Nummer 26. Zondag 30 Maart 1884. 7e Jaargang. L rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 11LI1JU BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. jnmi")T——-na; De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen door het advertentie- ureau van Adolf Steiner,Hamburg. ReclameslÖ centperregel De commisie voor de begrooting is benoemd. Zij bestaat uit zestien oudleden en zeventien nieuwgekozenen. De goedkeuring van het budget met eene groote meerderheid wordt zeker geacht. De heer Tirard minister van financiën is te gen nieuwe belastingen en voor bezuinigingen. Volgens liet oordeel van verschillende on partijdige mannen zal het ingestelde onderzoek naar de arbeidscrisis meer kwaad dan goed doen. Vele vakmannen die door dc commissie gehoord zijn, hebben veiklaard, dat de Fransche nijverheid aan zich zelve schijnt te wanhopen. Het gevolg van de geuite klachten is o. a. reeds geweest, dat een Duitsch handelshuis de verklaringen door zijne Fransche cor.curenten voor de com missie afgelegd, eenvoudig heeft laten afdrukken, om aan zijn clienten te bewijzendat volgens de eigen bekentenis der belanghebbenden, niet meer op de Fransche fabrikanten te rekenen valt. Veel verstandiger dan zij die zich ver beelden met hunne klachten den toestand te zullen verbeterenzijn de handelaarsdie op zich zeiven rekenen en in de vernieuwing hunner producten hun heil zoeken. Zoo heeft het bond der speelgoedfabrikantendat eerst sedert een jaar bestaatreeds veel bijgedragenom deze echt parijsche industrie op te beuren. Alleen door eigen initiatief kan verbetering aangebracht worden. De heer Siegfried burgemeester van Havredie dezer dagen voor de commissie van onderzoek verscheen liet zich in dien zin uit, en zijn woorden vonden veel iDgang. Bij de kamer is van de afgevaardigde Constansgewezen minister onder Gambetta een voorstel tot invoering van groote kiesdistricten (Scrutin de liste) ingekomen. De radicalen wil len hunnerzijds opnieuw grondwetsherziening vragen en deze aangelegenheid als een spoed- vereischende zaak behandeld zien. De senaat heeft het ontwerp tot verkoop van voor 9 millioen kroon-diamanten (reeds door de kamer aangenomen) in beginsel goed gekeurd maar zal over de bestemming der gelden nader besluit nemen. De generaal Millotopperbevelhebber der troepen in Tongkinis bevorderd tot groot officier van het legioen van eer. In 1882 werd hij benoemd tot kommandeur. Zeker aantal mijnwerkers te Denain hebben den arbeid hervatmaar dit heeft tot eene wraakoefening geleid. Eene ontploffing van dy namiet heeft namelijk plaats gehad ten huize van een mijnwerkerLouis Tournet genaamd een dergenen die zich weer aan den arbeid begeven hadden. De meubels in het huis zijn vernield en de woning is beschadigd maar het huisgezin is ongedeerd gebleven. Te Denain is een vergadering gehouden van omstreeks 3500 mijnwerkers. De alom tegenwoordig Basly bracht verslag uit van het besluit der werklieden-gemachtigdendie kort te voren waren bijeengekomen en van de uil komsten zijner reis naar de hoofdstad. In de Salle-Lévis had hij bij de Parijzenaars de meest sympathieke ontvangst gevonden. Na al de middelen uitgeput te hebben om met de mijn- maatschappij tot eene schikking te geraken, sprak hij verdermoeten wij op onze eigen krachten steunen. Wij zullen eene algemeene werkstaking hebben en dan zal de regeering haar verdiende loon krijgenwant de algemeene werkstaking zal de ondergang onzer industrie zijnen de regeering zal er verantwoordelijk voor worden gesteld. Basly gaf hierna te kennen dat er van alle zijden geld tot ondersteuning ontvangen wordt en dit zal het comité in staat stellen om de twee dagen brood uit te deelenen misschien ook vleesch voor den Zondagwant de groep der uiterste linkerzijde heeft beloofd tegen het einde der week 20,000 fr. te zullen zenden Er werd hierop met eenparige stemmen besloten de werkstaking voort te zetten. Gelijk besluit werd genomen in eene vergadering van werk lieden te Bruay en Onnaing. Henri Rocnefort wordt Zondag a. s. met den afgevaardigde Giard te Rijssel verwacht om er eene vergadering ten bate der werkstakers bij te wonen. Ook Basly zal er verschijuen. Een telegram uit Thuan-Nan van 25 Maart bracht gisteren het bericht dat een prins der koninklijke familie wegens het ophitsen tot den moord der christenen ter dood gebracht was. Die moorden hebben in de maanden December en Januari plaats gehad zoowel in Annam als in de zuidelijke provinciën van Tongkindie niet door Franschen bezet zijn, namelijk de pro vinciën Tanh-Hoa en Nyhé-An. Er werden toen eenige honderden christenen onthoofd, terwijl hunne kerken in brand gestoken werden. De door de manderijnen betaalde benden vervolgden de christenen tot in Laos (Tongkin) en maakten jacht op hen als wilde dieren. De moorden hielden op kort na aankomst van den gezant Tricou te Hué. De te Parijs ter dood veroordeelde onbe kende heeft vlagen van razernij zoo erg dat men hem een dwangbuis heeft moeten aandoen. Zijn advocaat moet voorgesteld hebben bij zijn verzoek om gratie aan president Gréyy, als de gevangene 't hem toestaatverscheidene in lichtingen te geven die hij tot dusverre, over eenkomstig zijn beroepsplichten, moest verzwijgen. Van het portret van den geheimzinigen man, dien men Campi, noemt, zijn 20,000 exemplaren verspreid maar niemand heeft hem nog herkend. Figaro stelt voor hem in een open rijtuig over de boulevards te rijden. vijand, wiens getalsterkte men niet kon berekenen, den aftocht blazen. Dat ziet er dus minder vredelievend uit dan de laatste tijdingen uit Suakin deden vermoeden. De jongste spionnen-berichten meldden namelijk weer dat Osman-Digna, wegens den afval van een aantal zijner stamgenooten de vlucht zou hebben genomen en dus niet vechten zou. Ge neraal Graham zou volgens die berichten dus te Tamanieb niet veel anders kunnen doen dan een onderzoek instellen naar de juistheid dezer berichten en onderhandelingen aanknoopen met de Sheiks die van Osman afvielen. Reeds Vrijdag zou Graham terug kunnen wezen enz. maar nu de tocht waarschijnlijk niet zoo vredelievend aflooptzal het wel later worden. Op den marsch hadden de Engelsche soldaten veel te lijden van zonnesteekschrijft de be richtgever van the Standard, en niet minder dan 25 percent der manschappen moesten uit het gelid treden. De achterhoede der colonne geleek dan ookmet zijne soldaten zonder geweren veel op een geslagen leger. De hitte is overstelpend. De zee-soldaten zijn ditmaal tehuis gebleven. De Mahdi zou door zijne volgers onder be dreiging dat zij hem anders niet langer als profeet willen erkennenten sterkste worden aangespoord tot een aanval op Khartoum. Volgens eene depêche van Graham aan den minister van oorlog, uit de Zeriba nabij Tamanieh verzonden den 27n 's morgens te 5 uren, is de reveille te half 4 geblazen, en werden de troepen opgesteld om naar Tamanieh te trekken. De cavalerie gaat voorop, terwijl de infanterie verdeeld is in twee carrés met kanonnen daartusscheu. en zij bevatte rijk versierd. vele zeldzame exemplaren, alle Hoe ongelooflijk het moge schijnen de mar kies de Rays heeft in Spanje na- of opvolgers gevonden. Een brief uit Barcelona aan den Petit Marseillais deelt bijzonderheden mede om trent eene maatschappijdie zich gevormd heeft als /,naamlooze vennootschap tot kolonisatie van een deel van Oceanie". Deze maatschappij heeft zekeren des Haussois tot voorzitter en stelt voor de onderneming van den beruchten de Rays op Port Breton voort te zetten. Hef kapitaal zal 25 millioen pesetas gtoot zijn verdeeld in 25 serieën elk van 1000 aaudeelen a 100 pesetas. De acte van oprichting der vennootschap is door een notaris te Barcelona behoorlijk verleden. De voorzitter heeft eene circulaire uitgevaardigd aan de voorstanders en vrienden van den markie3 de Rays t waarin hij hen nitnoodigt whet stoute en internationale werk van dezen Franschen koloniseerder" voort tc zetten. Hij spreekt van de vestiging van een kolen- depot op Port Breton, waarvan groote voordeelen te wachten zijn van het exploiteeren der on metelijke bos«chen die Niew-Zeeland bedekken en van dergelijke dingen meer. De zoogenaamde of wezenlijke voorzitter spreekt verder van het vonnisdat de rechtbank te Parijs over de Rays heeft geveld. Hij zegt dat deze uitspraakna zulke volledige en onweder- legbare bewijzen ten gunste van den beschuldigde, verbazing heelt gewekt bij een ieder en Spanje diep bedroefd heeft. Doch de aanhangers van de Rays mogen daarom den moed niet verliezen en zijn werk niet laten rusten. De geschiedenis zal den man recht doen wedervaren en den door de Parijsche rechtbank veroordeelde verheerlijken als een roemrijken pionnier. Uit Suakin wordt van Woensdag gemeld, dat de Engelsche troepen den nacht hadden door gebracht op acht mijlen afstands van die stad. Donderdag, bij het aanbreken van den dag dus men nam weer een dag uitstel zou tegen den vijand worden opgerukt. De cavalerie deed eene verkenning tot op zeven mijlen afstands van het kamp van Osman-Digna. Zij ontmoette den vijand die vu/ir gaf en een paard der Engel- schen dooddewaarop de Britsche ruiters terugvurende, verscheidene opstandelingen dood den. Na een gevecht van twee uren moest de Een kostbaar proces heeft de stad Keulen te wachten. Het bestuur dezer stad ontving voor eenige jaren van het rijk eene aanmerkelijke som tot schadeloosstelling voor de buitengewone op offeringen welke de stad zich in den oorlog van 1870/71 heeft getroost. Nu wordt door de rekenkamer dit bedrag als veel te hoog beschouwd en eischt zij 200.000 mark terug. Daar de stad hiertoe niet geneigd is zal de fiscus langs rechterlijken weg deze som trachten terug te krijgen. Een ijzingwekkende scène is op een rots wand nabij Ems afgespeeld. Een jongraensch die daar bezig was kruiden te zoeken, hield zich aan de struiken vast. Eensklaps schoof een struik los er. de ongelukkige stortte, in zijn val herhaalde malen ombuitelendeover de scherpe rotskanten in de diepte en een wissen dood te gemoet. Gelukkig wist hij zich nog vast te houden aan een boompjedat bij den afgrond stond tn terwijl nu de voorbijgangersdie van boven dit tooneel aanschouwd hadden hem toeriepen zich niet te bewegen trachtte een ander jong man van boven af hem te bereiken. Doch nauwelijks had bij den gevaarlijken grond betreden of ook hij zakte in de diepte en met groote moeite kon hij zich weder naar boven werken. De moedige man liet het niet hierbij. Hij liet zich een groote lijn om het lijf doen en door vier krachtige mannen vastgehouden, daalde hij voorzichtig naar beneden bond den veroft- geluktfc ook een touw om het lichaam en bracht hem op deze wijze naar boven. Met zware wonden aan het hoofd cn het lichaam werd de ongelukkige aan zijn bloedverwanten teruggegeven Op een wonderbare wijze werd een 4jarig knaapje te Me^z gered, dat aan een venster der tweede verdieping spelende het evenwicht ver loor en zich nog aan een touw, dat buiten het raam hing, kon vast houden. Een voorbijganger de gevaarlijke positie van den knaap ziende riep hem toe zich te laten vallen. De knaap het het touw los en viel in de armen van zijn voorbijgangerzoodat het kind zonder eenig letsel, doch alleen hevig verschrikt er af kwam. In een der vele lusthuizen van den koniag van Beieren hebben dieven ingebroxen en de geheele daar aanwezige verzameling van herten geweien gestolen. Die verzameling van 90 paar horens, werd als de fraaiste in Europa beschouwd In Italië duurt de ministerieele crisis voort. Hare oplossing dus beweert men hangt voor een groot gedeelte af van de keuze van den kamerpresident. Als zoodanig wordt genoemd de heer Mordini. Depretis blijft met de samenstelling van het kabinet belast. Op de circulaire door het Yaticaan aan de nuntiussen in het buitenland gezonden over de Propagandaquaestie en waarvan dezen aan de regeeringen voorlezing moesten doen, zijn reeds verscheidene antwoorden ingekomen. De meeste regeeringen moeten verklaard hebben, dat het een maatregel van binnenlandsch bestuur van Italië geldt, waaromtrent geen tusschenkomst der regeeringen geoorloofd is. In het geheime consistoriedeze week gehouden, heeft de paus kardinaal Ledochowski tot kamerling van het heilige college en den patriarch van Lissabon en den aartsbisschop van Napels tot kardinalen benoemd. In een toespraak gewaagde de paus van de zaak der geloofspro- poganda en deed hij de moeielijkheden uitkomen, welke het gevolg ziju van de gelijktijdige aan wezigheid te Rome van gezanten der mogend heden bij het Naticaan en bij het Quirinaal. In ons vorig nummer de geruchten be sprekende omtrent het eventueel vertrek van den paus uit Rome, waarschuwden wij daaraan niet te veel geloof te hechten. Onze zienswijze schijnt juist geweest te zijn. Volgens de ,/Osservatore Romano" toch het meest gezaghebbende blad in de zaken die het Vaticaan betreffen, heeft men die geruchten niet zoo ernstig op te nemen. Ziehier wat zij dienaangaande schrijft De bladen die in dc laatste dagea van des pausen heengaan gesproken hebben, werden in het algemeen niet goed begrepen. Zij spraken van de mogolijkheid, dat de H. Vader te eeniger tijd gedwongen zou kunnen worden te vertrekken, maar niet van eene reeds op handen zijnde af reis. ITet tijdstip van de afreis hangt in geenen deele van de paus af, doch van de Italiaansche regeering. Ten dage dat Leo XIII zijne waar digheid al te zeer in gevaar gebracht, zijn vrijheid al te zeer belemmerd zal zien, zal hij den hem omsluitenden kring verbreken en gelijk zoovele zijner voorgangers gedaan hebben, elders een veiliger verblijf zoeken. Hij zal dan doen, zooals thans de Propaganda Fide gedaan heeft. Overal waar hij zich begeeft zal hij de kerk met zich voeren. Het hoekje der aarde waar hij zich nederzet, zal het middelpunt der aarde worden. Terwijl een eenvoudig dorp, dat den paus tot verblijf zal strekken, eene wereld vermaardheid zou krijgen zou zijn vertrek uit Rome die stad van al hare grootheid berooven. Na verder de voornaamste grieven van het Vaticaan tegen de Italiaansche regeering opge somd te hebben, eindigt het blad aldus Zoo de paus te Rome blijft, dan is het eenig en alleen om Rome en Italië, die hij veel lief heeft, te behouden voor de zeer groote zedelijke en stoffelijke nadeelen, welke zij zouden onder vinden, indien zij niet meer verkeerden onder de weldadige hoede van den stoel van Petrus. De verbannen en ronddolende paus zou eene uitbarsting van geestdrift teweeg brengen, zelfs onder de ongevoeligste volkeren en dezen brengen tot eene grootsche onderneming. Wee dus die genen welke van den paus een ronddolenden balling zullen gemaakt hebbenHet is juist daarom dat de heilige vader den drempel van het Vaticaan niet overschrijdt. Uit Konstantinopel wordt aan de //Standard" geseind dat de toestand op Creta moeielijk is. Vele moorden en andere vergrijpen vinden plaats en er heersebt eene algemeene gisting. De cor respondent bevond dat op verschillende punten vau het eiland mohamedaansche begraafplaatsen geschonden waren, hetgeen hij beschouwt als een

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1