ïïïMeMÏandT Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. nog wel eens heel wat extra's te doen krijgen te eer, daar Gordon's vredelievende zending in den laatsten tijd weer minder goede vooruit zichten heeft. Te Khartoum gaat alles goed en is hij nog steeds de afgod; maar verderop dringt zijn invloed niet door. Stewart keerde vau zijne stoomboot-expeditie langs den Witten Nijl terug met verre van gunstige berichten omtrent de houding der bevolking, en van elders is bericht ontvangendat de stammen bezuiden Khartoum, den draak steken met Gordon's proclamaties. De laatste die hij uitvaardigde want hij heeft het niet bij een paar gelaten houdt dan ook in dat Gordon zijn best heeft gedaan tot herstel der orde en om een eind te maken aan het bloedvergieten, maar dat, nu men niet naar zijn raad heeft geluisterdhij genoodzaakt is geworden al is het ook tegen zijn wensch, om Britsche troepen te hulp te roepen, die dan ook over weinige dagen komen zullen, en allen, die hun gedrag niet veranderen, gestrengelijk zullen straffen. Gordon bedoelde hiermede waarschijnlijk de Tokar-expeditie en nietdat een Engelsch leger naar Khartoum komen zal. Men verneemt evenweldat de Britsche regeering heeft toegestemd in het zenden van twee bataljons Engelsche troepen naar Assoean, wat eerst ook niet in het plan laggelijk men trouwens in deze toch langzamerhand geheel door onverwachte omstandigheden wordtgedreven. LONDEN3 Maart. De politie is er zeker vande sporen te hebben gevonden van twee mannen oogenschijnlijk Amerikanen die hel- sche machines zouden hebben achtergelaten in de bewaarplaatsen der bagagein de stations VictoriaCharing CrossPaddington en Lud- gate Hill. In het hoogerhuis noemde Lord Granville het geruchtdat er bevel zou zijn gegeven tot het onmiddellijK terugtrekken der troepen van de kust der Roode Zeevolmaakt ongegrond welke verklaringmet toejuichingen werd ontvangen. In het lagerhuis verklaarde Harcourt dat krachtige maatregelen zijn verordend tegen de afgezanten der dynamiet-partij. Gladstone deelde mededat er geen enkel verontrustend bericht is ontvangen omtrent Gor don die voorloopig in Khartoem zal blijven. Wilfried Lawson stelde de verdaging voor van het huis om te protesteeren tegen de politiek in Soedanwelke motie werd verworpen met 150 tegen 103 stemmen. Poolsche bladen haalden dezer dagen, teneinde de jongste vriendschapsbetuigingen tusschen Duitsch land en Rusland afbreuk te doen de oude ge schiedenis weder opdat Bismarck eenige jaren geleden een Poolschen magnaat per brief te Varzin heeft uitgenoodigd om over het herstel van het koninkrijk Polen te beraadslagen, De Nordd. Alg. Zeitung verklaart dat alles een verzinsel is, en dat zij gemachtigd is een premie van 100.000 mark uit te loven aan dengeenwelke dien bewusten uitnoodigingsbrief kan toonen. Te Hüsten bij Arnsberg is een weduwe gevangen genomen die onlangs haren man en vier jaren geleden haren bruidegom vermoordde. Bij onderzoek van het stoffelijk overschot van beiden bleekdat zij hen met rattenkruid ver giftigd had. Zij bracht beiden ter dood om in het bezit van hun geld te komen. Een andere treurige misdaad werd te Calau gepleegd. Daar bracht een 24-jarig houtvester Jauer genaamd een meisje dat hij beminde maar dat zijn liefde versmaadde om het leven. Hij wachtte haar op, verscholen aan den kant van den wegwaarlangs hij wist dat zij met eene andere vrouw zou komen rijden en toen zij op 15 schreden afstands genaderd wasschoot hij zijn geliefde en daarna zichzelven dood. Een moord, die weder aan den „drankduivel" te wijten iswerd te Rombachin den Elzas gepleegd. Daar was een boer met zijn broeder aan het drinken. De flesch was reeds een paar keeren geledigden toen zij weer gevuld zou worden kwam de zoon van den boerdie zag dat beide drinkers meer dan genoeg hadden daartegen op en belette het. Zijn oom werd daarover zoo woedend dat hij den knaap met een groot mes dood stak. Op het postkantoor te Gnesen in de Pruisische provincie Posen is een klein kistje ontploftdat ter verzending bij de pakketpost gereed lag. Een beambte werd zwaar gekwetst en verscheidene ruiten werden verbrijzeld. Bij onderzoek is geblekendat het kistje gevuld was geweest met dynamietwaarin een uurwerk wag gestoken. Het hoogerhuis heeft het handelsverdrag met Erankrijk goedgekeurd. -Donderdag namiddag is ie Weenen een aanvoerder der socialistische partijdie kort te voren uit Zwitserland was aangekomen, in hech tenis genomen. Dit geschiedde echter niet zonder moeitewant de man, die bij het verlaten van een koffiehuis door een agent van politie werd aangehouden schoot dezen overhoop. Daarop begon eene wilde jacht tusschen den onbekende en het publiek dat hem steeds op zijne hielen zat. Hij zou bijkans ontkomen zijn indien hij niet tot zijn ongeluk eene straat iDgeloopen ware, waarin een politiedienaar sionddie hem den verderen weg poogde tc versperren. Toen de vluchteling ook op dezen een schot lostetrok de agent zijn sabel en velde hem neer. Daar dit alles des namiddags te vier uur in eene druk bezochte buurt gebeurde, kan men denken welk eene opschudding deze arrestatie veroorzaakt heeft. BUDAPEST, 3 Maart. De agent der geheime politie Tost genaamdwerd in een spelonk waar spitsboeren samenkwamen door de anar chisten erkend. Zij staken hem de oogen uit en sloegen den ongelukkige halfdood. Toen de politie verscheen waren de daders verdwenen. In een dorpje bij Sora, in de provincie Casua, aan den voet der Apennijnen, maken de wolven het den inwoners zeer lastig. Eenige vrouwen, uitgegaan om hout te halen, werden aangevallen door drie of vier groote wolven, die door honger naar beneden waren gedreven. Twee der vrouwen weiden terstond op den grond geworpen en ver scheurd terwijl de overigen haar heil in de vlucht zochten. Een der wolven zette haar echter na en had juist een meisje aangepakt toen een houthakker op haar hulpgeschreeuw met een bijl toeschoot. Na eeu hevigen strijd tusschen den wolf en den man, die spoedig hulp ontving van een kameraad moest het roofdier het onderspit delven. Men ging toen ook op de wolven los, die terstond op de vlucht gingen, hun prooi half verscheurd achterlatende. Een der omgekomen vrouwen was moeder van 4 kinderen, de andere een meisje van 16 jaren. Er is in Rnsland weer een groot bedrog van staatsambtenaren ontdekt. Het is namelijk uit gekomen dat het bestuur der militie te Nert- schinck zich tien jaren lang vrijstellingen van den militairen dienst heeft laten afkoopen door meer of minder welgestelde dienstplichtigen. De handel werd vrij openlijk gedreven maar eerst onlangs ontdekt. En nu is het gebouw te Nert- schinsk, waarin de bewijsstukken bewaard werden, met al wat het bevatte door brand vernield. Een ontzettend drama is dezer dagen te Nischny-Novogorod afgespeeld. Een jongmensch, Korolinsky genaamd die wegens bedriegerijen door de spoorweg-administratie ontslagen was, had zich sedert eenigen tijd aidaar als dans meester gevestigd en had intusscheu het ver trouwen weten te verwerven van een koopman, met name Krutowin welke familie hij als huisvriend werd behandeld. Onlangs bezocht Korolinsky zijn vriend Krutow en vond hem in zijn kantoor aan het aftellen van een groote som gelds welke hij daarna in zijn schrijftafel sloot. Krutow begaf zich met zijn vriend naar de sociëteit en toen zij eenige oogeublikken daar waren, verwijderde Korolinsky zich, voorgevende naar huis te gaau. Hij snelde echter naar Krutow's woning terug en zeide aan de vrouw van dezeu laatstedat hij op last van Krutow even een brief kwam schrijven, waarvoor hij in het kantoor iets moest nazien. De huisvrouw nam hiermede genoegen en liet hem door haar zoontje bijlichten. In het kantoor gekomen, trok Korolinsky eensklaps een mes en sneed den knaap den hals af. Hierop brak hij de schrijf tafel open, nam het geld weg en wilde vluchten, toen hij in den gang mevrouw Kratow ontmoette, die op het geschreeuw van haar zoontje kwam toesnellen. Hij wierp zich toen op de weerlooze vrouw en deed haar na een paar messteken nederstorten. Hierop kwam de dienstbode toe schieten en vervolgens een nicht van Krutow die beiden onder zijn moordtuig bezweken. In- tusschen had mevrouw Krutow zich naar de deur gesleept en hulp ingeroepenwaarna de moordenaar gearresteerd werd. Mevrouw Krutow verkeert in levensgevaar; de drie overige slacht offers werden op denzelfden dag begraven. Bij een hevigen brand in een huis te New- York zijn vijf menschen om het leven gekomen. Vier werden door den rook verstikt en een voud den dood door een sprong uit een venster. Te Omaka is een kruitmolen door een ontploffing vernield. Vier menschen vlogen daarbij in de lucht. Te Jacksoneen stad in Michigan is brand uitgebroken, waardoor een reeks van groote gebouwen in de asch zijn gelegd. Hiertoe be- hooreD het Union hotel, de schouwburg en eenige winkels. Een persoon kwam hierbij om het leveD. Verscheidenen zijn zwaar geblesseerd. rJ Waalwijk, 5 Maart 1884. v Sedert weinige dagen zijn de Baardwijksche overlaat en de weg tusschen Vlijmen en 's-Bosch weder droog en is het gewone- verkeer hersteld. Hoewel de stremming in dezen winter niet van zoo langen duur was als in den vorigen ver oorzaakte zij toch groote bezwaren, en berokkende aan de nijvere bevolking groot nadeel door het moeielijke vervoer van de producten, 't Is dan ook werkelijk onbegrijpelijk, dat niet meer wordt aangedrongen op spoedige maatregelen om aan zoodanigen toestand een einde te maken. Door de opening van den in aanleg zijnden spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch zou natuurlijk bet verkeer verzekerd worden maar naar uit goede bron wordt verzekerd, zal het nog verscheidene jaren duren eer het gedeelte tusschen Waalwijk en 's-Bosch in exploitatie zal worden gebracht aangezien de regeering geen plan zou hebben om een spoordijk in het Bossche veld te leggen zoolang de Nieuwe Maas niet geopend is. On getwijfeld is hier veel voor te zeggen want eigenlijk zal een dijk aangelegd met het oog op den tegenwoordigen toestand, later niet alleen overbodig wezen maar misschien nog bezwaren opleveren, en zeker een zonderling figuur maken; maar als die dijk niet wordt aangelegdwat zal men dan aanvangen met de brug in het Bossche veld, waarvan thans de bovenbouw wordt gereed gemaakt Zij zal dan veel van eene caricatuur hebben. Op grond daarvan is het bijna onaanneembaardat geen spoordijk zou worden gelegd en meer aannemelijk is het ver moeden dat men met dien aanleg wil wachten, niet zoozeer op de opening van de Nieuwe Maas, als wel op de verandering van de werken te 's-Bosch de verlegging van de Diezebrug en verbouwing van het station. Welke dan ook de oorzaak van de vertraging moge wezen, ware het hoogst noodzakelijk dat althans iets werd gedaan om het verkeer beter te verzekeren. Werd de brug over den Baardwijkschen overlaat afgewerkt, dan kon daar het bezwaar reeds worden opge heven. Tusschen VBosch en Vlijmen zou dit zoo gemakkelijk niet kunnen geschieden daar geen ander middel mogelijk is da" verhooging van den Bosschen weggepaard met aanleg van een paar flinke viaducten. Wanneer dit slechts ten aanzien van het laagste gedeelte kon plaats hebben zou de duur der stremming althans aan merkelijk worden verkort, omdat het soms dagen duurt ter dat laagste gedeelte geheel droog is. Vooral iu verband met het vermoeden, dat de spoorweg vooreerst nog niet zal totstandkomen, wordt algemeen verlangd naar een tramweg, die voor het drukke verkeer tusschen Waalwijk en 's-Bosch der geheele bevolking uitstekende dien sten zou bewijzen. Eenigen tijd geleden werd de hoop daarop zeer opgewekt, toen er sprake was van eene concessie-aanvraag lot aanleg van een tramweg van Iieusden en Waalwijk naar 's-Bosch. In den laatsten rijd echter hoort men hiervan niets meer, zoodat men vreest, dat dit denkbeeld is opgegeven wat niet alleen voor de zooeven- genoemde plaatsen maar ook voor geheel de bevolking van dc tusschengeleger. dorpen zeer te betreuren zou zijn en zeker niet het minst voor Iieusden en omstreken die van het spoorwegnet verwijderd blijven. Tot zoover de N. R. Ct. <^Over 't geheel kunnen wij ons met boven staand artikel zeer goed vereenigen. Alleen wensehen wij er bij te voegendat wij meenen gegronde reden te hebben om te veronderstellen, dat het denkbeeld van een stoomtramweg 's BoschtleusdenWaalwijk aan te leggen, in 't geheel niet is opgegeven. Van eene zijde, die wij als zeer goed ingelicht beschouwen, vernamen wijdat de vorming van het kapitaal zoo goed als verzekerd is dit is ten minste al een groot bezwaar minder. Het bestuur van den hoogen Maasdijk van stad en lande van Heusden heeft, in verband met het plan tot verlegging van den Maasmond, het verlangen te kennen gegeven met de regeering in overleg te treden over de wijze waarop de schuld zal worden afgedaan welke ten behoeve van dat waterschap rust op de perceelen, welke voor dat werk zullen moeten worden onteigend. Die schuldenlast welke zich over 11 polders uitstrekt, bedroeg op een 1 Januari jl. f206,000. Maandag werd bij den scheepsbouwmeester Adrian us lluijtenberg te Waspik de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnschipgenaamd Zeester grcot 125 lasten voor rekening van den heer C. van Daal aldaar. Dit is het eerste ijzeren schip, dat in die gemeente gebouwd wordt. In het Album der Natuur deelt de heer Logeman bijzonderheden mede over een reusachtig magneto-electrisch werktuig, hoogst waarschijnlijk het grootste en krachtigstedat thans bestaat en vervaardigd in de fabriek van A. De Meritens te Parijs, die zich in den laatsten tijd speciaal heeft toegelegd op het maken van magneto's voor kustlichten. Bedoeld instrument draagt 120 hoefmagneten elk van 8 lamellen te zamen 3240 kilogrammen wegende en een draagkracht vertegenwoordigend van 18000 kg. Bij groepen van 10 werken deze op 12 Pacinottiiingen die gezamenlijk door een stoommachine van 40 paar- dekracht voor hun polen met groote snelheid worden rondbewogen Zoo geeft het werktuig een stroomdie in één eleclrische lamp van behoorlijke afmetingen een licht moet voortbren gen van 60 000 Carcels of 420 000 kaarsen. Het is bestemd voor den vuurtoren van South Foreland, op de Engelsche kust. Beter nog dan uit boven genoemde getallen zal rxen de sterkte van het licht kunnen beoordeelen als men verneemt, dat daarbij aan de overzijde van het kanaal, Calais, bij matig helder weder groote drukletters het hoofd van een dagblad b.v. gemakkelijk leesbaar zullen zijn. De prijs van dit uitstekende werk tuig voor lichtbaken met inbegrip van twee reuzenlampen en de noodige geleidkabels, is on geveer f24.000. Sedert lang is het bekend, dat in den handel voorkomen kousen (vooral kinderkousen), die fraai rood zijn geverfd door middel van arsenikhoudende verfstof (coralline enz.). Onlangs is aan dr. Bischoff bij onderzoek van lichtblauwe kousen die uit Berlijn afkomstig waren en een uitslag aan de beenen van een kind hadden te weeg gebrachtgebleken dat ook antimonium het zelfde schadelijke gevolg heeft. Immers de kousen in quaestïe waren weinig echt geverfd blijkbaar niet nagespoeld en vertoonden iu water oplosbare antimoniumverbindingen in sterke mate. De officier van justitie te Breda heeft met betrekking tot den aldaar in het. postkantoor gepleegden diefstal de volgende kennisgeving rondgezonden „Wie in den nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 Februari iemand ontmoet of gezien heeftin of buiten de stad met een houten bruin kistje, lang 41 centimeter (duim) breed 25 cen timeter (duim)hoog 11 centimeter (duim) of wie in dien nacht iemand het postkantoor (be stellersdeur) of directeurswoning (Kraanstraat) heeft zien in- of uitgaan, wordt dringend ver zocht zich aan te melden bij den heer rechter commissaris mr. Diemontbij den heer officier van justitie of bij den heer inspecteur der pos terijen. „Eene belooning van f 50 (zegge vijftig gulden) wordt toegezegd aan hem of haar, die eenige aanwijzing doetwelke strekt tot de ontdekking van den dader of de daders van den gepleegden diefstal." Tegen een der drie personen L. J. ge naamd die gearresteerd zijn wegens grove mis handeling van den agent van politie te Tilburg, is opnieuw eene vervolging ingesteld wegens het mishandelen eener vrouwen het arglistig ont vreemden van een horloge. Door de arrondissements-rechtbank te Breda zijn 31 personen wegens zoutsmokkelen ver oordeeld. Door de arrond.-rechtbank te Breda is op vrije voeten gesteld A. Naenen oud 46 jaren, wonende te Klappenbergonder Etten die be schuldigd werd van brandstichting, terwijl er geene termen aauwezig waren hem deswege te vervolgen. (B. C.) Thans is wederom eene nachtelijke inbraak te Breda aan het licht gekomen. Bij den lood gieter Beems in de Ginnekenstraatzijn twee personen over de heining van een tuin geklommen, doch zij maakten gedurende hunne nachtelijke wandeling door het huis zóóveel leven dat de meid onraad ontdekte en haar huisgenooten daarmede in keunis stelde. De heer B. spoorde terstond de politie op en aan deze mocht het gelukken de beide dieven een meldde zich later zelf aan ia handen te krijgen. Te Ridderkerk is in een onbewaakt oogen- blik een kind van twee jaar in het water geraakt en levenloos opgehaald. Te Gorinchem hebben de slagers onderling goedgevonden den prijs van het rundvleesch met 10 ets. per kilogram te verminderen. In de duinen bij Scheveningen heeft een kind een groot pak dynamiet gevondeneen politieagent insgelijks ruim 10 kilogram van die gevaarlijke stof. De commissaris van politie heeft het aanstonds in de duinen doen verbranden. Nadat de buren in de woning van de Wed. R. in de Hofstraat te Kampen meermalen 's nachts gekerm hadden gehoord besloten twee mannen met een politieagent de zaak te onder zoeken toen men opnieuw geklop en gekerm had vernomen. Eerst beproefden zij achter de woning over de schutting gehoor te krijgen maar toen dit niet hielpzetten zij hun ont dekkingstocht voort en vonden op een van buiten gesloten privé bij de woning van de Wed. R. een doofstom meisje zonder kleeren aan 't lijf en trillende van angst en koude. Het bleek een kleindochter te zijn van vrouw v. d. W. en omdat het kind ouderloos waste zijn besteed bij de Wed. R. De politie heeft de zaak in handen. Zaterdag had nabij de Pernissche haven een droevig ongeval plaats. Een zeilende tjalk werd door het Engelsche stoomschip „City of Amsterdam" aangevarenwaardoor de zoon en dochter van den schipper, jongelieden van 20 en 22 jarenbij het naderend onheil op het punt staande in de boot te springen door den schok overboord sloegen. Wanhopend staarden de verdere opvaienden (man vrouw en knecht) het. droevige schouwspel aan, doch waren buiten machte de ongelukkigen ciie terstond in de diepte wezonken te redden. Het tjalkschip had weinig schade, maar werd door inmiddels toegesnelde hulp bij de visscherij omhoog gezet. Het stoomschip vervolgde de reis. Tot heden zijn de lijken niet gevonden. Maandag middag heeft te Amsterdam een zoon, die beschonken was, zijn vader met een bijl deerlijk gekwetst aan het hoofd. De dader is in hechtenis. Zondag zijn te 's Gravendeel uit de con sistoriekamer der Ned. Herv. gemeente ontvreemd: 4 massief zilveren bekers en 3 berl. zilveren schotelsgebruikt wordende bij het avondmaal alsmede de armenbus der catechesatiën met ver moedelijk dertien gulden. Onmiddellijk werd den volgenden morgen door het hoofd der gemeente een nauwkeurig onder zoek ingesteld, doch deze kon niets van buiten- of binnenbraak bespeuren wel vond men op tafel liggen een ijzer voorwerpeen zoogenaamde splitshoren. Vermoedelijk heeft iemand er mede bekend dat een en ander daar bewaard werd zich in de kamer laten insluiten. In de vóór zes jaar gebouwde en herhaal delijk uitgebreide fabriek van den heer Lammers te Hilversum tot bereiding van kapok en veeren, is brand ontstaan. In een oogwenk stond de geheele fabriek in lichtelaaie vlam. Tengevolge van den grooten voorraad licht brandende stoffeD, greep het vuur met zulk een woede om zich dat aan blusschen Diet te denken vielen men zich moest vergenoegen de vlammen bij 't terrein te beperken. Telkens rezen gansche kolommen omhoog, die zich in een regen van spattende vonken ont laadden en op een afstand op een grootsch vuurwerk geleken. Toen de brand werd opgemerktwas het ongeveer half zeven het werkvolk was niet op de fabriek en de eigenaar juist naar Amsterdam. Het muurwerk is blijven staanmaar al het andere is vernietigd. Gelukkig dat het windstil was en de fabriek op een vrij terrein stond anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Men zegt dat alles tegen brandschade is ver zekerd. De schade is zeker zeer aanzienlijk. Een bejaard werkman in de kon. papier fabriek te Maastricht is Maandag ochtend met

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 4