Nummer 22. Zondag 16 Maart 1884. 7e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft der maand Feb Van hei hulpkantoor te Vrijhoeven-Kapel. A. Van Gert Vledder. Jacobus de Haan Werkendam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 13 Maart n.ra. 6 uur. Afwezig de burgemeester Van der Klokken en de wethouder Van Esbeiden wegens onge steldheid. Voorzitter de heer Van Riel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. De voorzitter vraagt of niemand aanmerking heeft te maken op de notulen. De heer Van der Heijden „In de vorige vergadering zijn gezegden gebezigd die niet in de notulen voorkomen. Die gezegden hebben aanleiding gegeven lot krantengeschrijf, dat weder tegengeschrijf tengevolge had. Ik heb er minder belang bij dat die uitdrukkingen in de notulen worden opgenomen maar om aan de waarheid hulde te doen constateer ik hier, dat ik duidelijk den heer Hoffmans gedurende de laatste verga dering heb hooren zeggen dat de brandmeesters niets te zeggeu hadden als zij op het raadhuis kwamen, maar veel te praten hadden als zij in de herberg onder een borrel zaten." De voorzitter„Ik meende dat dit gezegde door den heer Hoffmans geuit was nadat de ver gadering gesloten was." De heer Van der Heijden „Ik heb bet gezegde zoo goed mogelijk onthouden, eo ik weet zeker dat die woorden door den heer Hoffmans ge sproken zijn vóór het sluiten der vergadering. Er zullen wel meer leden zijn, die het even goed gehooid hebben als ik en die hceren zullen zeker ook wel hetzelfde getuigen." De heer Timmermans-Van Turenhout„Om verkeerde uitleggingen te voorkomen en om der waarheidswille verklaar ik, evenals de heer Van der Heijden, dat de bedoelde woorden door den heer Hoffmans zijn gesproken vóór de sluiting der vergadering." De heer Timmermans Wz.„Aangezien de heer Van der Heijden niet eisebt dat de door den heer Hoffmans gesprokene woorden in de notulen worden opgenomen en zulk proza daarin ook niet thuis behoort, terwijl overigens dit punt genoegzaam is toegelicht, zou ik durven verzoeken er verder niet meer over te spreken." De heer HoffmansAanvankelijk heb ik weinig notitie genomen van hetgeen de verslag gever goedgevonden had mij te laten zeggen toen ik echter zag en hoorde dat er veel bewe ging over werd gemaakt dacht ik kom, ik zal naar den heer Timmermans gaan, wiens waar heidsliefde boven allen twijfel verheven isik heb hem gevraagd wat hij daarvan gehoord had en wat er van kon waar zijn. Hij antwoordde mij, dat ik het niet gezegd had zooals het in het verslag stond. Ik heb overigens in die heele vergadering het woord niet gevraagd of gevoerd. Hetgeen mij in den mond gelegd wordt heeft geen zin 't is er zoo maar bijgeplakt, zooals blijkt uit den heelen samenhang der notulen. Wel heb ik, toen een der leden, wie herinner ik mij niet in overweging gaf de brandmeesters nog eens op 't raadhuis te laten komen, gezegd, dat dit niets zou uithalenwant dat zij hier toch r.iets wisten misschien heb ik er toen bij gevoegd dat zij onder een borrel er heel veel van wisten te praten, maar vroeger is ook wel iets dergelijks door den heer Van der Heijden gezegd. Ik constateer dat ik gedurende de ver gadering volstrekt niets heb gezegd." De heer Timmermans Wz. „Als ik ooit ver wonderd ben geweest dan is het nu, na het door den heer Hoffmans gesprokene. Het bevreemdde mij reeds zeer het door den heer Hoffmans onderteekende artikeltje in de Echo te lezen nadat hij bij mij geweest wa9 om te vragen wat hij gezegd had; zonderling dat de heer Hoffmans, erkennende die woorden gezegd te hebben, er nog op wil terugkomen 't verwondert mij dat de heer Hoffmans, die mijne waarheidsliefde boven allen twijfel verheven acht, die nu zelf verdacht maakt ja ik heb gezegd, dat de heer Hoffmans niet juist de woorden had gebezigd, die in het verslag staan, maar dat hij gesproken had van een glas jenever in plaats van over eeu borrel Nu het door niemand wordt tegengesproken dat de heer Hoffmans die door hem gewraakte woorden heeft gebezigd nu de heer Hoffmans ze niet langer tegenspreekt nu ik getracht heb de verdere discussie hierover tp voorkomen, be grijp ik niet waarom de heer Hoffmans thans eene andere verklaring aan het tusschen ons besprokene wenscht te geven." De voorzitter „Ik wensch over dit onderwerp de debatten te' sluiten, te meer daar de heer Van der Heijden toch niet verlangt dat die woorden in de notulen komen eu de heer Hoffmans zelf erkent ze gesproken te hebben." De heer Van der Heijden „Ik wensch nog iets te releveeren, namelijk dat de heer Hoffmans aanvoert, dat door mij bij een andere gelegenheid iets dergelijks gezegd is als door hem ik heb eenmaal gezegd, dat al hetgeen in de courant over de brandweer geschreven was wel vijf en twiutigmaal door de brandmeesters in de herberg gezegd is aan al die bet wilde hooren, en dit is ook zoomaar ik heb niet gezegd dat zij pp 't raadhuis niets wisten 't is integendeel gebleken uit hunne opgaaf in de courantdat zij hier heel wat verteld hebben en 't verwondert mij wel, dat de heer Van Es in de vergadering daarvan zoo weinig heeft medegedeeld." De voorzitter „Ik heb nog eene aanmerking op de notulen daarin wordt gesproken over hei maken van één plan voor trottoirsik vermeen dat de bedoeling van den raad was er twee te laten maken een met volledige opruiming van alle stoepen, palen, boomen, enz. en een een voudiger en minder kostbaar." De heer Mombers deelt de meening van den voorzitter. De heer De Haan „Ik meen dat het maken van twee plans wel in den geest van den raad is, maar geformuleerd is het niet." De voorzitter„Als het bij| één plan blijft wordt er een gemaakt met opruiming van alle hindernissen en bestrating van af de kantkeien tot aan de huizen." De heer Van Heijst„Bij gelegenheid dat de trottoirs vroeger besproken werden is door den burgemeester Van der Klokken het plan geopperd, bij wijze van proefneming de straat vanaf Bezooijen te egalisecren en daarop trottoirs te leggen ook moet ik bekennen dat ik nooit heb gedacht dat er plan was aan beide zijden der straat trottoirs te maken. De voorzitter„Proeven nemen is in dit geval geheel overbodig. Iedereen is overtuigd van 't nut der trottoirs als wij dus geld hebben kunnen wij ze leggen. Om daartoe te geraken wensch ik de notulen, alvorens dezelve goed te keuren zoodanig aan te vullen dat er 2 plans zullen gemaakt worden" De heer Timmermans Wz. „Ik geloof dat het heel goed is twee plannen te laten maken 't heeft het voordeel dat men naast het gewone plan ook een goedkooper heeft." De notulen worden gewijzigd overeenkomstig, het voorstel van den voorzitter en daarna goed gekeurd. Aan de orde 1. Verbouwing der griffie van het kantonge recht. De voorzitter „Door den opzichter van Dijk is plan en teekening gemaakt voor het verbouwen der griffie. Reeds vroeger in de vergadering van 30 Juni jl. is door den raad de afstand van het vertrek van den burg. stand aan de griffie goedgekeurd de huur blijft onveranderd. Als de raad nu zijn goedkeuring hecht aan dit bestek dan is alles in ordewil de raad voorlezing dan zal die geschiedenmaar met het oog op de openbare aanbesteding acht ik hel beter dit. niet te doen." De heer Mombers „Vroeger is aan den raad medegedeeld dat het plan tot die verbouwing was opgegeven is dat sedert veranderd De voorzitter„Ja." De heer Hoffmans „Zijn er groote reparaties te doen De voorzitter„Behalve de verbouwing der griffie zijn er eenige heel noodzakelijke reparaties aan het kantongerecht. De huurprijs blijft on veranderd." Met algemeene stemmen wordt machtiging verleend tot de openbare aanbesteding volgens overgelegd bestek en begrooting. II. Overname van den provincialen weg in deze gemeente. De voorzitter -. „Deze zaak is reeds in de vorige vergadering behandeldde stukken heb ben alle ter visie gelegen onnoodig om er nog veel over te zeggen In de vorige vergadering is gezegd dat de raad een voorstel van B. en W. te gemoet zag 't is mij niet gelukt zoodanig voorstel uit te lokken en kan er dus geen doen; ik zal er echter een doen dat niet van B. en W., maar alleen van mij persoonlijk uitgaat." „In den tijd dat er quaestie was van het overnemen van den prov. weg, hebben wij alles in het werk gesteld om meer te krijgen dan in de. condities is vastgestesteld, maar zonder eenig resultaat. 1 April moet het besluit genomen zijn. De weg is voor de gemeente om zoo te zeggen onmisbaar 't is daarom dat ik voorstel hem over te nemen op de voorgestelde condities." De heer' Hoffmans „Er zal natuurlijk wel niet veel aan te doen zijn't zal bezwaarlijk gaan voor f 5000 dien weg naar behooren te onderhoudèn maar wij zullen toch tot de over name moeten overgaan." De voorzitter „De staten onderhouden den weg als vrachtwegmaar dat is voor ons niet voldoende; in 't belang dus der gemeente dienen wij hem over te nemen. Als hiervan niet zoo lang reeds sprake was geweest, dan hadden wij misschien met beter gevolg kunnen aandringen op de verbetering." De heer Mombers „'t Is niet alleen de weg die moet worden onderhoudenmaar ook de duikers." De heer Van Riel„Er is wel veel bezwaar tegen maar er schiet niets anders over." De heer Van Heijst „Overal waar de prov. weg aan de gemeenten is overgegaan wordt hij veel beter onderhouden dan door den waterstaat, vooral omdat de gemeente zien kan waar joist reparatie meest noodig is. Vroeger werd door de provincie jaarlijks f 165000 voor wegen besteed; wegen zooals die hier in Waalwijk werden gewoonlijk slecht ge repareerd omdat men die onderhanden nam, die het het meest noodig hadden en zoo werden de wegen die tamelijk waren, vergeten. Voor ons is het overnemen van den weg hoogst noodza kelijk te meer omdat er wellicht later geen kans meer voor zal zijn de prov. staten hebben waarschijnlijk ook niet geweten dat de gemeente in vroeger jaren ruim f13000 heeft gegeven toen de provincie den weg overnam van de ge meente maar er is in 't geheel niet over ge sproken ik voor mij wist het ook niet." De heer Timmermans-Van Turenhout„Is op al deze omstandigheden aan ged. staten door het dag. best. gewezen De voorzitter „Zekerwij hebben al het mogelijke gedaan. Wij hadden ongetwijfeld gaarne gezien dat de waterstaat de heul nog had laten repareeren maar met het oog op de overname was voor den weg in Waalwijk niets op de begrooting uilgetrokken zoodat ook dit niet kon." De heer Zijlmans „Ik beken dat 5000 ver goeding weinig is als men vroeger 13734 heeft betaaldik wil gelooven dat hierover bij de debatten in de prov. st. niet is gesproken, maar dat het in den raad bekend was is zeker't is bij elke discussie gezegd. Verder aandringen is hersenschim ik meen dat het overbodig is er op terug te komen. Als er kans was van slagen zou ik een van de eersten zijn om nog pogingen in 't werk te stellen, maar daar dit niet het geval is ben ik voor de overname. De heer Timmermans Wz.„Ik herinner mij dat in de laatste vergadering over die f 13700 is gesprokendat dit vroeger reeds het geval zou geweest zijn hierin geloof ik dat de heer Zijlmans zich vergist. Ofschoon nu de staten hunne verplichting niet zijn nagekomen om den weg in behoorlijken toestand te onderhouden zal ik toch stemmen voor de overname." Hierna wordi met algemeene stemmen besloten den prov. weg in onze gemeente op de gestelde voorwaarden over te nemen. III. Benoeming van een lid van het algemeen armbestuur. De voorzitter laat voorlezing geven van een schrijven van den heer P. C. Baijens waarin hij verklaart de benoeming tot lid van het arm bestuur niet aan te nemen. Hierna gaat men over tot eene nieuwe keuze. De heer Hoffmans „Mijnheer de voorzitter zijn er geen candidaten De voorzitter „Er is geen voordracht." De heer Zijlmans „Dit is het voorzichtigste want anders loopt de mislukte candidaat gevaar naamlooze brieven te krijgen zooals onlangs 't geval is geweest." Gekozen werd de heer J. B. Yerwiel met 7 stemmen terwijl de heeren Jacques Gragtmans, Koos van Heck en P. Wijten elk een stem kregen. IV. Wijziging der begrootiug van 1883 en 3 884. De heer Quirijns verlaat de vergadering. De secretaris geeft lezing van de overschreden posten onder deze is de post van de gasfabriek overschreden met f1574. De heer Van der Heijden „lk geloof wel dat geene andere uitgaven zullen gedaan zijn dan hoogst noodzakelijkedaarvoor stel ik te veel vertrouwen in de commissie; toch wenschte ik wel te weten aan welke oorzaken het is toe te schrijven, dat de post voor de gasfabriek met een zoo belangrijk cijfer is overschreden. De voorzitter: ,,'t Heeft mij ook wel eenigszins verwonderd maar er is een inventaris van f 2400 a f2500; daarbij is het repareeren niet meege vallen en van daar de hoogere uitgaven om nu juiste inlichtingen te geven, dit is mij onmoge lijk ik stel zoo goed vertrouwen in de com missie der gasfabriek, dat ik niet op de hoogte ben van al de verschillende uitgaven. Daar de heer Van Esde voorzitter der gascommissie, niet tegenwoordig is zal de heer Timmermans Wz. wel zoo goed zijn de verlangde inlichtingen te verstrekken." De heer Timmermans Wz.„Ook zonder de uitnoodiging van den voorzitter zou ik dit gedaan hebben. Toen de gasfabriek door de gemeente is overgenomen is al spoedig een begrooting ge maakt. Die begrooting is samengesteld niet door de commissie maar door Van Dijk, en de des betreffende cijfers zijn door Van Dijk met den secretaris opgegeven. De commissie was toen nog niet handelend opgetreden en burg. en weth. behandelden de zaken met Van Dijk. Nu is 't niet te verwonderen dat bij zoo een desolate fabriek de begrooting moest worden overschreden. De posten zijn geconstateerd op de rekeningdie uit het hoofd te specialiseeren gaat nietmaar zij zullen alle blijken uit de schrifturen door Van Dijk aan het gemeente bestuur overgelegd. Overigens mag de raad overtuigd zijn dat de commissie er op uit is om de fabriek zoo goed en zoo zuinig mogelijk te beheerenniet zóó dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt* maar, waar de commissie een dubbeltje kan besparen, zal dat niet worden weggeworpen. Er hebben ongevallen plaats gehad, die in de eerste plaats een uitvloeisel waren van den slechten toestand der fabriek, maar die ook tot den na tuurlijken nasleep van een gasfabriek behooren. Van vakmannen heb ik meermalen gehoord dat men meestal teleurstelling ondervindt. Ik ver trouw dat na deze inlichtingen de raad zich er mede zal kunnen vereenigen dat de begrooting is overschreden." De voorzitter„Ik dank den heer Timmer-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1