Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. - De overwinning der regeering bij de ver kiezingen blijktna het bekend worden der resultaten op Cuba, nog belangrijker te zijn geweest dan eerst gemeld werd. De regeering heeft een complot ontdekt, dat ten doel had de telegraafdraden stuk te snijden ten einde den loop der treinen te be lemmeren. De genomen maatregelen beletten dat het complot werd uitgevoerd maar enkele telegraaflijnen werden afgesneden. De expresse- trein van Barcelona naar Frankrijk leed opont houd omdat de brug door de opstandelingen is vernield. De toestand in Egypte blijft vrij treurig. Uit Berber is bericht ontvangen dat de stad wel is waar nog niet door den vijand is bezet, maar dat de gouverneur in een staat van verlatenheid verkeert, die in den grond der zaak nog veel erger is. In een depêche naar Cairo herhaalde hij dringend zijn verzoek betreffende het zenden van versterkingen en smeekte hij de regeerin» hem toch niet aan zijn lot over te laten. Sedert is geen bericht meer van hem ontvangen en men denkt, dat ook de telegrafisten de stad verlaten hebben. In de onlangs gevangen genomen Ieren Daly en Egan blijkt de politie twee hoofden van de samenzwering der fenians in handen gekregen te hebbeD. Egan was een algemeen geacht koopman te Birminghamdien niemand van complotten verdacht zou hebben. Maar uit een kistje met papieren dat iu zijn tuin gevonden werd blijktdat hij zeven jaren lang een der hoofden van de samenzweriug der fenians in Engeland was. Aan hem werden berichten en gelden ten behoeve van de samenzweerders toegezonden. De gevonden papierendie veel licht verspreiden over de inrichting van de fenians-vereeniging zijn voor de politie van groot gewicht te achten'. Daly is van Liverpool naar Birmingham over gebracht, om daar te zamen met Egan verhoord te worden. Inmiddels heeft ook te Toronto (Canada) weer een geheimzinnige dynamiet-ontdekking plaats gehad. Eenige krachtige dynaraiet-patronen werden onder het bureau van het parlements gebouw gevonden alsmede onder de trapdie naar de kamer van den voorzitter voert. De patronen waren van een lont voorzien en krachtig genoeg om een groot deel van het gebouw in de lucht te doen springen. Natuurlijk heerscht ten gevolge van deze ontdekkingen algemeene ontsteltenis. Het transportschip Crocodileaan boord waarvan 8 cholera-gevallenwaarbij 6 met doodelijken afloop, hebben plaats gehad, is in de haven van Portsmouth aangekomen. Een kleine 1250 personen waren aan boord. In het magazijn van Whiteley te Londen, waarin den 26en j.l. een hevige brand heeft ge woed is Donderdag morgen een hooge muur te midden der puinhoopen omvergestort, waaronder veertig of vijftig werklieden werden bedolven. Elf werklieden zijn gekwetsttwee er van ern stig, maar er is er geen dood. Het lagerhuis namzonder er over te stemmen het voorstel aan om over te gaaD tot de artikelsgewijze behandeling der wet tot her vorming van het kiesrechtwelke vervolgens werd verdaagd. Chaplin verklaarde in den loop der beraadslagingdat hij geen amendement om Ierland uit te zonderen zou voorstellen, om niet door eene verpletterende meerderheid verslagen te worden. Maandag morgen was het te Londen zoo duisterdat tot 12 uur in de meeste woningen het gas moest branden. Eerst na 12 uur werd het lichter. Lord Falmouth's beroemde stoeterij heeft Maandag in verkoop de stouste verwachtingen overtroffen 24 paarden brachten 36,420 guinas °Pgemiddeld pl. m. f 18,000 per paard. Harvester, een tweejarige draver, die dit jaar veel kans heeft voor den Two Thousand Guineas price en den Derby, werd verkocht voor 8600 guineas (f 108,360; en de driejarige Busybody be haalde den hoogsten prijs die ooit voor een drie jarig paard betaald is, namelijk 8800 guineas, d. i. f 110,800. Men berekent dat Lord Falmouth alleen 220,000 aan prijzen heeft gewonnen en 80,000 door verkoopte zamen dus het aanzienlijk bedrag van 300,000 in een tijdvak van 10 jaren. De laatste bekeerling tot de afschaffing van sterken drank is Bartholomew Binnsde En- gelsche beul, die wegens herhaalde dronkenschap, tijdens de uit oefening der executiegevaar liep zijn post te verliezen. //Daar ben ik weder/' riep de binnentredende Arnold. ,/Wat verlangde de houtvester?" z/Neem dit geld Hij wierp tien blanke thaler op de tafel. z/Mijn God," riep Suzeverrast opstaande. //Heeft de houtvester u die gegeven „Ja,^ mijn kind. Gij zult geen gebrek lijden als gij meer noodig hebt dan zal juffrouw Heimine Bomer, die gij vrij bezoeken moogt, het u geven." Arnold deelde haar nu mede dat de hout vester de dochter van den rijken papierfabrikant beminde en dat de brieven die hij zenden zou, door Suze aan haar moesten bezorgd worden! Dit alles was tusschen de geliefden reeds be paald. „Zoo is het," eindigde hij„de oproeping kent geen aanzien des persoonselk die de wa penen dragen kan, moet te wapen snellen. De houtvester, die als officier gaat, zal zorgen, dat ik bij hem als oppasser geplaatst worde. En zoo kan ik steeds in de nabijheid van denman zijn, van wien mijn huiselijk geluk afhangt. Ach Suze, het zal zulk een vaart niet loopen, als het eerst wel scheen. Nood en ellende zijn dus van u afgeweerd...." „Maar zoo gij verminkt of in het geheel niet terugkeert...." „Denk daaraan nietIk zal met een ridder orde versierd terugkeeren en eene goede betrek king ontvangen. De staat zorgt voor hen, die zich hebben onderscheiden. Dat heeft de hout vester mij gezegd en hij heeft gelijk. Ach de arme man is even goed te beklagen, want met een even beklemd hart verlaat hij zijn Hermine die hij ook evenzeer bemint als ik u Hij sloot de jonge vrouw in zijne armen en drukte haar innig aan zijn borst. Ween niet, lieve Suze," voegde hij er bij. „Of In de gisteren gehouden zitting van parlements commissie tot onderzoek van do sosialistenwet is met 13 tegen 9 stemmen aangenomen het amendement van den heer Winathorst, strekken de tot het doen vervallen van 9 der wet kjachtens welke socialistische vergaderingen ver boden kunnen worden. De minister von Futkammer verzette zich met kracht tegen dit amendementvoorgevende dat de wet het minimum der volmacht inhoudt welke de regeering noodig heeft. Van het stand punt van den heer Wi idthorst beschouwd, is nu de verwerping van de wet in haar geheel te verwachten. Het meerendeel de overige amendementen van den heer Windthorstwaarbij verschillende be palingen der wet verzacht worden, is ook aange nomen. Darentegen is het voorstel van genoemden heer om den kleinen staat van beleg tot Berlijn en zijne omstreken te beperkenverworpen nadat de heer Von Puttkammer het ten krach tigste had bestreden onder verklaringdat op dergelijke concessien in geen geval de goedkeu ring der bondsregeeringen te verwachten was. In het huis van een bakker te Hagen in Westphalen heeft een dynaraietontploffing plaats gehad die klaarblijkelijk door kwaadwil lige handen bewerkt was. Er werd een groote verwoesting in het huis aangericht en een dienst meisje bekwam lichte verwondingen door een vallende deur maar niemand werd gedood. De aanleiding tot dezen aanslag is nog onbekend. Men schrijft uit Aken Heden is alhier een Nederlandsch student de heer Toewater, die aan de Polytechnische school alhier studeertwegens een duel met een Rus tot één jaar vestingstraf veroordeeld en on- middelijkmet het oog op de nabijheid der grenzen, in hechtenis genomen. De Rus had de slechte aardigheid een stoel weg te trekken juist toen de heer T. wilde gaan zittenwaardoor deze achterover viel. Opstaande diende hij den Rus een oorvijg toedie niet malsch was. Dat was de casus belli. De Rus kreeg een kogel in het been. Aanvankelijk scheen de wond niet gevaarlijk maar slechte verzorging maakte dat zij weldra zoo verslimmerdedat wondkoortsen er bij kwamen en de dood volgde. Voor 't ge recht werd hel duel echter niet als directe oor zaak van den dood aangemerkt vandaar dat de opgelegde straf betrekkelijk nog gering was. De veroordeelde was een lichtgeraakt maar overigens een goedhartig persoon; zijne veroordeeling wordt vooral door zijne mede-studenten zeer betreurd. Volgens eene mededeeling van het Haitiaansch gezantschap te Parijs aan de dagbladen, heerscht op Haiti volkomen rustheeft de president den opstandeliugen amnestie geschonken en hebben geen terechtstellingen plaats gehad. De gruweltooneelen door de bladen van Ha vana vermeldzouden dus gelukkig verzinsels wezen. Eene depêche uit Havana meldt dat Dinsdag te San José (Costa Rica) eene ontploffing heeft plaats gehad in eene buskruitfabriek. Alle gas meters in de nabuurschap ontploften. Het aan tal dooden is nog niet bekend, doch er zijn reeds verscheiden lijken gevonden. Tijdens de ont ploffing bevonden zich twintig soldaten en een officier in het magazijn. Het arsenaal en de aangrenzende gebouwen werden sterk beschadig. Blijkens een nader bericht hebben bij deze ontploffing 21 personen het leven verloren en werden 79 gekwetst. Al de gasmeters in deu omtrek zijn gesprongen en de omliggende ge bouwen hebben veel schade geleden. In den Amerikaanschen staat Michigan is opnieuw door boschbranden langs den Indiana- spoorweg en de lijn der Grand Rapids groote schade aangericht. Verscheidene kleine dorpen zijn in de asch gelegd. In de Ohio, vooral te Jamestown, woedde dezer dagen een hevige orkaan. De storm die over een 200 meter breede land streek woedde heeft de dorpen Alexanderville, Carrollton en Woodburn gedeeldelijk verwoest. Zes personen werden daar gedood. Te Xenia werd een weeshuis vernield en verscheidene kin deren bekwamen er verwondingen. Van de ver woestingen te Jamestown maakte wij reeds mel ding. Behalve de zes dooden werden daar nog 100 personen gewond. Ook op den Toledo- en St. Louis-spoorweg richtte de storm veel schade aan zoo door het vernielen van bruggen als anderszins. is er misschien nog iets, dat u bekommert „Gij weet/ fluisterde zij, „dat Dirk Starke bij mij om mijne hand heeft aangedrongen, toen mijne ouders gestorven waren." „Vrees dien snaak maar niet „Men zegt dat hij niet mede trekt, omdat zijn vader hem bij het drijven zijner boerderij niet missen kan." „Of hij gaat of te huis blijft daarover behoeft gij u niet te bekommeren. Ik heb dezen avond hem reeds onder vier oogen gezegd, wat hij weten moet. Buurman Eckhardt blijft te huis, hij zal u wel in bescherming nemen. Gij behoeft slechts aan de tuindeur te roepen en hij is bij u. Maar gij hebt niets te vreezen Dirk is niet alleen een slecht mensch, maar hij is ook een lafaard. Na hetgeen hij van mij vernomen heeft zal hij zich wel wachten u eenig verdriet of overlast aan te doen." Beiden spraken nu nog over de bezorging der brieven aan juffrouw Hermine, waarna zij zich ter rust begaven. Tegen den onverbiddelijken vijand het gebrekwaren tenminste de achter blijvende vrouwen gewaarborgd. Den volgenden morgen heerschte drukte en beweging in de groote papierfabriek. De werk lieden waren aan hun gewoon dagwerk begon nen. Gotthelf Börner, de fabrikant, werd niet alleen gehouden voor een rijk man, maar tevens voor den voorzichtigsten en vlijtigsten industrieel van den omtrek. Zijn werkvolk had hem lief, omdat hij hen welwillend behandelde en goed betaalde. En was hij al ernstig en streng, men kende toch algemeen zijne goedhartigheid. De eer van den handelaar stond bij hem hooger aangeschreven dan iets dit toonde hij zoowel in het groote als in het kleine. Tegen acht uur kwam mijnheer Börner zijn kantoor binnen; hij was de eerste die er des Waalwijk, 3 Mei 1884. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 23 Mei, rtot burgemeester van Capelle H. J. Wellenbergh. De minister van oorlog heeft bepaalddat de ingelijfden bij de militie te land, die in aan merking komen om voor eiken graad te worden opgeleid zooveel mogelijk in de kazerne bij elkaar gehuisvest en des verkiezende zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is met elkander, met de adspiranten-onderofficieren of korporaal meuage kunnen houden, mits zij alsnog binnen ééne maand na hunne aankomst bij het korps met goed gevolg het examen afleggenwaarvan het programma werd vastgesteld althans zooverre zij niet reeds voor hunne inlijving aan bedoeld examen hebben voldaan. Tot lid van de tweede kamer der staten- generaalin het hoofdkiesdistrict Nijmegen (va cature-Van Nispen) isgekozen de heer J. Kolkman (katli.; met 1328 van de 1717 stemmen. De heer mr. Most (lib.) had 300. Uit het verslag der stoomwegmaatschappij 's-Hertogenbosch—Helmond, over het dienstjaar 1883 blijkt dat de drie paardentram-lijnen dezer maatschappij een verlies hadden gegeven van f6663.125, waartegenover kon worden gesteld eene winst van f7429.98 voor de stoomtramlijnen. Dientengevolge stelde het bestuür voor lo. de paardentramlijü naar het station te ver laten. 2o. pogingen in het werk te stellen, ten einde vergunning te verkrijgen om de thans bestaande paardentramlijndienende tot verbinding der eindstations vau de stoomtram met stoom te mogen exploiteeren. Beide punten werden in de vergadering goedgekeurd. Een groot aantal ingezetenen der gemeente Oosterwijk hebben bij adres aan den minister van binnenlandsche zake andermaal klachten inge bracht over waterbederf in hooge mate, tengevolge van de vuile stoffen, die, afkomstig van de fabrie ken te Tilburglangs de rivier de Ley door deze gemeente worden afgevoerd. De Russische leening is ongeveer twintig maal onderteekend op alle plaatsen tejzamen ge rekend. Daaronder bevinden zich ruim negen millioen ponden sterling van de Amsterdamsche inschrijvingsplaats. Door een winkelier grossier in koloniale waren en gedistilleerd te Tilburg, zijn 64 qui- tantiën afgegeven op ongezegeld papier, ofschoon het bedrag van ieder meer dan f 10 bedroeg. De quitantien zijn door de commiezen van 's rijks belastingen te Goorle in beslag genomen. De daarvoor verschuldigde boete bedraagt f1600. Te Osch is brand uitgebroken iu eene kleine boerenwoningdie met den geheelen inboedel in korten tijd in asch is gelegd. Iemand uit Zundert zou voor eene herberg te Fijnaard Woensdag namiddag zijn voor eene kar gespannen paard voeder gevenen ontdeed het dier daartoe vau het hoofdstel. Nauwelijks voelde het dier den kop vrij, of het schoot vooruit, en overreed zijnen meester. De ongelukkige man bleef op de plaats doodhij had twee wonden aan 'het hoofd bekomen. Te Arcen (Limb.) is een dennenbosch van 2 hectareu door eene onbekende oorzaak, afge brand. Dit eigendom van graaf Wolff-Metternich was niet verzekerd. Een ontzettende brand heeft Dinsdag te Elksloo gemeente Odoorn in de provincie Drente, gewoed waarbij zeventien huizen geheel in de asch zijn gelegd. Onder de verbrande gebouwen bevindt zich ook het gemeentehuis. Eenige stuks vee moeten nog in de vlammen zijn omgekomen, terwijl ook een vrouw bij deze ramphet leven verloor. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. Hij zou ontstaan zijn in^ een arbeiderswoning en daar de huizen dicht bij elkander «taan zou een geheele reeks wonin gen achter elkaar door de vlammen zijn aangetast. Intusschen ontbreken vooralsnog alle nadere oij- zonderheden. De zich te Zwolle in toorarrest bevonden hebbende Lamberta Reuvers, weduwe van Gerrit Jan van der Streek, uit Oldenbroekbeschul digd haren man vergiftigd te bebben, is met haar kind waarvan zij 14 dagen geleden in de gevan genis bevallen isvervoerd naar Arnhem, waar zij op 15 Mei terecht zal staan. Ten nadeele van v. E., ir. de Kazernestraat te 's-Hageis een gouden ring met juweelen steen eu ten nadeele van mevr. T. in de Witte- öe-Wiihstraat aldaar, een paar juweelen oor knoppen ontvreemd. De daders van beide dief stallen zijn onbekend. Men schrijft uit Amsterdam Na 17 jaren van sloopen en bouwen van niet minder dan 57 perceelen is het café en hotel Krasnapolsky in de Warmoesstraat eindelijk vol tooid. Ook de vele proeven met electrisch licht hebben een einde genomen en de gSheele in richting werd Woensdag avond voor het eerst door ruim elf honderd Eaison-gloeilampjes ver licht. Aan de uitnoodigingtot eenige autoriteiten gericht om deze illuminatie te komen zien, was door burg. en wethoudersenkele raadsleden den directeur en ingenieur der stadswerken enz. gevolg gegeven die door den ijverigen directeur, den heer Krasnapolsky overal tot zelfs in de groote machine-kamerwerden rondgevoerd. l)eze inrichtingdie reeds eene Europeesche vermaardheid heeft verkregenbehoort dan ook morgens de laatste die er des avonds te vinden was. Zijne groote en krachtige gestalte boog zich niet onder den last des werks, dien hij vrijwillig op zijne schouders nam. Het was niet uit wantrouwen dat hij zijn werkvolk gestreng naging, alleen nauwgezetheid en liefde tot orde spoorden hem hiertoe aan als hij dagelijks de werkplaatsen de magazijnen en de verschillende kantoren naging. Werkzaam als zijn patroon stond zijn boekhouder Hessier hem ter zijde, een be daard man, die hem reeds sedert jaren diende. Hessier had de fabriek welke vroeger een een voudige papiermolen geweest washelpen tot stand brengen en tot de hoogte zien komen die thans de handelswereld verbaasde. De beide mannen, die den ouderdom van vijftig jaren te boven warenwaren innige vrienden. Börner had zijn echtgenoot tien jaren geleden door den dood verloren en was weduwnaar gebleven. De boekhouder had nooit over een huwelijk ge dacht, ofschoon zijn vriend hem hier menigmaal toe aangespoord had. Er bestond alzoo tusschen hen eene oprechte vriendschapsbetrekking, die op wederzijdsche achting en genegenheid gegrond was. De fakrikant ondernam niets zonder vooraf met zijn boekhouder te rade te gaan. Heden zien wij hem in gedachten verzonken aan het venster staan. „Eindelijk fluisterde hij, toen hij den boek houder door den tuin zag naderen. Op hetzelfde oogenblik sloeg de fabriekklok acht uur. Vijf minuten later trad Hessier binnen. „Goeden morgen", riep hij, terwijl hij zijn vriend de hand reikte. Hessier, het zal er toe moeten komen, mijn voornemen te volvoeren." „Wat?" „Ik moet de helft mijner arbeiders ontslaan." „Het is treurig", zeide de boekhouder zuchtend, doch het is onvermijdelijk. De magazijnen lig gen volgepropt ifiet fabrikaat, er komen geen nieuwe orders en gedane bestellingen worden daarentegen weder teruggenomen." „En gelden komen er niet in," zuchtte de fabrikdnt. „Hoevele huizen, die soliede waren, hebben hunne betalingen niet gestaakt.... Ach, de oorlogde gruwelijke oorlog Hessier was zijn lessenaar genaderd. „De vrees van den ongelukkigen afloop der gebeurtenissen is echter te groot," meende hij, „Te groot vriend het einde van den oorlog is niet te voorzien." „Ik geloof niet dat het er toe komen zal." „De landweer is opgeroepen." „Dat weet ik tien onzer werklieden moeten morgen vroeg vertrekken." „Zijn dat geen teekens, dat men de zaken ernstig inziet Wanneer de oorlog woedt staan handel en fabrieken stil. En de oorlog zal woeden, een lange, vreeselijke oorlog." „Ik geloof het niet," herhaalde de boekhouder. „Laten wij thans de politiek rusten Wij hebben ernstigere zaken te behandelen. Hier is de lijst der arbeiders, die men het gemakke lijkst zal kunnen ontslaan. Ik heb acht gegeven op huisvadersinderdaad het doet mijne ziel leed die lieden uit hun brood te moeten stooten. Mogen zij met hen richten, die zooveel ellende over de wereld brengen. Ook ik lijd zware verliezen. En de belastingendie drukkende belastingen Ik zou ze gaarne betalen indien de fabriek bloeide. Maar juist in de treurigste tijden zijn de belastingen het zwaarst." „Twee der opgeroepenen zijn huisvaders." „Dan moet gij aau hunne vrouwen een klein weekgeld uitbetalen, Meer kan ik niet doen." „Hoeveel „De helft van hun loon." Hessier teekende het op. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2