Notaris RANT, 1 GULDEN. STUIVERS MAGAZIJN. GEBROEDERS BELIHTE, K lei-Aardappelen, De zang in de katholieke kerk, Handelsberichten. ADVERTENTIËN Publiek Verkoopen gezaagd Hollandsch hout. Prijs f 0.25. NOTARIS KUIJPERS Publiek verpachten'. De gronden, gelegen in den Baardwijkschen over laat. GULDENS-UITGAVE. Uitgave van 's-Gravenhage. PUIK BESTE Aan huis bezorgd 5 cent meer. OM CONTANT GELD. 1. Op Vrijdag 14 Maart 1884, Bij de uitgevers KüPPERS LAU- REY te Haarlem is verschenen L. A. LAUREY. KERKELIJK GOEDGEKEURD. op Maandag 24 Maart 1884, s voormiddags 10 urebil" OPBOD en AFSLAG, in verschillende perceelen voor den tijd van vijf jaren .Onlangs verscheen afle vering 1 van den her druk van het Stui vers-Magazijn onder den titel van verloren en wa9 in dezen toestand door het schip ontmoet, dat echter door storm en ijs onmogelijk hulp had kannen verleenen en het later uit het oog verloren had. Gelukkig zijn er latere berichten die gun stiger luiden. De //Galand" passeerde de ,/Leerdara" Zondag 2 Maart, op 48 graden westerlengte. De „Leer dam" had roersteven en roer verlorendoch stoomt nu met vijfrnijlsvaart oostwaarts met een goed werkend noodroer. Een Reuter-telegram voegt er nog de bijzon derheid bij, dat de „Galand" bij de „Leerdam" bleef, totdat het noodroer gereed was en dat schip en matrozen in goeden staat waren. Maandag avond is alhier gevankelijk bin neugebrackt zekere J. v. Z., die beschuldigd wordt Zondag avond onder Vrijhoeven-Üapelle in tegenwoordigheid van andere personen een aanslag te hebben gepleegd op de eerbaarheid van een meisje. Heden morgen is hij naar 's Bosch getrans porteerd. Zondag in den voormiddag ontving te Moergestel de eierénkoopman Voerman, uit Oor schotvan een broodbakker uit Tilburg, een zeker bedrag lot kwijting eener schuld. Voerman begaf zich vandaar langs een bin nenweg naar Heukelum, een gehucht der gemeente Berkel. In een dennenboschje werd hij plotseling aangevallen door twee zwartgemaakte kerels, die hem onder bedreiging van moord zijn geld af vroegen. Te vergeefs verweerde hij zich. Hij werd op den grond geworpen op het hoofd ge> slagen zoodat het bloed hem uit mond en neus vloeideen met een mes sneed men op den rug door zijn jas tot op het hemd. Schreeuwen werd hem belet door het dicht houden van den mond, en men ontnam hem al zijn geldten bedrage van f 46. De rijksveldwachter en de gemeente veldwachter uit Berkelvan dit brutale feit verwittigd vonden op de plaats der aanranding duidelijke kenteekenen eener worstelingen een eindweegs het spoor der deugnieten die echter nog niet zijn ontdekt. Ook te Oorschot moet dezer dagen eene aan randing op den openbaren weg hebben plaats gehad. In ons vorig nummer deelden wij mede dat te Breda twee personen in voorloopig arrest waren genomen, verdacht in betrekking te staan tot den diefstal in het postkantoor aldaar en van wie een tot het personeel der brievenbe stellers behoorde. Dit bericht is niet geheel juist. De twee bewuste personen 2ijn wel ondervraagd, doch bevinden zich beiden in vrijheid, terwijl de brievenbesteller in zijne betrekking werk zaam is. Er is dus nog geen licht in de zaak gekomen. Voor eenige dagen ontving de HeerT. A. Huizenga, commissionair in effecten te Arasterdam en redacteur van het Nieuwe Financier en Kapi talisteen brief, waarin hij met het verlies van zijn leven bedreigd werd indien hij niet zorgde, dat een der Amerikaansche Spoorwegfondsen namelijk Oregon-Calitornieenige percenten rees. Deze brief werd door hem bij de politie gedeponeerd. Zaterdagmiddag keerde de heer Huizenga, als gewoonlijk, per trein 5.10 naar zijne woonplaats Hilversum terugtoen even voorbij het in aan bouw zijnde station plotseling het glazen por tierraam van den waggon le klassewaarin hij met andere lieereu had plaats genomen, door een voorwerpdat er van buiten tegen aan kwam verbrijzeld werd. Of het een schot geweest isdan wel of er een steen tegen het glas geworpen was is nog niet uitgemaakt; een kogel echter is niet gevonden. Bij aankomst te Hilversum heeft de Heer Hui zenga de Amsterdamsche politie dadelijk van het feit in kennis gesteld. Zooals is gemeld werd J. Roele te Oos terhout die zich in den avond van 26 Febr. 11. op de rails had te slapen gelegd, door den stoom tram overreden, ten gevolge waarvan hem een been moest worden afgezet. Thans is ook het andere been afgezet geworden. Ofschoon naar omstan digheden tamelijk welvreest men toch voor zijn leven. Zondagnacht heeft een Duitscher getracht in te breken in de goederenloods op het station Winterswijk. Met behulp van eene ladder zoude hij door het raam geklommen ziju indien de nachtwacht Polman hem niet tijdig hadde ontdekt. De deugniet koos het hazepad, na Polman intus- schen duchtig mishandeld te hebben. Remmen van der Hulst, die wegens den moord op Mina Koers door het gerechtshof te Leeuwarden tot 20 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld en zich reeds tegen dat vonnis in cassatie had voorzien heeft de aanteekening van voorziening thans ingetrokken. Geardus de Boerdie door hetzelfde hof tot 5 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld wegens brandstichtenheeft cassatie aangeteekend. Verleden week is te Zutfen de jongere broeder van Gradus Arendsgenaamd Antoon daar in voorloopige hechtenisals verdacht van medeplichtigheid bij den moord te Raalte uit de gevangenis ontslagen. Waarschijnlijk staat dit ontslag in verband met de bekentenis, in deze zaak afgelegd door zijn broeder Gradus. Men verwacht binnen weinige dagen de uitlevering van Schepopeen der moordenaars van den boerenknecht onder Heinoo bij Raalte. Het schijnt dus dat er termen gevonden zijn om Schepop, die nog in Kleef in hechtenis zit, te kunnen uitleveren. Jl. Donderdagmiddag had te Ellerhuizen een treurig ongeluk plaats. De koornschipper P. Zijlema zat achter op een boerenwagen, waar van de paarden behoorende aan den landbou wer J. v. d. Riet, en bestuurd door diens knecht, op hol gingen. Zijlemagevaar ziende, trachtte zich te redden door van den wagen te springen, met het noodlottig gevolg, dat hij met zulk eene kracht tegen den grond sloegdat hij da delijk zijn bewustzijn verloor, en het bloed hem uit den mond liep. Niettegenstaande aangewende moeite is hij kort daarop overleden. De paarden kwamen spoedig tot bedaren. Onlangs beklaagde zich een inzender in het Nieuws van den Dag over handelingen van een conducteur van den Rijnspoorweg tegenover des inzenders vrouw die, van Gouda tot Amsterdam alleen in eene damescoupé reizendeonder het rijden bezoek van dien conducteur ontving blijkbaar met geen edele bedoeling. Slechts de cordate houding der dame was oorzaak, dat de conducteur, die niet nuchteren was, zich verwij derde. Wij vernemen thans dat de Rijnspoor wegmaatschappij zich de zaak ernstig heeft aan- getiokken en dat het haar is mogen gelukken den conducteur uit te vindendie natuurlijk onmiddellijk is ontslagen. Een milicien der infranterie uit den Bosch is te Oirschot gearresteerd en aan den auditeur militair overgeleverd wegens onzedelijke hande lingen tegenover een 11-jarig meisje aldaar. De persoon die zich nu eens Gazelle en dan weder Van der Veen noemdeen die den predikant te Prinsenhage onder een voorwendsel geld afgetroggeld en andere oplichterijen heeft gepleegdis na lang zoeken door de politie ontdekt en aangehouden. Het bleek dat hij te Bruinisse waar hij zeide woonachtig te zijn geheel onbekend was. Te Oosterhout is door de gemeente-politie eene kleine dievenbende ontdektbestaande uit drie jongens en een meisjevan 912 jaren die zich schuldig maakten aan diefstallen bij winkeliers en oplichterijen. In de vorige week werd door eene firma te Amsterdam een bediende met brieven naar het postkantoor gezonden. Daaronder was er een met geldswaarde ten bedrage van f160, die moest worden aangeteekend. De man kwam terug en zeidedat hij dien brief met de andere tegelijk in de bus had ge daan. Dadelijk werd alles in het werk gesteld om den brief terug te bekomen en men kreeg de belofte van de postdirectiedat onderzoek zou worden gedaan. Ongelukkig kwam de brief niet terechtnoch aan zijn adres noch ten postkantoreen alle pogingen om iets er van te vernemen bleven vruchteloos. Door de moeder van den bediende is intusschen de schade vergoed. De heer v. G. te Oldenzaal vond Vrijdag morgen bij zijn ontwaken de achterdeur zijner woning en alle kamerdeuren geopend en voet stappen in den tuin. Bij nader onderzoek bleek eer. kabinet ook open te staan waaruit f 17 aan contanten gemist werden doch eene portefeuille met bankpapier onaangeroerd werd bevonden, terwijl de overjas in de gang den weg der voet stappen schijnt te zijn opgegaan. De politie doet onderzoek. Uit Warga wordt het volgende geschreven aan de N. R. Ct. Een eigenaardig communaal bezit, herkomstig uit wellicht lang vervlogen tijden is hier nog overgebleven. Het zijn de zoogenaamde „dorps eenden", die in het dorp en den omtrek daarvan zijn geboren en aldaar in grooten getale verblijf houden. Zij worden in den winterwanneer het vriest of sneeuwtdoor de dorpsgenooten gevoederd en onderhouden waartegenover ieder hunner in het voorjaar op zijn eigen erf zooveel korven mag uitleggen als hij goedvindt, om voor die gevedelde vrienden de gelegenheid te openen, bij hem eieren te leggen. Door den zachten winter van 1883 op 84 zijn bedoelde korven reeds 4 weken geleden wederom geplaatsten werden in Februari reeds eieren daarin gevonden. 't Is een eigenaardig gezichtwanneer men het dorp omwandeltdie aanblik op deze hon derden korvenalle van stroo vervaardigd in den vorm van een zak met nauwsluitenden en aan den bovenrand eenigszins uitloopenden hals, liggende in boomen en struikenop hokken en daken op palen in slooteu en grachten langs de kanten der waterenen soms ook hangende aan de zijde van in 't water staande „schiphuizen". En in den morgenstond ziet men op vele van deze strooien verblijfplaatsen terwijl het wijfje in den korf is weggedoken de woerd (het man netje) met veel deftigheid de wacht houden, terwijl tallooze zijner natuurgenooten op het land en in het water luidkeels hunne blijdschap over het schoone lenteweer uitkwaken. Een vaste regel is het nogdat iederdie eieren in zijne korven vindtin Mei er een vol doend getal in laat liggen voor 't broeien, opdat 't getal eenden niet verminderemaar in stand blijve. Er zijn jagers, die bij voorkeur op gevaarlijk wild jacht maken en die hun lust gaan bevredi gen in Afrikaansche woestijnen. Zij zouden het nuttige met het aangename kunnen paren, indien zij pogingeu wilden aanwenden om beschaafde landen van Europa van roofdieren te zuiveren. Men zou hun daartoe Noorwegen knnnen aanbeve len waar viervoetig en vliegend roofgedierte nog in menigte wordt gevonden. Sedert 1876 heeft men er gemiddeld per jaar 137 beeren geschoten, en wel voor een aanmerkelijk gedeelte in de omstreken vau Drontheim in het district Brats- berg en Nordland. Dooreengenomen zijn sedert '76 per jaar slechts 43 wolven gedood maar daarentegen des te meer vossen want het ge middeld cijfer der geschoten leden van 't geslacht van Reinardklimt tot het retpectabele getal van 4522. En 't geen nog meer zegt is het volgende: iu 1882 zijn er 7933 gedood. Onder de koningen van het luchtruim, de adelaars, vielen er jaarlijks gemiddeld 976 door het doodelijk lood, in 1882 daarentegen heeft men 707 stuks geschoten. Deze cijfers zijn niet geput uit de gewoonlijk zeer geloofwaardige verhalen van liefhebbers der jacht en jagers van beroep, maar uit een andere bron die vermoedelijk nog meer vertrouwen verdient dan de vroeger bedoelde particuliere mededeelingen. Zij zijn ontleend aan de officieele statistieke opgaven in het licht verschenen op last van het centraalbureau te Ghristiania. Ter verklaring van hei feit, dat in 1882 het aantal gedonde roofdieren het gemiddeld cijfer verre overtreftzal het volgende wel voldoende zijn sedert het begin van dat jaar zijn pre- raiën uitgeloofd op het schieten van roofdieren en dat middel werkt uitstekend. Ruim drie jaar geleden vond een arme vrouw te Enkhuizen op een schemeravond een jong kind in doeken en luiers gewikkeld in de sneeuw liggen. Ze had deernis met den kleine en nam hem mede naar huis. Toch gevoelde zij zich met de zorg voor het hulpelooze en verwaarloosde wicht wel wat bezwaard. Zij ver telde van haren vondst en hoe zij daarmede zat, aan de vrouw van G. B., die het kind voor hare rekening nam „zij hadden al verseheiden eigen kinderen groot gebracht, zij meende, dat het hiermee ook wel zou lukken." Er viel heel wat te genezen en te reinigen. Doch met onverdroten zorgen kwamen zij zoover, dat er aardigheid aan begon te komenhet werd een aardigaanvallig knaapje bij al de huisgenooten om het zeerst de lieveling. Hoe dat alles kon samengaan, zonder dat de moeder van het kindje mede in het spel kwam, en zonder dat het geval zelfs tot opspraak: aanleiding gaf, is vrij raadselachtig. Intusschen een meisje dat voor eenige jaren buiten echt daar ter stede bij hare familie aan huis bevallen was en sedert weder buiten gediend had kwam als getrouwde vrouw te Enkhuizen wonen en eischte het kind zoo ze zegt haar kind op. De pleegouders verlangen het te behouden en geven het niet over maar na verloop van eenige dagen is het kind weg: gestolenklinkt het. Inderdaad komt men tot de ontdekking, dat de vrouw, die het heeft opgeëischt, het in haar bezit heeft. De pleegvader gaat om raad naar een rechtsgeleerdeen terwijl de nieuwe bezitster afwezig is, vertoont zich de pleegmoeder aan het knaapjeen het gaat weer met haar mee. Naar men zegt, i3 de justitie thans met de zaak gemoeid. (Enkh. Ct.) GORINCHEM, 10 Maart. Men besteedde voor: ristarwe f9,00 9 25 roode dito f 8,00 hf 8,25, witte dito f 8,75 h 1*9',2o! inl. rogge f6,75 a 7,00 buitenl. dito f0,00 a 0.00 gerst f5,75 a 6,00, haver f3,75 h 4,25 beste kook- erwten f8,75 a 9,00 beste mestingerwten f0,00 l 0,00 duivenboonen f7,75 8,00 paardenboonen f7,25 a 7,75 lijnzaad f 10,75 11,00, alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 124 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f230 320. Kalfvaarzen f160 a 200. Melkkoeien f 160 t\ 240. Nuchtere kalv. f 6 h 14. Hokkeling ossen f l00 h 12o! Graskalveren f 0 h 00. Aangevoerd 30 varkens van 22 a 24 c., vette dito c. per half kilo, 0 biggen van f0 tot f00 per stuk. Boter 60 a 70 cent per half kilo. Eieren f 0.80 a f 0.90 per 26 stuks. ROTTERDAM10 Maart. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overm De beste f7.80 h f8.40 Mindere en geringe f6.25 7,70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f6.00 6.40; dito mindere f5.50 it 5.90. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 5.70 a 6,10mindere f 4,50 a 5,60beste Zomer f 5.10 a 5.50 mindere f 4,50 a 5.00. Haver. De beste f3.75 it 4.50. Mindere f2.50 a 3.50. Boekweit. Noordbrabantsche a f190 p. 2100 kilo. Paardenboomen. De beste f7.00 it 7.25. Mindere f 6.00 a 6.90. Duivenboonen van f7.70 a 8.00. Mindere f6.50 it f7.60. Bruine boonen de beste fll,— a 12,00; Mindere f7,75 it 11.00. Witte boonen. De beste f 14.50 it 15.00. Mindere dito fO.OO a f 14.00. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 9.00 9,25 mindere van f7.00 a 8.75. Voersoorten fO.OO 0.00. Schokkers traag van f 8,50 it 10.00. Koolzaad naar qualiteit 00 it 00 nd. vl. waard. Hennepzaad bij gerijven f9.50 a 10.50. Kanariezaad. Het beste f8.50 a 9.00, dito minder f 700.. 8.25. Vlas. Op het land heerschte geedrende de week eene vrij goede vraag. Heden werden ongeveer 30,600 steen aangebodenwaarvoor eene goede vraag bestondmaar die echter slechts gedeeltelijk verkocht werdenaangezien houders te hooge prijzen eischten. Lijnzaad. Met een beperkte aanvoer bestond er heden een goede vraag, zoowel voor de puikste als voor afwijkende qualiteit; voor de eerste besteedde men f 12,25. verkrijgbaar bij W. SCHONIS, te Waalwijk, afgehaald ƒ1.90 per mud en ƒ0.95 perhalf mud; per vijfkop 13 cent. te Waalwijkzal 's morgens 11 uur, aan de haven te Waalwijk, voor ADRIANUS BLIJLEVENS door Naar plaatsen waar geen boekhan delaar gevestigd is, wordt deze brochure bij toezending van het bedrag in postzegels, franco per post gezonden. De ONTVANGER der REGISTRA- TIE en DOMEINEN, te Waalwijk, zalten overstaan van te Drunen, ten huize van D. N. YAN DER WESTEN, herbergier te Drunen, De pacht gaat in op 1 Januari 1884. De perceelen en massa's bij biljetten breeder omschreven. Inlichtingen geeft genoemde ontvanger. van het De origineele uitgave hiervan is totaal uitverkochtde vele aanvragen, die de uitgevers nog dagelijks ontvingen, leid den tot den herdruk. Zijn in dezen /herdruk" alle verhalen, novellen, schetsen, enz. opgenomen, om de lectuur aangenamer te maken, is thans elk stuk doorloopend opgenomen. Het Stuivers-Magazijn heeft zich steeds ten doel gesteldgoedkoope en degelijke volkslectuur aan zijne duizenden lezers aan te bieden, zonder krenking van eenige godsdienstige over tuiging. Deze tweede druk zal worden uitge geven in vellen druks tl f 0.05 per vel, in afleveringen h 1 0.25 per aflevering en in deelen fl.De uitgave zal het licht zien in roy. 8° formaat, met duidelijke Ietter. De uitgevers leveren het STUIVERS-MAGAZIJN naar verlangen in afleveringen of deelen, na ontvangst van postwissel a fl. voor één deel, franco per post door ge heel Nederland, op plaatsen, waar geen boekhandelaar woonachtig is.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3