!w:$l Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. IIP \;i 1 ;lji® LvHiiBS ''tl; y Brieven uit het Zuiden. zoodat ook de familie Loewe bij bekenden haar intrek heeft moeten nemen. Evenzoo heeft het gepeupel ook andere woningen- van particulieren beschadigd terwijl bij een ander Tsraëlietisch koopman de winkel is geplunderd, de kas gestolen en een der zich in den winkel bevindende per sonen door een steenworp is gewond. Ver schillende gezinnen hebben hun huis gesloten en hebben de stad voor eenige dagen verlaten. De anarchistische beweging schijnt in Hon garije groote uitbreiding te nemen. Uit Budapest wordt gemeld dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 36 anarchisten gearresteerd zijn waaronder naar men zegt de leden vau het uitvoerend revolutionnaire comité behooren, dat onlangs is georganiseerd. Bij de huiszoe kingen heeft de politie beslag gelegd op socia listische brochures en verschillende chemische bestanddëelen. De gearresteerden zijn bijna allen Oostenrijkerszij zullen onmiddellijk uit het Hoügaarsche gebied verwijderd worden. Het Oosten rij ksche kabinet heeft aan de Zwitsersche regeering een uitvoerige nota over de anarchisten gezonden. Dit is het eerste diplomatieke stuk over deze zaak. In de laatste weken correspondeerde de Weener politie recht streeks met hare Zwitsersche ambtgenooteu. Zaterdag avond heeft het gerechtshof te Weenen uitspraak gedaan in de zaak tegen Hugo Schenk den vrouwenmoordenaar, en zijne twee medeplichtigen Karei Schenk en Schlossarck. Alle drie zijn ter dood veroordeeld hun straf door ophanging te ondergaan. Toen de ver dedigers hunne pleidooien geëindigd hadden stond Hugo Schenk op en maakte hun zijn compliment. Ook bij het uitspreken van het vonnis bleef Hugo Schenk oogenschijnlijk kalm. Zijne medeplichtigen lieten echter het hoofd vallen en men meende, dat zij van de bank der beschuldigden zouden vallen. Op de vraag van den president der rechtbank of de veroordeelden nog iets in 't midden hadden te brengen of tegen het vonnis wilden appelleeren, antwoordde Hugo met vaste stem r dat hij met het vonnis van het hooge gerechtshof tevreden was en niet appelleerde. Ook de beide anderen verklaarden, doch nauwelijks hoorbaardat zij geen appèl aanteekenden. Men gelooft dat de rechtbank gratie bij den keizer zal verzoeken voor Karei Schenkden minst schuldige. Door de Italiaansche blader» wordt het over lijden gemeld van den beruchten roover Cipriano La Galain de gevangenis te Portoferrajo, waar hij een opzettelijk voor hem gebouwde cel be woonde. Zijn schedel zalevenals die van zijn vroeger overleden broeder en medeplichtige, ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek bewaard worden. Poolsche bladen melden, dat te Warschau voortdurend huiszoekingen en arrestatiën worden gedaan. Zaterdagnacht zijn een vijftigtal perso nen in hechtenis genomen. Iu de straten be vinden zich veel gendarmen en militairen, omdat men vermoedt, dat de moordenaar van Soedeikin, Degaieffzich te Warschau ophoudt. Het hoofd der politie te Petersburg heeft van het uitvoerend comité der nihilisten een brief ontvangenwaarin met den dood bedreigd wordt iederdie bij de politie inlichtingen komt geven over Degaieffden moordenaar van den kolenel Sudeikin. Het hoofd der politie wordt daarin tevens verzocht den brief te laten lezen aan ieder zoodanigen verklikkerwanneer deze de voor hem uitgeloofde belooning ontvangt. In de kolenmijn van Pocahontas, in Yirginië (V. S.) heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehadwaarbij een honderd vijftig lieden zijn omgekomen. Tal van huizen in den omtrek werden vernield. Pogingen tot redding der in de mijn bedolven arbeiders waren onmogelijk door de verstikkende dampen die zich ontwik kelden, en die het afdalen in de diepte beletten De ontploffing werd veroorzaakt doordat eenige mijnwerkers zich met onbedekte lampen te ver in een nieuw gedeelte waagden. De omgekomenen waren voor 't grootste deel Hongaren en negers. De mijn stond Vrijdag nog in brand en is op bevel der overheid gesloten. Waalwijk, 19 Maart 1884. v'^-Bij zijner maj. besluit van 11 Maart 1884 no 4 isbeschikkende op het beroep door A.' van Ierselte Baardwijktegen het besluit van gedeputeerde staten van Noordbrabant van 30 Augustus 1883 G no 4 enz., waarbij zijne op 25 Juni te voren plaats gehad hebbende ver kiezing tot lid van het bestuur van den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk is vernietigd met vernietiging van het bestreden besluit van gedeputeerde staten van Noordbrabant verklaard, dat de appellant A. van Iersel op 25 Juni 1883 op wettige wijze verkozen is tot lid van het bestuur van genoemden polder. Bij deze verkiezing was door een minderjarige, krachtens volmacht, aan de stemming deelge nomen. Tegen deze verkiezing werden bij h.h, gede puteerde staten dezer provincie bezwaren inge bracht en vernietiging der gedane keuze verzocht. Bij het door appellant bestreden besluit van gedeputeerde statenwerd dan ook deze keuze op de volgende gronden vernietigd -. //Overwegende dat bij art. 5 van het algemeen reglement voor de waterschappen in Noordbrabant (Prov. blad 1862 no 1) is aangegeven door wie de belangen der minderjarigen kunnen worden waargenomen." Overwegendedat waar alzoo minderjarigen niet uit eigen hoofde kunnen optreden daaruit volgtdat zij evenmin voor anderen het stem recht kunnen uitoefenen. Terwijl zijner majesteits besluit vn. steunt op de volgende gronden Overwegendedat deze opvatting echter niet als juist kan worden aangenomen zoowel omdat in art. 5 alleen van de uitoefening van het stemrecht voor minderjarigen niet van de waarneming hunner belangen sprake isals omdat het hier niet betreft de uitoefening der rechten van minderjarigen maar integendeel de waarneming der belangen van anderen door min»- derjarigen, waaromtrent in het gemeene recht geenszins als algemeen beginsel geldtdat een minderjarige als zoodanig uit eigen hoofde uit gesloten daarom alleen ook zou zijn uitgesloten om voor anderen te handelen dat dan ook niet in art. 5, maar in art. 6 van het reglement de oplossing is te vinden van de vraagof de minderjarige als gemachtigde eenen stemgerechtigde mocht vertegenwoordigen en dat art. 6, zoodanige vertegenwoordiging niet uitsluitdaar die bepaling in 't algemeen het recht op vertegenwoordiging erkennende, behou dens de beperkingen die daarin uitdrukkelijk worden gemaakt, maar in dezen niet toepasselijk zijn daarbij niet heeft gederogeerd aan de be voegdheid die naar het gemeene recht bestaat, om ook minderjarigen als lasthebbers aan te stellen. (Vergelijkt art. 1835 burgerlijk wetboek.) Uit het feit dat de burgemeester van Waalwijk, de heer Van der Klokken, verleden Zondag weder de kerk bezocht heeftmeenen wij te mogen afleiden dat zijne gezondheid op 't oogenbl|k minder te wenschen overlaat. Wij verwachten dat hij nu spoedig kracht en lust genoeg zal gevoelen om zijne functien weder persoonlijk te vervullenopdat de onhoudbare toestand waarover de wethouder Van Riel zich in de laatste raadsvergadering zeer terecht beklaagde, binnen kort een einde moge nemen. De ongesteldheid, waardoor de wethouder Van Es belet was de vergadering van Donderdag bij te wonen schijnt snel geweken te zijnten minste hij heeft sedert zijne betrekking even als vroeger waargenomen. De subcommissie alhier voor de internatio nale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam in 1883 heeft van het hoofd comité een zeer vleiend schrijven ontvangen, waarin haar dank wordt gezegd voor hare ge waardeerde bemoeiingendie zooveel hebben bijgedragen om het welslagen der tentoonstelling te bevorderen. Aan de normaalsohool alhierzijn zeven kweekelingen tot de voorbereidende klasse en zes tot de normaallessen toegelaten. Door de regeering is thans een ontwerp ingediend tot wijziging der drankwetwaarbij o. a. de termijn, gedurende welken andere be drijven met drankverkoop gecombineerd mogen blijvenver'engd wordt tot 1 Mei 1886. De tijd van dit uitstel zal dan dienstbaar worden gemaakt aan een opzettelijk onderzoek naar de behoefte aan eene herziening der wet zoowel ten opzichte van het vraagpunt der gecombi neerde bedrijven als omirent andere bepalingen, die tot klachten of twijfelingen aanleiding geven. De laatst voorgestelde wijziging bepaalt o. a. dat onder andere winkelneritig niet wordt verstaan het bedrijf van slijterrestaurateursociëteit-, billard- of open-tafelhouder, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuishouder. Aan de leden d^r commissien, belast met het afnemen van het examen voor aspirant gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secre tarie is bericht gezonden van hunne benoeming, vergezeld van eene instructie, waaruit blijkt dat de commissien in den loop der maand Mei zullen worden opgeroepen tot het houden van eene vergadering ter vaststelling van de wijze van examineeren dat de examens worden ge houden in den loop der maand Junidat de uitslag van het examen wordt opgemaakt naar het aantal punten, dat de commissie voor ieder vak den candidaat zal toewijzen; dat ditaanlal is bepaald voor zeer goed 5, goed 4, voldoende 3 minder voldoende 2 onvoldoende 1dat om te worden toegelaten, een minimum van 21 punten moot verkregen zijn terwijl wie in een der vakken het cijfer van onvoldoende erlangt wordt afgewezen. Op een hernieuwd verzoek van den gemeen teraad van Oosterwijk om toepassing voor die gemeente van art. 49 der wet op het lager onderwijs, is door de regeering andermaal afwijzend beschikt. De landerijen van de armen der gem. Capelle, die Vrijdag werden verpachthebben in plaats van ruim f 4800 zooals een jaar geleden nog geeu f 3600 opgebracht. Te Sprang bracht de verpachting der hooilan- van de diaconie-armen ruim Y* minder op dan voor 2 jaar; toen waren zij verpacht voor f1231 en thans voor f 904 jaars terwijl die van het kerkbestuur nagenoeg Ys verloren. De feestelijke opening der Ginnekensche tramwegdie hare wagens laat loopen van het spoorwegstation te Breda door de stad via het concert- en schouwburglokaal Concordia naar Ginneken, zal plaats hebben op Maandag 24 dezer. In zijne vergadering van den 10 dezer werd door den raad der gemeente Bokstel be noemd tot gemeentegeneesheerbelast met de armenpraktijk enz., de WelEd. heer P. M. Hoek, te Leiden, op eene jaarwedde van flSOO. Voor de vacante betrekking van hoofd der gemeenschappelijke school te Gemonde, op eene jaarwedde van f 800 heeft zich slechts één sollicitant aangeboden. Een vonnis van het gerechtshof te 's Gra- venhage waarbij R. R. en J. E. v. D., die bij een inkoop te Amsterdam waardeloos papier (zoogenaamde bons in den vorm van bankbiljet ten) in betaling hadden gegeven tot 2 jaren eenzame opsluiting werden veroordeeldis door den hoogen raad bevestigd. Daarentegen vernietigde de hooge raad een vonnis van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij de arbeider F. M., in dieust van de exploitatie-maatschappijveroordeeld werd tot f 50 boeteomdat hij aan het statioR te Eind hoven zonder tegenwoordigheid van de visitatie ambtenaren een waggon met tabak had geopend. De hooge raad achtte deze daad niet strafbaar omdat zij geschied was in dienst van de maat schappij en heeft derhalve F. M. van alle rechtsvervolging ontslagen. Te Arnhem heefttengevolge van eene familiequastie een der twistenden met een scherp voorwerp den ander een verraderlijken stoot in den hals toegebrachtwaardoor men voor diens behoud vreest. De dader is in arrest genomen. Hij is van beroep scharenslijperde getroffene was een knecht van de boot /Concordia". Bij den landbouwer F. J. Hoogveld te Wichen bij wien onlangs een aantal worsten hammen en stukken rookvleesch uit den schoor steen werden gestolen werden in den nacht van Maandag op Dinsdag 11. uit een karschuur wederom een 20 a 30 stuks kippen en één eend gestolen. Dit is reeds de derde maaldat bij dien landbouwer gedurende de laatste zes maanden verschillende diefstallen werden gepleegd, zonder dat het mocht gelukken de daders daarvan in handen te krijgen. Eene arme vrouw uit Almkerk, mishandeld en verlaten door haren man niet wel bij het hoofd en zonder dakzoodat zij door hare omzwervingen dikwijls in aanraking kwam met de veldwachtershad onlangs een groot brood gekregen en hield dit onder haar voorschoot verborgen. Een veldwachter wilde dit nader onderzoeken docu dezen keer hield zij zich fier, en zeide o. a. wdit gaat je niets aan", en //bemoei je met je gelijken" enz. Voor de beleedigingen der politie aangedaan is zij door het hof te 's Bosch veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Eene geneeskundige verklaring omtrent haar geestes toestand had haar hiervan kunnen vrijwaren. Vrijdagavond begon haar tocht naar de gevan genis zoo schamel gekleed, dat eene medelijdende dame haar eene oude japon verschafte. Eene alleenwonende zuinige schoonmaakster te Nijmegen die Vrijdagochtend vroegtijdig hare woning aldaar had verlaten en eerst 's avonds daarin terugkeerde ondekte tot haren schrik, dat andaren gedurende hare afwezigheid in de woning waren geweesten dat uit een kistje al hare zuurverdiende spaarpenningen bestaande in een bankbiljet van 140, twee muntbiljetten van f 10 en eenig zilvergeld, waren gestolen. Zoowel het kistje als de deur der woning schijnen met val- sche sleutels geopend te zijn. Te Hapsalzoo bericht men van daar maakte in den laatsten tijd een ijverig prediker van de wederdoopers een aantal bekeerlingen die hij bij onderdompeling doopte in een daarvoor in het ijs gehakte bijtbij een felle vorst. De prediker stond in een duikerkostuum tot aan de borst in het water en dompelde zijn ontkleede bekeerlingen in het ijskoude natwaarna de bibberende nieuwe gemeenteleden zonder door eene wandeling eerst //doorstraling" te hebben gekregen nog uren lang naar zijne predikatiën moesten luisteren. Hoe deze voor de zielen misschien heilzame plechtigheid hun lichamelijk bekomen is wordt niet gemeld. .Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur, heeft onder de gemeente Best een gruwelijke moord plaats gehad op eene vrouw oud ongeyeer 49 jaren. Men heeft haar gevonden in eenen geheel onkenbaren toestand zoodat men nog niet met zekerheid weet wie zij is. De dader schijnt op haar geschoten en haar verschillende wonden aan den hals toegebracht te hebben. De justitie uit den Bosch heeft een onderzoek ingesteld. Twee militairendie zich te Zwolle op 's koniogs verjaardag aan ongeregeldheden op straat hebben schuldig gemaaktzullen voor den krijgsraad te Leeuwarden worden terechtgesteld. De overigen zijn disciplinair gestraft. Eene koetoebehoorende aan den heer A. Kooloosaan den Vliet onder Zoeterwoude, heeft drie kalveren geworpen. Als eene bijzon derheid deelt men dit mede en tevens dat het klaverblad eene volmaakte gezondheid geniet. De diploma's voor de bekroonden ter internaionale tentoonstelling zijn gereed. Wat aan hun waarde ontbreekt wordt gelukkig in hun omvang vergoed de stukkeD zijn één meter hoog en een Ys meter breed. Het lijken wel tafellakens! (R. N.) Met de Duitsche boot kwamen Donderdag avond een aantal landverhuizers te Arnhem aan. Een van hen, die, misschien uit smart en wanhoop, zich te buiten gegaan had aan sterken drank sprong in een vlaag van moedeloosheid over boord. De wachthebbende matroos volgde hem ter stond in een boot en had het geluk den drenkeling nog bijtijds te redden. Men schrijft ons uit Kaatshsuvel dat het in verschillende bladen voorkomend bericht, als zou de horlogiemaker aldaar er van door zijn gegaangeheel bezijden de waarheid en niets dan leugen tn laster is. Landbouwers in Gelderland en Overijsel die de, aardappelen niet goedkoop wilden verkoo- pen en ze in de kuilen deden met het doel om er in het voorjaar meer geld voor te maken, zijn hierin teleurgesteld; in plaats van duurder werden zij goedkooper en thans zijn de prijzen lager dan 30 jaren in dit jaargetijde het geval was. Ook is er plotseling een buitengewoon groote daling in de boterprijzen gekomen zij zijn f 10 a f 14 per Ys ton lager dan in de vorige week. Ook de eieren zijn zeer goedkoopde prijs varieert van 2,25 tot f2.75 de 100. Het onderzoek omtrent den diefstal ten huize van de schoonmaakster B. T. te Nijmegen, heeft tot de ondekking geleid dat twee vrouws personen met name H. G. en J. W., beiden moeders van een talrijk kroostzich aan den diefstal hebben schuldig gemaakt. De eerstge noemde was eene vriendin en de andere eene buurvrouw van de bestolene. Het grootste gedeelte van het geld werd nog iu het bezit der dieveggen gevonden. Door den sneltrein die 5.35 van Arnhem naar Zutfen vertrektis Dinsdagnamiddag bij wachtpost 14 tusschen Brummen en Zutfen, een jongentje van 12 jaar overreden. Het hoofd werd verbrijzeld en de hand was hem afgereden. De machinistdie het kind op de rails zag, stopte nog wel spoedigmaar helaas te laat. Het kind stierfterwijl het werd opgenomen, om met den trein naar Zutfen te worden meegevoerd. Als curiositeit wordt uit Zuilichem gemeld, dat een lid van den gemeenteraad aldaar zich heeft verbonden als plaatsvervanger bij de nat. militie voor de lichting 1884. Hij zal zijne betrekking als raadslid nederleggen. Uit Oorschot wordt gemeld Men schijnt den dader van den moord t* Bes; op het spoor te zijn. Althans het ver moeden rust op H. Koppens, gemeenteveldwachter te Best. Deze is per spoor gevankelijk naar 's Bosch gebracht. De burgemeester van Best heeft achterdocht te zijnen aanzien opgevatdoordien de veld wachter na den moord andere kleederen droeg dan vroeger. Die achterdocht leidde tot huis zoeking, en daar heeft men de gewone kleeding van den man in eene kuip met water gevonden. Koppens zelf was in het gezicht en aan de handen verwond. VLIJMEN, 17 Maart. Tot de inrichtingen sedert korten tijd alhier tot stand gekomen en die niet weinig bijdragen tot verfraaiing van ons toch reeds schoon en welvarend dorp behoort de bloemisterij en boomkweekerij van den heer J. de Vaan. Het door hem onlangs aangelegde terrein midden in het dorp, is zeer fraai gelegen, en het is een lust de kassen met fraaie bloemen en planten en de bakken met aardbeziën te zien, waarin de vruchten reeds beginnen te rijpen, en die over eenige dagen reeds geschikt zullen zijn om verzonden te worden naar de tafels van de rijken der aarde. Vooral in een Brabantsch dorp is eetie dergelijke inrichting eene zeldzaam heid en zij levert een bewijs te meer voor de. geschiktheid van den grond voor allerlei cultuur. V BEZOOIJEN 15 Maart. Heden is het vijftig jaar geleden, dat de stichter dezer parochie, de Zeereerwaarde Heer Pastoor J. van Kesselde priesterwijding ontving. Moest wegens den vas tentijd uiterlijk feestbetoon uitgesteld worden tot na PascheD geheel onopgemerkt mocht deze dag toch niet voorbijgaan de Nederlandsche driekleur wappert uit de huizen zijner parochianen en verschillende corporatiën hebben den jubi laris bij de aanbieding van hare gelukwenschen de teektningen overhandigd van de kostbare geschenken, welke hem op een nader te bepalen dag zullen worden ter hand gesteld. (Van onzen particulieren correspondent.') Wij leven in een eeuw van standbeelden en tentoonstellingen, van congressen en vanjubilé's. Overal, voor ieder en voor alles verrijzen ge- denkteekenen; tentoonstellingen worden eUerwege gehoudencongressen zijn aan de order van den dag en het zal niet lang meer duren of ieder onzer is ten minste éénmaal in zijn leven jubi laris geweestal is het ook maar bij gelegenheid van een feestviering op den dag dat hij zijn 2 of 3 honderste paar schoenen of zijn hondersten hoed koopt. Tentoonstellingen zeg ik worden allerwege gehouden. Dat viel ten vorigen jaren ook op aan eenige heeren te Nizza en zij begrepen dat een plaatszoo gunstig gelegen als dezewaar eiken winter zoovele duizenden vreemdelingen zioh komen koesteren in de warme zonnestralen, in dit opzicht niet achter mocht blijvendat ook Nizza zijn tentoonstelling moest hebben, en wel zijn internationale tentoonstelling. Zoo gedacht, zoo gedaan. Er werd kapitaal bijeengebracht en aan het werk getogen. Inzen ders zouden wel te vinden zijn te Amsterdam waren er juist eenige duizenden vertegenwoordigd en van deze zou stellig een groot aantal te be wegen zijn om na een zomer in het Venitië van het Noorden te hebben doorgebrachteen winter te komen slijten in het heerlijke zuiden. Toen dan ook tegen het einde des vorigen jaars de vreemdelingen van heinde en verre weder herwaarts kwamen, vonden zij een ten noorden van de stad gelegen rotsachtig terrein, dat altijd eenzaam en verlaten was geweest en zelfs met betrekking tot den plantengroei altijd stiefmoederlijk was bedeeld geworden, herschapen

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2