Nummer 27. Donderdag 3 April 1884. 78 Jaargang. L 'c£ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. K FEUILLETON. ui uumuun Bekendmakin gen Uitgever: ANTOON TÏELEN te Waalwijk. Iets over het Schoeisel, N A S O. ■xcia-,aTvajtrasusvsvik«7..rriiaasrw v .i.u.i.icnw,r.T» Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames!5 centperregej Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekenddat zijdie wenschen voort te gaan met den kleinhandel in sterken drank daar van mondeling of schriftelijk kennis behooren te geven ter secretarie in de eerste helft der maand April aanstaande. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES, (L.b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Verschillende malen is in dit blad de toestand der schoenmakerij in 't algemeen besproken en zijn middelen aangewezen, die naar onze meening konden dienen om dien te verbeteren. Ook gaven wij eene serie artikelen, waarin het „Hoekstelsel" werd uitgelegdteneinde de fabrikanten in staat te stellen volgens vaste gegevens bij het snijden der schoenen te werk te gaan. Thans brengen wij een paar stukken onder de oogen onzer lezers, die op dezelfde onder werpen betrekking hebben en die wij over namen uit het Nieuws van den Dag. Wij twijfelen niet of zij zullen met belangstelling worden gelezen Wat is schoeisel Het schijnt dat de ware beteekenis van dit woord tegenwoordig is zoek geraakten daarom kan het wellicht nuttig zijn eens in herinnering te brengen, dat een schoen geen grillige scheppingder mode is, maarevenals een jas of japon een kleedingstuk uitgevonden voor een dui delijk te omschrijven doel. In de eerste plaats toch is de schoen bestemd tot vermeerdering van het vermogen om zich voort te bewegen en in de tweede plaats geschikt om daar, waar het noodig is, den geheelen voet tegen de schadelijke invloeden van het klimaat te beschutten. Voor het eerste doel dient de schoenzool, waardoor de voetzool minder te lijden heeft van het schuren langs den grond, en voor het tweede doel het overleder. Vrij naar hef Duitsch bewerkt door lil. Maar het moet, het zal.... riep hij uit met vertwijfeling en zielskracht in het oog het kan niet anders, de kunst bedelt om brood. Ik wil arbeiden helpt mij ik heb vroeger wel geschilderd zonder model, toen mijn fantaisie de beelden helder en scherp begrensd uit het niet te voorschijn riepmaar thans ontwaken ze niet meer in mijne ziel helpt mijga daar staan Theodoor, in gindschen hoek voor uw beeld en gijjonkvrouw Theodora, hier op de estrade waar ge zoo even stondl wanneer ge hem nu aanziet, zult ge niet huiverend het gelaat afwenden zooals ge dat straks voor zijne afbeelding deedt. En hij bracht den jongen man in den aan gewezen hoekplaatste jonkvrouw Theodora op hare vorige plaats en weder in de half-achter- waartsche houding, zette zich vlug voor het doek en begon vol ijver te werken. Een tijdlang scheen de schoone Theodora de veronderstelling van den schilder te rechtvaardigen en bleef zij werkelijk rustig in de houding, waarin hij haar geplaatst had. Hare slanke gestalte boog zich in zacht golvende lijn achter waarts naar den jongeling, die met gekruiste armen in den hoek onder zijne beeltenis stond een gemaakte ernstwelke nu en dan ver drongen werd door geheel ander gevoelensdie zijne ziel beroerden lag op zijn gelaat, en alleen Moge al in warme streken een enkele zool of sandaal voldoende zijnin ons klimaat kan het overleder niet gemist Avorden daar hetzonder de transpiratie te belettende voeten warm en droog houdt. Het is vreemdmaar toch waar, dat de mode tegenwoordig een schoen voorschrijft die aan de hierboven vermelde bestemming niet kan voldoen. Om zich den schijn te geven van nette voeten te bezitten draagt men schoenen die de teenen samenpersen, zoodat er blijvende misvormingen ontstaan. Het verbogen om flink te loopen wordt door zulke schoenen verminderd. Bovendien neemt men liefst de schoenen zoo nauwslui tend, dat de bloedsomloop wordt bemoeielijkt, wat niet ongestraft kan geschieden want koude voeten en congesties van 't bloed naar t hoofd zijn hiervan het gevolg. Slechts hoogst zelden zal men iemand aantreffen die niet op de eene of andere wijze de gevolgen van den verkeerden schoenvorm heeft ondervondenal is het maar door de pijnlijke eksteroogen. IJdelheid en modezucht, waartoe lubt gij den verstaudigen mensch verleid //Geen ij delheid maar schoonheidsgevoel/' hoor ik mij tegenwerpen. Neen slechts zelden kan men in modeartikelen op schoonheid wijzen, maar het allerminst wat het artikel schoenen betreft. Den schoonsten vorm van voetdat is den natuurlijken ziet men slechts bij het kinddat nog nooit den druk van een schoen heeft gevoeld. Reeds in onze prille jeugd worden de voeten buiten eigen schuld door een onnatuurlijken schoenvorm bedorven en eenmaal volwassen neemt men gaarne de verantwoordelijkheid op zich om het kwaad nog te verergeren. Sinds langen tijd gaan er waarschuwende stemmen opom aan te dringen op het kiezen van een natuurlijken schoenvorm. On der anderen heeft prof. Meyer uit Zurich op dit stuk groote verdiensten. Hij wees er op, dat door den verkeerdeu vorm vele voet- de donkere oogenvol vuur op het meisje sta rende schenen te leven. Voortreffelijk uitmuntend riep Dujardin uitzoo is het goed Dat is rust en tegelijk bewegingen als het mij gelukt deze houding op de schilderij weer te gevenzal ik de op lossing van het probleem gevonden hebben welke ik zooeven nog voor onmogelijk hield. Over het doek gebogen werkte hij rusteloos voort bij wijlen een vluchtigen oogopslag wer pende op zijn model. Doch onder zijn arbeid scheen de blik van Theodoor R009 hoe langer hoe meer een magnetische aantrekkingskracht uit te oefenen op het jonge meisje blozend en met een lieftallig lachje om den mond zweefde zeals het wareonhoorbaar den jongen man te gemoet die zijne handen naar haar uitstrekte door zijnen arm gesteund steeg zij van de estrade hij trok haar zacht naast zichnam hare hand bracht die aan zijne lippen, legde zijn anderen arm om haren schouder en fluis terde haar iets in het oordat zij, in zoete verwarring met welgevallen scheen op te vangen. Toen Dujardin van zijnen arbeid opkeek was tot zijne verbazing het model verdwenen en in plaats daarvan zag hij een groepwelke hoe bekoorlijk en verrukkelijk ook in het oog eens schildersvolstrekt niet op zijne schilderij paste. Neen, neen riep bij moedeloos uit, maar kon toch niet nalaten even te glimlachen bij het aanschouwen dei twee jongelieden, wij moeten de gestalten der vrouwen construeeren uit de herinneringen, maar dan zegt men weer tegen ons: zij zijn stijf ofgcidealiseerd Ik dacht niet een beter model te kunnen uitkiezen dan jonkvrouw Theodora doch is zij alleen dan staat ze onverschillig daar of loopt heen, en kwalen ontstaandie dikwijls slechts lang zaam voortwoekeren om den ouderdom met pijn te overladen, en tevens schreef hij voor, aan welke eischen een goede leest moet vol doen Moge al het zuivere stelsel van Meyer teveel aan de studeerkamer doen denken practische mannen hebben van zijne wenken partij getrokken, zoodat er tegenwoordig ge wijzigde Meyersche leesten vervaardigd wor den die veel meer in overeenstemming zijn met den normalen vorm der voeten dan de leesten der mode. Het is niet wel mogelijk zonder teekenin- gen of voorbeelden in alle opzichten duide lijk te maken, waardoor de leesten van Mever zich onderscheiden. Slechts op een paar voor deden daarvan wil ik hier wijzen. Wanneer men op een vel papier, dat boven een petroleumlamp met roetzwart bedekt is, den ontblooten voet nederzetzal men zich kunnen overtuigen, dat bij de meeste men- schen' de groote teen niet op' zijn plaats staat. De teenen moeten namelijk, evenals de vingershoewel in mindere matezich uitspreiden, en daardoor staat bij een norma len voet de groote teen in de richting der lijndie getrokken kan worden door het midden van den hiel en het midden van het gewricht waardoor de groote teen aan den voet is verbonden. Deze beide punten zijn op onze roetzwartafdruk gemakkelijk aan te wijzen. Het vinden van het middelpunt van den hiel levert geen zwarigheid op, daar dit het middelpunt is van den cirkel, waarvan ongeveer het drievierde gedeelte door den hielrand is beschreven. Het middelpunt van den grooten teen is gemakkelijk aan de ondervlakte van den voet te voelen plakt men hierop voor het. nemen van de proef een klein rond schijfje papier, dan teekent zich dit dnide- lijk op het roetzwart af. Men trekke nu met een gespannen draad een lijn door bei de punten en dan zal men meestal ontwa ren dat de groote teen naar de andere tee nen is gedrongen 1). schenk ik haar het gezelschapdat zij wenscht, dan.... volgt dit, zei hij schouderophalend, terwijl hij penseel en palet op een stoeltje naast zich legde. En uit mij zeiven kan ik ook niets meer voortbrengen, sprak hij somber mijne ziel is als een dorre vlaktewaaarop geen enkel bloempje tiert. Aan de schilderij daar ben ik begonnen wijl ik gedwongen ben wijl ik ver dienen moet zei hij bitter om de stoffelijke zorgen en behoeften van het leven tot zwijgen te brengen en zij mislukt mij 't scheppings vermogen de hoogste gave des kunstenaars ontbreekt mij met het licht der voorstelling. Is het mo gen, is het middag, is het avond op mijne schilderij? Ik zelf weet het niet. Mis schien ware het beter den nacht weer te geven op t doek sprak hij droevig en met gedempte stem en misschien is hij de gelukkigstedien den engel des doods met zachte hand wegvoert uit de ellende der wereld. Theodoor spro g op en snelde naar den schilder Meestermijn trouwe meesterriep hij uit welke gedachte vormt gij Gij durft spreken van nachtgijwiens penseel gedoopt is in het reine licht der waarachtige kunst? Gij spreekt van gebrek, gij van wien elke penseelstreek betaald wordt met goud gijdie schatten ont vangen zult voor deze schilderij? Maar zij moet afgewerkt zijn sprak Du jardin somber en als de scheppingskracht lang zaam wegsterft is het penseel niets meer dan een stuk hout met borstels bezet Hoe kunt gij zoo spreken, riep Theodoor Roos uitterwijl het meisje inmiddels naderlrad en met deelneming den zwaarmoedig voor zich neerblikkenden meester beschouwde hoe kunt gij zij zoo sprekendie met benijdenswaardige frischheid en oorspronkelijkheid elk voorwerp Zoo de proef met een klein kind wordt herhaald vindt mert in deD regel ongeveer OO den juisten stand van den grooten teen terug. Ook bij de Javanen van den Gamelan op de tentoonstelling te Amsterdamvan wie ik dezen zomer in de gelegenheid was voet afdrukken te maken vond ik Meyer's uit spraak omtrent de normale richting van den grooten teen bevestigd. Wanneer deze hunne voeten tegen elkaar zetten sluiten de groote teenen ook tegen elkaar over de geheele lengte. De Meyer'sche leest is nu zoo gemaakt dat de groote teen zijn eigen plaats kan hér- nemen zet men een paar schoenenop deze leesten vervaardigdnaast en tegen elkaar, dan is er tusschen de beide neuzen slechts een geringe gapingterwijl deze zeer groot is bij de tegenwoordige modeschoenen. Een andere verbetering van de Meyer'sche leest betreft de wreef. Ieder heeft'bij een paar nieuwe schoenen wel eens opgemerkt, dat het overleder in het midden het hoogst is. Beschouwt men zijn eigen voet, dan ziet mendat de wreef niet in het midden ligt maar schuins looptzoo moet het ook op de leest zijn. In ons land wordt het Meyer'sche stelsel nog zelden toegepast. Men is begonnen met het schoeisel voor ons leger volgens het ge noemde stelsel te doen vervaardigenen dientengevolge kunnen belangstellenden in het Centrale Magazijn van Militaire kleeding te Amsterdam 26 paren Meyer'sche leesten van verschillende afmetingen bezichtigen. Het mag een weldaad voor velen genoemd worden, dat de Coöperatieve afdeeling van „Eigen Hulp" voor zee- en landmacht maat regelen heeft beraamd ombij voldoende deelneming, schoeisel volgens het stelsel van Meyer algemeen verkrijgbaar te stellen. Van zeer veel belang zou ik het achten, wanneer daarbij de bepaling kon worden ge maakt dat ieder afnemer tegen een billijken 1] Om den afdruk te bewaren, behoeft men hem slechts door een oplossing van schellak en spiritus te halen en daarna te drogen. in de natuur in zijn eigenaardige schoonheid weergeelt neen neen riep hij levendig uit u ontbreekt niet de scheppingskracht gij mist het licht en de warmte die den aandrang tot scheppen in uwe ziel doen ontwaken en te voorschijn tredenen reeds heb ik u meer dan eens gezegd dat ge dat licht en deze warmte slechts terug kunt vinden onder den zonnigen hemel van Italië. Daarheen moet gij terug daar is het vaderland van uwen geestwelke hier in den kouden nevel van het Noorden verstijft en langzaam wegkwijnt. Jajazei Dujardin zuchtend het is waar ook ik voel mij daarheen getrokken en als mijne oogen het licht der zonne van het Zuiden konden wederziendan zou ook mijn penseel weer licht doen vloeien op het doekMaar hoe zal ik daar komen Mij ontbreken de gouden vleugels welke op deze wereld het ver mogen en de vrijheid schenken heen te reizen waar ons hart het verlangt in plaats daarvan hangt een loodzwaar gewicht aan mijne voeten, zei hijterwijl zijn hoofd nederzonk op de borst. Ook gij weetdat mijne vrouw al bezat ik de middelen voor die reis noodig mij niet zou toestaan naar dat land te trekkenwaar de gloed van donkere oogen tegenflonkeren. Ook Theodoor Roos sloeg thans ontmoedigd den blik nederen jonkvrouw Theodora zei terwijl haar oog door tranen van medelijden verduisterd was Altijd spreekt gij van Italië altijd wilt ge weg, alsof hier in het geheel uiets was het penseel van een kunstenaar waardig (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1