Nummer 30. Zondag 13 April 1884. 7e Jaargang. 11 ld nu I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Li Y Bekendmakingen. NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. ANTOON TIELEN te Waalwijk. Uitgever: Jll UUillllUw N A S O. *&rxsta&- v De Echo van bet Zuiden, S 7 regels 0,6U daarboven 8 cent per regel Advertentiën groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat. worden 2maal berekend. Advertentiën voor sing opgegeven Duischland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregei Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Burgemeester en wethouders der gemeente "Waalwiik gelet hebbende op de artt. 8G en 87 der wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad. no 2J en op eene circulaire van den heer militie-com missaris in het le district van Noordbrabant, brengen ter kennis der belanghebbendendat de tweede en laatste zitting van den militieraad tot onderzoek der militie plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's Hertogenbosch op Woens dag den 16 April dezes jaarsdes voormiddags ten lOVa uredat de tweede zitting van den mi litieraad bestemd is tot onderzoek van hen, die als plaatsvervanger of nummerver wisselaar wen- sclien op te treden en verder van alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door lien, die als plaats vervanger of no mmerverwisselaar wensclien op te treden, ter secretarie varkrijgbaar zullen zijn op Dinsdag den 15 April 1884. En zal deze worden afgekondigd en aangeplant waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 8 April 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. arbeiden en de groote uitgaven der commissie betreurde, Nadat zij verscheidene amendementen ver worpen had nam dc kamer Donderdag met 61 tegen 21 stemmen het wetsontwerp aandat wijzigingen brengt in de kieswetten. Het gerechtshof te Luik heeft in hooger beroep het vonnis van de rechtbank te Verviers bevestigd waarbij aan Armand Peltzer de voog dijschap over zijn dochtertje wordt ontzegd. In het proces van den gewezen bisschop van Doornik den heer Durmont, tegen zijn opvolger en den staat ingesteld tot betaling var. zijn trak tement wordt nu door het openbaar ministerie een afwijzende beschikking op de vordering ge- eischtomdat Dumont volgens de uitspraak van het hof van appèl te Brussel niet meer als bis schop van Doornik te beschouwen is, en ook de paus hem alle ambtsbevoegdheid heeft ontnomen. Een eigenaar van een distilleerderij te Rho- de-St.-Genèse (België) is door de rechtbank te Brussel veroordeeld tot betaling van de belangrijke boete van 134.871 francs wegens het plaatsen van een geheim reservoir in zijn fabriek. De Belg. kamer van vertegenwoordigers heeft met 70 tegen 53 stemmen eene motie van orde aangenomenwelke door den heer Guilléry was voorgesteld en waarin wordt geconstateerd „dat de verfoeilijke handelingen der geestelijkheid waarop de commissie van schoolenquête wijst geen enkelen verdediger in de kamer hebben ge vonden; dat genoemde commissie een wezehjken dienst aan het land heeft bewezen, en haar arbeid ten volle wordt goedgekeurd." Door den heer Malou het hoofd der oppo sitie was eene contra-motie voorgesteld, waarin het eenvoudig heette, dat de kamer de wijze van Te Parijs is uit Son-Tay bericht ontvangen dat generaal Bricre vandaar naar Hong-Hoa is opgerukt en dat generaal Négrier met generaal Millot een dag later langs de oevers der Roode rivier zou oprukken. De colonnes van Brière en Négrier zouden den lOden April de Zwarte rivier overtrekken. Uit Thanhou (West-Tonkin) is bericht ontvangen dat weer vijf Eransche zendelingen met dertig hunner leerlingen zijn vermoord. Minister Eerry heeft in de commissie voor de Madagascarsche credieten veiklaard dat de onderhandelingen met de inboorlingen andermaal zijn afgebroken. Admiraal Niot heeft diensvol- gens in last gekregen eenige nieuwe punten op de Westkust in bezit te nemen ter betere handha ving var. Erankrijk's door tractaten verkregene rechten. Nieuwe credieten zullen worden aange vraagd. Het socialistencongres te Roubaix heeft een zeer woelig einde gehad. In de laatste vergadering is men er handgemeen geworden naar aanleiding van het optreden van een der aanwezigen die den afgevaardigden verweet, dat zij acht dagen lang leefden op de kosten der vereenigingen, welke zij vertegenwoordigden. Onder een vervaarlijk rumoer schreeuwde stampte drong en sloeg men elkandertot een vijftigtal gerechtsdienaren een eind aan het tooneel maakten, de zaal deden ontruimen en de ergste levenmakers in hechtenis namen. Later werden nog een paar anderen die zich tegen de politie verzetten gevat. Het volk legde zijn stemming aan den dag door eenige anarchisten die tegen de inhechte nisnemingen kwamen protesteeren, uit te jouwen, en het nam een zoo dreigende houding aan, dat de politie hen in bescherming moest nemen. Men berekentdat door de werkstaking van Anzin de werklieden sedert 21 Februari 1,200,000 francs verliezen terwijl er 217,000 ton (eene waarde van 2,604,000 francs vertegen woordigende) minder is geproduceerd. Een schandelijke misdaad is te Parijs ge pleegd in de Rue Surcouf. De werkman Fourié en zijn vrouw vonden na een kortstondige af wezigheid hunne woning opengebrokenkasten en laden geplunderd en hun 3jarig dochtertje verdronken in een vergaarbak van water. Waar schijnlijk is de kleine die in haar bedje lag wakker geworden terwijl de dief bezig was, en heeft deze haar uit vrees dat zij door schreeu wen hem verraden zou, aldus vermoord. De moordenaar is nog onbekend! De speelzaal te Monaco heeft dit jaar reeds meer dan 2 millioen franc opgebracht. Te Madrid gelooft men in de kringen welke met den toestand op Cuba volkomen op de hoogte zijn nietdat het aan den kleinen troeponder aanvoering van generaal Aguero in het oostelijk deel van het eiland niet ver van Dardennas geland, gelukken zal de zwar ten in opstand te brengen. Er heerscht wel 13 waar eenige ontevredenheid op Cuba, maar voor een opstand is het tijdstip slecht gekozen. Aguero heeft niet meer dan 25 welgewapende, maar van ammunitie slecht voorziene Mulatten en Creolen bij zich. Onmiddellijk na de landing is hij naar het gebergte opgerukt. Eene troepenafdeeling is ter zijner vervolging afgezonden. Te Madrid zijn op het oogenblik achttien processen aanhangig wegens beleedigingen jegeDS den koning. Vrij naar hef Duitsch bewerkt door VI. .Goed gesproken zei heer Buitensteen terwijl zijn gelaat een strenge uitdrukking aan nam en zijne kin op den ivoren knop van zijn wandelstok rustte ik sommeer ging hij op ambtelijken toon voort, heer Karei Dujardin en zijne echtgenoote, dat zij aan vrouw van der Maaten binnen 24 uren de verschuldigde huur betalen tot den laatsten penning, bij gebreke waarvan ik de gestrengheid der wet zal inroepen, om de nalatige schuldenaars uit het huis te doen verwijderen en een gedeelte van den inboe del publiek te verkoopen, ten einde een gedeelte der schuld te kunnen dekken. Theodoor Roos staarde somber voor zich uit. Doortje stond weenend naast hare moeder. Dujardin trad bleek en treurig op vrouw van der Maaten toe en zeide Onmogelijk kan ik u binnen den bepaalden tijd de verschuldigde som betalen geef mij tijd, tot mijn schilderij is afgewerkt ik hoop daarvoor een aanzienlijke som te verkrijgen ien dan zal ik u alles met den interest er bij tot den laatsten penning voldoen. Uwe schilderij? riep vrouw van der Maa ten uit. Hoe lang reeds spreekt ge van uwe schilderij en van den prijs dien zij u zal op brengen neen neen 1 met beloften laat ik mij niet meer paaien ik heb geduld gebruikt tot het uiterste! Daar zijn me die pronkers hiergekomen hebben geleefd als prinsen hun geld nutteloos weggeworpen, in plaats van te sparen en hun schulden te betalen ik ben zoo dwaas geweesthet oude venster daar te laten uitbreken, omdat mijnheer veel licht noodig had, en als ik om de huishuur vroeg wees men mij steeds op de schilderijdie wie weet hoe lang reeds! onafgewerkt is en blijft! Hij zal werken vrouw van der Maaten en zij zal weldra klaar zijn, zei vrouw Dujardin op smeekenden toon geen bezoeken znhen hem meer storen zei zeeen boosaardigen blik ter zijde op Doortje werpend ik zelve zal hem tot model staan en ik geef u de ver zekering dat binnen kort de laatste hand zal gelegd worden aan de schilderij Dat is mij voortaan onverschillig- riep vrouw van der Maaten uit ik blijfbij wat ik gezegd heb in mijn huis is geen plaats meer voor zulke lieden die in fiuweel en zijde gekleed gaan en een arme weduwe te vergeefs op betaling laten wachten Morgen moet alles betaald zijn dat is mijn laatste woord En zij knikte een paar malen driftig met het hoofd, nam hare snikkende dochter bij den arm en duwde haar voor zich de deur uit. Heer Buitensteen volgdena met een stijve buiging van zijn hoofd Dujardin gegroet te hebben, en zonder naar 't scheen zich te bekom meren om de aanwezigheid van Theodoor Roos. Dujardin zonk troosteloos op zijn zeoel voor het doek neer. Nu ziet ge het zeide hijeen vertwij felenden blik werpend op Theodoor Roos daar zijn de wolken, die donker en dreigend zich om mijr. hoofd sammenpakken 6n mij meer ter neder drukken dan de noordsche nevel waai in wij leven. En dan verlangt ge nog van mij dat de ziel de scheppingskracht behouden zalen dat mijn penseel zonnig licht zal too- veren op het doek? Neen, r.een, alles is voorbij, 't is winter in mijn hart de bloemen in mijne ziel sterven onder den verstij ven den adem van zooveel kommer en zorg oik verlang naar Het stoomschip „San Fernando", dat Vrijdag van Manilla komende de haven van Barcelona naderdewerd door een Spaansch oorlogschip aangehouden en geheel doorzocht. Men zegt dat de Spaansche regeering deze maatregelen had bevolenomdat men meende, dat Ruiz Zorrilla zich aan boord van dat schip bevond. het kille kieed van den doodwaaronder ik ten minste een ongestoorde rust zal genieten. Klagen en jammeren kan hier niet helpen! sprak vrouw Dujardin hier moet gewerkt worden, om geld te verschaffen voor uw arDeid! Wat praat ge van wolken en doodskleed Als ik bij u ben zal het altijd en overal lente zijn in uwe zielIs dat nu het loon voor mijne liefde die alles verlaten heeft om u te volgen, die u alles geschonken heeftwat ik bezat doorgebrachtals het thans i3in uw dwaas zoogenaamd kunstenaarsleven Dujardin staarde haar treurig aan Jaja zeide hij gij hebt recht mij de bitterste verwijten naar het hoofd te werpen, want ik ben een slecht mer.sch In dwaze lafhartigheid heb ik mijn vrijheid verkocht, om met het hoogste en heiligste wat ik bezatde rekening mijner schulden te kunnen voldoen maar toch zou ik het niet gedaan hebben als ik niet te goeder trouw geloofd had aan uwe liefde. Eu heb ik u dan niet lief? vroeg madame Dujardin terwijl zij naderbij trad en met de hand door zijne haren 8treek. Hij wierp het hoofd terug. Gij bemint mij vroeg hij bitter en wilt mij opsluiten als eenen slaaf, als een lieve lingshond Is deze doldriftige jaloerschheid liefde Is het liefde mij het edelste deel van mijn leven de vrijheidte ontrukken Wat blijft er zonder de vrijheid nog over in mij, dat men zou kunnen beminnen Het gelaat van Dujardin's vrouw gloeide van toorn. Zoo zoo riep zij uit gij hebt mijne hand genomen, alleen om uwe schulden te kun nen betalen en nu zoudt ge bovendien de vrijheid willen behouden om andere vrouwen voor u te laten poseeren Neen, neen, dat is een verkeerde rekening Er is weer eenig bericht ontvangen van gen. Gordon. In eene dépêche, die hij gelegenheid vond aan den heer Baring, uit Khartoum dd. 30 Maart te doen toekomen wordt gemeld, dat hij verscheidene ontmoetingen met den vijand heeft gehad waarbij het voordeel aan zijne zijde is gebleven. Gordon schat het aantal vijanden op 1500 tot 2000, doch onder hen zouden zich misschien slechts 150 vastberaden mannen be vinden. De mahdi had aan de opstandelingen vier stukken berggeschut en twee Nordenfeldt- kanonnen gezonden. Den 25 Maart was Gordon overgegaan tot de ontwapening van 250 Baschi- Bozoeks, die weigerden op te rukken. Dat waren dus waarschijnlijk de muiters, van wie in een vorig bericht sprake was. In de streek van den Witten Nijl heerschte rust en de markt van Khartoum was goed voorzien. In een tweede berichtdoor sir Evelyn Wood ontvangen, en gedagteekend van 1 April, meldt Gordon dat hij den 30 Maart aan de opstandelingen een verlies toebracht van 40 dooden en 8 gekwetsten. Ook verloren ze zestien paarden. In den nacht vau 31 Maart werden eenige geweerschoten gelost op het paleis, waarin hij verblijf houdt. gij dwaaltmijnheerals ge meentdat ik mij dit alles getroosten zalAan uwe plichten zult gc denken arbeiden zult ge om ons van den druk dezer ellende te ontlasten Ik ben vrouw van der Maaten dankbaardat zij een einde gemaakt heeft aan de dwaze bezoeken harer lichtzinnige dochterdie u en heer Roos het hoofd op hol brengt en eigenlijk gezegdniet waard is dat de waardige notaris Buitensteen haar nog zijne hand reiken wil. In sombere gedachten verdiept had Theodoor Roos daar tot nu toe gestaan bij de laatste woorden hief hij plotseling het hoofd op en zei met dreigende blikken Houd opvrouw Dujardin wanneer gij mijn hooggeschatten meester met uw knellende en kwellende ijverzucht vervolgtzult ge hem daardoor zeker niet de scheppingskracht en den lust tot werken wedergeven maar ik heb geen rechtmij in die zaak te mengen. Ik verbied u echter over Doortje van der Maaten te spreken, zooals gij dat zoo even gedaan hebt. En ik verzoek u, heer Roos uwe bezoeken in mijn huis te staken riep madame Du jardin uit vrienden zooals gijzijn mij alles behalve welkomal danst gij door de wereld als een vlinder, zorgeloos en onbekommerd over den dag van morgen mijn man zal bij mij olijven (bij zal zijne vrouw niet verlaten wie plicht eu gelofte nog heilig zijnen wanneer alle vrienden van uwe soort hem uiet meer zuilen lastig vallen met uwe vriendschap, zal hij spoedig weder op den rechten weg zijn Richt u op, Dujardin, mijn vriend! sprak zij, den ter neer geslagen schilder op den schouder slaande richt u opneem uw penseelen ik zal voor u staan ik zal uw model zijn en spoedig zult ge overtuigd zijn dat uwe vrouw evenveel bekoorlijkheden bezitals het ijdel en behaagzieke Doortje van der Maaten. Plotseling echter maakte de vertwijfeling, welke

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1