. HET SPEL KAARTEN. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Bekendmakingen. NATIONALE MILITIE. jj-.jj.'i1 iii ..I i lam De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschiand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 det wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72] en op eene circulaire van den heer militie-commissaris in het le district van Noordbrabant, brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg op Maandag 17 Maart 1884, voormiddags 10 ure. Dat deze eerste zitting van den militieraad be stemd is tot onderzoek der zich als vrijwilligers voor de nationale militie aangeboden hebbende personen, en der lotelingen die reden van vrij stelling vermeenen te kunnen doen gelden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 28 Februari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. In „le Temps", een regeeringsgezind orgaan, wordt het volgende particuliere telegram uit Hongkong van 23 Februari openbaar gemaakt „Te Bacninh zijn, naar mijne schatting, 20000 Chineezen. Dat is alles wat Chinana acht maanden van voorbereidingop de been heeft kunnen brengen. Admiraal Courbet zou, na den val van Sontay, de stad hebben kunnen aanval len, maar met vaderlandslievende bescheidenheid heeft hij de eer daarvan willen laten aan zijn opvolger en de versterkingen willen afwachten, waardoor het mogelijk zou zijn den vijand met een slag te vernietigen. Het is hier de eenstem mige meening, dat China machteloos is, en met groot leedwezen zou men hier eene schikking zien, waarbij aan het Hemelsche Rijk een deel Een verhaal uit de Amerikaansche wouden naar WILLIAM GILMORE SIMMS. IV. De slagen vielen, en den laatsten, beslissenden nam ik met den hartenaasdien gij thans nog boven op de kaarten ziet. Gij zijt een gelukkig mensch, Rayner, riep hijtoen het spel hiermede ten einde en ik rechtmatig eigenaar van paard en geld was. Ik sprong op. Vreemdeling, zeide ik, geloof niet, dat ik u van uw paard en geld berooven wil. Ik weet waarlijk niet waarom ik zoo lang met u gespeeld hebals 't niet enkel maar geweest is, om uw zin te doen. Behoud uw geld en geef mij mijn paard, of als gij het paard wilt, geeft mij dan de honderdvijftig dollars, die het waard isen steek het overige bij u, want ik verlang geen penning meer. Gij zijt een goed menschRayneren toch werden zulke woorden door jonger en hef tiger menschen dan ik misschien met een kogel beantwoord. Jaware ik nog de knaapdie ik geweest ben, 't kon gevaarlijk voor u geweest zijn zelfs thans nog zoo tot mij te spreker.. De eer vordert de betaling van hetgeen in het spel verloren werden de winner moet het aannemen. Hier is uw geld en dat paard behoort u ook weer toe. Ik heb daarom evenwel nog niet met u afgedaan. Ik heb al vaak gezegd, dat gij een goed mensch en bovendien gelukkig waart. Daarbij heb ik met u opschoon uwe beginsels nog niet geheel vast zijnen ge hebt der Noordelijke provinciën werd afgestaan, d. w. z. de mijnstreek, waarvan de kolonisten zoo groote verwachtingen koesteren." Aan het ministerie van marine is het volgende telegram ontvangen van generaat Millot: „Hanoi, 23 Februari (Hai-Phocg, 27 Febr.) De samentrekking der troepen is afgeloopendie van het materieel wordt voortgezet." De Franschen hebben zonder strijd bezet eene pagode, gelegen aan de samenstrooming van Songkan en het kanaal. Marcère is gekozen tot onafzetbaar senator. De kamer heeftna eene vrij levendige beraadslaging over artikel 4 dat het slachtvee betreft, aangenomen het ontwerp der overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije. De bevelhebber der vloot voor Madagaskar, contreadmiraal Galiberdie nog nauwelijks een half jaar geleden aldaar viceadmiraal Pierre op gevolgd is, wordt nu op zijne beurt weder ver vangen door contreadmiraal Miot. De officieele verklaring dezer persoonsverwis seling is, dat de contreadmiraal Galiber op zee reeds gedurende de twee reglementaire jaren het opperbevel gevoerd heeft, en trouwens niet andere dan voorloopig naar Madagascar gezonden werd. Op één dag heeft Frankrijk twee zijner bekende generaals verlorennamelijk generaal Schramm en generaal Wimpffen. De eerste was de oudste der Fransche generaals. Hij werd ir. 1789 te Arras geboren en trad op tienjarigen leeftijd reeds in dienst van zijn vaderland. Als onderofficier maakte hij den slag van Austerlitz mede, waarna hij gedecoreerd en tot luitenant werd bevorderd. Als kapitein bij Lützen zwaar gewond, werd hij in 1813 brigade-generaal en geraakte bij Dresden gevangen. Na den val van Napoleon I leefde hij tot 1830 als particulier hij werd in 1831 bij de expeditie naar Belgie luitenantgeneraal en voerde bij de belegering van Antwerpen het bevel over het reserveleger. In 1850 werd generaal Schramm minister van oor log en na den coup d'état senator. In 1870 had hij zich uit het openbaar leven teruggetrokken. Generaal Wimpffen werd in 1811 te Laon geboren en is hoofdzakelijk bekend geworden grooten kansom mijn erfgenaam te worden. Daarover moeten de kaarten echter eerst nog beslissen. Ik hoop toch, dat gij niet ongezind zijtmij de mogelijkheid te verschaffenom weer lot mijn geld en mijn paard te geraken Zeker nietantwoordde ik. Ge moet echter niet denken vervolgde hijdat ik nu mijne beurs leeg is, niets meer bezit. Ik heb nog een diamanten iing en eene borstspeld. Ze zijn nog wat meer waard dan uw goud en het paarden ik wil ze daartegen zetten. Neen, antwoordde ik haastig, ik wil enkel het paard met het geld, op de honderd-en-vijftig dollars na. Zooals gij verkiest; maar mijn jonge vriend, ik heb ring nog speld bij mij, en schoon 't be lachelijk schijnt, iets te zetten, van welks bestaan de tegenpartij niet eens overtuigd kan zijn, zoo blijft mij hier toch geen andere uitwegdoch ik geef u mijn woord van eer, dat gij ze krijgen zultzoodra gij ze wint. Ik hield deze woorden natuurlijk slechts voor in den wind gesprokendoch verlangde zijn goud nieten 't ware mij lief geweesthad hij het teruggewonnen; had hij dus gezegd, dat hij er zijn tandestoker tegen wilde zetten ik zou den voorslag met dezelfde bereidwilligheid hebben aangenomen terwijl mij thans slechts de ge dachte verontrustte, hoe er mogelijkheid bestond, dat ik den ganschen hoop goud toch weder won. Tot daartoe had ik nooit om geld gespeeld vanwaar zulk eene winst mij bijna als een diefstal voorkwam. De vreemde haalde nu zijn gouden potlood uit en schreef daarmee op een blaadje papier „Goed voor twee diamantenden een „als ringdeu ander in den vorm van een „kruis als borstspeld gezet, gezamenlijk ter „waarde van om de zevenhonderd dollars." door de rol, welke hij bij Sedan speelde, na de verwonding van Mac-Mahon. Uit Anzin meldt men, dal op verschillende plaatsen 13 vergaderingen van mijnwerkers zijn gehouden, die door eene groote bijeenkomst zal gevolgd worden. In den ministerraad heeft de minister van binnenlandsc'ae zaken de hoop uit gesproken, dat het te Anzin tusschen den direc teur en de werklieden tot een vergelijk zou komen. De gemeenteraad van Saint-Etienne heeft op voorstel van den prefect 50,000 fr. beschikbaar gesteld tot ondersteuning der werkliedendie zonder werk zijn. Volgens de „Evenement" heeft de president der republiek de heer Grévy, de straf van prins Krapotkine, die zeer ernstig ongesteld is, ver anderd in verbanningdaar een langer verblijf in de gevangenis levensgevaarlijk is. Men heeft thans de daders gevat van den grooten diefstal in de kerk te St. Denisdie in 1882 gepleegd werd. Het vinden van kerksie raden ten huize van een man die wegens een juweelen-diefütal gevat werdleidde tot de ont dekking. De man bekende en noemde drie medeplichtigen die tevens in hechtenis genomen werden. Een zeker aantal der gestolen voorwerpen is "og ten huize van de dieven gevonden. Een groot gedeelte werd in Engeland verkocht. Van een anderen grooten diefstal uit 1882 die van een millioen francsin het postkantoor te Parijsmoet men nu ook de lot nog toe onbekende dadersnaar men hooptop het spoor zijn. Te Argentieres hebben tien gemaskerde mannen volgens het bericht „anarchisten", een aanval gedaan op het huis van een herbergier waar zij alles vernielden wat zij vonden. Eenige vrienden van den herbergier boden weerstand en in het gevecht daardoor ontstaan werd een man gedood en zeven anderen gewond, waarvan twee zeer ernstig. Twee van de aanvallers zijn in hechtenis genomen. De moordenaar Walder die in 1879 te Parijs zijn patroon den aphotheker Lagrange om het leven brachten naar wien de politie Onderteekend was het blad met de beide beginletters van zijn naam, dien ik toen anders nog heel niet kende. Ik bezit het papier tegen woordig nog. Hij toonde mij wat hij geschreven had, en na de lezing hield ik hem voor krank zinnig, in welke meening ik nog versterkt werd, toen hij er op liet volgen Maar één ding moet ik u bij die diamanten nog zeggen Rayner. Èn dat is 't Was mij trouwens volmaakt onverschillig, wat hij daarover te zeggen had want ik ge looide geen woord van die gansche diamanten historie. Als gij ze wint, dan wint gij tegelijk eene vrouw voor uzelf. Nu moest ik toch hardop lachen. Gij moet daar niet mee lachenik spreek in den grootsten ernst. Gij zijt ongetrouwd zoudt gij niet eene vrouw willen hebben O ja, zei ik, als ze braaf was en mij aanstond. Gij zijt zelf braaf en verdient eene goede vrouw, Raynerdie echter, die ik u toegedacht hebis u volkomen waardig. Maar zal ze ook naar mijn smaak zijn Dat hoop ik jadat vertrouw ik zeker. Ze bezit al de deugden, die een jongen, edelen man innemen moeten. Ze is gevoelig, beschaafd, heeft verstand en opvoeding. Ze zingt als een engel en speelt piano en guitar. Hm hm piano en guitar zei ikniet eens wetende, wat dat voor dingen waren, doch nu ten volle overtuigd, dat de man dol was en misschien eerst zoo pas uit het gekkenhuis ont- loopen. Evenwel, hoe kwam hij dan aan goud en paard en aan al dat ander goed van waarde? Ziedat begreep ik niet 1 Ja, piano en guitar. Daarbij teekent en schildert ze en kon ons dit heele landschap hier op doek of papier brengen. Er is voor Rachels lang te vergeefs zochtis nu te New-York, naar men van daar bericht, vermoord, onder nagenoeg dezelfde omstandigheden als hij het zijn slacht offer deed. Hij had daar een apotheek en een jongman die in zijn dienst wassloeg hem bij een hevigen twist herhaaldelijk met een zwaren stamper op het hoofd zoodat hij binnen weinige oogenblikken stierf. Omtrent de Soudan-expeditie was Donderdag zoo goed als in het geheel geen nieuws ontvangen, 't Bepaalt zich bij het bericht uit Suakin dat de vijand door middel van spionnen de operatiën nauwkeurig nagaat, en dat de Nubischetroepen onmiddellijk naar Cairo en Suez zullen gezonden worden.' Uit Cairo wordt gemelddal Giegler-pacha Maandag a. s. langs den Nijl zal optrekken ter beveiliging van den terugtocht der garnizoenen uit Soudan en van de vrouwen en kinderen, 't Is de vraag echter of de gedemoraliseerde Egyp tische troepen ook nog wel voor dit werk geschikt zullen wezen. De Pall Mall Gazette blijft met nadruk het optrekken van Graham naar El Teb veroordeelen. Osman Dignameent het blad zal zeer zeker naar'Suakin komen, dat hij bij den Koran zwoer te zullen verdelgen. Suakin is dus aangewezen als plaats van verdediging niet alleenmaar ook als basis der operatieën. Uit den toon van het blad is op te maken dat het zich van de „pro menade" naar El Teb niets goeds belooft. Aangaande de ontploffing in het Victoria station te Londen verneemt men nog nader, dat majoor Bagoidie zich op het oogenblik van de ontploffing in de nabijheid van het station bevond onmiddellijk het gebouw binnen ging daar hij bemerkt had dat de door de ontploffing verspreide lueht niet die van eene gewone gas ontploffing was maar wel van dynamiet. De beambte die met de bewaking van het goederen bureau was belastverklaart dat een onbekend persoon des avonds om 10 uur een klein, maar zwaar valies had gebracht, Hij had daaiin wel een vreemd geluid gehoordals van het mecha niek van een wekker in een uurwerkmaar opvoeding geen geld ontzien. Rachel heet zij vroeg ik. Ja. En haar van, haar familienaam? Dien zal ik u zeggenals gij deze dia manten wint. Maar hoe oud is ze Hoe is haar uiterlijk? Is ze jong en knap Een leelijke vrouw begeer ik nietal weet en kent en speelt en schildert ze ook nog zoo veel. 'k Heb wel eens hooren zeggen dat de geleerde vrouwen doorgaans te leelijk zijn, om iets anders dan geleerd te worden. Gij vergist u RaynerRachel is jong en schoon. Ze is zeventien jaar oudze past net voor u, want ik oordeel, dat de vrouw van een frischkrachtig man altijd tien of twaalf jaar jonger dan hij moet wezen. Ik heb met u op, Rayner, en daarom waag ik Rachel op de kaart te zetten tegen u. Mijn verlies zal uwe winst zijnen gij erft van mij. Hartelijk dankbeste heerzeide ik en werd nu wal koener in mijn sprekenwant ik hield hem nu vast en zeker voor een dolle, die aan zijue vrienden ontsnapt was. Als Rachel werkelijk zoo isals gij haar teekentbreng haar dan maar schielijk hier. Mag ik evenwel vragen of zij uwe dochter is Hier verdonkerde zich zijn gezicht en hij antwoordde ernstig. Mijne dochter Heb ik dan 't aanzien van een man, die den zegen van goede kinderen verdient? den zegen van zulk eene dochter als Rachel Thansdacht ikzal zijne waanzinnigheid uitbreken en zag in het rondhoe ik hem het best ontloopen kon. Neen, Rayner, vervolgde hijzij is niet mijn kind maar de dochter van brave ouders, zooals ik u bewijzen kan. Hebt gij thans nog meer te vragen?

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1