Nummer 34. Zondag 27 April 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De soldaat van de landweer. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. KZfil^l~VZrWi£&E?X> .SLfCSS.ra3STI^J.rLóL9c Se De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliland worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steinee,Hamburg. Reclames 15 centperregel In den Belgischen senaat heeft de heer Crocq de regeering geinterpelleerd over de deelneming van de militaire macht aaD de installatie van den bisschop van Namen. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde dat de regeering heeft gehandeld over eenkomstig de regelen der hoffelijkheidbij dergelijke plechtigheden in gebruik, en de senaat heeft daarop met algemeeDe stemmen eeoe motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. In het dorpje Beerst heeft een hevige brand gewoed. Eene der woningen die de prooi der vlammen is geworden werd bewoond door een gezin met twee kinderen hel een vier jaar en het andere negen maanden oud. Alle pogingen, die de ongelukkige ouders aanwendden, om hun kinderen te reddenbleven vruchteloos; de arme kleinen zijn levend verbrand. De ouders hebben insgelijks brandwonden bekomen. De minister van marine en koloniën zal bij de weder bijeenkomst der kamers twee credieten aanvragen bij de vertegenwoordigingeen ten behoeve van Tongkin liet andere voor Mada gascar. Het bedrag van het eerste crediet schijnt nog niet vastgesteld te zijn, dat voor Madagascar is gebracht op 4 700.000 fr. Het vertegenwoor digt de uitgaven voor het onderhoud der troepen gedurende het geheele jaar 1884, voor de scheeps- divisie die om Madagascar kruist en voor de versterkingdie ter bezetting van eenige punten des eilands derwaarts gezonden is. In het ge heel heeft Frankrijk thans elf oorlogsbodems aan de kust van Madagascar. De troepen van het exp°ditie-korps zullen vermeerderd worden tot 3100 man. Wanneer de correspondent van de Times in Tonkin geloofd mag worden, zou de Franscbe opperbevelhebber in Tonkon van zijn vroeger II. „Ik zal u eeuwig blijven beminnen tot aan mijn jongsten snik Dat zweer ik u bij alles wat heilig is Dat zweer ik bij u zelve, mijne geliefde, want naast God zijt gij mij het dier baarste op aarde." „Zoo trek dan heen fluisterde zij „daar het niet anders zijn kan Mijne zegenwenschen en mijne gebeden vergezellen u. Intusschen zal ik zorgen, dat mijn vader zijne toestemming tot onze vereeniging geeft, ik zal hem weten te bewegen dat hij deu terugkeerenden held die voor de grootheid en de eer van Duitschland gestreden heeftals zijn zoon ontvangt //Herminezal ik geen afscheid van hem nemen, zal ik hem niet vooiaf zeggen Neen neen /,Alle harten zijn thans feestelijk gestemd, ook uw vader zal meer te bewegen zijn „Laat het aan mij over, mijn geliefde! Ik ken mijn vader beter dan gij men moet hem voorzichtig behandelen. Eerst moet hij zich met uwe ouders verzoenenach dat die treurige vijandschap tusschen beiden komen moestIk herhaal hetFrederiklaat het aan mij over 1 Misschien is het wel goeddat gij uittrekt „Hermine, zeg hem, dat ik na den oorlog de betrekking van opperhoutvester van mijn vader overneemdat ik in staat ben u een fatsoenlijk en onbezorgd bestaan aan te bieden Uw vermogen behoef ik nietik wil u slechts, u alleen 1 Ach, hoe dikwijls heb ik gewenscht, dat gij arm waart want ik weet hetuw rijkdom vormt een scheidsmuur, die «Spreek daarvan niet, Frederik Geld is eene plan hebben afgezien en voornemens zijn troepen aan land te zetten, westwaarts van de Chineesche haven Pakhoiaan het noordelijkste punt van de Tonkin-golf. Die troepen zouden van daar noordwaarts oprukken binnen vijf dagen de West Rivier bereiken zich van de belangrijkste steden meester maken en dus doende Canton bedreigen. De Times ontvangt deze berichten van zijn correspondent te Calcuttadie ze op zijn beurt per telegraaf via Colombo (dóch zonder dagteekening) van den Times-correspondent in Tonkin vernam. De generaals Brière de l'Isle en De Né- grier zijn benoemd tot groot-officier van het legioen van eer voor de buitengewone diensten in den Tonkin-oorlog bewezen. De stad Sédan, waaraan voor de Franschen een zoo smartelijke herinnering verbonden is wordt door hen niet meer tot de vestingen ge rekend waaronder zij vroeger een zoo voorname plaats besloeg. Op een lijst der vestingen en sterkten onlangs door den minister van oorlog opgemaaktkomt zij niet voor. Men acht het niet eens de moeite waard om de versterkingen die zij bezit te behouden en een gedeelte daarvan wordt gesloopt. Het kleine huisje aan den weg naar Bazeilles, waar de gevallen keizer zijn gedenkwaardig on derhoud met Bismarck had zal dus de eens zoo vermaarde vestingwerker, overleven. La France deelt eenige staaltjes mede betreffende den gang van zaken op Corsica. Volgens de wet van 1881 kan de staat schade vergoeding toekennen bij verlies van vee aan longziekte. Natuurlijk zijn hierbij zekere for maliteiten voorgeschreven in 't belang eenereerlijke toepassing. Nu is het bekend, dat de longziekte nog nooit onder het vee op Corsica was voor gekomen. Daarbij heeft dat gewest weinig run deren. Niettemin werden in drie kantons van Ajaccio binnen den tijd van drie maanden 61,000 fr. schadevergoeding toegekend wegens verlies van rundvee, terwijl op de begrooting gemiddeld slechts 500 a 6G0 fr. op een kanton in Frankrijk wegens vergoeding uitgetrokken wordt. Onder de personen die vergoeding hebben bekomen zijn vele stedelingenwelke nooit een stuk rundvee bezeten hebben. onzekere bezittingééne nacht is soms voldoende om er ons van te berooven. Laat ons denken aan de wijze waarop wij zullen koirespondee- renik moet dikwijls tijding van u ontvangen." „Daaraan heb ik reeds gedacht Hermine. Gij kent Arnold Peters „Den houthakker?" „Ja. Ook. hij is opgeroepen." „Die arme Suze, zijne vrouw Zij zijn nauw- lijjcs een halfjaar getrouwd." „Suze zal u mijne brieven ter hand stellen. Ik weet, dat zij zonder achterdocht te verwekken in het huis uws v ders komen kan..;.." „Omdat Suze de gezellin mijner jeugd is, die ik van tijd tot tijd met het een en ander onder steun. De arme vrouw moet daaglijks bij mij komen, ik zal wel voor haar zorgen. Zeg haar datFrederik zij moet geen gebrek lijden, als haar broodwinner haar wordt ontnomen. Zij heeft ook nog de moeder van haar man in huis. Maar nu moet ik wegvader mag het niet bemerken, dat ik het huis verlaten heb. Wan neer moet gij vertrekken „Overmorgen ochtend vroeg." „Dan verwacht ik u morgen avond ten zeven uur in dezen koepel." „Tot het laatste afscheid!" „Dat verhoede God Na eene hartelijke omhelzing scheidden de geliefden. Hermine deed de kaarsen uitsloot den koepel en spoedde zich naar huis. Frederik verliet langs denzelfden wegdien hij gekomen was, den tuin. Hij nam zijn geweer en weitasch, welke de trouwe hond bewaakt had en wan delde bedaard boschwaarts. Een kwartier later bemerkte hij het dorp Timmenrode, aan welks einde de woning des houtvesters lag. Op on geveer honderd schreden van het oudestatige gebouw begonnen de dorpswoningen. Voor het eerste dezer stond op dien tijd een man die zacht aan het vensterluik klopte, door welks De famillie Bonelli op Corsicabekend als degene die de meeste bandieten levert werd in 1881 viermaal schadeloos gesteld wegens verlies van runderen. Maar, merkt la France op, de Bonelli'svan welke verscheidene leden meer malen wegens roof en moord tot gevangenisstraf en den dood veroordeeld werden oefenen ook een sterken invloed uit op de verkiezingen in Ajaccio. De gouverneur van Cuba seint dat de bende, aangevoerd door Aguerrode bergstreek heef„ verlaten en tot de provincie Cienfuegos is door gedrongen waar zij getracht heeft verscheidene plantages in brand te steken. Na twee ont moetingen met de gendarmen en de troepen zij zich op nieuw in de bergen moeten heeft terugtrekken. De gouverneur bekent, dat Aguerro meer manschappen bij zich heeft dan men ver onderstelde. Officieel is thans aan de Engelsche 'regeering door het Egyptisch ministeriein overleg met de Britsche gevolmachtigden aldaarden heer Baring en generaal Wood verlof gevraagd tot het zenden eener Engelsch-Egyptische expeditie lot ontzet van Berber. In twee maanden be rekent men zou die expeditie ter plaatse kunnen wezen. Maar dacht men nog voor zeer kort dat alleen reeds eene toezegging var. hulp voldoende zou wezen om het garnizoen van Berber tot volharden aan te sporen thans seinde de raudir uaar Cairo dat zijn eenige hoop om het gar nizoen en de aan zijne zorg toevertrouwde vrouwen en kinderen te redden slechts de overgave is. Binnen twee of drie dagen zegt hij zal waar schijnlijk door de belegeraars tot den aanval woidcn overgegaan. Andermaal liep te Cairo hpt geruchtdat Berber reeds gecapituleerd zou hebben. Te Cairo heerscht ongelukkerwijze juist nu groote gitsing en dreigen ongeregeldheden wegens de vijandelijke houding der Arabieren, die, naar scheuren men licht daar binnen bemerken kon. „Arnold zoo klonk eene vrouwenstem van binnen in de hut, want meer dan dat was deze woning niet te noemen. „Ik ben hetSuze En in hetzelfde oogenblik ging de deur open. „Welman wat blijft gij lang weg." Zoo sprak een jeugdigfrisch vronwfje die met eene brandende lamp op den drempel zich vertoonde. „Gij weet dat ik ver het bosch in gewerkt heb. Het is bijna een uur ver." Arnold trad eene loods binnen en legde het gereedschapdat hij op den schouder had ge dragen neder. De jongekloeke man van nauwlijks acht en twintig jaar kende geen uit putting hij hing zijn bij.l op de gewone plaats en legde de zware wig op den grond neder. Vervolgens wierp hij zijn ouden gebulten vilten hoed op een met takkebossen gevulden korf. „Goeden avond Suzeriep hij toen hij gereed was. Hij strekte zijne vereelte handen uit en wilde de jonge vrouw omhelzen. „Vrouw, wat deert u vraagde hij ontsteld. Suze weende. „Kom jnnnen in de kamer," antwoordde zij snikkende, „gij zult het spoedig zien." „Is moeder ziek „Neen „Hebt gij een ongeluk gehad?" „Ook dat niet." „Spreek dan toch vrouw 1" Suze ging hem snikkend vooruit in de kamer, waar de oude moeder van den houthakker treurig bij den haard zat. „Daar ligt een papier op de tafel," zcide Suzs. „Wie heeft hei gebracht „De gemeentebode." Arnold i.am het op en las. „Tegen overmorgen stamelde hij„tot de landweer opgeroepen 1" beweerd wordtvan vreemde zijde tegen de Engelschen zijn opgezet. De politie en de ge wapende macht namen buitengewone maatregelen en arresteerden verscheidene sheiks wier hou ding verdenking wekte. In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden en verschillende autoriteiten (waaronder ook de Nederlaudschen gezantgraaf van By- landt) en de heeren May en Maas, had Woensdag de feestelijke opening plaats van de internationale tentoonstelling in het Kristallen Paleis. Een onafzienbare schare had zich reeds vroeg tijdig naar Sydenham gespoed. De lord mayor kwam tegen half twee in staatsie aaurijden en werd aan de Alexander poort door het bestuur van het paleis en de tentoonstelling ontvangen en gecomplimenteerd. Voor de right honourable" en verdere aan zienlijke genoodigden was het smaakvol versierde tooneel gereserveerd. Na de uitvoering van een prachtig concert door een orkest van 250 leden een koor van 2500 dames en heeren en de beide muziekkorpsen van de grenadiers en Schotsche gardenmet mevrouw Albanimevrouw Patti en den heer Santley als solisten verklaarde de lord mayor in een korte rede de tentoonstelling voor geopend. Dinsdag zijn te Ipswich en op verschillende plaatsen in de oostelijke graafschappen van Engeland vrij hevige aardschokken gevoeld. De krachtigste schok werd waargenomen te Colchester, waar een hevig onderaardsch gerommel werd gehoord. De schudding hield dertig seconden aan. De paniek onder de bevolking was groot. Iedereen vloog het huis uitde straat op. Ge lukkig zijn er geen slachtoffers te betreuren. Ook te Londen is de aardschudding in zeer lichten graad waargenomen. Te 9.15 ure vernam men eer. zwak onderaardsch gerommeldat onmid- delijk door een lichten schok, die enkele seconden duurde werd gevolgd. Het beste nam men den schok aan de oevers van den Theems waar verscheidene huizen schudden en uit alle winkels snelde het verschikte personeel op straatdaar het schudden der muren en het gekraak der balken een catastrophe deden vreezen. Londen „En de gemeentebode zeide, dat gij moest.... hij had een aantal dergelijke brieven rondge bracht...." De houthakker hield nog eenige oogenblikken zijne oogen strak op het bevelschrift gericht, en wierp het toen op de tafel. „Het is hardfluisterde hij. „Ik had er wel zoo iets van gehoorddoch kon niet ge- looven dat het zoo ver komen zou. Overmorgen te acht uur moet ik in de hoofdplaats van het kanton zijnSuzezoo ik u niet had zou ik gaarne heentrekkenGij en mijne goede oude moedero het is hard Hij wierp zich op de houten bank sloeg de armen over elkander en staarde strak voor zich op den grond. De jonge vrouw stond weenende naast hare moeder en droogde hare tranen met haar voorschoot af. „Zijt gij verplicht uit te trekken?" vraagde zij na een lang stilzwijgen. „Ik moet." „Gij zijt imuers soldaat geweest, en hebt uw tijd uitgediend „En nu behoor ik tot de landweerdaarom moet ik voort." „Wie kan u daartoe dwingen „Vraag zoo niet, Suze! ik moet mijn ransel pakken en gaan." De beide vrouwen begonnen overluid te weenen. „Olieve God riep de oude, „wie zal dan voor ons zorgen Uw weekloon is ter nauwer- nood toereikend „Wanneer komt ge dan terugArnold vraagde Suze. „Ik weet het niet." „En als gij dan verminkt terugkeertzooals de oude Kunz, die in het armenhuis besteed is (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1