Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND'." Uit Suakiu wordt gemeld dat de met de Engelschen bevriende Sheik Morghani een brief van Osman Digna heeft ontvangen, waarin deze hem bericht, dat hij den 12 April eenige Sheiks zal afvaardigen om Morghani te ontmoeten op een punttwee uren gaans van Suakin, waar men dan eene bijeenkomst zou kunnen houden. Uit Cairo wordt van 10 April geseind Hedenavond is het geschil tusschen Lloyd en Nubar op bevredigende wijze geschikt. Beiden zullen hunne betrekking blijven bekleedeo. Ten gevolge dezer schikking zal Lloyd zijn werkkring beperken tot de functies van ondersecretaris als Egyptisch, niet als Engelsch ambtenaar. De meeste Engelsche bladen zijn van oordeeldat het slagen der kieswet na de stem ming over de tweede lezing in het lagerhuis thans verzekerd is en niet alleen in het lager huis maar ook bij de lords die het na de indrukwekkende meerderheid, welke de regeering in het andere huis verwierf, thans wel niet meer zullen wagen de voordracht te verwerpen. In elk gevalmeenen de bladen zal de discussie nu wel aanmerkelijk bekort kunnen worden. Gladstone hield voor de stemming eene schit terende redevoering, die een uur duurde en, beter dan iets anders doen kon zijn volledig herstel bewees. Gladstone eindigde deze toespraak met eene beantwoording van het verwijt der tegenpartij, als zou de wet alleen ten doel hebben de macht der liberale partij te vergrooteu. Geen grooter huldemeende hijkon men brengen aan de liberale beginselendan wanneer men beweerde dat eene vermeerdering van het aantal kiezers met ruim twee millioen uitsluitend aata de liberale partij zou ten goede komen Aan de Engelsche kust zal een observa torium gesticht worden, hoofdzakelijk ter bevor dering der studie van visschen en schelpdieren in het belang der visscherij. door vóór haar een tweede huwelijk aan te gaan. Een dergelijk feit is eenig in de annalen der rechtbank. Het hof moest dus het verzoek van lord Euston om nietigverklaring van zijn huwe lijk verwerpen en Kate Cooke blijft „Lady Euston." Het gerechtshof te Weenen heeft den kleeder maker Kraldie den anarchist Stellmacher, den moordennaar van den politie-beamble Heubeb behulpzaam was bij het ontduiken van de nasporin gen der politietot vijf jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens hoogverraad. In Moravië zijn weder verscheidene anar chisten in hechtenis genomen. Te Briiuu werd er een gevat wegens oplichterij. Te Triest ontplofte een bomdie in de onmiddellijke nabijheid van de kazerne was neergeworpen. Er werd echter geen schade aangericht. Te Londen is verleden week ten proces behandelddat veel opzien heeft gewekt, en waarbij verwikkelingen aan het licht zijn geko men, die door een romancier moeielijk uitgedacht zouden kunnen woiden. Lord Euston, de ver moedelijke erfgenaam van het hertogdom Grafton, wenschte zijn huwelijk vernietigd te zien. In 1871 was lord Euston gehuwd met Kate Cooke, die zich toen weduwe noemde van George Maslin Smith, welke bij de schipbreuk van de stoom boot „London" op de Australische kust was omgekomen. Na verloop van eenigen tijd werd de ver standhouding tusschen de echtgenooten Euston niet gelukkig. De familie Euston, die in de per soon van Kate Cooke steeds een indringster had gezien, maakte van deze huiselijke oneenigheid gebruik om een onderzoek naar de antecedenten van deze vrouw uit de burgeiklasse in te-stellen en de resultaten beantwoordden aan hare ver wachting. Zij ontdekte, dat de schipbreukeling George Maslin Smith nooit de echtgenoot van Kate Cooke was geweest. Deze vrouw had een handelsreiziger gehuwd die den bijna gelijken naam van George Mansby Smith droeg, en die op het oogenblik nog leefde, zoodat lord Euston getrouwd was met eene reeds gehuwde vrouw en dus eene schoone gelegenheid had om zijn huwelijk nietig te doen verklaren. Er weid dus onmiddellijk een proces tot echtscheiding inge steld. Het onwaarschijnlijkste werd echter in deze zaak waarheid. Het proces begon. George Mansby Smith verscheen voor de rechtbank als getuige hij werd met Kate Cooke geconfronteerd en hij erkende, dat zij zijn vrouw was geweest. Lord Euston zou dus het proces winneD, wanneer de verklaringen van George Mansby Smith niet gevolgd waren die Kate Cooke in het gelijk stelden. Hij deelde mededat hij na eenige maanden met Kate Cooke gehuwd geweest te zijn haar verlaten had. Haar uit het gezicht verloren hebbende, meende hij, dat, zij gestorven was en had toen een tweede huwelijk aangegaan, zoodat op het tijdstip dat Kate Cooke een tweeden man bad genomen zij dit kon doen zonder inbreuk op de wet te doen, daar haar eerste man haar van alle banden had ontslagen, Een te Tiflis verschijnend blad bevat een telegram uit Askabad van generaal Keruarolf waarin deze melddat op den weg i aar Merw iu den uacht van 15 Maart zijne afdee'ing overvallen werd door eene bende roovers uit Koschutkhankale80 mijlen len westen van Merwde aanval werd door een drietal salvo's zijner scherpschutters afgeslagen en de roovers leden1 belangrijke verliezen. Den volgenden dag bezette de afdeeling Ko schutkhankale en vond de bevolking rustig. Er is thans een geregeld bestuur gevestigd en er werd een fort gebouwd, waarbij de bewoners van Merw medewerken. tot dusverre in Dujardin's trekken lagplaats voor een opbruisende drifthij sprong op en schopte den stoel, waarop hij zopeven gezeten had, met kracht weg, zoodat hij krakend in een hoek der kamer terecht kwam. Neen riep hij uit neen al zijn de vleugels mijner ziel geknakt, hare goddelijke scheppingskracht gebroken dan nog zal ik dit penseelder heilige kunst toegewijd niet on- teeren en verlagen tot gemeenen slavenarbeid en dit lichaam waarin eenmaal een vrije ziel woonde, zal ik niet laten vastsmeden, zooals men den galeiboef vastketent aan de roeibank Lucht en lichtziedaar de voorwaarden van mijn bestaan en al kan het gouden zonnelicht van den Italiaanschen hemel niet nederstralen op mijn hoofd dat dan ten minste de gloed van den wijn uit het zuiden mijn kille aderen door stroome Kom Theodoor kom hier weg uit dit vertrekwaar ik den keten hoor rammelen, die het leven van den kunstenaar in mij vast houdt en tergend knelt, waar ik meen een open graf voor mij te zien, waarin mijn eertijds zoo warm gevoelend harte voor eeuwig in kille ver stijving zal wegzinken Hij drukte den hoed op het hoofd, nam den arm van zijn jongeren leerling en vriend en snelde zijne half verschrokken, half dreigende vrouw op zijde duwend de kamer uit, terwijl hij, een laatsten blik op zijne schilderij werpend, woest lachend uitriep Een zonnige namiddag Aan boord van bet groote Russische schip Nisjni Novgoroddat met 500 a 600 veroor deelden op weg was naar de strafkolonie Sag- halicn, werd onlangs een gevaarlijk coraplotontdekt. De ergste misdadigers waren in groote hokken tusschendeks opgesloten. Een dezer hokken nu was vlak boven de wapenbergplaats van het schipen de gevangenen wisten met groote. spijkers een gat in den vloer te maken. Daardoor wilden zij naar beneden komen om zich te wapenen en daarna de bemanning van het schip vermoorden. Het gat was zoo goed als gereed en te mid dernacht zou de aauval plaats hebben. Maar toen verklapte een der veroordeelden het geheele plan aan een officier. Er werden nu de noodige maatregelen tot verijdeling van den slag genomen. Maar de verklikkeraan wien in elk geval de redding van het schip en de bemanning te danken was, werdondanks zijn smeeken, weer in het hok gebrach waar zijn medegevangenen hem deerlijk mishandelen. Hij werd meer dood dan levend uit hunne handen gered. Kort daarna hield een ander misdadiger op dat schip zich, alsof hij ook een complot had aan te geven. Maar toen de officier wien hij zijn bekentenis doen zou, zich bukte om die op te schrijven verbrijzelde de veroordeelde hem den schedel met een ijzeren staaf, dieu hij iu zijn mouw verborgen had. De man is te Odessa achtergelaten om wegens dien moord opniew terecht te staan. Eu met zulke mede-veroordeelden moeten ook beschaafde politieke veroordeelden de lange reis naar het Russische verbanningsoord in de Japansche wateren doen. De grootste grondeigenaar van Amerika is de kolonel Dan Murphy. Hij bezit 4 millioen mor gen gronds in Mexico, 60,000 in Nevade en 23000 in Californië. Zijn grond in Mexico heeft hij zeei goedkoop gekocht; hij betaalde er 200,000 dollars voord. is 5 ets. (O.I2Y2) per morgen. Op zijn gronden in Californië verbouwt hij koren en die in Nevada zijn uitsluilend aan den veeteelt gewijd. Verleden jaar oogstte hij 55000 bakken tarwe en hij verscheept jaarlijks 6000 stuks vee. Volgens nadere berichten omtrent het bij Sambro gestrande stoomschip Daniël Steinman hebben de duikers bij het officieel onderzoek geen enkel lijk gezien. Men vermoedt, dat alle door de onderzeesche strooming zijn weggevoerd. Een deel van de laaiDg is gered. dat is van de geheele streektusschen Tilburg, Heusden, Gorincbern en Geertruidenberg gelegen, met onze, als haudelscentrum zoo belangrijke gemeenteniet van groot gewicht is De ambtenaren der posterijen, bij wien de minister waarschijnlijk zijne inlichtingen heeft ingewonnenkunnen hem wel vertellendat, het getal brievendat met die posten ontvangen wordtvan geringe beteekenis is, (iets wat wij ook niet zonder voorbehoud kunnen t.oegeven) over de belangrijkheid dier correspondentie zelve kunnen die heeren in 't geheel niet oordeelen en verdient de kamer van koophandelals vertegenwoordig ster van handel en nijverheid veel meer ver trouwen. Op welke gronden eene bestelling driemaal daags op Zon- en feestdagenzooals zij thans is geregeldoverigens voor Waalwijk voldoend'e mug worden geacht, vergeet de minister te zeggen; wellicht ook zou dit ZÈxc. of de personen die hem voorlichtten, moeilijk vallen. W ordt bedoeld bericht bevestigd, dan komt het ons 't beste voordat alle handelaars en fabri kanten van Waalwijk in een adres aan den minister duidelijk uiteenzetten, dat zij, als on middellijk belanghebbenden, zeker het best on dervinden d<tt de tegenwoordige regeling verre van voldoende is, en dat zij nogmaals de wijziging vragen zooals die door de kamer is voorgesteld. Door den koning is dezer dagen eene be langrijke beslissing genomen in het geschil tus schen de gemeente Vrijhoeven-Capelle en die van Capelle, betreffende de bestemming der fondsen van het burgelijk armbestuur. Sedert den aanvang van 1883 weigerde het burgerlijk of algemeen armbestuur van Capelle uitkeeringen te doen aan noodlijdenden uit Vrij hoeven—Cappel in weerwil die uitkeeringen van oudsher hadden plaats gehad. De weigering zoo werd beweerd, steunde op art. 22 der in 1870 gewijzigde armenwet, uithoofde dat artikel slechts bedeeling toelaat aan armen zich bevin dende in de gemeei.te, waaronder het armbestuur ressorteert. Thans is beslistdat de fondsen van het burgerlijk armbestuur van ouds bestemd zijn tot verpleging der armen uit de gemeenten Capelle en Vrij hoe ven-Cappelen dat zij die bestemming niet hebbeD verloren door de bepalingen der armenwet, en evenmin tengevolge van besluiten door het gemeentebestuur of armbestuur genomen. De personen die bij een oploop van be schonken personen op het Korvel te Tilburg in de maand Februari 1.1. een agent van politie in de uitoefening zijner functie moedwillig hebben geslagenwaardoor bloedstorting of kwetsing ontstond zijn door de arr.-rechtbank te Breda veroordeeld als volgtJ. v. d. S., wever te Tilburg tot 2 maanden, en L. J., te Oosterbout, tot 4 maanden cellulaire gevangenisstraf. Omstreeks 7 uren Donderdag avond had een persoon werkzaam op de centrale werkplaats der staatsspoorwegen te Tilburg, het ongeluk met de rechterhand onder den stoomhamer te geraken waardoor hem drie vingers werden ontnomen en een deel der hand verbrijzeld werd. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is tegen B. F. J. Fifbry oud 33 jaren, en H. F. J. Eilbryoud 3i jaren, kassiers, thans gedetineerd in het huis van arrest aldaar, wegens misbruik van vertrouwen rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar den rechter-commissaris. y Waalwijk, 12 April 1884. Met betrekking tot de klachtdoor de kamer van koophandel en fabrieken alhier ingebracht over de wijziging in de bestelling der brieven te Waalwijk, is door der. minister van waterstaat het volgende te kennen gegeven „Met de posten die te 10,5 en 10,40 's morgens te Waalwijk aankomen wordt bijna uitsluitend locale correspondentie aangebracht. Vermits het getal met die posten ontvangen wordende brieven bovendien van geringe beteekenis is wordt er geen aanleiding gevonden, om de bedoelde posten afzonderlijk te doen bestellen. Eene bestelling driemaal daags op Zon- en feestdagen, zooals zij thans is geregeld, mag overigens voor Waalwijk voldoende geacht worden." Behelst dit bericht, dat voorkomt in de N; R. Ct., maar waarvan nog niets officieel bij de betrokken kamer bekend iswaarheiddan acht de minister het niet noodig de corres pondentie die ten 10,5 eu 10,40 's morgens aankomtafzonderlijk te doen bestellen omdat met. die posten bijna tdtsluitend locale corres pondentie wordt aangebracht-, dus toch niet geiieel locaal. Maaral was dit wel 't geval, wie zegt den minister dat ook de locale correspondentie, Deze week vergaderden voor de derde maal de crediteuren in zake J. Reijnders te Breda. Na voorlezing door Mr. H. A. van Mens van een schrijven van Mr. Havelaar uit Rotterdam den adviseur der Zuider-stoomtramweg-maatschappij, waaruit bleek dat tot heden door die maatochappij nog geen overeenkomst was gesloten met de crediteuren te Amsterdam aan wie de actiën der maatschappij in prolongatie gegeven waren, meende Mr. Van Mens in het voordeel van crediteuren nogmaals een uitstel te moeter. aan raden. Mr. Pels Rijcken adviseerde echter om failliet verklaring te provoceeren uithoofde de tijd, door genoemde Amsterdamsche crediteuren gesteld verstreken was zoodat deze nu geheel vrij waren om de pandbrieven desverkiezende te verkoopen. In een langer uitstel werd dan ook door hem niet het minste heil voor crediteuren gezien. Na een enkel woord van repliek werd de vergadering gesloten en moeten verschillende crediteuren naar men verneemtbesloten ziju de failliet-verklaring te provoceeren. Blijkens een advertentie in de Bred. Ct. is door de arrondissements-rechtbank aldaar dan ook het faillissement uitgesproken eu zijn be noemd tot curators de heeren Mr. A. P. L. Nelissen advocaat-procureur, en S. J. C. Zolner, kassier. Te Schiedam zijn 223 runderen en 2 kal veren als verdacht van longziekte onteigend om te worden afgemaakt. Hieronder zijn van de veehouders A. van der Burg 99, G. I. Witt- kampf 79 J. Berkei 32 en K. van Heijningen 13, benevens 2 kalvereD. Door de arrond.-rechtbank te Breda is, bij ordonnantie in raadkamer van 8 dezer, rechts ingang verleend, met bevel tot gevangenhouding en instructie, tegen D. S., oud 24 jaren, dienst meid geboren te Gastel, wonende te Rozendaal, beschuldigd van kindermoord. De ijverigste nasporingen van de politie hebben nog niet een tipje kunnen oplichten van den geheimzinnige sluier die tot heden over den belangrijken effecten- en gelddiefstal in eene wo ning in het Huygens park te 's-Ilage verspreid ligt. Tot dusver weet men niet veel nteer dan dat de weduwe R., de bestolene, inwoonde ten huize van haren schoonzoon v. d. H., in het Huygens- parkvroeger een welgestelde stalhouder. Met l April verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen verder in dezelfde bnurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe wo ning behulpzaam. Eerst tijdens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegenwoor digende eene waarde van p. m, f90.000 en een bedrag van f7000 aan bankpapier, vermist. Natuurlijk leidde de politiedie reeds Zater dag van de ontdekking kennis droeg, haat eerste onderzoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden maar spoedig in vrijheid gesteld nadat het on derzoek geen vermoeden van schuld tegen hem had opgeleverd. De politie is ijverig iade weer om te trachten den dader van dezen effectenroof in handen tc krijgen. Nog worden de volgende bijzonderhedenomtrent deze zaak medegedeeld. De weduwe geeft op, dat de verhuizing onder haar persoonlijk toezicht geschiedde en dat de koffer naar behooren gesloten was, zoodat van een oogenblik, dat zij afwezig wasgebruik moet gemaakt zijn om den koffer met een valschen sleütel te openen, teneinde het vermogen van omstreeks f 100,000 daaruit te ontvreemden. De weduwe bracht zelve het vermoeden op hare dochter eu haren klein zoon zoodat beide dientengevolge een ernstig verhoor ondergingen, eu de kleinzoon zelfs eenigen tijd aan het politiebureel der tweede afdeeling heeft doorgebracht. Die verhooren hebben even wei tot dusver tot geeDerlei resultaat hoegenaamd geleid. Beide bloedverwanten doorstonden het verhoor zonder schroomof zonder iets dat de verdenkingdoor de weduwe op hen geladen zou hebben kunnen versterken of verraden. De zaak schijnt der weduwe ook niet heel helder voor den geest te staan want terwijl zij opgeeftdat de koffer met een valschen sleutel moet zijn geopend moet uit een ingesteld on derzoek gebleken zijn dat er bezwaarlijk aau te denken valtdat een valsche sleutel zou hebben kuunen gebezigd zijn. De zaak is dus in een dikke duisternis gehuld, en 't is zeer verklaarbaardat hier en daar ongeloovig het hoofd wordt geschud. Niet dat de weduwe Roberthet als vermist aangegeven vermogen niet zou bezeten hebben daaraan kan geen redelijke twijfel meer bestaan nadat de politie zich hiervan bij de bankiers der weduwe had vergewistmaar er zijn omstandigheden gebleken omtrent levenswijze en familieverhouding der aangeefsterdie volstrekt niet uitsluiten dat de portefeuille met geld op een andere plaats is gelegd welke óf uit het geheugen is gegaan, of om bijzondere redenen wordt verzwegen. Kortomheeft men de stellige overtuiging dat het kapitaal bestaatdie stellige zekerheid heeft men nietdat aangaande de vermissing geen comedie wordt gespeeld. Nieuw zou dit niet zijn want het is nog zoo lang niet geleden, dat mede een Haagsche dame aangifte kwam doen, dat haar f20,000 waren ontstolen, terwijl later moet gebleken zijn dat zij die som verstopt had om niet lastig gevallen te worden. Uit een on ander blijkt in de eerste plaats dat het zeer wel mogelijk kan zijn dat men hier te doen heeft met een sprookje van Moeder de Gans hetgeen echter niet wegneemtdat de politie ernstig en ijverig haar plicht vervult en licht tracht te ontsteken in eene zaak, uie, wanneer zij waar mocht blijken te zijn van niet gering belang mag worden geheeten en vervolgens dat het onjuist is dat bij deze duistere zaak een schoonzoon der weduwe betrokken is gelijk de meeste bladen hebben bericht. Niet de schoonzoon der weduwe, maar haar kleinzoon bracht eenigen tijd op politiebureel der 2de sectie door maar werd spoedig daarna ontslagen. Uit Vrouwen-Parochie meldt men Naar men verneemtzijn de personente gen wie onlangs proces-verbaal is opgemaakt omdat zij, in strijd met eene gemeenteverordening^ na het vastgestelde uur in de herberg waren,' door den kantonrechter vrijgesproken, op grond dat genoemde verordening niet binnen den be paalden tijd van de pui van het raadhuis was afgekondigd. De meubelmaker Schultze is door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde opzettelijke brand stichting in zijne werkplaats iu de Laurierstraat, met gevaar voor menscheulevcns. Hij is deswege' veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren. Te Friezenveen is een landbouwer, die op een volgeladen wagen met hooi had plaats genomen door het op hol gaan van het paard nabij de fabriek aan het Almeloosche kanaal^ "an den wagen neder gestort. De wielen reden' hem over het lichaam en kneusden hem zoodenig, dat hij na eenige dagen aan de gevolgen is bezweken. In de nabijheid van Venl0ogemeente Grubbeuvorst is gisteren het huis met inboedel van den landbouwer L. Rutter door een onbe kende oorzaak afgebrand. Een geit vond den dood in de vlammen. Alleen het huis was ver zekerd. Bij de manoeuvres te Roermond, door de veldartillerie, is Dinsdag de vrijwilliger H. van Dijk, ernstig gewond, doordien hij struikelde,' waarbij hem een stuk geschut over het lichaam heenging. Men vreest voor zijn leven. Hij is thans naar het militaire hospitaal te VeDloo overgebracht In eene particuliere correspondentie uit Atchin voorkomende in de „Zutf. Courant", komt het volgende voor Den 4n Maart werd te Ager Laboe nabij Segli gevangen genomen Mozes Cohen, bij de Atchineezen bekend onder den naam van

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2