m m I) f: iff WL m V ii u, Hff! li D BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 1 drijs leesten kan koopen. Want zelfs bij den besten schoenmaker is men niet zeker, dat het eerste paar schoenen in alle opzichten pasteerst na de ondervindingbij dit paar opgedaan, bezit de maker de juiste gegevens voor het vervaardigen van goede leesten. Doch zijn deze eenmaal naar icmaud's zin, dan handelt hij verstandig door zich die leesten aan te schaffen en ze ter leeu af te staan aan den schoenmakerwien de bestellingen worden toevertrouwd. Wenschelijk ware het, dat men die leesten door zijn arts liet keurenalthans wanneer deze zich niet te verheven acht voor de be handeling van voeten en er geen bezwaar in ziet om den pédicure overbodig tc maken. Ten slotte een enkele opmerking. De groot ste kans voor misvorming bestaat bij kinderen, als. de eerste schoenen niet overeenkomstig den normalen voetvorm zijn gemaakt. De ouders zijn dus verplicht van meet af aan het Meyer'sclie stelsel toe te passen. De Meyer'sche schoen kan echter ook bij vol wassenen in vele gevallen kleine misvormingen (die velen hebben zonder het te weten) ver beteren eti in nog meer gevallen vergrooting van het kwaad voorkomen. Raag, Maart 1884. Dr. A. H, Pareau. Over het schoeisel schreef de heer Dr. A. H. Pareau. Daarin beweert deze heer: //dat de ware beteekenis van het schoeisel is zoek geraakt". Zeer rechtOok ik ben dezelfde raeeuing toegedaan. Ik had nu gedacht dat een mijner con fraters den handschoen zou opnemenom pro of contra den heer Dr. P. te antwoorden. Maar neengeen moederziel bemoeit zich er medemen neemt het voor kennisgeving aan, en de zaak is begraven Welk eene be langstelling in eene zoo gewichtige zaak Neenwij zullen deze zeer gewichtige vraag venteleeren en «niet begraven Wij weten allendat men met goed naar den voet bewerkt schoeisel beter uit den weg kan komen dan met het tegenwoordige in hooge mate overdreven kunst- of mode-schoeisel. Iedereen weet al te goed hoe duur hem dit modewerk is te staan gekomenslechte mi serable arbeideksteroogen likdoorns enz. Re roeping der schoenmakers moet het zijn het publiek van goedduurzaam en praktisch schoeisel ts voorzienDit kan nu niet ge beuren onder de tegenwoordige omstandig heden. Hoeveel jongens leeren het vak goed Neenlaten wij liever zeggen: „verdienen men vraagt nietmaar kan de jongen ook zijn vak goed leeren P neen, tegenwoordig is het paroolde jongen moet verdienenen het vak grondig leeren daar is maar in en kele gevallen sprake van. Dit nu moet al gemeen worden. Het ongelukkige stelsel om zoo vroeg mogelijk in den ploeg te gaan en daar zijn kinderlijkezwakke krachten ten offer te brengenen na korten tijd opslag te vragenen als men eenigszins lappen en stukjes met halve zolen en hakken kan maken, krijgen het velen in den kop„neenik bedank er voorlanger onder de pantoffel van den baas te staanik word zelf „baas./' Het vak is door zulke toestanden in verval gekomende allergrootste massa van het volk koopt zijn benoodigdheden in den winkel en de overgroote meerderheid der hh. schoen en laarzenmakers spelen „lapperk Neen ieder schoenmakersjongen moet trachten zijn vak goed te leerenen het vakdat zoo diep gezonken iszal daardoor verhoogd worden men moet met zijn arbeid het publiek zoeken eerbied af te dwingen; dan komt men ook tot aanzien. De schoenmakerij wil geleerd zijn kennis van alle arbeiden kennis van het levenkennis over anatomie van den menschelijken voet enz. enz. (alle voeten ver schillen) alles moet geleerd worden en daartoe hebben wij noodig practische en theoretische mannen van 't vakvakscholen en vaktijd schriften. Ik doe hiermede een beroep op alle weidenkenden en vooruitstrevendenen vraag: wie is er, wie helpt er mede tot dit goede doel Amsterdam, 26 Maart. P. Gatzenmeijer. De commissie uit de Fransche kamer voor de quaestie van den Amerikaanschen varKensvleesch uitvoer heeft weer iets nieuws bedacht. Ze moet namelijk aan haren rapporteur hebben opgedragen een microscopisch onderzoek te eischenzoowel van gezouten spek als van vleesch. De République bevat een artikelwaarin zij de Orleanisten beschuldigt van samenspanning Zij zegt dat de graaf van Parijs, al geeft hij misschien zijnen aanhangers geen bevelen hen toch voortdurend aanspoort tot vijandige hande lingen. Zij meent derhalve bij de regeering te moeten aandringen op maatregelen. Het royalistische comité te Toulouse heeft aan de aanhangers van den graaf van Parijs een circulaire gezonden waarin wordt medegedeeld, dat te Toulouse zich een centraal comité heef; gevormd om elle strijdkrachten der nieuwe mo narchistische partij welker opperhoofd de graaf van Parijs is in den omtrek aldaar te groepeeren. Vervolgens heeft het comité een beroep op alle conservatieven gedaan die het principe der erfelijkheid zijn toegedaanom zich bij het comité aan te sluiten teneinde het vaderland voor dreigende gevaren te behoeden. In den ministerraad onder voorzitterschap van den heer Grévy is Zaterdag besloten den eenjarigen vrijwilligen militairen dien3t alleen voor leerlingen der hoogere normaallessen te behouden. De jonge lieden, die zich voor een vrij beroep voorbereidenzijn verplicht drie jaren te dienen. In een straat bij de beurs te Parijs heelt men een speelhol gevonden dat alleen door vrouwen werd bezocht. De politie vond er 26 dames baccarat spelende. De eigenaar is gear resteerd. Het laatste gevecht tusschen de Engelschen en Osman Digna's troepen bij Tamanieb blijkt nau welijks eene schermutseling tc zijn geweest. Trou wens slechts een zeer klein aantal volgers van Osman (men spreekt van 500, ja van 100) waren ter plaatsewanneer men tenmiuste volgers kan noemen de aanhangers van iemand, die zich, gelijk Osman deedreeds den vorigen avond uit de voeten maakte. Nadat enkele schoten gewisseld waren trokken de Arabieren terugwaarop de Engelschen het kleine kamp dat ze vonden, in brand staken en terugkeerden. Want het rots achtig terrein maakte eene vervolging van den vijand onmogelijk. Admiraal Hewett beschouwt de campagne als geëindigdin het veld althans. Want naar alle waarschijnlijkheid zullen door onderhandeling (waartoe men de „bevriende" Sheiks zal bezigen) en door omkooperij de pogingen tot pacificatie nog wel worden voortgezet. Reeds hebben een aantal vroeger vijandige hoofden zich van Osman afgewend en aan de Engelschen zelfs hunne hulp beloofd tot het gevangennemen van dezen. Andere hoofden verklaarden zich bereid om mede te wer ken tot het openhouden van den weg naar Berber. Tusschen Shendy eu Berber is inmiddels de telegrafische gemeenschap al weder verbroken. Ook de gemeenschap tusschen Korosko en Abu- mahed wordt door de opstandelingen bedreigd. Volgens berichten uit Khartoem verliet Gordon Khartoem den 16 dezer met 3000 man infanterietwee kanonnen en eenige Bazoeks te paard ten einde de muitelingen te verdrijven die de stad bedreigden. Meu ontmoette hen bij Halfiyck zestig oproerlingen te paard vielen de Bazoeks aan die wegvluchtten. De infanterie door een -paniek bevangen vluchtte toen even eens de kanonnen achterlatende en door de vijandige ruiters achtervolgd. Niettegenstaande deze nederlaag verkeert Khartoem volgens Gor don geenszins in gevaar. De Duitsche rijksdag ging tot 22 April uiteenna liet marine-crediet en een aantal an dere ontwerpen definitief te hebben goedgekeurd. Iu den loop van het debat verklaarde Caprivi de chef der admiraliteitdat het departement van buitenlandsche zaken reeds voor eenige maanden verzocht had aan de admiriraliteit om een oorlogschip naar de West Afrikaansche ku9t, waar tot nu een Duitsch station ontbreekt te zenden. Ten einde te onderzoeken of de oprichting van een station daar ter plaatse mogelijk is, zal een commissaris daarheen vertrekken en ter zijner beveiliging een oorlogsschip worden gezonden. In de zitting der rijksdags-commissie voor de socialisten-wet heeft de regeering verklaard dat zij onveranderde aanneming verlangt en elke wijziging zal verwerpen. Eerst na de Paaseh- vacautie zal de commissie een besluit nemen. De heer Sargent, van gezant der Vereenigde Staten van Amerika te Berlijn als zoodanig benoemd te St. Petersburgheeft voor die overplaatsing bedankt en keert terug tot het ambteloos leven. Hieruit leidt men af, dat alles toch niet zoo in der minne en glad is verloopen als in den beginne gemeld werd. De Amerikaansche regeering besloot den post voor onbepaalden tijd onbezet te houden als een duidelijke uiting van Amerika's gevoelen ten op zichte vaa het Lasker-iocident. Omtrent een ontzettend reisavontuur wordt door een ooggetuige het volgende medegedeeld In den nacht van 12 op 13 dezer rei»de ik van Frankfort a/M. naar Mülhausen (Elzas) en maakte van den slaapwagen gebruik. Toen wij te 10 uur te Mainz aankwamen kwamen drie dames in den wagenwien een aangrenzende slaapcoupé werd aangewezen. Twee dezer waren rijke Russische dames. Een van haar was krank- ziunig en werd door eene bewaakster begeleid die de ongelukkige in gezelschap der zuster van een inrichting te Bonn naar Zwitserland moest brengen. Nauwelijks in den slaapwagen getreden, overviel de ongelukkige een hevige vlaag van waanzin en zij was moeielijk tot bedaren te brengen. Hierdoor verschriktsliep ik eerst laat in. Op eens werd ik door een hevig hulpgeschrei uit den slaap gewekt en ging dus onmiddellijk naar den coupé, vanwaar het geroep, kwam. De zuster der waanzinnige komt op mij toesnellen en roept mij toe dat haar zuster en de bewaakster onder het rijden uit den wagen zijn gesprongen. Wij trokken nu zoo hard wij konden aan de schel en de trein werd tot staan gebracht. Toen vernamen wijdat de waanzinnige terwijl de bewaakster een glas water kreeg uit den coupé was ge sprongen en dat de bewaakster haar onmiddelijk was gevolgd. Dit alles was het werk van een oogenblik geweest. Langzaam reden wij terug en na een kwartier vonden wij de krankzinnige Russische dame met bloed bedekt, maar betrek kelijk geriug gewond. Toen misten wij nog de oppassereseen sterke 35 jarige vrouw. Wij reden nog verder terug en vonden haar met verbrijzeld hoofd en badende in haar bloed. Zij was bij het springen uit den waggon zoo ongelukkig op het hoofd gevallen dat de dood onmiddelijk was gevolgd, Wij legden het lijk in den bagagewagen en kwamen een uur te laat te Mulhansen aan. Officieuse berichten bevestigen dat prins Bismarck voornemens is uit den Pruisischen staatsdienst te treden om zich alleen aan den dienst van het Duitsche rijk te wijden terwijl deze gewichtige verandering in het Pruisische kabinet ook veranderingen in den rijksdienst ten gevolge zal hebben. Van de te Pest gevatte anarchisten zijn nu zeventien aan het gerecht overgeleverd als leden van de „internationale samenzwering". De anarchisten, die onlangs te Budapest zijn gearresteerdzijn naar de rechtbank verwezen om terecht te staan. Het rapport van den prefect van politie geeft e.:n overzicht van de geheime genootschappen welke de beschuldigden sedert 1880 hebben opgericht, en treedt in. uitvoerige bijzonderheden over de handelingsn van elk hun ner. Uit dit stuk blijktdat in Weenen en Budapest sedert vele jaren twee vereenigingen waren gevestigdwelke door bijzondere zende lingen met elkaar gemeenschap hadden. De prefect toont vervolgens aan dat de te Budapest gevangen genomen anarchisten Prager en Frieb, medeplichtig zijn aan den moord op Eisert evenals de anarchist Kammererdie te Weenen is gearresteerd. Andere anarchisten hadden eene nieuwe reeks misdaden beraamd doch zijn nu gelukkig daarin verhinderd. Uit St.-Petersburg worden alle berichten om trent rustverstoringen te Kieff bepaaldelijk tegen gesproken. 't Zijn slecht9 herhalingen, heet het, van de vorige onrustbarende berichten die dok onwaar zijn gebleken. Door de cyclones van 1.1. Dinsdag zijn de dorpen Lenoir, Newton en vele andere in Noord- Caroli'na gedeeltelijk verwoest. Acht personen werden gedood en veertien zwaar gewond. Een aantal dorpen in Ohio zijn eveneens verwoest en twee personen gedood. NFW-YORK 30 Maart. Vrijdag en Zater dag heerschtea te Cincinnati err.9tige ongeregeld heden ten gevolge der ontevredenheid van het volk over een te zacht vonms in een moord- geding. Meer dan 50 opstandelingen zijn gedood en velen gekwetstevenals verscheiden politie agenten en soldaten. Men gelooft dat het ergste voorbij is. Het voorgevallene te Cir.cannati verwekt groote opschudding in de Vereenigde Staten. In eene dépêche wordt verzekerd dat honderd lieden werden gedood en 300 gewond door de troepen, die met hun Gatlingkanon raeedoogenloos op de menigte schoten. Het schijnt dat het oproer voornamelijk gericht is tegen een aantal personen, dievan verschillende moorden beschuldigd te Cincinnati in de gevangenis hunne veroordeeling afwachten. Het volk op grond van een vroeger uitgesproken vonnisbevreesd dat deze moor denaars hunne gerechte straf niet zullen ont vangen wilde hen lynchen. Een dépêche van 31 Maart zegt het vol gende De jongste berichten uit Cincinnati omtrent het oproer luiden geruststellender. Het janhagel ging uiteen nadat de troepen de kanonnen her overden welke de oproerlingen vermeesterd en in de straten opgesteld hadden. De stukken werden herhaaldelijk genomen en hernomen maar ten slotte bleven zij in handen der troepen. Behalve kanonnen verschaften de oproerlingen zich 1000 revolvers, benevens dynamietbommen en petroleum waarmede zij het politie-bureau in brand staken. De oproerlingen wierpen dy- namietbommen in de gevangeniswaar de ont ploffingen ettelijke personen doodden. Het po litie-bureau werd geheel verwoest. De ramingen van gewonden en dooden loopen uiteen. De hoogste komt op twee honderd. De moordenaar Berner de aanleidende oorzaak van het oproer, ontkwam naar Columbus. Onderweg viel eene woedende volksmenigte tot tweemaal toe den trein aan om Berner te lynchen. Hij ontsnapte te nauwemood. X Waalwijk2 April 1884. Naar wij vernemen is het geheele plan voor de stoomtramweglijn 'a Bosch-Heusden- Waalwijk thans ook aan onze gemeente overge legd. Na de Middelburgschetentoonstelling, wordt op verschillende wijzen de aandacht voor gas als brandstof gaande gehouden. Te Helmond worden door de gasfabriek als proef voor veertien dagen kosteloos gaskooktoestellen verstrektom de in gezetenen in de gelegenheid te stellen zich van het voordeel en gemak dier toestellen te overtuigen. Het gas wordt voor 9 ct. per M3 geleverd en bij groot verbruik zal de prijs nog lager knnnen gesteld worden. Zou zoo iets ook in onze gemeente niet te probeeren zijn Wij zijn zoo vrij dit punt aan de aandacht der ijverige gascommissie aan te bevelen wij meenen ook ons te mogen overtuigd houden, dat er van gas als drijfkracht zou gebruik worden gemaaktindien het voortdurend tegen matigen prijs verkrijgbaar was. Te Leiden wordt op Dinsdag 8 April a.s., vanwege de afd. der maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene voordracht gehouden van den Heer D. van der Horst, over het gebruik van gas voor de kleine industrie en de huishou ding. Proeven zullen deze voordracht toeliehten. Prins Leopold van Engeland Hertog van Albany en zwager onzer koningin is te Cannes plotseling overleden. Prins Leopold George Duncan Albert hertog van Albany graaf van Clarence, baron v. Alklow, hertog van Saksen de vierde en jongste zoon van koningin Victoria werd geboren den 7n April 1853 en had dus nog niet den leeftijd van 31 jaar bereikt. Z. K. H. trad den 27n April 1882 in 't huwelijk met prinses Helena van Waldeck Pyrmont, zuster van onze koningin. De herinnering aan de sympathiewaarmede dit huwelijk ook door ons vorstenhuis en door de Nederlandsche natie begroet werdis nog levendig als een heuchelijke gebeurtenisdie eerst gisteren voorviel. Men weet ook hier te landehoe geliefd prins Leopold was bij het Engelsche volk om zijn belangstelling en toe wijding voor de openbare zaak en om de veer kracht die hij daarbij ondanks zijn broos gestel, ontwikkelde. Een geheele natie zal dan ook medelreuren met de zwaar beproefde gade en moeder. Wegens den zwaren hofrouw over den dood van Leopold hertog van Albany hebben H. H. M. M. de koning en de koningin, zoowel het bezoek aan Brussel als dat aan Amsterdam afbesteld. De koningin is Zondagavond vergezeld van eene hofdame en den opper-kamerheer graaf Sehimmelpenninck over Vlissingen naar Londen gegaan teneinde hare zuster te bezoe ken. De koningin blijft ongeveer eeDe week in Londen. Het bezoek van H. H. M. M. aan Amsterdam zal misschien nog plaats hebben in Augustus en dan samenvallen met de landbouw tentoonstelling. Bij ordonnantie van de arr. rechtbank van Breda is tegen W. J. Ballintijn J. H. Moors brievenbesteller en Z. A. van Hal, kleermaker, alle drie beschuldigd van den diefstal in het postkantoor aldaar rechtsingang gevangen houding en instructie verleend. De ar rondisements-recht bank tc Amsterdam, tweede kamergaf dezer dagen een voor den handel niet onbelangrijke beslissing. De gedaagde verkocht aan den eischer een partij goederen die dezen niet werden geleverd, hoewel do verkooper door den kooper tot levering was gesommeerd. Vandaar een vordering tot ontbinding van het koopcontract met schade vergoeding nader op te maken bij staat. De gestelde overeenkomst en de niet-levering der verkochte- goederen werd door den gedaagde erkend doch ontkend dat de kooper dienten gevolge eenige schade had geleden. Bewijs van het tegendeel was naar de meening des ver kooper noodig voor het succes der ingestelde vordering. Een zoodanig bewijs was geleverd noch aangeboden. Met den eischer achtte de rechtbank dit over bodig. Zij overwoogdat de wet uitgaat van de vooronderstellingdat elke niet-nakoming van verplichtingen voortspruitende uit een we- derzijdsche overeenkomstschade veroorzaakt zoodat op den nalatigen contractant de bewijslast rustdat dit in eenig bepaald geval niet aldus is dat al bestond zoodanig wettelijk vermoeden, niet in casu reeds daaruit zou moeten worden afgeleid dat de eischer door de nalatigheid van den gedaagde schade lijdt omdat een koopman verondersteld wordt belang te hebben dat aan een gesloten overeenkomst door zijn mede-con tractant gevolg worden gegevendaar het doel om winst te behalen, een integreerend deel van den handel i9. De vordering werd mitsdien zonder nadere bewijslevering toegewezen. Voor den eischer werd gepleit door Mr. J. Kappeijne van de Cappello voor den gedaagde door Mr. P. Pet. In de zaak van het Munsterkerkhof te Utrecht heeft het gerechtshof te Amsterdam het vonnis der Utrechtsche rechtbank bevestigd met uit zondering van de vrijspraak van deu student De Jong. Deze is schuldig verklaard aan verbreking van afsluiting, en deswege tot dezelfde straf ver oordeeld als ue studenten Turk en Van Rijcke- vorselnamelijk eene geldboete van f25. De student Boddaert behield dus 8 dagende stu denten Ram en Grenfel 15 dagen celstraf. Door den officier van justitie te Breda is cassatie aangeleekend van het vonnis dd. 20 Maart jl. uitgesgroken in zake het appel van het kan tongerecht te Tilburgbetrekkelijk A. van Gin- neken te Tilburgbeschuldigd van verzet tegen de politie. Zaterdagmiddag is te Breda een vergadering gehouden van crediteuren der firma J. Reynders (firmanten B. en H. Filbry), die hare betalingen heeft gestaakt. Het passief bedraagt blijkens ge dane mededeelingen 43/4 ton, het actief 3/4 ton. De Zuider-Stooratrammaatschappij zou voor 21/g Ion in de zaak betrokken zijn. Woensdag a.s. wordt een definitieve vergadering gehouden. Naar wij vernemen is het Dagblad De Tijd» voor de som van f220,000, in eigendom over gegaan aan den Heer Vermeulen, lid der tweede

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2