Notaris RANT, te Waalwijk, X Huidenberichten. De opening X I"- ADYERTENTIËN. GUSTAVE AIMARD, C. A. WITLOX en Zoon schade verzekerd bij de Tilburgsche brandwaar borg-maatschappij ])e werkzaamheden der 32 leerlooierijen en 10 schapenvellenblolerijen hebben niet toegenomen en waren steeds kwijnende. Een brutale (liefstal heeft te Yucht plaats gehad. Een Óosl'mdisch gepensioneerd onderof ficier heeft ten huize van zijn kostbaas, terwijl hij een oogenblik alleen te huis was uit eene openstaande kast al het geld en de kostbaarheden, gouden en zilveren sieraden der vrouw, gestolen, en is daarmede op den loop gegaan. Dc diefstal werd echter spoedig ontdekt en de dief opge spoord. Aan het station te 's-Hertogenbosch werd hij gearresteerd op het oogenblik dat hij met den trein naai Utrecht wilde vertrekken. Hij was nog in het bezit van al het geld, doch het goud en zilver was verdwenen. Hij weigerde te zeggen waar hij dat gelaten had. De leder-industrie op de tentoon- stelling te N i z z a. Er is ten vorigen jare wel eens over ge klaagd dat op de tentoonstelling te Amster dam alles zoo door elkander stond. Hier te Nizza gaat het echter niet beter. ;t Is er zelfs heel wat slechter gesteld. Zoo vond ik na het sluiten van mijn vorigen brief in een verloren hoek van een der nevengebouwen nog drie Eransche in zendingen betreffende de leder-industrie. In de eerste plaats genaaide en geklonken drijfriemen van den heer E. Sylvan aine te Marseille, die evenwel voor zijn Nederlandsche collegas geen lastige concurrent is. Waar beiden hun fabrikaat aanbieden geloof ik niet dat hij wel orders zal krijgen. Vooral wat het naaien zijner riemen aangaat staat de heer Sylvan achter. Zijn naaisel is een voudig slordig. Een werkman die het zoo in Holland maakte, zou stellig dadelijk gedaan krijgen. Naast deze riemen staat een inzending v an kap- en ander rijtuigleder j en gechagrineerd zwart en gekleurdvan den heer C. Bardon te Parijs. Oppervlakkig moge het er zeer mooi uitzientoch vrees ikdat het in het gebruik wel wat te wenschen zal overlaten tegen plooien en kreuken kan het tenminste zéér slecht. Al wat wij er van op de ten toonstelling geplooid zien is gebarsten dat zeker niet aanbevelenswaardig kan geacht worden. De derde inzending bestaat uit een vitrine met lijm van de heeren Totin frères te Mon- treuil sur bois. Deze is in haar soort de beste van de drie. Vooral de fijnere soorten durf ik altijd op het oog afgaande, zeer goed noemen. Wanneer ik nu op een goeden dag hier of daar nog niet meer leder vindheb ik er thans alle inzendingen van besproken en kan ik veilig overgaan tot de scboen-industrie die vertegenwoordigd is door een aantal Eranschen en één enkelen Rus. In de eerste plaats vinden we een keurige vitrinewaarin een 9 tal van de voornaamste schoenmakers uit Parijsons een schoone verzameling proeven van hun arbeid geven. Het is bijna alles verlakt chevrdau, waartoe de Eranschen een bepaalde voorliefde schijnen te bezitten. Met genoegen merk ik reeds dadelijk op, dat de Louis XV hakken die langen tijd bijna de alleenheerschappij gevoerd hebben niet meer geacht worden een hoofdvoorwaarde te zijn voor een fraaie schoen. Waar het geheel en al luxe-werk betreft, bij schoeisel, dat alleen maar dienstig is om in een uitstal kast geplaatst of op het tooneel gedragen te wordenmoge die nakken nog uitsluitend gebruikt worden, voor het overige blijven zij in de minderheid. De schoenmakersdie in deze als hervor mers optreden, gaan evenwel mank aan het euvelwaaraan in den regel hervormers lijden: zij gaan te verzij overdrijven. Ze maken n'u eensklaps de hakken zoo laag en zoo breed, dat het bijna geen hakken meer zijn. Vooral is dit het geval bij het heerenwerk. Als men ze iets kleiner en iets hooger liet zouden gezondheid en geraak er niets bij verliezenhet oog er bij winnen. In het bijzonder wordt onze aandacht bij deze collectieve inzending getrokken door keurig verlakt en satijn kinderwerk met lage hakjes en breede punten van de hr. Legendre, in de rue des Petits Champs te Parijs, echte gezondheidsschoenenvan een zéér mooi model. De groote aantrekkelijkheid uit de vitrine is een paar wonderschoone hooge dameslaarzen van uitgesneden verlakt chevreau, uit de hand geborduurd met wit satijn en gevoerd met oranje satijn. De fraaie Louis XV hakken zijn van mat chevreau met wit stiksel. Dit paar laarzen uit de werkplaats van den heer Taxyin de rue des Capucines te Parijs, komt in den aldaar verschijnenden Moniteur de la Cordonnerie voor onder den naam van „la Nigoise". (*)Ik weet niet wat meer te roemen den prachtigen vorm, de losse bevallige teekening van het uitsnijdsel of het onberispelijke stiksel. De afbeelding is bij onzen uitgever te zien. Voor damesdie den tijdwaarop zij de aanbidders aan hare voeten zagenal lang achter den rug hebben vormen deze laarzen een waren talisman. Zij kunnen dan zeker zijndat ten minste al de schoenmakers die zij tegen komenvoor haar op de knieën zullen vallen om haar schoeisel wat van naderbij te zien Daar naast stelt de heer Taxydie een kunstenaar in zijn vak is een paar blauw satijnen muiltjes ten toon met oplegsels van uitgesneden zwart verlakt chevreauterwijl boven om den voet een staande kant van zilverdraad een uitmuntend effect maakt. Yoorts voegde de heer T. een paar metalen patronen, waarvoor hij gebreveteerd is, aan zijn zeldzaam schoone inzending van dames werk toe. De patronen verdienen alleszins een aan dachtige beschouwing. Zij zijn zoodanig ver stelbaar dat men met 3 stuks niet minder dan 2400 verschillende modellen kan knippen: van de kleinste kinderschoentjes af, tot de grootste mannenschoenen of laarzen toe. In Erankrijk zijn zij dan ook bij vele schoen- niet beletdat we er alle soorten van heeren en dameswerk vindendat er over het alge meen goed uitziet. Het stiksel om de zolen is echter niet altijd even gelijk en de vorm van de schachten der laarzen kon beter zijn. Wat de hakken aangaat wordt door den Prince Eugène in den regel de gulden middelweg bewandeld. Die van het heeren werk zijn niet al te laag of te breed en die van het dameswerk niet al te hoog en te smal. 139. 380 150. 502 141. 583 142. 683 u 42/5 H en 1 herten- vel circa 3 k. ca. 111/ 4 k. makers in gebruik. Toen ik zeide dat de heer Taxy een kun stenaar in zijn vak was, was dit meer dan een holle klank. Het is de eenvoudige waar heid. Het is misschien daaraan toe te schrijven dat de man, hoewel hij op het oog een flink magazijn 'heeft te Parijs, alles behalve rijk is. Hij werkt meer voor de eer dan voor het geld. Maar eer van zijn werk heeft hij dan ook volop. Er is niet alleen in Parijs, maar in geheel Erankrijk geen enkele schoenmaker dieals hij eens een buitenge woon mooien schacht wil hebbenniet bij Taxy terecht komt. Öp het rijtje afgaande komen we aan de inzending van de heer Lecapéuit de rue de 1'Arcade te Parijs waar we vooral een paar uitmuntend gemaakte heerenbottines uit uit één enkel stuk mat chevreau opmerken. De heer Bourgognon in de Passage des Panoramas te Parijs laat öns uitsluitend heerenwerk zien. Daarvan vestig ik de aan dacht in het bijzonder op een paar laarzen van verlakt chevreau met schacht van geimi- teerd geel krokodillerdederalleen op de wreef geregen, waartoe hiervoor een insnijding is gemaakt ongeveer ter lengte van een hand. Niet alleen wordt daardoor het inkomen dat bij laarzen altijd een zekere krachtin spanning vereischt, zéér vergemakkelijkt maar bovendien schijnen zij zoodoende botti nes te zijn. Voorts zijn de hakken mooi gevormd, niet te hoog en niet te laag, en is de kuit wonderschoon ingezet. Alleen voor deze laatste omstandigheden zou den heer Bourgognon reeds alle lof toekomen. In dit opzicht wordt hij hier op de tentoon stelling door geen zijner collegas overtroffen. Onwillekeurig doen die laarzen denken aan het paar door den heer H. Klerx Zn. te Baardwijk verleden jaar op de tentoonstelling te Amsterdam ingezonden en die ook zoozeer uitmuntten door een prachtig mooi ingezetten kuit. Ook mag niet onvermeld blijven een paar bottines insgelijks door den Bourgognon ingezondenvan verlakt chevreau met open geborduurde zijde op den voet, die daardoor het effect maken van laag uitgesneden schoenen met zijden kousen zooals door dames soms gedragen worden. Deze bottines behooren tot die welke hakken hebbendie eigenlijk geen hakken zijn. Zij zijn zoo breed en zoo laag als maar eenigszins mogelijk is. De hr. Chevillon, ook in de Passage des Panoramas te Parijs zond onder meer een paar bottines van dof chevreau met blauw laken en prachtig ondergezette drie dubbele zolen. Jammer echter, dat, het bo venwerk wat licht is voor het onderwerk. Al de inzendersdie ik tot dusverre noemde en wier werk in de boven bedoelde vitrine staat, zijn eigenlijke schoenmakers; niet wat men noemt schoenfabrikanten. Een groote vitrine die nu aan de beurt iswordt echter geheel ingenomen door een dezer laatstenen wel door een fabrikant die letterlijk van alles maaktdoor les fils de A. Gaillet te Romans. Die heeren schijnen een schoenfabriek te drijvenwelke heel wat te beteekenen heeft; althans zij stellen heeren-, dames- en kinderwerk ten toon; jachtlaarzen en satijnen dames schoentjes, verlakte heeren bottines en vilten pantoffelsluxe werk en courante artikelen. Het zou mij te ver leiden deze hoogste belangrijke inzending in bijzon derheden na te gaan. Genoeg zij het te zeggen dat hun modellen goed zijn, dat hun bewerking netjes isdat de luxe artikelen er vlug en smaakvol uitzien en het courante werk sterk. Wanneer hun prijzen billijk zijn geloof ik dat met dit huis wel zaken te doen zullen wezen. Daar naast vinden we een inzending van de fabriek du Prince Eugène, rue Turbigo te Parijs. „Specialiteit van genaaide jacht- schoenen" lezen we er boven, iets wat echter AMSTERDAM, 25 April 1884. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden. Yan de op 22 April jl. opge houden diverse partijen Oost-Ind. runder- en buffelhuiden, zijn tot circa opgehouden prijzen afgedaan No 387 256 buffelhuiden. 394 819 runderhuiden. 397 460 buffelhuiden. 454 486 runderhuiden. En ex inschrijving primo April jl. werden verkocht No 350 293 runderhuiden. 361 1842 en stoom ende per „Soenda" BK 269 runderhuiden. Inlandsche artikelen blijven gevraagd voor buitenlandsche behoefte. STAAT VAN BRIEVEN geadresseerd aan ombekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Mrt. Vau Vrijhoeven-Capel. L. Vos. Druten. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. ROTTERDAM, 25 April 1884. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Verkoop hij inschrijving op Donderdag 1 Mei 1884, van navolgende partijen Oost-Ind. runder- en buffelhuiden. Directe aanvoer. Ieder nummer afzonderlijk. 's middags 12 ure. Ex „Batavia" van Java. No 116. 785 stuks 2/5 Passoeroean, 3/5 Soerabayaaard runder ca. 2.80 k. „117. 415 stuks 3/5 Passoeroean, 2/5 Soerabayaaard runder ca. 4.68 k. 118. 261 stuks 3/4 Passoeroean, 1/4 Soerabayaaard runder ca. 6.63 k. 119. 389 stuks 3/5 Passoeroean, 2/5 Soerabayaaard runder ca. 3.78 k. 120. 228 stuks 3/4 Passoeroean 1/4 Soerabayaaard bu^el ca. 10,13 k. 121. 593 stuks Soerabayaaard runder ca. 2,55 k. en 129 dito dito 2.33 k., samen 722 stuks. 122. 154 Soerabayaaard runder circa 3,74 k. en 18 dito dito 3.60 k., samen 172 stuks. 123. 375 stuks Soerabayaaard runder ca. 5.43 k. en 100 dito dito ca. 5.39 k., samen 475 stuks. 124. 122 stuks Soerabaya buffel circa 10,93 k. 125. 1730 stuks Soerabaya runder circa 2.81 k. 126. 362 stuks Soerabaya runder circa 6.34 k. 127 32 stuks Soerabaya runder circa 4.68 k. 128. 815 stuks Soerabaya runder circa 3.03 k. 129. 85 stuks Soerabaya runder circa 5.67 k. Ex „Voorwaarts- van Soerabaya. „131. 87 st. Soerabaya rund. ca. 5 2/3 k. Namiddags 21/3 ure. Ex „Batavia'' van Padang. 132. 206 st. Padang runder ca. 5 k. 133. 427 u it 5 Va tt 134. 281 Mis 135. 115 a n n 43/4 a 136. 95 a u 4n/4 137. 40 u u u 5 138. 254 4.31 ONDERTROUWD J. A. J( VAN HEUST, Burgemeester en A. C. VAN DIJK. Baardwijk,k6 A 18g4> Ginneken 1 GETROUWD HENRI J. M. WITLOX met MARIE A. BRESSERS. diemede namens wederzijdsche famïliènhunnen oprechten dank betuigen voor de belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk Longen 23 April 1884. Bevallen van een Hinken JONGEN, MARIA ANNA HERMANIA v. ES geb. Hendriks. Amsterdam, 27 April 1884. MAAKT BEKEND: dat de vaste goederen te Sprangbe- ïoorende aan de erven ANTHONIE VOS, zijn ingezet: Het HUISJE aan het Oosteind op f 190. Het HUISJE aan den Meerdijk op f 300. Toeslag ter herberge van H. van Caem te Sprangop Dinsdag 6 Mei a. s. 's avonds om 8 uren. Laatste werken van: Lectuur voor iedereen. De Boschbranders, verhalen uit de Cor dilleras, 3 deelen. Rattenjager, een geschiedenis uit de Eransche Antillen2 deelen. Dona Flor en De Rancho aan de Lia- nenbrug, verhalen uit Mexico, 2 deelen. Het hoold der Cortacaminos, een waar verhaal uit de Mexicaansche geschiedenis, met verdichte namenomdat de personen nog leven3 deelen. De schellhen van den Pont-Neuf, een gpsehiedkundig verhaal uit den tijd^ van Lodewijk XIII4 deelen. Elk deel kost f 1.25zij beslaan 250 350 bladzijden. De 14 deelen samen voor f 12.50 franco thuis. Zeven deelen naar keuze f7.50. Te bekomen bij alle boek handelaren of van den uitgever W. C. van Heusden den Boschtegen postwissel met vermelding op de strook der verlangde deelen. Mocht een dezer werken uitverkocht raken, dan zullen evenveel deelen worden bijgevoegd van Mrs. Henry Wood East Lynne een misstap uit jaloezie, 3 deelenof van Miss. Braddon Aurora Floydde ban kiersdochter, 2 deelen, waarvan de prijs per deel ook f 1.25 is. van het van is vastgesteld O P 1 J U N I A. S. WaalwijkMei 1884. f

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3