Rusland. BINNENLAND. Zwitserland. Oostenrij'k, Duitschland. Het stoomschip Daphnedat bij het van stapel loopen op de Clyde omkantelde, waarbij meer dan honderd menschen het leven verloren, wordt door het ongeluk vervolgd. Toen het schip na geuoerade ramp weder gelicht en in orde gemaakt waswerd het de uaam van Rose gegeven doch deze nieuwe naam heeft ook geen geluk aangebracht. Op zijn eerste reis werd het schip in de haven van Portrush aangevaren tengevolge waarvan het zonk. Na gelicht en opnieuw in de vaart gebracht te zijn is het Zaterdag in de nabijheid van Millport in volle vaart op een zandbank geloopen. De passagiers moesten in eene kleine boot naar land gebracht worden. Ondanks de drie sleepersdie alle pogingeu doen om het schip viij te krijgen is het nog niet gelukt terwijl het schip een be langrijk lek heeft bekomen. - De stoomboot Ardangorm uit New-York te Liverpool binnen, rapporteert, dat zij op 26 Februari ontmoet heeft de stoomboot Leerdam te Rotterdam thuis behoorendekomende van New-York en besterad naar Amsterdam. De Leerdam had het roer verloren en verzocht in het oog te worden gehouden. De Ardangorm bleef bij het Holiandsche stoomschip tot 28 Februarimaar kon geen hulp verleenen', ten gevolge van de groote hoeveelheid ijs, waarmede de Leerdam was omringd en van den storm en de sneeuw. De Leerdam werd daarop uit het oog verloren, en is sedert niet meergezieu. Hoewel de Londensche politie de daders der jongste dynamiet-aanslagen nog niet in handen heeftschijnt men omtrent hunne han delingen gedurende de laatste dagen te Londen nauwkeurige inlichtingen te hebben bekomen. Daaromtrent wordt het volgende berichtDen 20sten Februari hield des avondsongeveer een half uur na aankomst van den koeriertrein uit Liverpool, een rijtuig voor het Waverlcy-hotel in de Great-Portland street stil. Een heer van ongeveer 40 jaren wiens bagage uit een koffer met zwart Amerikaansch leder bekleed, bestond, steeg er uitbestelde een kamer en liet zijn koffer boven brengen den huisknecht aanbeve lende met den koffer voorzichtig om te gaan. De vreemdeling bracht de twee volgende dagen grootendeels op zijn kamer door en kwam zelden in het gezefechapssalon. De hotelhouder hield hem wegens zijn kleeding, manieren en dialect onmiddellijk voor een Amerikaan. Weinige dagen later kwam een andere vreemdeling, blijkbaar een bekende van eerstgenoemdeiu het hotel aan en bestelde eveneens een kamer. De bagage van den nieuw aangekomene bestond uit een koffer gelijk aan die van den eersten vreemdeling en twee lichtere handkoffers. Gedurende twee dagen waren die twee heecen steeds te zamen. Op een avond tusschen 6 en. 7 uur liet de eerst aangekomen vreemdeling een rijtuig voorkomen en vertrok met zijn eigen koffer en met een der handkoffers van zijn vriend. Een uur later vertrok de andere met de overige koffers. De man die het eerst vertrok, is, naar men meent, de persoon die de helsche machines in de bagagekamers van bet Yictcria en Paddington- statiou heeft gebracht. Zijn vriend deponeerde de helsche machines in hei Ludgate-Hill- en Charing Cross-station. De hotelhouder heeft het in het Charing Cross-station gevonden kof fertje herkend als datwaarmede de vreemdeling het Waverley-hotel heeft verlaten. Steinash bij Coburgbeloten onlangs na het lezen van verscheidene boeiende roovergeschiede- nissenook een rooverbende te vormen. De oudste van hen werd aanvoerder en naai den naam „Sckinderhannes" aan. Zij gingeu met hun vieren de kerk binneu zwoeren daar voor het altaar elkander plechtig trouw en begonnen er reeds dadelijk hun rooverberoep door het open breken en leegstelen vau de armenbusdie 50 a 60 Mark bevatte. Voor een gedeelte van dat geld kochten zij wapenenen lekkernijen. Maar de ruime geldelijke omstandigheden der knapen trokken weldra de aandacht hur.ner om geving. Zij werden nauwkeurig nagegaan, in het verhoor genomen en de geheele rooverge- schiedenis kwam uit. De lust tot verdere avonturen zal den jongen roovers nu wel vergaan. 1° den winkel van de beroemde juweliers firma Friedliitider te Berlijn werd kort voor Kerstmis een kistje met kostbaarhedenter waarde van 100,000 markgestolen. De schul digen waren eerst niet te ontdekken doch nu heeft men een man en een vrouw gevatin nier bezit voor 4000 mark van de gestolen voorwerpen gevonden werden daardoor op het juiste spoor gebracht, nam de politie ook de ware schuldigen gevangen. Het is een vrouw, die in den winkel den schijn aannam bij een der aanzienlijkste klanten te behooren en zoo ongemerkt het kistje gestolen en weggemoffeld had. Zij heeft bekend maar zij verklaart, dat zij al de kostbaarheden in een riool heeft gegooid, omdat zij zich bezwaard gevoelde en voor ont dekking vreesde. En inderdaad vond men daar, bij onderzoek voor een bedrag van 8000 mark aan kostbaarheden terug. Men twijfelt echter of niet de overige vermiste edelgesteenten op een veiliger plaats te vinden zouden zijn. NIEUVV-STETTIN 10 Maart. Wegens de terugkomst van de personen die te Könitz (in het proces ter zake van den brand in de syna goge te Nieuw-Stettin) zijn vrijgesproken, alsook wegens het feitdat er uit de huizen van joden steenen naar het publiek zijn geworpen, hebben er ongeregeldheden plaats gehad, waarbij hier en daar de glazen ingeworpenen joden be- leedigd werden. De gendarmen hebben met de sabel er op moeten inslaanom de rust te herstellen. Zukunft is reeds genoeg om aldus gestraft te worden. Te Briick heeft men zes werklieden ontdekt, die als tusschenpersonen dienden tusschen de a- narchisten te Weenon en die te Budapest. Zij belastten zich steeds met de bezorging en ver spreiding der anarchistische geschriften die te Budapest gedrukt werden. Deze zes werklieden zijn uit Brück verwijderd en naar Boheraen ge zonden. In den laatsten tijd hebben te Warschau alle nachten huiszoekingen en inhechtenisnemingen plaatswelke daar veel ongerustheid wekken onder de burges. De in hechtenis genomen personen (die in verscheidene gevallen alleen gevat werden omdat men buitenlandsche dag bladen bij hen vond) worden na eenige uren van opsluiting weer vrijgelaten. Omtrent de reden van deze buitengewone politiemaatregelen is niets bekend; men spreekt van een socialistische of ook van een Poolscb nationale samenzwering Op een half uur gaans van Genève is een Span jaard gearresteerddie aldaar sinds eenigen tijd had gewoond, en op 't laatst met verbazende sommen omsprongalsof hij het geld maar voor t gHjpen had. Rondom hem hielden zich een aantal andere Spanjaarden op. Wat daar eigenlijk omgingwist men niet. Doch eindelijk weet men althansdat hij eene door hem zeiven gefabriceerde cheque van een millioen fr. had afgegeven op een bankier te Valladolid. En wie weet welke verkeerde praktijken hij al meer heeft uitgevoerd om zijne kas zoo gevuld te krijgen als zij was. Te Altenbau bij Solingenzijn in een steen groeve twee arbeiders, een voerman en twee paar den onder neerstortende steenen bedolven. Na veel moeite brachten de brandweer en een aantal arbeidersdie terstond aan het werk togen, een der levendbegravenen te voorschijn; hij was slechts licht gewond evenals een paard dat men kort na hem bevrijdde. Eerst 's avonds laat, nadat met een steenmassa had laten springen, werd de voerman te voorschijn gebrachtmaar hij was dood. De derde man lag, volgens de laatste berichten nog onder de steenen. Vier knapen van aanzienlijke familie te van dat arme meisje te willen dwingen en de vraagwat haar wel aan mij behagen kon maakte mij schroomvallig en verootmoedigde mij. Echter gaf deze verootmoediging ook weder kracht. Ik dachtals ik haar niet bevaldan zal zij althans vernemen, dat ik niet laaghartig genoeg ben om van haar toestand voordeel te trekken. Haastig trad ik thans binnen, stond in 't naaste oogenblik voor haar en gieep hare hand, doch wat ik zeide weet ik zelf niet meer. Mijn hart was te vol en de woorden stroomden mij als water van de lippen. Ik herinner mij nog slechts, dat Rachel, wier oogen eerst vol tranen stonden, begon te glimlachen, hare hand in de mijne liet rusten en eenige woorden stamelde, die hare inwilliging in alles, wat haar voogd wenschte uitdrukten wijl zij wistdat hij slechts haar welzijn voor oogen had. Mijnheer Eckhardt kwam kort daarna terug en scheen over het met mijn vader gehouden gesprek volkomen tevredendoch schoon hij zich ook al luchtig opgeruimd voordeedlag in zijn blik toch een ernst, die mij wezenlijk trof. Zijne oogen schenen tijdens zijne korte afwezigheid gevallen de voren van zijn gelaat dieper ge worden te zijn. Er was eene zekere beving in zijn lichaam en de kleine zilveren doos werd gedurig geopend. Er bleef mij echter weinig tijd tot nadenken, want na tien minuten, waarin de zaak besproken was, voegde hij mij fluiste rend toe Mijn beste Raynerhet zou mij lief zijn, als gij terstond den predikant gingt halendie, naar ik van uw vader hoor, slechts weinig mijlen De keizer van Oostenrijk heeft aan de weduwe van den politieagent Block die onlangs door den anarchist Stelmakher is vermoord, een jaar lijks pensioen toegekend van 400 florijnen, bene vens aan elk der kinderen 100 florijnen tot hunne opvoeding zal voltooid zijn. Het schijnt dat te WeeneD in hechtenis genomen socialist Pragerde dagbladredacteur en kleedermaker, betrokken is bij den moord en diefstal ten huize van den geldwisselaar Eifert. Ook een ander der gevangen genomenen, Kam- mererblijkt daaraan medeplichtig te zijn en deze laatste moet tevens de moordenaar van den politie-beambte Illubek wezen. Men gaat te Weenen uiterst geheimzinnig en streng te werk waar het de socialisten betreft. De dagbladen mogen waarom begrijpt men niet geen berichten omtrent aanslagen en inhechtenisnemingen meedeelen. En bij de ge ringste verdenking worden werklieden uit de stad verbannen; het lezen van de te Pest verschijnende ver woont. Als gij goed doorrijdtkunt gij voor den donker terug zijn en nog van avond getrouwd worden. Dat moet nu zoo want ik ben gedwongen u morgen vroeg reeds weer te verlaten. Ge zult licht kunnen begrijpen hoe ik reed. De geestelijke was gelukkig thuis, en nog dien zelfden avond werden wij getrouwd. Den volgenden morgen na het ontbijt stond de heer Eckhardt opom afscheid te nemen. Rachelmijn kindsprak hijik moet u thans verlaten en zal misschien lang weg blijven. Ja, op mijne jaren moet men bij zulk eene scheiding op een nimmer wederzien bedacht zijn. Ik heb nochtans de belofte vervuld die ik aan uw vader deed. Gij zijt de vrouw van een goed, edeldenkend mar. geworden. Ik hoop en vertrouwdat hij u een goed echtgenoot ik weet van u dat gij hem eene goede vrouw zult zijn. Geef mij nog een kus, mijn kind; het is misschien de Lafste. O neen, neen, mijn vaderriep zij, vloog aan zijn hals en wilde hem niet loslaten. Het was een roerend gezicht, dat ons tot schreiens toe bewoog. Wij zochten haar te troosten, maar vonden geen woorden. De arme Rachel stietechter een rauwen kreet uit en zonk onmachtig in de armen van haar voogddie haar op het bed droeg en zeide Zij zal wel spoedig weer bijkomen, ik wil onderwijl stil weggaan, en gij kunt mij later volgen. Hij duidde mij daarop de plaats aan waar ik hem vinden kon, dezelfde namelijk, waar wij jV Waalwijk, 12 Maart 1884. Openbare vergadering van den gemeenteraad op^ Donderdag 13 dezer, 's avonds 6 ure. Te behandelen zaken lo. Bestek van de verbouwing der griffie van het kantongerecht enz. 2o. Overneming van den prov. weg in deze gemeente. Bo. Benoeming van een lid van het armbestuur. 4o. Wijziging van de begrooting van 1883 en 1884. 5o. Ingekomen stukken a. goedkeuring der geraeentebegrooting over 1884; b. adres van den onderwijzer Goossens om Va jaar verlof. c. adres van 2 harmoniën om subsidie; d. adres van de Kort en Evers om aankoop van grond. Door de kamer van koophandel alhier is liet volgende adres verzonden Aan (V zijne excellentie den heer minister van y\ waterstaathandel en nijverheid, te 's Gravenhage. .Ue kamer van koophandel en fabrieken te Waal wijk lieeft bij besluit van 28 Januari jl. volgaarne gesteund een verzoek, door den directeur van aet rijks post-en telegraafkantoor alhier tot uwe excellentie gericht, om, ter bevordering der Zondagsrustden dienst op gemeld kantoor op Zon- feestdagen met één uur te verminderen. Dit verzoek is door uwe excellentie toegestaan en, voorzoover der kamer bekend is, bestaat tegen deze verandering bij niemand eenig bezwaar. De kamer meende zich te mogen overtuigd houden dat de directeur en de verdere beambten zich met de verkregen wijziging zouden hebben tevreden gesteld. Tot hare niet geringe teleurstelling kwam zij dezer dagen door de navolgende aankondiging tot <le ervaring, dat er eene nieuwe dienstregeling heett plaats gehad. POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat, met wijziging van het vroeger medegedeelde betreffende het vertrek der posten de bodeloop naar BaardwijkDrunen, Haarsteeg, NieuwkuikVlijmen en 's Hertogenbosch thans plaats heeft ten 7.15 des morgens. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de bestel lingen te Waalwijk plaats hebben als volgt: Op werkdagen, ten 7.30 's morgens. U 9.30 u 12,30 's middags. i, 5.— 's avonds. H 8'II Op Zon- en feestdagen, ten 7,30 's morgens. a 12,30 's middags. u 5.'savonds. Blijkens deze aankondiging dus, begint op werkdagen de bestelling aer brieven enz., die omstreeks 10 uur voormiddags per Holiandsche post en van de richting Heusden hier aankomen, en die vroeger onmiddelijk besteld werden, zooals' het groot belang der Holiandsche handelscorres pondentie dringend vordert, eerst des nammiddags ten half een ure wat niet anders dan hoogst storend en nadeelig kan werken. op het doode paard gespeeld hadden. Vervolgens bukte hij neder, om Rachel te kussen, en bewoog daarbij de lippen alsof hij een zegen uitsprak, en wendde zich haastig af. Hij wilde de traan in zijn oog voor mij verbergen. Ik zag dien evenwel toch de zwaarste traan lichtdie ooit in eens mans oog trilde. Hij verwijderde zich thansvoordat Rachel weder tot bewustheid kwam en tot zij de oogen weder opsloeg wist ik in mijn angst hulp noch raad. Toen zij zich eindelijk herstelde en zag, dat de heer Eckhardt reeds weg waskwam zij allengs tot bedaren en ik verliet haar hierop om de plaats op te zoeken waar ik besteld was. Toen ik hem vond, bemerkte ik, dat hij noch een paard noch iets anders bij zich hsd dat op eene reis duidde. Vol verbazing vroeg ik dus Waar is uw paard Dat heb ik niet noodigantwoordde hij ook bezit ik er immers geen. Gij hebt zeker vergeten dat ik het weer verloor. - Gij zult toch niet gelooven, mijnheer.... Hij echter legde de hand op mijn mond en zeide Geen woord meer daarvan, Rayner. Het paard behoort u, om 't even, of ge het als eene gunst van het fortuin of als een geschenk van mij beschouwt. Zeide ik u niet dat gij mijn erfgenaam zijn zoudt Ik wist niet wat te zeggen ik was verward en onthutst. Zoo wilt gij ons dan toch niet verlaten? vroeg ik. Dat wil ik zeker, antwoordde hij. Maar op wat wijze dan? Wilt gij te Op Zon- en feestdagen vervallen daarenboven de distributies ten 9.30 ure voormiddags en ten 8 ure namiddags. Een gevolg biervan is, dat alle brieven nieuwsbladen enz., die in den loop van den geheelen voormiddag aankomenblijven liggen, om eerst des namiddags tusschen halfeen en twee uur in het bezit van geadresseerden te komen, terwijl de correspondentie, die op die dager, ten 7.15 namiddags per tram aankomt, niet bezorgd wordt voor den volgenden dag. Het ongerief door deze nieuwe regeling die algemeen wordt afgekeurdaan den handel be rokkend, is zeer groot, zooals blijkt uit de me nigvuldige Klachten, welke sedert den dag der invoering van verschillende zijden bij onze kamer zijn ingekomen. Dientengevolge acht de kamerals geroepen om de belangen van handel en industrie voor te staan, zich verplicht, met klem hare stem te verheffen tegen de nieuwe dienstregelingen neemt mitsdien met de meeste bescheidenheid de vrijheid uwe excellentie beleefd maar dringend te verzoe ken, den dienst op het vereeniga rijks post- en telegraafkantoor te Waalwijk weder in te voeren, zooals die was voor 1 dezer. De kamer van koophandel en „r fabrieken voornoemd. Waalwijk, 10 Maart 1884. t Zaterdag 11. werd in tegenwoordigheid van den heer districtsschoolopziener het examen afgenomen aan de adspiranten voor de voorbe reidende klasse en de normaalschool alhier. De tweede kamer heeft Maandag, na eenige wijzigingen in de strafbepalingen gebracht Ie hebben, het ontwerp regelende het staatstoezicht op krankzinnigen, aangenomen met eenparigheid van stemmen. Op den 5n dezer maand werd in een openbare vergadering van den raad van staten afdechng geschillen van bestuurbehandeld het geschil tusschen de gemeenten Vrijhoeven-Cappel en Capelle over de bestemming van het gemeen schappelijk algemeen armbestuur en zijne fondsen. Rapport werd uitgebracht door den staatsraad de Vries, terwijl voor de gemeente Vrijhoeven- Cappel optrad de burgemeester, voor Capelle insgelijks de burgemeester, en voor het algemeen armbestuur als gemachtigde mr. H. J. van Leeuwen advocaat te 's Hertogenbosch. Bij de aanbesteding der levering van de benoodigde onderhoudsgrind voor de wegen in de gemeente Sprang waren 7 biljetten ingekomen, waarvan de hoogste op f 1.83 en de laagste op f 1.59 per M8. F Het gemeentebesiuur heeft de levering gegund aan den laagsten inschrijver, Z. van Dommelen, te Capelle. De kamer van koophandel te Gorinchem heeft aan de maatschappy tot exploitatie van staatsspoorwegen het verzoek gericht om bij vervoer van vee het tarief zoodanig in te richten, dat de vracht geheven zoude worden per stuk- vee en men niet een geheele wagenlading zoude hebben te betalen voor het vervoer van bijv. één of twee runderen, hetgeen tot nu toe het geval is en den aanvoer van vee per spoor bij kleine hoeveelheden niet weinig belemmert. - In dec laat3ten tijd worden herhaaldelijk aanzienlijke aankoopen van dennenhout voor Belgische en Franscne rekening gedaan. Neder land, dat totdusverre het hout uit den vreemde trokzal nu hout gaan uitvoeren. De opge kochte dennen worden gebruikt tot hoppestaken of gaan naar men zegt naar de kolenmijnen. Zij moeten daarvoor gekapt, geschild, gezaagd, vervoerd worden; een en ander geeft in menige •plattelandsgemeente een ongewone bedrijvigheid. De heer WReabel te Tilburg vierde dezer dagen zijn 25-jarig jubilé als hoofd der school wijk Korvelen mocht bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling ontvangen. Volgens de Ned. Sportzullen de drie beroemde Araerikaansche schutters, Dr. Carver, Buffalo Bill en kapitein Bogardusin den loop der a. s. maand Juni een bezoek brengen aan Europa. Eerstgenoemde is hier reeds bekend gelijk men weet. Een te Liverpool aangekomen schip had vrij verontrustende berichten aangebracht omtrent de „Leerdam". Dit stoomschip had op zijne reis van New-York naar Amsterdam het roer water gaan De rivier toch was, zooals ge u herinneren zultin de nabijheid en hoewel ik thans juist geen stoomboot verwachtte, kon hij er misschien van eene gehoord hebben. Licht mogelijkantwoordde hij met een zonderling lachje en ging hierop na kort zwijgen voortt Valt moeielijk te bepalen op welke wijze de mensch weggevoerd wordt, als hij uit gaaten zulk eene reis ben ik thans werkelijk van plan. Het leven is een onzeker dingen toch kunnen de meeste menschen er hun bekomst niet van krijgen. Ik ben daar anders in ik heb reeds te veelen daar ik er noch in deug, noch mij er wèl in gevoel, wil ik het verlaten. Ik heb mijne beschikkingen gemaaktmijne zaken zijn beredderd en gij zult, volgens beloftemijn erfgenaam zijn. Ik viel hem in het woord om hem deze gedachte te benemen doch hij zeide Rayner, gij moet mij nu niet in de rede vallen. Ik heb nog slechts weinig tijd tot spreken, en dien tijd moet gij mij gunnen. Als ik weg ben kunt gij zeggeD, wat gij wilt, of hebt gij mijne woorden niet verstaan! Groote God, ik kan niet anders denken dan dat gij u het leven wilt benemen, was tnijn antwoord. JaRaynermaar gij zet daarbij een ge zicht alsof 't het uwe ware. Het was mij akelig om het hart en ik bad hem nu mij te zeggenhoe hij op zulke ge dachten komen kon. v (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2