Nummer 35. Donderdag 1 Mei 1884. 7e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. De soldaat van de landweer. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Eene Novelle. nr TT -y «BgW»»^ri^»»UtJ!ll^TOAmJIC)..ll-JJllllll I II HI'UXUll-IMlI il TSTiBSS««S SSTsssasEsasc De Echo van kt Zuiden, tol, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheeie rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duiscliiand worden alleen aangenomen ioor het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Zondag wilde men een korporaaldie in de kazerne te Gent een ruit had gebroken60 centimes van zijn soldij afhouden. De korporaal maakte hierop aanmerking en daar de officier van de week deze aanmerkingen niet wilde aan nemen, ging de korporaal naar zijn kamer, nam zijn geweer, dat hij laadde en legde het op den officier aan. Een onderofficierdie het wapen uit zijn handen sloegwerd aan de hand ge blesseerd. Een onderzoek is ingesteld en de korporaal is bovendien aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Nooit heeft een misdadiger te Parijs zooveel brieven uitgelokt als Campide ter dood ver oordeelde moordenaardie maar hardnekkig blijft weigeren te zeggen wie hij is. Personen die een familielid zoekenschrijven de politie inlichtingen. Het grootste getal brieven en picadores betaling ontvangen. In het Hip podrome werden reeds toebereidselen gemaakt maar de regeering heeft hare toestemming geweigerd en de weldadige toeschouwers zullen het barbaarschs schouwspel moeten missen. De armen lijden er misschien niet eens veel schade door, want cr zou 150.000 francs ont vangen moeten zijn alleen om de kosten te dekken. die door hare mannen ver- om komt van vrouwen, laten zijn. De Parijsche opera zal door de Edison maatschappij met electrische gloeilampen worden verlicht. Alle gasverlichting wordt verwijderd en vervangen door 6000 gloeilampjes. Daardoor zullen de prachtige schilderstukken voor verder bederf worden behoeden overmatige hitte in de zalen voorkomen. Men had te Parijs stierengevechten willen houden in het Hippodrome. Het zou voor een weldadig doel zijnde winst van de hooge toegangsgelden zou ten goede komen aan de Société de Charité maternelleonder het voor zitterschap van den hertog de Castrieseen zwager van maarschalk Mac Mahon. De ver maarde Spaansche toreador Frascuelo had be langeloos zijn medewerking toegezegd hij zou alleen voor zijn personeel van banderilios, chulos In een telegram aan de Temps wordt gewag gemaakt van buitengewone maatregelen die de regeering in verschillende steden heeft genomen, om eene uitbarsting der republikeinsche bewe ging te verhoeden. Te Valencia, Alicante, Bar celona en Lerida zou de beweging tot uitbarsting komen. De regeering was reeds sedert eenigen tijd verwittigddat de aanhangers van Ruiz Zorilla en van de republikeinsche militaire samen spanning den 27sten April, den dag der algemeene verkiezingen voor de Cortespogingea zouden doen om de rust te verstorenen alzoo de oveiheid te doen besluiten tot het nemen van uiterste maatregelen. Twee nachten aaneen is de minister van binnenlar.dsche zaken bezig geweest met telegrafeeren aan de provinciale besturen om hen te waarschuwen dat zij op hunne hoede moesten zijn en voorzorgen hadden te nemen. De ministerieele bladen beweren dat de zaak niet van beteekenis is doch er is een ministerraad deswege gehouden, en de koning heeftondanks zijne ongesteldheidhieraan deelgenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft evenwel aan zijne ambtgenootcD verzekerd, dat hij de draden der samenspanning in handen had en dat hij instond voor de rust. De Imparcial meldt dat verscheiden officieren onder-officieren en eenige burgers te Barcelona in verzekerde bewaring zijn genomen, dat een kapitein der gendarmerie in hechtenis genomen is te Cordova, en dat vier burgers zijn gevangen gezet te Cadix alles tengevolge van de ontdekking van een plan om het leger in opstand te brengen. De verkiezingen voor de Cortes hebben te midden eener groote kalmte plaats gehad. Van de 12000 alhier ingeschrevene kiezers hebben er 5000 aan de stemming deelgenomen. Ge kozen zijn zes conservatieven met omstreeks 3500 stemmen, en twee aanhangers van Sagasia, onder welke Vega de Armijo, met 1400 stemmen. De candidaten der dynastische linkerzijde bekwamen 800 stemmen. Tusschen Badajoz en Ciudad Real is een spoortrein gedérailleerd en in de rivier gestort. Het aantal dooden is meer dan 60 van welke 50 soldaten met verlof. Verscheidene dagbladen gelooven dat de ontsporing het werk is van samenzweerders. Er zijn uit Madrid nadere bijzonderheden ontvangen omtrent het spoorwegongeluk tusschen Badajoz en Ciudad Real. Daaruit blijkt dat het een ontzettende ramp was. 38 lijken waren reeds gehaald uit de in de rivier gestorte waggons, en hoogstwaarschijnlijk is het aantal lijken, dat zich alsnog in de waggons bevond, nog grooter. Er ziju ook vele soldaten omgekomen. Het wordt bevestigddat republikeinen de hand gehad hebben in het ontsporen van den trein dc telegraafpalen langs den spoorweg zijn een heel eind ver vernield, hetgeen doet zien dat de misdadigers tijd hebben zoeken te winnen om te ontvluchten. Naar gemeld wordt hebben de republikeinen gedreigd ook op andere plaatsen in het land den trein te zullen laten ontsporen. lil. „Houd op riep Arnold opspringende. Ieder een wordt niet doodgeschotendie te veld trekt. MaarSuzedat ik u verlaten moet nu reedsal zijn wij armtoch leven wij gelukkig en tevredenbegrijpt gijvrouwlief dat wil er bij mij niet in. Voor u en mijne goede moeder te zorgen en te werken dat was mijn lust. Wanneer ik van den moeilijken arbeid 's avonds huiswaarts keerde eD met u dan aan tafel zitten kondan was alles vergetcD Mettertijd zou ik wel een postje als boschwachter hebben gekregen, want de houtvester, die eerlang opperhoutvester wordt, mag mij wel lijden Doch nu is het vooruitzicht nog iü een ver verschiet! Mijnheer de houtvester moet ook medehij is luitenant. Wees maar gerust lieve Suzeik ben de eenige nietdie vrouw en haard verlaten moetZoo het geluk mij gunstig is, dan kom ik spoedig terug. De arme Arnold trachtte te troosten maar het was hem zoo bang om het hartdat hij zich geweld moest aandoenom de tranen te bedwingen, die in zijne oogen opkwamen. Suze zette het sobere avondeten op tafeldoch allen ontbrak het aan eetlust. De jonge man stond spoedig op en ging naar zijn buurman. Hier zag het er nog treuriger uit dan bij den hout hakker. Buurman Espeeen dagloonerhad drie kleine kinderen en een zieke vrouw. De familie zat zwijgend in de armelijke woning bij elkander. Espe, hebt gij ook eene oproeping ontvangen „Ja antwoordde de sterke breedgeschou derde man, die gelaten uit zijn pijp zat te rooken. „Ik ook." „Dat kan ik wel begrijpen." „Dan trekken wij te zamen." „Omdat het niet anders zijn kan. Eén ding hindert mijbuurman riep Espe de zware vuist op de tafel leggende. „Wat dan?" „Dat de zoon van den schout te huis kan blijven." „Ho laat u dat niet wijs maken," riep Arnold. „Geloof mijik heb het van den gemeente bode vernomen." „Wij zullen zienbromde Arnold Peters wien deze tijding onaangenaam scheen aan te doen. „'t Is waar, de schout heeft een woordje in te brengen en weet wel wat hem te doen staatmaar wat recht is voor den een, is bil lijkheid voor den anderDirk Starke is ongehuwd en kan veeleer gaan dan wijdie voor ons gezin moeten zorgen." De vrouw van den daglooner weende bitter. „Mijn God snikte zij„wat moet er van ons worden Ik kan zelve niet arbeiden, omdat ik ziek ben „De gemeente zal wel zorgen riep Arnold. „En spoedig ziet gij ons gezond terugkeeren." Zijne troostwoorden misten hunne uitwerking; de arme vrouw keerde zich treurig om en bracht de kinderen te bed. De beide mannen zaten nog geruimen tijd bij elkander te praten voor Arnold vertrok. Zijn weg bracht hem voorbij de herberg. Een vroolijk gelach en gezang weer klonk door de openstaande vensters. Hier waren de jongelieden bijeen die zich over den krijgs dienst verheugdendaar zij door hun vertrek niets te verliezen hadden. Eenigendie het glas duchtig aangesproken hadden, zongeD krijgs liedjes, welke zij vroeger bij hun regiment geleerd hadden anderen smaalden- op de lafaards die het hoofd lieten hangen omdat de oproeping hen van achter den haard riep. Dirk Starke de zoon van den schout, schreeuwde het hardst van allen; overvloedig liet hij het bedwelmende Het antwoord der Engelsche regeering is te Cairo ontvangen. Daarin wordt verklaard dat eene expeditie naar Berber voor het oogenblik onmogelijk is en niet zou kunnen vertrekken dan over vier maannaen. Deze beslissing is medege deeld aan den gouverneur van Berber, en tevens is deze gemachtigd zoo mogelijk terug te trekken. Het kwartier van Port Said, dat door de Arabieren wordt bewoondis grootendeels door brand vernield. Ongeveer 4000 Arabieren zijn zonder huisvesting. Dc brand is des middags vocht rondschenken en bracht menigen dror.k aan de vereenigde wapenbroeders. Toen Arnold de gelagkamer binnentrad hield Dirk hem de volle kruik voor. „Ik drink nietsprak de houthakker, hem afwijzende. „Waarom niet?" vraagde de verhitte boer. „Anders zijt gij toch geen afschaffer." „Omdat ik niet wil." „Waarom komt gij dan hier?" „Om u een woord in vertrouwen te zeggen." „Ik ben uw vriendzeg maar ronduitwat gij op het hart hebt." De beide mannen gingen ter zijdein den donkersten hoek van het vertrek. Het razen en tieren van het gezelschap duurde voort; men sloeg geen acht op hen die in de duisternis stonden. Dirk Starke was een mager mensch, met vosachtig rood haar en acht-en-twintig jaar oud. Zijn vuurrood gelaat en steile, smalle neus waren met sproeten als bezaaid. Zijne kleeding kenteekende meer den heer dan den boer. „Wat wilt gij dan toch Arnold vraagdé hij op een toon die goedhartig klinken moest. „Niet veel." „Wij zijn schoolmakkers en kunnen vrijuit met elkander spreken." „Dat zal ik ten minste doen." „Arme Arnold uw vader was schoolmeester van het dorp „Reeds genoeg „Het is uwe schuld niet, dat gij thans in het bosch moet werken „Zwijg daarvan Dirk „Gij hadt niet moeten trouwen, dat was een domme streek van u 1 Gij hadt soldaat moeten blijven, dan hadt gij avancement gemaakt, want gij hadt immers goed geleerdNu is het te laat „Laat mij nu ook een woord spreken viel de houthakker hem met nadruk in de rede. „Wat ik gedaan en niet gedaan heb is mijne zaak in een depot van steenkolen begonnen. De Engelsche matrozen die te Port-Said aanwezig waren verleenden veel hulp. In het Phoenix-park te Dublin heeft de politie Maandagmorgen op de plaats waar lord Cavendisch en Burke vermoord werden, een brief gevondenop rouwpapier geschreven en een geweerpatroon met een lint er aan bevestigd. Op het papier stond geschreven De ouoverwinlijken zullen zich wreken. God helpe Ierland Later werden nog verscheidene brieven gevonden in het park en ook in de brievenbussen der woningen van eenige leden van de jury, die de moordenaars van Cavendish en Burke ter dood veroordeeld hebben. Een vreeselijke zelfmoord veroorzaakte Woensdag in de concertzaal te Motherwelf in SchoJand eene groote ontsteltenis. De voorstelling werd door ongeveer 700 kinderen en eenige hon derden volwassen personen bijgewoond. Een ge wezen koopman John Middelleton genaamd, die goede zaken had gedaan en sedert eenigen tijd rentenierde, bovond zich met zijne vrouwen drie kinderen ook onder de toeschouwers. In de pauze sprong hijtoen het scherm was nedergelaten op het tooneeltrok een scheermes uit de zak en gaf zich met den uitroep Dat was schijn en dit is waarheid!" een snede in den hals van oor tot oor. Een sterke bloedstraal viel op de eerste rangen en de zelfmoordenaar viel dood op het tooneel neder. Met ontzettende jammerkreten-drong men naar den uitgangterwijl de vrouw en de kinderen van den ongelukkige naar het slachtoffer snelden. Alleen door het flink optreden van den directeur werden groote onheilen voorkomen, Toen de deuren eenmaal geopend waren was de zaal in vier minuten geheel ledig. Verscheidene kinderen vielen op straat in onmacht en moesten naar huis gedragen worden. Vooi de derde maal binnen twee jaren heeft een groote brand den bazaar geteisterd des heeren William Whiteley den „algemeenen verzorger" in West-Londen. Den eersten keer vernielden de vlammen zijne modemagazijnen in Westbourne- „Gij hebt gelijk; het gaat mij niet aan; „doch daar gij mijn vriend zijt „Ik wil uw vriend niet zijn." „Zoozoo riep Dirk terugtredende. „Gij wist dat reeds, spreken wij daarvan dus niet verder." „Waarom zocht gij mij dan op „Dat zult gij spoedig vernemen." „Ik ben geheel gehoor riep Dirk op spot- tenden toon. Arnold bracht hem nog meer in de schaduw en zeide toen „Er is een tijd geweestdat gij mijne Suze wildet huwen zij gaf mij echter de voorkeur ofschoon gij een rijke boerenzoon zijtSedert dien tijd voedt gij haat tegen de arme vrouw „Dwaas die gij zijt „Houd mij voor wat gij wiltik moet overmorgen vroeg uittrekkenmisschien voor langgij echter blijft te huis." „Wie zegt dat vervolgde de zoon van den schout. „Ik weet hetIk wilde u alleen zeggen dat gij u in geen enkel opzicht aan mijne vrouw gelegen laat liggen doealsof zij niet in het dorp woonde al ging het haar nog zoo slecht. Ik verneem alles, ik moge zijn, waar ik wil Suze leeft voor u niet meerevenmin als gij voor haar! Dit alleen wilde ik u zeggen." „Die waarschuwing is overtollig!" bromde Dirkterwijl hij poogde te glimlachen. „Overtollig of niet, gij kent nu mijne meening, gedraag er u naar. Zoo ik de minste klacht van mijne vrouw verneemdan hebt gij met mij te doen engij kent mij, ik laat mij niet bespotten al ben ik maar een dagloonerdie in het bosch moet slaven, om in zijn onderhoud te voorzien." Arnold keerde den roode den rug toe en verliet de herberg." (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1