Rusland. Amerika. Australië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. ernstig teeken, dat doorgaans aan een opstand voorafgaat. De nieuwe gouverneur Pkotiades pacha dringt, alvorens te vertrekken, op het in voeren van hervoimingen aan, waaronder de af schaffing der belasting ten bate der moskeen en eene betere vertegenwoordiging der christenen in den raad van wetgeving. De Porte aarzelt. Te Kieuw moeten schoon de berichten om trent ongeregeldheden aldaar nog pas zijn tegen gesproken weer heftige antisemitische woelin gen hebben plaats gehad. Reeds zouden er 300 jodenwoningen beschadigd en vele der bewoners ernstig gekwetst zijn, terwijl de militaire macht tot nu toe onvermogend is om de volkswoede te keeren. Ook te Charkow zijn ongeregeldheden uitge broken, zoowel gericht tegen de joden als aan gestookt door socialisten. De troepen hebben moeten tusschenbeide komen. rissen werden gemachtigd het obligatie-kapitaal met t 30,OOG tot f180,000 te verhoogen tot dekking der vlottende schuld. Een nieuwe vreeselijke overstrooming wordt uit de Vereenigde Staten bericht. De beneden- vallei van de Mississippi is, door het breken van dijken in een groot meer herschapen. Het overstroomde gebied had 60,000 bewoners. Men vreest dat een aantal menschen om het leven gekomen zijn. Een hevige orkaan heeftnaar men uit Brisbane bericht in het district en de stad Bonin ontzaglijke verwoestingen aangericht. Een groot aantal huizen zijn geheel omvergewaaid en zeer vele zwaar beschadigd. Honderde menschen zijn zonder onderkomen maar het schijnt dat er geen verlies van menschenlevens was. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 30 Maart, ten 12 ure, in de zaal Musis Sacrum. PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIJEN. Uitvoering door de zangvereeniging „Voor uitgang zij ons doel", van Waalwijk, op Dinsdag 1 April a.s.. 's avonds 7 ure, ten huize van A. van der Zaken. (Zie programmas.) Door den heer H. van de Ven te 's Bosch zijn aan ged. staten overgelegd de plannen, be- hoorende bij zijne aanvrage om concessie voor den aanleg van een stoomtram tusschen 's Bosch en Waalwijk met een zijtak naar Heusden. Nadat Maandag een feestrit met muziek en andere festiviteiten was gehouden, is Dinsdag te Breda de paardentramweg van de Ginneken- sche tramweg-maatschappij voor het publiek geopend. Deze lijn doorsnijdt van het station de voornaamste punten der stad tot aan de so- citeit^ Concordia en loopt van daar naar de markt te Ginneken. Donderdag 20 Maart heeft do rechtbank te Breda uitspraak gedaan in zake tegen Adrianus van Ginneken timmerman te Tilburg, beklaagd van op den 15 October 1883 des avomls zich op de openbare straat op den Heuvel bevindende, waar tei plaatse alstoen door den hoofdagent yaa politie tegen rustverstoring werd gewaakt in gebreke te zijn geblevenhet hem door ge noemden beambte gegeven bevel om den Heuvel op te gaan en zijn weg te vervolgen, onmiddelijk na te komen. Reeds den 13 December 1883 stond ge noemde Van Ginneken te dezer zake terecht voor het kantongerecht te Tilburgdoch daar tegen het door hem gepleegde feit bij geene enkele politieverordening straf is bedreigd, werd hij van alle rechtsvervolging ten deze ODtslagen. Bij een zeer gemotiveerd vonnis van Don derdag heeft de rechtbank te Breda verklaard dat de kantonrechter terecht beklaagde van alle rechtsvervolging heeft ontslagen het vonnis van den kantonrechter mitsdieD bevestigd en den staat veroordeeld in de kosten in beide instantiën gevallen. Waalwijk, 29 Maart 1884. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente 's Hertogenboscb Jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois. De bezwaren door ingezetenen van Waspik, gesteund door de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijkingebracht tegen de dienstregeling van het telegraafkantoor te Waspik, zijn gegrond bevonden. Er is alsnu met goed vinden van alle bij de zaak belanghebbende partijen bepaald dat het telegraafkantoor met ingang van den 24n dezer op werkdagen zal open zijn van 8 tot 11 ure voor-, en van 12 tot 3 en 51/2 71/2 ure namiddag. Het schijntdat de eindtrekking van de tentoonstellings-loterij nogmaals een uitstel on dergaan heeft. Men meldt ons althansdat bij beschikking van den commissaris des konings in Noordholland, de eindtrekking der verloting van aangekochte voorwerpen en van de hooge prijzen definitief vastgesteld is op 31 Mei e. k. Door de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw is in hare vergadering van 27 Maart jl. besloten om buiten de reeds beschikbaar ge stelde som van f 500 voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1884 te houden, alsnog uit te loven eene gouden medaille en honderd gulden of desverkiezende zonder gouden medaille twee honderd gulden voor den besten hengst, van welken leeftijd ook door Nederlander* inge zonden onder voorwaarde dat de hengst tot 1 Juli 1885 in Nederland beschikbaar blijft tegen een dekgeld van hoogstens twintig gulden. Verder zal de maatschappij voor hare rékening vier waggons laten loopentwee uit Breda en twee uit Boxtelvoor het vervoer van paarden en vee. De inzenders zullen lid moeten zijn der maat schappij en vóór 1 Juli daarvan aangifte moeten doen aan den algemeenen secretaris. Gedurende, vóór en na de tentoonstelling zal de heer Scholten van Aschat de inzenders te Amsterdam behulpzaam zijn. Tot leden van het dagelijksch bestuur der maatschappij werden benoemd de heeren M. A. Boll te Eethen, Coolen te Helvoirtbaron Ch. vat: der Borch te Ginneken en Van Seters te Geertruidenberg. In de Maandag te Tilburg gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij werd het aanbod aangenomen van den heer J. F. Jansen burgemeester van Tilburg, om, gesteund door de eerste beambten der maat schappij op te treden als gedelegeerde com missaris, zooals hij reeds sedert het overlijden van den directeur heeft gedaan. Dividend kan over 1883 niet worden uitgekeerd omdat alle inkomsten zooveel mogelijk voor afschrijving etc. moeten worden gebruikt, opdat de toestand ten spoedigste beter kunne worden. De commissa- Naar men uit Duitscbland mededeelt, zullen de nieuwe „gecombineerde rondreisbiljet- ten" met 20 Mei e. k. gangbaar op het gebied der vereem'ging van Duitsche spoorwegdirectien, van dien dag af verkrijgbaar zijn bij de volgen de spoorweg-expedities hier te landeHoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam en te 's Graven hagede Staatssp. te Utrecht, zoo mede bij den Ned. Rijnspoorw., den Centraal sp. en den Noord-Brab. spoorw. Eerst over eenige dagen zal opgegeven kunnen worden waar de biljetten door de drie laatstgenoemde spoorweg directien verkrijgbaar zullen worden gesteld. Voorloopig zijn genomen door de directie van den Rijnspoorweg 16 coupon-seriën voor 1686 kilometer; Staatsspoorweg 20 coupon-seriën voor 1518 kilom.; Holl. IJzeren Spoorweg 7 coupon- ser. voor 296 kilom.; Centraal 3 coupon-ser. voor 179 kilom, en de Noordbrab. 2 coupon- ser. voor een totaal van 113 kilom. De prijs verlaging bedraagt gemiddeld minstens 25 pet. op het gewone tarief. Ter aanvulling van het in ons vorig notn- mer medegedeelde omtrent de aanhouding van de drie verdachte daders van den postdiefstal te Breda deelen wij nog het volgende mede. Vrijdag-middag werd den heer officier van justitiedoor tusschenkomst van den directeur van het huis van arrest, een onderhoud gevraagd door den beschuldigde Ballintijn, die reeds pri mitief in arrest zat, aan welk verzoek onmiddelijk werd voldaan. Bij die gelegenheid verklaarde laatstgenoemde dat hij en de brievenbesteller Moors werkelijk schuldig waren aan den in het afgeloopen jaar gepleegden diefstal ten huize van den heer Vester in de Willemstraat, van welken diefstal de zilveren lepeltjes afkomstig waren, die de^ wachtmeester der maréchaussee teD zijnen huize in beslag had genomen. Een zilveren ser- vetband^ en een tooneelkijkervan dezen diefstal afkomstig, had Ballintijn in een kachel der sigarenfabriek verbrand terwijl hij de zilveren lepeltjes aan zijne vrouw had ten geschenke ge geven. Vervolgens deelde Ballintijn den heer officier van justitie mede, dat meergenoemde Moorsalsmede de kleermaker Van Hal zich door middel van een valschen sleutel in den be- wusten nacht ook toegang hadden verschaft tot het postkantoor, terwijl hij op post stond om van onraad direct kennis te geven. Toen Moors eG Van Hal zich na eenige minuten met den ge stolen buit bij hem bevondenzijn zij met hun drieën onmiddellijk naar de sigarenfabriek gegaan, waar Ballintijn meesterknecht was, en waarvan hij de deur niet had gesloten in het pakhuis van die fabriek hebben zij bij kaarslicht op hun gemak de brieven opengemaakt en de waarde er uit genomen welke in het bezit van B. is geble ven verborgen in het genoemde pakhuis tot Zondag 9 Maart. De gestolen specie hadden zij direct onderling gedeeld. Vervolgens heeft B. twee steenen uit het pakhuis genomen en in het kistje gedaan en dit met een stuk touw, dat hij van een pak tabaksstelen had afgesneden, plicht- gebonden. 5t Is vooral dit eindje touw, waardoor de justitie aanleiding vond tot de arrestatie van B., wijl, zooals wij reeds meldden, dit soort touw, zoogenaamd tweedraadszakkenbanddoor den touwslager SofFers alleen geslagen wordt voor den heer Meeuwesen. Na dit alles bewerkstelligd te hebben hebben de drie beschuldigden zich huis waarts begeven nadat M. en V. H. het kistje aan de brug nabij de gasfabriek hadden in het water geworpen. Dit komt ook overeen met de verklaring, vervat in den anoniemen brief aaD den commissaris van politiewaarin de brieven schrijver, die zich B. teekent, meldt, dat hij twee personen achter de gasfabriek heeft zien ui .komen en iets in het water werpen. Eenige dagen na het plegen der misdaad begonnen er onder het publiek geruchten te loopenals zouden een tweetal personen daaraan niet vreemd zijn. Nau welijks kwam dit ter oore der justitie of B. en M. werden in verhoor genomen doch wegens gebrek aan bewijzen bleef dit verhoor zonder gevolg. Een daarop gevolgde gerechtelijke huis zoeking bij beide verdachten leverde ook geen resultaat opzoodat zij nog op vrije voeten bleven ofschoon justitie en politie hen geen oogenblik uit het oog verloren. Na deze huis zoeking werd het B. echter te heet. Ondereen voorwendsel wist hij zich Zonrlag 9 Maart toe gang tot de sigarenfabriek te verschaffenen beladen met ongeveer f20,000 aan bankpapier de effecten had hij reeds na den diefstal in de kachel verbrand zoo hij voorgeeft begaf hij zich naar den meergenoemd er: brievenbestel Ier bij wien hij den buit achterliet. Intusschen vertrouwde ook deze de zaak niet zoodat hij de gelden aan den derden beschuldigde V. H. afdroeg, welke ze achter het behang zijner werkplaats verborg. De daarop gevolgde arrestatie is onzen lezers bekend. Als een klein bewijs der activiteit en werkzaam heid van den heer officier var. justitie kan dienen, dat bij de firma Gebrs. Oukoop reeds eenige duizenden facsimiles waren besteld van den meergenoemden brief. Ofschoon deze nu niet worden uitgegeven is het toch te wenschen, in het belang eener goede instructie, dat de zich teekenende B. bekend worde. Moge het der ijverige justitie nu ook gelukken de daders te ontdekken der geheime diefstallen eenige jaren geleden gepleegd bij de heeren Van Hulstein Vossenaar Wijmer en Gits welke diefstallen door het publiek hoe langer zoo meer in onderling verband met elkander worden ge bracht. Het gerucht als zou de beschuldigde Moors eene poging hebben aangewend om zich door op hanging var» het leven te berooven, schijDt van allen grond ontbloot te zijn. Wederom treft Breda eene financieele ramp, ditmaal niet ten gevolge van een diefstal aan het postkantoor, maar door de veel verschrik kelijker omstandigheid dat de kassiersfirma J. Reynders hare betalingen heeft gestaakt. Tal van personen zijn daardoor óf gedeeltelijk ge ruïneerd óf lijden een gevoelig verlies. De firma bezat het vertrouwen der burgersen menig klein burger vertrouwde haar zijn zuur verdiende spaarpenningen. Thans loopt het storm aan de woningen der beide firmanten B. en H. Filbrv, om afdoening der loopende zaken doch ieder krijgt ten antwoord„men moet geduld hebben dan kan alles nog terecht komen." Er moeten soms hevige tooneelen voorvallen tusschen de firmanten en de geldschieters. Intusschen zijn de crediteuren opgeroepen ter algemeene verga dering op 29 Maart ten einde over hunne ge meenschappelijke belangen te raadplegen. Een droevig ongeval heeft te Rotterdam plaats gehad. Een vrouw is Woensdag nacht in hare woning No. 1 aan den Oppert verbrand. Hoe ontzettend dit reeds is, de omstandigheden, waaronder dat onheil heeft plaats gehad, maken' het nog aangrijpender. Te half vijf ongeveer werd namelijk de brand weer gealarmeerd voor een brand in de Alke madestraat. Ook de schutters, die piket hadden, trokken uit en onder hen L. v. G., de echtgenoot van de ongelukkige vrouw. Toen, na blusschiug van den brand de spuiten weder aftrokken en 0. a. spuit 16 door den Oppert kwam, ontdek ten de manschappen op de derde verdieping van huis no. 1 een nieuwen brand. Zij hielden on middelijk stand en drongen de woning binnen maar 't eerst wat zij vonden was het lijk van' een vrouw, geheel geblakerd en verbrand» De ongelukkige had nog het kousje vau de lamp tusschen de vingers. Uit alles wat men vond was 't gebeurde gemakkelijk na te gaan. De vrouw is opgestaan en heeft de lamp aangestoken en die met petro leum willen bijvullen. De vlam is in de kan geslagen van schrik heeft de vrouw de lamp omgeslagen en den geheelen inhoud op het lijf gekregen, waarna zij oogenblikkelijk in vlam stond. Vermoedelijk is zij spoedig door de walm gestikt, wat maar te hopen vóórhaar is. De tehuiskomst van haar man laat zich niet beschrijven de binnenbranddie van het on geval het gevolg was, werd in enkele oogenblikken door de bemanning van spuit 16 gebluscht. Door het stukslaan van eene ruit wist men zich Dinsdagavond toegang te verschaften tot het kantoor der directe belastingen te Boks meerhetwelk in een onbewoond huis wordt gehouden. In de lade van een lessenaardie werd opengebrokenvond de dief een goed ge- vulden zak, en fluks schijnt hij alles in den steek te hebben gelaten om zich met dien zak uit de voeten te maken. Hoe groot moet echter zijne teleurstelling geweest zijn toen hij bij on derzoek bemerkte dat de zak gevuld was met nieuwe halve centen. I)ie zak met den inhoud is op straat in de nabijheid van het kantoor te ruggevonden. Ook werden in denzelfden nacht eenige ruiten bij een ingezetene der gemeente ingeworpen. De politie is de daders op het spoor. Toep een koopman uit Wijchen, Zaterdag ochtend in het logement De Roode Leeuw te Nijmegen ontwaakte, ontdekte hij tot zijn niet geringen schrikdat men in den nacht zijne portemonaie waarin eene aanmerkelijke som aan goud- en zilvergeld was geweest, had geledigd. Een logé, die den nacht op dezelfde kamer had doorgebracht, was heimelijk verdwenen. Men is den dief nog niet op het spoor. Krachtens bevelschrift van de arrondis- sements-rechtbank te Arnhem werd te Nijme gen in hechtenis genomen en vervolgens naar de gevangenis te Arnhem overgebracht zekere J. W., huisvrouw van D. F., die verdacht wordt zich eenige dagen geleden met behulp van val- sche sleutels en doorbraakaan den bekenden diefstal van bankpapier en zilvergeld te hebben schuldig gemaakt teu nadeele barer buurvrouw, de schoonmaakster B. F. Te Amsterdam heeft een geval van oplich ting plaats gehad dat van groote vindingrijkheid getuigt Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne queue een grooten spiegel in. De eigenaar van het cafe komt tot hem en verzoekt hem de schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen waartoe de heer terstond bereid is. Hij- heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen en biedt aan zijn horloge en ketting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeftverklaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen dat de ander met veel verontschuldigingen en betuigingen van dank baarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak uit de wereld maken als de koffiehuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze is in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet ver goed, geeft f970 terug en schenkt den heeren een glas witten Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valsch; dat had de koffie huishouder in zijne blijdschap zoo gauw niet be merkt. Schade: een gebroken spiegelen f900. Wij ontvingen van het uitvoerend komiteit der wereldtentoonstelling van Ant werpen onder de hooge bescherming van Z. M. den koning der Belgen, de volgende circulaire ïu 1885 zal te Antwerpen eene wereldten toonstelling plaats hebbenzij zal bevatten;: alle nijverheidsvoortbrengselenalle waren, die tot den handel betrekking hebben, en alle voorwerpen of werktuigen, die eenig belang voor de scheep vaart opleveren. Deze tentoonstelling, waarvan het eerste denk beeld door bijzondere personen werd opgevat heeft de hooge bescherming van Z. M. Leopold II, de krachtige medehulp van het Belgische gouvernement en de toegenegen ondersteuning der stad Antwerpen verworven. De tentoonstelling wordt door eene Daamlooze maatschappij ingerichthet kapitaal is door al de klassen der Antwerpsche bevolking geleverd. Deze vereenigde pogingen hebben ten doel de handelsbetrekkingen van België en de'haven van Antwerpen met al de landen te vermenigvul digen en uit te breiden. Door de nijveraars en kooplieden der vijf wereld deelen hier, in ons midden, bijeen te roepen; aoor hun het grootsche schouwspel onzer scheepvaart-inrichtingen te toonenvoor welke het Belgische gouvernement en de stad, in vijf jaren tijdsmeer dan honderd millioen franken hebben uitgegeven en die onze haven vandaag als eene der veiligste en best bewerktuigde der wereld doet beschouwen zal men de achting de genegenheid en de goede faam nog vergrooten, welke België verworven heeft tusschen de volken, die in den eersten rang der hedendaagsche be schaving plaats nemen. De zekerste en kortste weg om, in onze dagen van algemeene concurrentie, tot eene snelle en voor iedereen voordeelige handelsbeweging te geraken is aan den vreemdelingaan al onze vrienden van het buitenland den gedurigen yoortgang der Belgische nijverheid te toonen isonder het oog onzer nij veraars, onzer koop lieden de merkwaardigste voortbrengselen der vreemde nijverheid ten toon te spreiden. Alzoo zal men er in gelukken de reeds be staande betrekkingen uit te breiden, en er nieuwe te doen ontstaan met al de landen van Europa of van over-zee. Het oogenblik is gunstig, bo venal voor de haven van Antwerpen, wier faam van dag tot dag grooter wordt. Nu reeds wordt Antwerpen tusschen de belangrijkste havens der wereld geteld zijne bewonderenswaardige ver andering voorspelt eene nog grootscher lotbe stemming. Wij noodigen dan ook alle buitenlandsche nijverheidsmannen uit naar Antwerpen te komen. In onze koopstad zoo gastvrij voor iedereen zoo gemakkelijk te genaken door hare aardrijks kundige ligging, zullen hunne producten een ontelbaar publiek vinden, wel bekwaam om deze te beoordeelenen de fabriekanten zeiven een eenvoudig en praktisch middel om nuttige be trekkingen aan te knoopen, die winstgevend voor de toekomst kunnen zijn. Wij hebben uit den vreemde reeds talrijke en ons bijzonder toegenegen bijtredingen ontvangen. Om slechts de voornaamsten aan te haleD tus schen onze buren en vrienden in Europa, melden wij Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, Nederland, Italië, Portugal, Rusland, Zwitserland die ons met merkwaardige inzen dingen zullen begiftigen. Verschillende staten van Amerikawier handelsbetrekkingen met Antwerpen meer en meer aangroeien zullen in het gemakkelijk vervoer dat onze regelmatige stoombootlijnen hun veileenen, eene aandrijving vinden om zich op waardige wijze te doen ver tegenwoordigen. Het verre Oosten, de koloniën in het algemeen, zelfs Afrika zullen in onze tentoonstelling eene plaats bezetten in betrekking met de belang stelling die hunne bevolking in ons midden opwekt. Niettegenstaande de talrijke tentoonstellingen in de laatste jaren, begrijpt de Belgische nijver heid dat het haar belang is met glans in dezen internationalen wedstrijd op te treden. Bestemd om van den uitvoer te leven, zal het nijverheids- België, te Antwerpen eene uitmuntende gelegen heid vindenom zijne voortbrengselen aan de verbruikers van alle werelddeelen te doen kennen. Van heden af is de meewerking van onze groote nijveraars ons verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2