SPAAR- en VOORSCHOTBANK Notaris BINK Lederberichten. Huidenberichten. AGENTEN gevraagd Burgerlijke Stand Handelsberichten. ~ëïndhoyen7~ ADYERTENTIËN. tegen hooge provisie. Waalwijk en Omstreken. VERKOOPEN: 1. HUIS WOENSEL. ONDERTROUWD J. A. J. VAN HEUST, A. C. VAN DIJK. MARIE A. BRESSERS. W. TIMMERMANS ZONEN, P. VAN DORTMOND Gz,, op Woensdag 14 en 21 Mei 1884, Onder Vlijmen. tot de meest aantrekkelijke der hoofdstad, 't Is er prettig en gezellig, waartoe de fraaie verlichting, de kostbare planten en gewassen de schoone muur- en glasschilderingen van den bekenden Belgischen artist den heer Groux niet weinig bijdragen. De machines voor de electrische verlichting zijn van die krachtdat de geheele omgeving er mede van licht kan worden voorzien, zoodat vermoedelijk weldra eene proef zal genomen worden om den Dam electrisch te verlichten. Terwijl de bouwman E. Verhoef te Poor- tugaal met zijn knecht bezig was een paard te stallenviel het onderstel uit de pretroleum- lantaarn op het stroo dat dadelijk in brand stond. Het vuur deelde zich aan schuur en huis mede waardoor alles spoedig in asch lag. Met moeite konden vrouw eD kinderen uit het brandende huis gered wordenen de vrouw- bekwam brandwonden aan het hoofd. Van de levende have werden de paarden gered op een na, dat, na uit het bratideude perceel verwijderd te zijnweer in de vlammen liep en zoo den dood vond. Het hoornvee kon niet gered worden en kwam in de vlammen om. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een jongeling te 's-Gravenhage, die binnen weinige dagen geroepen zou worden tot het vervullen zijner militieplichten, heeft zich daaraan onttrokken door zich in eene herberg op het Spui aldaar met een pistoolschot van het leven te berooven. Het lijk werd onder toezicht der politie per brancard naar het gasthuis vervoerd. H. A. Devers voormalig boekhouder in het kleederenmagazijn van den heer Oostmeijer, is door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde misbruik van vertrouwen, door het verduisteren van f 12G0 ten nadeele dier firma en deswege veroordeeld tot een celstraf van een jaar en betaling van eene geldboete van f 300 (subsidiair een maand celstraf.) Hij werd vrijgesproken van de hem te laste gelegde valschheden in koopmansboeken. De zaakwaarnemer Cornelis Bakker Jzn., die in de vorige week voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam te recht stond ter zake van een aantal bedriegelijke oplichtingen is deswege veroordeeld tot een celstraf van een jaar en betaling van acht geldboeten van f25 (subsidiair 3 dagen celstraf voor elke boete.) Dinsdag 6 Mei zal voor de arrondissements rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak van J. R. te Veerebeklaagd van het omkoopen van kiezers. Zooals wij vroeger uit voerig meedeelden moet dit hebben plaats gehad bij gelegenheid der verkiezing van den heer Van Beverentegen wien ookzooals men weet proces-verbaal was opgemaakt doch tegenover wien geen termen van vervolging schijnen te bestaan. Ais verdediger van R, zal mr. M. J. De Witt Hamer optreden. Een slager kocht dezer dagen voor f 2.50 van een te Leidschendam woonachtige vrouw 4 schilderijtjeswelke geheel vervallen en ge deeltelijk ontdaan waren van de lijsten. De vrouwdie deze schilderijtjes voor enkele stuivers had gekochtwas verrukt een goe den verkoop te kunnen sluiten, doch merkte later met niet weinig teleurstelling, dat de slager wel wist wai hij deed toen hij haar zulk een ruime winst had aangeboden, toen zij het bericht vernam dat de 4 stuks in Delft voor f 300 en daarna nu reeds te Rot terdam voor f 1500 zijn verkocht. Een Amerikaan uit Attica heeft door tusschenkomst van mede een Amerikaan en den heer A. E. De Goede uit de Purmer tegen hooge prijzen fokvee in Noord-Holland laten opkoopen. W oensdag zouden de land bouwers hun vee" afleveren te Purmerende en aldaar tevens geld ontvangen. De neef, die het geld ten bedrage van f 30000 te Amsterdam op wissels had geïncasseerdis na grove verteringen gemaakt te hebben met de rest van het geld verdwenen. De heer de Goede ontving Donderdag het vee en heeft Yrijdag morgen de leveranciers uit betaald. Per telegraaf werd naar Attica om raad gevraagdwaarop onmiddelijk het ver zoek aan den heer De Goede volgde om het kapitaal voor te schietenwaaraan ook is voldaan. De politie doet ijverige nasporingen, doch tot heden te vergeefs. Bij den sigarenfabrikant Yan Rooy te Gestelontstond brandterwijl de be woners te bed lagen. Een sterke brandlucht werd opgemerkt door de burendie dadelijk pogingen aanwendden om den voortgang der vlammen tegen te gaan. De schade is be trekkelijk groot, daar eene aanzienlijke partij sigaren en tabak verbrand is. Alles was verzekerd. De brand is op den zolder ontstaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te IJmuiden door een van het volk van een Engelschen vischlogger ingebroken bij den heer Simonswonende op het Willems plein. De huisgenooten werden bij tijds wakkerdoch na efcne hevige worsteling gelukte het den dief te ontsnappen. Zondag morgen werd hij echter door de politie ge arresteerd en is naar Haarlem gebracht. Ook bij een der sluisknechts is gestolenen wel drie rijksdaalderseen paar oorbellen en een flacon. Men denktdat dit op klaarlichten dag gebeurd is door een der kooplieden, die langs de deuren loopen. Te Amsterdam is door de agenten rechercheurs aan den openbaren weg in bur- gerkleeding aangehouden de persoon E., welke onder den valschen naam van Sluijters bij het koloniaal werfdepot voor Ost-Indiê had dienst genomen en thans als soldaat met verlof te Amsterdam vertoefde. Hij is aan de militaire overheid overgeleverd en zal nu deswege worden vervolgd. Men leest in de Delftsche Ct.: De welbekende koopman D. P. Heystek te Amsterdam is waarschijnlijk voornemens te Delft weder eene zijner handelsoperatien te beproeven. Wij hebben althans eene brief kaart voor ons liggenwaarin hij aan een tabakshandelaar hier ter stede prijscourant vraagt van diens diverse soorten tabak, ver pakt in ponden half ponden onzen en half onzente leveren met minstens vijftig kilo. Natuurlijk moet op de beantwoording dezer opvrage eene bestelling volgenwelke wel niemandna de talrijke waarschuwingen door de pers gegevenzonder rembours zal effec- tueeren. Geert Brouwer te Rouveen kwam ter secretarie aangifte doendat zijne vrouw van haar twintigste kind bevallen was. On der het twintigtal komen geen tweelingen voor. Te Koevorden is in den vorigen nacht omstreeks half een tegenover de gasfabriek brand uitgebroken in het perceelbewoond door den schoenmaker Wieten. De wind stond echter niet op de fabriekmaar woei in tegengestelde richting. De brand was zoo hevigdat nog 3 andere perceelen tot den grond toe afbrandden. Yan de inboedels is niets gered kunnen worden. Of alles verzekerd was, en bij welke maatschappij is nog niet bekend. Door de politie te Ylissingen is een 16jarig meisje uit Antwerpen aangehouden, dat de ouderlijke woning was ontvlucht met al hare kleeding en een bedrag van 100 fr. Zij meende hare reis naar Londen voort te zetten. Den volgenden ochtend werd zij door een agent van politie naar Rozendaal overgebracht, waar de moeder haar kwam terughalen. Omtrent den brand te Elksloo in Drente, meldt men nog het volgende De brand is ontstaan in een arbeiders woning. Spoedig deelden de vlammen zich aan de belendende gebouwen mede, en daar het vuur voedsel vond in de rieten daken, stonden dra een 'achttiental huizen in lichter laaie, welke bijna alle totaal zijn afgebrand. Onder de vernielde gebouwen is ook het gemeentehuis. Een spuit is te Elksloo niet aanwezig, doch al ware die er geweest, zij had tot het beteugelen van- zoo'n vuurzee toch weinig of niets kunnen uitrichten. Sommigen verloren allesanderen redden 't een en ander schapen en varkens zijn bij enkelen verbrand. Het huis van den win kelier en logemeuthouder B., waarin het ge meentehuis is een puinhoophet archief van de gemeente is met nog enkele stukken behouden. Velen waren verzekerd, doch daar onder enkelen te laag, anderen hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddelen en de rieten en strooien daken brachten veel bij om de ramp uit te breiden. Van andere zijde verneemt men dat het bericht, als zou een vrouw in de vlammen zijn omgekomen, op een misverstand berust; menschenlevens zijn bij deze ontzettende ramp niet te betreuren. De behuizinge waarin de brand ontstond, was van J. B. Het achttiental huizen werd bewoond door twintig gezinnen. Slechts zeer weinig is van de inboedels gered kunnen wordendaar de vlammen zich ontzettend snel verspreidden en om zich heen grepen. Verbrand zijn o. a. 2 koeien4 kalveren3 varkens en 40 schapen. Op het oogenblikdat de brand uitbrakwas er juist gemeenteraadsvergade ring. Een der raadsleden spoedde zich naar huis had het geluk zijn paard te redden doch zijn rijtuig moest hij brandende nog achterlaten. De verwarring in de gemeente, waar men slechts zelden van brand hoort, was zoo groot, dat een begrafenisplechtigheid halver wege gestaakt werd. De familie Waring was even te voren op weg getogen om haar over leden moeder ten laatste rustplaats te leiden. Vóór men de begraafplaats bereikte, brak de brand uit. Men liet het lijk nu midden op den weg staan ijlde naar Elksloo terug om te helpente redden en te blusschen. Over de oorzaak van den brand loopen allerlei geruchtenwaaruit het niet wel mo gelijk is een bepaald feit op te sporen. Aan de memorie van toelichting van de onteigeningswetter uitvoering van de wetbetreffende het verleggen van de uit monding van de rivier de Maas naar den Ameris het volgende ontleend Voor zooveel de ingebrachte bezwaren betreffenvrees voor schade door sterken stroom en ijsgangvoor kwelvoor verzak king der kaden bij het op diepte brengen der havensvoor onvoldoende capaciteit van in- laatsluizen en heulenvoor nadeelen wegens verhooging van waterstand, voor belemmering van waterlossing of uitwateringvoor gemis van uitwegen en dergelijkezullen deze bij de uitvoering van het plan zijn te overwegen en gedeeltelijk bij de regeling der schade vergoeding hun oplossing moeten vinden Daar over het grootste gedeelte van het winterbed der nieuwe rivier onteigend wordt, kan schade door sterken stroom en ijsgang slechts op enkele punten mogelijk zijn. Reeds nu kan worden medegedeelddat voor die perceelen, die aan den bollen oever der zomerbedding van de nieuwe rivier zullen liggende stroo maan val gering zal zijn en dat, ten gevolge van de afsluiting der Hee- rewaardensche overlaten, ijsgang in de toe komst weinig zal beteekenen en althans tot geen schade aanleiding zal kunnen geven dat in gewone omstandigheden en zelfs bij eeDigszins hooge zomerstandende afvoer van Maaswater door de nieuwe monding, in verhouding tot het aanzienlijk vermogen van den beneden-Amer, zoo gering zal zijn, dat daarvan geen verhooging van den waterspie gel cp deze rivier kan worden verwacht. Voor behoorlijke afwatering van den Bern- schen polder zal worden gezorgdzoo ook voor de waterverversching op de Loint ten behoeve der leder-industrie; in den Capel- schen veerweg zal over het Oude Maasje een brug worden gelegd, flet verbinden van de haven van Waalwijk met de nieuwe rivier licht huiten het plan. De overgangen in de veren over de nieuwe rivier zullen kosteloos zijn, behalve in het Keizersveer. De overgangen over de kanalen zullen door bruggen worden verkregen en evenzeer kosteloos zijn. In het op pijl houden van de uitwaterings kanalen zal, zoo noodig, van rijkswege wor den voorzien. De oevers langs de afgegraven' gronden zullen in het rivierbelang van rijkswege wor den verdedigd en een nieuw havenhoofd, ter vervanging van het bestaande aan het einde van den ingekorten noordelijken dam der haven van Lage Zwaluwe, zal worden aan gebracht. Van den 26 April tot en met den 2 Mei 1884. WAALWIJK. OverledenPetrus Brok, 10 maanden. Maria Margarita Reiners, weduwe van Pieter Wilhelm, 59 jaren. Johannes Henricus van Erp, 8 weken. Adriana van Lieshout, ongeh., 84 jaren. WAALWIJK, 2 Mei. De markt was weer ruim voorzien van hoorn vee aan de lijn waren ongeveer 180 stuks, meestal kalfbeesten, die te^en f165 k f275, voor koeien en vaarzen f 150 a f 240 vlug verkocht werden. Weivee was tevens goed gevraagd tegen opgaande prijzen. Lammeren aangevoerd ruim 200 stuks, bij vlugge verkoopen golden dezelve f3.80 a f7.60 per stuk. Biggen waren pl. m. 150 stuks ter marktze werden verhandeld tegen f4.40 a f 10.75 per stuk. Boter. Aangevoerd 541 kilode prijzen zijn van f 1,09 tot fl.23 per kilo. Bieren golden f3. a f4 per 100 stuks. Bij eenige vraag voor zwaar zoolleder was de handel iets vluggerin huiden is de markt echter zwak, met het oog op de a. s. veiling te Antwerpen ging er weinig om. Inl. huiden en vellen werden tegen lagere prijzen aangeboden. In schors gaat alleen tegen mindere prijzen -iets om, men verwacht spoedig nieuwe schors uit Frankrijk, die hoewel lager dan verleden jaardoch niet zoo laag wordt aangeboden als algemeen verwacht werd. Waspik30 April. Boter. Aangevoerd 290 K. G. van f 1,00 5. 1.35. OosterwijJc30 April. Boter. Aangevoerd 1700 K. G., prijs van f 1.15 k 1.32. Eieren 2l/a cents per stuk. DORDRECHT, 1 Mei. Tarwe. De extra puike nieuwe Zeeuwsclic en Vlaamsche f 8,20 8,50de goede Zeenwsche Vlaamsche en Overmaassche f 7,70 8,20 geringe en blauwe f7,20 i 7,40; zomertarwe f7.20 tl 7,80 en Canada f 6,60 k 7,20 Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 6.00 a 6.40Overmaassche f 5,80 6,00. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f5,50 6,00. Zoraergerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaam sche zakmaat f5,00 a 5,50. Spelt f3,00 tol 3,40. Haver. De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f3.00 tot 4.00 en dito dikke f4.00 il 4.50. Paarden boonen f6,60 k 7,00 Duivenboonen 1'7,40 tot f7,80. Witte- en Bruineboonen. De nieuwe witte Zeeuwsche naar deugd van f 12.00 k f 14.00, dito dito bruine naar deugd van f8.00 a 12.00. Erwten. De blauwe kooksoovten naar deugd van f 8,30 tot 8,60. Mesting van 7,20 7.50. Mais. Per 100 kilo Amerikaansche f 7.50. Koolzaad. Puik Overmaascli en Zeeuwsch ge stort van pd. vl. 63 tot 68. Kanariezaad. Naar qualiteit van f7.80 tot 9.00 verkocht. Lijnzaad. Geveild per 2(R0 k. 112/13 pd. Peters burger f275 en 114/115 pd. Azof tot f2S0. Raapkoeken f 0 lager. Harde f95 a f 105 zachte f115 k f120. Lijnkoeken Harde fO.OO lager f 105 k f110. Zachte f130 f140 Yoorraad der oude looiersbeurs. G. Schellekens. Inlandsch gesmort zoolleder 24 pd. Inlandsche rundshelften, 8 pd. Grauwe zuigers5 pd. Gcbr. Kennen. Gezouten B.-A., 36/37 pd. Inl. gewalst zoolleder en grauwe zuigers. A. Kersemakers-Simonis. Gezouten B.-A.33 pd. dito 30. Gezouten Caap, 35 pd. Inl. platen 18 pd. B.-A. .platen 26 pd. Contrefort leder en afval van zoolleder. Hoffmann en Schellekens. 150 grauwe Cal cutta's 5 pd. 120 dito3 pd. Inl. Paardenleder. Uitgezette Inlandsche paar- dcnklauwen. Verhagen. Gezouten B.-A., 30/37 pd. Licht zoolleder. Contrefort en binncnzoolleder Paardenleder. H. Glaudemans. Overleers gr. zw. en in't smeer licht zoolleder. Ed. Vosters. Gezouten B.-A. 30/33 pd. Inl. zoolleder. Getouwde Dacca's 3 a 6 pd. Java's 6 a 8 pd. Gelooide Inlandsche paardenstuiten. M. van Coll. Gez. Uruguay34 pd. Droge B.-A., 24 pd. Contrefort en binnenzoolleder. J. Maas. Gez. B.-A. zoolleers 37 pd. GESTEL. P. van der Laak. Gezouten paardenleder in 't smeer en getouwd. Gez. en droge Caap overleers in 't smeer en getouwd 4 a 7 pd. Inlandsche in 't smeer. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer LUNEMAN, nabij het station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage ligt. ROTTERDAM, 1 Mei 1884. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Yan de heden gehouden inschrijving werden verkocht No 116/131 no 134/136 no 138 no 140/142. Burgemeester en Baardwijk,j26 A il lg84i Ginneken L GETROUWD HENRI J. M. WITLOX met die, mede namens wederzijdsche familiènhunnen oprechten dank betuigen voor de belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, j 23 A lg84f Longen 1 1 voor een courant en gemakkelijk te plaatsen ARTIKEL Bekendheid met li. H. landbouwers strekt tot aanbeveling. Adres letters K. S-, bureau van dit blad. voor Ingevolge art. 5 van het reglement worden belanghebbenden uitgenoodigd tot inleve ring van spaarboekjes ter bijschrij ving van rente en ontvangst der hun komende bedragen. De inlevering moet geschieden voor 1 Juni e. k. bij de heeren Kassiers te Waalwijk of bij den heer Burgemeester te Kaatsheuvel. Waalwijk 30 April 1884. HET BESTUUR. te Waalwijkzal namiddags 6 ure, ier herberge van M. van Wordragen te Vlijmenten verzoeke van MARTs NOOTEN aldaar met ERF en Tuinen in de Akkers H. 658 en 1350, groot pl. m. 39,02 aren in 3 koopen en in massa. 2. Weiland Buitenland groot 65,70 aren. 3. Weiland idem groot 35.80 aren.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3