Ft D.OCHTIAir, HKI SOFA D.QCHTMAW.BEIISOB. NOTARIS A. J. BINK, Eene HEfflHUI- ZINGE Leerhandel, DMOTElHUftmJN KANTOOR BEIIOEPTEIV, MaiBpneiiMfantwaÉelei) NIEUWE LOOIEEIJ Voor slechts 5 centen Odeurs en Zeepen, Handelsberichten ABVERTENTIËN. J. J. M. Hoogeweegen. Tapijten, Karpetten, Loo- pers, Meubelen, Ledikanten en Wiegen. publiek verpachten GELDERSCHE op Donderdag 17 April a.s. PUBLIEK YERKOOPEN: Gouden en zilveren SIERADEN EN HORLOGES; Antoon Tielen, C. S. J. VLAANDEREN OLDENZEEL. M. W. OLDENZEEL-Sciiot. J. W. BRUCE FRANKE. .JOH. OLDENZEEL. om af te breken voor 1 Mei a.s. IRLANDAISE voor overgordijnen met randen en franjes, mooie kwaliteit, fO,55. TAPIJT 4/4 breed a 30 cent. LOOPEKS van af 271/2 cent. VITRAGES 1772 cent. Stalen en Goederen FRANCO. de gronden onteigend voor den aan te leggen spoorweg Zwaluwe 's Bosch in de gemeenten Drunen Nieuwkuik, Vlijmen en Cromvoirt. De Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders in de Gel- dersche Crediet-vereeniging zal m\'\m Onder Bezooijen. Bij inzet Vrijdag 4 April en bij toeslag Vrijdag 18 April 1884, DE HERDRUK kamer van de Stafen-Generaaldie reeds sedert een paar jaren tot de redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. De dienstbode E. S., diein den nacht van jl. Zaterdag op Zondagten huize barer meesteres mej. Sluijter te Breda bevallen is van een kind dat blijkens geneeskundig onderzoek geleefd heeft, doch dood in haar kotter is gevon den is in arrest genomen. Er schijnt dns in deze aan kindermoord te moeten worden gedacht. Te Rnamsdonk is de werkvrouw G. v. Dongen haar werkhuis verlatende in de haven gelooper. en daaruit den volgenden dag levenloos opgehaald. Zaterdagochtend te 10 ure is te Oorschot afgebrand eene boerenwoninggelegen aan den grindweg op Oostelbeers. Naar men verneemt, was het gebouw zeer laag verzekerd. Maandagochtend te 43/4 ure ongeveer is eén felle brand uitgebroken in het perceel No. 14 op de Westerkadete Utrechtbewoond door de weduwe V. en hare kinderen, die daarin handel dreef in kruidenierswaren petroleum sterken drank en andere artikelen. Het vuur, dat het eerst op de eerste verdieping werd opgemerktverspreidde zich snel in alle richtingen terwijl door den gloed een vat pe troleum sprong ^eu niet weinig de vlammen voedsel gaf, zoodat in betrekkelijk korten tijd het dak en de bovenverdieping uitbrandden en instortten. Het benedendeel alleen staat nog. De bewoners die door een voorbijganger die het vuur ontdektewerden gewekt, konden nog in nachtgewaad het brandende huis ontvluchten. Weinig is kunnen gered worden. De brandweergebruik makende van de wa terleiding wasmet spuit nomraer 1, die mede werktehet vuur in een groot half uur meester, terwijl een uur na het uitbreken van den brand alles gebluscht was. De overige aangerukte spuiten en die der vrijwillige brandweer behoefden niet te werken. Al de winkelwaren zijn of door den brand of door het water geheel bedorven. Gelukkig dat er windstilte wasanders ware de ramp niet te overzien geweest, daar in de nabijheid van het erf van perceel 14 zich een hooiberg bevond. Het verbrande was betrekkelijk laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De autoriteiten waren ter plaatse aanwezig. De echtgenooten Wennekerswoonachtig aan de Hertekade (Boompjes) te Rotterdam zijn het slachtoffer van vergiftiging geworden. Zijn wij goed ingelicht dan moet zich dit vreeselijk geval ongeveer aldus hebben toegedra gen. De vrouw van Wennekers vervoegde zich met hare gehuwde dochter Zaterdag bij de wed. J. O. van den Berg, drogistein de Hoofdsteeg. Beiden vroegen 6 lood Herba Cardui Benedicti (gezegende distel). De bediende woog voor ieder harer het kruid afzij betaalden en vertrokken elk met haar zakje. Nu moet zich daarbij de volgende noodlottige vergissing hebben voorge daan. In denzelfden drogistwinkel was namelijk door een lijder aan asthma eene zekere hoeveel heid Herba Daturae Stramonii besteld, die voor hem moest worden fijn gesneden en dan ,door hem zou worden afgehaald. Dit kruid wordt den asthma-lijder voorgeschreven om van tijd tot tijd in eene pijp te rooken, wat dan verlich ting schenkt. Nu moet dat pakje op de toonbank gereed hebben gelegen om afgehaald te worden en vrouw Wennekers (de moeder) greep bij het heengaan dit pakje en liet het hare, waarin zich de gezegende distel bevondliggen zonder dat partijen iets van de verwisseling merkten. Des avonds voor het naar bed gaan werd van het kruid thee gezet; man en vrouw dronken er een stevigen kop van en kort daarna waren beiden ten prooi aan de hevigste smarten, heigeen wei nig verwondering kan baren wanneer men weet dat Datura Stramonium bevat Daturine, die iden- tisch is met Atropineeen der verschrikkelijkste vergiften wanneer het zooals in dit geval als een sterk aftreksel van Stramonium wordt inge zworen. De asthmalijder moet werkelijk het pakje gezegende distel ontvangen doch zijnerzijde de vergissing ontdekt hebben. De ongelukkige vrouw is onder vreeselijk lijden overleden. De man leeft nog maar verkeert mede in zorgwekkenden toestand. De justitie doet onderzoek. Daaruit zal de ware toedracht van het gebeurde in den drogist winkel zeker aan het licht komen tegelijk met de redenen die beide vrouwen bewoog Herba Carduï Benedicti te koopen wel is waar slechts een tonisch oplossend middel, doch dat men reden heeft te gelooven dat zij zich slechts op advies van derden hebben aangeschaft. (N. R. Ct.). Nabij Sassenheim is Zondagavond een ern stig ongeluk gebeurd. Te halfnegen hoorde men daar een slag of er een kanon afgeschoten werd. Deuren vlogen open, ramen trilden. Een vat, met ontplofbare vloeistof gevuld, was met hevigen knal gesprongen en had de heele lading van een tjalkschip in volle vlam gezet. Het lag dicht bij de Leeghwater en brandde oo- genblikkelijk lichtelaaie. De zoon sprong over boord en werd met haken aan wal gehaald. Maar eene oude vrouwde moeder van den schipper, kwam in de vlammen om. De lading *vas bestemd voor Brussel. Sedert eenige dagen zijn geruchten in omloop omtrent eene vergiftiging welke aan de Mijl onder Dordrecht plaats gehad heeft. A. S. ontdekte s morgeus dat zijn huisvrouw hem den vorigen avond vergiftigde aardappelen nad voortgezet. Toevallig was hij dien avond met wel geweest en had daarom weinig gegeten. De aardappelen waren gekookt met luciferskoppen. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. Vrijdag nacht omstreeks 2 ure is te Hil versum een prachtige villa aan den 's Grave- landscheti weg, dicht bij den korenmolen, totaal verbrand. De bewoners waren niet aanwezig, er bevond zich enkel een huisbewaarder in. Het gebouw zoude ingericht worden voor hotel en met 't oog daarop waren er reeds een 40-tal bedden en matrassen aanwezigbenevens eenige meubelen. Een hond en een papegaai zijn mede verbrand. Het stoffelijk overschot van den ongeluk- kigen H. Potharstdie zooals men weet, Zon dagmorgen door de Engelsche matrozen vermoord werd, is op'het kerkhof de Liefde te Amsterdam begraven; de deelneming bij het droevig overlijden van den man die reeds zestien jaren trouwen dienst aan 's rijks werf achter den rug had was groot zooals bleek uit de kransen door vrienden bekenden en buren op de baar gelegd. Zijn gezin, vrouw en vier kinderen één dat blind is, blijft in zorgvolle omstandigheden achter. Door het omvallen van een petroleumtoe- stel in den kelder van het perceel van den heer De R., hoek Breestraat en Koornbrugsleeg te Leiden geraakten Zaterdag morgen de kleederen eener dienstbode in branden wel zoodanig dat deze spoedig geheel door vlammen was omgeven. Door de brandende kleeren gedeeltelijk van haar lichaam te scheuren en de ongelukkige vervolgens op den grond te werpen en met dekens enz. te bedekken slaagden de verschrikte huisgenooten er in verdere onheilen te voorkomen en de dienstmaagd voor verwondingen te sparen. Ze kwam nu gelukkig alleen met den schrik vrij. Een dochter des huizes kreeg echter bij de po gingen tot blussching brandwonden aan hare handen. Krakatau is weder aan het werken. Reeds meermalen hebben geloofwaardige per sonen verzekerd af en toe de bekende geluiden hoewel veel flauwer dan bij de uitbarsting te hebben gehoorden eergisteren avond kon men hier te Batavia in westelijke richting, het zelfde vreemde, telkens als vlammen opschietende licht ontdekker.hetwelk aan de vuurspuwende bergen eigen is en ook in Augustus des vorigen jaars door enkelen te Batavia en door zeer velen te kampong Makasser werd opgemerkt. Deze waarnemingen zijn verder bevestigd door een Duitschen gezagvoerderdie weinige dagen geleden door Straat Sunda gekomen is en ver klaart den vulkaan in werking gezien te hebben. Alles bepaalt zich echter tot een zeer gewoon en onschuldig opstijgen van vlammen nu en dan vergezeld vau een weinig gerommel. Reden tot ongerustheid bestaat er voor 't oogenblik volstrekt niet. Nadat Maandagmorgen, dicht bij het sta tion Abkoude een spoorwaggon met veedoor het warm loopen van een der wielen in brand geraakt washad op dezelfde lijn korten tijd daarna een ernstiger ongeval plaats. Enkele minuten voordat de trein, die te 1 uur van het Rijnspoorstation vertrokken washet station Abkoude bereikteontspoorde van het rechterspoor, waarop de trein liep, de locomotief met tender. Zonder dat men de oorzaak vermoe den kan liep de machine van de verhoogde spoorbaan af naar het lager gedeelte van den dijk groef zich zoo diep in het zand dat de wielen der wagens bijna niet meer te zien waren en werd naast de smalle sloot, die langs den weg looptgeheel op zijde geworpen. De machinist en de stoker konden er bij iijds afspringen van de passagiers bekwamen slechts enkele zeer lichte verwondingen. Een bagage wagen en een wagen der 3e klasse werden be schadigd en de weg is natuurlijk ook ontredderd. Op de plaats waar het ongeval gebeurdezijn de lijnrecht gelegen rails rouduitgebogen en ge broken en reeds een eind te voren kan men in de sporen een zekere afwijking zien. Maan dagavond en in den afgeloopen nacht waren zeventig man bij fakkellicht druk bezig de ma chine op de spoorbnan te werken. De ontspooide locomotief werd door een van Amsterdam ontbodene vervangen en de reizigers kwamen te ongeveer vier uren te Utrecht aan. Alleen de trein, die te halfvier van hier vertrekt, had eenige vertraging. Overigens liepen alle treinen geregeldofschoon tusschen Amsterdam en Abkoude slechts op enkel spoor wordt gereden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, tot standplaats de gemeente Delfshaven, mr. A. van Mens, thans notaris te Yeen; binnen het arrondissement 's-Her- togenbosch, ter standplaats de gemeente Huesden, P. H. van Baasbank, candidaat-notaris te 's-Gra- venhage voorts, met iDgang van 15 April 1884, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats Lunteren, gemeente Ede G. J. Wilbrink, candiüaat notaris aldaar. GORIRCHEM, 31 Maart. Men besteedde voor: ristarwe f8,25 8,75. roode dito f7,75&f8,00, witte dito f8,25 itf8,75, inl. rogge f0,00 it 0,00 buitenl. dito f0,00 0.00 gerst f5,50 a 6,00, haver f3,75 it 4,25 beste kook- erwten f 8,75 a 9,00 beste mestingerwten f0,00 t 0,00 duivenboonen f7,25 it 7,75 paardenboonen f6,75 a 7,00 lijnzaad f 10,75 11,00, alles naar qual. en per heet. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 237 runderen. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f230 it 340. Kalf vaarzen f160 a 240. Melkkoeien f igo h 230. Nuchtere kalv. f 6 it 12- Hokkeling ossen f LÖ0 120. Aangevoerd 49 varkens van 22 ii 23 c., vette dito ac. per half kilo, 440 biggen van f8 tot f 12 per stuk. Boter 55 it 60 cent per half kilo. Eieren f 0.90 it f 1.00 per 26 stuks. Na eene kortstondige, hevige^ ziektetijdig voorzien van de Hu H. Sacramenten, overleed heden te Rotterdam,onze waarde Broeder en Zwager, de WelEdele Heer M. A. J. RITS-IIoogeweegen. Mr. II. C. E. RITS. Waahvijk31 Maart 1884. Heden overleed onze geliefdej Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Jacoba Alberta Van der Haak, laatst weduwe van den WelEdelen Heer P. KETELAARin den ouderdom van ruim 87 jaren. Baardwijk30 Maart 1883. IJIjl 1 ill/Ul ljil U Ij ar v/ m thans dienende tot berging van rijtuigen, te Waalwijk. Te bevragen bij den uitgever van deze courant. van STOOMZUIVERING van VEEREN en KAPOK. KARPETTEN 2 3 a f2.75. 2V2 3 a f3.75. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Waalwijk zal op Woensdag 9 April 1884 des voormiddags 10 ure, ten huize van L. V AN DEN BROEKkoffiehuishouder te Nieuwkuikbij opbod in verschillende perceelen, De pacht gaat in dadelijk na gunning en eindigt 1 November 1884. De perceelen bij biljetten breeder om schreven. Inlichtingen geeft genoemde Ontvanger. gehouden worden te Arnhem des namiddags ten 1 ure, in het gewone gebouw, Rijnstraat No 42. De volgefourneerde aandeelen aan toon derzoomede de volmachten, moeten door de houders, die deze vergadering wenschen hij te wonen, minstens 24 uren te voren ten kantore der Directie worden ingeleverd. De Agent, J. H. D. KALTNER. Tilburg, 24 Maart 1884. te Waalwijkzal ter herberge van W. Brokken, te Bezooijen voor zijne principalen krachtens art. 1223 Burg. VVetb., telkens des avonds 7 uur: aan de Zuidzijde der keistraat, met ruimen VOORTUIN, benevens ACHTERTUIN en BOOMGAARD, met 12 Looi- en 6 Laafkuipen zoomede 2 Huisjes en een WERKHUIS alles zeer schoon gelegen en hijzonder geschikt voor 't uitoefenen der L O o i e r ij te zamen groot 39 aren en 49 centiaren. '61 liederen voor de Zondagschool, allen op bekende wijzenbijeenverzameld uit verschillende Christelijke Zangbundels. De boekhandelaar J. VAN OEL Jr. te Delftverzendt franco door het geheele rijk 50 dezer zangbundels voor huis en school 48 pagina's in gedrukten omslag, na ont vangst van postwissel groot f2,75. Minder dan vijftig exemplaren worden niet geleverd en uitsluitend na ontvangst van genoemd bedrag. Proefnomraers worden op aanvrage tegen overmaking van 10 cents toegezonden. van het is thans gereed, zoodat wij wederom in staat zijn complete exemplaren te leveren. Verschenen zijn Jaargang I, II en III compleet, en van den vierden Jaargang afle vering 18. De prijs is slechts fl.per Jaargang, franco per post f 1.10. .Maandelijks verschijnt eene aflevering. Abonnementen worden door alle boekhan delaren en postkantoren aangenomen. KüPPERS LAUREY, Uitgevers. Haarlem Maart 1884. Eene GROOTE SORTEERING als Brief- en pakketwegerscopieerpersen en boeken, pennen, groene, blauwe en zwarte potlooden en stiften, radeergomlessenaars, kurken-, caoutchouc-, houten- en andere penhouders, ijzerhouten en andere linialen, inktkokers en inktstellenbest Engelsch postpapier en enveloppen in doozenalle soorten schrijf- en copieerinkten j waaronder de zoo gerenommeerde encre Japonnaise; notitieboeken, registers, teekenleien, inkt-^ potloodeneng., enz. als Portret-albums, portefeuilles, sigarenkokers, portemonnaies colliers parures bracelets manchetknoopen oorbellen, medaillons, ket tingen haarkammen, metalen en gewone haarborstels, tanden- en nagelschuiers, kinder- kammen enz. Verder Werkdoozen en werktaschjesreiskoffers, dames- en heerenreistasschen en schooltasschen! Eene prachtige collectie gewaarborgde deze laatste worden verkocht met twee jaar garantie. waaronder Eau de CologneEau d'Anvers, Duizendbloemengeur, Eau de Hollande, Odeurs in porseleinen kannetjes. Duizenbloemengeur-zeepEau de Cologne- zeepGlycerine-zeepZomersproeten-zeep Cocos-zeepWindsor-zeep. Carbolpapier h, 40 cent de M2. Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3