Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. durende vijf uren beeft de brand met eene on gekende hevigheid gewoed, ondanks de 25 gewone en 16 stoomspuiteu die gebruikt werden om het vuur te bestrijden. Ook heeft men bij dezen brand gebruik gemaakt van een nieuwe Ameri- kaansche ladder, waarmede het water tot eene buitengewone hoogte kon gebracht worden, doch niets hielp. Te middernacht had de brand zijn toppunt bereikt. Drie a vierhonderd politie—a— genten hadden toen moeite de menigte tegen te houden. Om één uur was men den brand mees ter. De schade is aanzienlijk. Zij wordt op een half millioen pond sterling geschat. Onder de magazijnendie vernield zijn, bekooreu die van Blackwood Co. en van Pitman Sons boek handelaars van Williamsuitgever van muziek enz. De oorzaak van dit onheil is nog onbekend. In het Kanaal is weer een Engelsche bark door een ander schip aangevaren en gezonken. De kapitein en vier man werden door de stoom boot Rivera gered. De overige bemanning is naar men vreestomgekomen. Er is weer een diefstal gepleegd in een Londensch postkantoor Tredegarroud. Terwijl de postmeester bezig was met het aftellen van geld, drongen vier mannen het kantoor binnen, grepen hem bij de keelontroofden hem 54 en maakten zich in een licht rijtuigje, waarmee zij gekomen waren uit de voeten, voor de aan gevallene, half geworgd, genoegzaam tot bezinning kwam om hulp te roepen. Naar aanleiding van dezen diefstal dringt Daily News aan op betere bescherming van de beambten in kleine postkantorenwelke in dit opricht meestal veel achterstaan bij de groote kantoren, waar toch altijd meer personeel ter verwering bij mogelijke aanvallen aanwezig is. Een conducteur van een ocmibus te Londen heeft dezer dagen een staaltje van zijn moed ge geven. Hij reed jnist de Vauxhall-brug over toen een vrouw zich in den Theems stortte. Onmiddelijk sprong de conducteur van de tree plank over de leuning der brug in de rivier zwom de drenkeling te gemoetnam haar bij de haren en bereikte ondanks den sterkeu stroom weder de kadswaar hij met de bewustelooze vrouw in de armen zich zoolang aan een ijzeren stang vasthield, tot er hulp kwam. Toen sprong hij heel kalm weder op de treeplank en reed zoo nat als hij wasmet zijn onmibus weder verder. Voor deze daad ontving hij van den commissaris van politie de vleiendste complimen ten maar wat den braven man zeker niet min der aangenaam was, een belooning van twee pond sterling. Over den geheimzicnigen moord in de City schrijft verder de Londensche correspondent van de N. R. Ct. Heden namiddag heeft de heer Payneeen der officieele lijkenschouwers der Cityzijn on derzoek aangevangen voor de gebruikelijke jury, naar de omstandigheden, onder welke Edward Perkinsde chef de bureau van den procureur Th. H. BartletteZaterdag namiddag jl. in het bureau van gemeldcn procureur den dood ge vonden heeft. Behalve Bartlett zelfwerden als getuigen gehoord James Bretteen ander klerk des procureursdie Zaterdag even over tweeën het kantoor verliet en de laatste persoon is, welke Perkins in leven heeft gezien; Mary Ann Turner, de schoonmaakster die, te zes uur met haren sleutel de straatdenr openendede bloedvlekken op de trap zagCarterinspecteur van politie, die het lijk bij den steenkolenkelder vond liggen; dr. Thorpde politie-artsdie de autopsie be werkstelligde Annie Coxdie de jas vond op den dorpel harer woningmet het horloge, den kettingeeu briefde handschoenen en vier photographieën van den verslagene met eene photographie van zijne bemindeJohn Ewen de huisheer van Edward Perkins; Arthur Haling, een huisgenootMaria Westallde aanstaande des verslagenen en Daniel Gizzieen straat venter van vanille- en vruchtenijs die Zaterdag namiddag tegen half vijf eenig gekerm meende te hooren in het perceel waar de vermoorde lag, maar niemand het huis zag verlaten. In hoofd zaak hebben deze getuigen slechts bevestigd hetgeen wij reeds wisten maar wie de moorde naar is en waarom hij de misdaad heeft ge pleegd blijft even raadselachtig als de geheim zinnige moordgeschiedenis in den nieuwen roman van Wilkie Collins. De heer John Ewen de huisheerzeide dat, voor zoover hem bekendde verslagene geen vijanden had. Hij was een uiterst fatsoenlijk jongmensch. Juffrouw Westall en de heer Bart- let legden gelijkluidende verklaringen af. Men vroeg laatstgenoemdeof zekere Bealedie vroeger bij hem op het kantoor was, geen krakeel met den verslagene heeft gehad. De procureur loochende dit. Waar is hetdat genoemde Beale hem (Bartlett) eenig geld ontstalen dat deze hem daarop voor den magistraat daagde doch Perkins trad niet als getuige tegen Beale open deze werdop de veiklaringen van den procureur en diens schoonmaakstertot eene maand celstraf veroordeeld na schuld te hebben beleden. Vermits Beale echter nog in de ge vangenis zitkan hij in elk geval den moord niet hebben bedreven en de heer Bartlett is het spoor ten eenenmale bijster. Hij gelooft niet dat de moordenaar zich in huis bevond toen Perkins daar alleen werd achtergelaten doch heel zeker was de procureur toch ook niet op dit punt. Het is zeker een der merkwaar digste elementen in dit vreemde gevaldat de moordenaar zich op klaarlichten dag heeft kunnen verwijderen zonder de aandacht te trekken wanneer men in het oog houdt dat bij blijkbaar met bloed bespat moet zijn door de worsteling met het verwerende slachtofferin de kamer en op de trap. Maar behalve een natten en bebloeden handdoek, waaraan de moordenaar zich blijkbaar de handen heeft afgeveegd is er geen enkel spoor aanwezig waaruit blijkt dat hij po gingen aanwendde om de andere aanduidingen der misdaad te verwijderen of te vernietigen. Roof is oogenschijulijk niet de drijfveer des moordenaars geweest. Wel heeft hij het horloge en den ketting alsmede deh verderen inhoud van Perkin's zakkendie men het binnenste buiten gekeerd vondmeegenomenen zoo ook het weekgeld des verslagenen en dat voor de schoonmaakster bestemdmaar overigens heeft men het kantoor precies in denzelfden toestand teruggevondenwaarin de heeren Bartlett en Brett het Zaterdag verlieten. Van eene poging om kasten open te breken en papierenal of niet geldswaardigmede te nemen was niets te bespeuren en het terugvinden van het horloge en de andere genoemde zaken in eene vreemde jas is eei.e opmerkelijke bevestiging der theorie, dat roof althans niet het hoofdmotief der euvel daad was. Uit verschillende omstandigheden kan men zich duidelijk voorstellenhoe het bloedige drama in de Arthur-street zich moet hebben toegedragen. Edward Perkens zat te schrijven aan een les senaar. Hij had dc voorwaarde in eene over eenkomst waaraan Brett hem bij het heengaan zag werken voltooiden was bezig een brief— couvert van een adres te voorzien toen de moordenaar hem van achteren genaderd isen hem met eenig bot instrument een slag op het hoofd heeft toegebrachtmet zooveel geweld dat het bloed tegen de zoldering spootwaar men de spatten nu nog zien Kan. Niettemin was Perkins niet weerloos gemaakten moet hij zich een pooslang tegen zijnen aanvaller hebben verweerddie hem verscheidene slagen op den schedel toebracht waardoor hij bewus- telbos werd. Toen heeft de moordenaar het slachtoffer de trap afgesleepten hem daar de vreeselijke wonde aan de hals met een zeer scherp mts bezorgd. Men leidt dit af uit de bloed plassen die hier en daar op eene trede der trap aanwezig waren. Op ééne trede werd in specteur Carter bovendien den bebloeden afdruk eener hand gewaar. De moordenaar heeft het lichaam bij de beenen omlaag gesleurd. Aan de onderste trede der trapbij den kelder, heeft de misdadiger zijn slachtoffer laten liggen. Toen dr. Thorp het lijk onderzochtwas Perkins sedert drie of vier uren dood. Zonder veel waarde te hechten aan de getui genis van Gizzimoet uit de mededeeling van den heer Thorp en de straks vermelde omstan digheden de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de misdaad kort na tweeën moet zijn gepleegd. De moordenaar moet hebben geweten dat Perkins alleen was. Hij moet Brett hebben zien of hooren vertrekkenen achtte toen den tijd gekomen om zijn slag te slaan. De politie is den vermoedelijken dader nog geenszins op het spoor en met eiken dagdie verlooptwordt het onwaarschijnlijker dat dit bloedige geheim zal worden ontraadseld. De minister van binnenlandscbe zaken wil eene belooning uitloven. Dit is eigenlijk reeds te laatwant de misdaad wordt morgen eene week oud maar heeft de moordenaar een me deplichtige voor wien geld een lokaas ware dan zou eene flinke belooning zelfs nu nog eene bevredigende en het gekrenkte rechtsbesef sussende uitkomst kunnen opleveren. De keizer moet op het onlangs door Bismarck gedane verzoek om ontslag uit het Pruisische kabinet evenals bij zijn eerste verzoek in 1873 uitvoerige schriftelijke opgaaf der redenen ver langd hebben. Vrijdag avond dreigde de rust voor de gesloten naaimachinefabriek gestoord te worden, ten gevolge van de werkstaking der werklieden. Alleen door een sterke politiemacht werden wanordelijkheden voorkomen. Een treurig ongeluk had dezer dagen te Bermen plaats. Een opzichter bij de spoorweg- werken was zoo onvoorzichtig geweest een aantal daarbij ie gebruiken dynaraietpatronen in de achterzakken van zijn jas te steken. Toen hij kort daarna in een restaurant ging zitten om koffie te drinken, ontplofte de gevaarlijke stof, en de ongelukkige man lag dood en vreeselijk verminkt op den grond. In het lokaal was op dat oogenblik niemand dan een meisje van 12 jaren en dit kind werd slechts licht gekwetst aan den arm. Al de vensterruiten, glazen, fles- schen enz. werden verbrijzeld. Een kanarievogel, die in een kooi aan de zoldering hing bleef geheel ongedeerd. Een arme vrouw te Zurich die in de kamer, waar de millionnair Albert Bodmer overleden isde meubels moest schoonmakenvond in het bed eene portefeuille met 60,000 fr. Zij bracht het geld bij de erfgenamendie haar 10,000 schonken. De minister Mancini heeft in de kamer van afgevaardigden verklaard dat geene enkele mo gendheid in de zaak der Propaganda tusschen beide is gekomen. Het hooger gerechtshof heeft uitspraak gedaan in het Tisza-Eszlar-proces en alle beschuldigden vrijgesproken. In de staatsdrukkerij te Weenen is deze week een brand uitgebroken, die eene groote hoeveelheid papier en zegels vernielde en dien men eerst na verloop van een uur meester kon worden. De kassier van de bankinstelling te Pest die aan de politie de effecten heeft getoond welke van den vermoorden wisselagent Eisert afkomstig waren en waardoor de politie tot nieuwe ontdekkingen is gekomen heeft een brief ontvangenmeldende dat de anarchisten hem ter dood hebben veroordeeld. Dinsdag werd te Weenen de eigenaar vau een drukkerij, Emanuel Grosz, gearresteerd, omdat hij valsche coupons van Russische effecten had vervaardigd. Een aantal dezer valsche cou pons werden in de drukkerij gevonden en in beslag genomen. Ook werd een zetter gearres teerd die in deze drukkerij werkzaam was. Gresz beweertdeze valsche papieren op last van twee Russen gemaakt te hebben. Beide personen werden toen opgespoord en ook in hechtenis genomen. Elk van hen was goed voorzien van Russische bankbiljetten. Beiden woonden te Weenen onder een valsche n naam hunne ware namen zijn nog niet bekend. De Russische troonopvolger, die 18 Mei zestieu jaar wordtzal bij die gelegenheid met groote plechtigheid te Moskou in het Kreml meerder jarig worden verklaardterwijl er dan tevens groote volksfeesten zullen gegeven worden. Reeds nu houdt men zich met de voorbereiding daarvan bezig. Een zeer hevige orkaan heeft Dinsdag en Woensdag in de Vereenigde Staten gewoed vooral in TennesseeAlabama en een gedeelte van Ohio en Indiana. De schade moet zeer groot zijn. Dertig per sonen werden gedood en honderd gewond volgens de telegrafische berichtendie voorts (waarschijnlijk met eenige Amerikaapsche over drijving) melden van geheele bosschen die om gewaaid zijn een spoortrein die van den weg in een sloot woei en van een klein kind dat verscheidene mijlen door de kracht van den wind werd voortgedragen maar ongedeerd bleef. De Amerikaansche pers klaagt over de geringe strafdie misdadigers gewoonlijk worden opge'egd en waarvan het oproer te Cincinnati het gevolg is geweest. In het vorige jaar hadden in de Vereenigde Staten meer dan 1500 moorden plaatsterwijl slechts 93 moordenaars de dood straf ondergingen. In de stad New-York liggen gaspijpen ter lengte van niet minder dan van dertienhon derd kilometersverder ruim zevenhonderd ki lometers waterleidingbuizen zeshonderd kilome ters rioolpijpentwee-en-twintig kilometers stoompijpen (voor de verwarming van verschil lende gebouwen door middel van stoom die in een centraalgebouw ontwikkeld wordt) en eindelijk ondergrondsche telegraaflijnen ter ge zamenlijke lengte van een-en-twintig kilometers. Waalwijk, 9 April 1884. Bij kon. besl. is aan J. F. C. Meijer, op zijn verzoek, met 1 Juni 1884, eervol ontslag ver leend als notaris te Bladel. ^/öij de onteigening van de gronden, noodig voor den aanleg van den spoorweg Zwaluwe 's Bosch, is bij elk perceel eene zekere som uit getrokken, als schadeloosstelling voor den huurder. Dit bedrag is met de overige onteigeningsgelden uitbetaald aan de eigenaarsdie het aan hunne respectieve huurders moesten afdragen. Personen die goed op de hoogte kunnen zijn, verzekeren onsdat er eigenaars zijn die dit tot nog toe verzuimden. Als dit werkelijk het geval is dan veronderstellen wij dat dit geheel te goedertrouw is geschied en dat bedoelde ei genaars zich zullen haasten hunne huurders in het bezit te stellen van het hun toekomende, nu zij op deze nalatigheid zijn opmerkzaam ge maakt. Misschien is de herinnering niet overbodig, dat na deze maand definitief de gelegenheid ge sloten blijft om zijne oude centen bij de betaal meesters in te wisselen. Wij wijzen daarop, omdat de termijn zeker niet nogmaals verlengd zal wor den nu in het Zuiden de brabantsche centen die zoo gemakkelijk tusschen de oude centen doorslopenzich weer beginnen te vertoonen. Van goed ingelichte zijde vernemen wij dat het intertijd uitgevaardigd verbod van invoer van Hollandsch vee in Duitschlandweldra zal worden opgeheven daar de gevallen van vee ziekte in Nederland dagelijks verminderen. Men verneemt dat het handels- en scheep vaartverdrag in den aanvang des jaars tusschen Nederland en Spanje gesloten eerstdaags bij de tweede kamer zal inkomen. Behalve door den heer J. F. Mondriaan, te Rotterdam is nog concessie aangevraagd voor een paardentram van Breda naar Princenhage Rijsbergen en Zundertdoor den Heer Knijten- brouwerdirecteur der Ginnekensche tramweg- maatvchappij. Evenals in Duitschland en Belgiezal de zomerdienst op de spoorwegen hier te lande met 20 Mei a. s. aanvangen daar Pinksteren op 1 Juni a. s. valt. Van af 6 April zal het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen op Zon en feestdagen open zijn van 9 tot 10 uren voormiddags, van ll1^ uur voor- tot 1272 uur namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Reeds een twintigtal lotelir.gen der lichting 1884 hebben den minister van oorlog doen blijken van hun wensch om tot militie-luitenant (reserne officier) te worden opgeleid. De eerste loteling, die zich aanmeldde verklaarde dat hij recht had op vrijstelling wegens broederdienstdoch dat recht niet zou doen gelden. Er is hier in de Langstraat in het geheel geen handel in hooi. Nagenoeg alles wat in het vorige jaar is gewonnen en ook nog zeer veel van 1882 is onverkocht overgebleven en kan door de houders niet van de hand worden gedaan, waardoor eene groote stremming vooral ook in de betaling der landpachten wordt veroorzaakt. Bij dc aanbesteding van 't bouwen der nieuwe kerk voor de Cristel. gereform. gemeente te Vrijhoevcn-Capelle zijn elf inschrijvingsbiljetten ingekomen waarvan de hoogste J. M, de Jong, te Capelle op 6644 en de laagste C. N. Klein- laag, te Vrijhoeven op f 5738. Het werk is aan den laagst ingeschrevene gegund. In een schrijven aan de Banier behandelt de heer mr. A. F. de Savornin Lohman het vraagstuk var. den fluancieelen band tusschen den staat en dc kerkgenootschappen. Hij deelt daar mede dat n'm de commissie voor de grondwets herziening waarin zoo vele kundige mannen zitting hadden die bijna allen voor het behoud van traktements-uitkeering waren niemand in staat is geweest het betoog te leveren dat die uitkeeringen, als afkomstig uit kerkelijke goederen, nog steeds verschuldigd zijn". De slotsom waartoe de heer Lohman bij de overweging van dit. vraagstuk komtisdat hij blijft hopen tfdat de staat wel aan de tegen woordige genieters de traktementen blijve uit— keeren (dat eischt het recht); dat hij slechts langzamerhand en geleidelijk de gemeenten tot een anderen toestand voorbereide (dat eischt de billijkheid;; maar dat hij over eenige jaren in het geheel geen staatsfondsen hetzij dan gekapitaliseerd of nietvoor de gemeenten meer beschikbaar stelle (dat is eisch des geloofs in onzen Heer J. C.)". Over den overlastdien het zuidelijk deel van Limburg in toenemende mate te lijden heeft van vagebonden uit Duitschlandschrijft het Limb. Nbld. o. a. het volgende De moeilijke tijden die wij beleven, de kwij ning van landbouw handel en industriede overbevolking en audere oorzaken meer hebben vooral bij onze Duitsche naburen toestanden van nood en ellende in 't leven geroepen waarvan wij de gevolgen mede ondervinden. Wie schrikt niet terug hij 't hooren spreken van rondzwervende Pruisen die' wat vragen of wat nemen komen als de kans schoon is? Wie kent ze niet, die havelooze kerels met ruige baarden meestal in den fleur hunner jaren die van deur tot deur gaan om een stuk brood te vragen, ons op een oorverscheurende muziek vergasten of allerhande ondenkbare zeldzaamheden vertoonen Wordt er in Limburg gestolenvan de lien keeren negen zijn 't Pruisen geweest, die, geval len tot de onderste sport der maatschappelijke laddervoor geene wandaden tegen deugd en goede zeden terugschrikken en ontdaan van elk gevoel van godsdienstzin of eerbied voor 't gods dienstige zelfs in onze kerken en kapellen hun roofzuchtige praktijken komen uitoefenen. De Maastiichtenaars hebben dagelijks om zoo te zeggen, 't twijfelachtig genot onder geleide der gendarmerie een troepje vagebonden soms ten getale van tien, twaalf, te zien voorbijtrekken en de spoorwegreizigers van den Grand Central hebben niet zelden de eer om met een dozijn van die klanten onder gewapend geleide mee te mogen reizen. Op de markt te Tilburg is een 70 jarig man door eene volgeladen kar overreden; hij was onmiddellijk een lijk. Door de meegedeelde nadere bijzonderheden omtrent het vergaan van het stoomschip „Daniël Steinraann", (zie onder Belgie) wordt bevestigd dat 116 menschen daarbij het leven verloren. Het schip stiet 's avonds te 10 uren, ongeveer 300 meter van den vuurtoren van Sambro op een rots. Men stoomde onmiddellijk terug, maar weldra stiet het schip opnieuwen nu kreeg het een groot gat in de kielwaardoor het binnen weinige minuten zonk. Tegen middernacht kwamen 5 der bemanning en 2 passagiers in een boot op Sambro aan en in den vroegen morgen redde men nog een passagier en den kapitein uit het touwwerk waaraan zij zich den geheelen nacht vastgeklemd hadden. Er werd geen enkele vrouw gered. Het stormde hevig en de kapitein beweert dat er ook een dichte mist hing. Maar de be woners van het eiland Sambro houden vol, dat de lucht zoo helder was, dat men van het strand af het vaartuig kon zien vergaan. Onder de passagiers bevonden zich 14 land verhuizers uit Ridderkerk, namelijk C. M. Stok, een man van 62 jaren P. Kranendonk met vrouw en 5 kinderen en H. Bravenboermet vrouw en 4 kinderen. Deze nngelukkigen be hoorden niet tot de geredden. De afgebrande fabriek te Hilversum zal in den kortst mogelijken tijd herbouwd worden terwijl reeds over eene week of drie ruim twee honderd werklieden aan den gang zullen kunnen gaan in de weverij. Het behoud van dat gebouw is ook voor een deel te danken aan een paar kloeke mannen, met name Willink en Wely die zeer ooideelkundig te werk gingen bij de behandeling der bluschmid- delen.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2