Italië. Rusland. BINN ENLANJD STAAT VAN BRIEVEN De leder-industrie op de tentoon stelling te N i z z a. laten brief vreesde men dat bij zich het leren had benomen. Men zag onmiddellijk de kas na en een tekort werd ontdekt. De eerste pogin gen om den verdwenene te ontdekken waren vruchteloos, tot men eindelijk vernam dat iemand, die volkomen aan de beschrijving beantwoordde, in een der eerste hotels van Berlijn logeerde. Deze logé had een groote vertering gemaakt, was des morgens uitgereden en toen hij weder teruggekeerd was en bezig was in een der salons een blief te schrijven werd hij door twee geheime politiea genten verrastdie hem verzochten hen naar het politie-bureaa te volgen. De logé gaf aan hun verlangen gevolg doch beneden gekomen ver dween hij eensklaps in een donkeren zijgang haalde een revolver te voorschyn en maakte een einde aan zijn leven. Iemand die Zaterdag de reis van Straats burg naar Mainz maaktemeldtdat het van Straatsburg tot Worms aanhoudend sneeuwde en dat op laatstgenoemde plaats de sneeuw reeds een cm. dik lag. Ook te Mainz begon het te sneeuwen. Paus Leo heeft een encycliek tegen de vrij metselarij verzonden waarin de geestelijkheid tot bestrijding en uitroeiing van die „goddelooze sekte" wordt opgewekt. De Parijsche Defense geeft van het stuk een overzichtwaarin o.a. gezegd word*, dat de vrijmetselarij voert tot loochening van god en van de onsterfelijkheid der ziel en in communisme en socialisme eindigt. De geheime genootschappen ruien de volkeren op en leiden tot revolutie terwijl de kerk gehoorzaamheid en onderwerping leert. De paus beveelt den bisschoppen aan, de dienaars der hel te ontmaskeren door predikatiën, herderlijke brieven en door de oprichting van katholieke vereenigingen. In den nacht van 6 op 7 dezer zijn te Kroonstadt twee marine-officieren gearresteerd onder ver denking van toi de anarchistische partij te be- hooren. Russische soldaten moeten zich, naar men uit Noidenburg meldt aan eén verschrikkelijke misdaad schuldig gemaakt hebben. Onlangs werd een bende smokkelaars die van Nywoczyn naar het Russische dorp Kenczewo spiritus overbrachten, eensklaps door Russische ambtenaren die van dit transport in kennis gesteld waren, overvallen. Ten einde nu Diets strafbaars bij zich te hebben! openden de smokkelaars de blazen lieten den' spiritus er uitioopen en trachtten zich door de vlucht te redden. Twee achterblijvers, van wier kleederen de spiritus nog afdroop, werden door de Russische ambtenaren ingehaald, die zich de gruwzame aardigheid veroorloofden de met spiritus doortrokken kleederen in brand te steken. De smok- keiaars gaven na korten tijd tengevolge 7an de bekomen brandwonden der. geest.° geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft der maand Mrt. Van Waalwijk. rMe™'- Hillegom. Kunnende de brieven door tusschenkomst van net postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Waalwijk, 23 April 1884. De minister van marinevice-admiraal Geer- ling, is op zijn verzoek eervol ontslagen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. F. van Erp Taalman Kipoud-minister van marine. De kamer van koophandel en fabrieken te J Amsterdam heeft, in hare vergadering van 18 April jl., op het herhaald verzoek van onze kamer van koophandelom hare pogingen tot het verkrijgen van eene schutsluis aan de haven alhier te ondersteunenbeslotendie onder steuning te verleenen wanneer aan de uitvoering van dit werk geen bezwaren van techcischen aard verbonden zijn. Dat de kamer van koophandel van de grootste handelsstad van ons land onze kamer steunt in deze belangrijke aangelegenheid, is zeker een verblijdend feit voor onze handellievendegemeente en vergroot ongetwijfeld de kans, die er bestaat,' om het gewenschte doel te bereiken. Het handelsverdrag met Frankrijk is Za terdag geteekend. Het bevat tien artikelen en het laatste artikel stelt oen duur van het tractaat op een jaar telkens met een jaar te verlengen als het niet is opgezegd. Tegelijk met dit tractaat zijn tusschen de Nederlandsche en Fransche regeering verklaringen gewisseld omtrent de overeenstemming tusschen Nederland en Frankrijk, betreffende consulaire rechtspraak kunsteigendom en fabriekmerken verkregen. Deze verklaringen treden in van den dag der ratificatie van het handelstractaat af en worden voor den tijd van tien jaar aangegaan! De trekking van de serien 11—15 der loterij van de internationale koloniale en uit voerhandel-tentoonstelling is nu vastgesteld op 25 dezer, in het lokaal Odéon. Het Staatsblad no. 48 bevat een kon besluit van den 9den April 1884, houdende verbod van in- en doorvoer van buitenlands van levende varkens uit overweging, dat in naburige landen het besmettelijk mond— en* klauwzeer onder de varkens voorkomt. Het besluit is genomen op de voordracht van de ministers van binnenlandsche zaken er. van financien en van den volgenden inhoud Art. 1. De in- en doorvoer van buitenslands van levende varkeus is verboden. Art. 2. Wannesr bijzondere redenen eene afwijking van dit verbod noodzakelijk maken kan onze minister van binnenlandsche zaken zoodanige afwijking toestaan onder de noodige voorzorgen tegen overbrenging van besmetting en met medewerking van onzen minister van financien. Art. 3. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking op den vijfden dag na dien der afkon- diging in het Staatsblad eu in de Staatscouraut, Drie stroomingen doen zich in de eerste kamer bg^euren naar aanleiding der door de tweede kamer aangenomen wijziging der drankwet. Een groep ziet in die wijziging eer; bewijs voor de zwakheid der regeering eu veroordeelt haar; de tweede was bereid de wijziging goed le keuren in het vaste vertrouwen dat er over een jaar niet nogmaals eene wijziging zou worden voor gesteld; en de derde groep vond de heele drankwet zoo fraai in theoriemaar zoo verkeerd in practijk, dat van haar natuurlijk aanneming van elke poging tot verzwakking der drankwet ver wacht kan worden. Naar aanleiding van het herhaaldelijk voorkomen dat personen een diefstal plegen om ini de gevangenis te komenis van verschillende zijden^ aangedrongen op het verzwaren van het verblijf in de gevangenis. De minister van jus titie heeft daartoe dan ook reeds een practisch middel voorgesteld. Wordt zijn ontwerp op de tucht in de gevangenissen tot wet verheven, dan zal daar niet alleen de arbeid zeer verzwaard worden maar zal ook gedurende de twee eerste dagen het gevangenis-menu alleen uit water en brood bestaan. Zoodra de invoering van dezen maatregel onder de landloopers bekend is gewordendurven wij er ons iets goeds van beloven. De onwelkome sterke vorst der laatste dagen en nachten heeft in ons land onbarmhartig huis gehouden onder de vroege aardappelen* die uitgelokt door eenige liefelijke lentedagen, reeds een kijkje boven de aardkorst gewaagd hadden. De pruime-, pere-, en kerseboomen die in hunne pogingen om ons vroegtijdig in hun feestgewaad te verrassen, maar al te goed geslaagd waren loopen zeer veel gevaar hunne stoutmoedigheid te bezuren met een teleurstel lenden zomer. Naar wij hooren prevelen, zullen ook de koolzaadplauten, die zich door de schoone dagen lieten verleiden, om zich eer dan naar gewoonte met haren gouden diadeem te tooien een tijd van droevige ontgoocheling te gemoet gaan. Tengevolge van afbranden van een der watermolens van bet waterschap „het Noorde Veld," onder Dussen was op 15 Februari 11 eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden door den voorzitter belegd om maatregelen te nemen ter voorziening daarin, hetzij door wind molen of stoomgemaal. Daar geen genoegzame inlichtingen door het besjuur noch van wind molens noch van stoomgemaal gegeven konden worden zoo werd op voorstel van een der inge landen besloten het bestuur te machtigen de noodige infoimatien en begrootiDgeu, zoowel vaD windmolens als stoomgemaal in te winnen om dan in eene later te houden vergadering daarover te beslissen. In die vergaderingverleden week te Dussen gehouden werden door den voorzitter veschillende inlichtingen omtrent molens en stoom gemalen medegedeeld, terwijl tevens de ingelanden werden m kennis gesteld dat bij bouw van een stoomgemaal slechts de helft, zijnde p m 1 5000 der assurantigelden, door de maatschappij enkel' voor polderwatermolensdoor wind of stoom gedreven gevestigd te Amsterdam, zullen worden uitbetaald, hetgeen echter niet belette, dat de voorzitter het stichten van een stoomgemaal in het belang van het waterschap ten sterkste kon aanraden. Na dat een en ander ontbrak het niet aaa verschillende beschouwingen over wind molens en stoomgemalen doch ten slotte wérd met 37 van de 63 vertegenwoordigde stemmen besloten lot het bouwen van een stoomgemaal. Dat zal bij publieke aanbesteding geschieden. Dit laatste werd beslist met 32 tegen 31 stemmen, die voor onderhandsche besteding waren. Verleden Zondag is een onzer ingezetenen op een noodlottige wijze om het leven gekomen Des namiddags tusschen 3 en 4 uur werd zijn lijk uit de haven opgehaald. Men schrijft uit.Dongen: Deze gemeente is zeer vooruitstrevend op musi- c gebied. Er bestaan hier twee harmonie- gezelschappen en twee zangverenigingen. Van allen kan met recht worden gezegd dat zii mets onbeproefd laten hunne musicalische ta lenten te beoefenen en aldus menig genoegelijke tijd den Dongenaren geschonken wordt. De hierdoor de ware beschaving bevorderd en ongepaste vermaken worden vermeden behoeft geen beloog. Dat harmonie Musis Sacrum onder directie van haren alom geachten en talentvollen directeur, den heer W. de Jong, blijft evenwel de eerste plaats innemen onder de Dongecsche muziek verenigingen. De schipper M. te Raamsdonkveer vond Donderdag avond aan boord van zijne schuit een briefje, dat veel overeenkomst had meteen testament en geschreven was door zijnen knecht. Eerst werd er aan het ding geen waarde gehecht, doch toen hij in het ruim kwam en daar zijnen knecht met algesnedpn hals vor.d liW,.n werd net vraagstuk opgelost. Hoewel nog in 'leven was de ongelukkige spoedig daarna reeds een' Omtrent den doodslagdie onlang9 in de Korte Hoogstraat te Rotterdam bij nacht gepleegd werd schijnt de instructie toet vele moeilijkheden te kampen te hebben. Volgens verklaring van den hoofdgetuige welke aanleiding gegeven heeft tot zijne eigen invrijheidstelling en tot aanhouding van den tegenwoordigen beklaagde, heeft deze laatste den verslagere van achteren besprongen, zijne armen hem om dea hals geslagen, en onder die oewegidg hem de halsslagader doorgesneden. Als men nu bedenktdat het bloed daardoor met krachtige slagen uit het lichaam moét gc- stooten zijn volgt daaruitdat de dood bijna onmiddellijk op zulk eene verwonding volgen moet. Nu heeft, altoos volgens den getuige, die omstrengeling plaats gehad vo'ór het Schie- landshuisterwijl de verslagene gevonden is nabij de Passage. Deskundigen hebben nog niet tot klaarheid gebracht of het mogelijk is dat na zoodanige verwonding nog zulk een afstand wordt afgelegd. Er moet ook gebleken zijn datna die omarmingde getuige zelf met den verslagene heeft geworsteldzoodat ook zijne kleeding geheel bebloed was. De zaak is in handen van den rechter van instructie mr. W. J. Karsteu. Zekere F. V. te Meeuwen is in hechtenis genomen als vermoedelijke dader van den diefstal uit het vaartuig van Jan Bonis. Zondag werd door de politie te Nijmegen in hechtenis genomen zekere G. K., oud 26 jaar, scheepstimmerman te Lent, nie op naam van den aannemer D. G. uit Giesendam bij wien hij werkzaam was, zich verschillende goe deren tot een aanzienlijk bedrag had laten afgeven. Hij onderging reeds vroeger een jaar celstraf wegens dergelijke oplichterijen. Maandag ochtend wérd uit het huis van arrest in Den Haag een man ontslagen, die van zijue vrijheid onmiddellijk weer misbruik maakte, door bij eene vrou.v op de Gedempte gracht twee deKeus weg te nemen en te trachten die een paar huizen verder bij een uitdrager dadelijk te verkoopen. Op aanwijzing van den bestolene gearresteerd verzette hij zich met veel geweld tegen zijne overbrenging naar het politiebureel zoodat een viertal agenten er bij te pas moesten komen om hem meester te worden. Aangaande de dieven die in het schoe nenmagazijn van de firma Dick op Rapenburg hebben ingebroken, meldt het Geïll. Politie Nieuws, dat de een H. van Oostwaard14 jaar oud schoenmaker vr. n beroep en in de Reguüersdvvars- straat woonachtig was. Eerst onlangs bij de firma in dienst getreden was hij de wegwijzer voor zijn medeplichtige, den 18-jarigen Jacob Sleeokamp. Met een schuitje achter het huis gekomen schoof v. O. het raam open verbrak liet slot van een lessenaar en maakte zich van het geld en twee paar bottines meester, waarna het huis langs denzelfuen weg werd verlaten. In gezelschap van nog een makker en den voerman reden zij op Zondagavond naar Haar lem verspilden daar veel geld, en begaven zich toen naar Muiden, Muiderberg en Weesp, waar zij door rechercheurs in arrest genomen werden. Ongeveer f 250 iverd nog in hun bezit gevonden. Zondag nacht heeft zich bij de politie te Zwolle aangemeld Abraham Lobstein, laatst ge woond hebbende te Hardenbergvanwaar hij zich op het eir.de van liet vorige jaar wegens frauduleus bankroet uit de voeten had gemaakt. Door de rechtbank te Zwolle was tegen hem wegens valschheid in geschrift bevel van gevan genneming verleend. In het Politieblad verzoekt de officier van justitie te Breda opsporing, aanhouding en op zending van Joris van der Mark, leeftijd 26 jaren, geboren te Goes wonende vroeger te Rotterdam, laatst te Breda. Hij was agent voor Ph. van Buren te Rotterdam die onder de firma „Al- gemeene Nederlandsche Spaarkas", meubelen manufacturen enz. verkoopt tegen wekelijksche betalingen. Vau der Mark wordt verdacht van misbruik van vertrouwen ten nadeele van dien koopman gepleegd. Werden in den laatsten tijd verscheidene winkeliers de dupe van een dief of dieven, die, na de glasruiten te hebben stukgeslagen' dé daarachter liggende goedereu wegnamen, zonder dat men hen op liet spoor komcu kon,de vorige week wist de politie er een te vatten. Ubbo M., van Oude Pekela geboortigen eerst onlangs uit de celgevangenis ontslagen, werd op heeterdaad betiaptterwijl hij bezig was in het lampenmagazijn van den Heer A. Bellm, op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam een dergelij- ken diefstal to plegen. Ofschoon hij zich ijlings uit de voeten maakte, werd hij door den politie-agent, die hem ontdekt had, achterhaald en daarna sterk gekneveld naar het bureau aan de Oudebrug gebracht. Van daar is hij naar de cel teruggekeerd. Als eene eigenaardige bezitting van geheel bijzonderen aard moet Arnhem tengevolge van eerst in laleren tijd gedane ontdekking, door de wijsheid harer vroege bestuurderseigenaresse zijn van de zoogenaamde op eene bovenverdieping aan het Koninsplein gelegen Blauwe-kamer-kazer- newaarvan echter het benedengedeelte de kostkoopers woningen van St.-Catharina gasthuis aan een anderen wel die stichting, toebehoort' Bij een verkoop van deze bezitting "zou zich het geval van den Dokkumer toren kunnen voordoen waar het benedengedeelte voor afbraak verkocht' en het bovenste ingehouden werd. Een der meest ijverige leden van de zoo genaamde Zwarte Bendedie schrik van ieder eerlijk koopmangeboortig uit België, waar hij wegens valschheid in geschrift werd veroordeeld woonde gedurende den laatsten iijd in een gering logement aan het Damrak te Amsterdam. Van daar uit werden allerwegen bestellingen gedaan en menigeen viel in den strik. Donderdagmiddag ontmoette hij op den Nieuwendijkden deun. aarder Vastenhoudt. Deze nam hem ondanks zijn te genstreven in gijzeling, waarna hij onder sterk geleide naar de gevangenis werd overgebracht. Te Arnhem moet een „overbekende" J. A. Van Leuven bestaan, tegen wien reeds meermalen is gewaarschuwd. Thans heeft hij weder aan een Vollenhoven*chen uettenfabrikant voor f450 aan ansjovisnetten besteld en deze in ontvangst geno men. Daar natuurlijk de betaling uitblijft, zij een ieder op zijne hoede want zulke „overbekende" lieden kunnen alles gebruiken. Een oplichter te Nijmegen zekere G. K. is in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht. De agenten van politie gingen gebukt onder de zware vrachten goederen, welke zij hier en daar uit kroegen en andere plaatsen te voorschijn haalden waar die door den op lichter te gelde waren gemaakt of voor sterken drank waren „ingewisseld." G. K. onderging reeds vroeger 1 jadr cellulaire gevangenisstraf wegens dergelijke oplichtingen en maakte ook om andere door hem bedreven misdrijven kennis met de gevangenis. De groote werkstaking onder de Londen- sche schoenmakers, die vijf weken geduurd heeft is nu ook geëindigd. Hoeveel het aantal werk- 5™ 1Ded,ragen heeft is niet juistbekend, maar 300 fabrieken in East-end hebben al dien tijd nagenoeg stilgestaan en men rekent datmet vrouw en kinderen mede, 25,000 personen recht streeks schade leden door de werkstaking. In het Engelsche leger worden nu pan toffels of linnen schoenen voor de soldaten inge voerd in plaats van het tweede paar laarééu. Hierdoor worden de ransels van de manschappen bij het marcheeren aanmerkelijk lichter en zullen zij het zich na een vermoeienden dag, vrij wat gemakkelijker en aangenamer kunnen maken. Van onzen particulieren correspondent II. Om het leder te vindendat verder door de Fransche fabrikanten herwaarts is gezon den moeten wij het hoofdgebouw verlaten en ons naar een annex begeven waar we het vinden m gezelschap van banketbakkers waren, hollaudsche schilderijen en wat dies meer zij. Ik zou het er stellig nooit gezocht hebben, maar nergens in de geheele Fransche afdee— lmg een enkel stukje leder meer vindende heb ik overal rondgeloopen en ben toen ge lukkig toch geëindigd met te vinden. In de eerste plaats vinden we een vitrine met gespleten geiten en schapenvellen voor zeemleder en binnenwerk van fijne leder artikelen, voor vóórbaleinen in korsetten en voor boekbinderijen en reisartikelen. Het is een inzending van den heer Salomon jeune te Parijsdie in de fabrikage van deze ledersoorten een bekende specialiteit is.' Elk voorwerp is netjes geëtiketteerd met het schapen-of geitensoort, waarvan het afkomstig, en liet gebruik waarvoor het dienstig is. Tot zoover gaat alles goed. Die aanwijzingen zijn uitmuntend. Toch heeft de heer Salomon maar half werk gedaan. De beste helft heeft hij achterwege gelaten. Al wat hij zond stelt hij tentoon in een stevig gesloten kast en hangt en zet daarin alles zoo dicht op elkaar, dat men met geen mogelijkheid eenig oordeel kan vellen over de qualiteit. Misschien heeft de heer Salomon dit wel onnoodig geacht omdat ieder, die hem kent, weet welk prachtig werk hij levert. Dat is goed en welmaar die het niet weet dan Daar naast stelt de heer Etienne Aubert te lonlon zoolleer ten toon, dat er heel goed uitziet. Het is vast en goed gevleescht, maar het kon wel wat blanker zijn. De heer L. de Gavoty fils ainé,'een le derfabrikant te Marseille, zond ook zoolleer, dat echter heel wat minder goed doorlooid is. Dat wat de heeren Roux fils Co. te Romansm het departement van de üröme, tentoonstellen, gaat aan hetzelfde euvel mank. Deze heeren schijnen de gewoonte te hebben de kanten der huiden schuin af t,e snijden, waardoor ze op het oog dikker gelijken dan ze eigenlijk zijn een manoeuvre die echter, mijns bedunkens althans, tamelijk doelloos is want ik kan niet aannemen dat één enkele schoenmaker er de dupe van wordt. De fils de A. Gailly te Romans zenden een even uitgebreide als schoone verzameling leder. Zool- en riemen leder, zwart-, blank en gekleurd tuigleer, alles goed bewerkt, al moet het gezegd worden dat hun zoolleer er veel bij winnen zou, als het nog wat beter doorlooid was. Hun gekleurde geiten vellendie ze in menigte zondenen waarvan sommige be drukt zijn met gouden, zilveren en gekleurde dessins, zijn ontegenzeggelijk zeer mooion berispelijk zelfs. Voorts treffen wij bij deze inzending een verzameling verlakt leer aan, welke echter zoo hoog hangt, dat men een ladder zou noodig hebben om eenigermale te zien hoe het er eigenlijk uitziet.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2