Nummer 25. Donderdag 27 Maart 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. li BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Uil fiUllLllUH N A S O. «es»*a^VK«swKa»«a-racsaa!!^^ ggB^?yyagtM De Echo van het Zuiden, I* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs .per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duisclüand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Aan de dezer dagen verschenen Annuaire statistique van het koninkrijk Belgie ontleent de Flandre de volgende cijfers omtrent de in dat land gevestigde kloosterorden. Het aantal leden dezer orden bedroeg op 31 December 1880 25,362, en wel 4120 monniken en 21,242 nonnen. Het aantal kloostersdat in 1846 779 bedroeg, was in 1856 gestegen tot 993 in 1866 tot 1322, en in 1880 tot 1459, waarvan 213 door mannen en 1346 door vrou wen bewoond waren. Yan de 25,362 kloosterbewoners zijn 1078 monniken 3246 nonnen in het buitenland ge boren. Provinciegewijze zijn de monniken en nonnen als volgt verdeeld Oostvlaanderen telt er 6066, Westvlaanderen 4347, Brabant 4042, Henegouwen 2951, Ant werpen 2740 Namen 1919 Luik 1660, Lim burg 1160 en Luxemburg 477. Hieruit blijkt dat, bij een totaal van 25,362, de Ylaamsche provincies eene kloosterbevolking van 18,355 zielen hebben. De parlementscommissie van enquête naar de arbeidscrisis hoopt vóór de Paaschvacantie met haren arbeid gereed te zijn voor zoover de stad Parijs betreft en zal bij de hervatting der zitting een aanvang maken met de algemeene enquête naar den toestand van de nijverheid' en den landbouw in het land. Niet minder dan 208 vragen zijn ontworpen die door de belang hebbenden beantwoord moeten worden. De Télégraphe wil wetendat de vice- idmiraal Courbet bevel heeft ontvangenhet eoland Hainan te bezetten. De aanval tegen Bang-Hoa zal niet voor de maand Mei mogelijk zij\daar eerst dan de waterstand in de rivieren vai Annam tengevolge van den regen zoo hoog isdat de kanonneerbooten de Roode rivier kumen opvaren. De oorlogsvergoeding, die Frankrijk van China verlangtmoet naar men verneemt 150 millioen francs bedragen. Eeu zeldzaam accident heeft het achteloos vvegwerpen van een brandend eind sigaar te Parijs veroorzaakt. De dokter R., die gewoonlijk zeer wijde boorden draagtpasseerde Maandag de rue de Vaugirardtoen een brandend eindje sigaar dat door iemand uit het venster gewor pen werd in zijn hals viel. De heer R. deed pogiDgen om het brandende voorwerp uit te doovendoch hoe meer hij zich bewoog hoe lager het zakte. Hij snelde een winkel binnen, maar voor hij zich van zijne kleederen had kun nen ontdoen had hij op zijn rug reeds verschei dene brandwonden bekomen. Een voorbijganger wees het raam aanvan waar de brandende sigaar gekomen was en de dokter diende een aanklacht bij den commissaris van politie in. Ondanks de verklaringen van den persoon die dc sigaar geworpen haddat hij onvoorzichtig geweest was en dat hij den heer R. gaarne wilde schadeloosstellen wenschte deze laatste toch dat proces-verbaal zon opgemaakt worden. Als voorbeeld van het buitengewone instinct van een hondwordt door een Parijsch blad het volgende verhaald Verscheidene politieagen ten op den Boul. Montparnasse hoorden 's nachts om één uur het huilen van een hond. Zij gingen naar de plaatsvan waar {het gehuil kwam en vonden voor de deur van een winkel in comes tibles een mensch op den grond uitgestrekt, die door een grooten hond werd bewaakt, en telkens wanneer hij zich wilde oprichten, gebeten werd. De agenten richtten den met bloed bedekten man op en brachten hem naar het politiebureau, waar zijne wonden werden verbonden. In hei verhoor genomen bekende de man dat hij de deur van den winkel opengebroken en binnen geslopen was en dat hij onmiddellijk door den hond was aangevallen en in den keel gebeten. Hierop had de .dief de vlucht genomendoch de hond had hem achtervolgd en op den grond geworpen. De Lesseps publiceert het rapport van den hoofdingenieur Dingier, belast met de uitvoering van het Panamakanaal. O. a. behelst dit het navolgende Reeds zijn 3,600,000 kubieke meters grond verplaatst. Op het terrein zijn 15000 arbeiders meest afkomstig uit Jamaica. De baggermachines zijn gereed en kunnen nu per dag van 10 uur, 50.000 kub. ra. grond verwerken. Ongelukkigerwijze is de gele koorts uitgebroken en eischt vele offers. Dingier verloor zijn beide kinderen aan deze ziekte. De zeer dramatische strafzaak van Michiel Campivan wien de Fiansche justitie er niet in geslaagd is den werkelijken naam te weten te komen, houdt de openbare meening bezig. Die man heeft een oud heer vermoord en diens zuster zeer zwaar gewond, en hij is dientengevolge ter dood veroordeeld. Ik weerwil dat de instructie acht maanden heeft geduurd, weet nog niemand hoe de moordenaar eigenlijk heet en waarom hij de wandaad pleegde. De man is zeer heftig in zijne uitingen blijkbaar van goeden huizeen de advocaat verklaartdat hij zijn naam ver zwijgt om zijne nabestaanden niet tot schande te zijn. Zijn broeder zou officier in het F ansche leger zijn. Dit alles gelijkt op een melodrama. Hoe afkeerig men van den moordenaar moge zijn men kan zich niet onthouden van eenige sympathie voor dezen man te gevoelen nu hij zich den weg der verzachtende omstandigheden afsneed om den naam van zijne betrekkingen te redden. En wat is de aanleiding tot den moord geweest Schuilt hier een familiedrama achter? Niemand weet het, dan de dader eu de advocaataan wien hij alles heeft medege deeld onder geheimhouding. Waarschijnlijk zal de man wel gratie krijgen, om in Nieuw-Cale- donie verder zijn leven te eindigen. paar maanden achtereen niet van mij mocht hooren Ongelukkig echter dat de arme lliks, die ook eene dergelijke boodschap achterliet met al dien goeden moed zijn ondergaüg niet kon ontloopen. Admiraal Hewett is nog al voor forsche middelen. Nu weer heeft hij te Suakin aan een Grieksch onderdaan 24 zweepslagen laten geven, omdat hij sterken drank aan de soldaten had verkocht. De Grieksche consul heeft deswege protest ingediend. Yrijnaar hef Duitsch bewerkt door II. En zondei het antwoord van den schilder Karei Dujardii af te wachten, wipte zij van de estrade, knoopte vluchtig blozend het losge maakte kleed t»t aan den hals weder dicht eu trippelde huppehnd de kamer doorals wilde zij weder leven en beweging brengen in hare stijf geworden ledtmaten. Wat zijn de vrouwen toch onrustig en ongeduldig \an natuur! zei Dujardin, terwijl hij de hand mei het pendel bewegingloos over den schilderstok 'Jet afhangen hoe moeilijk is het daarom, op het doek de vrouwelijke schoonheid over te brengenwelke als een fladderende vlinder in den scbitterendtu zonneschijn ons voorbij danst, en wiens bekoodijkheid vooral in zijne vluchtige beweging bestaatkringelend en flikkerend als eene vlamwelke wij zien als een duidelijkscherp afgeteekend beeld doch wier omtrek wij niet binnen vaste lijnen kunnen brengen. Als we de schoonheid eener vrouw belichamen in de kleurenmengeling op het doek of in het blanke marmerdan is de hoogste schoonheid er van reeds verloren door de starre onbewegelijkheid waartoe zij gedoemd isen het schijat, dat de kunstenaar slechts het doode omhulsel geven kan van een rusteloozen' geest die elke aardsche aanraking of boei voortdurend ontsnapt. En toch geloofde ik, sprak hij glimlachend na een oogenblik zwijgens, mijne kleine vriendin tot stilstaan te brengenen tegelijk het leven en het gevoel op haar gelaat te doen zetelen door haar te verzoeken dat zij den blik onaf gewend zou richten op die beelteniswelke gedachten opgewekt en vasthoudt en tegelijk, de ziel in beroering brengt. Een dood beeld, riep het meisje gemelijk uitterwijl een donkerroode blos haar gelaat overtrok dat beeld kan mij niet boeien, veeleer wil ikhet aanziendehet hoofd afwenden het blikt mij zoo strak aan dat mij een hui vering overvalt bij de gedachte het levende gelaat van die afbeelding eens zoo onbeweeglijk als een spook voor mij te zien staan. Zij was een oogenblik stil blijven staan voor den schildertoen huppelde zij weer vroolijk lachend in de kamer op en neder waarbij de weerkaatsing van het invallende zonnelicht uit het andere vertrek hare bekoorlijke gestalte in een bonL kleurenspel hulde zoodat zij wel iets had van een zwevenden vlinderwaarvan de schilder zoo even gesproken had. Dujardin volgde met oplettend oog hare be wegingen en beproefde met vlugge penseelstreken enkele der lijnen, welke haar buigzaam lichaam afteekende op het doek over te brengen. Goedzei hij goed misschien ware het beter op deze wijze te schilderen, de houding van een ledepop te kiezen, en dan van het be weeglijk lichaam de levende lijnen af te loeren. Doch sprak hij, het hoofd schuddende, terwijl hij ontmoedigd het doek beschouwde, dan treedt weer de onvolkomenheid der kunst in het volle licht de beweging laat zich niet overplanten en zoodra de lijn op het doek rustwordt zij stijf en doodsch. Weer daalde het penseel neer en zuchtend staarde hij op zijn beeld daar knerste het slot der- deur en het meisje bleef met half- onderdrukten vreugdekreet op de lippen stilstaan. Dujardin wendde zich om en knikte vrien delijk en vertrouwelijk een jongeling toedie zoo even de kamer binnengekomen was en spre- Khartoum zou naar geruchtendie te Cairo loopen reeds van drie zijden door de volgers van den Mahdi zijn ingesloten. De Pall Mall Gazette acht het niet on dienstig aan het woord te herinneren waarmede Gordon afscheid nam „Voor alles geen angst. Maakt u niet ongerust wanneer ge soms een kend op het in den hoek hangende portret geleek, dat het meisje tot stilstaan en leven moest dwingen. Het gelaat van den jongen man echter was zachter van uitdruhking en ook in zijne oogen lag op dit oogenblik zulk een glans van vreugde dat waarlijk het beeld tegenover deze levende figuur wel iets spookachtigs had. Hij droeg een wambuis van hertsleder en een korte" mantel van zwarte zijde zijne breede sneeuwwitte kraag was versierd met punten van het fijnste kantwerkeveneens de opslagen van den raouvv en zijne tot aan de knieën reikende laarzen van zacht geel leder een lange degen met kunstig bewerkten stalen handgreep hing aan een breeden bandelier aan zijne zijdeen hij hield den breed geranden vilten hoed met zwarte veder in de hand. Kijk, daar is Theodoor Roos, zei Dujardin verrukt hij komtalsof hij geroepen was en nu wil ik de proef nemen of de aanblik van het origineel meer macht uitoefenen kan op mijn modeldan het portret dat vermocht. De jonge man scheen Dujardin's woorden niet te verstaan hij snelde het meisje te gemoet en riepterwijl hij met eenige hartstochtelijkheid maar niet zonder bevallige galanterie hare hand aan zijne lippen bracht Welk een geluk voor mijdat ik u hier viud in gezelschap van mijn hooggeschatteu meester jonkvrouw Theodora helaas dat alleen kon mijn begroeting zijn in dezen zwaren, noordscben nevelterwijl toch mijn hart zoo gaarne u zou toeroepen Mia Dorina lella Cara mia Dorina. Ik versta geen Italiaanschheer Roos zei het meisje, doch de schuchtere blik, en het bevallige lachje om den mond verrieden al te duidelijkdat de laatste woordendoor den jongeling met hartstocht uitgesproken, door haar verstaan waren. En toch moest u, u vooral de schoone Zaterdag was de stad Berlijn, naar aanleiding van 's keizers 87n verjaardag, vol vlaggen. In de Linden stonden sedert den vroegen morgen vele duizende meuschen die 'den keizer toen hij om acht uur voor 't raam zich vertoonde met geestdrift begroetten. De stoet van den koning van Saksen de prinsen en prinsessen en andere vorstelijke personen was schitterend. Dezer dagen werd te Coisdorf, Rijn Pruisen, een oude vrouw begraven, die al veertien maanden geleden gestorven was. Haar zoon had haar (lood al dien tijd geheim gehouden om zijne schuldeischers te verschalken die hem voort durend in het nauw brachten maar die geen beslag op de hoeve en de goederen konden leggen zoolang de oude vrouwdie eigenares van alles wasnog leefde en zich tegen de inbeslagneming verzette. Het bedrog kwam echter eindelijk uit. De koning van Italië heeft geconfereerd met de leiders der verschillende q>artijcn. De heer Mancini zou ongeneigd zijn zich met de vorming van een kabinet te belasten. Er is weer sprake van, dat de paus Rome verlaten en elders een woonplaats kiezen zal. De Défense verzekert zelfs dat in beginsel tot 's pausen vertrek besloten is. Verscheidene landen zouden hem gastvrijheid aangeboden heb ben en hij zou waarschijnlijk het eiland Malta Italiaansche taal geen vreemde zijn, sprak Theo door Roos, terwijl zijne blikken met welgevallen op die lieve gestalte rustten niet hier moest uwe wieg gestaan hebben, want zooveel bekoor lijke schoonheid en beminnelijkheid hooren slechts thuis onder den reinen blauwen hemel van het zuiden, er. als het mij vergund ware uwe beel tenis te malen dan moesten de twijgen van geurig bloeiende oranjeboomen uw hoofd om kransen en het gouden zoDnelicht van den Ita- liaanschen hemel zou spelen om uw voorhoofd. Blozend sloeg zij de oogen neer voor zijn vurige blik toen sprak zij glimlachend Heer Dujardin denkt er anders over, want ik moet hem hier tot model dienen voer een boerenmeisje dat de ossen en muildieren den weg wijst, en geen bloeiende oranjetakken vallen neer tot op mijn hoofd. En zij wees naar het beeld op het doek. Jazei de jonge man maar het penseel van mijnen meester weet de schoonheid overal te grijpen hij draagt in zich den eeuwig blauwen hemel der goddelijke kunsthij kan de vale noorderlucht doen tintelen van het licht en de warmte uit Ret zuiden o dat is schoonheerlijk schoonriep hij uit op het doek starende wat een verschil sinds gis teren Het schijnt of er meer licht is op gevloeid, en zelfs gij jonkvrouw Theodora moogt trotsch zijn op de plaatswelke uwe beeltenis hier is ingeruimd, wanneer de schilderij voltooid zal zijn. Waaneer zij voltooid zal zijn zei Dujardin zuchtend. Zal zij ooit voltooid worden Zal mij nog de kracht overblijven een schepping te voleindigen onder den druk van zooveel smart en zooveel zorgen Hij sprak de laatste woorden halfluid, en zijn hoofd zonk op de borst neder. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1