Nummer 23. Donderdag 20 Maart 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. 10 BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. HET SPEL KAARTEN. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. v •jE-»wwr-mrwe«K2w«,^w= ransaBPua; «grtsti w wi»^!!wiiswgsg?aggc3i'rf**,wrfp-wgaK—rawgsyg* ll'.'mwj annsq.'ittTvrrsszi s De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisclüand worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Door de regeering is een voorstel ingediend houdende schorsing voor de onderofficieren en soldaten zoolang zij onder de vaandels staan van het recht van stemming. Voorts wordt in dit ontwerp bepaalddat de geestelijken hunne stem zullen moeten uitbrengenop de plaats waar zij woonden voordat zij in de orden werden opgenomen. De gemeentelijke en provinciale verkieziugen zullen op een Zondag gehouden worden. De senaat heeft met 192 tegen 72 stemmen de gemeentewet goedgekeurd en een votum van dank gebracht aan de troepen in Tonkin, 't Is gebleken dat men te Bac-Ninh 100 kanonnen, een groot aantal geweren en veel ammunitie buit maakte. De Franschen hadden 6 dooden en 25 gekwetsten. Later is bericht ontvangen dat de Fransche troepen van Bac-Ninh beginnen op te marcheeren, en wel in twee colonneswaarvan de eene gaat naar Thai-Mguyen de andere naar Lang-Son. Zeeroovers hebben in de buurt van Hai-Phong een kleine koopvaardij-stoomboot genomen, waar van zij den Franschen kapitein en elf man der equipage doodden. Eene expeditie is uitgezonden om hen te straffen. De stad Marseille en hare omstreken worden door een dievenbende zeer onveilig gemaakt. Volgens de Petit Marseillais is deze bende uit stekend georganiseerd en heeft zij reeds menigen slag geslagen. Door een bloot toeval echter is de politie nu op het spoor gekomen van een reeks verdere plannen die allen reeds behoorlijk waren voorbereiden waarbij ook plan was inbraak te plegen in de afdeeling der dokken het zoogenaamde /gewelf" waarin kostbare goe deren zoowel als de in bewaring gegeven edel gesteenten juweelen, gouden en zilveren sieraden enz. geborgen waren. Natuurlijk is deze berg plaats echter door alle voorzorgsmaatregelen omringd. De ingang is afgesloten door een dubbele ijzeren deurdie slechts met acht ge heime sloten kan woiden geopend. Een verhaal uit de Amerikaansche wouden naar WILLIAM GILMORE SIMMS, vin. Dat is eene lange geschiedenisRaijner die gij echter even goed in tien woorden als in tienduizend begrijpen zult. 't Zou misschien genoeg zijn, als ik u zei, dat ik het leven moe en zat ben. Ieder oogeublik dat ik langer leef, vernedert mij. Ik heb niet één, neen verschei dene vorstelijke veimogens bezeten en mij is nauwelijks genoeg gebleven om mijne laatste reis ten einde te brengen. Ik bezat talent en goed verstand, maar mij ontbrak de macht, om mij aan 't gezelschap van lage zielen te ont trekken en 't verstandte vermijden, het offer der grootste ellendelingen te worden. En ware ik zelf alleen het offer geweestja dan, Rayner, had ik het mij nog getroostmaar dat arme kind tegenwoordig uwe vrouwhet kind van een dierbaren verwantdie het op zijn sterfbed aan mijne hoede en zorg toevertrouwde, werd ook te gronde gericht. Schrik niet bij mijne woorden, RaynerRachel is rein als een engel. Ik spreek enkel van haar vermogen, dat ik met het mijne doorbracht. Ik heb haar wel niet geheel arm gemaaktdoch leefde toch in bestendigen angstdat het nog geschieden zou. Tdans is zij de uwe en ik heb niets meer te vreezenzij is gered ik weet het zal u beiden welgaan. Geloof echter nietmijn goede In dat //gewelf" liggen niet zelden stukken van verscheidene millioenen. Door het gebeurde te Alexandrië vóór het bombardement werden zooals men weetvele Fransche familiën genood zaakt hare kostbaarheden naar Marseille in vei ligheid te brengen. Voorts worden er tegen woordig schatten bewaard aan Oostersche essence van rozenolie. Deze wordt ingevoerd in lucht dicht gesloien vertind koperen bussen of in kristallen flacons met hermetische sluiting. Deze essence is 1000 francs per kilo waard en wordt natuurlijk met de uiterste zorgvuldigheid bewaakt. De lucht er van is zoo doordringend, dat ondanks de beste sluitinghet gewelf spoedig gevuld is van een heerlijken, maar tevens zeer gevaar lijken geureen verblijf van een paar uur zou, als de deuren gesloten warenonvermijdelijk den dood door verstikking tengevolge hebben. Het blijkt uit de bekentenis van eenige leden der bende dat men het werkelijk op dit //gewelf" voorzien had en ofschoon er niet veel gevaar bestond dat de toeleg gelukt zou zijnblijkt er toch uit met welke brutale schelmen men te doen heeft gehad. In een vuurwerkfabriek-te Saint-Onen heeft een vreeslijke ontploffing plaats gehad, waardoor twee gebouwen van twee verdiepingen geheel vernield werden. Vier werklieden werden licht gewondmaar verlies van menschenlevens is niet te betreuren. Gelukkig gebeurde het on geluk tijdens het schaftuuranders zou het aantal slachtoffers groot zijn geweest. Al de huizen in den omtrek der fabriek zijn zwaar beschadigd. Van een wijnhuis aan de overzijde werd de geheele voorgevel vernield en ver scheidene der daar aanwezige bazoekers kregen schrammen door scherven van glasruiten. Te Madrid zijn twee generaalseen officier en een aantal onderofficieren in hechtenis geno men wegens lidmaatschap van een geheim, oproerig genootschap en samenzweeriDg ten gunste der republiek. De antwoorden der regeering in de jongste zitting van het Eugelsch lagerhuis op de tot haar gerichte vragendroegen duidelijk het kenmerk van het besef, dat men zich ten op- Raynerdat ik in verlegenheid om een man voor haar geweest ben. lutegendeelmannen van aanzien en vermogen hebben om haar gevrijd, mannen, die menige moeder, menig jong meisje met open armen zou ontvangen hebben. Ik echter hield de gedachte vast dat, schoon ik al haar vermogen verkwisttezij zelve toch niet het offer van een lichtmis of woesten man mocht worden al was hij ook nog zoo hoog en aau- zienlijk in rang en staat. Ik kende Rachels hart en wistwat haar gelukkig zou maken. In u heb ik gevonden wat ik zochten mijn werk is volbracht. Een ding heb ik u nog maar ter hand te stellen. Bij deze woorden haalde hij den koker voor den dag die zijn kaartspel bevatte. Ziet gij deze kaarten. Zij waren mijn verderf. Schoon neen't ware dwaas dat te zeggen; mijne eigen zwakheid was mijn verderf. De kaarten waren slechts het stomme werktuig in mijn hand en even onschuldig als dolk of pistool in de hand van den moordenaar. Maar toch zijn ze gevaarlijk, Rayner, en ik wilde u voor haar waarschuwen. Neem zebewaar ze, niet om er mee te spelendoch u en uwe kinderen tot waarschuwing te zijn. Verhaal aan deze wat ik u heb medegedeeld en maak hen met het gevaar bekend. Nu echter ga ik en verlaat u. Waarwei gij zietook mijne doos is geledigd. Hij gaf mij nu de kaarten alsmede de kleine zilveren doos waaruit hij het laatste kogeltje verzwolgen had. Daar ik de doos afwees, glim lachte hij weemoedig en zeide Waarom wilt gij ze niet? Ik zal mijn voornemen toch niet veranderen. Daar ik bij mijne weigering bleef, wendde hij zichte van Egypte en Soudan in een waar wes pennest heeft gestoken. Eerstens had men de mededeeling te doen dat van Gordon geen bericht is ontvangen wegens de verstoring der telegrafische gemeenschap tus- schen Khartoum en Shendy dat een stoomschip tusschen beide plaatsen door opstandelingen is aangevallen en dat een Engelsch bataljon naar den Boven-Nijl was gezonden. //Overdreven" echter noemde het de regeering te bewerendat Gordon zich in extremisin den uitersten nood bevindt. De tegenwoordige instructies van Graham dus deelde de regeering verder mede veroor- looven hem niet naar Berber op te rukken maar de regeering kon onmogelijk zeggen dat hij er onder geen omstandigheden heen zou gaan. Karakteristiek was de verzuchting van den met allerlei vragen bestormden Dilke wdat het te betreuren wasdat Gladstone nog niet weder hersteld was." Hij voor zich kon slechts zeggen, dat het klimaat van Suakin niet toelaat er eene groote krijgsmacht langer dan noodig is bijeen te houden en dat was de voornaamste reden der noodzakelijkheid van Graham's operatiën. Wat den slavenhandel betreftGordon wenscht dien in zijn oorsprong en hoofdkwartier aan den Congo te onderdrukken. Zoodra de ontruiming van Soudan geheel is volbracht, zal de regeering al het mogelijke doen tot regeling van de zaken des landsmaar indien de oppositie dit onmo gelijk maaktzal zij in deze en ook met be trekking tot andere quaesties een beroep doen op het land. De regeering is er niet recht kalm over, ziet men en dat zal er niet beter op geworden zijn na eene motie van Labouchère strekkende om te verklaren ,/dal het ontzaglijk verlies van menschenlevens in Soudan niet gerechtvaardigd is", met slechts 111 tegen 91 stemmen werd verworpen. Parnell en diens aanhangers hebben gestemd mei de minderheid. Uit Suakin is bericht ontvangen dat bij eene cavalerieverkenning, alles rustig is bevonden. Men verwachttedat de Engelsche troepen nog eene maand zouden blijven. Admiraal Hewett stelde zich voor deze week een bezoek te brengen aan Massowah op den \veg naar Abessinië. Onder de gedooden in den slag van Tamanley bevinden zich onderscheidene Sheiks, onder welken zich af en ging op de rivier toe. Ik volgde hem en zocht hem door toespraak tegen te houden doch hij wees mij barsch en wrevelig van zich, cn ik zag nu hoe zijne oogen flikkerden van een geheel eigenaardig wilden gloed, 't Was mij ook niet ontgaan hoe de laatste pildie hij gebruikt had, aanmerkelijk grooter dan de vroe gere geweest was en ik herinnerde mijhoe hij den vorigen avond het doosje in mijne tegen woordigheid meermalen geopend had en dat dit toen nog een menigie van die kogeltjes bevatte. Wij hadden thans den oever bereikt en hij zag mij aan en fluisterde Gij moet mij nu verlaten, Rayner. Keer terug naar uwe vrouw zij zal u ook de dia manten ter hand stellen. Ik kan u onmogelijk verlaten riep ik overtuigd, dat hij zich daarin zou storten, sprong vooruitom hem met geweld tegen te houden. Toen ik hem echter juist grijpen wilde, hield hij mij plotseling eene tot daartoe verborgen ge- houdene pistool voor het hoofd. Ik deinsde terug en hij riep Raynergij zijt een braaf menschmaar kur;t mij mijne laatste reis niet beletten. Vaarwel Bij deze woorden wierp hij mij de pistool toe en wierp zich van den hoogen rotsoever in den stroom. Half verbijsterd snelde ik op de plaats toewaar hij gestaan had doch sprong hem oogenblikkelijk nazoodra ik slechts eenigszins weder tot bezinning was gekomen en door de op het water ontstane kringen, de plaats waar hij was neergekomen vond aangeduid. Zwemmen en duiken kan ik als een visch en ik zocht onder water zoo lang naar hem rondals ik het slechts uithouden kon. Hij was echter door den stroom snel voortgedreven drie van hoogen rang. Het vertrouwen in Osman- Digna, meende men begon bij de bevolking te wankelen en zij scheen geneigd tot onderhandelen. Op deze veranderde gezindheid bouwende (wier beslaan trouwens nog zeer.problematisch is), heeft Admiraal Hewett zich verlaagd tot eene procla matie, waarbij hij 5000 dollars belooft aan dengeen die Osman-Digna dood of levend in zijne handen levert. Een brutale dief heeft in het koninklijk paleis te Windsor uit de kamer van een secretaris der koningin eenige met diamanten omzette por tretten der koninklijke familieverscheidene gouden en juweelen armbanden en andere kost baarheden gestolen. De dynamietmannen schijnen hun arbeids veld reeds tot Canada uitgestrekt te hebben. Men bericht namelijk dat de politie te Torento een complot ontdekt heeft dat ten doel had het parlementsgebouw in de lucht te laten springen. Bij het vernemen van dat bericht ontstond in de geheele stad een groote opschudding en de ambtenaren die in het bedreigde gebouw woon den hebben het verlaten. Ook de afgevaardigden gevoelen zich niet op hun gemak daar de mis dadigers voornemens waren hun plan tijdens eene zitting ten uitvoer te brengen. De grootste voorzorgsmaatregelen zijn genomen, en de hoofd persoon die met de uitvoering der daad was belastmoet een fenian uit Buffalo zijn. Tengevolge van de verschillende overdreven geruchten die omtrent de ongeregeldheden te Neustettin in omloop zijn, heeft de burgemeester dier gemeente een schrijven aan het Berliner Tageblatt gerichtwaarin hij zegtdat eerst Zaterdag de wanordelijkheden begonnen zijn nadat van de tweede verdieping van een huis door een Israëlietisch gezin bewoond een steen op de menigte geworpen was. Een ooggetuige spreekt dit bericht in hetzelfde blad tegen en zegt dat de ongeregeldheden reeds lang vooruit waren voorbereiddat ook de burgemeester vooraf was gewaarschuwd doch dat deze ver zuimd heeft voorzorgsmaatregelen te nemen. Genoemde correspondent zegt verder, dat alleen de woning van den koopman Loewe het bewijs levertdat de wanordelijkheden een hoogen graad bereikt hebben. Geen ruit is er heel gebleven en het huis is nog onbewoonbaar en al mijn zoeken was vruchteloos. Toen ik weder aan den oever kwam zag ik zijn hoed in de verte op het water dobberen de arme ongelukkige oude man zelf had werkelijk zijne laatste reis aanvaard. Gij hebt mijn jongen zóón gezien die gelijkt zeer, zeer den ouden, en wei niet slechts uiteriijk. maar ik geloof ook naar den geest- De heer Eckhardt heeft zich nochtans daarin niet bedrogen, dat Rachel zich aar. mijne zijde geluxkig zou gevoelen. Zij zegt mij dit althans, en dit maakt mij gelukkig. Zij wordt enkel treurigals zij de kaarten ziet of er van hoort spreken maar daar zij den knaap door gedurige herinnering aan dien onge lukkige en zijn lot hoopt te waarschuwen, voegt zij er zich geduldig in. Wat doet dan ook niet eene moeder voor haar kind Ik kon u nog lang vertellenvreemdeling maar ik meen te zien dat gij slaperig wordt cn 't zal u dus licht liever zijn dat ik u uwe slaapknmer aanwijs. Dat verhaal had alle slaperigheid bij mij ver bannen de ongelukkige man wiens verderf dat noodlottig kaartspel was geweeststond levendig voor mijne oogenen huiverend kon ik noode de oogen van de rampzalige bladen afwenden, doch mijn gastheer zelf wenschte ons gesprek hier af te breken en zoo stond ik op en liet mij mijn bed wijzen. Toen ik den volgenden morgen opbrak was de vrou.v des huizes nog niet weder zichtbaar; ik nam alleen hartelijk afscheid van haar echt genoot doch de herinnering aan het lot van dien ongelukkige had zich diep in mijn hart. geprent. Ik heb sedert dien tijd nooit weder een kaart aangeraakt. (Slot.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1