Duitsehland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. Grovedaarna legden zij een deel der groote gebouwen in den jong9ten tijd door den onder- nemenden man in den Queens-Road opgetrokken, in de asch; en nu heeft een verschrikkelijke brand in hetzelfde gedeelte van den wereldbazaar bin nen weinige uren eene schade aangericht, welke op 250,000 a 500,000 wordtgeraamd. De perceelen des heeren Whiteley in den Queens-Road omvatten de nos. 147 (meubiair), 149 (tapijten, gordijnen enz. enz.); 151 (linnengoed reisbe hoeften); 153 (gla9 aardewerk, porselein); 155 (ijzerwerk, borstels, enz.); 157 (bouwbehoeften, piano's, steenkolen het schilderijen-museum vogels en andere dieren bloemen vruchten groenten kruidenierswaren en de broodbakkerij); 159 (vleesch gevogelte, wild, visch, ijs, wijnen, bierenz. ene.; De brand is op min of meer geheimzinnige wijze ontstaan in No. 149 een punt, waar men volgens de verklaring van den Universal Provider aan een verslaggever der Pall Mall Gazette geen brand zou hebben verwacht. De oorzaak der ramp is onbekend gelijk doorgaans in zulke gevallen, maar er schijnt geen twijfel te bestaan, dat eene ontploffiog den brand voorafging. Men mompelt overeen dynamietaanslag, maar eene gasontploffing i9 waarschijnlijker. Hoe dan ook de vlammen kregen terstond eene schrikbarende uitbreiding en binnen korten tijd deelden zij zich niet enkel mede aan de perceelen no. 147 en 151, maar ook tastten zijdestallen aan die achter het blok winkelhuizen van den Queen's-Road gelegen zijn en waar een 200 paar den huisden. Het gevaar bespeurend waaiin deze dieren verkeerdensneed de toegesnelde politie velen los. Door het rumoer den rook, de reusachtige vlammen als het ware verbijsterd, galoppeerden de beesten in alle richtingen rond, hetgeen niet weinig bijdroeg tot de algemeene verwarring. De vogels en andere dierendie men als maatregel van voorzichtigheid uit no. 157 verwijderde, hielden met hun droevig spek takel het geroep en gefluit der spuitgasten en het gejoel der bijeengestoomde volksmenigte gezel schap. Men vreest, dat vele paarden omgekomen zijn. Al deze dieren waren de eenige levende wezens in de panden van de Queens-Road. Geen der winkelbedienden sliep daar; anders zou men allicht het verlies van menschenlevens te betreuren hebben gehad. Binnen een uur nadat de brand was uitge broken had kapitein Shaw eene ontzagwekkende menigte stoom- en andere spuiten op het brand punt geconcentreerd, maar de watermassa die men onophoudelijk op de brandende gebouwen wierp hielpen aanvankelijk weinig. Hemelhoog dwarrelden de vlammen en de rook uit de vele verdiepingen hooge perceelen. Op één stond een massieve ijzeren koepel-toren en deze viel spoe dig met luid gekraak door het brandende dak heen. Zonderling is dat een groot uurwerk dat aan een metalen bout bevestigd buiten no. 149 hingte midden van rook en vlammen bleef doorloopen. Te 5.30 had den brand een verschrikkelijken omvang verkregen. De vlammen hadden toen no. 153 aangetast en bedreigden no. 155. Kort daarop stortte de gevel no. 147 in den Queens Road neergelukkig zonder iemand te treffen daar kapitein Shaw het gevaar voorzag en zijn manschappen verwijderde. Te zeven uur mocht men den brand bedwongen achten hoewel de vlammen nog steeds voort woedden en te negen uur kon men het gevaar voor uitbreiding als geweken beschouwen. Een deel der brandweer bleef den geheelen ochtend doorspuiten en is nuterwijl ik dit schrijf, nog aan den gang. Eene ontzaggelijke waarde is door de vlammen verteerd eene waarde die de heer Whiteley zelf niet durft schatten. Behalve kostbare meubelen, tapijten gordijnen enz. enz. is ook verbrand eene onnoemelijke hoeveelheid behangselpapier. De verkoolde brokken werden door den wind wijd en zijd verspreid. Men zag ze zelfs dwarrelen in de City. O. a. is ook verbrand het Pantech nicon waar kalanten des heeren Witely gewoon waren hunne meubelen en andere zaken op te slaan. Vele lieden lijden dus schade buiten den „algemeenen verzorger". Deze is evenwel geens zins ontmoedigd gelijk hij den verslaggever der Pall Mall Gazette zeide: „nauwelijks ben ik ge vallen of ik sta weer op de beenen". Reeds heeft hij geconfereerd met zijn architect en spoediger dan men denkt zal de bazaar van den Queens-Road fraaier dan ooit te voren uit de asch herrijzen. (N. R. Ct). Te Manheim stond dezer dagen een 62-jarige vrouw terechtdie haren man den hah had af gesneden. Zij hield voldat zij dit op zijn eigen verzoek had gedaan (iets dergelijks dus als de moord van Slotboom in de Kalfjeslaan aan ieder Amsterdammer welbekend). Het gezin wa9 zeer achteruitgegaan. De man, vroeger vlijtig en sterk was ziekelijk geworden, zoodat hij niet meer werken kon en de vrouw was in den laatsten tijd aan den drank verslaafd. Eindelijk nadat zij heel wat ellende hadden uit gestaan vond de vrouw op zekeren nacht haar man met ontblooten hals zitten en een scheermes in de hand waarmee hij haar verzocht hem den hals af te snijden. Na eerst geweigerd te heb ben had de vrouwdie in een voortdurende roes verkeerde, hem een snee toegebracht, en later, toen de wond niet voldoende bleek gaf zij hem nog een tweededie doodelijk wa9. Uit allerlei gegevens bleek, dat de beschuldige waarheid spraken de rechtbank veroordeelde het treurige slachtoffer van den drank dat in koelen bioede een dergelijke misdaad kon plegen, tot de zwaarste straf welke zij in dat geval kon opleggen 5 jaren gevangenisstraf. De voorzitter verklaarde te betreuren dat het vonnis niet stren ger kon zijn. Te Saugesin Zwitserland is weer een ver vergadering van het „Verlossingsleger* door de politie opgeheven. De gendarmes braken de deur open trokken met getrokken sabel binnen en namen de deelnemers aan de godsdienstoefening, toen deze weigerden uiteen te gaan allen in hechtenis. Een oud groot klooster gelegen te Haute- rive op 7 kilometers afstand van Ereiburgdat bij reizigers zeer goed bekend was, is Maandag nacht een prooi der vlammen geworden. De uitgestrekte gebouwen diendenwanneer het noodig wastot kazerne. 1200 personen kon den er in geborgen worden. Sedert eenige jaren was er een seminarium in gevestigd, waar 76 leerlingen studeerden. Zij waren juist weder van de Paaschvacantie teruggekeerd toen een van hen, door het rooken, het onheil veroorzaakte. In een oogwenk stond het gebouw in vlammen. Geen enkele brandspuit was voorhanden, zelfs geen telegraaf om hulp te vragenzoodat toen de brand werd opgemerkt cn men met bluschmiddelen aankwam nog slechts de muren overbleven. De wind was zoo sterk dat de leerlingen zich met moeite konden redden. Alles is verbrand, meu belen linnengoed enz. De toren van de kapel is ingestort,terwijl ook het orgel, een meesterstuk," een prooi der vlammen is geworden. De gebouwen, die een haltmillioen waard waren, waren hoogstens voor honderd duizend francs ver zekerd. De tentoonstelling te Turijn is Zaterdag in tegenwoordigheid van den koning vergezeld van de koninklijke familie, de ministers en gezanten geopend. Prins Araadeus voerde het woord. Hij betoogde hoe Italië zoodra de nationale worste- liug volstreden was zich met oven grooten ijver begeven heeft in den ecomischen strijd. De heer Grimaldi minister van landbouwzeide dat Italië slechts door vrede en arbeid overwinnen wil. Het koninklijk paar werd zeer toegejuicht. De soldaat Misuea te Napelsdie onlangs vijf kameraden in de kazerne heeft doodgeschoten, is in de gevangenis uiterst kalm en gedraagt zich tegenover de gendarmen die hem bewaken, zeer voorkomend. Overigens slaapt hij den meesten tijd. Wanneer men hem omtrent de reden zijner bloedige daad ondervraagtgeeft hij aan dat hij zich over de slechte behandeling van de zijde der korporaals heeft willen wreken. Bovendien heeft men in zijne compagnie steeds minachtend op de Calabreezen neergezien en hij heeft nu eens willen toonen waartoe een Calabrees in staat is. Op de vraagwaarom hij zich niet bij de over heid heeft beklaagd antwoordde hijDe Cala breezen zijn niet gewoon zich te beklagen, maar wel anderen tot klagen te dwingen. Omtrent zijne slachtoffers toont hij niet het minste berouw. Dood is dood zegt hijen men moet de dooden laten rusten. In het groote proces te Catania tegen de moordenaarsbende die volgens den Napelschen berichtgever van Daily New9 300 leden telt zullen niet minder dan 1500 getuigen opgeroepen worden, en minstens honderd advocaten zullen er de stroomen hunner welsprekendheid doen vloeien. Het paleis van justitie is veel te klein voor dit monster-proces. Men wil daarom de zittingen houden in de fraaie oude Benedictyner kerk. Zondag is op het tentoonstellingsterrein te Turijn de reusachtige ballon captif stuk gespron gen tengevolge van het inslaan van den bliksem. Zestien personen stonden just gereed om in te stijgen maar niemand werd gekwetst. De ballon bevatte 4000 kubieke meters gas. Een merkwaardig geschenk werd dezer dagen aan den burgemeester van Weenen tei hand ge steld. Een kruier gaf hem namelijk twee ver zegelde pakjes. Bij het eene dat f 100,000 in bankpapier bevatte, was een brief, waarin den burgemeester verzocht werd, dit geld zoo spoedig mogelijk te. besteden voor een liefdadige instelling, welke hij het noodig9t oordeelde voor de stad. Aan het andere pakje was een doorgescheurd visitekaartje vastgemaakt. Dit pakje moet de burgemeester ongeopend bewaren tot 1890 en het dan ter hand stellen aan den persoon, die hem het ontbrekende gedeelte van het kaartje zal ver- toonen. Eischt niemand het pak aldus op, dan is de inhoud ook bestemd voor de te stichten liefdadige instelling. Te Garsten in Stiermarken hebben de be woners eener strafkolonie, die niet tevreden waren over hun voedsel en verpleging, oproer gemaakt. Tijdens den dienst in de kerk gaf een der bel hamels het sein waarop allen naar het altaar stormden den pastoor op de vlucht joegen en de bewakers ontwapenden. De diensthebbende officier hoorde echter het rumoer, drong met een afdeeling soldaten de kerk binnen en herstelde de rust weerdoch niet dan nadat de blanke wapens werden gebruikt en een twintigtal boeven, waarvan acht zeer ernstiggekwetst werden. Waalwijk, 30 April 1884. ^De tweede kamer is thans bijeengeroepen ;egen Dinsdag 6 Mei te 2 ure des namiddags. Bij de tweede kamer is ingediend eene onteigeningswet voor de uitvoering der wet van 1883 tot verlegging der uitmondiging van de rivier de Maas, noodig voor het maken van een zomer- en winterbed van een nieuw riviervak en van de lei- en bandijken daarlangsvoor bet normaliseereü van de Amer en het maken van wegen, gemeenschaps- en afwateringskanalen. De onteigening wordt aangevraagd van eigen dommen in de gemeenten Ammerzoden Herpt en Bern Nederhemert, Wijk en Aalburg, Hees been Eethen en Gendren Drongelen llaagoort, Gansoyen en Doeveren Waalwijk Bezooijen CapelleMeeuwen Hill en Babilonienbroek Dussen Munster en Muilkerk, Waspik, Raams- donkMade en Drimmelen en Hooge- en Lage Zwaluwenoodig voor het maken van het zomer- en winterbed van een nieuw riviervak en van de lei- en bandijken daarlangs aanvangende in de gemeente Ammerzoden nabij den mond der He- dikhuizensche Maas in westelijke richting, door snijdende den linker Maasdijk ter hoogte van het Heleinde en den Bernschen Maasdijk, daarna volgende de Doode Maas benoorden Heusden en achtereenvolgens doorsnijdende den Aalburgschen Maasdijk ten noorden van Doeveren den bandijk, welke de landen van Heusden en Altena scheidt van* het onbedijkte gebied van het Oude Maasje, het Oude Maasje de Waalwijksche haven de Gantelde Sprangsloot, de Meeuwensche Gantel, de Dussensche Gautelom bij het Keizersveer het Oude Maasje te bereiken en dit te volgen tot aan den Amer 2o. voor het normaliseeren van den Amer; en 3o. voor het maken der wegen en kanalen tot herstel van gemeenschap en afwatering der doorsneden landen en tot herstel der scheepvaart op de door het maken van het nieuwe riviervak afgesneden kanalen. Bij de herstemming voor een lid van den gëmeenteraad te Bezooijen is met 36 van de 65 uitgebrachte stemmen gekozen de heer E. G. de Bakker op den heer J. Schalken waren er 28 uitgebracht. Door den commissaris des konings in Noordbrabant zijn benoemd tot leden der com missie, belast met het afnemen der eind-examens van de hoogerejjurgerscholen met Sjarigen cursus in 1884 a. tot lid en voorzitter de heer W. C. Hedick directeur der hoogere burgerschool te Bredab. tot ledende heeren dr. A. L. Lamers, directeur der rijks hoogere burgerschool te 's Boschdr. L. BoostenJ. H. A. van Ravenhorst, W. J. Ph. van Oppenraaij, leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te 's Bosch W. A. Coolenleeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Bosch en Tilburg en notaris ter standplaats Heivoort, H. Bes, B. Kouwenberg en A. S. Kok leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg J. O. Xluijver en C. Goedeljee, leeraren aan de hoogere burgerschool ie Breda. Het mondeling examen zal op een nader te bepalen dag worden afgenomen te Breda. De wet van 23 April 1884, tot wijziging van de wet van 28 Juni 1881 houdende wet telijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van open bare dronkenschap, is opgenomen in de St. Ct. no 100 luidende aldus Art. 1. In art. 3 van bovengenoemde wet wordt no 2 gelezen als volgt 2°. Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt of die met zoodanige localiteit binnenshuis ge meenschap heeftin art. 3 van bovengenoemde wet wordt no 8 gelezen als volgt 8°. Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, waarin eene andere winkelneering wordt uitge oefend of loten worden verkocht in de Neder- landsche staatsloterijof die met zoodanige localiteit binnenshuis gemeenschap heeft. Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijter in sterke dranken, wijnen of bieren restaurateur, sociëteit-, billart- of open tafelhouder koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuis houder. Art. 3. In art. 28, alinea 2 van boven genoemde wet wordt in plaats van 1884 ge lezen 1885. Art. 4. Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. Naar aan het H. blad wordt medegedeeld, zullen volgens de ontwerp-zomerdienstregeling der staatsspoorwegen de verbindingen met het buitenland over het algemeen dezelfde blijven. Evenals bij den winterdienstzullen vier sneltreinen in iedeie richting rijden tusschen Arasterdam en Brussel en twee in iedere richting tusschen Amsterdam en Parijs over Utrecht (NRS)'s Bosch UdenhoutTilburgRozen- daal, in die sneltreinen zullen tusschen de eind punten geplaatst zijn doorgaande rijtuigen. Wijders zijn belangrijke verbeteringen aange bracht in het binnenlandsch verkeerde eerste trein uit Holland zal in het noorden ongeveer 25 vroeger aankomen en de laatste trein van het noorden naar Holland zal ongeveer 50 later vertrekken, terwijl deze laatste te Utrecht aan sluiting zal vinden met de sneltreinen N. R. S„ die ongeveer 8.50 naar Amsterdam Rotterdam en Den Haag vertrekken in plaats van als tot dusverre met de personentreinendie eerst on geveer een uur later uit Utrecht gaan. Reizigers uit Holland kunnen dus heen en weer op één dag naar Leeuwarden en Groningen gaan en aan de eindpunten l3/* ii 2 uren vertoeven. Voorts is een trein van Arnhem naar Zwolle ingelegd, welke te Zwolle aansluit op den trein, die te 11 voorm. van daar naar het noorden vertrekt. Deze trein geeft aan reizigers van Arnhem de gelegenheid te 1.45 nam. Leeu warden en te 1.55 Groningen te bereiken, terwijl zij eerst te 8.25 voorm. uit Arnhem behoeveit te vertrekken. Tot dusverre moest men p. m. twee uren vroeger uit Arnhem vertrekken (6.30 voorm.) om eerst een half uur later in het Noorden aan te komen de morgenverbinding van Arnhem met het Noorden wordt dus p. m. 21/2 uur versneld terwijl ook Nijmegen met dien trein in verbinding staat. Ook de locaaltrein van Groningen en Leeu warden die thans om 10.55 voorm. in Zwolle aamkomt en aldaar eindigtwordt van Zwolle af rechtstreeks voortgezet tot aan Tilburg. Deze trein is ook bestemd voor vervoer van sommige goederen deze worden na aankomst te Tilburg onverwijld per goederentrein naar Rozendaal door gevoerd en gaan vandaar verder met den bekenden internationalen snel-goederentrein Rotterdam Rozendaal, EsschenAntwerpen enz. Sommige artikelen uit het Noorden zullen dus binnen 24 uur op de meeste Belgische stations ter destinatie zijn aangekomen. De proef met de kostbare 9neltreinverbindingen tusschen de groote Hollandsche steden en Maas tricht wordt nog dezen zomer voortgezet. Alleen is ten behoeve van het locale verkeer en op verzoek der belanghebbenden de directe avond sneltrein van Maasticht naar Venloo veranderd in een snel rijdenden personentrein, die evenwel aan alle stations stopt. Uit dien hoofde zal de trein ongeveer een half uur vroeger uit Maas tricht gaan en wel te 5.10 nam. Eindelijk zullen de sneltreinen die ongeveer te 9.15 voorm. resp. te 7 u. des avonds uit Rotterdam vertrekken naar aanleiding van een door de regeering uitgesproken wensch, te Ze venbergen en te Oudenbosch stoppen. Zaterdagmorgen tusschen 8 en 9 uur, had weder een déraillement plaat9 op de nieuwe lijn Zwaluwe-'s Bosch. De oorzaak was ook nu het breken van eene as der wagens, het oude gebrek. Gelukkig stopte de machinist bijtijdsanders was er meer schade geweest. Thans werden slechts 3 wagens zwaar beschadigd. Maandag middag, bij het graven van een put aan het nieuw te verbouwen R. K. gasthuis te Tilburggeraakte de aarde los en stortte op de hoofden van tie twee personen die zich in den put bevonden. Met veel moeite werden ze van onder het puin te voorschijn gehaald, doch de een (J. C., opperman) had een zijner beenen gebrokenterwijl de ander aan verschillende ledematen zeer gekneusd was. Te Eindhoven had Vrijdag een treurig ongeval plaats in de wolspinnerij van de firma Van der Velden. Terwijl een vader met zijn 13-jarigen zoon te zamen aan het werk waren, werd de laatste door den riem der machine aangegrepen en eenige keeren rocdgesleurd. Toen men de hoofd-machine tot staan had was de ongelukkige knaap reeds een lijk. Hoe ontaard enkele menschen kunnen zijn, kan blijken uit het gevaldat eene vrouw uit Harich in Gaasterlandhaar kleinkind op den mesthoop heeft geworpenomdat zij zich met de zorg van de kleine niet meer wilde belasten, nu de ongehuwde moederdochter dier vrouw, geweigerd had het kind tot zich te nemen aangezien haar zulks niet paste in haren dieDst. Gelukkig hebben anderen zich het lot van het kind aangetrokken dat misschien later zijne grootmoeder niet erg dankbaar zal zijn. Te Hinsbeek bij Venloo was men bezig eene put te graven toen die plotseling instortte en een werkman op 50 voet diepte daaronder bedolven werd. Toen hij er onder vandaan werd gehaald was hij dood. Te Maastricht hebben in de laatste dagen vele bekeuringen bij brouwers en branders plaats gehad. De laatste bekeuring in ingesteld tegen de firma J. H. R., bierbrouwers aldaar, ter zake van het voorhanden hebben van 50 kilo mout- meel in panden der brouwerij op een tijdstip dat het daar niet aanwezig mocht zijn. Voor eenige dagen werden dezelfde fabrikanten wegens gelijksoortig feit bekeurd toen was er 100 kilo rijstmee) aanwezig. Aan het verslag van de kamer van koop handel en fabrieken van Tilburg over 1883 ont kenen wij het volgende Minder ongunstig was 1883 voor handel en nijverheid in deze gemeente dan wij ons bij het begin van het jaar moesten voorstellen. Wij hadden toch alle reden om bij de invoering van het verhoogd tarief van rechten in Frankrijk ten zeerste beducht te ziju voor allernadeeligste ge volgen. Merkelijk minder dan in voorgaande jaren zijn de werkzaamheden in de fabrieken echter niet geweest. De bestellingen voor het leger waren ook meer beduidend dan in 1882 terwijl bovendien het fabriceeren van dunne lakens met levendige kleuren voor Britsch-Indië be stemd veel heeft bijgedragen om eenige fabrieken in goeden gang te houden. In de stoffen ververijen en wolwasscherijen werd geregeld gewerkt. Tot ons leedwezen moeten wij vermelden, dat van de gemeentelijke weefschooleene voor Tilburg's industrie zoo nuttige inrichting, niet zoo veelvuldig gebruik wordt gemaaktals wij bij de oprichting hadden durven verwachten. In den cursus 1882/3 volgden 3 leerlingen de lessen der dagschool en 12 leerlingen de lessen der avondschool; de cursus 1883/4 werd in October geopend met 2 leerlingen voor de dag school en 6 leerlingen voor de avondschool. Op 31 December 1883 waren iu de gemeente 109 stoomwerktuigen in werking, waarvan 64 in fabrieken van wollen stoffen. Eene fabriek van wollen stoffen die door brand was vernield, werd onmiddellijk opgebouwd. Het gebouw en de inhoud waren tegen brand-

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2