BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. mans voor de gegeven inlichtingenik voor mij heb steeds gedacht dat de fabriek zoo zuinig mogelijk beheerd werd en altijd het grootste vertrouwen gesteld in de commissie." De heer Van der Heijden„Ook ik kan volkomen mijn vertrouwen aan de commissie schenken dat zeide ik reeds bij den aanvang maar het bedrag van f 1500, waarmede de post is overschreden is zoo grootdat daaruit het salaris van directeur en werklieden kan betaald worden. Als de begrooting door de oommissie zelve was gemaakt en deze had zich misrekend, zou zij wel zeggen, waarin dit gelegen was. Nu zij niet door haar gemaakt is mag men dat toch ook wel verwachten." De voorzitter„Nieuwe zaken zijn altijd moeielijk als we een paar jaren verder zijn zal de begrooting niet meer zooveel met de rekening verschillen." De heer Hoffmans „Toen wij de eer hadden benoemd te worden tot leden der gascommissie, waren wij in 't geheel niet op de hoogte. De fabriek was in heel slechten toestand en moest verbouwd worden er moesten werken worden gemaakt, waarop in 't geheel niet bij de begroo ting was gerekend. Er was een condensor ver sleten wij vroegen raad bij een deskundige en hoe hierin te voorzien deze raadde ons een condensor te nemen van een nieuw systeem dit gebeurde, maar 't heeft meer gekost dan anders 't geval zou geweest zijn te meer daar er nu ook veranderingen aan de gebouwen moesten gemaakt worden, waarin bij de begrooting niet was voorzien." De heer Van der Heijden „Ik geef dit alles toeeen oude fabriek kan tegenvallenmaai men moet toch naderhand kunnen zeggen waarin, en daarvan heb ik nog niets gehoord." De voorzitter „De heer Hoffmans noemt al den condensor.'' De heer Zijlmans „Als men de begrooting controleert met de rekening dan moet dit blijken maar 't is moeielijk dit nu juist te zeggen." De heer Van der Heijden „Ik geloof dat de heer Zijlmans, evenals wij allen, in zijne parti culiere zaken wel direct zal weten, waaraan te veel is uitgegeven. Hier is voor de gasfabriek ruim f 1500 te veel uitgegevenwaar is die som gebleven De heer Timmermans Wz.„Ik herhaal dat het niet aan de commissie is te wijten dat de begrooting is overschreden. De begrooting voor 1884 is door de commissie gemaakt en door den raad goedgekeurdook bij die begrooting hebben wij nog naar cijfers moeten grijpen. Den heer Van der Heijden antwoord ikdit zal blijken uit de rekening en het verslag. De commissie, willende voldoen aan alle voor schriften der verordening, heeft op tijd verslag met exploitatierekening overgelegdhet over- schredene zal hieruit blijken. Dit is gelegen in verschillende posten. De heer Van der Heijden spreekt vaD de betaling aan het dienstpersoneel daaraan is het hoogere cijfer niet geheel toe te schrijven, wel gedeeltelijk, want in 1883 vorderde de fabriek veel meer handen dan aanvankelijk werd veronderstelddit is alles zoohet groote verschil zit eigenlijk in den aankoop van de noodige toestellen tot verbetering van gas en gasfabriek. Verder geloof ik niets meer te moeten bijvoegen. Ter opbeuring toch wil ik nog me- dedeelen datondanks den minder goeden gang der fabriek gedurende de 9 maanden van 1883, na betaling van alle kosten na berekening van de renten over f20000, die voor de gasfabriek geleend zijn, er toch nog een overschot is van f 312.405. Dergelijke uitkomst is nog al be vredigend en 't zal der commissie zeker aan genaam zijn, indien de leden zich van een en ander door inzage dezer schrifturen overtuigen.» De voorzitter zal nu zeker wel voorstellen deze stukken ter visie te leggenworden er inlich tingen verlangd gaarne zullen die worden ge geven. Wat mij betreft't is mij aangenaam der gelijke debatten te hooren de leden hebben het recht van de commissie een eerlijke uitlegging te vragen." De heer Van der Heijden „De vergelijking die ik maakte was niet uit aanmerking van het personeelvoor 't overige, als de stukken ter visie worden gelegd, kan men het verschil nagaan, maar voor 't oogenblik ben ik nog zoo wijs als eerst. De voorzitter„Na inzage der stukken zal ieder wel op de hoogte zijn." De heer Zijlmans „Men zou de beslissing over dit punt kunnen aanhouden tot de vol gende vergaderingintusschen kan ieder lid die dit verlangtzich op de hoogte stellen. De voorzitter„Dit is niet noodigde heer Van der Heijden stelt volkomen vertrouwen in de commissie. Hierna worden met algemeene stemmen de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd V. Ingekomen stukken a. adres van deD onderwijzer Goossens om jaar verlof, ten einde in het buitenland zijne studiën in de vreemde talen voort te zetten. De voorzitter deelt mede dat het dag. bestuur het adres heeft opgezonden aan den schoolopziener en dat deze geen bedenking er tegen heeft. Adressant blijft verantwoordelijk voor zijn ver vanging door een ouderwijzer met dezelfde di ploma's als hij." Na eenige discussie wordt het gevraagde verlof met algemeene stemmen verleend. b. adres van 2 harmonien om subsidie. Na voorlezing der beide adressen zegt de voor zitter „Volgens mij kunnen we die twee heel goed combineerenbeide zijn te Waalwijk ge vestigd en beide hebben geld noodig. De vorige vergaderingtoen er een subsidie gevraagd werd voor de zangschoolzeide de heer Van Es dat we ons op glad ijs waagdendit zijn nu al twee gevolgen. Twee harmonien voor Waalwijk er op na ie houden komt mij wel wat veel voor ik geloof dat beide hun best doen om vooruit te komen ook meen ik dat Chrispijn, ten minste de harmonie, geen eigendommen heeftzooals l'Espérance beweert dat wel het geval is." De heer Mombers„Als er zooveel belang in de uitvoeringen werd gesteld als in de adres sen wordt beweerdzouden deze wel beter worden bezocht." De voorzitter„Wij kunnen er veel over spreken zonder tot een resultaat te komen. Ik zal daarom in omvraag brengen of de raad ge negen is subsidie te geven en daarna zoo ja hoeveel De heer Timmermans-Van Turenhout„Ik beaam het gezegde van den heer "Van Es; maar dit is een heel ander doelm. i. ligt het niet in de zending van den raad subsidie te geven tot instandhouding van dusdanige gezelschappen; maar met het oog op te geven volksconcerten zou ik er wel voor zijn." De heer Van der Heijden ,.De zangschool heeft slechts particulier nut, maar volksconcerten hebben belang voor de gemeentegeeft men er genoegzame publiciteit aan dan komen er men- scheu van buitenals er een concert op de markt gegeven wordt komen er steeds veel menschen." De voorzitter„Ik kan mij daarmede heel goed vereenigenmaar er ziju twee harmonien noch de eene noch de andere zal te loor gaan zelfs zonder subsidie." De heer Timmermans Wz. „I)e subsidie voor de zangschool is in beginsel toegestaan voor één jaarof die 't volgend jaar weer zal worden verleend durf ik niet zeggenwel durf ik verklaren dat dit veel zal afhangen van den toestand der gemeentekasdie zeker niet zoo heel rooskleurig is. De belastingschuldigen be talen niet gaarnewant we hebben een heel dossier klachten wegens te hooge belastingen. Ik voor mij ben overtuigd dat er in Waalwijk kunstzin en liefhebberij genoeg bestaat om beide te steunen. Ik ben er niet voor een der beide gezelschappen te steunenik geloof dat het meerendeel van den raad het met mij eens zal zijn dat het steunen van dergelijke gezelschappen die door particulieren genoeg worden gesteundongeoorloofd is." De heer Van Heijst„Met het oog op den ongelukkigen toestand der armenkas acht ik het niet goed de gevraagde subsidie te verleenen." Bij stemming verklaren de heeren Van der Heijden en Timmermans-Van Turenhout zich voor subsidieal de overige leden er tegen. c. Adres van de Kort en Ever9 om aankoop van grond. De voorzitter „Dit is een quaestie betref fende een rooiingslijn; ik geloof dat ze dan ook alleen B. en W. raaktmaar 't adres is aan den raad gericht en gaarne zou ik zien dat de raad een beslissing nam." De heer Van der Heijden„Ik hoor den voorzitter daar zeggen dat het een zaak zou zijn, die het dag. best. en niet den raad aangaat. Ik houd er voor dat de raad dient kennis te nemen van al hetgeen B. en W. doen. Zoo heb ik om iets te noemen, zijdelings gehoord, dat de heg van 't kerkhof is verkochtalsook een ijzeren pissoir; hoe kan dit alles; weet gij er iets van Zeg dan ronduit ja of neen." De voorzitter„Ik verklaar er in 't geheel niets van te wetenmisschien weet de secretaris er iets van." De secretaris „Er staat mij wel iets van voor maar ik kan mij niet goed herinneren." De heer Van der Heijden „Gij weet er alles van zeg dus alles of zeg dat gij niets weet. Dat zijn zaken die niet moesten gebeuren." De heer De Haan „Gemeenteeigendommen mogen niet anders dan in 't openbaar worden verkocht." De voorzitter„Als 't binnen het jaar ge beurd isweet ik zeker dat ze niet verkocht zijn. Na eenige discussie over de beide adressen wordt de beslissing opgedragen aan bargem. en wethouders. d. Adres van de vrouw van den veldwachter Van Loon om uitbetaling van f9,55 voor gele verde mastappels enz. gedurende 1881. Na eenige gedachten wisseling, waaruit bleek dat de vrouw volkomen recht had, worden B. en W. gemachtigd aan adressante een mandaat voor het bedrag uit te reiken. De voorzitter„Gisteren zijn de aanvragers voor de concessie van den tram 's BoschHeus- denWaalwijk hier geweest het is hun hoofd zakelijk te doen om concessie van Waalwijk te krijgenwij zijn de eenige gemeente die de concessie nog niet heef; verleend. Hebben zij die, dan kunnen zij zich met het financieele van het plan bezig houden. Zij verzoeken hun de con cessie te verleenen onder nader door den raad vast te stellen voorwaarden. Ik stel voor dienovereenkomstig te besluiten. Zij vragen eenvoudig een voorwaardelijke con cessie. Met algemeene stemmen de gevraagde con cessie verleend. De heer De Haan „Wanneer is de tijd om van den directeur der gasfabriek als die tijd om is en er zijn niet vooraf maatregelen genomen, zijn wij verplicht hem te houden het is beter tijdig een oproeping te doenmen kan hem altijd opnieuw benoemen. De voorzitter „De tijd is 1 April om. De heer Timmermans Wz. „Ik zie er geen bezwaar in hem na 1 April te benoemen en ook niet vóór dien tijd de raad heeft zich het recht van benoemen voorbehouden. De voorzitter„Het dag. bestuur zal dit punt in overweging nemen. Wat het dag. bestuur aangaatde toestandzooals die thans is is onhoudbaar. De le wethouder i9 sukkelend, de burgemeester is voortdurend ziek die heeft sedert 30 Juni geen enkele raadsvergadering meer bij gewoond een tijdelijken wethouder benoemen kan nietomdat de buigemeester niet defun- geert." De heer Yan der Heijden „Er wordt wel eens voorgesteld een of ander te stellen in handen van burgem. en weth. Ik zou wel willen voor stellen de twee zieke bestuursleden te stellen in handen der beide doctoren, leden van den raad." De heer Timmermans van Turenhout„Met genoegen heb ik geziendat ue raad in deze vergadering heeft besloten den prov. weg over te nemen. Den vorigen keer heb ik gewezen op den toestand der Kloosiersteegde heer Van Es heeft toen gezegddat die te gelegener tijd zou verbeterd worden. Ik wenschte nu te ver nemen of dit oogenblik thans, nu de werkzaam heden voor den overweg in de steeg zoo goed als geëindigd zijn, gekomen is, en of wij nu in de volgende vergadering daaromtrent iets zullen mogen hooren." De voorzitter„Zeker zal het dag. best. er voor zorgen maar ik kan geen toezegging geven voor de volgende vergadering. Ik zie er geen kans voor zooals, tegenwoordig de zaken staan." De heer Timmermans-Van Turenhout„Mijn doel was ook alleen de aandacht van het dag. best. nogmaals op de Kloostersteeg te vestigen." De voorzitter sluit de vergadering. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 16 Maart, ten 12 ure, in de zaal Musis Sacrum. 1. Beneden en boven. de Vliegh. 2, Wer ist unser Mann. Zöllner. 4. Glockentöne. Berthelsman. De Belgische minister van binnenlandsche za ken heeft het tentoonstellingscomité uit Antwer pen ontvangen en het medegedeelddat het gouvernement de officieele uitnoodigingen aan de mogendheden zal zenden. Aan de kamer zal een subsidie van 300.000 francs worden ge vraagd terwijl als regeeringscommissaris ge noemd wordt de heer Rombaut. Een afdeeling der Eranache troepen trok Bac- ninh Woensdag avond te 6 uren binnen lan9 den wegdie naar Langson loopt. De Chineezen werden ontmoedigd toen de stad omgetrokken werd verlieten alle posities, en namen de vlucht langs den weg naar Thain-Chuyan. De vijand leed gevoelige verliezen de Franschen hadden 70 gewonden. Een groote krijgsvoorraad en eene batterij met kruppkanonnen werden in de cita del gevonden. De jongste berichten die de minister van marine uit Madagascar heeft ontvangen, melden, dat de militaire posten van Majunga en van Ta- matave in goeden staat van verdediging zijn en dat de bevolking inden omtrek van Majunga op de bescherming der Fransche troepen rekent en openlijk ten gunste van Frankrijk tegen de Hovas partij kiest. Een te Parijs wonende Italiaan ontving van zijne familie berichtdat hij drie prijzen getrokken had ia de loterij van Verona. De gelukkige winner zond de drie nummers naar een zijner bloedverwanten om de prijzen in ont vangst te nemen doch toen de brief aankwam, waren de loterijbriefjes uit de enveloppe verdwenen. Te Parijs is men tegenwoordigdoor de steeds inniger toenadering tusschen Rusland en Duitschland alles behalve Russischgezind. Die geest openbaart zich ook in de nieuwe klucht van Millaud en Meilhacla Cosaque die alle avonden in de Variéte's stampvolle zalen trekt. Ia dit stuk de geschiedenis van een Russische vorstin die wegloopt en eindelijk huwt met een Franschen winkelbediende worden de Russische toestanden en gebruiken op geestige maar zeer ondeugende mauier bespottelijk gemaakt. De Russische kolonie te Parijs ergert zich na tuurlijk ten zeerste over dien spot. Maar de schrijvers lachen in hun vuistje; want de Cosaque levert meer op dan sinds lang eenig ander nieuw stuk op het Parijsche tooneel, le Maitre de» forges (De industrieel van Pont-Avesnes) misschien uitgezonderddie aan Ohnet reeds meer dau zeshonderdduizend francs aan auteurs-rechten opbracht. Donderdag, kort na het aanbreken van den dag, is de Engelsche Soudan-expeditie bij Tamanieb andermaal met üe Arabieren, onder Osman Digna, slaags geweesten volgens berichten uit Suakin van Donderdagmorgen 10 uren gelukte het aar. Graham's infanterie en artillerie den vijand ge heel te verstrooien. Den vorigen dag om 4 uur 's middags waren de Engelsche troepen te Tamanieb aangekomen. Ze vonden daar een groot aantal opstandelingen in kuilen verborgen, vanwaar uit op de Engelsche verkenners door den vijand gevuurd werd, zonder deze zich vertoonde. Cavalerie was hier dus in het geheel niet te gebruiken van wege het gevaarlijke van het ter rein. Graham liet zijn ruiters derhalve afzitten en in het gevecht van dezeö morgen hebben ze te voet dienst gedaan. De Engelschen beschikten bij den aanval over zeven stukken geschut. Zij hadden eene positie ingenomen op ongeveer een mijl afstands van het vijandelijke kamp. Osman-Digna men weet niet zeker of hij zich bij zijne troepen bevond beschikte over 5 a 6000 man. Hij had zich niet verschanst. De telegrammen uit Soeakiu welke in de avondbladen staanmelden dat de Engelsche strijdmacht oprukte in twee carrés. Korten tijd nadat Zareba verlaten was werd het eerste carré woedend aangevallen door een groot aantal opstandelingendie met groot verlies werden teruggeslagen, maar toch den aanval hernieuwden. De worsteling was vreeselijkdaar de Arabieren niet wilden terugtrekken noch zich overgeven zoodat bijna allen werden gedood. Het tweede carré leed geduchte verliezenen verloor alle mitrailleusesmaar na een woedend gevecht van twee uren werden de kanonnen hernomenen daarna veroverde het eerste carré door een stouten slag het kamp van Osman-Digna. De Standard deelt nadere berichten omtrent het gevecht bij Tamanieh medewaaruit blijkt dat de Arabieren vochten met hunne gewone manhaftigheid. Zij leden vreeselijke verliezen daar zij onbevreeesd aanvielen woedend voch ten en geen voet weken. Bijna alle Arabieren, die in den aanval deelnamen sneuvelden. Dc Engelschen leden ook groote verliezenmeer dan honderd dooden en aanzienlijk meer gewonden. Het gevecht werd tot den namiddag voortgezet, daar de vijand weder voor het front bijeenkwam. Volgens een particulier telegram uit Londen aan het Berl. Tagebl. moet generaal Gordon verklaard hebben, dat de toestand in West-Soedan uiterst hachelijk geworden is. De zendelingen van den mahdi hitsen overal de bevolking op. Alle stammen tusschen KhartoemShendi en Berber zijn vijandig gezind. Khartoem zelf ver keert weder in gevaar ingesloten te worden en dus alle gemeenschap met Caïro te verliezen. Deze verandering in den toestand is volgens Gordon veroorzaaktdoordien de Soedannezen weten dat Engeland hun gewest voor goed ver laat zonder een nieuwen staat van zaken daar te vestigen. In Birmah is oproer uitgebroken. Een stam bergbewoners van het Noorden, die jaren lang feitelijk onafhankelijk was ondanks al de pogingen van den koning om hen te onderwerpen, heeft een inval gedaan in de lage landen en de stad Bhamo, aan den Boven Irrawady, ingesloten. Van daar gevluchte zendelingen verhalen, dat de oproerlingen al de dorpen in den omtrek van Bhamo geplunderd en verbrand hebben. Het nieuws heeft bij de regeering te Mandalay groote onrust gewekt; maar men is daar er op uit, alleberichteu omtrent den opstand zooveel mogelijk geheim te houden. Alvorens tot de eigenlijke werkzaamheden werd overgegaan verklaarde Bismarck zich ver plicht den rijksdag onmiddelijk bloot te leggen, waarom hij de resolutie tot het betuigen van leedwezen over het sterven van Lasker heeft teruggezonden. Hij zeide dit te doennaar aanleiding van de wijzewaarop de zaak in den rijksdag is behandeldvan het optreden van Richter en van de verkeerde stemming die de dagbladen der oppositie in het land heb ben verwekt. Daardoor toch was de schijn op gewekt als hadde Bismarck eene handeling gepleegd waartoe hij niet gerechtigd is en als lag hem de zorg voor eene goede verstandhouding met Amerika niet na aan 't hart. Bismarck staat stil bij de vriendschappelijke betrekkingen t die tusschen Duitschland en Amerika hebben bestaan, reeds sedert den tijd van Frederik den Groote, en die als een erfdeel op het rijk zijn overgegaan. Zoo lang hij minister isis die verstandhouding steeds uitstekend geweesten Bismarck erkent ook persoonlijk vele blijken van sympathie uit Amerika te hebben ontvangen. Niets, zeide hij, is er geschied dat deze goede verstandhouding kon schaden. Ook hij heeft in de resolutie betreffende Lasker slechts de uitdrukking van welwillendheid gezien. Maar hij heeft deze niet aan den rijksdag kunnen toezendenomdat er de overtuiging in werd uitgesproken dat Lasker's werking voor Duitschland buitengemeen weldadig is geweest Die uitspraak is gericht tegen de door Bismarck in naam des keizersgevoerde politiekwelke door Lasker werd bestreden. Daar kwam nog bij, dat de partijgenooten van de verdiensten van Lasker ongepast gebruik maken ten eigen bate (Geroep linksFoei)... Dat „Foei" is be- leedigend voor mij ik zal de bescherming van den voorzitter inroepen. „Foei" dat hadt gijl. aan hen mogen toeroepen, die aan Lasker's graf politiek dreven Na dit incident ging Bismarck voort met de redenen zijner handelingen uiteen te zetten. Hij erkende dat de nationaal-liberalen bij het lot stand brengen van het rijk, in goeden zin hebben gewerktmaar zeidedat Lasker zich van hen meer en meer had afgescheiden. Dat sedert 1878 de regeering en de liberalen van elkander zijn vervreemd is Lasker's werk. Het misbruik, van de verklaring van rouwbeklag gemaakt, heeft Bismarck genoopt te handelen zooals hij deed. Niet hij heeft over den doode gericht dat deden diegenen, die Lasker boven verdiensten hebben verheven. In een herberg bij het Ttaliaansche stadje Ghedi stapte onlangs een rijke veekooper af, die op weg was naar een markt in de streek van Cremona. Hij wilde eerst daar overnachten maar eenige geheimzinnige teekenen van verstand-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2